PDA

Zobacz pełną wersję : Przeglądarka dla Linuxa



gacek
18-01-2008, 12:01
Witam!

Mam takie pytanie, czy ktoś zna może dobrą przeglądarkę dla Linuxa? Chodzi mi o coś w stylu ZoomBrowsera, albo chociaż FastStone. Bo standardowa aplikacja do cudów nie należy, nic lepszego mi się nie udało namierzyć, a to w tym momencie jedyna rzecz, której mi brakuje :)

bakulik
18-01-2008, 12:50
Witam.

Co rozumiesz przez standardową aplikację? :) Bo zwykle jest ich kilka w danej dystrybucji.

Jest wersja XnView dla Linuxa http://pagesperso-orange.fr/pierre.g/xnview/endownload.html, możesz spróbować.

gacek
18-01-2008, 13:45
No fakt, nie pomyślałem o tym :P Mam kubuntu, dają do tego Gwenview, niestety.
XnView wydaje się ciekawy, dziękuję :) Tylko mu coś czytanie rawów nie wychodzi :/

bakulik
18-01-2008, 15:30
http://www.linux.org/apps/all/Graphics/Image_Viewing.html - do wyboru. :)

Kolaj
18-01-2008, 15:32
Najlepszy soft do RAW-ów na Linuksa po mojemu to jest Bibble Pro. Jest naprawdę dobry. Niestety płatny :(

negativ
18-01-2008, 15:37
No fakt, nie pomyślałem o tym :P Mam kubuntu, dają do tego Gwenview, niestety.
XnView wydaje się ciekawy, dziękuję :) Tylko mu coś czytanie rawów nie wychodzi :/

A ja nie widziałem wcześniej XnView, ale po ściągnięciu jak zobaczyłem te śliczne
motifowe okienka to mnie odrzuciło. Póki co, to jakoś najlepiej mi przypasował f-spot (tak wiem, to trochę coś innego)

n.

bakulik
18-01-2008, 15:41
Tylko mu coś czytanie rawów nie wychodzi :/

http://canon-board.info/showthread.php?t=23589

gacek
18-01-2008, 15:59
Najlepszy soft do RAW-ów na Linuksa po mojemu to jest Bibble Pro. Jest naprawdę dobry. Niestety płatny :(

Do rawów to mam. Chodzi mi o coś do przeglądania i ewentualnie drobnej korekty - taki Zoom Browser dokładnie. I najlepiej coś jak najbardziej podobnego, ale to już marzenia ;)

A za płatne podziękuję. To dobre dla profesjonalistów ;)

_invictus
18-01-2008, 17:10
digikam sprawdź

MorF
18-01-2008, 20:04
Jest jeszcze ShowImg a jako sama przegladarke to bardzo polecam Gqview - szybka i sprawdzona, otwiera chyba wszystko rawy tez.
Digikam jest fajne ale imho zbyt wolne.

muflon
18-01-2008, 21:39
Jesli chodzi o przegladarke do zdjec, to tylko i wylacznie GQview :-) i to niezaleznie do tego czy RAW czy nie. Szybkosc, wygoda, tak jak lubie ;-)

Natomiast jesli o edycje... IMHO jedyny sensowny (choc mi osobiscnie nie pasujacy) workflow to Bibble. Natomiast do samego ich otwierania/edycji to juz w tej chwili Gimp + UFraw sie w zupelnosci nadaje.

Tomasz Golinski
18-01-2008, 21:56
Popieram Muflona. Dodam, że GQview obsługuje profile kolorów. Brak mi w nim konfigurowalnego OSD (typu powiedzmy Irfan).

Workflow do RAW - całkiem sensownie wygląda też RawTherapee.

