PDA

Zobacz pełną wersję : Szara połówka (filtr połówkowy szary)



prezes81
24-01-2008, 15:02
Mam do was pytanko bo kupiłem niedawno szarą połówke, ale chyba zrobiłem błąd bo kupiłem 50% a tak doczytałem że lepsza jest 25% czy dobrze rozumie. Robiłem zachody własnie z tym filtrem, ale nie ma zadnej różnicy tzn chciałbym żeby oprocz zachodu można bylo zobaczyć coś więcej, ale z tym filtrem to lipa......

akustyk
24-01-2008, 15:09
ja uzywam i 50% i 25%. roznica musi byc widoczna w przeciwnym razie nie widze potrzeby zakladania filtra.

przy czym, nie bardzo rozumiem sformulowanie: "oprocz zachodu można bylo zobaczyć coś więcej". co ma w takim razie byc dodatkowo: wschod slonca, zacmienie ksiezyca, gola sasiadka spod 5, ... ? :)


tak powazniej: okresl jaki obiektyw i co to dokladnie jest za filtr. mam podejrzenie, ze gradacja jest za miekka/za dluga na uzywany obiektyw i po prostu jej nie widac.

prezes81
24-01-2008, 15:13
chodzi o to że robiąc zachód słońca żeby były ładne nasycone kolory trzeba przymknąć przysłone i skrócić troche czas, wtedy zachód czy może np niebo oświetlone zachodzącym slońcem jest ok ale reszta jest już całkowicioe czarna a kiedy zmieniam ekspozycje to juz zachód nie jest taki nasycony a czasami wręcz prześwietlony.

akustyk
24-01-2008, 15:18
25% czyli 2 dzialki tlumienia to czesto za malo, zeby zrownowazyc ekspozycje. zwlaszcza o zachodzie slonca kiedy roznica w jasnosci nieba i ziemi moze byc bardzo duza. mnie sie zdarza czesto nawet i 5 dzialek tlumienia wciskac i nadal niebo jest jasniejsze niz ziemia.

50% to raptem 1 dzialka tlumienia. na pewno bedzie to za malo na zachod slonca jesli chcesz mocno przytlumic niebo.

Wats0n
24-01-2008, 15:34
Z połówek preferuję 40%, "szarej" niestety nie próbowałem.

MacGyver
24-01-2008, 15:58
Z połówek preferuję 40%, "szarej" niestety nie próbowałem.
A siwą (http://pl.wikipedia.org/wiki/Siwucha) ? ;-)

prezes81
24-01-2008, 16:05
i własnie cholera nie wiem co zrobić czy się pozbyć tej 50ki i kupić 25ke?? sam juz nie wiem. dzieki za rady.

Zigi
25-01-2008, 17:52
Pozwolę sobie na podpięcie pod wątek.
Mam w zasobach polarek, uchwyt do cokina P i do tego połóweczkę ;) P.120. Do normalnego użytkowania przy wschodach i zachodach utrata światła za mała. Zastanawiam się w jakie filtry (połówki) warto zainwestować dodatkowo w miarę ekonomicznie ale z zachowaniem względnie dobrej jakości aby uzyskać w miarę uniwersalny zestaw?

mattnick
25-01-2008, 18:12
Mam do was pytanko bo kupiłem niedawno szarą połówke, ale chyba zrobiłem błąd bo kupiłem 50% a tak doczytałem że lepsza jest 25% czy dobrze rozumie...

Ale kto rozumie ?? Może chodziło o rozumiem ? Jeśli tak to dlaczego taka niekonsekwencja ?? Trzeba było już napisać:
Mam do was pytanko bo kupiłe niedawno szarą połówke, ale chyba zrobiłe błąd bo kupiłe 50% a tak doczytałe że lepsza jest 25% czy dobrze rozumie. Robiłe zachody własnie z tym filtrem, ale nie ma zadnej różnicy tzn chciałbym żeby oprocz zachodu można bylo zobaczyć coś więcej, ale z tym filtrem to lipa......[/QUOTE]

Bagnet007
25-01-2008, 18:34
Pozwolę sobie na podpięcie pod wątek.
Mam w zasobach polarek, uchwyt do cokina P i do tego połóweczkę ;) P.120. Do normalnego użytkowania przy wschodach i zachodach utrata światła za mała. Zastanawiam się w jakie filtry (połówki) warto zainwestować dodatkowo w miarę ekonomicznie ale z zachowaniem względnie dobrej jakości aby uzyskać w miarę uniwersalny zestaw?

