PDA

Zobacz pełną wersję : wada AF w 40D ?



mariusz11
18-01-2008, 10:01
witam
własnie wczoraj doszedł do mnie 40D, dzisiaj robię pierwsze testy i... jestem w szoku, zapiąłem 400/5.6L+Tc1.4 z zaklejonymi stykami, próbuje ostrzyc na rózne rzeczy w pokoju - AF nie może sie za żadna cholere zdecydować i ustawić, myśle fakt ciemno jest, ma prawo, ale z ciekawosci wyciagnałem starego, poczciwego 350D, przerzuciłem szkło z Tc 1.4, próbuje ostrzyc na te same miejsca i szok - powoli ale pewnie ostrzy ! Otwieram okno, ta sama historia 40d wyraznie szuka i gubi sie, podczas gdy z 350d nie mam problemu, pomiar osotrości punktowy w obydwu. Pytanie- czy mam coś źle ustawione w 40D czy coś nie tak z nową puszką?

dazz
18-01-2008, 10:05
U mnie działa taki zestaw.

mariusz11
18-01-2008, 10:09
u mnie tez działa, ale zamiast polepszenia AF, po to kupiłem 40D, zrobiło sie odwrotnie.

dazz
18-01-2008, 10:13
u mnie napewno jest lepiej w porównaniu do 300D i 30D, ale generalnie to takiego zestawu wogóle nie powinno się używać

mariusz11
18-01-2008, 10:16
skoro z takim zestawe, ostrzy gorzej niż 350d to na pewno bez Tc tez nie bedzie lepiej.

gwozdzt
18-01-2008, 10:17
u mnie tez działa, ale zamiast polepszenia AF, po to kupiłem 40D, zrobiło sie odwrotnie.
jesli masz tego rodzaju nieprzewidziane przez producenta wymagania wobec sprzętu (hack telekonwertera ;-)) to dlaczego nie sprawdziłeś nowego korpusu w chwili zakupu?
wierzysz reklamom? wg nich wszystko jest coraz to lepsze, ale w większości co kupisz, to coraz większy szajs plastikowy...

dazz
18-01-2008, 10:19
skoro z takim zestawe, ostrzy gorzej niż 350d to na pewno bez Tc tez nie bedzie lepiej.


Zapewniam Cię, że AF w 350D i 40D to zupełnie inna klasa. Jeśli naprawdę u Ciebie jest gorzej to szybko wymień aparat.

mariusz11
18-01-2008, 10:24
nie sprawdziłem bo kupowałem u naszego forumowego TIP-a wysyłkowo, gwozdzt po co piszesz takie rzeczy? jakimi reklamami? powszechnie podobno wiadomo że 40D bije na głowe dotychczasowe puszki amatorskie AF-em i tym sie sugerowałem.

gwozdzt
18-01-2008, 10:33
nie sprawdziłem bo kupowałem u naszego forumowego TIP-a wysyłkowo, gwozdzt po co piszesz takie rzeczy?
piszę po to, żeby jednak postarać się wziąć do ręki rzeczy przed zakupem.
swoje klamoty też kupuję po różnych TIPach, ale w 90% rzeczy odbieram osobiście.
uważam, że wysyłkowo, to można kupić aku, ładowarkę, góra 50/1,8 :-) ale nie korpus czy konkretniejszy obiektyw
a już szczególnie, kiedy od danej rzeczy wymagam zastosowań ponadstandardowych, nieprzewidzianych nawet przez producenta.


jakimi reklamami?
wszystkimi reklamami, tak ogólnie, ten ślepy pęd na nowe, nowsze, najnowsze, coraz to lepsze... a wiekszość tych nowości jest coraz to gorsza ze względu na cięcia kosztów na każdym etapie powstawania wyrobu - począwszy od projektowania, poprzez materiały, a skończywszy na kontroli jakości.
i tu dochodzimy do Twojego przypadku - jest on właśnie najprawdopodobniej ofiarą braku w kontroli jakości (czytaj wadliwy egzemplarz).


powszechnie podobno wiadomo że 40D bije na głowe AF-em i tym sie sugerowałem.
powszechnie wiadomo różne rzeczy...
znowu ogólnie: "gówno musi być dobre, miliony much nie mogą się mylić" ;-)
NIE BRAĆ DOSŁOWNIE!!!

jotes25
18-01-2008, 10:56
Moment, wyjaśnijmy pewnie kwestie.
Taki zestaw NIE DZIAŁA z punktem centralnym. Działa z pozostałymi. Dazz, mógłbyś to jeszcze raz sprawdzić u siebie? Mam dwie puszki 40d o dość odległych numerach seryjnych i obie zachowują się tak samo.
W porównaniu do 30d i 20d jest to regres i pewnie konsekwencja "ulepszenia" centralnego sensora AF. Choć przyznać trzeba, że Canon nigdzie nie obiecuje działania AF dla szkieł ciemniejszych od 5.6.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przy okazji: to dość oczywiste, że skoro sensor centralny ma większą dokładność, to może potrzebować więcej światła. Podobnie jak rozwiązanie wprowadzone już w 30d/400d dla szkieł jaśniejszych niż 2.8. Ono też nie pozostaje bez konsekwencji dla różnych sztuczek, spróbujcie np. podłączyć telekonwerter do 50/1.8. Działa AF? Nie. A w 20d/350d działał? Działał. No właśnie ;)

gwozdzt
18-01-2008, 11:47
Taki zestaw NIE DZIAŁA z punktem centralnym...
W porównaniu do 30d i 20d jest to regres i pewnie konsekwencja "ulepszenia" centralnego sensora AF...
właśnie udowodniłeś to co napisałem wcześniej o nowościach.

