PDA

Zobacz pełną wersję : [MRU] Lubuskie, nietoperze, ciepłe żarełko !!!



sabuniek
10-01-2008, 21:16
Witam serdecznie szanowne grono kolegów.

Tak sobie ostatnio wymyśliłem ze skoro ja z moim kolegą łazimy na rózne plenerki to dlaczegoby nie spotkać sie w większym gronie. W okolicy mamy rzeke obrę, elektrownie wodną z okresu II wojny światowej (działającą), kilka ostatnich obrotowych mostów oraz http://www.mru.pl/index1.html czyli jeden z większych obiektów podziemnych w polsce, pozostałość po Adolfie H.
Więc moja propozycja; z racji tego że zajmuje się zawodowo organizacją atrakcji dla różncych grup ludzkich jestem w stanie przygotować nocleg, żarełko i co tam jeszcze chcecie.
Napiszcie co o tym myslicie, pozdrawiam Rafał, załoga www.crazyevent.pl

CamelXP
16-01-2008, 11:03
... jestem w stanie przygotować nocleg, żarełko i co tam jeszcze chcecie...

A możesz śnieg załatwić? :D ja jestem wstępnie za.

MacGyver
16-01-2008, 11:05
Witam sąsiada :-) Okolice Międzyrzecza to mój "drugi dom". Też mi sie podoba ten pomysł :-)

TomS
16-01-2008, 16:36
Troszkę daleko ale jak bym miał wolny weekend to bardzo chętnie :-) już dawno nic nie było

dj_zibi
16-01-2008, 18:40
Jeśli tylko MacGyver weźmie się za organizacje to napewno wypali:wink:

aqua
16-01-2008, 20:17
Co do nietoperzy to nie nalezy ich ploszyc w zimie i na ich fotografowanie trzeba miec pozwolenie to tak w kwestii informacyjnej

MacGyver
16-01-2008, 20:28
Co do nietoperzy to nie nalezy ich ploszyc w zimie i na ich fotografowanie trzeba miec pozwolenie to tak w kwestii informacyjnej
Zimowiska nietoperzy w korytarzach MRU są o tej porze roku zamknięte dla turystów.

CamelXP
16-01-2008, 20:59
A jakiś wstępny plan co do terminu, miejsca pobytu, kwaterunku... Czy wycieczka objazdowa? Osobiście chętnie się wyrwę na weekend :D

macieksowinski
16-01-2008, 22:45
Bardzo chętnie wybrałbym się w rejon MRU :) Może jakiś termin bardziej brzybliżony. Pozdrawiam serdecznie.

sabuniek
16-01-2008, 23:00
No wreszcie jakiś odzew, ciesze sie ogromnie. Co miejsca noclegu to proponuje http://www.folwarkamalia.pl/onas.html, jeśli zaś chodzi o termin to nie najbliże 3 tyg bo jestem w trakcie przeprowadzki do Nowego Tomyśla. Tak więc zapodajcie jakis termin w lutym, ja dostosuje swój grafik spotkań i imprez i zmontujemy spotkanie. Miejsce mam sprawdzone, robie tam sporo imprez i Warszawiaki z SaabKlubPolska też polubiły to miejsce więc ekipa z Canon-Board też powinna być zadowolona. Jeśli chodzi o koszty to juz zalezy co chcecie oprócz foto i nietoperzy i ile nas będzie.

PS do kolegi który informuje o zakazie budzenia nietoperzy, masz ogromną racje ale po pierwsze nie cały obiekt jest zamkniety, a po drugie MRU to nie jedyne bunkry. Obiektów umocnionych na wpółwysadzonych jest tu całe mnóstwo, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać, i one mogą dac wiecej radosci zwiedzania niż przygotowana trasa MRU która jest promowana. Zapraszam a przekonacie się ze warto.

pietro.s
16-01-2008, 23:56
no proszę, to moje rejony :) odnośnie na przykład noclegu to w mojej miejscowości (http://www.lubrza.pl/index.php?id=385&lng=pl) jest parę domów gościnnych a do bunkrów niedaleko :)
http://www.bunkry.lubrza.pl/
tylko żeby z tej wycieczki nie wyszło tak jak w filmie "Chłopaki nie płaczą" :-)
Cytat: Są bunkry? Nie ale tez jest zajedwabiscie :)
mam nadzieję, że kojazycie
Chętnie sie wybiorę również.

CamelXP
17-01-2008, 22:57
OK. Więc jakie propozycje terminów? (bo rozumiem, że w grę wchodzi cały weekend). Czy nastawiamy się na jeszcze-zimowy, czy już-wiosenny plener?

sabuniek
18-01-2008, 11:56
Ja ze swojej strony proponuje 16-17 luty.

CamelXP
18-01-2008, 12:25
Dla mnie ok choć osobiście wolałbym w marcu.

TomS
18-01-2008, 13:28
16-17 luty mi akurat bardzo pasuje. A w marcu nie widzę przeszkody zrobić kolejny plenerek (choć wtedy to mam sesje i nie wiadomo jak to by było ze mną).

MacGyver
18-01-2008, 13:30
Mnie ten termin też pasuje. Skorzystałbym, co prawda, z własnego zakwaterowania w okolicy, ale na plener chętnie się stawię.

mariusz72
18-01-2008, 15:43
Zglaszam swoją chęć zjawienia się na tym plenereku.
Dla mnie termin może być dowolny - spróbuje sie dostosować.

dj_zibi
18-01-2008, 17:45
Jak tylko nie będe miał zapisów na PWr to jestem:)

Roger_Sway
18-01-2008, 22:54
też chętnie się z Wami wybiorę :) jeśli nic się nie zmieni to termin 16-17 luty -pasuje

jadeit
18-01-2008, 23:14
wstępnie też sie pisze
opowiem się ostatecznie w lutym bądź do deadline'u
wiecie przeprowadzka połączona z remontem ale 16 powinienem być wolny
więc bardzo chętnie szczególnie że to rzut kamieniem z greenberga

pozdrawiam

pmc
19-01-2008, 14:42
PS do kolegi który informuje o zakazie budzenia nietoperzy, masz ogromną racje ale po pierwsze nie cały obiekt jest zamkniety, a po drugie MRU to nie jedyne bunkry. Obiektów umocnionych na wpółwysadzonych jest tu całe mnóstwo, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać, i one mogą dac wiecej radosci zwiedzania niż przygotowana trasa MRU która jest promowana. Zapraszam a przekonacie się ze warto.

O ile zrozumaiłem Aque, to chodziło mu nie o formalne zakazy ale o to, że nieplanowane wybudzenie nietoperza w zimie jest dla nich niebezpieczne.
Bardzo często kończy się dla zwierzęcia śmiercią z głodu.

Pomijając to, że niezależnie od miejsca (czy jest to rezerwat czy nie) niepokojenie tych zwierząt w czasie snu zimowego jest o ile się nie mylę niezgodne z prawem.

Nie mam nic przeciwko imprezom integracyjnym ale ryzykowanie śmierci zwierzaka dla kliku słabych fotek z fleszem po oczach (i kilku PLN dla organizatora) uważam za nieetyczne.

Pozdrawiam
PM

aqua
19-01-2008, 17:10
Około 37,5 tys. gacków zimuje w bunkrach MRU

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080113/POWIAT08/922272251

. - To o 600 więcej niż przed rokiem - zaznaczają uczestniczy sobotniego liczenia nietoperzy.


Bunkry w okolicach Międzyrzecza i Lubrzy to największa w Europie zimowa sypialnia nietoperzy. Dlatego w 1980 r. w ich północnej części utworzono rezerwat Nietoperek, który w 1998 r. rozszerzono na całe podziemia. W sobotę 52 naukowców z sześciu państw doliczyło się tam 37,5 tys. skrzydlatych ssaków.

- To 600 o więcej, niż przed rokiem. Dokładne wyniki poznamy w poniedziałek, kiedy otrzymam szczegółowe raporty od wszystkich grup uczestniczących w badaniach - zaznacza dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który od 1998 r. organizuje akcje liczenia mopków i gacków hibernujących w poniemieckich bunkrach.

Liczba skrzydlatych lokatorów MRU zdumiała Angielkę Shirley Thompson z Bat Conservation Trust. - U nas 70 nietoperzy w jednym miejscu to sensacja. A tutaj widziałam skupiska liczące ponad sto osobników - mówi.
promocja



Naukowcy musieli przeprowadzić badania w ciągu jednego dnia, gdyż wystarczy niewielki hałas czy podświetlenie latarką, żeby obudzić gacki z zimowego snu. - Dlatego nie należy ich niepokoić podczas snu zimowego. Po każdym wybudzeniu wzrasta metabolizm i nietoperze zaczynają spalać zgromadzony jesienią tłuszcz. Wystarczy kilka takich nieplanowanych pobudek i zdechną z głodu. - wyjaśnia dr Mateusz Ciechanowski z Gdańska.

Podziemia MRU to labirynt korytarzy o łącznej długości 32 km, dlatego naukowcom pomagali przewodnicy z tras turystycznych w Boryszynie i Pniewie. Po co te badania? - Ich wyniki to barometr, który wskazuje kondycję polskich nietoperzy. Poza tym na ich podstawie wojewódzki konserwator przyrody zdecyduje, czy turyści będą mogli zwiedzać podziemne trasy turystyczne także zimą - wyjaśnia dr T. Kokurewicz.



NAJWIĘKSZA NOCLEGOWNIA

Bunkry MRU to największe w Europie zimowe siedlisko nietoperzy. Hibernuje tam 13 spośród 25 gatunków występujących w Polsce. M.in. bardzo rzadkie nocki Bechsteina i nocki łydkowłose. Nietoperze przyciąga panująca w podziemiach wysoka wilgotność i stała temperatura oscylująca w granicach 9-11 stopni Celsjusza. Przyrodnicy podkreślają, że wszystkie gatunki nietoperzy oraz ich siedliska objęte są ochroną.

sabuniek
19-01-2008, 23:51
To wszystko prawda co piszecie o nietoperzach śpiacych w bunkrach i też jestem za tym by ich nie budzić bo to dla nich pewna śmierć. Dlatego też ja chodze tylko po cześciowo wysadzonych bunkrach które mają max 1 lub 2 kondygnacje w dół. Możecie być pewni że nikogo niezbudzimy (conajwyżej jakiś żulków tam pijących winka patykiem pisane). Będąc dwa tyg temu na takiej małej wycieczce mającej na celu zwiedzenie kilku małych bunkrów natknęliśmy sie na 2 śpiace nietoperze. Odbyliśmy też miłą i pouczającą rozmowe z panami którzy akurat je liczyli. Tak wiec nie ma żadnej obawy przed konsekwencjami prawnymi, ani też przed kacem moralnym że zabilismy jakieś nietoperze.

canli
20-01-2008, 22:39
a planujecie tylko MRU czy jest w planach cos jeszcze, w pierszym poscie byla mowa o elektrowi i mostach ? jakis plan tej imprezy bedzie ?

sabuniek
21-01-2008, 00:07
Plan jak najbardziej przygotuje, oraz kosztorys ale jak narazie to ciągle jestem negowany i postrzegany jako chciwy morderca nietoperzy więc zastanawiam sie czy jest sens organizowania takowej imprezy.

canli
21-01-2008, 16:39
a moze oni wszyscy zle zrozumieli temat tego watku....

"Lubuskie, Nietoperze, ciepłe żarełko !!!"

wiesz... jak sie czasami cos wezmie zbyt doslownie..... ;)

bede zatem czekal na rozwoj wypadkow:P

ps.

tylko sie pospieszyc musicie bo jak sie pobudza to wam pouciekaja te cieple zarelka :D

sabuniek
21-01-2008, 17:23
Naprawde nie chce mi sie juz nic wyjaśniać. czekam na chętnych do 31 stycznia. jak nie bedzie nic konkretnego to sobie odpuszczamy.

CamelXP
22-01-2008, 12:23
Najpierw przedstaw konkretny kosztorys, wówczas będziemy się deklarować

sabuniek
22-01-2008, 15:47
A prosze bardzo:)
Ja widze to tak.

Przyjazd w sobote rano, zakwaterowanie i ruszamy na bunkry.
Zejdzie nam tam min kilka ładnych godzinek, obiad proponuje w lesie, czyli wojskowa grochów z wkładką. Ciąg dalszy zwiedzania fotografowania i poszukiwania bunkrów.

Z dodatkowych atrakcji proponuje albo starcie w zabawie Paintball lub rajd nawigacyjno-turystyczny, a może jedno i drugie bo przed nami jeszcze niedziela.

Zbiorowego wyżywienia nie proponuje. obok jest restauracja, a domkach wpełni wyposażona kuchnia, przed domkiem grill więc każdy coś dla siebie znajdzie.

W niedziele mozemy wybrać sie na most obrotowy i starą rosyjską baze atomową lub zając sie właśnie tym rajdem gdyz napewo nie uda nam sie wszystkiego w sobote wykonać.

Teraz koszty: nocleg, wyżywienie na bunkrach oraz przewodnik po otwartej trasie turystycznej, paintball i rajd turystyczno nawigacyjny (mam nadzieję że wszyscy wiedzą o co mi chodzi-takie strzałki opisujące trase:)) całość 170PLN/os kalkulacja przy 15 os, im nas więcej to i cena spada.

Cena wydaje mi sie dość atrakcyjna ale napiszcie co o tym myślicie i co warto by dodać.

CamelXP
22-01-2008, 23:42
Tylko jak tu strzelać z aparatem w ręce? :D A może starcie Canon vs. ASG? :D:D

Dość tych żartów. Ogólnie spoko. Mi się pomysł z paintballem podoba, koszta do przyjęcia. Generalnie jestem na tak :)

TomS
23-01-2008, 08:45
jeśli termin taki jak wcześniej to tak

michaelx
23-01-2008, 10:19
Hmm.. Lubrza to moje ulubione rejony, jako że jestem pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego, od ośmiu lat jeżdżę na wczasy na nasz ośrodek i wciąż sa tam miejsca, które potrafią mnie zaskoczyć..Na plener chętnie bym przyjechał zaś nocleg załatwiłbym sobie sam..

Roger_Sway
24-01-2008, 16:33
jeszcze nie na 100% ale zgłaszam się :)
...tyle że bardziej na focenie niż Paintball ;)
Pozdrawiam!

Roger_Sway
25-01-2008, 17:55
...i nikt więcej się nie pisze?

mariusz72
25-01-2008, 18:10
Ja jestem już spakowany. :roll: Czekam na sygnał do wyjazdu. 8) .Jak dla mnie może być bez paintballa. :oops:

sabuniek
28-01-2008, 13:39
Coś malutko nas wiec chyba nici ze spotkania:(

canli
28-01-2008, 18:49
No ja jestem tez za ale zeby sie okreslic na 100% musze znac termin.

sabuniek
28-01-2008, 21:25
Termin podałem już dawno:) 16-17 luty!!!

