PDA

Zobacz pełną wersję : Adapter Canon EOS > M42 - opinie



Khan
10-01-2008, 23:07
Proszę o opinie jak współpracują "stare obiektywy" (practica, zenith - np pentacon) z nowymi lutrzankami (ja mam 400d). oczywiscie przy zastosowaniu adaptera Canon EOS-M42 (gwint). widzialem na allegro sporo takich adapterow, jedne wykonane z metalu inne z dodatkiem jakies elektroniki... co wybrac.. prosze o opinie kogos kto sie bawil ze starymi obiektywami..

Matsil
10-01-2008, 23:36
Też chętnie bym się dowiedział. Mam kilka stałoogniskowych pentaconów jeszcze od practici. Konkretnie: 200/4, 50/1.8, 35/2.8. Nie wiem czy warty zachodu jest zakup adaptera.

rallus
11-01-2008, 00:00
Spróbować warto. Na początek proponowałbym zwykły adapter. Jak poszukamy to znajdziemy tani lub używany, Jedyne na co warto zwrócić uwagę przy kupnie adaptera to czy ma blokadę popychacza przysłony. Bo jeśli obiektyw nie posiada przełącznika sterowania przysłoną Auto/Manual to będzie kłopot z przymknięciem obiektywu. Trzeba będzie zablokować samemu ten bolec.
Co do adapterów z elektroniką. Do adaptera jest przyklejona płytka z układem elektronicznym który symuluje elektronikę obiektywu. Korpus myśli że ma podpięty obiektyw z autofokusem który w danej chwili jest wyłączony - przełączony na pozycję manual. Kręcąc pierścieniem ostrości w obiektywie przy wciśniętym do połowy spuście migawki w momencie osiągnięcia ostrości aparat nas o tym poinformuje dźwiękowo i optycznie w wizjerze przez zapalenie zielonej kropki. Z zwykłym adapterem musimy ostrość ustawiać na oko w wizjerze aparatu. Niestety wersja z elektroniką jest dużo droższa.
Więc na początem proponowałbym wypróbować zwykły adapter. Jak się okaże że nasze obiektywy dobrze rysują na matrycy aparatu to wtedy można pokusić się o adapter z elektroniką.

luft
11-01-2008, 02:24
przy adapterze nie rzadko pojawia sie problem - obiektyw traci mozliwosc ostrzenia do nieskonczonosci. bardzo zalezalo mi wyeliminowaniu tego problemu w zenitarze 16/2.8 - udalo sie dopiero po wymianie słoika na dedykowany do canona.

fristajlor
11-01-2008, 02:37
Korzystam z wielu obiektywów M42 (również zenitar 16/2,8) i nigdy nie spotkałem się z problemem, o którym piszesz.

trigger
11-01-2008, 08:58
zabawa całkiem fajna, mam zwykły bez potwierdzenia ostrości i nawet z wadą wzroku bez problemu ustawia mi się ostrość. Niektóre obiektywy m42 nawet są całkiem fajne.

Khan
11-01-2008, 08:58
Rallus jestes wielki:) dzieki za odpowiedz ->> kupuje i testuje

delaa
11-01-2008, 09:19
Tu masz forum o tym:
http://forum.stock-photo.pl/
Nie wszystkie adaptery są równie precyzyjnie wykonane - w banerze na stronie powyżej masz info o tym kto robi dobre.

MacGyver
11-01-2008, 09:50
Proszę o opinie jak współpracują "stare obiektywy" ...
http://www.canon-board.info/showpost.php?p=410055&postcount=2

Też chętnie bym się dowiedział. Mam kilka stałoogniskowych pentaconów jeszcze od practici. Konkretnie: 200/4, 50/1.8, 35/2.8. Nie wiem czy warty zachodu jest zakup adaptera.
Przy szklarni, którą masz w stopce, to nie warto, chyba że dla zabawy. Jedyne co zyskasz to światło 2.8 na ogniskowej 35 mm... tyle że szerokie szkła M42, nawet te bardzo dobre, na cyfrze wypadają w większości marnie (jakość jak z KIT-a lub gorsza)

Matsil
11-01-2008, 11:22
Przy szklarni, którą masz w stopce, to nie warto, chyba że dla zabawy. Jedyne co zyskasz to światło 2.8 na ogniskowej 35 mm... tyle że szerokie szkła M42, nawet te bardzo dobre, na cyfrze wypadają w większości marnie (jakość jak z KIT-a lub gorsza)
Szklarnia, którą mam spokojnie mi wystarcza, no może dokupię jeszcze w przyszłości 85/1.8 i 100-400. Zauważyłem, że za grosze można kupić adapter i trochę się pobawić. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie na dłuższą skalę pracy z M42 na ręcznym ostrzeniu z 30D, gdzie w wizjerze ledwie co widać.

enter
12-01-2008, 22:20
Proszę o opinie jak współpracują "stare obiektywy" (practica, zenith - np pentacon) z nowymi lutrzankami (ja mam 400d). oczywiscie przy zastosowaniu adaptera Canon EOS-M42 (gwint). widzialem na allegro sporo takich adapterow, jedne wykonane z metalu inne z dodatkiem jakies elektroniki... co wybrac.. prosze o opinie kogos kto sie bawil ze starymi obiektywami..

adaptery spisują się bardzo dobrze po przetestowaniu kilku dostawców od ponad roku zaopatruję się w adaptery z allegro od Ciecio7 moim zdaniem mają najlepszą jakość w wykonaniu i gwarancję jak coś mi nie będzie pasowało, również możesz zażyczyć sobie pewnych modyfikacji tych adapterów
do każdego adaptera możesz dokupic potwierdzenie ostrości lub kupoc już zmontowany komplet poprawia to komfort pracy ale nie wyręcza, dandelion potwierdza ostrość w granicach głębi ostrości


Też chętnie bym się dowiedział. Mam kilka stałoogniskowych pentaconów jeszcze od practici. Konkretnie: 200/4, 50/1.8, 35/2.8. Nie wiem czy warty zachodu jest zakup adaptera.

Zakup na pewno pozwoli Tobie skorzystać z tych obiektywów Wart na pewno jeśli chcesz się pobawić i sprawdzić czy taka zabawa dla Ciebie ma sens z tych ogniskowych które wymieniłeś to 1/8/50 da tobie dobrą jakość i satysfakcję 200mm jest mydlasty na cyfrze i są lepsze konstrukcje o takiej ogniskowej 35mm pentacon? nie kojarzę


Spróbować warto. Na początek proponowałbym zwykły adapter. Jak poszukamy to znajdziemy tani lub używany, Jedyne na co warto zwrócić uwagę przy kupnie adaptera to czy ma blokadę popychacza przysłony.

[...]

Więc na początem proponowałbym wypróbować zwykły adapter. Jak się okaże że nasze obiektywy dobrze rysują na matrycy aparatu to wtedy można pokusić się o adapter z elektroniką.

rallus dobrze pisze, dodalbym tylko że jeśli nie chcesz poświęcać czasu na kręcenie pierścieniami i przysłonami oraz myśleć o korekcjach światła to wybierz dobrze szkła AF. ja osobiście na manualach fotografuję już długo i mi to odpowiada, ale to kwestia wygody, ciężaru, i fanatyzmu ;)


przy adapterze nie rzadko pojawia sie problem - obiektyw traci mozliwosc ostrzenia do nieskonczonosci. bardzo zalezalo mi wyeliminowaniu tego problemu w zenitarze 16/2.8 - udalo sie dopiero po wymianie słoika na dedykowany do canona.
w zenitarach jest to spotykana sytuacja, ale powodem jest konstrukcja obiektywu wrażliwa na wady konstrukcyjne, miałem 3 sztuki a sprawdzałem kilkanaście z różnymi mocowaniami mocowanie jest wymienne i za pomocą 3 śrubeczek wymieniasz na mocowanie EOS i M42 nie powinno być różnicy - mocowania powinny być firmowe a nie dorabiane wtedy nie będziesz mial problemów

każdy poprawnie wykonany adapter EOS/M42 powinien zapewnić +oo oraz poprawne blokowania bolca w adapterze oraz właściwe dokręcenie obiektywu, część adapterów nie pozwala niektórym obiektywom wkręcić się do końca przez za płytkie umiejscowienie rantu z blokada bolca

jak potrzebujesz sprawdzone potwiedzenie ostrości to pisz