PDA

Zobacz pełną wersję : CS3 Camera RAR - wyblakłe kolory



Wojtek_K
12-01-2008, 00:15
Cześć,
Załadowałem PS CS3 i zabrałem się do obróbki RAWów (z 400D).
Efekt tragicznie mizerny - kolory są wyblakłe, jakby nasycenie spadło + błędy.

Zrobiłem test - konwersja do JPG, bez żadnych korekt w stylu jasność, nasycenie, itp - po prostu załadować RAW i konwersja do JPG. W przypadku Canon DPP nie było zastrzeżeń a Adobe 'wypluł' tragicznie kolory.
Próbowałem na różnych 'Color Space' - niezależnie czy sRGB czy Adobe RGB, efekt jest takim sam.
Od razu dodam, że nie robiłem korekty żadnych ustawień (świeżo po instalacji) a Camera RAW jest w wersji 4.2. Dodam, że już przy załadowaniu RAW kolory są dziwaczne.

POMOCY ... Czy ktoś wie, gdzie tkwi problem?
:-?

Pozdrawiam

MalFunkTion
12-01-2008, 02:01
sprobuj nie przez "save as" tylko "save for web and devices" - zobaczysz zupelnie inna saturacje jpgow

energia_ki
12-01-2008, 04:03
Od razu dodam, że nie robiłem korekty żadnych ustawień (świeżo po instalacji) a Camera RAW jest w wersji 4.2. Dodam, że już przy załadowaniu RAW kolory są dziwaczne.

POMOCY ... Czy ktoś wie, gdzie tkwi problem?
:-?

Pozdrawiam


podobno problemów nie ma, są tylko możliwości :wink:

a na poważnie: każdy konwerter RAWów daje inne odwzorowanie kolorów,
gdybyś użył np Capture One czy Bibble, wyszłoby jeszcze inaczej

DPP jest znany z tego, że daje żywe, wysycone kolory,
z kolei ACR, którego użyłeś, sprowadza wszystkie ustawienia aparatu do 'neutralu' i kolory gasną w oczach, dlatego wydają Ci się dziwaczne, bo to nie są canonowskie kolory, które widziałeś na wyświetlaczu

w ACR trzeba się pobawić suwaczkami, ten typ tak ma...

chmuras
12-01-2008, 07:50
tutaj masz więcej informacji na ten temat, przeczytaj całość

http://canon-board.info/showthread.php?t=12828.html

Wojtek_K
12-01-2008, 12:06
Dzięki za dotychczasowe posty.
Dołączam dwie próbki - jedna z DPP a druga z ACR
Widać na nich, że nie tylko kolory są wyblakłe ale przede wszystkim błędne - książka z listkami powinna mieć o wiele bardziej czerwone zabarwienie a jest brązowa.
Dla mnie to wygląda na błędne interpretowanie profilu aparatu - jakdyby kolory ustawiał dla czegoś innego niż 400D

zby
12-01-2008, 14:31
to moze najpierw zastosuj sie do rady kolegi chmurasa i uzupelnij wiedze. bo ze masz w niej luki to wiemy i bez wklejania sampli:> Mozesz byc pewien ze ludzie od profili wymyslili je dobrze, teraz tylko musisz sie nauczyc co z nimi robic:)

Wojtek_K
12-01-2008, 18:54
Witajcie ponownie,
Rozwiązanie problemu zostało znalezione i jak się okazało w zupełnie innym obszarze ... o czym napiszę na końcu.
Nie mniej dzięki za posty, szczególnie chmurasowi za link do postu Janusza Body.

Póki co, to 3 informacje dla Zby:
1. Przed wysłaniem próbek byłem już po przeczytaniu tekstu Janusza, który niestety nie pomógł w tej sprawie
2. Masz najwyraźniej duże kompleksy na temat swojej wiedzy, skoro tak piszesz o czyjejś. Tutaj jednak dobra wiadomość - można się z tego wyleczyć ... 8-)
3. Patrząc na moje próbki można z łatwością zauważyć, że nie jest to kwestia sporowadzania barw do neutralu, tylko błędu. Masz najwyraźniej problem z postrzeganiem kolorów i tutaj zła wiadomość - tego nie da się wyleczyć ... :twisted:

I CZAS NA ROZWIĄZANIE:
Aż trudno uwierzyć => PS CS3 sadzałem na kompie, gdzie testowałem różne softy do obróbki RAWów, włącznie ze starą wersją PS, lightroom'a, itd. Wszystkie programy dobrze interpretowały RAWy za wyjątkiem Camera RAW!!!

Dzisiaj posadziłem na czystym windows ... i kolory w Camera RAW ożyły i się wyleczyły z dziwnych przesunięć / przebarwień :-)
Nie są tak nachalne jak w przypadku Canon DPP ale właśnie o to chodziło! 8-)

Trywialne? Banalne? Dziwne? :-)

Pozdrawiam

WaldekA
12-01-2008, 19:30
Na pewno przestawiła się przestrzeń kolorów z AdobeRGB na sRGB i problem sie rozwiązał sam :-)

marekb
12-01-2008, 20:33
Wojtek_K, sorry za OT, ale załadowałeś CS3 już zakupioną wersję czy trial, bo ja ściągnąłem triala i mam ACR 3.3. a jeśli masz triala to jak zassac ACR 4.2..??

Wojtek_K
12-01-2008, 20:42
MarekB,
Załadowałem Triala i był tam ACR chyba w wersji 3.6 - nie pamiętam.
Osobno ściągnąłem ACR 4.2 z adresu:
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3736
i wgrałem do folderu:
C:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS3\File Formats\
Jest tam taki sam plik i wystarczy go nadpisać.
Pozdrawiam

marekb
12-01-2008, 20:57
dzięki...:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
no i mam ACR 4.3.1 u góry a w camera calibration camera profile dalej name: ACR 3.3 - sorry za zamieszanie alem dzis ciut przemęczony i może mi sie cos mieszać...;)

Pavlik
13-01-2008, 23:07
witam wszystkich,
mam problem idący w tym samym kierunku więc nie będę zaczynał nowego tematu..

- wywołuję RAW w ACR u siebie na kompie (Mac), konwertuje do JPG i wszystko gra, kolory wyglądają naturalnie (albo jestem daltonistą ;-))
- wrzucam je na swoją www, odpala je kolega (Win) i kolor czerwony widzi jak pomarańczowy

na tym etapie myślę ok, pewnie chodzi o kalibrację monitora itp.

- lecz kolega dalej moje zdjęcie które zciągnął z mojej www wrzuca na swój album picasa w necie
- odpalam u siebie ten album i kolory okazują się do kitu, wyblakłe, czerwony jest pomarańczowy itp.

no i zdurniałem,

zrobiliśmy test, wyslalem mu mailem fotke (JPG), odpalił na kompie i widzi wyblakłe kolory, ale odsyła ją mailem do mnie i ja widzę już kolory nasycone, żyleta. Wysyła tą fotkę raz jeszcze ale zmienił nazwę i rozmiar zdjęcia (tylko to) i ja już zdjęcie widzę wyblakłe :/

nie chce mi sie wierzyć że różnice w systemach psują zdjęcia ale naprawde nie wiem już o co chodzi...

gorąca prośba o podpowiedzi gdzie może dałem ciała, dla przykładu link to zdjęcia z (moim zdaniem) naturalnymi kolorami znajduje się tutaj (http://gallery.mac.com/pavulon#100019/IMG_6873&bgcolor=black)

link to fotki w albumie kolegi gdzie kolor czerwony widać jak pomarańczowy jest tutaj (http://picasaweb.google.pl/kubahoch/Sylwester20072008_uPavlika/photo#5152130751109560818)

werek
14-01-2008, 12:36
problem moze byc taki ze ten jpg mam zapisany w sobie profil kolorystyczny, o ile sie nie myle, systemowa przegladarka mac os x potrafi rozpoznac profile kolorystyczne i je zaaplikowac do zdjecia (stad poprawne kolory u ciebie). Na win nie ma takich przegladarek za duzo (nie wiem czy sa wersje stand alone oprocz bridge). sprobuj w photoshopie zrobic konwersje z profilu roboczego na profil sRGB, to powinno zalatwic sprawe.

tryton
15-03-2008, 11:35
A ja u siebie zauważyłem też ciekawostkę. Czasem zdjęcie po zapisaniu w ACR (wersja dla cs3) do jpg i otwarciu w zwykłej (czyli acdsee) przeglądarce ma wyblakłe kolory w porównaniu do tego co ustawiłem. Ciekawe jest to, że gdy otwieram tegoż właśnie jpg-a w photoshopie lub adobe bridge to ma znów lepsze nasycenie i kontrasty, tak jakby zależało w czym otwieram tego jpga. Żeby było ciekawiej trafi mi się taki jpg tylko raz na jakiś czas, więc nie jest to raczej kwestia stałych ustawień przestrzeni kolorów lub tego że moja acdsee to wersja 2.4 :).
POMOCY :)