PDA

Zobacz pełną wersję : lampa sigma



ksytek
08-01-2008, 18:27
przeszukałem kilka forum i nie mogę zdecydować się jaką lampę- poradźcie mi coś (cenowo tak do 1500zł)

sniper88
08-01-2008, 18:34
za 1500 da sie juz kupic 580EX, chyba nic lepszego juz nie znajdziesz, poza oswietleniem do studia/ lampami do makro:)

Matsil
08-01-2008, 18:47
za 1500 da sie juz kupic 580EX, chyba nic lepszego juz nie znajdziesz, poza oswietleniem do studia/ lampami do makro:)

Znajdziesz - 580EX II :-)

sniper88
08-01-2008, 18:49
Znajdziesz - 580EX II :-)

Niedopowiedzenie:p

ksytek
10-01-2008, 12:10
ostatnio dałem post na temat lampy jaką wybrać do 350D ponieważ nie mogę sam się zdecydować, odpowiedź dostałem dzięki, po przeczytaniu jeszcze kilku innych postów zastanawiam się czy w ogóle wydawać tyle.
jestem amatorem zdjęcia na lustrzance dopiero uczę się robić, mam pytanie czy warto mi kupować lampę (Canon Speedlite 580 EX II) jeżeli będę z niej korzystał mało, ogólnie robię zdjęcia na dworze, ale nie zaprzeczam ,że trafią się jakieś imprezki domowe czy wesela i nie wiem czy lampa wbudowana da sobie radę na weselu. Wiem że jak kupię to raczej już jej nie zmienię bo lamp głównie się chyba nie zmienia.
wiem że post jest może trochę śmieszny ale te forum chyba po to jest i będę wdzięczny za odpowiedzi.

marekb
10-01-2008, 12:30
w zależności od tego co chcesz uzyskać, ale lampa wbudowana nie da sobie rady w kosciele, ciemnym kosciele...;)

Kolaj
10-01-2008, 12:35
Zewnętrzna lampa błyskowa to podstawa. Czy potrzebujesz 580EX to inna sprawa. Jeżeli nie planujesz używania więcej niż jednej lampy błyskowej jednocześnie, to do typowych zastosowań spokojnie wystarczy Ci 430EX.

robgr85
10-01-2008, 12:38
wydaje mi się że na weselu wbudowana nie bardzo da radę, ale nie sugeruj się bo doświadzenie w weselach mam zerowe. Według mnie warto kupić tą lampę, chociażby dlatego czego można się nauczyć ze strony strobist.com . Bardzo często dobre światło czyni dobrą fotografię... w słabych warunkach wbudowaną lampą czasem ciężko stworzyć takowe... a zewnętrzną możesz sobie poobracać jak dusza zapragnie, a nawet z kabla startować...


Pozdrawiam,
Robert

Olszewski
10-01-2008, 12:39
ostatnio dałem post na temat lampy jaką wybrać do 350D ponieważ nie mogę sam się zdecydować, odpowiedź dostałem dzięki, po przeczytaniu jeszcze kilku innych postów zastanawiam się czy w ogóle wydawać tyle.
jestem amatorem zdjęcia na lustrzance dopiero uczę się robić, mam pytanie czy warto mi kupować lampę (Canon Speedlite 580 EX II) jeżeli będę z niej korzystał mało, ogólnie robię zdjęcia na dworze, ale nie zaprzeczam ,że trafią się jakieś imprezki domowe czy wesela i nie wiem czy lampa wbudowana da sobie radę na weselu. Wiem że jak kupię to raczej już jej nie zmienię bo lamp głównie się chyba nie zmienia.
wiem że post jest może trochę śmieszny ale te forum chyba po to jest i będę wdzięczny za odpowiedzi.

Jeżeli nie odbijasz światła od 20 metrowego sufitu i nie jesteś przekonany do tego czy ta lampa Ci jest AŻ tak potrzebna to weź 430 EX. Na dworze rzadko osobiście wykorzystuje lampę. Pytanie jest czy w kościele robił będziesz cały czas czy też jednorazowo (ślub siostry, brata itd.). Weź do ręki jedną i drugą, poczytaj o nich i zastanów się co chcesz robić w fotografii.


w zależności od tego co chcesz uzyskać, ale lampa wbudowana nie da sobie rady w kosciele, ciemnym kosciele...;)

No w ciemnym, bardzo ciemnym kościele to tylko wysokie ISO (640-800) i lampa 430 EX lub 580 EX :)

Kolaj
10-01-2008, 12:55
Dodam tylko, że na dworze, także w dzień lampa się przydaje, np. kiedy robisz portret pod słońce. Wbudowana będzie do tego często za słaba.

Olszewski
10-01-2008, 13:02
Dodam tylko, że na dworze, także w dzień lampa się przydaje, np. kiedy robisz portret pod słońce. Wbudowana będzie do tego często za słaba.

Taaak, zgadzam się :) czasami używam lampy z ujemną kompensacją, bo chcę żeby była tylko hmmm, coś jakby światłem wypełniającym :)
Ale tak jak mówisz w portrecie :) I to różnie, czasami palnikiem na wprost, czasami odchylonym.

Ale tutaj jest kwestia, że sam autor wątku musi sobie odpowiedź do czego ją najbardziej potrzebuje i co będzie robił. Lampa sama w sobie się przydaje, nawet u cioci na imieninach, tylko że do zastosowania typowo amatorskiego i rzadkiego brałbym 430 EX.

gwozdzt
10-01-2008, 13:04
czy warto mi kupować lampę (Canon Speedlite 580 EX II) jeżeli będę z niej korzystał mało,
kupić lampę warto, ale do sporadycznego użytku w zupełności powinna Ci wystarczyc 420EX/430EX.


post jest może trochę śmieszny ale te forum chyba po to jest.
chyba Ci się coś pomyliło.
od śmiesznych postów jest np. JoeMonster itp.

Jacek Deka
10-01-2008, 13:52
Moja rada jest taka:

Przeczytaj ten artykuł, a on Cię przekona, że lampa jest niezbędna przy fotografowaniu ludzi.

foto.jasiu.pl (http://foto.jasiu.pl/)

alfsky
10-01-2008, 16:28
Za czasów jak używałem kompakta znajomi dziwili się często czemu moje zdjęcia są "inne", "naturalne" i "lepsze", od zrobionych przez nich w tych samych warunkach.
A ja po prostu robiłem na manualu dłuższymi czasami bez lampy.
Ameryki nie odkryję stwierdzeniem, że uznałem na pewnym etapie, że wbudowana praktycznie do niczego się nie nadaje i zdanie podtrzymuję.
Dopiero zewnętrzna lampa z możliwością kierowania/odbijania światła ma sens i teraz na nowo uczę się korzystać z jej dobrodziejstw.
Podana przez Jacka strona jest doskonałym materiałem do własnych ćwiczeń z lampą i trafiła jakiś czas temu do mojego niezbędnika.
Jak dla mnie odpowiedz na postawione w temacie pytanie jest tylko jedna: warto!

gacek
11-01-2008, 23:42
Wbudowana lampa nie daje rady z tej prostej przyczyny, że wali tylko na wprost. Więc zewnętrzną mieć warto i to bardzo. A jaki model? Znam i zawodowca z 430. Niemniej jak dla mnie wygoda użytkowania jest w niej tak bezczelnie okrojona, że wolałem dopłacić i właśnie zamówiłem 580. Najlepiej jakbyś mógł pobawić się gdzieś 430 i zobaczył, czy Cię nie irytuje (spora szansa, że nie, ja jestem po prostu wybredny :P). No i nie licz za bardzo, że faktycznie będziesz jej rzadko używał - lampa fajna rzecz :)

fret
11-01-2008, 23:46
Poprę poprzedników. 430 odpalana w sufit, albo w scianę (przy ścianie uwaga na kolor).

lukdee
12-01-2008, 00:08
Półtora miesiąca stałem przed tym samym dylematem 430 EX czy 580 EX II. Zdecydowałem sie na tą drugą, głównie po przeczytaniu lektury polecanej przez kolegów. Umiejętne korzystanie z lampy zewnętrznej to dopiero zabawa. Na razie uczę się w pełni ją korzystać i podejrzewam, że wystarczyła by mi na ten czas 430, ale co będzie jak okaże się że jest za słaba:?: Musiałbym KUPIĆ mocniejszą.

Wolałem jednak dołożyć i kupić 580 EX II i zabezpieczyć się przed wymianą :-)

arturs
12-01-2008, 00:44
Półtora miesiąca stałem przed tym samym dylematem 430 EX czy 580 EX II. Zdecydowałem sie na tą drugą, głównie po przeczytaniu lektury polecanej przez kolegów. Umiejętne korzystanie z lampy zewnętrznej to dopiero zabawa. Na razie uczę się w pełni ją korzystać i podejrzewam, że wystarczyła by mi na ten czas 430, ale co będzie jak okaże się że jest za słaba:?: Musiałbym KUPIĆ mocniejszą.

Wolałem jednak dołożyć i kupić 580 EX II i zabezpieczyć się przed wymianą :-)

AMEN

Miałem to samo i tak samo się skończyło (na 580 I bo wersji II jeszcze nie było)

ksytek
16-01-2008, 16:50
mam możliwość kupna lampy sigma ef-500 dg st, czy lampa ta będzie współpracowała i czy wszystkie jej funkcje będą działały z aparatem canon eos 350d ??
jaką kwotę można dać za tą lampę powiem że jest w stanie bardzo dobrym

mor_feusz
16-01-2008, 16:52
http://www.sigma-photo.co.jp/english/flash/comp_500dg_st.htm
http://www.sigmaphoto.com/flashes/flashes_flashes_details.asp?id=3256

