PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka jest wydajnosc lampy 580EX II w watosekundach?



rowioro
22-01-2008, 16:24
Mam zamiar kupic jakas lampe do przenosnego studia ale na tyle silna, zeby oswietlic nia cala postac (przy ustawieniach aparatu: iso 100, czas 250, przyslona osiem) odbijajac swiatlo od parasolki lub uzywajac softboxa i oddalonej ok 1-2m od modela. Gdzies na forum Kuchatek napisal, ze przyblizona moc lampy 580EX w Ws to 50 - 100 Ws. Przegladajac oferte wielu firm natknalem sie na strone: http://foto-walser.biz/shop/default.aspx?TY=item&ST=1&IT=849&CT=24 gdzie napisali, ze studyjna lampa 350 Ws ma liczbe przewodnia 59 przy iso 100. Lampa 580EX ma liczbe przewodnia 58 przy iso 100 i zoom 105mm (z wlasnego doswiadczenia wiem, ze to nie wystarcza). Natomias duzo fotografow uwaza, ze studyjna lampa 350Ws jest wystarczajaca i zawsze musza ograniczac jej moc. Jak to w koncu jest z tymi Ws-ami.
Jesze jedno pytanie. Jaki bylby odpowiednik studyjnej lampy blyskowej w Ws dla lampy z halogenem 500W?
pozdrawiam

Jacek Deka
22-01-2008, 18:12
Musisz się zdecydować jakiego źródła energii użyjesz, baterie, akumulatory czy zasilanie sieciowe.

Zawsze lepiej jest kupić lampę studyjną, ta od nas wymaga więcej pracy, ale daje lepsze rezultaty, poza tym ma zazwyczaj większą moc.

Jak nie masz czasu na rozstawianie, to lepszym rozwiązaniem jest 580EX na statywie. Zależnie od tego czego oczekujesz.
Sprecyzuj pytanie? Czy tylko moc jest najważniejsza?

tomasek
23-01-2008, 00:32
chyba nawet na tym forum był podobny topic, wnioski o ile dobrze pamiętam były takie, że LP zależy m. in. od reflektora lampy i LP wraz z WS nie są proporcjonalne

adam_k
23-01-2008, 16:22
moc tej lampy jest różna w zależności od ustawień zooma ile to jest ws tego nikt nie podaje. Kiedyś testowałem tą lampkę ze światłomierzem na pełnej mocy i porównywałem z elfo 250ws i normanem 400ws o ile dobrze
pamiętam to na 35mm miało to coś ok 50ws a na 105 nawet pod 250ws
ale to nic pocieszającego bo światło z takiej lampy jest bardzo ostre, nawet
po odbiciu od parasola dalej powstają mocne cienie.
Robiłem taki test:
lampa 580ex + statyw + parasol srebrny + radio i dawało to ostrzejsze światło niż elfo ze zwykłą czaszą bez parasola skierowaną wprost na model.
Jednak chyba wielkość palnika ma znaczenie :-)

Ten patent ma tylko sens z jednego powodu jest lekki, mobilny i tani ale reszta to już same problemy.

Bardziej w plener proponuje hensel porty lub elinchrom ranger tylko to drogie zabawki albo szukaj takiego patentu jak norman 400b (http://www.allegro.pl/item295544435_studyjna_lampa_blyskowa_norman_400b. html)
Cena 900zł to tanio i masz plenerową lampę studyjną o mocy 400ws z regulacją i światłem pilotującym sterowanym czasowo i kilka innych fajnych rozwiązań. Mam taki zestaw i sprawuje się to bardzo dobrze

Jarek Jaworski
23-01-2008, 16:49
polecam http://strobist.blogspot.com/
Jak po kilku dniach przekopiesz sie przez informacje na tej stronie, zrozumiesz co moga takie "male lampki" ;)

czerela
23-01-2008, 17:04
witam,
posiadam lampe EX580II i problem polega na tym, ze aku siadaja szybko, bardzo szybko w porownaniu do wydajnosci aku z aparatu, czy ktos podpowie mi dlaczego?

adam_k
23-01-2008, 17:25
bo pewnie błyskasz pełną mocą
kup sobie dodatkowy pojemnik na akumulatorki

czerela
23-01-2008, 17:33
mysle, ze nawet dokupienie pojemnika nie rozwiaze problemu, mam aku o pojemnosci 3000, na pewno sa ok bo w innych urzadzeniach sie sprawdzaja, a zdjec zrobie z 10 i koniec, ile praktycznie zdjec powinna srednio zrobic na jednym ladowaniu?

marekb
23-01-2008, 17:52
580 II- ja na jednym zestawie baterii 2300 robię cały slub

czerela
23-01-2008, 18:41
580 II- ja na jednym zestawie baterii 2300 robię cały slub

to w czym problem? lampa jest nowka

tom170
24-01-2008, 01:16
to w czym problem? lampa jest nowka

pewnie problem w tym, że używasz jakis badziewnych akumulatorków prosto z chin ktore niby maja 3000 a tak na serio to bedzie 500-600... kup duracelle albo jakies inne znane o pojemnosci 2000-2500 i sprobuj :]
napewno wiecej zdjęc porobisz ;)

rowioro
24-01-2008, 01:34
Jezeli chodzi o ilosc zdjec zrobionych jednym zestawem akumulatorow, to przede wszystkim zalezy od jakosci (stanu) samych akumulatorow; od mocy blysku, ktora jest potrzebna do zrobienia zdjecia i od trybu w jakim pracuje lampa (manual czy E-TTL II). Do zdjec sportowych uzywam tylko manual i robie trzy razy wiecej zdjec niz z E-TTL II.
Dzieki adam_k za twoje spostrzezenia.
Coraz bardziej chodzi mi po glowie kupno Elinchrom D-Lite 4 (400Ws) plus jakies akcesoria. Na niemieckich forach mozna przeczytac duzo pochlebnych opini na temat tej lampy biorac pod uwage przedzial cenowy. A moze po prostu kupic uzywane markowe lampy???:confused:

czerela
24-01-2008, 04:54
pewnie problem w tym, że używasz jakis badziewnych akumulatorków prosto z chin ktore niby maja 3000 a tak na serio to bedzie 500-600... kup duracelle albo jakies inne znane o pojemnosci 2000-2500 i sprobuj :]
napewno wiecej zdjęc porobisz ;)

uzywam duracell zielone, sa nowe, mam ich okolo 20 sztuk bo potrzebuje do roznych urzadzen, musze poprobowac na rozne sposoby, moze dojde o co chodzi:)
dziekuje za podpowiedzi

Cyborg
24-01-2008, 11:40
mysle, ze nawet dokupienie pojemnika nie rozwiaze problemu, mam aku o pojemnosci 3000...
No i tu jest problem. Zostałeś oszukany.
Kup normalne akumulatory jakiegoś uznanego producenta i po problemie.

Kolaj
24-01-2008, 11:44
uzywam duracell zielone, sa nowe, mam ich okolo 20 sztuk bo potrzebuje do roznych urzadzen, musze poprobowac na rozne sposoby, moze dojde o co chodzi:)
dziekuje za podpowiedzi


No i tu jest problem. Zostałeś oszukany.
Kup normalne akumulatory jakiegoś uznanego producenta i po problemie.
Cyborg, włącz opcję "czytanie" ;)

EDIT: Chociaż ja nie widzę nigdzie Duracelli o takiej pojemności, więc może coś w tym jest...

czerela
24-01-2008, 15:14
Cyborg, włącz opcję "czytanie" ;)

EDIT: Chociaż ja nie widzę nigdzie Duracelli o takiej pojemności, więc może coś w tym jest...
nie mieszkam w PL, mniejsza o szczegoly, lampa zzera mi prad i nie moge odnalezc przyczyny

MaciekH
24-01-2008, 23:04
Spróbuj, tak jak koledzy wczesniej wspomnieli, na zwykłych paluszkach alkalicznych, mysle ze na takich można zrobić conajmniej 150 błysków...
Jak i na takich nie popracujesz to wtedy faktycznie możesz sie przejmowac czy lampa napewno jest ok...

A swoja drogą nawet google nie słyszało 3 tysiecznych duracell'ach...

kisman
25-01-2008, 14:36
to w czym problem? lampa jest nowka
Jakiej firmy są akumulatorki, sama pojemność nie mówi za wiele.

solti
25-01-2008, 15:14
Przecież kolega podał:

uzywam duracell zielone

WaldekA
25-01-2008, 17:31
Duracell nie produkuje akumulatorków o takiej pojemności. Max 2650mAh

mayday
19-04-2011, 11:29
ja ostatnio na eneloopach 2000 blyskalem 580ex na 1/1 mocy i dawaly rade, nawet sie szybko ladodowala. polecam

kuzi4
20-04-2011, 19:00
Z tematu "lampy" zrobił się nam "akumulatory" - wałkowany parę razy. A to wszystko w dziale "obiektywy"...

Kolekcjoner
21-04-2011, 00:07
Z tematu "lampy" zrobił się nam "akumulatory" - wałkowany parę razy. A to wszystko w dziale "obiektywy"...

Już jest w dobrym dziale 8-). Co do zawartości będziemy monitorować :mrgreen:.

stormur
24-04-2011, 20:46
Kiedys zobilem test. ten sam modyfikator, ta sama odleglosc od swiatlomierza, itp itd.

580Ex2 na 1/1 zoom 35mm: f 5.6
lampa studyjna 200Ws : f 11 ( modelujace bylo off / mam silne / )

wiec na softboksie 70x70cm wyszly 2 stopy roznicy, czyli wychodzi, ze mozna przyjac 50Ws dla 580 EX II dla softboxa 70x70cm.
O dziwo wyciagniecie dyfuzorka na 14mm nie zmienilo wyniku (?).

Wszystko zalezy od modyfikatora. Jestem w stanie z 400Ws na 3m uzyskac f90 - bez problemu. Tylko trzeba zalozyc odpowiednki "garnek" . Dlaczego na 3m ? Bo na 2m jest "tylko" f64 .... Charakterystyka modyfikatora.

