PDA

Zobacz pełną wersję : ciężki wybór



rohis
12-01-2008, 23:58
Witam,
To mój pierwszy post na tym forum, i od razu startuję z pytaniem do speców. Generalnie wiele czytałem o lampach błyskowych ale nie wiele z tego rozumiem bo nigdy nie miałem z nimi styczności. Chodzi mi o najlepszy wybór lampy w granicach 1200pln, która będzie świetnie działać z 400d. Lampa nie koniecznie firmy Canon. Za wszelkie sugestie wielkie dzieki.


PS. przeszukiwałem forum, ale nie było konkretnych 'za' np. za metz'em 58 af-1, który szczerze mówiąc najbardziej mnie zaintrygował

PS. Tak więc, jeśli mielibyście do dyspozycji około 1200pln to jaka lampa stałaby się waszym łupem:>

McKane
13-01-2008, 01:56
Widzialem chyba dwie oferty na gieldzie CB w ktorych 580 EX kosztowala w granicach 1200 zl. Nic lepszego nie znajdziesz.

delaa
13-01-2008, 02:03
Witam,
Generalnie wiele czytałem o lampach błyskowych ale nie wiele z tego rozumiem bo nigdy nie miałem z nimi styczności.


Znaczy sie tak - masz neostradę - i świetnie piszesz - za to słabo czytasz.
Ja nie mam neostrady - i czytam tak długo aż nie zrozumiem - taka filozofia, którą polecam.
Wiec albo źle czytasz albo nie tam gdzie trzeba.

jceel
13-01-2008, 02:29
Znaczy sie tak - masz neostradę - i świetnie piszesz - za to słabo czytasz.
Ja nie mam neostrady - i czytam tak długo aż nie zrozumiem - taka filozofia, którą polecam.
Wiec albo źle czytasz albo nie tam gdzie trzeba.

Wszystko fajnie, ale o co chodzi z tą neostradą?

blum
13-01-2008, 03:00
Chodzi mi o najlepszy wybór lampy w granicach 1200pln, która będzie świetnie działać z 400d. Lampa nie koniecznie firmy Canon.

580EX II (http://www.allegro.pl/item292689321__canon_speedlite_580ex_ii_580_mk_ii_ .html)

przeszukiwałem forum, ale nie było konkretnych 'za' np. za metz'em 58 af-1, który szczerze mówiąc najbardziej mnie zaintrygował

chyba w odroznieniu od Ciebie znalazlem informacje, ktore mnie do Metza nie przekonaly. Nie wiem czy rzeczywiscie tak jest i czy czesto sie to zdarza ale slyszalem, ze palniki potrafia sie jarac a serwis z naprawa sie nie spieszy (ponad miesiac).
Poza tym Metz blyska regularniej od Canona.
Ja zamowilem 580EX II.

robgr85
13-01-2008, 12:21
Znaczy sie tak - masz neostradę - i świetnie piszesz - za to słabo czytasz.
Ja nie mam neostrady - i czytam tak długo aż nie zrozumiem - taka filozofia, którą polecam.
Wiec albo źle czytasz albo nie tam gdzie trzeba.

jakieś wąty do neostrady? ;)

czytaj tak długo aż zrozumiesz - ta filozofia będzie lepsza od wyznawanej przez Ciebie obecnie...

Do autora tematu... chyba faktycznie nic lepszego jak 580EX nie znajdziesz w tej cenie.

Pozdr.

Jacek Deka
13-01-2008, 12:39
Wszyscy chwalą 580EX / 580EXII, bo zapewne nigdy nie mieli w ręku Metza 58-AF1. Przecież Metz ma 2 palniki i jak niektórzy twierdzą prostszą obsługę menu, a parametry takie jak 580EX. Dodatkowo można zrobić upgrade firmware'u przez port USB.
Dlaczego tak wszyscy (większość osób) woli lampę Canona? Sam już nie wiem, może nie chcą mieć problemów z kompatybilnością (z 58AF-1 o problemach nie słyszałem), a może to po prostu lubią mieć napis Speedlight na sprzęcie :) .

delaa
13-01-2008, 12:58
jakieś wąty do neostrady? ;)
czytaj tak długo aż zrozumiesz -
Pozdr.

Oczywiście że tak - :mrgreen: źle postawiony warunek wyjścia z pętli - a co do tematu - miałem okazję "robić" 580EX (I) - komfortowo i intuicyjnie - jednak możliwości i zakres funkcjonalności 58AF muszą być interesujące - szczególnie dla tych którzy lubią "pomieszać" przy sprzęcie.
Myślę że z Speedami - chodzi jednak o spokój duszy - tyle zamieszania narobiły "alternatywne:) obiektywy - nikt pewnie nie chce sie bujać.
Jacek - mam pytanie - masz tego Metza ???

rohis
13-01-2008, 16:07
Znaczy sie tak - masz neostradę - i świetnie piszesz - za to słabo czytasz.
Ja nie mam neostrady - i czytam tak długo aż nie zrozumiem - taka filozofia, którą polecam.
Wiec albo źle czytasz albo nie tam gdzie trzeba.

nie mam neostrady, za to ty nie umiesz odpowiadać na pytania.

dzięki wszystkim którzy potrafili coś pomóc, ale jednak w czym lepsza jest lampa canon 580ex od metza 58 af-1. nie patrzac na naklejke z napisem canon. chcialbym poznac opinie uzytkownikow metza, moze sie tu tacy znajda. do 1200pln metza takiego spokojnie kupie, a do canona musialbym dolozyc jeszcze z 200pln. ciezki wybor...:/ poczekam, moze ktoś tu pomoże jeszcze.

radmro
13-01-2008, 16:33
rohis - porozglądaj się może za używaną 550EX. Powinna być do dostania za mniej niż 1000 pln. To topowy model sprzed 580EX. Swojej używam od paru lat i nie odczuwam potrzeby zmiany na 580 (choć faktem jest, że lampa to dla mnie raczej zło konieczne ;))

Matsil
13-01-2008, 22:41
Wszyscy chwalą 580EX / 580EXII, bo zapewne nigdy nie mieli w ręku Metza 58-AF1. Przecież Metz ma 2 palniki i jak niektórzy twierdzą prostszą obsługę menu, a parametry takie jak 580EX. Dodatkowo można zrobić upgrade firmware'u przez port USB.
Dlaczego tak wszyscy (większość osób) woli lampę Canona? Sam już nie wiem, może nie chcą mieć problemów z kompatybilnością (z 58AF-1 o problemach nie słyszałem), a może to po prostu lubią mieć napis Speedlight na sprzęcie :) .
Pewnie dlatego, że canon to canon. Jeżeli kogoś na niego stać to nie wiedzę problemu. Metz to zawsze będzie zamiennik choćby nie wiadomo jak był dobry podobnie jak tamron, sigma itp.
A z tym skompikowanym menu w canonie to bym nie przesadzał. Średnio inteligentny człowiek jest to w stanie opanować w 5 min :grin:.

Jacek Deka
15-01-2008, 17:29
Pewnie dlatego, że canon to canon. Jeżeli kogoś na niego stać to nie wiedzę problemu. Metz to zawsze będzie zamiennik choćby nie wiadomo jak był dobry podobnie jak tamron, sigma itp.
A z tym skompikowanym menu w canonie to bym nie przesadzał. Średnio inteligentny człowiek jest to w stanie opanować w 5 min :grin:.

Jeżeli kogoś stać to kupi mocniejszą od 580EX.

http://canon-board.info/showpost.php?p=414360&postcount=3

Metz od zawsze robił lampy, porównaj ceny wyższych modeli Metza (76 mz-5, 45 cl-4), przecież są droższe.
Znasz jakiś odpowiednik Canona dla 76-mz5? Czyżby Canon nie potrafił zrobić takiej lampy? Pomyśl, że coś w tym jest.

Matsil
17-01-2008, 02:05
Jeżeli kogoś stać to kupi mocniejszą od 580EX.

http://canon-board.info/showpost.php?p=414360&postcount=3

Metz od zawsze robił lampy, porównaj ceny wyższych modeli Metza (76 mz-5, 45 cl-4), przecież są droższe.
Znasz jakiś odpowiednik Canona dla 76-mz5? Czyżby Canon nie potrafił zrobić takiej lampy? Pomyśl, że coś w tym jest.

Prawdę powiedziawszy nigdy nie miałem do czynienia z Metzem. Pewnie masz rację i coś w tym jest, skoro Metz od zawsze produkuje lampy - ma więc na tym polu duże doświadczenie. Ale zgodzę się też z Cichym, lampy Canona są po prostu ładniejsze od dość - może trochę przesadzam - tandetnie wyglądających Metzów :grin:.

polar3016
17-01-2008, 15:39
Rozważ taką sugestie - do czego będziesz używać lampy. jeżeli okazjonalnie na imprze to 580 do 400D pasuje dokładnie jak pięść do oka. Idź do sklepu niech na 400 założą ci 580 to dopiero zobaczysz o czym mówię. 430-tka za niecałe 900zet w zupełności wystarczy no chyba ,że musisz mieć dobre światło, ale jest to tylko moje i tylko moje odczucie. Jak miałem dylemat czy 70-300 IS USM czy 70-200 L IS USM poszedłem do sklepu zapiąłem do 400 i zaraz zrozumiałem, że półtora kilo na szyi podczas wędrówki w górach i nie tylko to jakiś poroniony pomysł. 400 seteczka jest malutka i wieszanie na niej ogromnych lamp lub obiektywów jest nieporęczne w używaniu. Pozdrawiam

Kolekcjoner
17-01-2008, 18:31
Rozważ taką sugestie - do czego będziesz używać lampy. jeżeli okazjonalnie na imprze to 580 do 400D pasuje dokładnie jak pięść do oka. Idź do sklepu niech na 400 założą ci 580 to dopiero zobaczysz o czym mówię. 430-tka za niecałe 900zet w zupełności wystarczy no chyba ,że musisz mieć dobre światło, ale jest to tylko moje i tylko moje odczucie. Jak miałem dylemat czy 70-300 IS USM czy 70-200 L IS USM poszedłem do sklepu zapiąłem do 400 i zaraz zrozumiałem, że półtora kilo na szyi podczas wędrówki w górach i nie tylko to jakiś poroniony pomysł. 400 seteczka jest malutka i wieszanie na niej ogromnych lamp lub obiektywów jest nieporęczne w używaniu. Pozdrawiam

Za to ja używam Metza 76-mz5 (co za nazwa :roll:) z 350-tką i zestaw świetny :). Także to zależy co do czego.

magix
17-01-2008, 18:41
Ja uzywam 580 EX z 350d i jestem zadowolony. Jak mówią przedmówcy nie wygląda to ładnie ale nie o to chodzi. Jeśli trzeba trzymać długo aparat z lampa i cięższym obiektywem faktycznie jest to męczące ponieważ ten korpus jest maly i średnio sie to trzyma w ręce.

blum
17-01-2008, 22:34
Jeśli trzeba trzymać długo aparat z lampa i cięższym obiektywem faktycznie jest to męczące ponieważ ten korpus jest maly i średnio sie to trzyma w ręce.
moze grip pomoze.. ja jestem w trakcie oczekiwania na 580EX II i bede uzywal z 400D i nie ma bata, zebym wtedy gripa nie dokupil.

Matsil
18-01-2008, 22:19
moze grip pomoze.. ja jestem w trakcie oczekiwania na 580EX II i bede uzywal z 400D i nie ma bata, zebym wtedy gripa nie dokupil.
Ja dłuższy czas używałem 350D + grip + 430EX i byłem zadowolony. Wizualnie 580-ka jest trochę za duża do 350/400D, ale tu chyba estetyka się nie liczy :-).
Jeżeli nie robisz zdjęć w wysokich pomieszczeniach i nie potrzebujesz odbijania światła od odległych obiektów 430-ka wystarczy.

CFR
11-03-2008, 11:20
W koncu udalo mi sie znalezc temat ;) Szukalem info o lampach, zaczalem od porownania lampy Canon vs Sigma i skonczylem na Canon vs Metz.
Tak czytajac i filozofujac to stwierdzam fakt oczywisty, kazdy chwali swoje oraz jak dobrze pisze @delaa
Myślę że z Speedami - chodzi jednak o spokój duszy - tyle zamieszania narobiły "alternatywne:) obiektywy - nikt pewnie nie chce sie bujać.

Czy tu juz jest odpowiedz? Tylko canon?

Takie podejscie jest chyba raczej wynikiem problemow z przeszlosci ;) Czy one nadal istnieja hmm, nie mnie odpowiadac.

Piszecie, ze Metz jest "firma od lamp", wiec oni tam sie chyba znaja. Mam takie porownanie czy kupowac radio do auta jakiejs firmy 'radiosieznajacej' czy kupic radio dedykowane przez producenta auta?
Moje wywody moze leja troszke wody ale napewno nie rzucaja Wam klody ;P

Naprawde mam dylemat Canon czy Metz?
BTW, czy jest ktos kto przeprowadzil test obu lamp?


PZDR

PS. Na forum Metz to pewnie zaden EX nie przejdzie ;)

Fly
11-03-2008, 15:28
Witam,

Podłączam się do głównego problemu Canon vs Metz. Pozostawmy na boku kwestie wagowo-estetyczne.
Najważniejsze pytanie, czy jest tutaj jakiś użytkownik Metz'a ?
Najlepiej taki, który przed zakupem porównał Metz'a z Canonem. Czekamy na opinie.

Jakie są inne zalety Metz'a oprócz drugiego palnika ?
Jak wygląda sprawa z prędkością ładowania, czy zużyciem prądu ?


pozdrawiam

Kolekcjoner
11-03-2008, 20:00
Witam,

Podłączam się do głównego problemu Canon vs Metz. Pozostawmy na boku kwestie wagowo-estetyczne.
Najważniejsze pytanie, czy jest tutaj jakiś użytkownik Metz'a ?
Najlepiej taki, który przed zakupem porównał Metz'a z Canonem. Czekamy na opinie.

Jakie są inne zalety Metz'a oprócz drugiego palnika ?
Jak wygląda sprawa z prędkością ładowania, czy zużyciem prądu ?


pozdrawiam

Niestety nie mam porównania bezpośredniego z Canonem ale mój Metz ma jedną bardzo miłą cechę - bardzo przyjemny, ciepły kolor światła. Jeśli chodzi o wydajność to nie stwierdziłem żadnych problemów jest bardzo duża. Dla mnie też zaletą mojej lampy jest niezwykle wręcz aż zadziwiająco przejrzysty sposób sterowania lampą.