PDA

Zobacz pełną wersję : 350d + 580 EX



magix
16-01-2008, 02:07
sytuacja wygląda następująco:
Aparat (350d) ustawiam na tryb AV, a lampa błyskowa ustawiona jest w tryb manualny (M). Jeśli tak zrobię aparat wymusza migawkę na 1/200 i nie da sie tego zmienić. W opcjach C Fn synchronizacje błysku mam ustawiona na auto. Czy da sie zmienić/obejść ?

mattnick
16-01-2008, 02:16
a masz na lampie taki przycisk oznaczony błyskawicą i literką h ??

magix
16-01-2008, 02:56
Jeśli jest włączony HSS to jest jeszcze gorzej, bo wtedy ustawia czas 1/4000.

gwozdzt
16-01-2008, 08:25
Aparat (350d) ustawiam na tryb AV, a lampa błyskowa ustawiona jest w tryb manualny (M). Jeśli tak zrobię aparat wymusza migawkę na 1/200 i nie da sie tego zmienić. W opcjach C Fn synchronizacje błysku mam ustawiona na auto. Czy da sie zmienić/obejść ?
pierwsza sprawa to jest oczywiście CFn3 w aparacie na 0 (zero).

ale skoro już tak masz i nie pomaga, a ponadto po włączeniu HSS ustawia Ci 1/4000 to widać, że z jakiegoś powodu ustawia Ci najkrótszy dostępny czas migawki.

dlaczego tak się dzieje, nie wiem; natomiast jedyne co mi przychodzi jeszcze do głowy, to może ten najkrótszy czas migawki jest skutkiem ubocznym któreś z zaawansowanych opcji, więc tak na wszelki wypadek wyzeruj wszystkie CF w lampie oraz ustaw na OFF przełącznik na stopce odpowiedzialny za pracę w systemie bezprzewodowym.

lukdee
16-01-2008, 11:59
Aparat (350d) ustawiam na tryb AV, a lampa błyskowa ustawiona jest w tryb manualny (M). Jeśli tak zrobię aparat wymusza migawkę na 1/200 i nie da sie tego zmienić. W opcjach C Fn synchronizacje błysku mam ustawiona na auto. Czy da sie zmienić/obejść ?

350D + 580 EX II jest to samo. Na (AV) wymusza czas synchronizacji z lampa 1/200. Chyba tak musi być.

Na photonotes.org pisza:

Manual flash.

High-end Canon flash units can also work in full manual mode, which lets you set the flash output by hand rather than relying on an automated system like TTL or E-TTL. Note that manual flash metering is not the same thing as the camera’s manual exposure (M) mode, which is used for ambient (non flash) light metering. Though having said that, you usually put the camera into manual exposure mode when using manual flash metering, so it can be very confusing...

* If you’re in Av mode the shutter speed will be the camera’s X-sync speed and you can manually set the aperture. In M mode you can set the shutter speed to any value from 30 seconds to the camera’s X-sync and the aperture to anything within the lens range.

>>źródło<< (http://photonotes.org/articles/eos-flash/index3.html#manualflash)

gwozdzt
16-01-2008, 12:24
350D + 580 EX II jest to samo. Na (AV) wymusza czas synchronizacji z lampa 1/200. Chyba tak musi być.
chyba jednak nie.



In M mode you can set the shutter speed to any value from 30 seconds to the camera’s X-sync and the aperture to anything within the lens range.
czyli możesz nastawić od 30 sek. do x-sync (czyli w naszym przypadku do 1/200 sek.)

wprawdzie w CFn3 aparatu można na stałe zablokować ustawienie 1/200 ale autor wątku twierdzi, że ma ustawione na 'auto' więc powinno mu wybierac czasy z zakresu 30sek - 1/200sek.

lukdee
16-01-2008, 13:11
czyli możesz nastawić od 30 sek. do x-sync (czyli w naszym przypadku do 1/200 sek.)

wprawdzie w CFn3 aparatu można na stałe zablokować ustawienie 1/200 ale autor wątku twierdzi, że ma ustawione na 'auto' więc powinno mu wybierac czasy z zakresu 30sek - 1/200sek.

nie żebym polemizował
ustawienie CFn3 na AUTO lub 1/200 nic nie zmienia przy Manualnym Flash'u z 350D

zakres 30sek - 1/200sek dotyczy programu (M) w body;
"If you’re in Av mode the shutter speed will be the camera’s X-sync speed" czyli 1/200

gwozdzt
16-01-2008, 13:19
nie żebym polemizował
ależ polemika jest jak najbardziej wskazana :-)
w końcu po to istnieje to forum - żeby dyskutować.


ale zakres 30sek - 1/200sek dotyczy programu (M) w body;
"If you’re in Av mode the shutter speed will be the camera’s X-sync speed" czyli 1/200
wcześniej tego nie zacytowałeś, a ja nie sięgnąłem do źródła.

Nie używam raczej lampy w manualu, ale gdy wrócę do domu to dla dobra sprawy sprawdzę zachowanie lampy w trybie M z body w trybie Av i dam znać.

gwozdzt
16-01-2008, 18:21
sprawy sprawdzę zachowanie lampy w trybie M z body w trybie Av i dam znać.

sprawdziłem na 5D + 430EX i faktycznie w tej konfiguracji ustawień czas jest blokowany na 1/200.

lukdee
16-01-2008, 20:15
sprawdziłem na 5D + 430EX i faktycznie w tej konfiguracji ustawień czas jest blokowany na 1/200.

no to wszystko jasne:(
pozostaje zatem tylko tryb (M) do manualnego flasha

magix
16-01-2008, 23:23
Trochę ten sposób mi sie nie podoba. Według mnie takie blokowanie jest nielogiczne i znacznie mi utrudnia zadanie. Bo powiedzmy ze mam scenę od zmiennym oswietleniu (np koncert) i tylko chciałem wykorzystać jedynie mała moc błysku. Zostaje korekcja na minus ...
Dziękuje wszystkim za informacje.

magix
07-02-2008, 17:29
Napisze swoje dalsze spostrzeżenia w tym temacie. W trybie Tv i analogicznym ustawieniu lampy aparat ustawia minimalny otwór przesłony jaki tylko ma aparat (przymyka maksymalnie przesłonę)

Co ciekawe miałem okazję sprawdzić to takie same ustawienia na 40d i już wszytko działało poprawnie. Widocznie w nowszej generacji aparatów wyeliminowana ten błąd. Zaczyna mnie denerwować Canon ze nie wypościł takiego uaktualnienia, zapewne to jest kilka linijek kodu grrrrr...