PDA

Zobacz pełną wersję : Tamron 17-50 2.8 z innej beczki



Faust
06-02-2008, 23:50
Witam
Wiem ze temat tego szkla był wałkowany na forum nie jeden raz.
Ale ja mam pytanie troszke innego rodzaju, poniewaz juz zdecydowałem sie na ten obiektyw i wybieram sie do sklepu w ktorym bede miał do przetestowania kilka sztuk - i tu pytanie do doswiadczonych kolegow. Jak sprawdzic i wybrac ten jeden najlepszy czym sie kierowac i na co szczegolnie zwrocic uwage. nie bede mial tam dostepu do podgladu zdjec na komputerze tylko wyswietlacz 30d.
dzieki za pomoc

Jacek Deka
07-02-2008, 01:52
Witam
Wiem ze temat tego szkla był wałkowany na forum nie jeden raz.
Ale ja mam pytanie troszke innego rodzaju, poniewaz juz zdecydowałem sie na ten obiektyw i wybieram sie do sklepu w ktorym bede miał do przetestowania kilka sztuk - i tu pytanie do doswiadczonych kolegow. Jak sprawdzic i wybrac ten jeden najlepszy czym sie kierowac i na co szczegolnie zwrocic uwage. nie bede mial tam dostepu do podgladu zdjec na komputerze tylko wyswietlacz 30d.
dzieki za pomoc

czy na f2.8 ostrzy w punkt

ukA
07-02-2008, 09:13
czy na f2.8 ostrzy w punkt
Często powtarzający się temat to FF na szerokim. Gdy chciałem go kupić to żadna sztuka nie działała poprawnie, ale to było na 350D gdzie AF jest zdecydowanie słabszy.

RNz
07-02-2008, 10:46
A nie lepiej pogadać z Cichym?
Z tego co czytałem na tym forum, pewny i tysiąc razy sprawdzony sprzęt.
Cichy przetestuje i na pewno dostaniesz dobry egzemplarz.
Lepsze rozwiązanie zwłaszcza jak nie wiesz jak się do tego zabrać...

Faust
07-02-2008, 11:43
No wlasnie o testowanie chodzi chce podpiac pod puszke i sprawdzic i nie chodzi o samo szklo tylko zgranie z konkretnym body - bo jak czytalem bywa ze jedno szklo roznie dziala z roznymi korpusami dlatego nie chce kupowac przez neta, tylko sam naocznie sprawdzic, jesli jeszcze ktos ma jakies rady to bede wdzieczny.

Cichy
07-02-2008, 11:57
A nie lepiej pogadać z Cichym?
Z tego co czytałem na tym forum, pewny i tysiąc razy sprawdzony sprzęt.
Cichy przetestuje i na pewno dostaniesz dobry egzemplarz.
Lepsze rozwiązanie zwłaszcza jak nie wiesz jak się do tego zabrać...

Ja nie zagwarantuję, że będzie trafiał w punkt z metra na 17 mm f 2.8, z tą mechaniką w Tamronie to mission impossible :) Ale zagwarantuję , że szkiełko będzie ostre bez mydełka. Zawsze można wymienić lub zwrócić.

Poza tym, jak człowiek ma możliwość sprawdzić na miejscu u siebie, to po co bawić się w wysyłki.

RNz
07-02-2008, 17:10
No wlasnie o testowanie chodzi chce podpiac pod puszke i sprawdzic i nie chodzi o samo szklo tylko zgranie z konkretnym body - bo jak czytalem bywa ze jedno szklo roznie dziala z roznymi korpusami dlatego nie chce kupowac przez neta, tylko sam naocznie sprawdzic, jesli jeszcze ktos ma jakies rady to bede wdzieczny.

I na samym wyświetlaczu chcesz do tego dojść?
To i tak prawie jak ruletka... wyjdzie na to jakbyś wybrał losowo.

Jeśli już to weź jakiegoś laptopa od kolegi

wieliczka
07-02-2008, 17:33
Witam,

kiedyś chciałem kupić Sigmę 17-70 w Centrum Sigmy w Wa-wie. Telefonicznie ustaliłem, że będę mógł na miejscu przetestować sprzęt. Wziąłem laptop. Na miejscu b. uprzejmy sprzedawca udostępnił mi statyw i pokazał jak nalepiej przeprowadzić test na obecność BF/FF. Zaznaczył w kolumnie tekstu wyraz (lepiej jak jest to papier nielakierowany), następnie po ustawieniu aparatu na ostrzenie w punkt centralny, przesłona maksymalna, aparat pod kątem ok. 45 stopni (jeśli dobrze pamiętam), duże ISO robiliśmy zdjęcia na samowyzwalaczu. Karta do kompa i zbliżenie. Bardzo skuteczny sposób. Niestety mnie nie udało się wtedy dobrać odpowiedniego obiektywu do mojego szkła.

