PDA

Zobacz pełną wersję : Barwa skóry - jak osiągnąć dobre efekty?



molmagic
11-02-2008, 19:56
Zadaje sobie pytanie jak osiągnąć neutralną, miłą dla oka barwę skóry, którą autor osiągnął np. tutaj:
http://onephoto.net/info.php3?id=418844

Pytam w kontekście zdjęć ślubnych...
Jasne jest, że robię zdjęcia na RAWach. Wywołuję je w lightroomie a potem działam w PS. W którym kroku powinienem skupić się właśnie na osiąganiu właściwej barwy skóry? Już podczas wywoływania czy juz w ps-ie? Wiadome mi jest że kluczową sprawą jest dobranie odpowiedniego WB, lecz niekiedy nie da się pozbyć nieprzyjemnych zafarbów czy też uzyskać odpowiedni poziom nasycenia. Wiem że sprawę może ułatwić robienie zdjęć gdy słońce jeszcze nisko, ale co ze zdjęciami w cieniu/przy mocnym zachmurzeniu lub gdy słonko wysoko? Wiem że nie ma przepisu na każdą fote, ale może podzielicie się ze mną jakimiś konstruktywnymi przemyśleniami?
pozdrawiam

tom517
11-02-2008, 20:37
Tyle co moge z exif wyczytac, to fotka powstała o 13:35, czyli slonce wysoko, albo byly chmurki, albo gdzies w cieniu zrobione, WB widze na auto, D200 i 85mm na 2,8 punktowy pomiar, bez lampy, moze jakas blenda; nie widzę tu za dużo PS, moze troche obnizona saturacja.

molmagic
11-02-2008, 21:37
Wybacz, ale to że nie widzisz PS nie znaczy że ktoś go nie używał. Chyba o to chodzi by wszystko wyszło bardzo naturalnie.
Widze że Ty focisz ślubnie, może pokażesz po prostu kolorową fote z kawałkiem skóry i powiesz jak to obrobiłeś...

edit:
Obejrzałem Twoją stronkę.
Sorry, ale na Twoich fotach nie widze efektu który chciałbym osiągnąć, wlasnie z takich fot chciałbym uzyskać WIĘCEJ...

Don_Pedro_123
11-02-2008, 21:57
Masz D200 - użyj Capture NX i U-point'em zmień sobie kolor/odcień skóry czy też czegokolwiek w dowolnym miejscu i zakresie. Oczywiście najpierw trzeba ustawić WB.

tom517
11-02-2008, 22:38
udalo mi sie uzyskac w miare odwrotny efekt (takie bardziej zwyczajne), ale nie bede publikowal, nie wiem jak to ma sie do praw autora i modyfikacji. Stwierdzam co bylo wg mnie
1. Dobry makijaż
2. Na bank filtr sharpen na oczy i pewnie usta
3. Wybielone białka
4. Dodanie saturation - oczy
5. Variations, midtone - wiecej cyjan i blue
6. - Saturation

Na bank wszystko mozna uzyskac inaczej, i nie tylko PS, ale to jest jedna z dróg IMO :)
A najlepiej zapytaj "Hanibal" - na forum.nikon.org

Soundman
11-02-2008, 23:25
A Photoshop Reference: Portrait Retouching
http://www.radiantvista.com/tutorials

Polecam obejżec jeśli nie rozumiesz czegoś napisz to Ci powiem co i jak jest tam w pewnym momencie opisane jak osiągnąć krzywymi naturalną barwę skóry mianowicie R 213 G 172 B 139 oczywiście nie są to żelazne wartości czasami wychodzi troche za zielono ale wszystko masz na tym filmiku.