Co do przydatności ufrawa - potwierdzam. UFRaw świetnie uzupełnia się z GQview i dają razem już przyzwoite środowisko do pracy.

iblip
20-01-2008, 16:34
również polecam GQview. Prosto, szybko, skutecznie ;)

Janczewski
16-06-2008, 12:06
Czy GQview czyta raw'y?, jeżeli tak to jak to mam zrobić?, u mnie samo z siebie .cr2 czytać nie chce :(

Tomasz Golinski
16-06-2008, 12:37
Precyzyjnie mówiąc, to samych rawów nie czyta, ale czyta ukryte w nich jpgi. I robi to sam z siebie. Rawów z 400d nie próbowałem otwierać, ale 30d czy 5d czyta ok.

Janczewski
16-06-2008, 13:01
Precyzyjnie mówiąc, to samych rawów nie czyta, ale czyta ukryte w nich jpgi. I robi to sam z siebie. Rawów z 400d nie próbowałem otwierać, ale 30d czy 5d czyta ok.
Precyzyjnie mówiąc, to ja nie byłem precyzyjny;-) wraz z najnowszym ubuntu instaluje się stabilna wersja GQview 2.0.4 i ta wersja niczego (RAW) sama z siebie nie czyta. Wersja devel 2.1.5 w repozytoriach ubuntu nie jest podłączona. Poradziłem sobie, mam wersję devel i jestem zachwycony prędkością działania i funkcjonalnością. Problem pod ubuntu rozwiązałem w ten sposób: ściągnąłem najnowszą paczkę ze stronki GQview:
http://prdownloads.sourceforge.net/gqview/gqview-2.1.5-1.i386.rpm?download
zainstalowałem w ubuntu programik alien, skonwertowałem paczkę fedory do .deb "sudo alien gqview-2.1.5-1.i386.rpm" i odopaliłem debianową paczkę ;) działa, hula i jest świetnie :)

bercow
16-06-2008, 13:04
A ja ci napisze apt-get :D, czyli w ubuntu/kubuntu i innych debianach menazer pakietow. Tam znajdz graficzne i masz cala liste, i opisy :)

Po przegladnięciu wielu programow natrafisz na GQview i on Ci bedzie odpowiadal xd

Janczewski
16-06-2008, 13:10
A ja ci napisze apt-get :D, czyli w ubuntu/kubuntu i innych debianach menazer pakietow. Tam znajdz graficzne i masz cala liste, i opisy :)

Po przegladnięciu wielu programow natrafisz na GQview i on Ci bedzie odpowiadal xd
przecież napisałem, że w repo wersji GQview devel nie było:???: może masz podpięte jakieś dodatkowe repozytoria.

PS. tak na marginesie, CinePaint też nie ma. "Pakiet cinepaint nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.
E: Pakiet cinepaint nie ma kandydata do instalacji"
Może Wiesz skąd ściągnąć, albo czym takim cinepait'a zastąpili?

Tomasz Golinski
16-06-2008, 14:03
Cinepaint wymaga wiele samozaparcia, żeby go używać... UI ma lekko średniowieczne.

Janczewski
16-06-2008, 15:05
Ok, cinepaint chwilowo na bok, a jak to jest z Gimpem i PNG?, działa to w trybie 16bit czy nie?

Merde
16-06-2008, 15:25
Ok, cinepaint chwilowo na bok, a jak to jest z Gimpem i PNG?, działa to w trybie 16bit czy nie?
Nie, dalej ma tylko 8 bitów na kanał.

chavez
16-06-2008, 15:32
W wersji stabilnej 2.6 będzie miał obsługę 16 bitów dzięki nowej bibliotece GEGL. Wykorzystuje ją już gimp 2.5 (rozwojowy, deweloperski).

