PDA

Zobacz pełną wersję : Ufraw problemy z kolorami



MorF
25-01-2008, 03:19
Witajcie,
mecze sie juz od dawna z ufrawem i jego poprawna konfiguracja pod 400d.
Moze Ktoś z Was juz przez to przeszedł, lub moglby podzielic sie informacjami...:confused:

Wygooglalem ze nalezy zaimportowac wejsciowy profil 6131_X gdzie X to nasz PictureStyle, nastepnie odhaczyc Use color matrix i zjechac z gamma do ~0.45 i Linearity na poziomie 0.1

Niestety (jak dla mnie) wyglada to beznadziejnie jak mocno przekontrastowane zdjecie, jakby przepalone niektore kanaly, zjezdzam wiec z linearity to mam sprane kolory i mgielke...

Przekopalem sie przez inne profile canona i chyba wmiare ( ale i tak niezadowalające) rezultaty daje 6111_std z właczonym color matrix i gamma i linearity dobieranym pod kazde zdjecie.

Chyba tak to sie nie powinno odbywac :neutral:

Zaczalem ostatnio robic w jpg + raw azeby wywolac rawa cos na ksztalt jpg i nawet to czasami wychodzi ciezko...

Bardzo bylbym wdzieczny za jakies wskazowki

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Golinski
26-01-2008, 00:53
Hm, z samego sRGB + color matrix powinno być całkiem podobnie do jpga - czasem tylko trzeba kontrastem na krzywych pojeździć i włączyć/wyłączyć filmowe highlighty.

Jeśli chodzi o profile, to te canonowe niezbyt mi pasują. Lepsze efekty dają profile dodane do C1 - mówię o 30d.

MorF
26-01-2008, 01:18
Hm, z samego sRGB + color matrix powinno być całkiem podobnie do jpga - czasem tylko trzeba kontrastem na krzywych pojeździć i włączyć/wyłączyć filmowe highlighty.

Jeśli chodzi o profile, to te canonowe niezbyt mi pasują. Lepsze efekty dają profile dodane do C1 - mówię o 30d.

no tak przy samym sRGB i zabawie udawalomi sie uzyskiwac podobne rezultaty ale z zazdroscia patrze na 10x bardziej soczyscie kolorowe zdjecia innych i wiem ze nie jest to kwestia oswietlenia/ekspozycji bo takie sprane mam kazde.

Czy mozesz rozwinac temat tych innych profili, czy jest szansa je gdzies znalesc?
Dzieki

Tomasz Golinski
26-01-2008, 14:48
Sciągnij triala capture one, zainstaluj i wtedy w katalogu windowsa pojawi się cała gama profili do różnych aparatów.

Co do soczystości - podbij saturację ;) Ja muszę całkiem dużą dawać, by mieć sensowne rezultaty. Czasem nawet 1.6. A linearity i gamma nie ruszam. Mam jakoś ustawione (0,45 i 0.1 chyba) i resztę robię krzywymi.

Pamiętaj, że włączenie ochrony świateł bardzo obniża kontrast i trzeba to czujnie krzywymi kompensować. Cienie w dół, światła w górę, ale ostrożnie :)

MorF
26-01-2008, 16:31
Sciągnij triala capture one, zainstaluj i wtedy w katalogu windowsa pojawi się cała gama profili do różnych aparatów.

Tak, wlasnie wczoraj w nocy na to wpadlem, nawet pod wine sie ladnie instaluje.
Ten ich 400d-generic jest o niebo lepszy, moze kolory nie takie bardzo intensywne ale przynajmniej wygladaja dosc naturalnie, tam mialem czerwoną dominantę.



Pamiętaj, że włączenie ochrony świateł bardzo obniża kontrast i trzeba to czujnie krzywymi kompensować. Cienie w dół, światła w górę, ale ostrożnie :)

Co masz na mysli piszac "ochrona światel"? Jakos nie widze tam takiej opcji?

jinks
26-01-2008, 20:22
W DPP można zjechać krzywą na kanale czerwonym w dół żeby się pozbyć nadmiaru czerwieni. A profil z capture one daje kolory bardzo zbliżone do tego z DPP standard picture style tyle, że trochę mniej nasycone i oczywiście z mniejszym kontrastem - wystarczy podbić trochę saturation i zrobić delikatną s-curve a foty z capture one będą identyczne do tych z DPP.


a tak poza tematem to wydaje mi się dosyć zabawne, że w darmowym programie rozwijanym przez zapaleńców jakim jest Ufraw można wybrać własny profil kolorów a w aplikacji na którą idzie chyba najwięcej środków finasowych jakim jest ACR (czy LR) nie. ACR jeśli chodzi o kolory jest wg mnie słabe. Mimo wielu suwaków do selektywnego "dostrajania" daje ciała w czerwieniach. I nie jest to kwestia ustawienia saturation, hue czy nawet camera calibration. Profile utworzone specjalnie do danego aparatu też nie pomogą. W ACR brak tonalności w czerwieniach - te części obrazu zawsze są płaskie. Przepraszam za OT.

Tomasz Golinski
26-01-2008, 23:49
Co masz na mysli piszac "ochrona światel"? Jakos nie widze tam takiej opcji?Ten guzik od "highlight clipping" ("ucinanie świateł" - jak to prymitywnie przetłumaczyłem) - drugi koło ekspozycji - liniowe albo filmowe.

MorF
27-01-2008, 03:25
Ten guzik od "highlight clipping" ("ucinanie świateł" - jak to prymitywnie przetłumaczyłem) - drugi koło ekspozycji - liniowe albo filmowe.

Tak wlasnie myslalem ze o to chodzilo ale wolalem sie upewnić :)


a tak poza tematem to wydaje mi się dosyć zabawne, że w darmowym programie rozwijanym przez zapaleńców jakim jest Ufraw można wybrać własny profil kolorów a w aplikacji na którą idzie chyba najwięcej środków finasowych jakim jest ACR (czy LR) nie.

Skomentuje to stwierdzeniem ze tak jest wlasnie zaleta opensource :wink: