PDA

Zobacz pełną wersję : pomocy !!! 350D



michal_sokolowski
13-02-2008, 16:17
witam;

zaskoczyła mnie dzisiaj niemiła niespodzianka:

na powiedzmy 5 zrobionych zdjęć 2-3 zdjęcia mają taką smugę - pasek przez całą szerokość zdjęcia. Pasek ma czerwono-pomarańczowy kolor. Podejrzewam, że ma to związek z migawką, ale nie wiem na pewno.
Aprat ma 2 lata ponad, około 10 tys. przebiegu. Nie miałem dotąd problemów..
Poniżej przykładowa fotka - pomarańczowy pasek idzie przez całą szerokość.
Czy ktoś z Was miał coś takiego z aparatem ?

dzięki
Michał.

igor58
13-02-2008, 16:39
Ze wszystkimi szkła mi tak jest?
Napisz, co robiłeś przy tym aparacie (jakieś czyszczenia itp.)
Pzdr.

michal_sokolowski
13-02-2008, 16:54
Ze wszystkimi szkła mi tak jest?
Napisz, co robiłeś przy tym aparacie (jakieś czyszczenia itp.)
Pzdr.

nic nie czyściłem, nic nie robiłem...
odebrałem go tylko ostatnio z Żytniej - kalibtacja szkła pod body, ale body nie ruszali..

sprawdzałem z 2 szkłami, więc na pewno body.

igor58
13-02-2008, 19:11
Spróbuj na różnych czasach, na manualu, ale nie wydaje mi się, by to miało zwiazek z migawką, bo cały kadr zaświetlony jest równomiernie. To bardziej wygląda na problem z matrycą, ale nie jestem z expertem. Aparat musi znaleźć sie ponownie na Żytniej, pokaż im tę fotkę, zapytaj, co robili z Tw. body, z matrycą. Skoro przedtem było ok., a po wizycie u nich jest tak, to znaczy, ze zdarzenie miało miejsce na Zytniej.
Trzymam kciuki, powodzenia,

I.

igor58
14-02-2008, 00:10
Tylu tu jest "forumowych mądralów" (co za określenie!), dlaczego więc nikt nie chce doradzić koledze w potrzebie?

jceel
14-02-2008, 11:59
A ja to bym chciał zobaczyć zdjęcie z tego 350D na którym cały kadr mieści się w DOF, najlepiej jakiejś jednolicie oświetlonej powierzchni.

michal_sokolowski
14-02-2008, 21:13
witam;

słuchajcie: odebrałem dzisiaj z Żytniej aparat - powiedzieli że wszystko w porządku, obejrzeli go, zrobili ileś tam zdjęć testowych i było OK....migawka OK,
i rzeczywiście na razie wszystko jest OK...
Kurcze, mam nadzieję że się to nie powtórzy..... np. na ślubie (!!!).

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

piast9
14-02-2008, 21:47
Czy powyższe zdjęcie testowe nie było czasami zrobione przy oświetleniu świetlówkowym? Niektóre z nich migają 100Hz co przy migawce szczelinowej daje takie efekty.
No i jeszcze mała głębia ostrości utrudnia ocenę co tam jest źle.

michal_sokolowski
14-02-2008, 21:52
Czy powyższe zdjęcie testowe nie było czasami zrobione przy oświetleniu świetlówkowym? Niektóre z nich migają 100Hz co przy migawce szczelinowej daje takie efekty.
No i jeszcze mała głębia ostrości utrudnia ocenę co tam jest źle.

tak, było robione przy świetlówce !!!
możesz wyjaśnić dlaczego to może mieć wpływ na migawkę ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
złe na zdjęciu jest to, że przez środek idzie taka ciemna żółtawa smuga...

piast9
14-02-2008, 22:25
To nie wpływa na migawkę tylko na obraz rejestrowany przez aparat.
Świetlówki niektóre migają w takt napięcia sieciowego 100x na sekundę (tak, wiem co piszę). Czas podróży szczeliny w migawce nad matrycą to 1/200 czy 1/250 s. W sam raz na to, żeby w trakcie tego przejścia różne fragmenty matrycy były oświetlone z różną intensywnością.
Jeśli to jest niejasne polecam poszukanie googlem informacji na temat działania migawki szczelinowej.

mxw
19-02-2008, 16:57
To nie wpływa na migawkę tylko na obraz rejestrowany przez aparat.
Świetlówki niektóre migają w takt napięcia sieciowego 100x na sekundę
dokładnie.
do uzyskania takiego efektu nie jest nawet potrzebna świetlówka - na zwykłych żarówkach też jest on widoczny, tylko mniej.

weź sobie jakiegoś kompakta albo komórkę - i oświetl np. białą kartkę jedną żarówką albo świetlówką - na zdjęciu obraz będzie cały w paski 8-)