PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr UV oraz tzw. TULIPAN ?



ryjoslaw
28-01-2008, 23:28
Witam serdecznie!
Już jestem zdecydowany za 400D, ale tu rodzi się pewna wątpliwość, mianowicie: czy jeżeli zakupie taki sprzęt z KIT-em oraz 50/1.8 to konieczny jest zakup filtra UV oraz tego TULIPANA. Tak szczerze to niebardzo wiem w jakim celu montuje się to na obiektyw. Możecie być tak mili i podpowiedzieć początkującemu fanatykowi? :)
POZDRO !!

Peie
29-01-2008, 00:44
Witam serdecznie!
[..]czy jeżeli zakupie taki sprzęt z KIT-em oraz 50/1.8 to konieczny jest zakup filtra UV oraz tego TULIPANA. [..]
POZDRO !!

Nie ;) filtr UV w cyfrze z tego co ja pojąłem może co najwyżej służyć do ochrony przedniej soczewki w szkle (drogim ; ) ) w ekstremalnych warunkach - np. podczas rajdów gdzie można dostać np. kamykiem. Przy kicie nie ma sensu

Tulipan .. ma mieć działanie zapobiegające w pewnym stopniu takiemu czemuś :

https://canon-board.info/imgimported/2008/01/1997_can70200_odbl70-1.jpg
źródło (http://www.optyczne.pl/tmp/1997_can70-200_odbl70.jpg)
ostre źródło światła znajdujące się poza kadrem (w kadrze tez ale tulopan tu nie pomoże :P) może powodować tym podobne obrazki. tulipan czasem pomaga ale czy warto do kita dokładać - z tulipanem czy bez i tak będzie cuda robił..

A prawdę mówiąc z czasem sam dojdziesz czy ci to potrzebne czy nie

Kubak82
29-01-2008, 09:50
nie wspominajac juz o tym ze kit kreci mordka przy ustawianiu ostrosci wiec tulipan sie do niego zupelnie ie nadaje :roll:

gwozdzt
29-01-2008, 10:14
Już jestem zdecydowany za 400D, ale tu rodzi się pewna wątpliwość, mianowicie: czy jeżeli zakupie taki sprzęt z KIT-em oraz 50/1.8 to konieczny jest zakup filtra UV
Na pewno nie jest konieczy, bo aparaty cyfrowe zupełnie nie rejestrują ultrafioletu.
Jako "ochronny" też nie jest konieczny, a wręcz może zaszkodzić, bo w przypadku zakupu taniego filtra spadnie ogólna ostrości zdjęć.


oraz tego TULIPANA.
zakup tulipana nie tylko nie jest konieczny, ale wręcz jest niemożliwy, bo do wspomnianych obiektywów przewidziano osłony "doniczki".

A teraz czy warto te "doniczki"? Moim zdaniem:
- do 50/1,8 nie warto, bo po pierwsze przednia soczewka siedzi w tym obiektywe na tyle głęboko, że już sam jego tubus stanowi swego rodzaju osłonę p/s a poza tym osłona przewidziana przez producenta liczona była dla pełnej klatki i w przypadku APS-C będzie conajwyżej stanowić wątpliwą ozdobę.
- do EF-S 18-55 osłonę bym kupił, ale absolutnie "tulipan" się nie nadaje, bo obiektyw ten kręci frontem przy ostrzeniu. Osłona odpowiednia do KITa to ta (wg uznania oryginał czy zamiennik)
http://www.allegro.pl/item301740159_ew_60c_oslona_orginal_canon_ew60c_18 _55_orginal.html
http://www.allegro.pl/item302324516_oslona_zam_ew_60c_ew_60_c_do_ef_18_5 5_ef_28_80.html

ryjoslaw
29-01-2008, 10:29
Serdecznie dziękuje wszystkim za pomoc. Narodzilo mi się jeszcze jedno pytanie, czy te osłony słoneczne oryginalne różnią się czymś od zamienników? Przecież chyba nie ma to wpływu na jakość zdjęcia?
Jescze raz dzięki za zainteresowanie moim pytaniem.

TomS
29-01-2008, 10:37
Weź zamiennik zawsze bo trochę tańszy

gwozdzt
29-01-2008, 10:38
Serdecznie dziękuje wszystkim za pomoc. Narodzilo mi się jeszcze jedno pytanie, czy te osłony słoneczne oryginalne różnią się czymś od zamienników?
ceną :-)


Przecież chyba nie ma to wpływu na jakość zdjęcia?
oryginał czy zamiennik nie ma żadnego znaczenia.

natomiast samo zastosowanie odpowiedniej osłony nigdy nie zaszkodzi, a w konkretnych przypadkach ma pozytywny wpływ na zdjęcia redukując niepożądane odblaski i poprawiając kontrast.

ryjoslaw
29-01-2008, 10:47
Dziękuje wszystkim za informacje!
POZDRAWIAM

Peie
30-01-2008, 00:58
[..]
zakup tulipana nie tylko nie jest konieczny, ale wręcz jest niemożliwy, bo do wspomnianych obiektywów przewidziano osłony "doniczki".
[...]
oj prawda chyba za bardzo zaspany byłem :-?

ryjoslaw rób fotki i poczytaj trochę to będziesz wiedział czy ci potrzebne takie rzeczy jak doniczki tulipany uv, polar, grip itp :mrgreen: