PDA

Zobacz pełną wersję : Nowicjuszka: jaki obiektyw do canona 300?



trissmerigold
28-04-2005, 14:49
Kiedy go kupowalam byl w zestawie z obiektywem Canon 28-90.
Potrzebuje czegos innego - mianowicie: lepszej czyt.wiekszej panoramy, mozliwosci wiekszego przyblizenia detalu.
Robie przewaznie zdjecia krajobrazowe. Jestem zieloniutka w temacie...;-)wiem, ze dobrze byloby sie sprecyzowac co do jakis parametrow i ewentualnie poprosic o wydanie opini za lub przeciw, niestety moja pasja fotograficzna przeklada sie dotychczas tylko na "estetyke" zdjec. Strona techniczna interesowala mnie mniej...ale bez niej nie da sie pojsc dalej niestety.
JEDNYM SLOWEM: co sie nadaje do tego aparatu, by robil dobre zdjecia panoramiczne i dobrze przyblizal?

Z góry dziekuje za pomoc.

Tomasz Golinski
28-04-2005, 14:57
dobre panoramy? znaczy szeroki kąt?
większe przybliżenie, znaczy tele?

W takim razie potrzebujesz dwóch różnych obiektywów. Napisz, ile kasy na to chcesz wydać.

Jurek Plieth
28-04-2005, 14:58
JEDNYM SLOWEM: co sie nadaje do tego aparatu, by robil dobre zdjecia panoramiczne i dobrze przyblizal?
Czyli bardzo szeroki i bardzo wąski jednocześnie :mrgreen: A jeśli na dodatek ma mieć jeszcze dobrą jakość optyczną, to już w ogóle się nie da :(
Proponuję jednak ograniczyć wymagania do dwóch obiektywów, może nawet stałoogniskowych - szerokokątnego, czy nawet ultraszerokokątnego i tele.
Ile możesz wydać kasy? Rozumiem, że jak najmniej ;) , ale tak naprawdę?

trissmerigold
28-04-2005, 15:12
Ile kasy moge wydac, to na razie nie wiem. A moze odwrotnie: ile musze miec najmniej, zeby bylo to cos sensownego?
Chcialabym, zeby to byly dobre obiektywy (cos tak podejrzewalam, ze jednym to sie nie da tych dwoch rzeczy zrobic jednoczesnie :-) )...wiec: jakosc, ale za sensowna cene (studencka kieszen).
Jesli mozna, to poprosze o jakies dane techniczne, no i marke, zebym mogla zaczac sie rozgladac. Siedze od rana w necie i pare razy mi sie o oczy obila np.SIGMA...w kontekscie panoramy jaki bylby wybor dokladnie?
Generalnie które obiektywy sa lepsze: Tamron czy Canon? w kontekscie tej panoramy, ale nie tylko.

Tomasz Golinski
28-04-2005, 15:22
Nie ma reguł, które są lepsze. Są Tamrony i Sigmy lepsze od kiepskich Canonów, ale z drugiej strony L-ki Canona są najlepsze :) i najdroższe.

Do tele, to polecam Canon 100-300/4.5-5.6 USM (koszt koło 1000-1200zł na allegro).
Do szerokiego pewnie najlepiej Canon 17-40L ale to już droższa sprawa.

trissmerigold
28-04-2005, 15:31
A cos fajnego do szerokiego w granicach 800-1000 zl?

Tomasz Golinski
28-04-2005, 15:32
Flektogon 20 na przejściówce M42 (tylko, że ustawianie ostrości i przesłony jest ręczne) :)

djtermoz
28-04-2005, 15:34
Jesli chodzi o krajobrazy to rozumiem ze w tej sytuacji interesuje Cie cos szerszego niz 28mm.

Calkiem niezla jest ta Tokina (http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=169408&is=REG)

albo moze ten Tamron (http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=254716&is=REG) (jesli chcesz zoom)

(przepraszam za ceny w dolarach ale tak latwiej jest mi szukac. ceny w Polsce sa niestety wyzsze).

Oba nie sa obiektywami profesjonalnymi (do tego to im duzo brakuje) ale cene maja przynajmniej tez nieprofesjonalna. Tokina jako staloogniskowy powinna optycznie wypadac lepiej od Tamrona.

W kazdym razie musisz sie liczyc z wydatkiem rzedu $200-$400 czyli w Polsce pewnie okolo 800-1600zl.

To oczywiscie tylko jeden obiektyw. Drugie tyle moze kosztowac dlugi zoom (ten co ma "przyblizac")

gonzo44
28-04-2005, 15:38
A jak myslicie, czy nie dobrym rozwiazaniem uzyskania szerokiego kata w analogu jest zakup przerobionego kitowca 18-55??

trissmerigold
28-04-2005, 15:57
DZIEKI. Bede kupowac obiektyw na pewno przez internet, wiec nie mam szans na przetestowanie go. Pytanie: ktore obiektywy w ogole wspolpracuja z moim aparatem (EOS 300)? Generalnie im mniejszy parametr w nazwie (ogniskowa?) to tym lepiej?? w przypadku panoramicznych

trissmerigold
28-04-2005, 15:59
Do gonzo 44: pytanie z pewnoscia nie bylo do mnie, ale chcialabym wiedziec co autor mial na mysli ;-) mówic o "przerobionym kitowcu 18-55"?

pazurek
28-04-2005, 16:03
przerobionym z EF-S na EF

Vitez
28-04-2005, 16:04
A jak myslicie, czy nie dobrym rozwiazaniem uzyskania szerokiego kata w analogu jest zakup przerobionego kitowca 18-55??

A czy zdajesz sobie sprawe ze przerobiony kitowiec i tak kryje tylko pole matrycy z cropem? Na analogu mialbys pieeekna winietke 8)

trissmerigold
28-04-2005, 16:20
Obserwuje aukcje na allegro: Czy CANON ZOOM LENS EF 100-200 f/4.5 jest wart 350 zl i czy taki sprzet daje juz dobre przyblizenie?

trissmerigold
28-04-2005, 16:24
Kurcze, watek mi sie wkleil gdzie indziej...moderatora przepraszam za bajzel :D
Allegro: Canon Zoom 100-200/f 4.5 za 330 zl? Dobry strzal? Bedzie fajnie zblizal?

gonzo44
28-04-2005, 17:11
A czy zdajesz sobie sprawe ze przerobiony kitowiec i tak kryje tylko pole matrycy z cropem? Na analogu mialbys pieeekna winietke
o kurcze, nie pomyslalem.

Canon Zoom 100-200/f 4.5 za 330 zl? Dobry strzal? Bedzie fajnie zblizal?

zalezy co zblizal. Ostatnio wybralem sie do parku na wiewiorki i ptaszki i 300 bylo troche malo. Jezeli chcesz focic zwierzatka to wybierz cos z USM, w moim tamroniku AF jest stanowczo za wolny.

Arkan
28-04-2005, 17:17
Jeśli masz mało pieniędzy to sprzedaj swojego Canona 300 z tym kitowym obiektywem i kup jakąś porządną manualną lustrzankę z 3 jasnymi stałoogniskowymi szkłami. Bardzo tanio kupisz dobry apart z mocowaniem gwintowym m42 i do tego za grosze kupisz 28/2.8, 50/1.8 i 200/4. Lepszym, ale trochę droższym wyborem jest aparat z bagnetem PK (np Pentaks ME Super). W pierwszym przypadku zamkniesz się w kwocie ok 500 PLN, w drugim przypadku maks do 700 PLN (z kompletem obiektywów). Dodatkowa zaletą będa tanie filtry (mocowanie 49mm). Optycznie obie kombinacje biją na głowę "konsumenckie" szkła Canon'a (z wyjątkiem niektórych obiektywów stałoogniskowych)

Arkan

gonzo44
28-04-2005, 17:26
e no bez przesady, nic nie sprzedawaj. Przeciez do 300 mozna dokupic przejsciowke na m42, a AF i zoom w kicie czasem sie przyda. Nie znam za bardzo modeli starszych analogow. Zaczynalem od smieny->2x zenit TTL-> EOS300 i nie zamienil bym za nic EOSowego pomiaru swiatla, priorytetow czasu i przyslony.

