PDA

Zobacz pełną wersję : drukowanie zdjęć - papiery



dzi
25-04-2005, 00:03
wycięte z http://canon-board.info/showthread.php?t=2912 - dyskusja warta osobnego wątku - TG

pikne foty wychdzą na tej drukareczce :) aż miło popatrzeć - jednak te efekty osiągam wyłącznie na papierze canon'a - na jakim papierze wy drukujecie? wlozylem ostatnio jakis tani syf to rece mi opadly po tym jak drukarka wypluła fote. Niestety papier canona do tanich nie należy

KuchateK
25-04-2005, 00:09
Ja ostatnio kupilem Kodak'a Proffesional Glossy. Kosztowal prawie pol mniej jak Canon, a efekt wysmienity (jak znajde pare kartek Canon'a to porownam).

Dodatkowo Kodak udostepnia na stronie profile ICC do IP5000 wiec moze byc jeszcze lepiej.

Vitez
25-04-2005, 00:58
Ja ostatnio kupilem Kodak'a Proffesional Glossy. Kosztowal prawie pol mniej jak Canon, a efekt wysmienity (jak znajde pare kartek Canon'a to porownam).

Ciekawe czy do znalezienia w Polsce :roll: .

KuchateK
25-04-2005, 03:49
Trudno powiedziec... Oficjalna strona w Polsce milczy niestety na ten temat i oferta sie konczy na "normalnych" ultrach, ktore tez mysle przetestowac.
http://www.kodak.com/global/en/professional/products/papers/inkjet/main.jhtml?pq-path=2727

Jest jeszcze Ilford z cala kolekcja swoich papierow. Mialem w rekach tylko pare wydrukow sklepowych, ale tez niezle wyglada. Dodatkowo jest cala gama roznych "wykonczen", tak ze ciezko zdecydowac :mrgreen: Zaleta jest taka ze mozna kupic opakowanie i 250 sztuk, co nieco zmniejsza koszt kartki.

Pszczola
25-04-2005, 06:29
papier Ilforda do wydrukow atramentowych jakosciowo jest powalajacy. Wieb gdyz sam go uzywam. Trzeba jednak pamietac, ze jest to papier wybitnie przeznaczony pod folie lub szklo. Inaczej szybko plowieje. Z innych papierow polecam topowego TDk lub papier AgfaJet.

srad
25-04-2005, 08:58
mi papier ilforda zostawial dziwne rzeczy na ciemnych kolorach, byc moze to kwestia ustawienia drukarki, w sklepie tez go bardzo chwalili i cena byla dobra 2 zł za a4

dzi
25-04-2005, 09:06
no ja ostatnio chcialem zaoszczedzic i kupilem jakis polski syf rainbow - rany, twarze zielone, skora zolta - normalnie marsjanie na zdjeciach :) pech, bo wziolem 20 sztuk w paczce :(
a jak z gramaturą na m2? od ilu nalezy brac a do ilu nie ma sensu kupowac?

Pszczola
25-04-2005, 09:12
Co do gramatury to moj Ilford ma 280g/m2, a AgfaJet 240g/m2. Do wydrukow zdjec nie stosuje papieru z ramatura ponizej 240g/m2. Wowczas organoleptycznie idealnie przypominaja dobry papier foto.

Jurek Plieth
25-04-2005, 09:24
Co do gramatury to moj Ilford ma 280g/m2, a AgfaJet 240g/m2. Do wydrukow zdjec nie stosuje papieru z ramatura ponizej 240g/m2. Wowczas organoleptycznie idealnie przypominaja dobry papier foto.
OK, a gdzie w ogóle kupuje się w PL markowe papiery (Kodak, Ilford, Agfa, itp.) do wydruków foto na drukarkach atramentowych? Oczywiście mam na myśli ilości detaliczne.

srad
25-04-2005, 09:50
no ja ostatnio chcialem zaoszczedzic i kupilem jakis polski syf rainbow - rany, twarze zielone, skora zolta - normalnie marsjanie na zdjeciach :) pech, bo wziolem 20 sztuk w paczce :(
a jak z gramaturą na m2? od ilu nalezy brac a do ilu nie ma sensu kupowac?
ja tez kupilem 50 ark EMTECA syf totalny bardziej wyglada to jak tektura a nie papier foto, pozniej sie zmadrzylem poszedlem do mojego labu i w ich sklepie moglem sobie kupic kazdego papieru po 1 arkuszu, wybralem moim zdaniem najlepszy w srednio wysokim zakresie cenowym 2,5zł ark niestety mam skleroze a nazwa byla długa wiec wam nie powiem co to jest, ale obiecuje poprawe nastepnym razem jak bede kupowal to sobie zapisze :)

KMV10
25-04-2005, 10:56
A ja mogę polecić (sprawdzone na wielu "odbitkach") papiery AGAMA.
http://www.agama.pl/index2.php?plik=agama_products
W szczególności polecam:
PAPIER INK-JET FOTO BŁYSZCZĄCY (GLOSS)
KARTON 260 g/m2
oraz
PAPIER INK-JET FOTO PÓŁMATOWY (SATIN)
KARTON 260 g/m2

Drukowałem dużo zdjęć na tych papierach, odwzorowanie barw jest poprawne.
Drukarka - Canon i560.

Najważniejszą sprawa w wyborze papieru przy druku drukarkami Canona było wybranie papieru z mikroporowatą warstwą ochronną.

Warstwa pęczniejąca się nie nadaje (aczkolwiek podobno daje większą trwałość kolorów) - na zdjęciu widać wyraźne przejścia głowicy drukarki. Dlatego są np. kłopoty z papierami RainBow - zdaje się, że dopiero niedawno wprowadzili papier w warstwą mikroporowatą, wszystkie dotychczasowe były z warstwą pęczniejącą.

Papiery te kupowałem w cenie 25 zł za 10 arkuszy A4.

KMV10
25-04-2005, 11:04
OK, a gdzie w ogóle kupuje się w PL markowe papiery (Kodak, Ilford, Agfa, itp.) do wydruków foto na drukarkach atramentowych? Oczywiście mam na myśli ilości detaliczne.

Swojego czasu w MegaAvans był całkiem niezły papier (4x6") KonicaMinolta.
Nienajtańszy (30 arkusików za 30 zł, 270 g/m2, glossy).

(z http://www.megaavans.pl/)
AVANS-SUKCES PLUS-AGD/RTV
SZCZĘŚLIWA 3
80-176 GDAŃSK
sukces-gdansk@avans.pl
tel. ( 58 ) 760 17 30
760 17 31
760 17 32
760 17 33

Mogę Ci polecić (pisałem o tym przed chwilą w tym wątku) papiery Agama. Sprawdzone (http://www.agama.pl/index2.php?plik=agama_products) 2 pierwsze na liście.

Pszczola
25-04-2005, 11:47
OK, a gdzie w ogóle kupuje się w PL markowe papiery (Kodak, Ilford, Agfa, itp.) do wydruków foto na drukarkach atramentowych? Oczywiście mam na myśli ilości detaliczne.

Ja kupuje w sklepie fotograficznym w Bydgoszczy ;-)

Jurek Plieth
25-04-2005, 11:56
Ja kupuje w sklepie fotograficznym w Bydgoszczy ;-)
Nie mam pewności, czy w Gdańsku ostał się choć jeden sklep stricte "fotograficzny" :(

Pszczola
25-04-2005, 11:59
W B. z 2-3 sie jeszcze ostaly. Ale w dobie cyfrakow niedlugo pozstanie tylko Allegro. No i chyba, ze eBay PL sie rozwinie.

Jurek Plieth
25-04-2005, 12:00
Ale w dobie cyfrakow niedlugo pozstanie tylko Allegro. No i chyba, ze eBay PL sie rozwinie.
Właśnie śledziłem Allegro i wybór tamże jest niewielki :(

Pszczola
25-04-2005, 12:05
Rzeczywiscie, w tej chwili na Allegro ni ema nic ciekawego. Moze jakies sklepy internetowe?

Pszczola
25-04-2005, 12:09
O ile dobrze pamietam to caly wybor papierow Ilforda powinien byc dostepny w:
MEDIKON POLSKA, ul. Cyklamenów 7, 04-798 Warszawa

Poza tym:
http://www.papierart.pl/sklep.php?kategory=163

dzi
25-04-2005, 17:11
w MediaMarktach w wawie duzy jest wybor - sam mialem problem co wybrac - jest od taniochy po bardzo drogie wypasy ;) mysle ze w innych miastach jest podobnie

Jurek Plieth
25-04-2005, 17:53
Swojego czasu w MegaAvans był całkiem niezły papier (4x6") KonicaMinolta.
Nienajtańszy (30 arkusików za 30 zł, 270 g/m2, glossy).

(z http://www.megaavans.pl/)
AVANS-SUKCES PLUS-AGD/RTV
SZCZĘŚLIWA 3
80-176 GDAŃSK
sukces-gdansk@avans.pl
tel. ( 58 ) 760 17 30
760 17 31
760 17 32
760 17 33

Mogę Ci polecić (pisałem o tym przed chwilą w tym wątku) papiery Agama. Sprawdzone (http://www.agama.pl/index2.php?plik=agama_products) 2 pierwsze na liście.

Dzięki za wszystkie informacje!
P.S. Czyżbyś był też z Gdańska?

KMV10
25-04-2005, 18:29
Dzięki za wszystkie informacje!
P.S. Czyżbyś był też z Gdańska?

Proszę bardzo!
Niestety nie jestem :)

Jurek Plieth
25-04-2005, 18:34
Proszę bardzo!
Niestety nie jestem :)
Twoja strata :twisted:

Janusz Body
06-05-2005, 21:44
Ciekawe czy do znalezienia w Polsce :roll: .


Jest :-) Kodak'a Proffesional Glossy widzialem dzisiaj w Selgrosie ok. 40 PLN za A4 - ryza chyba 50 szt.

Janusz

Janusz Body
06-05-2005, 21:53
pikne foty wychdzą na tej drukareczce :) aż miło popatrzeć - jednak te efekty osiągam wyłącznie na papierze canon'a - na jakim papierze wy drukujecie? wlozylem ostatnio jakis tani syf to rece mi opadly po tym jak drukarka wypluła fote. Niestety papier canona do tanich nie należy

Foty faktycznie piekne. Mam toto od tygodnia i jestem pod wrazeniem jakosci zdjec. Papier EMTEC premium photo paper - do kupienie w Media Markt - jest bardzo dobrze - przy ustawienaich Canon Photo Pro i Canon Photopaper Plus Glossy.

Jesli drukarka utrzyma jakosc zdjec jak w ten pierwszy tydzien to... wiecej do labu nie pojde :-)

Janusz

Tomasz Golinski
06-05-2005, 22:08
Hmm, jeśli papiery EMTECA są równie trwałe jak płyty, to chyba foty blakną w oczach :P

Janusz Body
06-05-2005, 22:25
Hmm, jeśli papiery EMTECA są równie trwałe jak płyty, to chyba foty blakną w oczach :P


To chyba nie papier blaknie tylko atrament Tomku ;-) Papier ma tylko "przyjmowac" tusz i nie rozlewac go po duzej powierzchni i ta funkcje spelnia niezle.

Janusz

Tomasz Golinski
06-05-2005, 22:42
Przecież nie pisałem, że papier blednie :twisted: tylko że fota blednie. A może być to dlatego, że atrament się odkleja. Ale ja tylko się zgrywam, bo nic nie wiem, nigdy nie drukowałem zdjęć.

filip71
08-05-2005, 20:17
ja uyżywam od dłuższego czasu papierau Rainbow Glossy i jest OK. 200szt A6 kosztowało mnie 40zł.
Drukuję na HP z oryginalnym tuszem.

Polecam także papier HP oraz Konica

Dolek
09-05-2005, 11:01
Generalnie na wielu papierach jakość będzie zadowalająca o ile będzie do tego zrobiony profil ICC. Jeżeli nie ma to niestety najlepsze efekty (choć nie zawsze) otrzymuje się na papierze firmowym (marka jak i drukarka :))
Ja osobiście drukuję na epsonie R200 i próbowałem już wile papierów. Najlepsze efekty na papierze Epsona a dobry jest jeszcze konika minolta (silky/jedwabisty), który szczególnie polecam do pastelowych widoczków. Wtedy efekt jest rewelacyjny.
Ilford faktycznie jest super ale i tak na epsonie jest lepie, bo niestety nie mam profilu. U kumpla, który ma takowy jest po prostu żyletka i po wywołaniu z labu było nie do odróżnienia.