TomS
28-01-2008, 21:28
może tak do 3 lutego zrobimy listę i wtedy będzie wiadomo co i jak

MacGyver
28-01-2008, 22:09
Ja tak jak pisałem, pisze się, tyle że bez noclegów. Termin już sobie klepnąłem.

sabuniek
29-01-2008, 13:25
Czyli czekamy to 3 lutego, i zobaczymy co i jak

TomS
29-01-2008, 17:58
ja tak jak pisałem wcześniej termin mi pasuje

sabuniek
05-02-2008, 16:16
Czyli temat upadł, moze kiedyś w przyszłości da sie coś przygotować. Pozdrawiam

Roger_Sway
05-02-2008, 21:36
może jednak nie upadł...skoro 5 użytkowników potwierdziło obecność już wcześniej:
CamelXP
MacGyver
TomS
mariusz72
michaelx
a pozostali byli chętni, jednak nie potwierdzili ostatecznie czy tak, czy nie. Jeśli o mnie chodzi: Jestem gotowy na wyjazd - dopiero teraz mogę potwierdzić, gdyż akurat przez ostatnie kilka dni nie zaglądałem na forum:| Może z pozostałymi chętnymi było podobnie i szkoda byłoby, gdyby przez to nie wyszedł nam wyjazd w plener..
macieksowinski
pietro.s
dj-zibi
jadeit
canli
Zwracam się do wszystkich - dajcie znać co o tym myślicie.
Kto wie, może ktoś jeszcze do nas się dołączy.
-Pozdrawiam

dj_zibi
05-02-2008, 23:06
Jesli termin to dalej 16-17 luty to ostatecznie dam odpowiedź 12 lutego powód ostatni egzamin:)

CamelXP
06-02-2008, 09:28
Ja się niestety muszę wycofać :( Miałem kilka dużych i nie przewidzianych wydatków i do końca miesiąca mam szalenie napięty budżet. Mam nadzieję, że z wiosną uda się coś zaplanować... i chętnych na plener będzie więcej.

OT 03.05.08 jest parada parowozów w Wolsztynie. Ktoś się wybiera?

MacGyver
06-02-2008, 11:13
Proponuję wrócić do tematu późną wiosną lub latem. Jeśli mamy popstrykać to wówczas będzie zdecydowanie sympatyczniej niż obecnie.

sabuniek
07-02-2008, 15:04
Bedzimy próbować jeszcze sie skumać:)

canli
08-02-2008, 00:37
ale tu sie wszystko szybko dzieje, kilka dni offline i tyle zmian :)
ja tak jak wczesniej jestem za, 16-17 byl wzglednie ok, ale zgadzam sie za cieplejsza pora roku bylaby ciekawsza

MacGyver
11-07-2008, 02:09
Odświeżam temat.
Proponuję weekend 1 - 3 sierpnia.

Tomasz Golinski
11-07-2008, 02:11
Kto wie... Kto wie...

orte
11-07-2008, 23:55
Odświeżam temat.
Proponuję weekend 1 - 3 sierpnia.

Kurcze do MRU daleko nie mam, ale dokładnie 1-3 sierpnia to WOODSTOCK u nas trwać będzie :(

MacGyver
12-07-2008, 15:38
Przy zlotach CB to i oryginalny Woodstock 69' wypadł by blado :-D

TomS
12-07-2008, 16:28
ja niestety odpadam :(
1- Woodstock
2 - wesele
3- upragnione wakacje
więc nawet na jeden dzień nie mogę wpaść

orte
12-07-2008, 18:31
Przy zlotach CB to i oryginalny Woodstock 69' wypadł by blado :-D

kusisz :evil:, myślę nad niedzielą w MRU ;)

Veldrin
14-07-2008, 10:20
ja bym sie wstepnie na to pisal :)

MacGyver
21-07-2008, 15:18
No to jak ? Robimy ten zlocik ?

CamelXP
22-07-2008, 08:27
Ja niestety nie dam rady, natomiast od razu wstępnie piszę się na doroczny, jesienny plener w Karkonoszach :D

MacGyver
22-07-2008, 09:00
.... natomiast od razu wstępnie piszę się na doroczny, jesienny plener w Karkonoszach :D
W tym roku niestety beze mnie, prognozowane na wrzesień powiększenie rodziny, najprawdopodobniej skutecznie mnie uziemi ;-)

f0t0
22-07-2008, 11:38
Witam! w ktorym miescie/wiosce bedzie ten zlot?

dj_zibi
23-07-2008, 15:30
Ja wstepnie się pisze.