"male lampki" to czasem duzy problem. Szczegolnie , ze w porownaniu do studyjnych nie daja kata swiecenia ok 160-180 stopni ( wertykalnie i horyzontalnie ) , tylko staraja sie jak moga produkowac "klatke" o proporcjach 2x3 ... Przy odpowiednio glebokim sofcie i 2 dyfuzorach jest ok , ale przy plytszych ( ezybox np. ) nawet na 24mm jest "wzor" na zewnetrznym rozpraszaczu. Zoom na 14 mm w lampie /wyciagnieta szybka/ - daje juz pelne "pokrycie" frontu softa. Przy parasolce zawsze bedzie problem z nierownomiernoscia oswietlenia. Albo "wzorek", albo swiatlo "ucieka" na boki...

Co nie znaczy ,ze nie mozna taka mala lampka robic zdjec. Mozna. Nawet trzeba. ;)

Tylko nie mozna zapomniec ze "spidlajt" to erzac lampy studyjnej ( moze byc w wersji bateryjnej ). Aczkolwiek o cechach czasem osiagalnych tylko za pomoca Fresnela... Ja lubie jedno i drugie. Wkurzam sie bardziej ZAWSZE na "spidlajty" ;) . Chyba taki moj urok. Albo ich ...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zapomnialem : Kiedy widzialem tutorial Dean Collinsa odnosnie "spidlajtow" w studio - on to ( jak na owe czasy "genialnie" ) rozwiazal oswietlajac panel , ale i wtedy ustawial palnik wertykalnie... tylko jak zabrac wszedzie ze soba panel ? Plus brak swiatla modelujacego ... Collins montowal do Metz'a latarke... :) . I pomyslec ,ze "strobowano" juz 25 lat temu...

stormur
25-04-2011, 09:38
Wracajac do 1ego postu : 1 speedlite na 1/1 w sofcie 90x100 3m od model/a/ki dla ISO 100 moze nie dac f8... . 2 speedlite'ty tak.
ISO 200 tak. Recycle time : 3-6 sekund...
ISO 400 i 1/2 mocy : recycle time : do 1 sek. ISO 400 przy rownomiernym oswietleniu nie jest problemem...

Baterie : uzywam energizera ok 2500 i daje to ok 50-100 blyskow 1/4 - 1/1 mocy . Calkiem przyzwoicie, uwazam ze.

Sławek
14-07-2011, 22:38
Jednak jest pewna cecha która powoduję przewagę "spidlajta" nad lampą studyjną. Błysk cząstkowy. Jak potrzebujesz dobłysnąć jakąś minimalną ilość ilość światła. Np. 1/128 lub 1/256 mocy. Lampy studyjne nie mają takiego zakresu regulacji. Przynajmniej ja takich nie spotkałem.

KuchateK
19-07-2011, 00:05
Nadmiar mocy to ostatnia rzecz na którą wypada narzekać :)

Aby dodatkowo zmniejszyć moc lamp studyjnych można przyczepić do reflektora folie ND. Sklepy fotograficzne mogą mieć problem w tym temacie (google nic nie dało), ale bardzo popularne przy obserwacjach słońca teleskopami. Cena dość przystępna.
http://teleskopy.pl/Folia-na-filtr-s%C5%82oneczny-Baader-Solar-Foil-ND3,8-fotograficzna-10x10cm-%28kup-wielokrotno%C5%9B%C4%87%29-teleskopy-1895.html

Jeśli chodzi o softboxy to jest nawet prościej... Extra szmata na front, można przyczepić kawałek papieru na środkowy dyfuzor. Rozwiązań problemu jest sporo.

Warto tez pamiętać kupując lampy, że typowo 200Ws i 400Ws maja tą samą regulacje (np. 2.0-6.0 czy 1/1-1/16), ale przy tym samym ustawieniu 200Ws da połowę mniej światła.

Obecnie można dostać lampy, które posiadają moc regulowaną czasem błysku. Tam zakres regulacji to kilka dodatkowych stopni i można zejść np. do 1/256 jak w poniższym przykładzie.
http://www.paulcbuff.com/e640.php

Lampy studyjne można w terenie zasilić z przetwornicy sinusoidalnej (nie modyfikowany sinus, aproksymowany czy inne bełkoty marketingowe tylko czysty sinus). Trzeba wybrać model z dużym zapasem mocy albo taki, który w przypadku przeciążenia ograniczy moc na wyjściu zamiast wyłączyć się od razu.
Alternatywa dla przetwornicy to UPS, ale one też lubią się wyłączyć.

Gotowe rozwiązanie sprzedawał Paul C. Buff pod nazwą Vagabond.
Jest coś takiego: http://www.forfoto.pl/showthread.php?tid=12528
http://www.sklep.hagnes.pl/Zasilacz_plenerowy_POWERLUX_1200WS_XT-1910.html
http://www.sklep.hagnes.pl/Elfo_G_3000WS_Zasilacz_akumulatorowy_do_studyjnych _lamp_blyskowych-2037.html

A Google pod hasłem "DIY vagabond" da sporo przykładów tanich alternatyw.