Janczewski
16-06-2008, 17:21
W wersji stabilnej 2.6 będzie miał obsługę 16 bitów dzięki nowej bibliotece GEGL. Wykorzystuje ją już gimp 2.5 (rozwojowy, deweloperski).
Zainstalowałem 2.5, niech ogarnę Twoją odpowiedź, bo dopiero po odpaleniu wersji rozwojowej zrozumiałem ją właściwie;-)
Z tego co widzę to Gimp 2.5 wykorzystuje bibliotekę GEGL, ale 16 bitów nie obsługuje. Obsługiwać będzie za pomocą w/w biblioteki w wersji stabilnej 2.6. Trochę to pogmatwane, ale taki jest stan rzeczy przynajmniej m/z.
Tylko do czego u licha wykorzystuje w/w bibliotekę wersja rozwojowa?, do niczego?
Ot tak się jakoś dziwię;) :lol:

Tomasz Golinski
16-06-2008, 18:44
Gimp jest dopiero przenoszony na tą bibliotekę, więc nie wszystko jeszcze działa dobrze. Również nowych bajerów nie dodają, póki nie skończą migracji na gegl. Przynajmniej tak mi się wydaje :)

muflon
16-06-2008, 20:12
W wersji stabilnej 2.6 będzie miał obsługę 16 bitów dzięki nowej bibliotece GEGL.
To to się jeszcze zobaczy ;-) To nie jest takie proste "przepiszemy na GEGL i magicznie w opcjach wyskoczą opcje od 16-bit koloru" - jak ktoś się choć trochę próbował tą biblioteką bawić, to wie o czym mówię :lol:

Z tego, co pamiętam z gimp-developer, 2.6 to ma być bardziej pierwsza stabilna wersja używająca GEGL, że tak powiem "mniej więcej". Nawet 2.8 to będzie jeszcze ciągle długa i bolesna ;-) integracja. Dopiero później, gdy to wszystko (po drodze jeszcze cairo) będzie już grać i buczeć, wszystkie te teoretycznie fajne rzeczy zaczną być naprawdę użyteczne.

muflon
09-07-2008, 21:45
Ha, w końcu ktoś się wziął za sensowny fork GQview! http://geeqie.sourceforge.net/ - póki co alpha1, ale w wersji SVN jest coś, co dla mnie jest "być albo nie być": możliwość swobodnego konfigurowania buforowania obrazków. Po ludzku: przerzucanie 10mpix jpegów jest szybkie. Zaj***ście szybkie :) Mogę chwilowo zapomnieć o upgradzie komputera... i skupić się na upgradzie monitora :mrgreen:

Poza tym sporo fajnych zabawek, split screen do 4 obrazków (z synchronizowanym pan/zoom), 100% konfigurowalny overlay z parametrami, ale to są szczegóły.

Koniecznie SVN, w alpha1 nie ma sporo z tych fajności ;)

Tomasz Golinski
09-07-2008, 23:44
Może być ciekawie, nic bezpośrednio przydatnego nie znalazłem na razie. W sumie może overlay się przyda, jak się go okroi.

bercow
09-07-2008, 23:59
Z tego, co pamiętam z gimp-developer, 2.6 to ma być bardziej pierwsza stabilna

developer, juz to widze, ale mamy juz ladnego Win, wiec PS to zaden problem, mysle ze poczekamy jeszcze na idealnego gimpa :)

jakos geeqie nie trybi mi idealnie, ani paczuszka, ani z zrodel :/

Tomasz Golinski
10-07-2008, 00:27
Mnie np. nie stać na PS.

Janczewski
14-07-2008, 22:43
Mnie na PS'a też nie stać, a swoją drogą to się już od gqview, ufraw i digikam(właściwie showfoto, dopóki gimp nie będzie miał opanowanych 16bit) uzależniłem ;) usiadłem na chwilkę do windy, dpp, corela photo XI, faststona i tak jakoś gorzej mi było :)

muflon
17-05-2009, 22:04
Wyszła beta1 geeqie (jest w CVS). Z nowości: bardzo przyzwoity edytor skrótów klawiszowych. Z rzeczy, które są od dawna: wielowątkowość (osobny wątek dla ładowania thumbsów, osobno wyświetlanie dużych obrazków), konfigurowalny bufor preloadera (przydatne dla posiadaczy większej ilości zbędnego RAM - sprawia, że przerzucanie się między obrazkami po kilkanaście Mpix jest praktycznie bezczasowe) i sporo innych. I poprawione parę bugów, z których niektóre zresztą sam zgłosiłem :) IMHO chłopaki rządzą.

