PDA

Zobacz pełną wersję : wada wzroku-korekcja



ABJ
08-01-2008, 19:55
Chcialem sie Was zapytac czy da sie jakos dorobic u optyka soczewke korygujaca wade wzroku.

Rozwijajac temat:

w prawym oku mam -1,75... niestety astygmatyzm. Potrzebuje szklo z tzw. cylindrem 180 stopni.

czy ktos z Was sobie z tym poradzil?
Ogladalem dzis nakladke na wizjer o symbolu EB, niestety nie mieli zadnych soczewek, zeby zobaczyc jak to jest zbudowane (mocowanie soczewki w nakladce)
chcialem udac sie do optyka w celu dorobienia takiej soczewki pod moja wade wzroku.

ktos cos takiego robil? zalezy mi na tym dosc mocno.

janmar
08-01-2008, 20:29
Czegos nie rozumiem.Nie znam sie chyba za bardzo,ale w związku z tym sie wypowiem.Pewno ktoś kto wie naprawdę wyjasni [Mówię o astygmatyzmie.].Wg. mnie wystarczy fotografować z jednym okiem zamkniętym.[tym co nie patrzy w wizjer].Pozdrawiam

ABJ
08-01-2008, 21:08
niestety nie jest tak kolorowo.

traffic
08-01-2008, 21:21
niestety nie jest tak kolorowo.
Zdadza się, sam mam astygmatyzm. Powinienem nosić okulary niestety leżą w szufladzie. Ostatnio zacząłem robić zdjęcia manualnymi obiektywami m42 i naprawdę cięzko jest trafić z ostrością w punkt. Troszkę pomagają okulary ale za to wygoda pracy spada. Chętnie bym się dowiedział czy istnieje możliwość dorobienia odpowiedniej soczewki i zalożenie jej na wizjer.

krzypol
08-01-2008, 23:28
Też posiadam tę wadę wzroku, ale bez okularów się nie obejdę. Kiedyś miałem taki problem jak koledzy. Zmieniłem puszkę z 350D na 40D i teraz już problemu nie mam. W wizjerze widzę cały obraz i "drabinkę".:D

arturs
08-01-2008, 23:39
Ja mam dużą wadę (ponad minus 6,5) - i na focenie idealne są soczewki kontaktowe - przez 20 lat noszenia okularów nie wyobrażałem sobie jak można sobie wpychać coś do oka - po paru dniach prób okazało się całkiem wygodne.. nie wiem tylko czy są szkła kontaktowe korygujące astygmatyzm

traffic
09-01-2008, 00:21
są szkła korygujące astygmatyzm ale niestety sa bardzo drogie, jak narazie nie stac mnie na nie:(

ABJ
09-01-2008, 01:03
soczewki kontaktowe nie wchodza w gre, chce zrobic nakladke na wizjer z soczewka korygujaca moja wade wzroku, jesli macie jakies zdjecia jak to wyglada w kawalkach, to prosze wrzuccie tutaj.
dziekuje

minek
10-01-2008, 20:55
A nie możesz po prostu w okularach?

ABJ
11-01-2008, 00:15
cholernie niewygodnie :/

luft
11-01-2008, 02:14
znam ten ból. m.in. dlatego zrezygnowalem z m42. bez okularow ani rusz /w moim przypadku/.

ABJ
11-01-2008, 13:30
damy rade :) trzeba dorobic u optyka, tylko nigdzie nie moge znalezc "na wzor"...
jak ktos ma to moze zrobi zdjecia...

minek
11-01-2008, 23:12
cholernie niewygodnie :/

A ja jakoś nie zauważyłem żadnego dyskomfortu. Ani w eos33 ani 350d ani zenitach ani zorkach. Co jest niewygodnie, bo nie rozumiem ... ?

