PDA

Zobacz pełną wersję : Różne kolory na monitorze i wydruku



Antoniusz
09-01-2008, 09:00
Witam
Proszę o podpowiedzenie jak mam skonfigurować.
Paint Shop Pro XL+LG Flatron L1919S+Canon Ip 4500 Aparat mam Canon Eos 400D (ustawiony na sRGB)
Wczoraj drukowałem zdjęcia szok!!! Niespodziewałem sie tak tragicznego ufektu finalnego.
Obrabiałem zdjęcie w Paint Shop Pro Xl. Podstawowe czynnosci które wykonuje opcja "inteligentna korekta zdjecia" i opcja "balans kolorów". Zdjecie robione było bez lampy w ciemniejszym pomieszczeniu przy świetle żarówki, wieć zdjęcie wyszło z przewagą koloru czerwonego. W Paincie doprowadziłem zdjecie do zadawalajacych kolorów. Ale wydruk jest bardzo podobny do zdjecia zródłowego z aparatu wszędzie czerwień.
To także chyba ważne papier na którym drukowałem niewiem jakiego jest pochodzenia i czy jest odpowiedni ale napewno nie teraz dotykam zdjecie i atrament schodzi :neutral:

gwozdzt
09-01-2008, 09:06
Temat jest ogromny: KALIBRACJA.
zacznij może od poczytania i zrozumienia tego artykułu:
http://www.fotosite.pl/artykuly/cyfrowa-ciemnia/kalibracja.html

Najprostszą kalibrację monitora możesz sobie wykonać w oparciu o to:
http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm

natomiast co do kalibracji drukarki, to może koledzy coś prostego podpowiedzą, bo ja wydruków nie praktukuję.

Tom01
09-01-2008, 14:14
Najprostszą kalibrację monitora możesz sobie wykonać w oparciu o to:
http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm


Nie kalibrację, a regulację jasności. Jeśli problem dotyczy kolorystyki a nie gęstości optycznej to nic nie da. Balansu bieli nie da się ustawić na oko.

robgr85
09-01-2008, 14:39
Skalibruj monitor. Będzie cacy.

Kolaj
09-01-2008, 14:42
Skalibruj monitor. Będzie cacy.
A co z kalibracją drukarki?

czornyj
09-01-2008, 14:54
Obstawiam wyświetlający pierdoły monitor i przekłamania wprowadzone przez nieoprofilowany papier, co sumarycznie musi już dać dość konkretnie rozjechany efekt. Do tego mogą jeszcze naprawdę zdrowo dołożyć do pieca nieorginalne tusze, jeśliby takowe były pozakładane.

robgr85
09-01-2008, 14:54
A co z kalibracją drukarki?

ooops... to drukarki też się kalibruje? sorki za moją niewiedzę, ale fotki drukuję w labie, i po skalibrowaniu mojego monitora po druku kolory wyglądają tak na nim.

czornyj
09-01-2008, 14:57
Drukarkę atramentową bez RIP-a raczej ciężko skalibrować.

Kolaj
09-01-2008, 15:06
ooops... to drukarki też się kalibruje? sorki za moją niewiedzę, ale fotki drukuję w labie, i po skalibrowaniu mojego monitora po druku kolory wyglądają tak na nim.Ja też w labie z różnych względów, ale konieczność profilowania zestawu drukarka+konkretny papier+konkretny zestaw atramentów jest jednym z nich.

marfot
09-01-2008, 21:06
Ja zrobiłem tak. Oryginalny tusz. Najwyższy "model" papieru pochodzący od producenta drukarki. W programie do obróbki pozwoliłem wybrać drukarce profil dla danego papieru (dostarczany przez producenta drukarki). Wydrukowałem typowe pod względem kolorystycznym zdjecie. Już było nieźle. Lekko skorygowałem monitor patrząc na wydruk. Tak zostało i tak jest dobrze. Wcześniej coś próbowałem z różnymi papierami, jakością wydruku itp. ale nic nie wyszło. Jak mi się przestanie podobać to może rozpocznę porządniejszą kalibrację.

Antoniusz
09-01-2008, 23:11
Tusze oryginalne i innych nie włożę!!! 4 lata pracowałem przy regeneracji tuszy :-( Wiem jakie tragiczne w skutkach dają efekt. Sprawdzę na innym papierze. Pracowałem takze na PS teraz przeszedłem na Paint Shop Pro bardzo cieżko jest mi przejść z PS na PSP.
Napewno muszę dac zdjecie do laba dużo sie wtedy wyjaśni.
Teraz ustawiłem jako profil sRGB w PSP, monitorze i drukarce. Kupię jutro papier Canonowski jak znajdę w Skierkach :) i poinformuję o efektach.

Soundman
10-01-2008, 01:47
Ja zrobiłem tak. Oryginalny tusz. Najwyższy "model" papieru pochodzący od producenta drukarki. W programie do obróbki pozwoliłem wybrać drukarce profil dla danego papieru (dostarczany przez producenta drukarki). Wydrukowałem typowe pod względem kolorystycznym zdjecie. Już było nieźle. Lekko skorygowałem monitor patrząc na wydruk. Tak zostało i tak jest dobrze. Wcześniej coś próbowałem z różnymi papierami, jakością wydruku itp. ale nic nie wyszło. Jak mi się przestanie podobać to może rozpocznę porządniejszą kalibrację.


To co piszesz kolego jest ok ale co jak zaczniesz robic fotki np pod strone www a to co Ty na swoim skalibrowanym monitorze bedziesz miał ok ktoś inny zobaczy w zupełnie innych kolorach itp ??

Wcześniej ktoś przytoczył linka do stronki gdzie opisana jest kalibracja dość obszernie i przystępnie tylko zeby ją przeprowadzić trzeba mieć jakiś wzorzec itp

Monitor mozna by jeszcze jakotako skalibrować przez danie zdjęć do labu i mając te fotki dopasowanie monitora do tego tu mozna mowić o jakiejś kalibracji na oko bo na oko ale juz jest natomiast co do drukarki jest szczerze mowiąc cięzko bo trzeba mieć spektrofotometr zeby zrobić profil na allegro widziałem jakąś firmę która robi profile za jakies 100 150 zł ale musimy brać pod uwage ze robimy profil jeden do jednego papieru i jednego producenta tuszu zmieniając jedną z tych rzeczy nasz profil już nie jest właściwy...

osobiście mam drukarke canona ip1000 i jeszcze kilka innych ale ta urzywam głównie i do wszystkiego i powiem wam ze Canon jak to Canon dużo daje magenty więc podczas wydruku wybieram kolory na ręcznie ujmuje około 10 magenty dodaje 5 niebieskiego intensywność robie na jakieś 10 i zdjęcia wychodzą w miare...

Epsonki bardzo ładnie odwzorowują kolorki i dużo ludzi wybiera je właśnie jako drukarki fotografii

czornyj
10-01-2008, 11:04
Monitor mozna by jeszcze jakotako skalibrować przez danie zdjęć do labu i mając te fotki dopasowanie monitora do tego tu mozna mowić o jakiejś kalibracji na oko bo na oko ale juz jest natomiast co do drukarki jest szczerze mowiąc cięzko bo trzeba mieć spektrofotometr zeby zrobić profil na allegro widziałem jakąś firmę która robi profile za jakies 100 150 zł ale musimy brać pod uwage ze robimy profil jeden do jednego papieru i jednego producenta tuszu zmieniając jedną z tych rzeczy nasz profil już nie jest właściwy...

Odbitka zdjęć z labu nie powinna służyć jako materiał do kalibracji monitora - zbyt duży wpływ na to, jak ją postrzegamy mają warunki, w jakich ją oglądamy (nie wspomnę o labach, które czasem olewają kalibrację maszyny, kombinują z chemią i wprowadzają autokorekcję).

Drukarka atramentowa jest urządzeniem w miarę stabilnym, o powtarzalnych rezultatach - dlatego jeśli mamy org. tusze+papier+profil producenta, wyniki powinny być nienajgorsze.

Soundman
10-01-2008, 13:31
Odbitka zdjęć z labu nie powinna służyć jako materiał do kalibracji monitora - zbyt duży wpływ na to, jak ją postrzegamy mają warunki, w jakich ją oglądamy (nie wspomnę o labach, które czasem olewają kalibrację maszyny, kombinują z chemią i wprowadzają autokorekcję).

Drukarka atramentowa jest urządzeniem w miarę stabilnym, o powtarzalnych rezultatach - dlatego jeśli mamy org. tusze+papier+profil producenta, wyniki powinny być nienajgorsze.


