PDA

Zobacz pełną wersję : Canon a pomiar swiatla M42



fotobronx
22-01-2008, 15:42
A wiec tak po zakupie tamrona 17-50 2.8 naszlo mnie na zakup jasnej stalki....
Zastanawiam sie nad jakims szklem m42 ,ktore bedzie mi sluzyc do momentu gdy nie uzbieram na jakies pozadne szklo systemu canona np 50 1.4

Jedyne co mnie meczy to pomiar swiatla....
Sprawa wydaje sie prosta jesli posiadal bym dandelion.
Tzn jesli on symuluje jakis tam obiektyw to np w trybie Av ustawiam sobie przyslone ,na taka na jakiej chce zrobic zdj np f4 ,obiektyw mam otwarty na maxa,aparat w tym momencie mierzy sobie swiatlo. Blokuje wtedy ekspozycje ,przymykam obiektyw manualnie do f4 i robie zdj...

Ale jak to zrobic jesli ,nie mamy dandeliona tylko normalna przejsciowke,przeciez wtedy aparat nie widzi zadnego obiektywu i nie jestem w stanie ustawic przyslony na body ??

Troche moze namieszalem ,moze ktos mi wyjasni jak to z tym pomiarem swiatla przy m42 na naszych eosach jest :)
Pozdrawiam

tomekde
22-01-2008, 15:50
przysłonę w m42 ustawiasz na obiektywie, na body dobierasz czas i pozostałe parametry (iso..itp), body z m42 pokazuje przysłonę 00 - czyli: brak obiektywu
działasz na manualu, ale (nie pamiętam musiałbym sprawdzić wieczorem, chyba że ktoś mnie uprzedzi) aparat (350D) mierzy światło przez m42 co pokazuje na wskaźniku ekspozycji, nie pamiętam tego na 100% bo ja i tak działam na pełnym manualu z zewnętrznymi lampami, dlatego też nie korzystam z podpowiedzi aparatu
pozdrawiam
Tomek

michal_sokolowski
22-01-2008, 15:53
Ja robię na M42 tylko z przejściówką. A przysłonę ustawiam na obiektywie.
Robię w trybie Av - aparat sam dobiera czas.
Albo w trybie M..
Może ktoś mi wyjaśni co to jest ten dandelion ?

Kolaj
22-01-2008, 15:55
Może ktoś mi wyjaśni co to jest ten dandelion ?http://www.allegro.pl/search.php?string=dandelion&category=8845&country=1

michal_sokolowski
22-01-2008, 15:59
w trybie Av też można robić....
Tak, potwierdzam - aparat mierzy światło i pokazuje to na wskaźniuku ekpozycji.
Więc patrząc przez wizjer na ten wskaźnik (ustawiając wcześniej przysłonę na obiektywie) jeździsz kółkiem w lewo i w prawo (kółkiem od czasu) w trybie M i jak kreseczka jest w dobrym miejscu to "pyk" - pstrykasz.
:-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
albo kręcisz przysłoną na obiektywie w trybie M - mam nadzieję że sam nic nie pokręciłem....

fotobronx
22-01-2008, 16:27
Dzieki za odp !!!
Podejrzewalem,ze przy kreceniu przeslona w manualu czy Av pomiar swiatla bedzie dzialac tylko zastanawialo mnie to czy bedzie dzialac dobrze i nie trzeba bedzie robic korekt o iles tam ev w dol czy w gore :D

Ten sposob z dandelionem wydawal mi sie naturalny bo praktycznie identycznie mierza swiatlo obiektywy systemowe (max otwarty obiektyw,przeslona ustawiona tylko na body)

Zastanawia mnie czy przy tych dwoch technikach pomiaru swiatla ekspozycja zdj bylaby identyczna...

Pozdrawiam

igor58
22-01-2008, 16:36
Lepiej kup sobie 50/1,8 Canona.
Jeśli policzysz koszty dandeliona i trafisz na dobry obiekyw m42, to prawie na to samo wyjdzie. Pytanie, dlaczego nie fotografujesz Tamronem, skoro go już masz, to naprawdę dobre szkło.
Pzdr.

I.

fotobronx
22-01-2008, 16:57
A gdzie napisalem ,ze nie fotografuje Tamronem ? hmmm ? ;) poprostu chce miec jasna stalke bo przydaje w konkretnych warunkach...

Co do 50/ 1.8 to tez sie nad nia zastanawiam ,jedynie co mi sie w niej nie widzi to bokeh ,bo plastikowa obudowe przezyje przy tej cenie...
Myslalem o czyms takim na m42
http://allegro.pl/item297239665_super_multi_coated_takumar_1_1_4_50_ smc_50mm.html
albo takumar 1.8.

Ogladalem zdj z tych obiektywow i poprostu nie ma porownania z 50 /1.8 canona...Naprawde super ostre ,fajny bokeh :)

igor58
22-01-2008, 17:16
Jasne, Twoja sprawa...
Rozumiem, że chcesz fotografować przy słabym świetle... Zależy też, co... (tj. jakie obiekty). Ustawianie ostrości "po ciemku" z m42 to nie jest ciekawe zajęcie. No , ale sam decydujesz. Jeśli sie upierasz przy m42, to lepiej idź na giełdę lub do komisu, przypnij parę szkieł i wybierz to, które jest najlepsze. Na allegro może ktoś właśnie sprzedaje takie, które mu nie leży.
Słowo "bokeh" jest tym, od którego robi mi się słabo. Czy w zdjęcich chodzi o bokeh?
Powodzenia,
I.
Sam mam takiego Tamrona i po nim odechciało mi się eksperymentów z m42.

delaa
22-01-2008, 17:20
Ogladalem zdj z tych obiektywow i poprostu nie ma porownania z 50 /1.8

Tego nie wiem - nie miałem plastika nigdy ;-)




Naprawde super ostre


To prawda (np w porównaniu do kiciaka 17 do 55 na 55) - widziałem i mam Takumara 2/55 więc wiem ;-)



fajny bokeh :)

Ehh co tam nie wiem co to fajny błokehł ;-) po przeczytaniu tasiemca na tym forum nie wiem co jest fajne a co nie...
Mają być widać listki albo nie, gwiazdki, pierdołki , dzikie węże.... zdezorientowany jestem.

michal_sokolowski
22-01-2008, 17:32
Dzieki za odp !!!
Podejrzewalem,ze przy kreceniu przeslona w manualu czy Av pomiar swiatla bedzie dzialac tylko zastanawialo mnie to czy bedzie dzialac dobrze i nie trzeba bedzie robic korekt o iles tam ev w dol czy w gore :D

Ten sposob z dandelionem wydawal mi sie naturalny bo praktycznie identycznie mierza swiatlo obiektywy systemowe (max otwarty obiektyw,przeslona ustawiona tylko na body)

Zastanawia mnie czy przy tych dwoch technikach pomiaru swiatla ekspozycja zdj bylaby identyczna...

Pozdrawiam

Z mojego doświadczenia wiem, że przy M42 trzeba dać korektę na minus
Ja daję -1.
Pamiętam, że ktoś tutaj na forum kiedyś pisał to samo, więc może to jest taka cecha używania M42 na canonach ?

checiu
22-01-2008, 19:13
do canona wystarczy najprostsza przejsciowka za 30-35 zeta bez zadnych elektronik i co najwazniejsze nie tak jak u nikona :mrgreen: potrzeba mocowania przejsciowek z soczewkami zeby ostrzyc na nieskonczonosc :P
do tego moge dodac ze dandeliony lubia czasem oszukiwac z tym potwierdzeniem ostrosci. Aparat w Av i M dziala bez zarzutu o ile
UWAGA!!!
masz obiektyw z recznym ustawianiem przyslony!!!!! bo sa takie ktore mają kolek/bolec ktory musi zostac popchniety przez mechanizm aparatu zeby przymknac przyslone
/UWAGA!!!
co do cen z allegro i m42 to trzeba poszukac a nie rzucac sie na pierwszy lepszy okaz, bo teraz to strasznie wywindowane sa.
ja swoje szkla m42 kupowalem na gieldzie u Pana Arka (ma swoj stolik zaraz na przeciwko wejscia do glownej sali (bodajze na przeciwko FotoIt) ma zawsze sporo sztuk do wyboru i wybierasz to co Ci najbardziej lezy
mozna upolowac fajne sztuki za niezle pieniadze - na poczatek sprzet klasa - a i pozniej tez sie czasem przydaje
pozdr

nagor
22-01-2008, 19:41
co do światła to dadelion nie ma najmniejszego wpływu bo pomiar odbywa się wewnątrz puchy - wystarczy ze przymkniesz obiektyw (obojętnie czy z bolcem czy nie - wszystkie (chyba) przejściówki dopychają bolec w tych obiektywach) do żadanej wartości i ile wpadnie światła to będziesz widział na tej zebrze - drabince w trybach M,A a nawet jeśli masz dadeliona to on pokazuje stały obiektyw o światle chyba 1.8 albo coś koło tego i tam i tak nic nie zmienisz.. wiec to do niczego ci nie potrzebne.
Światłomiesz jest wbudowany w aparacie i ci pokaże co i jak z tym
A co do EV +/- to ja nic nie dawałem i też jest ok no chyba zę mocno świeci słońce to mozesz dac troche na minus...

checiu
22-01-2008, 23:17
nie wiem ja w mojej przejsciowce takiego patentu nie mam Pentacon 29 sie mi nie blokuje na niej i musze sobie na M przestawic.

romko
04-02-2008, 00:48
Jak dla mnie cały problem z ustawieniami M42 pod 350 D to trudności z prawidłowym ustawieniem ostrości. Resztę ustawiasz sam: przysłonę - aparat dobierze czas, i odwrotnie. Jednak matówka tego aparatu nie daje wyraźnego ostrzenia, a gdy warunki oświetleniowe są gorsze, to szansa na prawidłowe ustawienie ostrości nikłe. Warto więc najpierw złapać odległość przy w pełni otwartej przysłonie, potem ustawiać parametry ekspozycji. Trochę z tym zabawy, ale niektóre analogowe obiektywy są warte tego.

michal_sokolowski
04-02-2008, 00:57
Jak dla mnie cały problem z ustawieniami M42 pod 350 D to trudności z prawidłowym ustawieniem ostrości. Resztę ustawiasz sam: przysłonę - aparat dobierze czas, i odwrotnie. Jednak matówka tego aparatu nie daje wyraźnego ostrzenia, a gdy warunki oświetleniowe są gorsze, to szansa na prawidłowe ustawienie ostrości nikłe. Warto więc najpierw złapać odległość przy w pełni otwartej przysłonie, potem ustawiać parametry ekspozycji. Trochę z tym zabawy, ale niektóre analogowe obiektywy są warte tego.

"Resztę ustawiasz sam: przysłonę - aparat dobierze czas, i odwrotnie"
Odwrotnie nie - jak ustawisz czas to aparat nie dobierze Ci przysłony. Możesz ją sobie sam dobrać - ręcznie na obiektywie.

Rafał205
04-02-2008, 01:59
czas zaczą uzywań manuala ....

michal_sokolowski
04-02-2008, 12:38
czas zaczą uzywań manuala ....

czas zacząć pisać poprawnie po polsku.