Janusz Body
12-05-2005, 18:16
"Odgrzeje" troche ten watek. :-)

Ostatnio nabylem papier TETENAL. Papier bardzo chwalony w niemieckich czasopismach. Faktycznie dobry. Ciekawostka i to duza to Canvas Textile papier o strukturze plótna i Aquarell - cos jak papier "czerpany". Zdjecia wychodza na tym nieco podobne do akwarelek. Jak ktos potrzebuje wydrukowac cos oryginalnego to polecam.

Papier kupilem w Szczecinie w sklepie foto.

Janusz

Juzer
06-11-2005, 13:21
Foty faktycznie piekne. Mam toto od tygodnia i jestem pod wrazeniem jakosci zdjec. Papier EMTEC premium photo paper - do kupienie w Media Markt - jest bardzo dobrze - przy ustawienaich Canon Photo Pro i Canon Photopaper Plus Glossy.

Jesli drukarka utrzyma jakosc zdjec jak w ten pierwszy tydzien to... wiecej do labu nie pojde :-)

Janusz

Stary post, ale temat wiecznie żywy jak Lenin,
Kupiłem drukarkę IP5200 i do testowania papier kilu producentów. Przy wydruku tego samego zdjęcia, z tymi samymi ustawieniami efekt był taki:

NewTECH Line - jakby za mgłą, cienie wyglądają tragicznie coś w rodzaju centek/drobnych plamek, w miarę oglądania na brzegach łuszczy się i odpada powłoka zdjęcia. Jasne kolory wyglądają dobrze.
HP Premium Plus - podbija kolory, a cienie również wyglądają nie ładnie, takie mniej wyraźne niż powyżej centki/plamki
EMTEC Premium - najlepiej sobie radzi z drukarką Canona, ale przy wydruku zostawia na dwóch brzegach biały margines. Format A6 niestety nie mieści się w standardowym albumie 10x15 i konieczny jest chyba zakup gilotyny.
Canon Pro (dołączony do drukarki) - palce lizać!, kolory naturalne, czarne jest czarne, zdecydowanie najładniej, ale pewnie dlatego, że usatwienia i atrament są pod ten papier.


Jakby ktoś miał jakieś doświdczenie w drukowaniu zdjęć na IP4200/5200 na różnych papierach i doszedł do optymalnych ustawień to prosiłbym o podzielenie się z innymi, zwiększającą się rzeszą użytkowników tych drukarek.

akustyk
11-08-2006, 23:58
dzisiaj robilem troche zdjec na Fuji Premium Plus Photo Paper. kupilem w sklepie "plytowo-CD-kowym" Delfin we Wroclawiu na Dawida.

paczka 20 arkuszy za 35zl, gramatura 235 g/sq.m.

wrazenia... no... chcialbym, zeby tak wygladalo najgorsze co sie da wyciagnac z Pixmy 4200. z niemoznosci znalezienia profili ICC do tych papierow na stronie Fuji, drukowalem bez zadnej konwersji profili, po wybraniu druku normalnej jakosci na papierze Pro Photo. z JPEG-a sRGB8 kolory sa glebokie i trafne. wiernosc nie jest moze stuprocentowa, ale przy zdjeciach o stosunkowo niewysokim nasyceniu (portrety mojego dziecka) nie zauwazylem istotnych odstepstw. przejscia tonalne plynniutkie, ladne cienie, swiatla bez zastrzezen.


inna rzecz, ze po wskazniku zuzycia atramentow mam wrazenie, jakby mi drukarka nie korzystala tyle ile trzeba z czarnego tuszu foto. zeszlo mi calkiem sporo rozowego atramentu, niemalo zoltego i niebieskiego, a czarnego ledwie-ledwie. zdjecia niekoniecznie byly jasne, wiec fakt jest dziwny.

czegos nie wiem bo za glupi jestem, nie doczytalem, czy po prostu tak ma byc?

KuchateK
12-08-2006, 03:21
Tak ma byc... Czarny to tylko lekki dodatek. Wymieszanie cmy daje juz bardzo gleboki braz, wiec tego czarnego wcale nie trzeba tak wiele do pelnej czerni.

akustyk
12-08-2006, 03:31
Tak ma byc... Czarny to tylko lekki dodatek. Wymieszanie cmy daje juz bardzo gleboki braz, wiec tego czarnego wcale nie trzeba tak wiele do pelnej czerni.
no to spoko...

jeszcze tylko w poniedzialek zamowie pare zapasowych tuszy i jakies papiery do eksperymentow (1,75 za arkusz to troche duzo jednak) i chyba sobie portfolio przedrukuje :)

fajna sprawa :D

trucker
12-08-2006, 06:57
[QUOTE=Juzer
Canon Pro (dołączony do drukarki) - palce lizać!, kolory naturalne, czarne jest czarne, zdecydowanie najładniej, ale pewnie dlatego, że usatwienia i atrament są pod ten papier.

Raz jeszcze sprawdza sie stara prawda - masz to za co placisz. Testowalem wszystkie papiery Canona na Pixma MP500 i Canon Pro jest zdecydowanie najlepszy, niestety jest tez zdecydowanie najdrozszy

Janusz Body
12-08-2006, 07:38
,,, jakies papiery do eksperymentow (1,75 za arkusz to troche duzo jednak) i chyba sobie portfolio przedrukuje :)

fajna sprawa :D

Wypróbuj Ilforda :) Smooth Pearl i Smooth Glossy - profile generyczne są na stronach Ilforda. Miodzio :)

lewAp7
19-03-2007, 19:39
Stary wątek, ale odnowię trochę...
Czy komuś z Was wpadł w ręce może TPI-FOTOPAPIER? Jest tego sporo na Allegro i cena tego jest bardzo przystępna. Znalazłem gdzieś na forach kilka opinii o nim (w większości pozytywnych), ale moze ktoś go wypróbował z drukarka Canona, najlepiej Pixma 4xxx/5xxx, tusze orginalne...?
Szukam na razie czegoś odpowiedniego (tańszego) dla mnie i za każdą rade będę wdzięczny. Canon dobry, ale drogi... Z tych tańszych przetestowałem EMTEC Ultra - nawet daje radę. A jak jest z tym TPI?

edit
Nie chcieliście pomóc to sobie kupiłem ten papier i przetestowałem...
Porównując wydruki na tych samych ustawieniach pomiędzy TPI hochglanz 240g a EMTEC Ultra 270g różnic w jakości druku i kolorach nie zauważyłem, błyszczą się tak samo, w dotyku też nie czuć różnicy (może i delikatnie czuć jakby EMTEC był troszkę grubszy, sztywniejszy ale ale być może działa tu podświadomie te 270g EMTEC'a...).
Cenowo lepiej wyjdzie TPI - koszt z Allegro: 2 paczki po 100 szt. + przesyłka wyniesie 45,50 zł (koszt przesyłki jest ten sam zarówno dla 1 jak i 2 paczek - dlatego opłaca się brać dwie). EMTEC'a na Allegro nie znalazłem, ale jest np. w Media Markt... nie wiem ile kosztuje paczka 100 szt., za 50 szt. płaciłem 25 zł. (ceny z 03'2007)

Nie miałem niestety możliwości porównania jakości powyższych papierów do orginalnego papieru Canona. Napewno Canonowi nie dorównują, ale to co uzyskałem w pełni mnie satysfakcjonuje i, być może, przekonam się na stałe do tego TPI... jednak sprawdzę jeszcze inne...

Pkost
25-03-2007, 18:42
Hi,
Proszę o wasze sugestie związane z papierem foto do IP4300. Jakiego używacie?? Który ma najlepszą relację cena-jakość?? Gdzie kupujecie??


Pozdrawiam
Pkost

piszczal
25-03-2007, 19:10
nie wiem co to IP4300 ale polecam dobry baryt może być Ilforda, najlepiej ciepłotonowy. Tylko długo trzeba płukać :-)

perlpa
06-04-2007, 11:51
Dotychczas drukowałem swoją pixmą 5200 na oryginalnych tuszach i papierze Epson Premium Glossy Photo 255 g/m2 i jakośc była dla mnie dobra-bardzo dobra. Cały czas szukałem jednak obniżenia kosztów i papieru półmatowego lub jedwabistego do portretów.

Robiłem trochę wydruków na papierze Konica Silky 235 g/m2 i jakość mi odpowiadała z wyjątkiem faktu, że niestety w ciemnych partiach wydruku tusz się rozlewał i widoczne były jakby ślady po wałku czy głowicy.

Obecnie zacząłem próbnie drukować na tuszach Inkteca (stosuję zalecane przez Inktec'a Profile Canona) i na papierach Inkteca.
Efekty sa takie:

- na papierze błyszczącym ( ITP-20EPA3) 270g/m2 jest równie dobrze jak na zestawie "tusz Canona-papier Epsona"

- na papierze Silky ( ITP-20SEP) 280g/m2 wydruki wyglądają dramatycznie! Są bardzo widoczne ślady po wałku lub głowicy. Absolutnie nieakceptowalne.

Zastanawiam się czy przypadkiem mój problem z tym papierem Silky nie jest spowodowany zbyt dużą gramatura papieru? Producent drukarki podaje wartość graniczną 273 g/m2 a ten Papier Inktec Silky ma 280g/m2.

A może to coś innego? Z niektórych Waszych wypowedzi wynika że stosujecie z tą drukarką grubsze papiery np. Ilford Smooth Pearl 280 g/m2.

Czy mogę stosować z Pixmą 5200 grube papiery 280g/m2 np. od Ilforda? Macie jakieś inne propozycje papieru do wydruków portretów z Pixmy Ip5200?

Janusz Body
06-04-2007, 12:09
....

A może to coś innego? Z niektórych Waszych wypowedzi wynika że stosujecie z tą drukarką grubsze papiery np. Ilford Smooth Pearl 280 g/m2.

Czy mogę stosować z Pixmą 5200 grube papiery 280g/m2 np. od Ilforda? Macie jakieś inne propozycje papieru do wydruków portretów z Pixmy Ip5200?


Mam co prawda pixme 5000 ale to chyba wystarczająco blisko. Od ponad roku uzywam tylko papieru Ilforda Smooth Pearl (280g/m2) i Smooth Gloss(290g/m2). Obydwa na profilach robionych dla mojej drukarki. Zero problemów. Porównywałem wydruki na profilach generycznych Ilforda. Te zrobione wychodzą lepiej, czyli warto zrobić sobie profile dedykowane zwłaszcza jeśli używasz nie-canonowskich atramentów.

Do portretu Ilford Smooth Pearl jest naprawde fajny ale jak chcesz czegoś naprawdę extra-delux super duper to polecam permajet (www.permajet.pl). To jest klasa sama w sobie. Kupując papier dostajesz też profil tj. zrobią Ci profil do Twojej drukarki. To sie odbywa wysyłkowo - nigdzie jeździć nie trzeba.

perlpa
06-04-2007, 12:43
Janusz, dziękuję za szybką odpowiedź. Masz może pomysł z czego może wynikać problem z tymi pasami na wydruku? Głowica jest na pewno czyściutka.

PS. Zdaje się że podany przez namiar na PermaJet to sklep Dutego :) Dagmar - pozdrawiam

Janusz Body
06-04-2007, 12:59
Janusz, dziękuję za szybką odpowiedź. Masz może pomysł z czego może wynikać problem z tymi pasami na wydruku? Głowica jest na pewno czyściutka.
....

Trochę to domysły a nie "real science" ale może profile są źle dobrane. Jak inne drukuje OK to to nie może być nic mechanicznego więc zostaje paskowanie z powodu złej ilości tuszu rzuconego na papier. Gramatura? Raczej chyba nie bo Ilford 290g/m2 przelatuje płynnie.

Ten Silky od Gloss różni się pewnie absorbcją tuszu. może być tak że ilość artamentu przekracza możliwości wchłaniania no i potem głowica to wszystko rozmazuje.

All my life who am i?
06-04-2007, 16:16
a mial ktos stycznosc z papierami filrmy Hahnemühle? i np papierem: Hahnemühle FineArt Pearl? http://www.hahnemuehle.com/index.php?mid=400&lng=en&pkat=1166
podobno efekty dokladnie takie jak na tradycyjnej odbitce barytowej...

Shenli
17-05-2007, 21:13
Witam!

tu jest np. Papier Canona
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=196260233&msg=Aukcja+zosta%C5%82a+dodana+do+obserwowanych.%0 A%09%3C%2Fp%3E%3Cp%3EAby+przed+zako%C5%84czeniem+o trzyma%C4%87+e-mail+z+przypomnieniem%2C%3Cbr+%2F%3Ezmie%C5%84+ust awienia+w+zak%C5%82adce%0A%09%3Ci%3EMoje+Allegro+% 3E+Aukcje+%3E+%3Ca+href%3D%22%2Fmy_allegro.php%3Fp age%3Dauctions%26type%3Dwatch%22%3EObserwuj%C4%99% 3C%2Fa%3E%3C%2Fi%3E

Cena jest tańsza niż znalazłem cene Ilforda.
Co możecie powiedzieć o stosowaniu tuszy ActiveJet do IP5000??
Ja od jakiegoś czasu używam. Jak robiłem test na papierze Canona to nie zauważyłem żadnej różnicy.

Marx
24-06-2007, 22:47
witam
czy pixma potrafi dobrze drukowac na papierach 10x15? dobrze tzn bezmarginesowo? Zastanawiam sie czy kupowac A4 czy 10x15 - wtedy odpada ciecie. Wogole podzielcie sie informacja, jaki papier kupujecie (tzn jakie wymiary)

Apropo papieru Tetenal - zabija, niestety ceną

lewAp7
26-06-2007, 19:12
potrafi, 10X15, 13X18, a4

sv
26-06-2007, 21:14
a mial ktos stycznosc z papierami filrmy Hahnemühle? i np papierem: Hahnemühle FineArt Pearl? http://www.hahnemuehle.com/index.php?mid=400&lng=en&pkat=1166
podobno efekty dokladnie takie jak na tradycyjnej odbitce barytowej...


Hahnemuehle to jedne z najlepszych dostępnych papierów do druku atramentowego. niestety nie najtańsze.

Norbert Slowik
26-06-2007, 21:39
ja drukuję na epsonie. może drogo ale trzyma klasę w górnych półkach. czekam na coś co mi pomoże odnależćź metalic.

Marx
27-06-2007, 09:19
Hej
Czy ktos drukowal na papierach od Smyk76 z Allegro?
np na tym
http://www.allegro.pl/item210271014_papier_foto_100_szt_10_x_15_200_g_m2 _satynowy_hit_.html
Przy kupnie dwoch paczek wychodzi 20gr/szt

Drukowalem na papierze foto Emteca 10x15 270g, wychodzi 40gr/szt
Jakość mnie zadowala, choc nie bardzo mam porownanie bo to moje pierwsze wydruki foto

aptur
22-08-2007, 15:09
No to zamówiłem sobie tego wychwalanego ilforda smooth - jak przyjedzie to się podzielę opinią. Jako że drukarka na razie nieskalibrowana to sciągnełem sobie profil ze strony ilforda. Przy okazji - emtec premium to porażka, już przed zadrukowaniem wygląda jak zwykły kawałek tektury.

Wats0n
22-08-2007, 16:02
Cóż, ja też dorzucę coś od siebie.
Nieopacznie nabyłem drogą kupna 100 szt. 10x15 HP Premium Photo Paper, Glossy. Tragedia, nie dość, że pod palcami jak tektura, to chyba jest zaimpregnowany bo atrament wysycha wyjątkowo niemrawo, zostawiając paskudny efekt końcowy. Co zabawne, HP Advanced Photo Paper - niby o jedną kategorię gorszy - wypada znacznie lepiej na Pixmie.

Co do Emteca (premium photo paper) - nie mogę się zgodzić z opinią parę postów wyżej - Jestem z niego całkiem zadowolony, cena niewysoka, jakość - nie mam się do czego przyczepić.

Na chwilę obecną to tyle.

Marx
22-08-2007, 22:26
Emtec Premium ma 3 gwiazdki, podobnie jak Everyday z nowej serii. Everyday jest niestety slaby. Natomiast Ultra Photo jest bardzo dobry (4 gwiazdki wg Emteca).
Co do papierow HP - do drukarki Pixma musi byc papier mikroporowy. HP nie musi miec takiego papieru, stad niekompatybilnosc

Art Mag
23-08-2007, 01:58
Kupiłem ostatnio bardzo dobry papier, konfekcjonowany przez firmę CEZEX. 15 arkuszy około 22 PLN. 260 g/m2 błyszczący, jest też perła. Dobry w dotyku, powierzchnia wydruku "jak gumowana", bardzo biały. Wydruki na HP 8250 z profilem zrobionym dla tego papieru, więcej niż bdb.

aptur
25-08-2007, 22:58
Jako że Ilford smooth pearl dojechał to krótka opinia z mojej strony. Papier jest świetny. Zdjęcia praktycznie nie da się odróżnić od odbitki z labu. Kilka słów o ustawieniach. Najlepsze rezultaty osiągam drukując z aplikacji canona z ustawieniem kolor-jasność: ciemniej. W zasadzie udało mi się uzyskać idenczytne wydruki z tym co widzę na monitorze. Co ciekawe korzystanie z profili Ilforda przynosi gorsze efekty ale tutaj już upatruję winę w moim nieskalibrowanym monitorze.
Zauważam jedną jedyną wadę tego papieru - jest drogi :)
Zastanawiam się nad kupowaniem formatu A4 i cięciem. Na upartego z jednej kartki A4 powinny wyjść 4szt 10x15.

niewidzialny
18-02-2010, 22:29
czesc!

Przegladam wasze wypowiedzi i zastanawiam sie czy duzo sie zmienilo przez te trzy ostatnie lata w kwestji papierow fotograficznych. Czy doradzilibyscie mi cos konkretnego z nizszej kategorii cenowej ale nie najgorsze jakosciowo?

Mam nadzieje ze watek nie umarł.

pozdrawiam

Marx
19-02-2010, 07:49
polecam papier z Lidl'a firmy Sihl. Tani i bardzo dobry.

niewidzialny
21-02-2010, 14:52
dzieki ale lidl jawi mi sie jako msc gdzie co tydz jest cos innego a potrzebuje pewnego zrodla. Ale z ciekawosci napisz prosze cene i gramature przy A4 i co uwazasz za bdb? czy porownywales z innymi papierami?

dzieki

Janusz Body
21-02-2010, 14:57
Po mojemu to niewiele (w sensie marki) się zmieniło.

Moi faworyci to:

1. Permajet (http://www.adstudio.com.pl/permajet.html) - kilkadziesiąt rodzajów papieru.
2. Ilford Snmooth Pearl (nie - classic)

Marx
21-02-2010, 15:32
dzieki ale lidl jawi mi sie jako msc gdzie co tydz jest cos innego a potrzebuje pewnego zrodla. Ale z ciekawosci napisz prosze cene i gramature przy A4 i co uwazasz za bdb? czy porownywales z innymi papierami?

dzieki

zgadza sie, co tydzien jest tam cos innego. Papiery sa w ofercie co kilka miesiecy, delikatnie zmienia sie opakowanie, na szczescie w srodku papiery sa wciaz tak samo dobre.
Cena to niecale 20zl za 100 sztuk 10x15. A4 tez wystepuje, dokladnej ceny nie pamietam ale chyba ok 20zl za 50 szt.
Gramatura 280g, organoleptycznie jak papier z labu.
Jakosciowo porownywalem ten papier z kilkoma innymi.
Jest wyraznie lepszy od Agfa, Emtecow, GP501, Objecta, Rainbow.
Porownywalny z Kirkland czy Canon PR-101.
Polecam zainwestowac 20zl i samemu sie przekonac.

MateoEN
07-03-2010, 17:34
witam, mam pytanie co do papieru Canon - Glossy Photo 10x15 (GP-501) 100 szt. 35zł,
drukowanie niewielkich ilosci dla klientow na Canon - PIXMA MP990. Miał ktos doczynienia z tym papierem?

Marx
07-03-2010, 19:27
dosyc cienki (grubosc), jakosciowo bez rewelacji

MateoEN
07-03-2010, 20:10
hmm czyli od jakiej grubości papier jest w miare ok?

Marx
07-03-2010, 20:48
grubosc nie swiadczy o jakosci, np do albumu lepsze sa ciensze bo album lzejszy:)
o jakosci swiadczy jakosc samego wydruku

pierotez
03-07-2010, 23:43
Z racji że od niedawna jestem użytkownikiem 2 canonów to piszę u Was :)

Nowa drukarka IP4700 + tusze OCP. Papier firmowy się też skończył a więc, co myślicie o zamiennikach marek Solution (http://www.falter.pl/index.php?page=2&s=60&num=91) oraz PermaJet (http://allegro.pl/item1076046943_papier_foto_permajet_oyster_200szt_ obnizka_cen.html) jako tańsze zamienniki.
Czy ten Lidlowski się pokazał? Dużo ludzi go chwali.
Do druku tuszami chemicznymi (nie pigmenty) pewnie super to coś od Ilforda, Harmana albo Canonowski Pro :)

Druga sprawa to jaką naj. gramaturę da się zapodać tej pixmie. Czy wejdzie jakieś płótno 350-380g. Gdzieś usłyszałem że jakoś głowica się unosi i można.

Pozdrawiam, Piotr.

perlpa
04-07-2010, 21:34
Papiery PermaJet są znakomite. Sam ożywam od dawna PermaJet Oyster wraz z tuszami Inktec'a i jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Podstawa to kalibracja całego zestawu: drukarka + tusze + papier i używanie wygenerowanego profilu.

Nie próbowałem używać na swojej pixmie 5200 płótna więc się nie wypowiem.

Pozdrawiam

pierotez
22-08-2010, 02:11
Może wiecie gdzie w Wawie sprzedadzą mi po 1-2 sztuce papierków celem przetestowania w domu. Chętnie bym sprawdził działanie mojego sprzętu na kilku perłach np. od ilforda, tetenala, fomeya, hahnemula. Tusze i tak nieoryginalne używam to i tak wsio jedno czy canona czy inne, i tak w razie czego trzeba profil ukręcić :)

pierotez
22-08-2010, 21:27
Po mojemu to niewiele (w sensie marki) się zmieniło.

Moi faworyci to:

1. Permajet (http://www.adstudio.com.pl/permajet.html) - kilkadziesiąt rodzajów papieru.
2. Ilford Snmooth Pearl (nie - classic)
Janusz czemu nie Ilford Classic - przecież to papier do drukarek wybitnie atramentowych (canon ip..)
Się pytam bo chcę kupić a classic tańszy.

Maykster
24-03-2011, 21:19
Czy wiadomo komuś co się dzieje z dostępnością papierów permajet ?
Jedynym dystrybutorem jakiego udało mi się namierzyć była cyfrowaciemnia .
Jednak od jakiegoś czasu asortyment mają bardzo ubogi i permajet jest w wyprzedaży towaru . Czy jest jeszcze ktoś kto sprzedaje w/w papiery ?

ukasus
10-09-2012, 22:16
Jaki papier będzie lepszy do Epson P50 i lyson fotonic xg:
Epson Glossy Photo 0,90zł
Epson Premium Semigloss Photo 2,50zł
Epson Premium Glossy Photo 1,30zł
Ilford Galerie Smooth Pearl 2,72zł
ILFORD GALERIE PRESTIGE SMOOTH PEARL 2,72zł
Ceny za arkusz a4
Czy może jeszcze jakiś inny?

ILFORD Polska
12-09-2012, 10:01
Jaki papier będzie lepszy do Epson P50 i lyson fotonic xg:

Wszystko zależy od tego co jest dla Ciebie w papierze najważniejsze. Jeśli bezkompromisowa jakość, grubość papieru i trwałość wydruku, to zgodnie z opinią TIPA (http://www.druk.medikon.pl/pl/nowosci/news04/ilford-tipa-2012) w tym roku najlepsze są jeszcze świeże jak ciepłe bułeczki, nowe, grubaśne wersje papierów ILFORD GALERIE Prestige w wersji 310gsm ;), dostępne w dwóch wersjach wykończenia powierzchni:

ILFORD GALERIE Prestige Smooth Gloss 310gsm - 2,42zł/arkusz A4
ILFORD GALERIE Prestige Smooth Pearl 310gsm - 2,42zł/arkusz A4

Jeśli kluczowa jest relatywnie niska cena, to w trochę niższej gramaturze (aczkolwiek wciąż całkiem grube) ILFORD ma:

ILFORD GALERIE Premium Gloss 270gsm - 1,52zł/arkusz A4
ILFORD GALERIE Premium Lustre 270gsm - 1,52zł/arkusz A4

czornyj
12-09-2012, 10:49
Jeśli już decydować się na zamiennki o wątpliwej trwałości, najlepiej używać papierów typu SP (Swellable Polymer) pokrytych warstwą puchnących polimerów, które chłoną i hermetyzują nadrukowany atrament.

O ile mi wiadomo, w powłoki tego typu zaopatrzone są podłoża Ilford serii Classic

ILFORD Polska
12-09-2012, 11:08
Jeśli już decydować się na zamiennki o wątpliwej trwałości...

Dokładnie. Warto pamiętać, że nawet najlepszy papier zadrukowany niepewnym tuszem, nie zagwarantuje najlepszych rezultatów, szczególnie w kwestii trwałości. Inna sprawa, że przy zabawie z zamiennikami, żeby uzyskać przyzwoite kolory, prawie zawsze zmuszeni będziemy kręcić indywidualne profile.


najlepiej używać papierów typu SP (Swellable Polymer) pokrytych warstwą puchnących polimerów, które chłoną i hermetyzują nadrukowany atrament. W przypadku Ilforda będzie to seria Galerie Classic.

Niestety, z powodu coraz większej popularności druku tuszami pigmentowymi i co za tym idzie, coraz niższą popularnością papierów pęczniejących (Swellable Polymer), kompatybilnych wyłącznie z tuszami barwnikowymi, seria GALERIE Classic została wycofana, a papiery tej serii nie będą już dłużej dostępne :(. Pocieszeniem może być fakt, że wszystkie papiery ILFORD GALERIE Prestige i Premium są kompatybilne zarówno z tuszami pigmentowymi jak i barwnikowymi. Wyjątkiem jest GOLD FIBRE Silk, którego oficjalnie nie powinno się stosować z tuszami barwnikowymi (choć znajdą się tacy, którzy taką kombinację stosują, a efekty sobie chwalą :)).

Juriko
12-09-2012, 12:25
Jak jest różnica między tymi papierami:
ILFORD GALERIE Premium Lustre 270gsm - 1,52zł/arkusz A4
ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290 g/m2(A4) prócz gramatury oczywiście. :)

tomkod
12-09-2012, 12:47
Czy są profile dla drukarki Epson L800 dla papieru ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290?

Ostatnio drukowałem z profilami dla P50 i niestety kolory odbiegają znacząco od tego co powinno byc.

--- Kolejny post ---

update,

właśnie odwiedziłem stronę ilford.com i znalazłem brakujące mi profile :rolleyes:

ILFORD Polska
12-09-2012, 16:24
Jak jest różnica między tymi papierami:
ILFORD GALERIE Premium Lustre 270gsm - 1,52zł/arkusz A4
ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290 g/m2(A4) prócz gramatury oczywiście. :)

Całkiem ciekawe porównanie tych papierów popełniła niedawno na swoim blogu Ewa Prus (http://www.ewaipiotr.pl/2012/07/nie-moze-byc-za-lekko/)(redaktorka Digital Foto Video), do którego lektury zapraszamy niejako we wstępie :).

Poza widoczną na pierwszy rzut oka różnicą gramatur, grubości i wrażeń jakie pozostawiają fotografie trzymane w dłoni (oraz oczywiście cen ;)), jest jeszcze kilka szczegółów różniących te papiery:

Odbiorca / użytkownik. Papiery GALERIE Prestige i GALERIE Premium są adresowane do dwóch różnych odbiorców, oczekujących czego innego od swoich wydruków. W zależności od stopnia naszego zaawansowania w sztuce fotografii oraz naszych aspiracji możemy od papierów oczekiwać całkiem różnych cech. Ogólnie możne powiedzieć że GALERIE Premium to dobry stosunek jakości do ceny, a GALERIE Prestige to bezkompromisowa jakość.

Historia. Papiery GALERIE Prestige 310 gsm (Smooth Pearl i Smooth Gloss) to następcy papierów GALERIE Smooth 280 gsm, wprowadzonych na rynek ponad 10 lat temu (koniec 2001 roku)! ILFORD od tamtej pory nie zasypiał gruszek w popiele, więc do dziś papiery te mocno ewoluowały. Zmieniała się gramatura (najpierw na 290gsm, teraz na 310gsm) oraz konstrukcja papieru, w tym grubości i właściwości jego poszczególnych warstw. Pamiętajmy, że cały czas mówimy o papierze do drukarki, a więc większość wprowadzanych zmian zachodziła dzięki uważnej obserwacji rynku i wymuszona była ewolucją oraz zmianami technologicznymi drukarek i tuszy różnych producentów. Dla przykładu, na poniższej ilustracji widać zmiany wprowadzone przez producenta w 2009 roku w odpowiedzi na wprowadzenie nowej technologii tuszy w drukarkach Epson i HP:


https://canon-board.info/imgimported/2012/09/innowacyjnepapierywrolachilfordgalerieju-2.jpg
źródło (http://www.swiatobrazu.pl/zdjecie/artykuly/90866/innowacyjne-papiery-w-rolach-ilford-galerie-juz-w-polsce.jpg)

Co ważne, od samego początku ich istnienia - papiery Smooth Gloss i Smooth Pearl cieszyły się ogromną popularnością, jako stosunkowo niedroga i zaskakująco dobra alternatywa dla oryginalnych papierów oferowanych przez czołowych producentów drukarek - Canona, EPSONa i HP. Szczególną uwagę przykuwała perłowa powierzchnia, tak bardzo przypominająca papier matowy z minilabu - niewrażliwa na odciski palców, jednocześnie ciesząca jedwabistym połyskiem. Na forach dyskusyjnych na całym świecie, użytkownicy wypowiadają się o tym papierze w samych superlatywach i naprawdę trudno znaleźć złe słowo na ILFORDowską Perłę. Z czystym sumieniem można powiedzieć że ten papier to nieustannie żywa legenda! :) GALERIE Premium 270gsm to papiery, o praktycznie identycznych powierzchniach jak GALERIE Prestige 310gsm, które już dziś mają swoich zagorzałych zwolenników, jednak ponieważ pojawiły się ledwie pół roku temu, trudno na razie mówić o jakiejś historii.

Trwałość (zarówno samego papieru jak i wydruków na nim wykonywanych). Rok temu, po długotrwałych testach w laboratoriach Wilhelm Imaging Research, światło dzienne ujrzał raport, według którego wydruki wykonane na papierach ILFORD GALERIE Smooth 290 (z których wyłoniły się dzisiejsze GALERIE Prestige 310gsm), w odpowiednich warunkach zachowają swój wygląd nawet przez 250 lat! Pełny raport można znaleźć tutaj (http://www.wilhelm-research.com/Ilford/Ilford.html). Możemy przypuszczać że trwałość papierów GALERIE Premium nie powinna znacząco odbiegać od powyższych wyników, jednak jak na razie nie mamy żadnych testów na potwierdzenie tej tezy.

Format i dostępność. Papiery GALERIE Premium 270gsm teoretycznie są już na stronie producenta dostępne w wielu formatach, także w rolach, jednak wygląda, że tylko za wielką wodą. W europie jak na razie można je kupić jedynie w arkuszach w formacie A4. Dla odmiany papiery GALERIE Prestige 310gsm dostępne są w praktycznie w każdym formacie - w arkuszach od 10x15cm do A2 oraz w rolach o szerokości od 43,2cm do 152,4cm!

Odwzorowanie / zastosowanie. W kwestii rozpiętości gamutu mamy remis. Oba papiery reprodukują prawidłowo nawet bardzo nasycone barwy w bardzo zbliżony sposób. Ostrość detali (przynajmniej na wydrukach z EPSONów SP7900, R3000 i L800) praktycznie taka sama. W kwestii odwzorowania szczegółów w światłach i cieniach różnice pomiędzy papierami GALERIE Prestige 310gsm i GALERIE Premium 270gsm będą całkowicie niezauważalne, lub... widoczne gołym okiem! Wszystko w zależności od tego jakie fotografie będziemy drukować i w jaki sposób będziemy je potem prezentować. Różnice zaczynają być widoczne, kiedy na tapetę weźmiemy obrazy z istotnymi szczegółami w najciemniejszych cieniach i najjaśniejszych światłach. Klasycznym przykładem niech będzie portret pary ślubnej - czarny, subtelnie prążkowany garnitur pana młodego i biała, aksamitnie gładka suknia panny młodej. Oczywiście, mając sensowny i skalibrowany monitor zawsze można podciągnąć zdjęcie pod konkretny papier i jego możliwości, a oglądając raz jedno, raz drugie, przysiąc, że nie ma różnicy. Jednak drukując to samo zdjęcie na obu papierach i porównując je bezpośrednio obok siebie różnica, choć niewielka, będzie zauważalna. Tam gdzie kończą się szczegóły w najciemniejszych i najjaśniejszych partiach obrazu wydrukowanego na papierze GALERIE Premium 270gsm, fotografia wydrukowana na GALERIE Prestige 310gsm pokazuje, że po każdej stronie są jeszcze ze 2-3 tony. W takim bezpośrednim porównaniu także ciężar i sztywność papieru przeważają szalę na korzyść grubszego GALERIE Prestige 310gsm :).

Profile. Tu nie ma różnic. Dla wszystkich, którzy nie posiadają lub nie mają dostępu do spektrofotometru i nie chcą wydawać pieniędzy na zlecanie na zewnątrz usługowego wykonania profili, ILFORD do swoich papierów GALERIE Prestige i Premium zapewnia na swojej stronie całkiem przyzwoite i co najważniejsze darmowe profile ICC dla większości drukarek atramentowych na rynku (ostatnio dzięki współpracy z nami, pojawiły się też na profile do najnowszego CISSa EPSON L800:)).

Jak to w życiu bywa, finalnie, o decyzji wyboru i zakupu tego czy tamtego papieru zazwyczaj decydują indywidualne kwestie zależne od oczekiwań odbiorcy/użytkownika czy docelowego zastosowania.

Juriko
12-09-2012, 19:42
Czyli ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290 g/m2 to starsza wersja obecnych GALERIE Prestige 310gsm ?
Rozumiem też że Smooth Pearl oraz Premium Lustre mają tę samą perłową powierzchnię?
ps. zaczynam się motać przy tej mieszaninie rodzajów i roczników. ;)

ILFORD Polska
13-09-2012, 09:33
Czyli ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290 g/m2 to starsza wersja obecnych GALERIE Prestige 310gsm ?

Zgadza się. ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290gsm to dotychczasowa wersja, która aktualnie jest zastępowana nowym, grubszym i cięższym ILFORD GALERIE Prestige Smooth Pearl 310gsm. To samo tyczy się wersji Gloss. Poza grubością, pozostałe właściwości papierów nie zmieniają się.


Rozumiem też że Smooth Pearl oraz Premium Lustre mają tę samą perłową powierzchnię?