Taka moja mała sugestia nie probowałem tego ale wiadomo że robiąc portrety zwracamy uwagę właśnie na ton skóry może ustawienie pomiaru światła punktowy właśnie z skóry twarzy przy robieniu zdjęcia pomorze a potem tylko sobie dojedziesz przy wywoływaniu RAW a ??

sowask8
12-02-2008, 00:16
A najlepiej zapytaj "Hanibal" - na forum.nikon.org
albo ksywka Hani na digarcie http://hani.digart.pl/

Sempoo
12-02-2008, 11:52
Kolory skóry... po pierwsze odpowiedni balans bieli, jeśli już odchyłka, to w stronę cieplejszą raczej (no chyba, że bardziej zależy nam na stylizacji niż realności). Po drugie kontrola ilości magenty w czerwieni - generalnie trzeba ją odejmować, wtedy skóra staje się bardziej pomarańczowa i jakby opalona, zdrowsza. Tu polecam w PSie - warstwa dopasowania Selective Color i zakładka czerwieni - suwak magenta.

Foto Epoka
12-02-2008, 12:42
no i nie można zapominać, że światło zastane czyni cuda!!

Janusz Body
12-02-2008, 13:13
Zadaje sobie pytanie jak osiągnąć neutralną, miłą dla oka barwę skóry, którą autor osiągnął np. tutaj:
http://onephoto.net/info.php3?id=418844

Pytam w kontekście zdjęć ślubnych...
Jasne jest, że robię zdjęcia na RAWach.....

Ale to zdjęcie z przykładu ma za dużo magenty :)

W ACR 4.x

1. WB na białka oczu
2. Zdjąć nieco saturację - wiem, odwrotnie niż radzili poprzednicy.
3. Dodać nieco Vibrance.

Dlaczego tak? Saturacja dodaje nasycenia równo wszystkim barwom. Vibrance jest wręcz stworzony do skóry. Vibrance nasyca mocniej to co jest nieco "wyblakłe" i mało zmienia barwy już wysycone. Wystarczy pojeździć suwaczkami na max/min i widać różnice w działaniu.

W tym JPEGu z przykładu też łatwo zmienić:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19818
ustawiając WB na białka oczu. Kolory skóry mnie wydają się bardziej naturalne niż to co jest w oryginale.

To co robi ten facet z radianvista jest praktycznie identyczne z metodą opisaną w linu powyżej. Jego RGB( 213,172,139) sprawdza się całkiem przyzwoicie i w tym przykładzie. On "naciąga" krzywymi barwę samej skóry nie dbając tym samy o WB. Łatwiej zrobić to ustawiając WB na białka oczu.

molmagic
12-02-2008, 17:16
Dzieki za wszyskie podpowiedzi, naprawde są pomocne.
Janusz, liczyłem na Twoją odpowiedź w tym temacie:)
Pytanko tylko czy wywoływać RAW z jak najlepszym WB do TIFFa i grzebać w nim czy od razu do Jpega i to wystarczy?

Popróbuje troche jeszcze podziałać na zdjęciach w wolnej chwili, bede jeszcze sie pytał w razie zastrzeżeń:)

Janusz Body
12-02-2008, 17:48
...
Pytanko tylko czy wywoływać RAW z jak najlepszym WB do TIFFa i grzebać w nim czy od razu do Jpega i to wystarczy?

Wywołując RAWa w ACR bezpośrednio do PS nie określasz żadnego formatu. Musisz określić przestrzeń docelową, 8/16 bit ale nie określasz typu pliku wynikowego. Dopiero przy zapisie z PSa musisz podać czy to bedzie JPEG, TIFF czy PSD.

Wołając innymi programami z zamiarem dalszej obróbki w PS powinno się wołac do TIFFa.

Ogólnie to wołać RAWy do dużej przestrzeni (np. ProPhoto) i do 16 bit jest wręcz niezbędne jeśli zamierzamy zdjęcia dalej obrabiać.

W ACR 4.x i PS CS3 szczególnie polecane jest wołanie do "smart object". Narzędzie wręcz rewelacyjne przy poprawkach i konieczności "cofnięcia się" do wywołania RAW.

acekd
12-02-2008, 19:00
Odnośnie neutralnego (właściwego) koloru skóry.
Nie wolno polegać na jedynie na własnym wzroku, ponieważ monitor, oświetlenie pomieszczenia, pora dnia itp. zmieniają sposób postrzegania barwy. Celem uzyskania odpowiedniej barwy warto posłużyć się wartościami składowymi na poszczególnych kanałach.
Zakładając: skóra osobnika białego, zdrowego, fotografowanego w świetle słonecznym lub o zbliżonej temperaturze, przy pomiarze wartości kanałów w światłach (ale nie w miejscach przepalonych), obowiązują dwie zasady.
1. dla modelu cmyk (zasada dukarska):
a. magenta = cyjan x3
b. żółty = magenta + 5-10 pkt
2. dla modelu rgb (zasad podatkowa)
a. czerwony – 19% (wartości kanału czerwonego) = zielony
b. zielony – 19% = niebieski
Oczywiście są to reguły ogólne, co do których w konkretnych warunkach oświetlenia, dla danego odcienia skóry, czy wreszcie dla uzyskania specyficznego (artystycznego) efektu, np. ocieplenia zdjęcia, można wprowadzić korekty kilku procentowe do w/w wyliczeń.
pozdrawiam

molmagic
12-02-2008, 23:21
Zauważyłem że ustawiając środkową pipetkę w krzywych na neutralnej szarości (jak radzi Mistrz Kelby:) ) uzyskuje się już dość dobre efekty tzn. R G B ma podobną wartość np. tam gdzie jest biało. Podejrzewam w przypadku zdjęć ślubnych (biała suknia i ciemny garnitur) ustawianie dwóch pozostałych pipetek tez ma znaczenie, ale nie wiem do końca jak to z tym jest...

Co jeśli kolor skóry miałby być jeszcze żywszy? Czy da się jakoś "dobarwić" skórę? W przypadku zdjęć w pochmurny dzień jednak trudno uzyskać coś żywego...

acekd
13-02-2008, 00:16
Można "ożywić" barwę skóry dodając magenty.
W modelu rgb - krzywa zielona delikatnie w dół.
Jeszcze lepiej poprzez layers/y i selective color. Dodajemy magentę (kilka %) ujmując inny z kolorów zafarbu.

Przemek Białek
13-02-2008, 00:41
a może zapomnij o PSie i większość roboty zacznij robić np w LR?

obejrzyj moją galerię np. na digarcie www.bandit.digart.pl
większośc fot korygowana w LR w PSie tylko poprawki lub mieszanie warstw
do fotek portretowych polecam portraitprofessional info na www.portraitprofessional.com - pewnie nie każdy wie jak to cudo może zmienić fotke:)
jak w 5 minut zmienić kształty od oczu po nos i usta itp

naprawdę polecam

co do LR jest dużo presetów w necie które świetnie dobieraja np kolor skóry
a zapomniałem jeszcze o programiku o nazwie skin tune - http://www.phototune.com/skintune.html
to chyba będzie dla ciebie spełnienie marzeń:)

pozdrowka

madameK
13-02-2008, 00:45
Z tego co pamiętam to Hani za mało PSem operował robiąc akurat podane w przykładzie zdjęcie ;)

Może czas się przesiąść na Nikona? :D

molmagic
13-02-2008, 10:35
a może zapomnij o PSie i większość roboty zacznij robić np w LR?
No chciałbym zbliżyć się w LR do ideału zeby miec jak najmniej do poprawiania i tak staram się robić, ale tam są tylko dwa suwaki do temeratury i tintu, można się bawić np. też w hue/saturation poszczególnych kanałów ale nie lepiej działać na krzywych?


obejrzyj moją galerię np. na digarcie www.bandit.digart.pl
większośc fot korygowana w LR w PSie tylko poprawki lub mieszanie warstw
Obejrzałem, jest kilka zdjęć o fajnym kolorku skóry, ale chciałbym czegoś więcej...


do fotek portretowych polecam portraitprofessional info na www.portraitprofessional.com - pewnie nie każdy wie jak to cudo może zmienić fotke:)
jak w 5 minut zmienić kształty od oczu po nos i usta itp

Może narazie zostawmy temat ogólnie portretów, skupmy się na kolorku skóry:)


co do LR jest dużo presetów w necie które świetnie dobieraja np kolor skóry
Ok, poszukam. Może szczególnie polecasz jakies stronki z presetami/konkretne presety?