Ja kupiłem płytkę Hitech'a - soft grad ND 0,9 i bardzo sobie chwalę.
Pasuje do holderów Cokin P.

Zigi
25-01-2008, 19:38
Pytanie która wersja będzie odpowiedniejsza soft czy hard do
a) kita
b) 17-55f2,8
c) 10-22

mattnick
25-01-2008, 19:40
soft czy hard to w zależności od tego co będziesz fotografował

janosik121
23-07-2008, 21:37
Mam problem: kupiłem szarą polówkę hiteh nd 0,9 soft ale fotki nie moge zrobić zadnego dobrego zdjęc z tym filtrem, zawsze niebo wychodzi przepalone przykład:
http://picasaweb.google.pl/janosik121/SzraPoWka/photo#5226292796759784818
co robie nie tak jak dokonać pomiaru żeby poprawnie wyszło? może ktoś podpowie jak to dobrze zrobić?

Paenka
23-07-2008, 21:57
wlasnie mialam o to samo pytac bo wlasnie kupilam szara polwke ale w systemie cokina...jednak tez sie zastanawiam nad rodzajem pomiaru i na co mierzyc?
Jeszcze nie probowalam ale sama pewnie sprobowalabym pomiaru skupionego w malym polu i mierzyla na ziemie bez kompensacji

basala
23-07-2008, 22:29
Mam problem: kupiłem szarą polówkę hiteh nd 0,9 soft ale fotki nie moge zrobić zadnego dobrego zdjęc z tym filtrem, zawsze niebo wychodzi przepalone przykład:
http://picasaweb.google.pl/janosik121/SzraPoWka/photo#5226292796759784818
co robie nie tak jak dokonać pomiaru żeby poprawnie wyszło? może ktoś podpowie jak to dobrze zrobić? Załóż tym ciemnym do góry:mrgreen:

tom170
23-07-2008, 23:00
Załóż tym ciemnym do góry:mrgreen:

Dokładnie nie mam szarej polówki ale wygląda jakbyś ciemna strone dal na ziemie a tym samym jeszcze bardziej ja niedoświetlasz a próbując naświetlić ziemie prawidłowo robisz sobie jeszcze większe przepały na niebie ;] odwróć w ten sposób żeby jaśniejsza polowa kadru była zawsze przycmiona szarą połówką w końcu po to ona jest ;) albo zostaw tak jak masz i obróć aparat o 180 stopni i spróbuj zrobić zdjęcie :)

Paenka
23-07-2008, 23:05
nie no kurde wypiłam troche % ale nie wpadlam nawet na to ze kolega moglby w ogole w druga strone to zastsowoac...nie chce mi sie w to wierzyc

tom170
24-07-2008, 00:17
nie no kurde wypiłam troche % ale nie wpadlam nawet na to ze kolega moglby w ogole w druga strone to zastsowoac...nie chce mi sie w to wierzyc

Ja wypiłem 0.7 na pól z ojcem i zauważyłem to od razu :D:D

Bagnet007
24-07-2008, 09:35
No nie wiem... jak dla mnie niebo jest bardzo ok :-)

Najłatwiej zmierzyć niebo spot'em i odjąć 3EV od miejsca gdzie filtr na zdjęciu jest najgęstszy. Potem już wg. uznania wydłużyć lub skrócić ekspozycję.

janosik121
24-07-2008, 09:44
Filterek to ja umiem zakładać i był założony ciemną stroną do góry :D i nawet jak dołożyłem 0,6 do 0,9 to też mi takie cuda wychodziły i zgłupiałem całkowicie.