Jak widać na poniższym zdjęciu powierzchni obu papierów (zrobionym na szybko przez szkło powiększające), GALERIE Prestige Smooth Pearl (po lewej) i GALERIE Premium Lustre (po prawej) mają praktycznie takie same powierzchnie.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s11.postimage.org/rcn3968f7/ilford_prestige_smooth_pearl_vs_premium_lustre_s.j pg)

Juriko
13-09-2012, 12:35
To teraz pytanie trudniejsze. ;)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img211.imageshack.us/img211/7965/sg201c.jpg)

To jest widok powierzchni satyny Canona SG201. Czy w bezpośrednim kontakcie widać różnice powierzchni wspomnianych wyżej papierów Ilforda i tego Canona? Na zdjęciach, tych z lupą i moim trudno dostrzec istotne różnice.
Poza tym co mają takiego wspomniane papiery Ilforda czego nie ma SG201 Canona, żebym posiadł potrzebę drukowania drukarką Canona na Ilfordzie? :)

ILFORD Polska
13-09-2012, 14:19
To teraz pytanie trudniejsze. ;)
(...) Czy w bezpośrednim kontakcie widać różnice powierzchni wspomnianych wyżej papierów Ilforda i tego Canona? Na zdjęciach, tych z lupą i moim trudno dostrzec istotne różnice.

Trudno to określić nie mając bezpośrednio przed sobą wszystkich tych papierów. Warto jednak podkreślić, że to nie sama powierzchnia decyduje o tym, który papier lepiej sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach.

Jakiś czas temu użytkownicy Canon-Board.info testowali papiery ILFORD GALERIE. Pozwolę sobie zacytować porównanie ILFORDowskiej perły do wspomnianego Canona, jakie zamieścił SebaWolf (cały wątek tutaj (http://www.canon-board.info/druk-skanowanie-wyswietlanie-zarzadzanie-barwa-69/akcja-testowanie-papierow-do-druku-ilford-galerie-79687/index3.html)).


(...) Papiery Semi gloss: Ilford Smooth Pearl - Canon SG-201. Chociaż Ilford opisuje powierzchnię papieru jako perłową jest łudząco podobna do tej opisywanej w Canonie jako satynowa. Podobnie jak w pierwszym przypadku i tu kolory wydają sie bardziej nasycone i bardziej poprawne na korzyść Ilforda szczególnie uwidacznia sie to na wydrukowanych kolorowych gradientach tam gdzie jest niebieski, u Ilforda jest niebieski w Canonie wpada w fiolety, zdjęcia z duża ilością nieba na Ilfordzie wyglądają lepiej. Wszytko byłoby dobrze gdyby nie przejścia w cieniach sytuacja identyczna jak w poprzednim przypadku. Cena identyczna~ 2,60zł/szt. niektóre zdjęcia na korzyść Ilforda inne na korzyść Canona. Na pewno warto go mieć w swojej szufladzie. Perłowa powierzchnia wymiata, chyba nieco bardziej chropowata i połyskująca niż w SG-201.(...)


Poza tym co mają takiego wspomniane papiery Ilforda czego nie ma SG201 Canona, żebym posiadł potrzebę drukowania drukarką Canona na Ilfordzie? :)

To akurat jest bardzo proste. Dla większości tych, którzy drukowali już na papierach ILFORD GALERIE argument, że są papierami ILFORD jest całkowicie wystarczający! :) ILFORDowska Perła to nie tylko piękna powierzchnia, ale też sprawdzona jakość, powtarzalność, pewność rezultatów!

W stosunku do papieru CANON SG-201 papiery ILFORD mają jeszcze jedną, dosyć istotną przewagę - mają wyższą gramaturę w podobnej cenie lub niższą cenę przy podobnej gramaturze :)

ILFORD GALERIE Premium Lustre 270gsm - 1,52zł/arkusz A4
ILFORD GALERIE Prestige Smooth Pearl 310gsm - 2,42zł/arkusz A4
vs
CANON SG-201 Photo Paper Plus Semi-Gloss 260gsm - 2,35zł/arkusz A4

Juriko
13-09-2012, 14:45
Myślałem że coś usłyszę o trwałości, że jedne 100 lat, a drugie 200. ;)
Wątek testowy o papierach Ilforda oczywiście śledziłem. I tak muszę (chcę) przekonać się sam, czy perełka Ilforda jest ładniejsza od satynki Canona.
Co do cen. Wszystkie były by do zaakceptowania, żeby nie kwestia kosztów przesyłki. A kupowanie po kilkaset arkuszy w warunkach amatorskich niekoniecznie jest najlepszą opcją.
I stąd następne pytanie. Czy w Bydgoszczy można gdzieś dostać na miejscu te papiery(Ilforda)?

ILFORD Polska
13-09-2012, 15:37
Czy w Bydgoszczy można gdzieś dostać na miejscu te papiery(Ilforda)?

Mogą być dostępne w IBO przy ulicy Gałczyńskiego 19a.

Juriko
13-09-2012, 15:55
Przed chwilą dzwoniłem, nie mają. Czy handel tradycyjny już całkowicie obumarł?

Merde
13-09-2012, 15:56
A zamówić nie mogą?

Juriko
13-09-2012, 16:38
Nie bardzo było z kim pogadać. Pani sprawiała wrażenie, że nie bardzo wie o co pytam.
Proponowała czarno-białe papiery Kodaka.

ukasus
14-09-2012, 01:16
Zamówiłem ILFORD GALERIE Premium Lustre 270gsm.
Jak oprofiluje z tuszem znać jak wrażenia.
Za różnicę w cenie do Prestige dokupię gilotynę co myślę rozwiąże problem braku formatu 10x15.

czornyj
14-09-2012, 08:55
Z doświadczenia - najlepsza gilotyna to nożyk OLFA, podkładka samoregenerująca i linijka ze stalową sztabą.

Tanie krajarki tylko szarpią papier, a dobre z dociskiem kosztują kilka tyś.

Drukuję b. dużo zdjęć 15x23 do albumów - zwykle po 80-100 sztuk - i robię to w ten sposób, że drukuję z roli 61cm paski 61x23cm, a następnie rozcinam je na 4 formaty 15x23. Mimo posiadania gilotyny z dociskiem hydraulicznym i metrowego trymera krążkowego nadal tnę nożykiem - jest najdokładniejszy ;)

michalab
14-09-2012, 09:55
Z doświadczenia - najlepsza gilotyna to nożyk OLFA
A jaki nożyk? Taki segmentowy? Z kółkiem? Skalpel?

Mr_Black
14-09-2012, 10:57
Z doświadczenia - najlepsza gilotyna to nożyk OLFA, podkładka samoregenerująca i linijka ze stalową sztabą.

Tanie krajarki tylko szarpią papier, a dobre z dociskiem kosztują kilka tyś.

Drukuję b. dużo zdjęć 15x23 do albumów - zwykle po 80-100 sztuk - i robię to w ten sposób, że drukuję z roli 61cm paski 61x23cm, a następnie rozcinam je na 4 formaty 15x23. Mimo posiadania gilotyny z dociskiem hydraulicznym i metrowego trymera krążkowego nadal tnę nożykiem - jest najdokładniejszy ;)

Jesteś genialny, właśnie tego szukałem :) wcześniej gdzieś widziałem Twój post odnośnie nożyka ale stwierdziłem "nie może być" i kupiłem trymer z wodotryskami fellowes ... niestety, kąty proste w tym trymerze nie istnieją, a "suwnica" po której porusza się ostrze delikatnie, ale jednak, odchyla się na boki co tworzy wypaśną falę na przecinanej krawędzi ... O matach pierwsze słyszę ale już wiem, że zamówię ww zestaw. Ktoś chce kupić mój trymer :P

Grzery
14-09-2012, 12:12
Jesteś genialny, właśnie tego szukałem :) wcześniej gdzieś widziałem Twój post odnośnie nożyka ale stwierdziłem "nie może być" i kupiłem trymer z wodotryskami fellowes ... niestety, kąty proste w tym trymerze nie istnieją, a "suwnica" po której porusza się ostrze delikatnie, ale jednak, odchyla się na boki co tworzy wypaśną falę na przecinanej krawędzi ... O matach pierwsze słyszę ale już wiem, że zamówię ww zestaw. Ktoś chce kupić mój trymer :P

Chyba nie jest aż tak drogo - gilotynka o konstrukcji noża analogicznej jak "duże" profesjonalne maszyny

GILOTYNA RĘCZNA DO PAPIERU A4 AZ 4 CM (2608479178) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/gilotyna-reczna-do-papieru-a4-az-4-cm-i2608479178.html)

czornyj
14-09-2012, 12:18
A jaki nożyk? Taki segmentowy? Z kółkiem? Skalpel?

Używam dokładnie tego, tylko z czarnymi ostrzami, które lepiej tną piankę samoprzylepną:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://nokautimg1.pl/p-df-c9-dfc9584592cd6ab04c86bb01e2407bf7500x500/noz-l5-al-olfa-jakosc-olfa-noz-segmentowy.jpg)

I takiej linijki:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.majmasz.com.pl/_var/gfx/df34d960e7bf0d73d9ba859229e50215_70610.jpg)

czornyj
14-09-2012, 12:27
Chyba nie jest aż tak drogo - gilotynka o konstrukcji noża analogicznej jak "duże" profesjonalne maszyny

GILOTYNA RĘCZNA DO PAPIERU A4 AZ 4 CM (2608479178) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/gilotyna-reczna-do-papieru-a4-az-4-cm-i2608479178.html)

Tego typu krajarka ma sens jeśli tniemy kilka kartek na raz, przy jednej nożyk+linijka jest po prostu szybszy. A jeśli tniemy kilka kartek na raz, docisk musi być naprawdę dobry, a nóż ostry jak katana - co do mnie to wolałbym nie ryzykować 660PLN by się przekonać o tym, że jednak nie jest...

Mam już trymer Kobra 1000R za ok. 1000PLN, którego praktycznie nie używam, bo jednak wolę 10x tańszą linijkę

tomkod
16-09-2012, 13:59
Czy są profile dla drukarki Epson L800 dla papieru ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290?

Ostatnio drukowałem z profilami dla P50 i niestety kolory odbiegają znacząco od tego co powinno byc.

--- Kolejny post ---

update,

właśnie odwiedziłem stronę ilford.com i znalazłem brakujące mi profile :rolleyes:

Chciałem jeszcze dopytać. Ściągnąłem profil ze strony Ilford do mojej drukarki (L800) ale nie wiem jaki typ papieru wybrać przy drukowaniu. Mam do wyboru tylko papiery Epsona. Który będzie najlepszy bo EPSON Mate daje niebieski zafarb. Najbliższy temu co na ekranie jest Epson Premium Semiglos

ILFORD Polska
17-09-2012, 09:27
Chciałem jeszcze dopytać. Ściągnąłem profil ze strony Ilford do mojej drukarki (L800) ale nie wiem jaki typ papieru wybrać przy drukowaniu. Mam do wyboru tylko papiery Epsona. Który będzie najlepszy bo EPSON Mate daje niebieski zafarb. Najbliższy temu co na ekranie jest Epson Premium Semiglos

Wszystkie najnowsze profile ICC dostępne do pobrania ze strony ILFORD, w nazwie pliku zawierają kilka informacji, zazwyczaj kod papieru, kod drukarki i na końcu kod typu medium, jakie należy ustawić w sterowniku używając danego profilu. Dla przykładu, z nazwy profilu: n_IGSPP11_EPL800_EPSGn.icc, możemy odczytać, że to profil dla papieru ILFORD GALERIE Smooth Pearl 290gsm (IGSPP11), drukarki EPSON L800 (EPL800), a typ medium w sterowniku powinniśmy ustawić na Epson Premium Semi Gloss (EPSG) pamiętając o wyłączeniu w sterowniku zarządzania barwą (n) - Color Management: ICM z zaznaczoną opcją OFF (No Color Adjustment).

Szczegółowe opisy wszystkich skrótów stosowanych przez ILFORD w nazewnictwie profili ICC oraz dokładne instrukcje ich instalacji i użytku dołączone są do każdego profilu pobranego ze strony ILFORD w pliku ReadMe1st_Galerie.pdf.

tomkod
17-09-2012, 09:31
ok, dziękuję rzeczywiście wszystko jest w nazwie pliku. Czytanie ze zrozumieniem u mnie chyba boli :P

ukasus
17-09-2012, 19:03
Mam pytanie.
Czy po zrobieniu konkretnego profilu pod kombinacje drukarka tusz papier, drukarka zacznie drukować to co widzę teraz na ekranie. Czy może zdjęcia po wgraniu profilu, na monitorze będą inaczej wyglądać(ale wygląd będzie zgodny z tym co wypluje drukarka) i będzie trzeba obrobić je pod profil?