Musicie sobie wszyscy wbić twardo do głowy i pamietać, że ów regres jest faktem i trzeba być ostrożnym przy zakupie jakichkolwiek nowości.
ja sobie juz dawno z tego zdałem sprawę i w efekcie do dziś z powodzeniem używam np. telefonu Nokia 6310 najbardziej obawiając się co będzie jak sie zepsuje/zgubie/ukradną, bo nie chodzi o to, żebym nie miał na nowy, tylko nie ma co kupić w zamian...

Nie dość, że producenci oszczędzają prawie na wszystkim (o czym wcześniej) to jeszcze dodatkowo sztab ludzi pracuje nad tym, jak wydrenować nasze kieszenie coraz to nowymi nowościami co czyni się rożnymi technikami np.:
- ograniczając trwałość i niezawodność sprzętu tylko do okresu gwarancyjnego, po gwarancji urządzenie "sypie się" tak, żeby nie opłacało się naprawiać,
- ograniczając komptybilność osprzętu i akcesoriów,
- "odkrywając amerykę na nowo" vide EyeControl z kliszaków, który do dziś nie doczekał się ponownego "odkrycia" i pewnie będzie superhipernowością w 2012r :-)

a tu ciekawy przykład z młynkiem do pieprzu :-)
http://groups.google.pl/group/pl.rec.foto.cyfrowa/msg/7c6cbd07a2a2ef25?

ewg
18-01-2008, 11:48
Teoretycznie powinieneś już przejść na MF (z potwierdzeniem ostrości) z tym TC1.4x. AF przy f/8 to tylko jedynki.

jotes25
18-01-2008, 12:46
Z tym "regresem", to może przesadziłem. Bo mamy w 40d bez wątpienia lepiej działający AF, a dopiero efektem ubocznym jest wspomniany problem. Zresztą centralny punkt AF nie działa tam, gdzie i tak teoretycznie nie miał działać.
Prosiłbym też o umiarkowanie i nie bicie piany w tym wątku, bo dobrze byłoby wyjaśnić tę kwestię raz, do końca i na zawsze. Dzięki temu unikniemy rozczarowań, które spotkało np. Mariusza11.
Gdyby nie kolega Dazz (który mam nadzieję sprawdzi jeszcze w praktyce to co napisał), to nie byłoby chyba już co wyjaśniać. Jeśli okaże się inaczej, to znaczy, że problem może być innej natury i nie bardzo go jeszcze rozumiemy. I wtedy będzie dopiero prawdziwy płacz ;)

piast9
18-01-2008, 13:04
To jest jak najbardziej możliwe. Blokowanie działania AF przy ciemnych szkłach to nie tylko ograniczenie software'owe. Jest jeszcze fizyczna granica działalności tego układu. Chodzi o identyczne zjawisko jakie zachodzi przy matówkach z kinem optycznym. Poniżej pewnych otworów względnych klin ciemnieje niemal całkiem na czarno.
Czujnik AF w 40D może lepiej działać dla szkieł zgodnych ze specyfikacją ale szybciej ciemnieć. Tak samo jest z klinami optycznymi - dokładniej pokazujące rozostrzenie szybciej ciemnieją.

Kubaman
18-01-2008, 13:10
Panowie, to co piszecie w tonie oburzenia niekoniecznie musi być prawdą. Lepiej pomyśleć, zanim zacznie się wyciągać wnioski.

Pisałem już dosyć dawno temu o moim zestawie 400/5.6 + TC x1.5 Kenko, który poprzez niezgodność telekonwertera z dslr Canona zachowuje AF bez żadnego zaklejania styków.

Pisałem również, że 40D działał z tym zestawem 3 razy lepiej: szybciej niż poprzednicy, bez szukania i w punkt nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.


Gdyby układ AF czterdziestki był gorszy niż w 20D/30D było by to widoczne, a jest odwrotnie i jestem tego w 100% pewien.


Skoro lepszy TC Canona nie działa centralnie z zaklejonymi stykami to daję głowę, że nie jest to żadna "wpadka", "niższa jakość" czy "krok wstecz" tylko świadome działanie Canona, który zablokował w końcu starą metodę omijania ograniczeń tańszego sprzętu. Tym bardziej, że 40D dużo bardziej przypomina marka niż 20D/30D i - czego ja jestem najlepszym przykładem - sporo osób decydowało się jednak na tańszą puszkę z większym zasięgiem. AF stanowi jeden z głównych czynników wyboru, a akurat w 40D AF jest świetny. Dlatego został zapewne zablokowany numer z zaklejaniem styków. Jest to tym bardziej oczywiste, że słabsze czujniki boczne działają, czyli to kwestia wyłączenia programowego (jeszcze raz podkreślam, że z TC Kenko centralny działa i to zdecydowania lepiej niż w 30D)

Zigi
18-01-2008, 13:29
Zaobserwowałem to samo co Mariusz. Za to z samym 400 AF działa lepiej.
Przy sporej dawce światła działa i z konwerterem.
Ale co ciekawsze jaja zaczynają się dziać tez z sigmą 70-300 Apo przy końcu zakresu (300mm). Jeśli obiektyw ma przelecieć cały zakres to zapomnij - drobne podostrzenie proszę bardzo. Czy przypadkiem nie jest to tak iż ma ona 6,3 a oszukuje aparat bo cos kiedyś mi się o uszy obiło?
Za to 50/1,8 śmiga sporo lepiej.

Edit: Kuba działa z kenko ale dość licho z tym nowym 1,4. Tu też są problemy jeśli światła jest mało. Ogólnie z tego co zaobserwowałem to kenko jest słabsze niż Twoje 1,5 pod względem AF. Nie mam bezpośredniego porównania ale i na 350 z tym konwerterem rewelacji nie było. Za to samo potwierdzanie działa idealinie.

jotes25
18-01-2008, 13:33
Panowie, to co piszecie w tonie oburzenia niekoniecznie musi być prawdą. Lepiej pomyśleć, zanim zacznie się wyciągać wnioski.

Pisałem już dosyć dawno temu o moim zestawie 400/5.6 + TC x1.5 Kenko, który poprzez niezgodność telekonwertera z dslr Canona zachowuje AF bez żadnego zaklejania styków.

