PDA

Zobacz pełną wersję : Aberacja chromatyczna



cezner
13-04-2004, 21:50
Witam
I pytam się, czy ktoś wie dlaczego w aparatach cyfrowych, kompaktowych są takie duże problemy z aberracją chromatyczną?
Osobiście posiadam analoga EOS 300 ( standartowy obiektyw 28-80) oraz G5. Na zdjęciach z EOS'a naprawdę mam ogromne problemy z odnalezieniem fioletów, natomiast nie mam problemów ze znalezieniem fioletów na zdjeciach z G5. Z czego wynika, że aberacja jest tak duza? Z wielkości matrycy w porównaniu z wielkością klatki filmu? Z kiepskiego obiektywu? Poza tym kłopoty z aberracją zdaje się mają prawie wszystkie cyfrówki kompaktowe.

alahari
13-04-2004, 22:36
Witaj :D
http://www.piox.krakow.pl/foto-cyf/slowniczek/slowniczek01.htm
G5 ma mniej skomplikowany obiektyw niz Twój analog, dlatego aberracja jest tak widoczna. Ja sie nie przejmuje tym za bardzo (mam G3), bo sobie potem ten fiolecik odciagam w PSie ;)

mroczny
14-04-2004, 21:32
Zgadzam sie z przedmówczynią, jest to po części wina obiektywów stosowanych w cyfrówkach. Skupiając wiązkę światła obiektyw, który jest "do wszystkiego" musi często wyłapać całe widmo, a z zimnymi kolorkami tak bywa, że się na krawędziach przy dużym kącie rozszczepiają i stąd te boskie fiolety, ale sąprogramy które całkiem sprawnie to usuwają :wink:

cezner
14-04-2004, 22:16
Mimo wszystko mam pewne wątpliwości, czy to tylko o obiektyw chodzi. Jesli tak rzeczywiście by było to wszystkie kompakty analogowe powinny robić fioletowe zdjęcia, a jednak tak nie jest. Może to jednak chodzi o to, że obiektyw musi skupić swiatło na bardzo małym elemencie matrycy, natomiast w analogu element światłoczuły ( czyli klatka filmu) jest kilkukrotnie większy? Poza tym dlaczego aby zminimalizować aberrację należy zwiększyć przesłonę?

Vitez
15-04-2004, 02:28
Może to jednak chodzi o to, że obiektyw musi skupić swiatło na bardzo małym elemencie matrycy, natomiast w analogu element światłoczuły ( czyli klatka filmu) jest kilkukrotnie większy?

Dokladnie o to chodzi.


Poza tym dlaczego aby zminimalizować aberrację należy zwiększyć przesłonę?
Aby zmniejszyc szerokosc wiazki swiatla ktora ma byc skupiona na matrycy.

Boho
04-05-2004, 21:02
Czy mógłby mi ktoś doradzić w jaki sposób usuwać te aberacje chromatyczne ze zdjęć. Jakim programem i czy są jakieś automatyczne opcje do ich likwidacji?
:x

alahari
04-05-2004, 21:05
Musisz zmniejszyć nasycenie cyjanu lub magenty na całości lub tylko wybranym obszarze obrazka :wink:

NimnuL
21-10-2004, 11:08
alahari, raczej bardziej skomplikowany a właściwie bardziej złożony obiektyw ... dodatkowo w EOSie jest wieksza powierzchnia swiatloczula przez co wymagania co do optyki sa mniejsze ... natomiast matryca w G5 jest bardzo mała fizycznie stad wymagania co do jakosci i dokladnosci optyki sa wieksze. Generalnie optyka w G5 i tak jest całkiem przyzwoita a aberracji łatwo sie pozbyc jeszcze w trakcie robienia zdjec ... dodatkowo zapisujac foty w RAWach ... trzeba chciec ;)

Pozdrawiam

ps. nalezy takze pamietac, ze G5 ma bardzo jasny obiektyw co tez przedklada sie na zwiekszenie aberracji ... wiele innych aparatow ma duzo mniejsza jasnosc co automatycznie zmniejsza w znacznym stopniu obwodki.

Vitez
22-10-2004, 02:21
Nimnul... wiekszosc z tego co napisales bylo juz opisane w tym watku... po co odgrzewac watki sprzed pol roku i powtarzac to co juz bylo napisane?

darpla
31-01-2005, 15:05
w przypadku problemów z abberacją chromatyczną cyfrówki nie mają szans z analogami i z lustrzankami .Ale zwiększenie przysłony to dobra metoda albo pozotaje Photoshop

Lutek
27-10-2005, 11:07
Witaj :D
http://www.piox.krakow.pl/foto-cyf/slowniczek/slowniczek01.htm
G5 ma mniej skomplikowany obiektyw niz Twój analog, dlatego aberracja jest tak widoczna. Ja sie nie przejmuje tym za bardzo (mam G3), bo sobie potem ten fiolecik odciagam w PSie ;)
porównywałem kiedyś moja G5 (juz nie mam) z G3 kumpla i wyszło że G3 ma o wiele mniej aberacji...

Pozdr