Bagnet007
24-07-2008, 09:46
Czym skanujesz ?

janosik121
24-07-2008, 09:54
skanuje w labie, ale na odbitkach tak samo jest więc to nie wina skanu. To raczej ja cos źle robie tylko nie wiem co.

Bagnet007
24-07-2008, 09:59
Labowe Frontiery itp. potrafią strasznie psuć zdjęcia. Gdzieś tutaj, dawno dawno temu zamieściłem porównanie, skan jednej klatki dwoma różnymi skanerami. Muszę tylko znaleźć...

edit: znikły, widocznie usunąłem z imageshack'a. Wklejam jeszcze raz:

Z lewej lab_______

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img296.imageshack.us/my.php?image=fruo8.jpg)
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img296.imageshack.us/my.php?image=nikto6.jpg)
______Z prawej Nikon do małego obrazka

Oba bez żadnych korekt.

janosik121
24-07-2008, 11:54
Spróbuje tak jak piszesz zmierzyć najjaśniejszy punkt apotem odejmę 3ev i zobaczymy co wyjdzie. Dzięki za radę Bagnet007. Jak by ktoś miał jakieś pomysły to niech się podzieli nimi.

Paenka
24-07-2008, 12:57
Bagnet jesli chodzi o kolory to lepsiejszy ten labowy ale rzeczywiscie przeswietlone mocno i zero szczegolow w cieniach.

W ogoel to ja nie do konca chyba zrozumialam :D
prosz o dokladna - krok po kroku instrukcje obslugi szarej polowki

czyli jak?
wkladam szara polowke na obiektyw
pomiar skupiony/punktowy z zalozonym filtrem ( w odpowiednim ustawieniu) na dajmy na to łąkę i strzelamy?

czy
mierzę pomiarem punktowym/skupionym na łąkę bez założonego filtru, blokuje ekspozycję i dopiero zakładam szarą (to by było troche zbyt skomplikowane no ale dopuszczam do siebie taka myśl)

Misiaque
24-07-2008, 13:08
No, jesli ten zafarb to lepszy kolor ;-)

Zastanawia mnie jakim obiektywem janosik robi zdjęcia? Może tak naprawdę korzysta z małego wycinka gradientu na filtrze i w zasadzie nie jest to 0,9 tylko mniej... coś o tym czytałem i dlatego do dziś nie mam filtra połówkowego bo nie wiem jaki wybrać do kita :D

janosik121
24-07-2008, 13:44
Obiektyw którym robie zdjęcia to canon ef 24mm 2,8 stałogniskowy. Czy średnica obiektywu (58mm) może mieć jakiś wpływ przy fotgrafowaniu z użyciem szarej połówki w systemie cokin ? bo moze w tym jest jakaś wina.

akustyk
24-07-2008, 13:50
Obiektyw którym robie zdjęcia to canon ef 24mm 2,8 stałogniskowy. Czy średnica obiektywu (58mm) może mieć jakiś wpływ przy fotgrafowaniu z użyciem szarej połówki w systemie cokin ? bo moze w tym jest jakaś wina.

moze, chociaz obiektyw 24mm ma raczej szeroki kat widzenia i to nie powinno byc problemem.

zaloz sobie uchwyt, ustaw aparat w pozycji pionowej, wsun jakikolwiek filtr prostokatny a potem przesuwaj palec od gornej krawedzi filtra w kierunku jego srodka. zatrzymaj palec w momencie gdy zobaczysz go w celowniku aparatu. zapamietaj miejsce, potem zrob to samo od dolnej krawedzi filtra. przestrzen pomiedzy tymi miejscami to to co przez obiektyw jest "uzywane" z filtra polowkowego. jesli na tym dystansie nie miesci sie gradacja filtra, to oczywiscie nie bedzie jej wyraznie widac w celowniku i na zdjeciach

janosik121
24-07-2008, 13:54
Sprawdzę zaraz po przyjściu do domu dzięki akustyk

basala
24-07-2008, 17:54
Sprawdzę zaraz po przyjściu do domu dzięki akustyk Nadawał z roboty. Oj, oj. :wink: