PDA

Zobacz pełną wersję : Tulipan a światło zastane.



Fakungio
13-01-2008, 21:09
Witam wszystkich.

Zastanawia mnie czy tulipan na obiektywie ma wpływ na zbieranie światła zastanego w pomieszczeniu, a przez to na wydłużenie czasów naświetlania.


Pozdrawiam.

Bagnet007
13-01-2008, 23:05
Wszystko zależy od warunków.
Generalnie jakakolwiek osłona nie powinna zbytnio ingerować w wartość ekspozycji, ale...
Jeżeli np. robisz zdjęcia w ostrym Słońcu bez osłony i zdarzy się, że jego światło skupi się gdzieś w komorze lustra to ekspozycja będzie inna niż w przypadku, gdyby ta osłona była. Rozproszone (niepotrzebne) światło pogorszy kontrast.
Jeśli masz osłonę to zakładaj :-)

TomS
13-01-2008, 23:08
Jak ostatnio na szybko robiłem to bez tulipana troszeczkę jaśniejsze zdjęcie ale bardzo mała różnica i na pierwszy rzut oka trudno odróżnić.

Matsil
13-01-2008, 23:57
Nie chciałem być niegrzeczny i nie zareagowałem, ale masz rację.

Takie odpowiedzi to objaw ignorancji.Kolega, który to napisał stwierdza że dopiero po moim pytaniu spróbował. Wcześniej jednak wolał zabłysnąć ;)
Nie potrzebuję tu błyszczeć ani nabijać licznika. Po prostu sprawdzenie tego zajęło mi 5 minut, żadna filozofia - każdy mógł to zrobić, no chyba że nie wiedział jak :-).
Nie obraźcie się, ale z wieloma sprawami na tym forum jest podobnie. Komuś nie chce się za przeproszeniem tyłka ruszyć i czegoś sprawdzić lub przeczytać tylko pisze takie posty. Potem powstają pytania typu: dlaczego w 40d nie działa mi zoomowanie albo jak w 350D włączyć podgląd?

A mój post można było odebrac jako sugestię :p.

m_o_b_y
14-01-2008, 00:09
Nie potrzebuję tu błyszczeć ani nabijać licznika. Po prostu sprawdzenie tego zajęło mi 5 minut, żadna filozofia - każdy mógł to zrobić, no chyba że nie wiedział jak :-).
Nie obraźcie się, ale z wieloma sprawami na tym forum jest podobnie. Komuś nie chce się za przeproszeniem tyłka ruszyć i czegoś sprawdzić lub przeczytać tylko pisze takie posty. Potem powstają pytania typu: dlaczego w 40d nie działa mi zoomowanie albo jak w 350D włączyć podgląd?

A mój post można było odebrac jako sugestię :p.


Czyli też nie wiedziałeś, ale jednak czułeś się w obowiązku coś napisać.
Byle co.
I jeszcze masz pretensje do innych.
Dobre. :mrgreen:
Pozdrówka

Matsil
14-01-2008, 00:17
Czyli też nie wiedziałeś, ale jednak czułeś się w obowiązku coś napisać.
Byle co.
I jeszcze masz pretensje do innych.
Dobre. :mrgreen:
Pozdrówka
Po czym wywnioskowałeś, że mam do kogoś pretensję? Oczywiście, że nie mam. Z historii tego postu widać, że to wszyscy się ostro na mnie rzucili a nikt nie zadał sobie trudu sprawdzenia, za to każdy miał wiele do napisania. I to jest śmieszne.