Masz cżęsciowo rację kolego ale brałem pod uwagę sytuacje gdzie odbitki dajemy do labu w jakiejś szanującej sie firmie która przeprowadza kalibrację i dodatkowo zaznaczamy ze nie ma byc robiona żadna korekcja bo to jest rzeczywiscie jednym z warunków tego ze ta cała "kalibracja" wyjdzie nam prawidłowo.

Co do tego ze to nie powinny być tego typu odbitki masz racje ale mowimy o takiej kalibracji w cudzysłowie bo na inną trzeba wydać trochę kaski...

Natomiast co do atramentówek to ok masz racje ale nie wszystkie są takie idealne i tak jak mowiłem canon np bardzo dorzuca magente i to nie akurat moj jeden model ale raczej wszystkie bo na wielu juz pracowałem i nawet kombinowałem z jakąś kalibracją itp ale kiedy poprawiłem jedne kolory popsułem inne itd takze raczej zeby dobrze drukowała trzeba by jej było jakiś profil zrobić...

czornyj
10-01-2008, 14:39
Masz cżęsciowo rację kolego ale brałem pod uwagę sytuacje gdzie odbitki dajemy do labu w jakiejś szanującej sie firmie która przeprowadza kalibrację i dodatkowo zaznaczamy ze nie ma byc robiona żadna korekcja bo to jest rzeczywiscie jednym z warunków tego ze ta cała "kalibracja" wyjdzie nam prawidłowo.

Co do tego ze to nie powinny być tego typu odbitki masz racje ale mowimy o takiej kalibracji w cudzysłowie bo na inną trzeba wydać trochę kaski...

Natomiast co do atramentówek to ok masz racje ale nie wszystkie są takie idealne i tak jak mowiłem canon np bardzo dorzuca magente i to nie akurat moj jeden model ale raczej wszystkie bo na wielu juz pracowałem i nawet kombinowałem z jakąś kalibracją itp ale kiedy poprawiłem jedne kolory popsułem inne itd takze raczej zeby dobrze drukowała trzeba by jej było jakiś profil zrobić...

Kwestie błędu obsługi labu wziąłem w nawias, bo tak naprawdę problemem jest co innego - taką kalibrację musielibyśmy przeprowadzać dla odbitki i monitora o tej samej temperaturze barwowej bieli, w otoczeniu o neutralnych barwach. W przeciwnym wypadku osiągnięcie zgodności monitor - odbitka jest mało realne - z uwagi na metameryzm i wpływ kolorowego otoczenia

Soundman
10-01-2008, 16:11
Kwestie błędu obsługi labu wziąłem w nawias, bo tak naprawdę problemem jest co innego - taką kalibrację musielibyśmy przeprowadzać dla odbitki i monitora o tej samej temperaturze barwowej bieli, w otoczeniu o neutralnych barwach. W przeciwnym wypadku osiągnięcie zgodności monitor - odbitka jest mało realne - z uwagi na metameryzm i wpływ kolorowego otoczenia


Dlatego rozmawiamy o kalibracji w cudzysłowie a nie prawdziwej kalibracji monitora za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń np takiego

http://shop.colourconfidence.com/product.php?xProd=1551&xSec=10095

Antoniusz
10-01-2008, 17:27
Muszę powiedzieć że prawie się udało :)
Dzięki za podpowiedzi i linki dużo mi pomogły. Zrozumiałem że jeden profil możemy ustawić dla tych trzech urządzeń. Poszedłem na łatwiznę i ustawiłem sRGB IEC61966-2.1. Na początek pozmieniałem ustawienia monitora, temperaturę bieli na 6500k poprawiłem jaśnosć i kontrast.
Dla pewnosci kalibrowałem monitor przez PSPP XI i Adobe Gamma tak czy siak ustawiając profil sRGB IEC61966-2.1. Jeśli chodzi o drukarkę to także dograłem profil sRGB IEC61966-2.1. Zakupiłem trzy rózne papiery photo (takie jakie mogłem dostać) jeden mat i dwa błysk.
Po wydruku
1. Kolorystyka jeśli chodzi o zimne i ciepłe kolory powiedzmy takie same jak na monitorze na trzech papierach.
2. Na papierze matowym tak jakby widać słabszą rozdzielczośći z kolei na papierach photo jakość dobra ale z dodaną nutą koloru białego.

Co do ustawienia profila sRGB IEC61966-2.1. w drukarce niewiem czy niepogarszam jakosci wydruku, wszystkie zdjecia drukowałem w formacie 10x15.
Pozdrawiam