Nie wymaga zaklejenia styków, bo ich po prostu nie ma.



Pisałem również, że 40D działał z tym zestawem 3 razy lepiej: szybciej niż poprzednicy, bez szukania i w punkt nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.


Dlaczego nam nie działa po zaklejeniu styków?
To stwierdzenie mnie martwi bardzo. Gdyby Twój TC działał poprawnie z punktem centralnym AF i 400/5.6, to oznacza, że z naszymi 40d jest coś nie tęgo...





Skoro lepszy TC Canona nie działa centralnie z zaklejonymi stykami to daję głowę, że nie jest to żadna "wpadka", "niższa jakość" czy "krok wstecz" tylko świadome działanie Canona, który zablokował w końcu starą metodę omijania ograniczeń tańszego sprzętu. Tym bardziej, że 40D dużo bardziej przypomina marka niż 20D/30D i - czego ja jestem najlepszym przykładem - sporo osób decydowało się jednak na tańszą puszkę z większym zasięgiem. AF stanowi jeden z głównych czynników wyboru, a akurat w 40D AF jest świetny. Dlatego został zapewne zablokowany numer z zaklejaniem styków. Jest to tym

Nie jest to żadne programowe zablokowanie, ponieważ:
1. korpus nie ma żadnej możliwości stwierdzenia obecności TC czy zaklejenia styków.
2. gdyby zablokowano to programowo, to AF nie próbowałby działać tylko po prostu przechodziłby w MF.

Kubak82
18-01-2008, 13:37
po czesci opisalem juz swoje przejscia z 40d i tc 1.4 kenko jakis czas temu w tym watku - http://canon-board.info/showthread.php?t=27831&page=2

na srodkowym punkcie lapie ostrosc tylko przy bardzo dobrym swietle - na bocznych nie ma takiego problemu..

jotes25
18-01-2008, 13:43
Aha, jeśli chodzi o wytłumaczenie tego problemu, to moim zdaniem Piast9 ma tutaj całkowitą rację.
Martwią mnie tak różne opinie na ten temat. Możliwe, że na razie część różnic wymaga doprecyzowania czy chodzi o punkt centralny czy o pozostałe. Możliwe też, że część TC różni się po prostu minimalnie jasnością ze wzgledu na inny układ optyczny, wykonanie etc. Chociaż na chłopski rozum 1,5x powinno być zawsze ciemniejsze od 1.4x...

Kubaman
18-01-2008, 14:05
Nie wymaga zaklejenia styków, bo ich po prostu nie ma.oczywiście ma. Jak sobie niby wyobrażasz AF oraz regulację przysłony?



Dlaczego nam nie działa po zaklejeniu styków?
To stwierdzenie mnie martwi bardzo. Gdyby Twój TC działał poprawnie z punktem centralnym AF i 400/5.6, to oznacza, że z naszymi 40d jest coś nie tęgo...przeciż napisałem, bo zostało to zablokowane


Nie jest to żadne programowe zablokowanie, ponieważ:
1. korpus nie ma żadnej możliwości stwierdzenia obecności TC czy zaklejenia styków.
2. gdyby zablokowano to programowo, to AF nie próbowałby działać tylko po prostu przechodziłby w MF.
ad.1 oczywiście że ma. Korpus czyta dane przesyłane na stykach. Dlatego jak masz stare Sigmy to korpus cię informuje o błędzie (Err00).

ad.2 niekoniecznie. Być może tak zmieniono działanie AFa, że zaklejony styk jest teraz potrzebny do poprawnego funkcjonowania AF (poprzednio najwyraźniej nie był zczytywany). Dzięki temu nie da się tego złamać poprzez firmware od ruskich czy inne kombinacje. Bardzo proste i bardzo skuteczne.


Chciałbym również zauważyć, ze jedyne TC Kenko, które nie współpracują z dslr Canona to x1.5 teleplus. Opisany przypadek TCx1.4 ma chipa zgodnego ze specyfikacją Canona i zachowuje się jak TC tego producenta.


Czułość czujnika nie ma najwyraźniej nic do rzeczy, bo TCx1.5 jest zawsze ciemniejszy od TCx1.4. Ten pierswzy działa i to lepiej niż w 30D, a ten drugi nie.

jotes25
18-01-2008, 14:22
Pisząc, że 1,5x nie ma styków miałem oczywiście na myśli tylko te trzy, które zalepiamy w innych konwerterach. Jak piszę, że zalepiam, to przecież też nie wszystkie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Korzystając z tego, że wyszło mocne słońce, sprawdziłem jeszcze raz to co mam pod ręką:

Kenko 1,4x + 400/5.6 - nie łapie w ogóle centralnym
Kenko 2x + 300/4 - łapie centralnym raz na 10, w taki sposób, że wolałbym tego nie używać

Oba Kenko z serii PRO, z zalepionymi stykami.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Kuba, co rozumiesz mowiac, że 1,5 nie wspólpracuje z dslrami Canona? To, że nie jest uwzględniany przez korpus w kwestii mniejszego światła? Jeśli tak, to w ten sposób zachowują się wszystkie TC, które po "obiektywowej" stronie mają 8 styków zamiast 11.

Kubaman
18-01-2008, 14:43
rozumiem tyle, że poza stykami TC ma również chip z oprogramaowaniem. Ten Kenko o kórym wspominam nie posiada oprogramowania zgodnego z body i dlatego nie przekazuje informacji o świetle. NIe analizowałem ile TC na rynku mają styków, tylko które jak się zachowują. Ten wspomniany x1.5 pokazuje przysłonę jakby nie było TC i AF działa. W 20D działał źle (ale działał) a w 40D działa zdecydowanie lepiej (i działa!).

meian
18-01-2008, 14:48
Moment, wyjaśnijmy pewnie kwestie.
Taki zestaw NIE DZIAŁA z punktem centralnym. Działa z pozostałymi. Dazz, mógłbyś to jeszcze raz sprawdzić u siebie? Mam dwie puszki 40d o dość odległych numerach seryjnych i obie zachowują się tak samo.
W porównaniu do 30d i 20d jest to regres i pewnie konsekwencja "ulepszenia" centralnego sensora AF. Choć przyznać trzeba, że Canon nigdzie nie obiecuje działania AF dla szkieł ciemniejszych od 5.6.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przy okazji: to dość oczywiste, że skoro sensor centralny ma większą dokładność, to może potrzebować więcej światła. Podobnie jak rozwiązanie wprowadzone już w 30d/400d dla szkieł jaśniejszych niż 2.8. Ono też nie pozostaje bez konsekwencji dla różnych sztuczek, spróbujcie np. podłączyć telekonwerter do 50/1.8. Działa AF? Nie. A w 20d/350d działał? Działał. No właśnie ;)

lepiej bym tego nie opisał, brawo :)

jotes25
18-01-2008, 14:55
Starałem się potraktować tc jako "czarną skrzynkę", bo nasza wiedza o tym co w środku jest pewnie dość skromna. Powiązanie zachowania TC z liczbą styków i ich zalepianiem jak dotąd sprawdza się w mojej praktyce. W wolnej chwili chętnie przeczytałbym coś na temat choćby funkcji poszczególnych styków, bo pewnie dużo więcej nie uda się znaleźć (tzn. w miarę szczegółowego opisu protokołu). Na razie wygodnie i prościej będzie założyć, że działanie punktu centralnego z TC dającymi wypadkowe światło powyżej 5,6 jest w 40d problematyczne ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A tak na marginesie, to mam podejrzenia, że te proste TC z 8 stykami (w tym 1,5x) nie mają tych dodatkowych 3 styków, żeby nie realizować pełnego protokołu? Dlaczego? Bo nie mają żadnego chipa, tylko "druty" przewleczone z jednej strony na drugą, podobnie jak pierścienie pośrednie. I dlatego są "transparentne" dla korpusu, który przecież i tak musi zawsze zmierzyć światło. Przecież to powinno też działać, czyż nie? Ale nie twierdzę, że mam rację :lol:, trochę to wszystko za proste ;)

mariusz11
18-01-2008, 15:31
ciekaw jestem, czy jeden z bocznych punktów AF w 40D będzie działał lepiej z 400+TC1.4 niż srodkowy w 350D? pytam, o na razie nie mam mozliwości przetestowania np. na ptakach.

EDIT: co do współpracy gołego 400/5.6 z 40D - jest duzo lepiej niż z 350D:D

Kubak82
18-01-2008, 15:33
ciekaw jestem, czy jeden z bocznych punktów AF w 40D będzie działał lepiej z 400+TC1.4 niż srodkowy w 350D? pytam, o na razie nie mam mozliwości przetestowania np. na ptakach.

nie wiem jak z 400 5.6 ale z sigma 50-500 polegajac na szybkich testach "balkonowych" - tak ..

jotes25
18-01-2008, 15:40
ciekaw jestem, czy jeden z bocznych punktów AF w 40D będzie działał lepiej z 400+TC1.4 niż srodkowy w 350D? pytam, o na razie nie mam mozliwości przetestowania np. na ptakach.

Zdecydowanie lepiej, zwłaszcza widać różnicę, gdy robi się szaro. Jest to jakieś rozwiązanie niedogodności z punktem centralnym, ale trudno się przyzwyczaić...

dazz
18-01-2008, 17:10
Dazz, mógłbyś to jeszcze raz sprawdzić u siebie? Mam dwie puszki 40d o dość odległych numerach seryjnych i obie zachowują się tak samo.

40D, 400/5.6, Canon TCx1.4, zaklejone styki, punkt centralny - działa!

jotes25
18-01-2008, 17:46
40D, 400/5.6, Canon TCx1.4, zaklejone styki, punkt centralny - działa!

OK, dzięki :) Równie pewnie jak punkty boczne? Pytam, bo w takim razie może warto mi dopłacić i zamienić Kenko na Canona...

Kubaman
18-01-2008, 18:34
40D, 400/5.6, Canon TCx1.4, zaklejone styki, punkt centralny - działa!

kuba nie kłamie ;)

jotes25
18-01-2008, 19:18
kuba nie kłamie ;)

Nooooooo ;)
A jak wytłumaczysz fakt, że mieli zablokować zaklejanie styków, a z Extenderem jednak działa? Kenko be, Canon cacy? ;)

Kubaman
18-01-2008, 19:25
nie wytłumaczę
moje dywagacje były próbą znalezienia racjonalnej odpowiedzi na banialuki o niższej jakości. Skoro mnie działało, a innym nie - starałem się to wyjaśnić bez wyładowywania frustracji na producencie. Podobnie zresztą próbowałem robić w przypadku, gdy cała grupa kolegów twierdziła, że 40D daje mydlany obraz, co z mojej prespektywy jest bzdurą, podobnie jak pisanie że lepszy AF jest gorszy.

jotes25
18-01-2008, 19:44
OK :)
Ja z kolei chciałem upewnić się, że z moimi korpusami jest wszystko w porządku.
Choć nadal nie do końca wiem dlaczego jest tak czy inaczej.

Dla zainteresowanych:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.canon.com/camera-museum/history/canon_story/1987_1991/img/densi_l.gif)

Te osiem styków wystarcza w zupełności do komunikacji pomiędzy obiektywem EF i korpusem. Protokół szeregowy (wymiana danych) odbywa się na pinie 5-tym (wysyłanie z korpusu do obiektywu) i 6-tym (odbieranie). Nadal nie ma w tym schemacie tych trzech tajemniczych pinów, które zaklejamy na TC i które wystepują też w wielu obiektywach (ale nigdy w korpusie).