ILFORD Polska
18-09-2012, 11:12
Czy po zrobieniu konkretnego profilu pod kombinacje drukarka tusz papier, drukarka zacznie drukować to co widzę teraz na ekranie. Czy może zdjęcia po wgraniu profilu, na monitorze będą inaczej wyglądać(ale wygląd będzie zgodny z tym co wypluje drukarka) i będzie trzeba obrobić je pod profil?

Przy założeniu, że mamy skalibrowany i oprofilowany monitor, oraz posiadamy profil dla papieru, drukarki i tuszu, a także konkretnych ustawień w sterowniku, zdjęcie w standardowej przestrzeni RGB (sRGB, AdobeRGB, itp.) oglądane w programie posiadającym funkcje symulacji barw (np. Adobe Photoshop), z włączoną symulacją przestrzeni barwnej drukarki i papieru (włączony softproofing z w.w. profilem drukarki i papieru), będzie dawało obraz o kolorystyce zbliżonej do kolorystyki wydrukowanego zdjęcia, oglądanego przy oświetleniu o charakterystyce i temperaturze światła dziennego. Wszystko to w ramach fizycznych możliwości i ograniczeń oraz z błędem właściwym dla każdego z urządzeń w całym łańcuchu - monitora, drukarki, papieru, tuszu i warunków oświetleniowych (nie wspominając o właściwym użyciu, jakości i doborze urządzeń użytych do kalibracji i profilowania).

Kluczem do uzyskania wysokiego poziomu zgodności między obrazem oglądanym na ekranie monitora a wydrukiem jest wybór możliwie najlepszych urządzeń, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych oraz właściwe ich użycie. Warto pamiętać że w przypadku pracy z kolorem, cały system jest tak słaby jak jego najsłabsze ogniwo.

rlat
05-11-2012, 09:57
Z doświadczenia - najlepsza gilotyna to nożyk OLFA, podkładka samoregenerująca i linijka ze stalową sztabą.

Tanie krajarki tylko szarpią papier, a dobre z dociskiem kosztują kilka tyś.

Drukuję b. dużo zdjęć 15x23 do albumów - zwykle po 80-100 sztuk - i robię to w ten sposób, że drukuję z roli 61cm paski 61x23cm, a następnie rozcinam je na 4 formaty 15x23. Mimo posiadania gilotyny z dociskiem hydraulicznym i metrowego trymera krążkowego nadal tnę nożykiem - jest najdokładniejszy ;)

czornyj, z pod czego wypuszczasz tak przygotowany wydruk? Myślę o tym by tak drukować zdjęcia na Epson Stylus Pro 4900.

czornyj
05-11-2012, 10:29
Wcześniej na Canonie iPF6350, teraz przechodzę na "kaliber 44" - iPF8300.

Na SP4900 bym się nie zdecydował - rolka 17" ma 432mm szerokości, /2 to daje 216mm, /3 144mm - głupawe szerokości, jedna i druga za wąska. Do tego koszt m2 rolek 17" jest nieco wyższy, a dostępność słabsza, gabarytowo zaś SP4900 jest niewiele mniejsza niż 24" Canon.

Zdecydowanie polecam plotery Canona - mz. nie ma lepszych maszyn, są cholernie szybkie, bezproblemowe i wygodne w eksploatacji, oferują świetną jakość i trwałość wydruków. Do drukowania odbitek 15x23, 20x30 we własnym zakresie nowy iPF6400 (z większymi kasetami o poj. 300ml) będzie idealny, a przy okazji można ciachnąć fotoksiążki (idealnie drukuje się rozkładówki 60x30!), powiększenia wystawowe, płótna, fototapety, plakaty, naklejki, roll-upy, bannery, back-lighty, potykacze i co tylko jeszcze sobie kto wymyśli.

rlat
05-11-2012, 14:26
A co z głowicami w ploterach canona? Zerknij tu Canon ipf8300 czy Epson 9890 do druku na canvas: Forum branży reklamowej | Signs.pl (http://www.signs.pl/canon-ipf8300-czy-epson-9890-do-druku-na-canvas,9361,31,0,forum.html) sugerują, że po roku głowice do wymiany.

--- Kolejny post ---

A co z głowicami w ploterach canona? Zerknij tu http://www.signs.pl/canon-ipf8300-czy-epson-9890-do-druku-na-canvas,9361,31,0,forum.html sugerują, że po roku głowice do wymiany.

czornyj
05-11-2012, 15:02
Propaganda handlarzy.

Zerknij na Luminous Landscape, które jest największą w sieci społecznością ploterowców i porównaj opinie użytkowników Epsonów SP x900 oraz Canonów iPF. Jest tam sporo użytkowników, którzy mają wszystkie trzy konkurencyjne maszyny od HP, Canona i Epsona - dlaczegoś zwykle preferują iPF8300, może frajerzy lubią przepłacać za głowice?

Przy zachowaniu zasad higieny Canony x300/x400 są dużo mniej problematyczne, komfortowe i tańsze w eksploatacji od Epsonów x900 (o HP przez litość nie wspomnę). Dodatkowo głowice Canonów są sukcesywnie poprawiane, teoretycznie x400 są te same głowice PF-05 co we wcześniejszej x300, w praktyce głowice PF-05 niedawno zostały zmodyfikowane w celu zwiększenia ich trwałości.

Głowice są delikatniejsze niż w Epsonach, ale to jedyny ew. mankament - jeśli utrzyma się odpowiednią czystość, temperaturę, wilgotność i drukuje w miarę regularnie, to w x300 padają co 4-10l. Głowica szybciej klęknie, jeśli drukuje się raz na miesiąc, w warunkach pustynnej suchości, w syfie, a do tego używa zamienników tuszy.

Epson marnuje dużo tuszu na czyszczenie, bo nie ma programu automatycznej, regularnej konserwacji. Trzeba regularnie kontrolować, czy dysze są drożne - w Canonie problem zatkanych dysz praktycznie nie istnieje. Dysze piezo są bardziej podatne na zasychanie, niże termiczne. Do tego Canon na ten sam wydruk zużywa ok. 70% tuszu, którego potrzebuje Epson. Seria x900/x890 jest jeszcze bardziej kapryśna niż x800 i x880 i potrafi nieźle wybrać użytkownikom jaja, a jeśli tutaj klęknie głowica (co się również zdarza) to jest to znacznie większy problem i nieporównywalnie wyższy koszt niż w przypadku Canona. Sporo nt. problemów x900/x890 można przeczytać w tym wątku:
Epson 7900 from the inside - out (http://www.luminous-landscape.com/forum/index.php?topic=61585.0)

rlat
05-11-2012, 19:54
Ten Canon iPF6400 to nowość, nikt jeszcze nie ma tego w dystrybucji.

czornyj
05-11-2012, 20:42
Miałem już okazję na Canon Digital Day bawić się iPF6450SP i chodził jak burza, maszyny powinny być lada dzień po niedzieli dostępne u partenrów, akurat 6400/6450/6450SP będą dostępne w pierwszej kolejności.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.crn.pl/images/3a.jpg/image_mini/3a.JPG)

Juriko
19-01-2013, 14:17
Czy papiery barytowe np.Hahnemühle Baryta FB, ILFORD Galerie Gold Fibre Silk, mają powłoki nanoporowe? Jeśli nie, to jaka warstwa u nich absorbuje atrament?

czornyj
19-01-2013, 14:28
Wszystkie papiery do druku atramentowego mają nanoporową warstwę przyjmującą atrament. W przypadku podłoży FB różnica jest taka, że zamiast PE stosuje się bazę celulozową lub bawełnianą z naniesioną warstwą barytu lub dwutlenku tytanu (lub miks)

https://canon-board.info/imgimported/2012/11/InkjetPigment_09_GUIDEDTOUR_10_LARGE-1.jpg
źródło (http://graphicsatlas.org/media/upload/guidedtour/156/InkjetPigment_09_GUIDEDTOUR_10_LARGE.jpg)

Juriko
19-01-2013, 19:51
Jeżeli wszystkie papiery mają takie same, podobne, warstwy nanoporowe, dlaczego papiery barytowe nie są rekomendowane do druku barwnikiem?

czornyj
19-01-2013, 22:15
Nie jest to reguła - po prostu powłoki na papierach FB zwykle nie były optymalizowane do druku barwnikowego, w którym atrament znacznie mocniej wsiąka w powłokę:

https://canon-board.info/imgimported/2012/11/InkjetDye_01_GUIDEDTOUR_07_LARGE-1.jpg
źródło (http://graphicsatlas.org/media/upload/guidedtour/43/InkjetDye_01_GUIDEDTOUR_07_LARGE.jpg)

Ostatnio pojawiło się nieco ciekawych drukarek barwnikowych (np. Canon PIXMA Pro-100) i np. nowy Ilford Gold Mono Silk ma już powłoki przyjmujące jeden i drugi rodzaj tuszu:
Gold Mono Silk (http://www.ilford.com/en/products/photo-inkjet/galerie-prestige/gold-mono-silk/)

Juriko
20-01-2013, 20:06
Papiery metalizowane, jakie nadają się do druku barwnikiem, i jak je zidentyfikować z ogromnej oferty papierów? Producenci stosują swoje nazewnictwo i trudno nieraz zorientować co jest co.

czornyj
20-01-2013, 20:34
W PL praktycznie tylko Tecco Iridium Silver Gloss (b. drogi), jest jeszcze Solution Metallic RC ale chyba tylko w rolce 24".

Juriko
20-01-2013, 22:30
Jak już tak zameczam pytaniami, to może jeszcze jedno z tej serii ;)
Co to jest warstwa RC, gdzie ona się znajduje, czy pełni tę samą rolę co baryt w podłożach barytowych?

czornyj
20-01-2013, 22:48
https://canon-board.info/imgimported/2013/01/Types_of_Photographic_Papers-1.png
źródło (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Types_of_Photographic_Papers.png)

Juriko
20-01-2013, 23:46
No i się rozjaśniło. :) Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

WaldekZ
27-02-2013, 15:33
Widzę kolega czornyj jest dobrze zorientowany w ploterach i papierach. Pozwolę sobie też na pytanie :) Od jakiegoś czasu posiadam w firmie ploter iPF8300. Korzystam wyłącznie z papierów Canona glossy, satin, pearl, canvas. Zawsze zastanawiałem się nad produktami Ilforda. Chciałem się spytać czy jest jakaś znacząca różnica na wydrukach? Nie wiem czy wchodzić w inne papiery jak jakość jest taka sama lub gorsza. Nie znaczy to że nie jestem zadowolony z tego co mam, ale zawsze mogło by być lepiej :)

czornyj
27-02-2013, 18:23
Jakość papieru jest pojęciem niezwykle szerokim, a podłoża Canona są b. dobrej jakości, więc na pierwszy rzut oka przepaści nie będzie widać.

Jeśli o mnie chodzi, moim ulubionym podłożem był nieodżałowany Canon Glacier Photo Paper 300g/m^2 - niestety, jego produkcja została zakończona, a Canon Satin nie jest tak mięsistym podłożem - dlatego zacząłem w zamian używać nowego Ilforda Gallerie Prestige Smooth Pearl 310g/m^2.

Co podoba mi się w nowym Ilfordzie i ogólnie zawsze podobało się w Ilfordach Smooth Pearl, jest perlescencja powierzchni - papier ma b. ładną powłokę o naturalnej teksturze. Ładnie się prostuje po lekkim podgrzaniu, łatwo klei do pianek, pozwala uzyskać wysoki kontrast i nasycenie barw. Ma miłą dla oka bielistość przy zachowaniu dobrej trwałości - Ilfordy Gallerie doskonale wypadają w testach Aardenburg-Imaging.

Osobną sprawą jest baryt, który z natury rzeczy powinien być jeszcze bardziej trwały - barytowy Gold Fibre Silk ma powłokę podobną do Smooth Pearl, jest tylko nieco cieplejszy i z minimalnie zaakcentowanym reliefem włókien papieru. Powinien być jeszcze bardziej trwały, a pachnie i wygląda jak ręcznie suszone baryty - więc świetnie nadaje się do ekspozycji na ścianie bardziej wartościowych zdjęć.