photographus
07-02-2008, 21:38
Witam,

Niestety mnie nie udało się wtedy dobrać odpowiedniego obiektywu do mojego szkła.
W sumie to nic dziwnego. Następnym razem spróbuj obiektyw dobierać do puszki :) :) :)
pozdrawiam

peet_peet
08-02-2008, 12:14
następnie po ustawieniu aparatu na ostrzenie w punkt centralny, przesłona maksymalna, aparat pod kątem ok. 45 stopni (jeśli dobrze pamiętam), duże ISO robiliśmy zdjęcia na samowyzwalaczu.

może źle zrozumiałem.... maksymalna czy maksymalnie otwarta..:confused: .. bo dałbym głowę, że powinno się to sprawdzać przy maksymalnym otwarciu (minimalnej głębi ostrości) czyli minimalnej przesłonie... a może się mylę.. jak zwykle :wink:

ABJ
10-02-2008, 23:12
może źle zrozumiałem.... maksymalna czy maksymalnie otwarta..:confused: .. bo dałbym głowę, że powinno się to sprawdzać przy maksymalnym otwarciu (minimalnej głębi ostrości) czyli minimalnej przesłonie... a może się mylę.. jak zwykle :wink:


masz racje, w tym przypadku testy na f2,8

Tomky
17-05-2008, 23:51
Zauważyłem że fotki wykonywane osławionym Tamronem 17-50 2.8 xr są niedoświetlone przy foceniu na trybach automatycznych i półautomatach.W manualu muszę prześwietlać fotkę aby było dobrze.
Co może być tego przyczyną,czyżby źle współpracował z body?(zaznaczę że na Canonie 50 1.8 ) nie ma tego problemu).

toguko
18-05-2008, 19:10
u mnie dziala dobrze

tdrozd
18-05-2008, 19:18
u mnie tez raczej jest dobrze

bakulik
18-05-2008, 21:13
Zauważyłem że fotki wykonywane osławionym Tamronem 17-50 2.8 xr są niedoświetlone przy foceniu na trybach automatycznych i półautomatach.W manualu muszę prześwietlać fotkę aby było dobrze.

Jaki pomiar światła? Jakie motywy zdjęć?

Zrób dwa zdjęcia obydwoma wspomnianymi obiektywami przy tej samej ogniskowej i takiej samej przysłonie (oczywiście taki sam kadr) i zaprezentuj je wraz z danymi o ekspozycji.

Tomky
19-05-2008, 07:53
Bakulik oki jak znajdę chwilę to tak właśnie zrobię.

Tomky
22-05-2008, 18:45
Kurcze zrobiłem fotki w tych samych warunkach tym Tamronem i Canonem 50mm. W trybie av apart wybrał odpowiednio dla Canona czas 1/15-fotka doświetlona a dla Tamrona 1/25 fota niedoświetlona.Reszta parametrów identyczna.O co tutaj chodzi i czy można coś zrobić aby Tamron doswietlał fotki?

bakulik
23-05-2008, 21:57
O co tutaj chodzi i czy można coś zrobić aby Tamron doswietlał fotki?

Sprawdziłem na swoim egzemplarzu - przy 50mm ekspozycja jest taka sama, jak z Canonem 1.4/50, a przy 28mm - taka sama, jak z Canonem 1.8/28 (wszystko podpinane pod 30D). Więc zapewne jest coś nie tak z Twoim obiektywem.

Spróbuj na początek przetrzeć styki obiektywu. Sprawdź też, jak się przymyka przysłona - w trybie Av wciśnij przycisk podglądu głębi ostrości i kręć kółkiem zmieniając przysłonę i jednocześnie obserwując obiektyw od przodu. Za każdym ruchem kółka powinna się nieco przymknąć/otworzyć (zależy w którą stronę zakręcisz). Naciskaj też i puszczaj przycisk podglądu GO i sprawdzaj, czy za każdym razem przysłona zamyka się tak samo. Sprawdź też, w miarę możliwości, Twoje obiektywy z innym aparatem oraz Twój aparat z innym Tamronem.

No i sprawdź, czy przypadkowo nie kręcisz kółkiem korekty ekspozycji. ;)

Tomky
24-05-2008, 17:56
Kurcze powiem szczerze że wcześniej miałem innego Tamrona i też nie doświetlał fotek.

Tomky
11-06-2008, 21:44
Rozmawiałem z pewnym fotoreporterem i ten człowiek powiedział że Tamron i Sigma pisze nieco na wyrost to 2.8. Jeśli tak jest to wszystko się zgadza obiektyw w rzeczywistości nie jest 2.8 a na aparat podaje ta wartość i co jest zbyt ciemny na nastawy dla obiektywów 2.8 i zdjęcia niedoświetlone. szkoda że tego nie wiedziałem bo kupiłbym cos innego bez zafałszowanej jasności ;-((.

Misiaque
11-06-2008, 22:00
Wtedy raczej aparat by prześwietlał zdjęcia. Dla f/2.8 by mierzył dobrze, bo to przysłona robocza, a że byłoby to tak naprawdę oszukane f/2.8 to w istocie dobierany czas byłby dłuższy niż prawidłowy dla prawdziwego f/2.8 i po przeliczeniu dla innych przysłon mielibyśmy błąd, przy założeniu, że te mniejsze przysłony są ustawiane prawidłowo.