P.S. Może zrobić z tego osobny wątek, jeśli ktoś coś ma lub wie, to dopisze?
Znaczenia pozostałych pinów nie opisywałem, bo są w miarę oczywiste.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Mam już koncepcję też do czego służą te trzy dodatkowe styki i jak to wszystko działa. Ale najpierw chętnie posłucham kogoś innego. Wpaść na to nie jest trudno, jeśli ma się powyższy schemat.

Zigi
18-01-2008, 20:56
Sprawdziłem boczne + kenko u siebie w świetle sztucznym... raz na 5 złapie... pozostaje manualne ostrzenie z kenko które i tak lepiej wypada ze względu na większy obraz w wizjerze.

Jacek_Z
19-01-2008, 01:47
.... to mam podejrzenia, że te proste TC z 8 stykami (w tym 1,5x) nie mają tych dodatkowych 3 styków, żeby nie realizować pełnego protokołu? Dlaczego? Bo nie mają żadnego chipa, tylko "druty" przewleczone z jednej strony na drugą, podobnie jak pierścienie pośrednie. I dlatego są "transparentne" dla korpusu, który przecież i tak musi zawsze zmierzyć światło. Przecież to powinno też działać, czyż nie? Ale nie twierdzę, że mam rację :lol:, trochę to wszystko za proste ;)
sorry, że nie mam wiedzy o canonie ale się wetnę i może to was naprowadzi. A jak zapniecie TC to pokazuje wam inną jasność szkła i inną ogniskową w exifie? W nikonach tak jest, od razu wiadomo, że TC to nie tylko druty, bo by nie było zmiany w exif i nie było zmiany przysłony, a tylko wydłużanie czasu.

MARANTZ
19-01-2008, 03:06
Po pierwsze przy 40D i szkle typu 100-400L po podłączeniu "zaklejonego" TC 1.4 Kenko centralny punkt działa bez problemu (u mnie). Sprawdzałem All Servo z takim układem... działało całkiem dobrze nawet jak nie było za jasno na dworze i płynnie prowadziło nadjeżdzające samochody (co mnie naprawdę zdumiało)

Co do TC to w Canonie jak najbardziej pokazuje się inna przysłona (przy odkrytych stykach) Ogniskowej teraz nie sprawdzę bo mi się nie chce styków odklejać, ale pewnie też to wykryje. Przy zaklejonych oczywiście aparat niczego nie wykryje.

Zigi
19-01-2008, 09:40
A ja pokusiłem się o kolejny test - tym razem w świetle naturalnym. Pogoda paskudna deszczyk kapie niebo zasnute w całości chmurami. Za mało światł na udane zdjęcie z 400L5,6.
Wynik: boczne działają już dość przyzwoicie (zdecydowanie lepiej niż dowolny z 350-tki) a i z środkowym punktem widać poprawę.

Jacek_Z
19-01-2008, 09:59
Co do TC to w Canonie jak najbardziej pokazuje się inna przysłona (przy odkrytych stykach) Ogniskowej teraz nie sprawdzę bo mi się nie chce styków odklejać, ale pewnie też to wykryje. Przy zaklejonych oczywiście aparat niczego nie wykryje.
czyli wiadomo - jeśli 8 stykowe TC nie ma chipa - to by nie zmianiało wartości przysłony - czyli obalało hipotezę jotes25

jotes25
19-01-2008, 10:44
Tak jak pisałem wyżej, cały schemat działania jest już dla mnie jasny i rozpiszę go (i rozrysuję) w najbliższym czasie. Wystarczy popatrzeć na ten schemat wyżej i każdemu kto miał trochę wspólnego z elektroniką powinno się wszystko wyjaśnić. I przede wszystkim pamiętać, że to prosta technologia rodem z lat 80. ;)
Żeby trochę podrażnić i zainteresować: w TC nie ma w ogóle żadnych chipów :lol: Bo i po co?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nie wierzycie? No to młotek w rękę i dłutełko :lol:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ponieważ zaraz wyjeżdżam i nie będzie mnie na forum do poniedziałku, to jeszcze zagadka na sobotę

1. Jak szybko i niedrogo zrobić sobie Canon Extender 2x?

i zagadka na niedzielę:

2. 1. Jak szybko i niedrogo zrobić sobie Canon Extender 1.4x?









Dla niecierpliwych mam już odpowiedzi:

ad. 1. Wystarczy parę milimetrów drucika miedzianego lub innego przewodnika w zależności od indywidualnych zdolności manualnych :lol:

ad. 2. Tutaj Canon napracował się więcej i potrzebny będzie nieco dłuższy drucik :lol: :lol:

Do usłyszenia :)

wlodal
19-01-2008, 16:05
Właśnie trafiłem na ten wątek i sprawdziłem po raz kolejny swój sprzęt - może coś się zmieniło . Posiadam Kenko C-AF 1,5x TelePlus MC z osmioma stykami - w dwóch grupach - w jednej 5 , w drugiej 3 . Przy takiej pogodzie jak teraz - czyli o godz. 14.45 , smętno i szaro - tylko usiąść do stolika ...... do np. szachów - mój 40D z w/w kenko , nie miał problemów z AF ze wszystkimi obiektywami wymienionymi w stopce ( wyłączyłem peleng ) . Mały problem pojawił się tylko przy ogniskowej 400 ( ob. 100-400 ) - AF trochę się gubił - ptaszków lepiej tym zestawem nie focić - przy takim świetle ( pogodzie ). Lepiej było z ogniskową 400 mm , dla obiektywu 400/5,6 USM . Sprawdzałem na punkcie centralnym AF . Pozdrawiam .