Oba podłoża mogę z czystym sumieniem polecić i zamierzam mieć w stałej ofercie. W kwestii płócien się nie wypowiem, bo używam ich sporadycznie.

Z komercyjnego punktu widzenia Ilford ma dwie zalety - dostępność (z podłożami Canona bywa różnie) i rozpoznawalność - marka jest pozytywnie kojarzona wśród fotografów.

A przy okazji - miło mi powitać w gronie szczęśliwych użytkowników najlepszych drukarek na świecie ;)

WaldekZ
28-02-2013, 10:19
Dzięki za odpowiedź baryt na pewno wypróbuje. Glacier'a też mi brakuje :( Od czasu jak Canon wykupił OCE to jeszcze ich papiery weszły do oferty. Są tańsze, ale jakoś nie mam przekonania żeby je zakupić. Miałem okazję robić wydruki na ich satynie. Różnic z Canonowskim nie zauważyłem. Gramatura jest większa w porównaniu do Canona i ma 260 g. Struktura papierów jest jak dla mnie identyczna. Nie zajmuje się drukiem jakoś profesjonalnie i nie wykonuje dużej ilości wydruków aby coś profesjonalnie powiedzieć. Jeśli chodzi o sam ploter to jestem pod wrażeniem REWELACYJNA JAKOŚĆ. Piękne dla mnie było to, że sam kalibruje sobie kolory. Sprzęt instaluje się na kompie puszcza wydruk i bez żadnych problemów wychodzi taki sam jak na monitorze. Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to już wiem do kogo pukać :)

simon83
04-03-2013, 15:45
Gdzieś wklejałem linka do porównania podłoży, ponowię. Zdjęcia wykonywane EF 100/2.8, crop 1:1.

Ilford Galerie Smooth Gloss G290:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szymon.zdziabek.net/_pliki/37700m_Gloss.jpg)

Ilford Galerie Smooth Pearl G290:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szymon.zdziabek.net/_pliki/37698m_Pearl.jpg)

Ilford Galerie Gold Fibre Silk G310:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szymon.zdziabek.net/_pliki/37705m_FibreSilk.jpg)

Juriko
01-05-2013, 01:03
Zastanawiam się który z poniższych papierów jest atrakcyjniejszy:
ILFORD GALERIE Prestige Smooth Pearl 310gsm
ILFORD GALERIE Prestige Gold Mono Silk 270gsm
HARMAN by Hahnemühle Gloss Baryta 320gsm
Mam chrapkę na barytowy, ale jedynie Hahnemühle jest barytowy do tuszu barwnikowego, a takim będę drukował, poza tym interesują mnie oprócz jakości obrazka takie cechy, jak sztywność kartki i ogólne wrażenia przy kontakcie z danym kartonem.
O ile na temat ILFORD GALERIE Prestige Smooth Pearl 310gsm jest sporo opisów, to co do nowego ILFORD GALERIE Prestige Gold Mono Silk 270gsm zdecydowanie mniej i np. nie do końca wiem jakie jest wykończenie powierzchni, lakoniczne stwierdzenie jedwabista, czyli bardziej błyszcząca czy bardziej perłowa?
Gramatura mniejsza, czyli można się chyba spodziewać bardziej wiotkich kartek, chociaż można spotkać opis, że kartoniki są grube, jak to jest faktycznie?
Z kolei Hahnemühle gloss to "bezczelne" lustro-lodowisko, czy delikatne "nabłyszczenie", sztywne, czy wiotkie?
Trzech nie kupię ;) a nie chcę losować. :)

Juriko
02-05-2013, 16:29
Jeszcze taki wpadł mi w oko:
HARMAN by Hahnemühle GLOSS ART FIBRE 300gsm
Odzewu brak, czuję że będę musiał kupić wszystkie i samemu podotykać. ;)
Żeby nie zbankrutować ;) pominę chyba ILFORDa GALERIE Prestige Gold Mono Silk 270gsm, a na początku chciałem kupić właśnie tego. Tak to jest jak się człowiek bije....sam z myślami. ;)

czornyj
03-05-2013, 01:43
Harman Gloss Baryta jest błyszczący o minimalnie zarysowanym włóknie, mięsisty, neutralny. Gold Mono Silk wbrew swej nazwie jest również błyszczący o minimalnie zarysowanym włóknie, praktycznie jak Harman Gloss Baryta, tyle że bez barytu przez co jest odrobinę bardziej różowy.

Gloss Art Fibre ma głęboki rysunek włókna a'la skorupka jajka, podobny do barytowych Hahnemuehle Fine Art Baryta, Photo Rag Baryta i Baryta FB.

Prestige Smooth Pearl to papier z nieco innej beczki - typowa perła, mięsista o ładnej perlescencji

marekb
03-05-2013, 07:06
Marcin, znany nam importer ma mieć ( na razie ma próbki, zakupiłem i będę w wolnej chwili testował ) papiery Hahnemühle, pod własną marką. Zastanawiam się czy to będzie odrzut z produkcji Hahnemühle, czy po prostu dogadali się z firmą i bez znaczka firmy jest o ok 30 lub więcej % taniej? W rolach będą lub już są nie wiem jak z arkuszami, ale przypuszczam, że również :). W kwietniu gdy rozmawiałem papier był na zamówienie lecz wydaje mi się iż w późniejszym okresie miał być dostępny od ręki choć może coś pochrzaniłem?

czornyj
03-05-2013, 13:08
Na świecie wielu producentów oferuje klony papierów, ciężko spekulować na jakiej zasadzie się*to odbywa. Przykładowo Canson Infiniti Baryta Photographique i Ilford Gold Fibre Silk to praktycznie niemalże to samo, choć ponoć powłoki mikroceramiczne IBP różnią się od tych w GFS.

W katalogu wzmiankowanych papierów faktycznie doszukałem się kilku klonów klasycznych podłoży Hahnemuehle - są nie tylko do złudzenia podobne wizualnie, ale mają identyczne parametry i krzywe reemisji spektralnej.

marfot
03-05-2013, 17:40
Co to za zwierz:
Ilford Gold Mono Silk i jak się ma do Gold Fibre Silk?
Warto w to wchodzić?

czornyj
03-05-2013, 17:54
Jak napisałem powyżej - Gold Mono Silk niewiele ma wspólnego z Gold Fibre Silk. Jest błyszczący z minimalnie zarysowanym rysunkiem włókna papieru, przypomina Harmana Gloss Barytę tylko bez barytu. GFS jest bardziej w kierunku satyny/perły/półmatu, jest barytowy. Istotną cechą GMS jest natomiast powłoka mikroporowa dostostowana do tuszu barwnikowego, z którym GFS nie bangla.

Juriko
03-05-2013, 19:33
Harman Gloss Baryta jest błyszczący o minimalnie zarysowanym włóknie, mięsisty, neutralny. Gold Mono Silk wbrew swej nazwie jest również błyszczący o minimalnie zarysowanym włóknie, praktycznie jak Harman Gloss Baryta, tyle że bez barytu przez co jest odrobinę bardziej różowy.

Gloss Art Fibre ma głęboki rysunek włókna a'la skorupka jajka, podobny do barytowych Hahnemuehle Fine Art Baryta, Photo Rag Baryta i Baryta FB.

Prestige Smooth Pearl to papier z nieco innej beczki - typowa perła, mięsista o ładnej perlescencji
I po co ja się pytałem. Jak czytam Twoje opisy to nie pozostaje nic innego jak kupować. :)
Odpuszczę sobie tylko Gold Mono Silk.
Tych podłoży nigdzie nie widzę:
Hahnemuehle Fine Art Baryta, Photo Rag Baryta i Baryta FB, z kolei Gloss Art Fibre można kupić bez problemu. Czy z tej racji że jest bez barytu, jest gorszy od tych pierwszych?

marekb
03-05-2013, 19:38
ale Marcin, tu nie chodzi o klony tu chodzi o oryginalne od nich papiery lecz bez znaczka firmowego, wiele firm tak działa, ze sprzedaje swój ten sam produkt pod inną tańszą marką.

czornyj
03-05-2013, 22:06
I po co ja się pytałem. Jak czytam Twoje opisy to nie pozostaje nic innego jak kupować. :)
Odpuszczę sobie tylko Gold Mono Silk.
Tych podłoży nigdzie nie widzę:
Hahnemuehle Fine Art Baryta, Photo Rag Baryta i Baryta FB, z kolei Gloss Art Fibre można kupić bez problemu. Czy z tej racji że jest bez barytu, jest gorszy od tych pierwszych?
Gold Mono Silk jest niezłą opcją do druku barwnikowego, ale osobiście wolałbym Harmana:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/19059944/MonoSilk.jpg)

Gloss Art Fibre ma nieco więcej OBA od Gloss Baryty, ma za to bardziej zdecydowaną, skorpukową teksturę o głębokim reliefie włókna. Baryt daje lepszą neutralność bieli i trwałość.


ale Marcin, tu nie chodzi o klony tu chodzi o oryginalne od nich papiery lecz bez znaczka firmowego, wiele firm tak działa, ze sprzedaje swój ten sam produkt pod inną tańszą marką.
Nie jest powiedziane, że Hahnemuehle cośkolwiek produkuje - mogą zamawiać toto w tej samej papierni i oklejać znaczkiem w zależności od okazji.

Juriko
04-05-2013, 01:17
Na centrumpapieru tak piszą o Gloss Art Fibre:
"Papier z czystej miazgi celulozowej - urzeka połyskiem i subtelnym blaskiem."
I jak tu nie kupić, to urzekanie nęci. ;)
Opisy opisami, ale bez macanie się nie obejdzie.
Nie mieć Harmana Gloss Baryty też nie sposób, a dobra perła Ilforda to na musiku.
To wszystko to do drukowania od święta i na ścianę, bo do codziennego druku satyna(perła) 300g/m2 z papierdozdjec przebija ceną. Wziąłem też od niech pierwszy raz dwustronny połysk PE, ciekawe jak się uda druk na obu stronach.

marekb
04-05-2013, 09:06
a czy w ogóle istnieją papiery matowe, lub jakiekolwiek dwustronne nie cięte a z roli. Wiem, że to trochę nielogiczne ale jeśli nie ma podajnika kartek w ploterze to przynajmniej druk jednej strony byłby szybszy, potem cięcie i zabawa w drukowanie strony drugiej :). Przy kilku kartach nie ma problemu lecz jeśli dziennie jest ich kilkadziesiąt to zaczyna się zabawa. Tak sobie myślę i chyba sam odpowiedziałem sobie: przecież można kleić papier plecami już po wydruku i pocięciu ;). Moze jakiś inny pomysł?

czornyj
05-05-2013, 20:58
Na centrumpapieru tak piszą o Gloss Art Fibre:
"Papier z czystej miazgi celulozowej - urzeka połyskiem i subtelnym blaskiem."
I jak tu nie kupić, to urzekanie nęci. ;)
Opisy opisami, ale bez macanie się nie obejdzie.
Nie mieć Harmana Gloss Baryty też nie sposób, a dobra perła Ilforda to na musiku.
To wszystko to do drukowania od święta i na ścianę, bo do codziennego druku satyna(perła) 300g/m2 z papierdozdjec przebija ceną. Wziąłem też od niech pierwszy raz dwustronny połysk PE, ciekawe jak się uda druk na obu stronach.

Harman Gloss Art Fibre podoba mi się przede wszystkim na Hahnemuehlowatą teksturę z głębokim reliefem włókien. Gloss Baryta jest bardziej widowiskowy, z uwagi na gładszą powierzchnię - nie jest to jednak typowy nudny błysk foto jak Epson Premium Glossy, Ilford Smooth Gloss itd, które mają jakby cellulit - ten jest z drobnym włóknem papieru, ale na dużej powierzchni bardziej jednorodny. Do tej grupy papierów FB zaliczyłbym jeszcze Gold Mono Silk.
Do bardziej satynowych/perłowych opcji FB zaliczyłbym Ilford Gold Fibre Silk Canson Baryta Photographique (baryt) i Platine Silver Rag (chyba TiO2), oraz Hahnemuehle Photo Rag / Fine Art Pearl

Perłę Ilforda bardzo lubię, szczególnie po stracie nieodżałowanego Canon Photo Glacier.