Edit

Cena
http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?sofocus=so&sbrftog=1&dfsp=32&from=R10&_trksid=m37&satitle=ef-500+dg+st&sacat=-1%26catref%3DC6&sargn=-1%26saslc%3D3&sadis=200&fpos=EC2V+6BT&sabfmts=1&saobfmts=insif&ga10244=10425&ftrt=1&ftrv=1&price=1&saprclo=10&saprchi=&fsop=32%26fsoo%3D2

ksytek
16-01-2008, 22:24
czy ma ktoś może instrukcję polską obsługi do lampy sigma EF-500 DG ST
bądź wyjaśnienie o co chodzi z funkcjami TTL, Mh, Ml
lampę chcę założyć do canona eos 350D (zastanawiam się nad jej kupnem bo znajomy chce sprzedać u niego chodziła z analogiem nikon), jeżeli podepnę do aparatu i jeśli się nie mylę kręcąc zoomem na lampie powinny się zmieniać dane czyli 28 35 50 itd czy jestem w błędzie.

gwozdzt
16-01-2008, 22:28
czy ma ktoś może instrukcję polską obsługi do lampy sigma EF-500 DG ST
lampę chcę założyć do canona eos 350D (zastanawiam się nad jej kupnem bo znajomy chce sprzedać u niego chodziła z analogiem nikon),
zapomnij o tej lampie.
Ta Sigma dedykowana do Nikona nie ruszy z Canonem.

Kolekcjoner
17-01-2008, 00:44
mam możliwość kupna lampy sigma ef-500 dg st, czy lampa ta będzie współpracowała i czy wszystkie jej funkcje będą działały z aparatem canon eos 350d ??
(....)

Tak będzie w pełni współpracowała. Wszystkie funkcje będą działały z tym korpusem :).

gwozdzt
17-01-2008, 08:07
Tak będzie w pełni współpracowała. Wszystkie funkcje będą działały z tym korpusem :).
Akurat w tym przypadku nie będzie współpracowała, bo autor wątku chce ją odkupić od posiadacza Nikona :-)
http://canon-board.info/showthread.php?t=29613


czy ma ktoś może instrukcję polską obsługi do lampy sigma EF-500 DG ST
(zastanawiam się nad jej kupnem bo znajomy chce sprzedać u niego chodziła z analogiem nikon), ...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a chyba nie ma wątpliwości co do tego, że taka lampa dedykowana do Nikona nie będzie współpracowała z Canonem.

gwozdzt
17-01-2008, 09:24
oczywiście możesz sobie sprawić taką lampę, ale musi to być egzemplarz dedykowany do Canona.


wyjaśnienie o co chodzi z funkcjami TTL, Mh, Ml
TTL - automatyka błysku działająca w oparciu pomiar światła błyskowego przez obiektyw (Through The Lens),
w przypadku lampy do Canona będzie tam E-TTL

Mh - Manual high - błysk z pełną mocą 1/1
Ml - Manual low - błysk ze zredukowaną mocą 1/16


jeżeli podepnę do aparatu i jeśli się nie mylę kręcąc zoomem na lampie powinny się zmieniać dane czyli 28 35 50 itd czy jestem w błędzie.
zgadza się, tak właśnie powinno to działać.

Kolekcjoner
17-01-2008, 13:58
Akurat w tym przypadku nie będzie współpracowała, bo autor wątku chce ją odkupić od posiadacza Nikona :-)
http://canon-board.info/showthread.php?t=29613


!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a chyba nie ma wątpliwości co do tego, że taka lampa dedykowana do Nikona nie będzie współpracowała z Canonem.

Szkoda tylko, że w tym wątku nie napisał, że od Nikona :roll:. To drobiazg ale jakże ważny ;).

stultus
17-01-2008, 14:24
gdzie mogę kupić kupić sigme we wrocławiu i za ile

gwozdzt
17-01-2008, 14:33
gdzie mogę kupić kupić sigme we wrocławiu i za ile
chyba najszybciej dowiesz się tego w dziale "Co? gdzie? za ile?"
http://canon-board.info/forumdisplay.php?f=41

Kolekcjoner
17-01-2008, 15:00
gdzie mogę kupić kupić sigme we wrocławiu i za ile


http://www.foto-raj.pl/

To jest sklep internetowy mający siedzibę we Wrocławiu. Może zadzwoń popytaj. Choć jak znam życie to mają na zamówienie.

Cena 670 zł.

stultus
17-01-2008, 17:06
Kolekcjoner dzienki
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
mam pytanie jak w apracie ustawiem iso 400 i F8 to ta lampa bedzie zmieniała moc błysku zalezności od sytłacji

Jacek Deka
17-01-2008, 18:44
Poczytaj www.foto.jasiu.pl (http://foto.jasiu.pl/) to Ci się rozjaśni w główce.

gacek
18-01-2008, 11:31
Poprę poprzedników. 430 odpalana w sufit, albo w scianę (przy ścianie uwaga na kolor).

A widziałeś kiedyś drewniany sufit? Bo moja lampa tak. WB na żarówkę :)

Jak chodzi o 430 to bardzo mi się w niej nie podobają ograniczenia obrotu (bardo utrudniają życie przy zdjęciach pionowych) i dramatyczna zmiana kompensacji. Zaprojektowana chyba tylko po to, żeby zniechęcać do lampy (za to znakomicie sprawdza się w tej roli :P )