Pitek
06-02-2008, 12:52
czyli mam rozumieć (po tych wszystkich wypowiedziach), że 40D z 400/5,6 działa albo ze starym Kenko 1,5 albo z nowym Canona 1,4 II ale juz są problemy przy nowych Kenko seri Pro?

jotes25
06-02-2008, 13:37
Dokładniej rzecz ujmując są problemy z punktem centralnym oraz górnym i dolnym. Boczne działają bardzo dobrze, lepiej niż np. centralny w 30d.

arturs
06-02-2008, 22:06
czyli mam rozumieć (po tych wszystkich wypowiedziach), że 40D z 400/5,6 działa albo ze starym Kenko 1,5 albo z nowym Canona 1,4 II ale juz są problemy przy nowych Kenko seri Pro?


Dokładniej rzecz ujmując są problemy z punktem centralnym oraz górnym i dolnym. Boczne działają bardzo dobrze, lepiej niż np. centralny w 30d.
Napiszę to co już dzisiaj pisałem w innym wątku..
Dzisiaj przyjechał do mnie KENKO PRO 300 DG x 1.4

i tak - jak w telekonwerterze są zalepione styki z 400mm/f5.6 L AF działa we wszystkich punktach - ale to działanie pozostawia wiele do życzenia - często się gubi i kilkakrotnie buja się przez cały zakres bez potwierdzenia.. a czasem ustawi na ten sam motyw bez problemu.. zarówno na punkcie środkowym jak i na wybranym konkretnym bocznym/górnym oraz na wybranych wszystkich polach autofocus zachowuje się podobnie.. to tak na szybko - możliwe że jest tak, że na bocznych będzie troche lepiej niż na środkowym bo przy wybranych wszystkich polach na w miarę jednakową odległość sygnalizował ostrość na bocznych a na środkowym nie - ale znów kilka razy było odwrotnie.. pogoda dzisiaj raczej nie sprzyjała testom (około 14 i lekki deszczyk, pochmurno) więc tylko chwilę na balkonie pobawiłem się.. w weekend może coś więcej pstryknę..
Ale z tego co widzę to w tym zestawie przy takiej pogodzie jak dzisiaj o autofokusie przy ptakach można zapomnieć.. zdecydowanie szybciej i pewniej wyostrzyć ręcznie.. ale jak będzie jasno (czyt. słonecznie) to raczej bedzie ok, w każdym razie potwierdzenie i AF działa z każdym punktem i to jest najważniejsze..
I oczywiście odpowiednik 896 mm na ff ma moc

Pozdrawiam
Artur

jotes25
06-02-2008, 22:11
Tia, coraz dziwniejsze to wszystko.
A kolega Jablam, to już zupełnie mnie dobił w tamtym wątku. Jednym nie działa na f/8, a jemu łapie ostrość na f/11? Jestem w stanie zrozumieć rozrzut jakościowy, który powoduje, że jednym działa lepiej na f/8, a innym gorzej na f/8. Ale różnica o całą przesłonę? Wprost nie chce mi się wierzyć...

Adam1216
07-02-2008, 22:31
U mnie np. zestaw 40D + TC 1.4 Tamron (najprostszy model 8 styków) + 400L 5.6 nie działał ze środkowym punktem AF (pozostałe działały). Miałem wtedy w 40D soft ver. 1.0.3, po zainstalowaniu nowego softu ver. 1.0.5 działa środkowy i inne. Z TC 1.4 II Canona i zaklejonymi stykami też działają wszyskie punkty (wolno ale działają).
Może różnice w działaniu tego zestawu wynikają z zainstalowanego w 40D softu?

jotes25
08-02-2008, 00:07
Koncepcja z software'm byłaby piekna i prosta, gdyby nie fakt, że ja mam też 1.0.5...

Zigi
08-02-2008, 10:25
A ja uważam iż rozwiązanie nie leży w oprogramowaniu a w tym iż Adam sprawdzał już po upgradzie w lepszych warunkach oświetleniowych.
Aby środkowy działał potrzebne jest mu sporo światła. Jeśli tego jest naprawdę dużo to działa nawet względnie sprawnie.
BTW Statyw zdecydowanie ułatwia łapanie ostrości.

Pitek
09-02-2008, 11:44
A ja wczoraj byłem w sklepie ze swoją 40D i 400/5,6 i po zamontowaniu 1,4 Canona oraz kenko był tylko MF , nawet po zaklejeniu styków!:twisted: Więc nie kupiłem:cry: Soft mam 1.0.4. może spróbuję update i jeszcze raz tam pójdę:?:

jotes25
09-02-2008, 11:56
A dobrze zakleiłeś? Bo jeśli rzeczywiście tylko MF (AF nie próbował nawet szukać?) i 40d pokazywał f/8 zamiast f/5.6, to coś skopałeś...

Pitek
09-02-2008, 14:26
A dobrze zakleiłeś? Bo jeśli rzeczywiście tylko MF (AF nie próbował nawet szukać?) i 40d pokazywał f/8 zamiast f/5.6, to coś skopałeś...

AF nie próbował szukać, a styki były dobrze zaklejone, dostępny był tylko manual focus
http://web.canon.jp/imaging/eosd/eos40d/eos40d-firmware-e.html
a tu przy okazji link do firmware wersja 1.0.5 do 40D,

jotes25
09-02-2008, 15:45
AF nie próbował szukać, a styki były dobrze zaklejone, dostępny był tylko manual focus

Nie ma takiej możliwości, coś musiałeś źle zrobić. Tak długo jak styki są poprawnie zaklejone, tak długo korpus będzie pokazywać taką jasność jaką ma obiektyw i AF będzie działać (znaczy próbować).

arturs
09-02-2008, 18:36
Ja dzisiaj w świetle dziennym sprzwdziłem dokładniej - AF działa - środkowy punkt działa słabiej niż boczne.. ale jak się człowiek uprze to działa.. jednak nie jest to jakiś demon prędkości ;)

HenrykG
09-02-2008, 19:21
Przepraszam jeżeli idę pod prąd: środkowy punkt AF w 40D działa lepiej aniżeli pozostałe...
Tak mnie się to widzi ;):?

