PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka szara do sigmy 10-20 ?



DeMarcus
27-01-2008, 22:03
Myślę, że konieczna byłaby wersja slim (?)
(chyba wszystkie szare są obrotowe?)


O systemie cokin właśnie czytam, ale jakby ktoś mógł mi powiedzieć o co dokładnie tak chodzi, z możliwymi szczegółami, byłbym wdzięczny ;)

Podobno przy tak szerokich kątach widać winietę przez holder...tak gdzieś wyczytałem

Przepraszam jeśli kogoś zdenerwuję tym pytaniem...

sniper88
27-01-2008, 22:29
Szare niepolowkowe nie sa obrotowe;) Chyba ze masz na mysli wkrecane, to tak.
System cokin wyglada tak (wybaczcie tego Nikona:D):

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.sheffphotoctre.com/zc/images/Cokin_pic1.jpg)
Mozna zakladac filtry na szkla o roznej srednicy, wystarczy dokupic pierscien, wiec wychodzi to taniej niz zwykle wkrecane. Dodatkowo przy filtrach polowkowych mozesz ustawic od jakiego miejsca zacznie dzialac filtr:)

nor
28-01-2008, 12:55
no ale z Cokin też musisz uwazać. Taki klasyczny holder na3 filtry będzie winietowac na szerokim kacie! Muszisz kupić specjalny wide z pojedynczy lub brać wiekszy rozmiar holdera = drożej a od pewnego momentu przedrogo :)
Niestety do takiego szkła - uzywanie wiekszego holdera oznacza przedrogo.

MacGyver
28-01-2008, 13:57
no ale z Cokin też musisz uwazać. Taki klasyczny holder na3 filtry będzie winietowac na szerokim kacie! Muszisz kupić specjalny wide z pojedynczy ....
Albo kupić zwykły, najlepiej tani i nieoryginalny, a następnie obciąć mu jeden lub dwa sloty.
Nie wiem jak jest z Sigmą 10-20. do Tokiny 12-24 wystarczy obciąć jeden slot.

amroz
28-01-2008, 17:52
ja do canona 10-22 kupiłem zwykły szary filtr i żeby nie winietował zeszlifowałem zbędną wysokość. wszystko świetnie działa.

DeMarcus
31-01-2008, 17:10
ja do canona 10-22 kupiłem zwykły szary filtr i żeby nie winietował zeszlifowałem zbędną wysokość. wszystko świetnie działa.

Możesz pokazać jak to wygląda? :)

Ja też chyba zdecyduję się jednak na Canona :D

Kubak82
31-01-2008, 22:53
ale we wkrecanym filtrze linie podzialu masz zawsze w polowie - mozesz krecic ile wlezie ale i tak miejsca gdzie zaczyna sie gradacja nie zmienisz.. a cokin daje tu o wiele wiecej mozliwosci 8-)

sam kiedys zaczynalem od wkrecanych polowek i wkrotce szybko je sprzedawalem - cokin jest IMHO znacznie wygodniejszy i dajacy wieksze mozliwosci :-) .. wkrecane za to polecam zwykle szare - zwlaszcza te silne (np. nd x400) przy dlugich naswietlaniach - nie ma obawy ze swiatlo dostanie sie przez szpare miedzy holderem a filtrem..

marfot
31-01-2008, 22:59
ja do canona 10-22 kupiłem zwykły szary filtr i żeby nie winietował zeszlifowałem zbędną wysokość. wszystko świetnie działa.

Zrobiłem dokładnie tak samo - zostawiłem na holderze tylko jedną szufladkę i jest OK. Wymagane jest jednak wykręcenie filtra UV ( jak ktoś go używa np. ja) bo inaczej zestaw winietuje. Mowa również o C 10-22.

sniper88
31-01-2008, 23:08
cokin jest IMHO znacznie wygodniejszy
Oj, chcialbym zeby byl rownie wygodny co wkrecane:mrgreen: A ze daje wieksze mozliwosci to prawda:)

Kubak82
01-02-2008, 09:27
Oj, chcialbym zeby byl rownie wygodny co wkrecane:mrgreen: A ze daje wieksze mozliwosci to prawda:)

wygodniejszy w sensie obsługi.. co do noszenia to tez nie narzekam 8-)