Tomky
14-06-2008, 10:20
No nie dobierałby któtszy ponieważ jak masz 2.8 to czas jest krótszy niż przy np 4.0. Aparat widzi 2.8 a obiektyw jest 4.0 więc daje za krótki czas aby naświetlić prawidłowo przy 4.0...

aptur
14-06-2008, 11:49
Jak dla mnie bzdura. Znaczy się według Ciebie F2.8 to tak naprawdę F4? To F4 to tak naprawdę ile? Nie jest prawdą, że obiektywy Tamron niedoświetlają.
Zobacz sobie jak rozkłada się głębia ostrości od f2.8 do F4.

endrju
14-06-2008, 12:11
Może jemu chodziło o jasność obiektywu? W sensie - szkieł?
Tak to chyba zrozumiałem, że obiektyw podaje 2.8, daje głębię dla 2.8, ale szkło jest ciemniejsze? :|
Sam już mam wątpliwości... ;)

MMM
14-06-2008, 12:50
Może jemu chodziło o jasność obiektywu? W sensie - szkieł?
Tak to chyba zrozumiałem, że obiektyw podaje 2.8, daje głębię dla 2.8, ale szkło jest ciemniejsze? :|
Sam już mam wątpliwości... ;)
Normalka, tak samo jak ogniskowa 50mm w Tamronie 17-50/2.8 to ściema bo jak się przypnie prawdziwe 50mm np. stałkę jakąś to po porównaniu klatek widać że z Tamrona jest szerszy kąt.
Jasność obiektywu na pełnym otworze to w praktyce i tak najczęściej jest tylko na środku klatki bo im bliżej do brzegu tym większe winietowanie.
F/1.4 w 35/1.4L to jest tylko takie 'umowne' bo na brzegach klatki z 5D winieta ma 2,5 - 3 przysłony czyli tak jakby obiektyw był f/3.5 - 4 (GO też w narożnikach jest większa).

Tomky
14-06-2008, 19:08
Dokładnie chodzi mi o jasność a 4.0 to był tylko przykład.
Szkoda że nie wiedziałem wcześniej, że jasność 2.8 to ściema choć to nie największy problem bo problemem jest to że aparat widzi 2.8 a obiektyw jest ciemniejszy,.. trzeba korygować w kompie,ale kicha.

an_zak
14-06-2008, 19:17
Miałem tamrona jakiś czas, nie stwierdziłem żadnych objawów jak opisane powyżej.

Wydaje mi się, że lepiej ufać producentowi obiektywu, który przecież musi spełnić określone normy i przepisy, niż jednej anonimowej opinii. Nie ma co tworzyć nowych urban legends.

leszek32
14-06-2008, 19:39
A ja mam laptopa Asusa i pewien fachowiec z dziedziny sprzętu IT powiedział mi, że w środku Asus ma część podzespołów z Acera....... i ja bym to wiedział wcześniej ....
Bzdury - mówić można dużo, ale wszystko należy udowodnić - jak by tak było to nie jedno laboratorium już by się wypowiedziało w kwestii "słabego 2.8"
Poz
i sorki za OT

Tomky
15-06-2008, 08:52
Czyli co radzicie zrobić, bo ten stan rzeczy nie jest dla mnie do zaakceptowania. Reklamować obiektyw(wcześniejszy egzemplarz miał tak samo) czy może puszkę a może pojechać na Żytnią z jednym i drugim???

an_zak
15-06-2008, 23:11
1. posadź body na statyw
2. weź tamrona i szkło o podobnym swietle/ogniskowej
3. sfotografuj tą samą scenę z tym samym czasem i przysłoną (tryb M) oboma szkłami
4. powyższe wykonaj dla kilku przysłon (2,8;4,0;8,0)
5. pozmniejszaj do 800pix i powzucaj z exifami i podpisami
6. no i wtedy pogadamy :)

P.S. aparatu nie obchodzi, jakie światło ma szkło. Przecież mniejszy faktyczny otwór interpretowałby tak samo, jak połowę mniej światła w kadrze i wystosowałby odpowiedni czas. Wydaje mi się więc, że problemem jest brak wiedzy na temat działania światłomierza i automatyki aparatu.

dr11
15-06-2008, 23:41
P.S. aparatu nie obchodzi, jakie światło ma szkło. Przecież mniejszy faktyczny otwór interpretowałby tak samo, jak połowę mniej światła w kadrze i wystosowałby odpowiedni czas. Wydaje mi się więc, że problemem jest brak wiedzy na temat działania światłomierza i automatyki aparatu.
Dokładnie. Jak np. w Tamronie 28-75 odblokujesz domykanie f przy 28mm to mimo, że obiektyw raportuje światło 2.8, aparat sam ustawia krótsze czasy. Światłomierz określa ekspozycję przy otwartej dziurze i przelicza ją w zależności od zadanej, docelowej wartości f.

EDIT: Właśnie, czy te zdjęcia są OK na pełnej dziurze? Jeśli tak, a po przymknięciu są niedoświetlone, to może znaczyć, że przesłona nie jest skalibrowana poprawnie i zamyka się za bardzo podczas robienia fotki. Dobrze myślę?