Mirek B.
11-01-2008, 23:30
Ja też mam astygmatyzm :( I zgodzę się z poprzednikami - w okularach focenie jest cholernie niewygodne, zawsze je zdejmuje i zdaje się na AF, raz uż przez to nawet okulary zgubiłem :(

chavez
11-01-2008, 23:40
Ja robię zazwyczaj z okularami i nie czuję dużego dyskomfortu. Da się przyzwyczaić. Inna sprawa, że nie mam tej gumki na wizier i trochę je pewnie rysuję.

krzypol
11-01-2008, 23:59
Ja robię zazwyczaj z okularami i nie czuję dużego dyskomfortu. Da się przyzwyczaić. Inna sprawa, że nie mam tej gumki na wizier i trochę je pewnie rysuję.

Tak załatwiłem poprzednie okulary :(

ABJ
12-01-2008, 00:15
mam optyka co sie podejmie zrobienia takiej soczewki :)
tylko potrzebuje "wzor" jakis :)

n!5m0
12-01-2008, 09:47
Astygmatyzm to dosyć "niewygodna" wada wzroku ale wg mnie focenie w okularach to żaden dyskomfort. Mógłbyś kupić np muszlę oczną na allegro i już byłoby przyjemniej. Pomysł z soczewką? Zacny, jeżeli faktycznie się uda to na pewno będziesz wniebowzięty bo to zawsze wygodniej :):D

ABJ
12-01-2008, 12:51
jezeli mi sie to uda to nie widze przeszkod, zeby zrobic takie soczewki innym na tym forum :)

theremin
12-01-2008, 14:33
W!

Generalnie nie widzę problemu... Tylko w przypadku astygmatyzmu taką soczewkę, trzeba odpowiednio zorienotwać (kąt nachylenia osi cylindra). Swego czasu dorabiałem sobie soczewkę do Kieva60 - tam ma ona średnicę 16mm. Na maszynie "dojechałem" do 20mm (na to pozwalały najmniejsze uchwyty), dalej ręcznie. W Canonie masz bodajże czworokąt (ze ściętymi kantami ?), też trzeba to szlifować ręcznie, vision-ekspresy wyposażone w CNC odpadają z racji stosowanych uchwytów. Najlepiej użyć zwykłą soczewkę mineralną o n=1.54 (kron), "minusy" są bardzo cienkie w obszarze centrum optycznego. Konkretnie,jakią masz moc (sfera, cylinder)?
Oczywiście moc soczewki można obliczyć (zmienia się odległość od oka w porównaniu z normalymi okularami), ale w praktyce (-1.75 to bardzo niewiele, choć wkurzające), może zostać taka sama.
Pzdr!

ABJ
13-01-2008, 02:38
-1,75, 180 stopni.
wkurzajace strasznie...

bede wdzieczny za pomoc

theremin
13-01-2008, 22:40
-1,75, 180 stopni.
wkurzajace strasznie...

bede wdzieczny za pomoc

W!

Przyjrzałem się mojej puszcze (30D)... Najlepiej to skombinuj muszlę oczną Canona "E" i na podstawie gniazda określ kształt i wymiary tej soczewki. Możesz wykonać szablon z twardej tektury - każdy (prawdziwy) optyk wyszlifuje Ci (ręcznie) na jego podstawie soczewkę. Rozumiem, że masz sfere=0, cyl=-1.75D - więc bez problemu standardowe szkło (kron) podejdzie (ale będzie cienka). Oczywiście soczewka musi być zamontowana centrycznie i zachowany kąt osi cylindra, ale to dla optyka normalka.
Od biedy możesz "na chama" wkleić soczewkę w standardową muszlę, ale tego nie polecam. Z pryzmatem Kieva było prosto, ponieważ tam przewidzieli standardowo gniazdo na soczewkę korekcyjną, w Canonie olałem sprawę i fotografuję w okularach (mam -4.5D).

Pzdr!

PS O, albo takie coś:
http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/4194
i szkło wymień (ale to drogie...)