Tomasz Golinski
21-05-2009, 14:56
Imho jest coraz gorzej ;-) Psują, co było dobre - np obsługę edytorów, przenoszenie plików... Jedyny bonus dla mnie to uwzględnianie orientacji przy liczeniu thumbów.

banan82
27-08-2009, 22:20
odswiezam watek, zainteresowalem sie GQView bo chyba jako naprawde JEDYNA przegladarka sensownie zarzadza kolorem. Gthumb byla moja ulubiona ale nie mogla uwzglednic profilu mojego monitora wiec niestety lipka, zdjecia blade.

Jakie sa wasze opinie na temat wersji 2.1.5 ? Podobno Developerskiej;)

Pozdrawiam

piday
28-08-2009, 18:47
Jakie sa wasze opinie na temat wersji 2.1.5 ?
Działa wszystko jak trzeba. Używam od ponad roku bez problemów.

Tomasz Golinski
01-09-2009, 23:20
2.1.5 to już bardzo stara wersja, niestety nierozwijana i zostało w niej parę bugów... Spójrz na geeqie, o którym muflon pisze wyżej. Ostatnie bety działają bardzo fajnie (poza opcjami edytorów, których nie umiem skonfigurować, oraz podglądem exifa...)

banan82
05-09-2009, 22:15
zainstalowalem geeqie - okazuje sie ze ten program wyszedl z projektu gqview.
Niestety w wersji alpha color managment jest defauktowo wylaczono? Nie moge nigdzie sie dogrzebac jak to włączyć.....

Tomasz Golinski
05-09-2009, 23:29
Przecież powyżej Muflon napisał, że to fork gqview :)

U mnie color management we wszystkich wersjach raczej działał. Sciągnij najnowszą betę, bo z alfami to różnie bywa.

banan82
06-09-2009, 11:45
w becie2 niestety color management nie dziala, w becie 1 tak:)
Pomiedzy tymi betami widze ze praktycznie zmieniaja pozycje w menu:)

Obrazki ładuja sie bardzo szybko, widac oczywiscie zmiane kolorow itp ale jest o niebo lepiej niz w gqview - rewelacja, tego szukalem, czekam na wersje 1.0 :)

Tomasz Golinski
06-09-2009, 15:05
Z tą beta2 to dziwne, u mnie color management działa. Może nowszy lcms jest potrzebny?

Ja na razie czekam, żeby ponaprawiali to całe oprogramowanie, żeby działało z jpeg 7...

chavez
07-09-2009, 14:00
Znacie jakiś program do wsadowej obróbki zdjęć? Chodzi mi głównie o zmianę wymiarów w pikselach.
Używałem Phatch ale brzydko zmniejsza.

miklo
07-09-2009, 15:13
ImageMagick.

piday
07-09-2009, 23:31
Gimpem się da, chociaż wygodne w obsłudze to nie jest. Trzeba się troszkę Scheme'a nauczyć.
http://www.gimp.org/tutorials/Basic_Batch/

Z dodatkowym pluginem da się nie namęczyć:
http://members.ozemail.com.au/~hodsond/dbp.html

piotr.szewczuk
08-09-2009, 00:31
Znacie jakiś program do wsadowej obróbki zdjęć? Chodzi mi głównie o zmianę wymiarów w pikselach.
Używałem Phatch ale brzydko zmniejsza.

Ja obróbkę zdjęć wykonuje za pomocą polecenia convert np convert -resize.
Oczywiście całość działa jako jakiś skrypt powłoki.

Pozdrawiam,
Piotr

piday
08-09-2009, 11:06
To jest właśnie ImageMagick o którym była mowa 2 wiadomości wyżej :P