Zigi
09-02-2008, 21:11
Henryku G może Ci i działa lepiej ale na pewno nie w komplecie z kenko 1,4 DG pro 300 (czy jak się to ... nazywa) +400L5,6 a o tym cały czas piszemy.

arturs
09-02-2008, 21:16
Ja dzisiaj w świetle dziennym sprzwdziłem dokładniej - AF działa - środkowy punkt działa słabiej niż boczne.. ale jak się człowiek uprze to działa.. jednak nie jest to jakiś demon prędkości ;)


Przepraszam jeżeli idę pod prąd: środkowy punkt AF w 40D działa lepiej aniżeli pozostałe...
Tak mnie się to widzi ;):?


Henryku G może Ci i działa lepiej ale na pewno nie w komplecie z kenko 1,4 DG pro 300 (czy jak się to ... nazywa) +400L5,6 a o tym cały czas piszemy.

No właśnie nie dopisałem.. a jak się kapnąłem to już nie mogłem wyedytować... ale jest dokładnie tak jak Zigi pisze - testowałem dokładnie taki zestaw..

-jaro-
09-02-2008, 21:34
mam lamerskie pytanie : po co zaklejacie te styki? mam kenko 1.4 i dziala ok ze wszystkimi obiektywami, ktore podpinam.
jarek

Zigi
09-02-2008, 21:54
Zaklejamy styki aby AF działał przy używaniu kanko 1.4 ze szkłami o światełku 5,6 i ciemniejszymi. Inaczej kenko daje znać do body info o tym ze jest a ściślej o tym, iż układ optyczny jest przyciemniany. Pucha widząc, iż ma do czynienia z czymś (układem szkło ciemne +kenko) co jest ciemniejsze niż 5,6 AF wyłącza. Zresztą dokładnie tak samo by zrobiła np po podpięciu samego szkła o nominalnej jasności słabszej niż 5,6.

-jaro-
09-02-2008, 23:07
dzieki za wyjasnienia, nie mialem jak dotad szkla ciemniejszego jak 5,6 dlatego wszystko dziala ok. Ale jedna sprawa mnie zastanawia, podpialem kenko i do tego manualny obiektyw przez zlaczke i aparat nie zrobil fotki tylko wyswietlil blad chyba 909. Czy jak zakleje styki to bedzie ok?
jarek

jotes25
10-02-2008, 09:41
1. Uważaj, żebyś nie zrobił zwarcia przejściówką na stykach TC (choć to mało prawdopodobne).
2. W tym przypadku musiałbyś odizolować TC na stykach aparatu. Nie próbowałem, nie polecam, wg mnie można więcej szkody zrobić niż pożytku.
3. Styki o których mowa w tym wątku nie mają z Twoją sytuacją nic wspólnego (nie ma ich pomiędzy korpusem i TC).

ewg
11-02-2008, 10:41
[...] Inaczej kenko daje znać do body info o tym ze jest a ściślej o tym, iż układ optyczny jest przyciemniany. [...]

Czyli "daje znać" i wyświetla skorygowaną/faktyczną wartość przysłony (zapisując ją w exifie), czy tylko "daje znać" a wyświetlana jest wartość jak bez konwertera? :confused:

Bo mój KENKO 1.4x TELEPLUS PRO 300 DG (8+3 styków) bez zaklejania czegokolwiek wyświetla wartość przysłony jak bez konwertera i teraz nie wiem, czy mimo to "daje znać" czy nie daje? :)
(AF powyżej f/6.3, do f/8, działa wyraźnie gorzej, ale to wciąż jeszcze zależy od oświetlenia - praktycznie lepiej wtedy polegać na MF i potwierdzeniu ostrości.)

jotes25
11-02-2008, 11:01
Bo mój KENKO 1.4x TELEPLUS PRO 300 DG (8+3 styków) bez zaklejania czegokolwiek wyświetla wartość przysłony jak bez konwertera i teraz nie wiem, czy mimo to "daje znać" czy nie daje? :)

Praktycznie niemożliwe to co piszesz (chyba, że TC jest uszkodzony) albo
podłączasz to do jakiegoś prostego obiektywu, który sam nie ma styków umożliwiających współpracę z TC czyli np. do 50/1.8 (sprawdź ile styków ma obiektyw).
Po podłączeniu takiego Kenko (bez zaklejania czegokolwiek), korpus powinien zawsze pokazać światło "obiektywu" mniejsze o jedną przesłonę.

ewg
11-02-2008, 12:58
Praktycznie niemożliwe to co piszesz (chyba, że TC jest uszkodzony) albo
podłączasz to do jakiegoś prostego obiektywu, który sam nie ma styków umożliwiających współpracę z TC czyli np. do 50/1.8 (sprawdź ile styków ma obiektyw).
Po podłączeniu takiego Kenko (bez zaklejania czegokolwiek), korpus powinien zawsze pokazać światło "obiektywu" mniejsze o jedną przesłonę.

To, że używam tego TC przeważnie z obiektywem o niepełnej ilości styków (70-300IS) to inna rzecz, ale to co pisałem wcześniej co do wyświetlania wartości przysłony (tak jak bez TC), dotyczy również Sigmy 17-70, która ma jednak komplet styków. Wiec jeśli mój Kenko jest tak szczęśliwie zepsuty, że niczego nie muszę zaklejać, to mnie to nie przeszkadza :D, zaś jeśli ta Sigma zwyczajnie nie używa wszystkich styków, które fizycznie posiada, to tylko żałuję, że nie mam jakigoś full wypasionego oryginalnego, z kompletem styków, szkła Canona, żeby to sprawdzić. Będę się musiał kiedyś z ciekawości wybrać do jakiejś szklarni Canona potestować, pomacać i rozwiać swoje wątpliwości - może nie jest zepsuty... :wink:

Leone
11-02-2008, 13:13
(...)dotyczy również Sigmy 17-70, która ma jednak komplet styków. (...)