To co chaiłbym osiągnąć to żywsza, nieco bardziej opalona skóra, taka która na pewno spodoba się Pannie Młodej gdy zoabczy siebie na zdjęciu.

Don_Pedro_123
13-02-2008, 10:48
Spróbuj użyć Capture NX - ustawisz sobie w nim dowolny kolor i odcień skóry na selektorze kolorów bez zmiany pozostałych obszarów. Dodatkowo nie ingeruje on w oryginalny NEF, a jedynie zapisuje kolejne kroki - więc zawsze możesz wrócić do oryginału. Po wszelkich korektach zapisujesz do jpg lub tiff. Prawda, że proste?

Przemek Białek
13-02-2008, 11:10
No chciałbym zbliżyć się w LR do ideału zeby miec jak najmniej do poprawiania i tak staram się robić, ale tam są tylko dwa suwaki do temeratury i tintu, można się bawić np. też w hue/saturation poszczególnych kanałów ale nie lepiej działać na krzywych?

Obejrzałem, jest kilka zdjęć o fajnym kolorku skóry, ale chciałbym czegoś więcej...

Może narazie zostawmy temat ogólnie portretów, skupmy się na kolorku skóry:)

Ok, poszukam. Może szczególnie polecasz jakies stronki z presetami/konkretne presety?


To co chaiłbym osiągnąć to żywsza, nieco bardziej opalona skóra, taka która na pewno spodoba się Pannie Młodej gdy zoabczy siebie na zdjęciu.

no to podałem ci link do skin tune sciągnij demo - a na pewno ułatwi to twoje życie, poza tym w portrait professional masz duży wpływ na korekcję kolorystyczną skóry, nie tylko zabawa w chirurga od oświetlenia po chirurgię plastyczną.

jeśli natomiast chodzi o presety do LR to może - wpisanie w gugielku "lightroom preset" wyświetli ci dużo stronek, w większości presety są free.

a co do tej opalonej skóry to tej nie możesz być pewien że się młodej spodoba, w zależności od tonacji skóry jaką posiada modelka należy czynić korekty i np blada twarz w sztucznej opaleniźnie nie wygląda ciekawie.

zresztą ja zrobiłem małe doświadczenie i co ciekawe ludziom najbardziej się podoba zdrowa cera przez przekłamań kolorystycznych. Wielokrotnie można zauważyć że na fotografiach zaniża się saturacje niż zawyża, przez co kolor staje się czystszy, a jeśli koniecznie chcesz żeby młoda była opalona a młody czarnoskóry:P to może też przydało by się podziałać filtrem lub akcją emulującą filmy negatywowe "velvia"

molmagic
13-02-2008, 11:31
Przemek, obejrzałem też Twoje ślubne, o to wlasnie mi chodzi:)
Mówisz że działasz głównie w LR i PS tylko "poprawki lub mieszanie warstw"
Może zdradzisz co to za poprawki? Może korzystasz z tych presetów LR? Czy jednak kluczową sprawą jest tutaj po prostu odpowiednie światło?

Przemek Białek
13-02-2008, 12:09
Przemek, obejrzałem też Twoje ślubne, o to wlasnie mi chodzi:)
Mówisz że działasz głównie w LR i PS tylko "poprawki lub mieszanie warstw"
Może zdradzisz co to za poprawki? Może korzystasz z tych presetów LR? Czy jednak kluczową sprawą jest tutaj po prostu odpowiednie światło?

zapodaj link do którejś z fotek to ci odpowiem

molmagic
13-02-2008, 12:21
Niektóre spośród wielu:)

http://przemekbialek.pl/zdjecia/foto-116.jpg

http://przemekbialek.pl/zdjecia/foto-283.jpg

http://przemekbialek.pl/zdjecia/foto-292.jpg

Jak korygować jak ktoś jest ewidentnie "czerwonoskóry"?