--- Kolejny post ---


a czy w ogóle istnieją papiery matowe, lub jakiekolwiek dwustronne nie cięte a z roli. Wiem, że to trochę nielogiczne ale jeśli nie ma podajnika kartek w ploterze to przynajmniej druk jednej strony byłby szybszy, potem cięcie i zabawa w drukowanie strony drugiej :). Przy kilku kartach nie ma problemu lecz jeśli dziennie jest ich kilkadziesiąt to zaczyna się zabawa. Tak sobie myślę i chyba sam odpowiedziałem sobie: przecież można kleić papier plecami już po wydruku i pocięciu ;). Moze jakiś inny pomysł?

Papierów dwustronnych jest od cholery, natomiast druk dwustronny z arkusza przy pomocy plotera jest dobry dla osób, które bawią czynności typu czerpanie wody widelcem. Popełniłem kilka dłuższych nakładów dwustronnych prac artystycznych z arkusza i z roli, nie polecam.

Juriko
05-05-2013, 23:17
Harman Gloss Art Fibre podoba mi się przede wszystkim na Hahnemuehlowatą teksturę z głębokim reliefem włókien. Gloss Baryta jest bardziej widowiskowy, z uwagi na gładszą powierzchnię - nie jest to jednak typowy nudny błysk foto jak Epson Premium Glossy, Ilford Smooth Gloss itd, które mają jakby cellulit - ten jest z drobnym włóknem papieru, ale na dużej powierzchni bardziej jednorodny. Do tej grupy papierów FB zaliczyłbym jeszcze Gold Mono Silk.
Do bardziej satynowych/perłowych opcji FB zaliczyłbym Ilford Gold Fibre Silk Canson Baryta Photographique (baryt) i Platine Silver Rag (chyba TiO2), oraz Hahnemuehle Photo Rag / Fine Art Pearl




Wystarczy, wystarczy, już i tak jestem rozgrzany do czerwoności. ;) Papierki zamówione i czekam żeby pomacać i zalać atramentem.
Przyznam, że na Cansona patrzałem trochę spode łba, a widzę że oceniasz go pozytywnie. Jak Hahnemühle się nie spodoba, czego nie dopuszczam póki co, to Canson dostanie szansę. Ale widzę że ten: Canson Baryta Photographique 310g to tylko do pigmentu więc nie dla mnie. Dla mnie to ten mógłby być: Platine Fibre Rag 310g.

Perłę Ilforda bardzo lubię, szczególnie po stracie nieodżałowanego Canon Photo Glacier.
Czy mi się wydaje, czy ten Glacier lekko w zieleń wpada?

marekb
06-05-2013, 09:53
Papierów dwustronnych jest od cholery, natomiast druk dwustronny z arkusza przy pomocy plotera jest dobry dla osób, które bawią czynności typu czerpanie wody widelcem. Popełniłem kilka dłuższych nakładów dwustronnych prac artystycznych z arkusza i z roli, nie polecam. doświadczyłem dokładnie tego samego, wykonałem kilka fajnych albumów jednak czas przy podawaniu, odwracaniu to zabawa i koszt :(

Juriko
08-05-2013, 00:47
Papierki przyszły, wydruki testowe zrobione, Jest tak jak pisał Marcin, a nawet lepiej. Papierki marzenie. :)
ILFORD Galerie Prestige Smooth Pearl 310 g z bieli podobny do Canona SG201 260g, tylko ma większą perłę, taką samą jak SilkSTAR Satynowy PE RC 300g (PF300SATPE) z papierdozdjec, tylko że on ma większą biel, co niekoniecznie jest zaletą. Słowem perła Ilforda to takie dwa w jednym. Liczę w tym przypadku na większą trwałość wydruków.
HARMAN by Hahnemühle GLOSS ART FIBRE, najgrubszy z zakupionych prawdziwy kartonik, trzymany za róg nie zgina kolan , dumnie pręży głęboki relif, lekko muśnięty jakby białkiem, podobnie jak na chlebie.
Jest taki zwykły, ale szlachetny przez swą prostotę.
GLOSS BARYTA emanuje większym połyskiem, ale dalej nie jest to lustro, bardziej podobieństwo do perły, satyny, z nieregularnym rysunkiem włókna delikatnie zarysowanym.
O ile Art Fibre ma widoczne męskie cechy mocnego rysunku i konkretnej twardości kartonu, to Gloss Baryta symbolizuje bardziej cechy kobiece, delikatność, gładkość cery ale z zauważalnym rysunkiem włókna i szlachetną nie nachalną bielą.
Art Fibre będę oprócz ekspozycji na ścianie, trzymał w kartonowym pudełku, bez żadnego przyklejania w albumie, takie kartoniki trzeba poczuć, dotknąć.
Wystąpił tylko jeden problem z Barytowym, mianowicie moja gilotyna okazała się do niego za tępa.

czornyj
08-05-2013, 05:45
Wystąpił tylko jeden problem z Barytowym, mianowicie moja gilotyna okazała się do niego za tępa.
Bo nie ma jak nożyk, podkładka samoregenerująca i dobra linijka ;)

marekb
08-05-2013, 09:28
Bo nie ma jak nożyk, podkładka samoregenerująca i dobra linijka ;)
trymer z toczącym nożem też daje spokojnie radę ;)

Juriko
08-05-2013, 12:03
Gilotynka już swoje przeszła. To jest jedyna rzecz, która mi się przydała z wyposażenia ciemni. Może wystarczy ją naostrzyć. Pytanie tylko czy są jeszcze tacy fachowcy od ostrzenia. Samemu to tylko mogę ją stępić. ;)

marekb
08-05-2013, 14:29
Gilotynka już swoje przeszła. To jest jedyna rzecz, która mi się przydała z wyposażenia ciemni. Może wystarczy ją naostrzyć. Pytanie tylko czy są jeszcze tacy fachowcy od ostrzenia. Samemu to tylko mogę ją stępić. ;)ostrzą noże do gilotyn więc i małą też może zrobią, poszukaj w swoim rejonie, zapytaj w jakiejś drukarni, introligatorni gdzie ostrzą?

Juriko
08-05-2013, 14:37
Tak, będę musiał popytać. Przy okazji może znajdę kogoś kto dziabnie stos grubości 1-1,2 cm kartek 300gsm do fotoksiążki. Gilotynką po jednej kartce to nijak nie ma powtarzalności.

Kolekcjoner
09-05-2013, 04:22
Tak, będę musiał popytać. Przy okazji może znajdę kogoś kto dziabnie stos grubości 1-1,2 cm kartek 300gsm do fotoksiążki. Gilotynką po jednej kartce to nijak nie ma powtarzalności.

No ale bez podania skąd jesteś to ciężko coś radzić.

Juriko
09-05-2013, 12:28
Ja tylko tak, niezobowiązująco dla forumowiczów napisałem, ale jeśli ktoś by coś wiedział gdzie co i jak, to jestem z Bydgoszczy, od urodzenia. ;)

czornyj
09-05-2013, 22:17
Marcin ma trochę*racji ;) Dobra krajarka to niestety dość stacjonarny i mało poręczny klocek - moja waży 1,35 tony...

Juriko
16-05-2013, 13:02
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img23.imageshack.us/img23/8413/img4740b800.jpg)

Próbki po 6 dniach wystawienia na balkon na traktowanie przez UV i inne paskudztwa w powietrzu. ;)
Papiery poddane testowi:
Art Fibre = HARMAN by Hahnemühle GLOSS ART FIBRE
Baryt = HARMAN by Hahnemühle Gloss Baryta
Ilford = ILFORD GALERIE Prestige Smooth Pearl 310gsm
SAT = SilkSTAR Satynowy PE RC (PF300SATPE) z "papierdozdjec"

Po lewej trzy próbki i po prawej jedna, są bezpośrednio wystawione na słońce, pozostałe 4 wewnątrz za pleksą.
Najszybciej, już po 2 dniach było widać degradację na papierze Art Fibre, z pozostałych trzech z prawej strony, najlepiej przetrwał Gloss Baryta, perła Ilforda trochę lepiej od satyny z papierdozdjec.
Pod pleksą niewielkie rozjaśnienie i niebieski zafarb widać na papierze Art Fibre, na pozostałych nie widać zmian.

Celem testu nie były obiektywne badania trwałości papierów, tylko poszukiwanie najbardziej odpornego papieru do wydruku moją MG5150 tuszem barwnikowym zamiennym PrintLab.
Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że do wydruków eksponowanych na ścianie najlepszy dla mnie będzie HARMAN by Hahnemühle Gloss Baryta.
Próbki wystawiam dalej na balkon i zobaczę jak zachowają się te pod pleksą po dłuższym czasie.

Juriko
07-06-2013, 12:32
Ponowiłem powyższy test włączywszy do niego papier Canona SG201. Testowałem go już w zeszłym roku, ale nie w takim towarzystwie.
Oto poniżej wynik wystawienia papierów na balkon (pod dachem) na 8 dni:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img33.imageshack.us/img33/1857/test06.jpg)

Jak widać najbardziej odporny na warunki zewnętrzne dla tuszu PrintLab papier już miałem od początku :), jest nim podłoże Canona SG201

Leon007
03-03-2014, 13:33
Jaki użyć papier do druku czarno-białego w domu, na 6-kolorowej drukarce epson P50?
Który jest najlepszy, a który wystarczająco dobry? Czy w ogóle jest tego typu specjalizacja: jedne papiery lepsze do koloru, a inne do cz-b?
Normalnie do druku kolorowego używam Epson Premium Glossy Photo Paper.

czornyj
03-03-2014, 14:42
Nie ma takiej specjalizacji - użyj takiego, który ma dokładne profile pozwalające uzyskać względnie neutralne efekty, bo z tym jest największy problem w P50

Leon007
03-03-2014, 15:06
Dokładnie złapałeś za jądro - wydruki są trochę zielonkawe albo trochę niebieskawe, zależnie jak ustawię profil i sterownik.
Myślałem, że papier trochę pomoże, ale widać że muszę z tym żyć.

czornyj
03-03-2014, 16:37
P50 ma okrutny gamut i na kolorowych zdjęciach potrafi osiągnąć obłędne nasycenia i kontrasty, ale przez ową zaletę praktycznie niepodobieństwem jest uzyskanie neutralnych B&W - trzeba wściekle precyzyjnego profilu i dziennego światła, a każda zmiana oświetlenia niweczy neutralność.

Leon007
03-03-2014, 17:02
Podobają mi się epitety, jakich używasz: okrutny, obłędne, wściekle. ;)
Nie jest to jakiś wielki problem, bo i tak bardziej lubię kolorowe zdjęcia i na 150 wydruków zaledwie 3 chciałem mieć cz-b. Więc nie będę kupował tego canona z 3 szarymi tuszami z innego Twojego wątku. :cry:
Jak zwykle dziękuję za precyzyjne rady.

Leon007
06-12-2014, 19:20
Czy papiery do druku fotograficznego się starzeją?
Chodzi mi o przechowywanie niezadrukowanych papierów. Czy można kupić dużo, na zapas, czy lepiej kupować częściej ilość do zużycia w jakimś okresie, na przykład w ciągu miesiąca, kwartału, roku... ?

goran
04-03-2015, 23:31
Ja troszkę z innej beczki! Czy ktoś się orientuje co to za papier back print film Canon BF-102?
Nie mogę znaleźć nigdzie informacji na ten temat. Do czego się go stosowało?

FBG
09-03-2015, 20:48
Backlit Film używany jest do druku reklam, grafik podświetlanych :)

Żwirek
15-03-2015, 21:02
A jaki papier polecacie do Epsona L800? (odbitki 13x18 i A4)
Raczej nie kombinować i kupić arkusze prosto od Epsona czy raczej opcja z papierem Fomei'a (FOMEI Collection Gloss 265gsm) tez jest warta przemyślenia? drukuje ktos na tym papierze ?