Co rozumiesz pod pojęciem "komplet styków"???
Czy chcesz powiedzieć, że sigma 17-70 jest przystosowana do współpracy z TC i ma 11 styków?!

ewg
11-02-2008, 13:43
Co rozumiesz pod pojęciem "komplet styków"???
Czy chcesz powiedzieć, że sigma 17-70 jest przystosowana do współpracy z TC i ma 11 styków?!

Nie wiem czy jest przystosowana (optycznie na pewno nie). Nie ma 11 tylko 10 styków, bo dwa są złączone w jeden szerszy (czyli jest 8+2 styków). Pod pojęciem komplet styków rozumiem taką ilość styków, która odpowiada wszystkim 11 stykom na TC. - Czy to zmienia postać rzeczy? :rolleyes:

jotes25
11-02-2008, 14:17
Te dwa styki są zwarte w obiektywie, bo to masa jest. Co do Sigmy, to wyobrażam sobie to np. w ten sposób, że ładują standardowe złącze 11 (10) pinowe, ale sam obiektyw nie obsługuje części protokołu związanej z TC = nie obsługuje telekonwerterów.
Twoje Kenko raczej nie jest uszkodzone, bo o to nie jest wcale łatwo.

Leone
11-02-2008, 15:42
Nie wiem czy jest przystosowana (optycznie na pewno nie). Nie ma 11 tylko 10 styków, bo dwa są złączone w jeden szerszy (czyli jest 8+2 styków). Pod pojęciem komplet styków rozumiem taką ilość styków, która odpowiada wszystkim 11 stykom na TC. - Czy to zmienia postać rzeczy? :rolleyes:


Czyli pewnie mieli za dużo złącz 10 (ok - nie 11) stykowych :)
Aby się upewnić musisz podczepić swój TC do obiektywu co do którego producent deklaruje współpracę z TC (Twojej sigmy nie ma na liścię zgodnosci) - jak widać samo liczenie pinów nie wystacza... :D czyli tele Lki canona lub tele sigmy ( 150/2,8, 70-200/2,8 - te na pewno są przystosowane "elektrycznie" bo sam używałem - na stronach sigmy pełna lista)

jotes25
11-02-2008, 15:54
W szkłach Canona jest (zdaje się) większy porządek w tej kwestii - są styki, to szkło współpracuje z telekonwerterami.

ewg
11-02-2008, 18:24
I u Canona bywają wyjątki co odnotowuje nawet instrukcja tego TC:
http://img229.imageshack.us/img229/1915/kenko14xlo2.jpg
O przypadku Sigmy nie widzę wzmianki w tejże, co jednak nie zmienia mej wyjątkowo silnej skłonności aby przyjąć, że jest z nią właśnie tak jak piszecie powyżej. ;-)

Grzegorz F.
12-02-2008, 13:44
To, że używam tego TC przeważnie z obiektywem o niepełnej ilości styków (70-300IS)
A jak się spisuje 70-300IS z TC ??

ewg
12-02-2008, 17:00
A jak się spisuje 70-300IS z TC ??

Średnio...

Sądzę, że trafił mi się nienajlepszy egzeplarz tego zooma. TC tylko to wyolbrzymia. O ile gołe szkło bardzo dobrze radzi sobie z aberacją chromatyczną, to jednak nie jest jej całkowicie pozbawione. A powiększenie jej x1.4 może już niektóym przeszkadzać. Mnie nie przeszkadza i nawet nie stosuję programowego redukowania ACh.
Co do AF, jest to oczywista prowizorka i najpewniej się pracuje z MF + potwierdzenie ostrości. Ale już przy przeciętnym kontraście i jasności AF działa - choć wolniej (a czasem śmiesznie, kiedy korekty w obie strony robią się coraz krótsze, aż do ustalenia ostrości, co może trwać nawet ok. 1s!)

Oczywiście wszystko co powyżej dotyczy ogniskowej 300mm (czyli 420mm), bo w końcu wtedy się zakłada TC. Co do optyki i AF w okolicach 200mm i krócej - nie ma o czym pisać - zestaw z TC1.4 pracuje doskonale (choć teoria każe mi wtedy TC zazwyczaj jednak zdejmować - jak mam czas).

Poniżej jedno z lepszych jakościowo zdjęć zrobionych tym zestawem. Staystykę idelanych trafień ostrości oceniam na 50% (300mm+TC!). Exif pokazuje 300mm - faktycznie jest 420mm (choć TC nie jest zaklejany), MF, f/5.6, wyostrzanie w DPP=3, tutaj kompresowane ponownie z JPEGa. - Pełna fotka a poniżej crop 100%:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img232.imageshack.us/img232/3082/ewg0997ut2.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img231.imageshack.us/img231/6383/ewg0998rh9.jpg)

Jak widać poniżej nie wszystkim trafia się takie przeciętne szkło jak mnie:
http://www.bobatkins.com/photography/reviews/canon_EF_70-300_II.html

Grzegorz F.
12-02-2008, 19:08
To fajnie że tak sobie radzi bo ja będę ćwiczył z x2 i jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

jotes25
12-02-2008, 19:25
Niewiele raczej z tego wyjdzie. AF nie będzie działać, a na matówce będzie zbyt ciemno (f/11), aby precyzyjnie ustawić samemu ostrość... Pozostałe kwestie (rozdzielczość, kontrast) pominę milczeniem.
Tak mi podpowiada rozsądek. Ale może nie mam racji, wszak ktoś na forum pisał, że działa mu AF na 40d w zestawie 100-400 + TC 2x ...

Pitek
22-02-2008, 16:27
dzisiaj wreszcie dotarł do mnie zamówiony Kenko 1,5x Teleplus, po podpięciu 400/5,6 i 40D AF śmiga aż miło:mrgreen: i to bez konieczności zaklejania styków (mimo iż jest pochmurno i warunki do focenia nienajlepsze)
P.S.
dzięki Kuba za Twój post:-D