Przemek Białek
13-02-2008, 12:46
Niektóre spośród wielu:)

http://przemekbialek.pl/zdjecia/foto-116.jpg

http://przemekbialek.pl/zdjecia/foto-283.jpg

http://przemekbialek.pl/zdjecia/foto-292.jpg

Jak korygować jak ktoś jest ewidentnie "czerwonoskóry"?

pierwsze bardzo dobre światło

drugie złota blenda

trzecie mocne śłońce - czerwiec ponadto mieszanie warstw na solftlight lub overlay już nie pamiętam

przeslij mi na mejla jakąś rawke to ci skoryguje w LR i prześle ustawienia

marekb
13-02-2008, 14:49
molmagic, dobrze ci juz wczesniej Przemek napisał... są rózne gusta i np w pierwszym skóra jak dla mnie troszkę za ciemna...

Burner
21-03-2008, 15:40
Ze względu na to, że Hanibal nie ma konta tutaj i aktualnie dostępu do netu prosił o kilka słów:

Fotka jak toś zauważył była zrobiona przed 14. Przy ładnym świetle zastanym. Modelka stała blisko wody. Jej naturalny odcień skóry jest blady - nie była ładnie opalona. Obróbka w Ps podciąganie odcienia skóry na wyczucie suwakami do regulacji barwy. Wyostrzanie oczu.

Od siebie dodam, że fotka w wersji czarno - białej zajęła I miejsce w kategorii Portret 2007 na Forum Nikona :)

michał anioł
30-10-2015, 18:39
Odnośnie neutralnego (właściwego) koloru skóry.
Nie wolno polegać na jedynie na własnym wzroku, ponieważ monitor, oświetlenie pomieszczenia, pora dnia itp. zmieniają sposób postrzegania barwy. Celem uzyskania odpowiedniej barwy warto posłużyć się wartościami składowymi na poszczególnych kanałach.
Zakładając: skóra osobnika białego, zdrowego, fotografowanego w świetle słonecznym lub o zbliżonej temperaturze, przy pomiarze wartości kanałów w światłach (ale nie w miejscach przepalonych), obowiązują dwie zasady.
1. dla modelu cmyk (zasada dukarska):
a. magenta = cyjan x3
b. żółty = magenta + 5-10 pkt
2. dla modelu rgb (zasad podatkowa)
a. czerwony – 19% (wartości kanału czerwonego) = zielony
b. zielony – 19% = niebieski
Oczywiście są to reguły ogólne, co do których w konkretnych warunkach oświetlenia, dla danego odcienia skóry, czy wreszcie dla uzyskania specyficznego (artystycznego) efektu, np. ocieplenia zdjęcia, można wprowadzić korekty kilku procentowe do w/w wyliczeń.
pozdrawiam

Jak model rgb można stosować gdy nie mam wartości w % tylko w cyferkach?

wain
04-11-2015, 17:01
Jak model rgb można stosować gdy nie mam wartości w % tylko w cyferkach?

Zgłaszam kolegę do nominacji na Archeologa Roku! ;)

zdebik
04-11-2015, 19:01
Zgłaszam kolegę do nominacji na Archeologa Roku! ;)
Oj tam , oj tam - dobry kotlet nie jest zly ^^

michał anioł
05-11-2015, 00:02
taka sytuacja :) czerwonawe ryjki się zdażają to kombinuje

zdebik
05-11-2015, 10:40
taka sytuacja :) czerwonawe ryjki się zdażają to kombinuje
Ja to robie tak, zaznaczam w PS czerwony ktory che usunac, przesuwam kolor w strone niebieskiego i maskije zdjecie tym wynalazkiem.