Tomasz Golinski
28-04-2005, 17:27
Allegro: Canon Zoom 100-200/f 4.5 za 330 zl? Dobry strzal? Bedzie fajnie zblizal?
Ale za jaką cene on pójdzie? Nie znam tego obiektywu, więc raczej dobrze to o nim nie świadczy :P

Arkan
28-04-2005, 17:39
e no bez przesady, nic nie sprzedawaj. Przeciez do 300 mozna dokupic przejsciowke na m42, a AF i zoom w kicie czasem sie przyda. Nie znam za bardzo modeli starszych analogow. Zaczynalem od smieny->2x zenit TTL-> EOS300 i nie zamienil bym za nic EOSowego pomiaru swiatla, priorytetow czasu i przyslony.
He, he, he.... sorry ale jedyną (i to czasami wątpliwą zaletą) 300 jest AF. Jeśli chodzi o pomiar światła i priorytety to Pentax ME Super jest pod tym względem tak samo dobry jak 300. Jesli chodzi o porównanie optyki stałoogniskowej do Pentaxa i szkieł non-L do Canona to litościwie przemilcze ten temat. Jeśli uznasz, że pomiar światła Pentaxa jest niewystarczająco dobry, to proponuję Olympusa z rewelacyjną optyką Zuiko i najlepszym zoomem Vivitar Series 1 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=49249807 i tak dalej, i tak dalej.

KuchateK
28-04-2005, 17:39
Zastanawiam sie czy znowu wyjechac z Sigma :D A co mi tam...

Sigma 70-300 APO II Macro Super...
Dobry detal ma :D Znaczy makro 1:2... Mozna juz niezle robaki niektore pofocic... Kwiatki jakies i takie tam nie za duze obiekty... Przy podobnej jakosci wypada taniej jak Canon 100-300 USM oferujac wiecej standardowo w zestawie :D Torba (bardzo przyzwoita) i oslona przeciwsloneczna (hood) tez sie przyda. Powinno to byc dobre uzupelnienie do 28-90. Konkretnie polecam wersje APO DWA... Byly jeszcze nie-apo i nie-dwa nieco wczesniej... nieco gorsze...
http://sigmaphoto.com/lenses/lenses_all_details.asp?id=3240&navigator=3

Z szerokimi to problem jest. Nie to ze nie ma... Ciezko tylko zejsc tanio ponizej 28mm dla niecyfraka (coby mi sie tu z kitem nie wyjezdzali :D). Nawet jak bedzie jakies tanie 24-costam to i tak to nie ratuje, a wszystko przyzwoite 20 i mniej kosztuje zwykle 400 i wiecej... i to $ :D Nawet szerokie stalki AF. Moze by tak skanowac klatki i robic panoramy w kompie?

trissmerigold
28-04-2005, 20:00
SUPER :-) Jestem na tym forum po raz pierwszy. I bardzo sie ciesze, ze moge tu liczyc na pomoc.
Z fotografii to ja laik jestem, ale to chyba widac po pytaniach ;-)
Ale mysle, ze z czasem te parametry zaczna do mnie przemawiac..jak zalapalam roznice miedzy deore xt a lx, to z tym tez jakos pójdzie :P

Wracajac do tematu..przeczytalam, ze lepiej jak sprzedam ten aparat z badziewnym (fakt) obiektywem i kupie cos innego, tanszego.
Hmm..a to nie bedzie jakis anachronizm..? mam zenita, cenie aparat z dusza, ale...

Co do obrobki w kompie, to nieeee. Jestem za tradycyjna fotografia.

A jakie obiektywy bede mogla podpiac dziekitej przejsciowce m42?

Tomasz Golinski
28-04-2005, 20:04
Jak masz zenita, to może kup właśnie obiektywy m42 (jest to mocowanie właśnie zenita), np. ten flektogon 20, sonnar 135/3.5 itd. Ewentualnie będziesz mogła kupic aparat z takim samym mocowaniem (tu się nie znam za dobrze) lub dokupić przejściówkę do Canona.

trissmerigold
28-04-2005, 20:06
Co rozni obiektyw USM od obiektywu nie USM?
Faktycznie - to ma byc obiektyw "na zwierzatka", te mniejsze raczej ;-) To jakiego przyblizenia potrzebuje?
I...jesli obiektyw jest np oznaczony 70-300/ f.4.5-5.6 to co oznacza to "70-300"? Bo jak rozumiem f to ogniskowa?

Tomasz Golinski
28-04-2005, 20:09
USM - to cichy i szybki autofokus.

Jeśli chodzi o małe zwierzątka, to poszukaj na forum wątków o makro.

gonzo44
28-04-2005, 20:16
I...jesli obiektyw jest np oznaczony 70-300/ f.4.5-5.6 to co oznacza to "70-300"? Bo jak rozumiem f to ogniskowa?
70-300 to zakres ogniskowej w milimetrach, a to po "f" to najmniejsza przyslona jaka ma obiektyw przy skrajnych ogniskowych.

trissmerigold
28-04-2005, 20:21
tj.mialam zenita

Arkan
28-04-2005, 20:27
Hmm..a to nie bedzie jakis anachronizm..? mam zenita, cenie aparat z dusza, ale...

Nie nie będzie. Gdyby dobre manuale były anachronizmem, to Leica by kosztowała 100 PLN, a Nikon'a FM3A rozdawaliby za darmo (nie mówiąc nic o średnim formacie). Zenit to jest akurat niezbyt dobry przykład (płócienna migawka, czas 1/500, psujący się światłomierz itd), ale jest cała masa tanich, a bardzo dobrych korpusów manualnych w różnych systemach. Można do nich kupić masę świetnych obiektywów za bardzo przystępne pieniądze. To co bardziej ogranicza to brak dobrego szkła, niż AF-u.

Arkan

p13ka
28-04-2005, 20:31
Faktycznie - to ma byc obiektyw "na zwierzatka", te mniejsze raczej ;-) To jakiego przyblizenia potrzebuje?
Jeżeli to mają być robale to za Tomaszem. Jeżeli masz na myśli coś większego to 300mm to minimum, które i tak może być krótkie. Od 400mm wzwyż powinno być w OK.

I...jesli obiektyw jest np oznaczony 70-300/ f.4.5-5.6 to co oznacza to "70-300"? Bo jak rozumiem f to ogniskowa?
Wiesz co? Zaczynam się zastanawiać czy to jakieś żarty czy naprawdę nie wiesz :roll:
Twierdzisz, że masz zenita, masz zooma 28-90 do 300-setki i zadajesz takie pytanie? Jeżeli poważnie nie wiesz to proponuję kupić jakąś książkę o foto, która wyjaśnia podstawowe pojęcia lub poguglać. To naprawdę nie boli.
Masz pierwsze z brzegu linki: http://www.republika.pl/fotonyf/kurs/faq.htm
http://www.dfoto.pl/encyklopedia.php

djtermoz
28-04-2005, 20:34
Dokladnie tak jak pisze Arkan. Kilkunastoletnia Praktica MTL3 ktora ma moj ojciec nadal dziala i robi swietne fotki i podejrzewam ze bedzie dzialac jeszcze przez kolejne kilka/kilkanascie lat podczas gdy moj 10D po kilku latach bedzie mogl juz odejsc tylko do technologicznego skansenu.

Troche nam za to namieszalas piszac o obiektywie ktory "ma zblizac". Wychodzi na to ze nie potrzebujesz dlugiego zooma a obiektyw do makrofotografii.

KuchateK
28-04-2005, 20:43
Wiec przez przejsciowke m42 wszystkie takie jak do zenita...

A jak do zenita... pare jakichs szerszych obiektywow w miare powinno byc... I dosyc tanie raczej... Moj ulubiony to Peleng 8mm... Rybie oko, co powoduje znieksztalcenia, ale nic szerszego od niego nie podepniesz :mrgreen: Dla pelnej klatki analogowej jest to 180 stopni od prawej do lewej... Z "inszych" jest jeszcze Zenitar 16mm...

Co do jakichs szerokich nierybek to jakis znawca staroci niestety musi sie wypowiedziec, ale chyba mniej jak 28 znosnej jakosci to tam nie bylo wiele...

Jesli chodzi o troche nowsze zoom'y z autofokusem (i odpowiednia cena) to 17-40 f4 L Canon'a jest swietny... Do analoga powinien Cie zadowolic jesli chodzi o szerokosc... Kiedys do cyfry bedzie idealny :D

No i Sigma... 17-35mm f2.8-4 EX ASPHERICAL HSM oraz 20-40mm F2.8 EX DG ASPHERICAL z szerokich o ile wiem beda dzialac z niecyfrowym... Do tego w kolekcji jest jeszcze dwie stalki 8mm i 15mm sigmy... Rybki ofkors... Jednak tutaj chyba lepiej brac te na m42...

KuchateK
28-04-2005, 20:49
I ten... i ksiazke :D Ksiazka o foto to dobra rzecz :D To powinien byc "najpierwszy" zakup w twoim wypadku :mrgreen:
Zaraz tutaj ktos pewnie poleci odpowiednich autorow i tytuly...

trissmerigold
28-04-2005, 21:11
Wiesz co? Zaczynam się zastanawiać czy to jakieś żarty czy naprawdę nie wiesz :roll:
Twierdzisz, że masz zenita, masz zooma 28-90 do 300-setki i zadajesz takie pytanie? Jeżeli poważnie nie wiesz to proponuję kupić jakąś książkę o foto, która wyjaśnia podstawowe pojęcia lub poguglać. To naprawdę nie boli.

Dziekuje pieknie. Nie, to nie zarty. Podtrzymuje - 1.mialam zenita; 2.mam zooma 28-90 do 300-setki (nietrudno to odczytac zarowno z body, jak i z obiektywu)
Ksiazki o foto przegladalam w ksiegarniach, na razie nie znalazlam nic co by mnie sklonilo do zakupu.
ZA linki dziekuje, choc mam ich juz pelno. Pomyslalam po prostu, ze skoro "siedza" to fachowcy, to nie bedzie problem jak zapytam bezposrednio.

Ktos powiedzial kiedys, ze nie ma glupich pytan...sa jedynie glupie odpowiedzi :-)

Pozdrowienia.

trissmerigold
28-04-2005, 21:16
Powyzszy cytat z wypowiedzi p13ka i do niego rowniez moja odpowiedz.

KuchateK
28-04-2005, 21:19
Czasami dobrze jednak jak sie wie o co dokladnie pytaja :D Latwiej sie porozumiec jesli mowi sie tym samym jezykiem z uzyciem odpowiednich terminow.

p13ka
28-04-2005, 21:31
Ksiazki o foto przegladalam w ksiegarniach, na razie nie znalazlam nic co by mnie sklonilo do zakupu.
:shock:

ZA linki dziekuje, choc mam ich juz pelno. Pomyslalam po prostu, ze skoro "siedza" to fachowcy, to nie bedzie problem jak zapytam bezposrednio.
Po co tylko kolekcjonować linki? Korzystaj z nich - Internet to skarbnica wiedzy :!:

Ktos powiedzial kiedys, ze nie ma glupich pytan...sa jedynie glupie odpowiedzi :-)
Kłania się netykieta, a raczej brak jej znajomości.
Podam Ci jeszcze 2 linki i proponuję przeczytać :
http://rtfm.bsdzine.org/
oraz dyskusję, która niedawno odbyła się w innym wątku: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2199&page=18&pp=10

trissmerigold
28-04-2005, 21:41
[QUOTE=p13ka]:shock:

"Po co tylko kolekcjonować linki? Korzystaj z nich - Internet to skarbnica wiedzy :!:"

Kto mowi o kolekcjonowaniu?

"Kłania się netykieta, a raczej brak jej znajomości."

To byl cytat w obronie wlasnej, a nie pod Twoim adresem, bo przeciez nie odpowiedziales mi na pytanie,tylko zaczales te moje pytanie analizowac.

Dziekuje za kolejne linki i proponuje jednak wrocic do tematu.

Pszczola
28-04-2005, 21:55
Dziekuje za kolejne linki i proponuje jednak wrocic do tematu.

Najcelniejsza uwaga/porada tego watku moim zdaniem byla porada siegniecia do jakiejs dobrej literatury foto.

p13ka
28-04-2005, 21:56
Kto mowi o kolekcjonowaniu?
Przecież sama napisałaś, że masz ich już pełno. Tylko co z tego...

To byl cytat w obronie wlasnej, a nie pod Twoim adresem, bo przeciez nie odpowiedziales mi na pytanie,tylko zaczales te moje pytanie analizowac.
Więc jednak nie przeczytałaś o netykiecie. Szkoda...
W każdym razie wciąż polecam, szczególnie podrozdział "Zanim zapytasz"
http://rtfm.bsdzine.org/#zanim
Natomiast nie wiem czy zauważyłaś, ale udzieliłem Ci odpowiedzi. Podałem Ci ogniskowe, które moim zdaniem są potrzebne, oraz podałem Ci linki do stron, gdzie znajdują się wyjaśnienia dotyczące m.in. ogniskowej, przysłony i jej wartości. A porada o literaturze foto była przy okazji.