PDA

Zobacz pełną wersję : BF w oczach czyli reczne ostrzenie



pazurek
24-04-2005, 20:19
Od trzech dni mam 350D. Nie jest to moja pierwsza lustrzanka ani pierwszy cyfrowy aparat, za to jest to moja pierwsza lustrzanka cyfrowa. ;)

Podpinam do niego miedzy innymi obiektyw beroflex 500mm f/8. Wczoraj i dzisiaj zrobilem tym zestawem kilkadziesiat zdjec i z przykroscia musze stwierdzic ze wiekszosc nie wyszla zbyt ostra. Pomijam juz "jakosc" teleobiektywu, wiadomo ze nie wyjdzie zyleta, ale na komputerze widac dokladnie ze najczesciej ostrosc ustawiam przed obiektem a nie na nim.

Co ciekawe, po podlaczeniu jupitera 135mm f/3,5 ustawilem ostrosc poprawnie, z tym ze oczywiscie na mniejsza odleglosc i w lepszych warunkach oswietleniowych.

No i teraz nie wiem, wina teleobiektywu czy mojego oka? Zastanawialem sie tez czy na reczne ustawianie ostrosci nie ma wplywu ustawienie dioptrii przy muszli ocznej? Jak to w ogole ustawic, w instrukcji jest napisane ze obraz na matowce ma byc wyrazny, jak zmieniam ustawienia to widac ze cos sie zmienia, ale trudno mi wybrac to jedno wlasciwe bo wzrok sie przystosowuje po sekundzie i wszystko wyglada ok. Mam isc do okulisty i sprawdzic sobie wzrok a potem ustawic to czego sie dowiem na aparacie? W lornetce latwiej jest dopasowac lewe oko do prawego, moze w ten sposob "zmierze" sobie roznice?

W zalaczniku fragment zdjecia (pomniejszony). Ostrosc chcialem ustawic na koziolku, wyszla na krzakach przed nim.

McKane
24-04-2005, 20:47
Moim zdaniem powinienes najpierw ustawic ostrosc w muszli :) Najlatwiej to zrobic uzywajac obiektywu z af. W dobrych warunkach oswietleniowych uzywasz af i do tego co ustawi dobierasz korekcje muszli ocznej. Kilka razy powtarzasz to samo na roznych obiektach i korygujesz ustawienia muszli. Powinno byc dobrze o ile oczywiscie nie masz ff/bf.

Co do ustawiania ostrosci na m42 to raczej nalezy sie spodziewac ze czesto bedziesz pudlowal ze wzgledu na ciemny jak cholera wizjer w 350d. To czy dobrze ustawiasz ostrosc a co innego jest powodem nieostrych zdjec mozesz sprawdzic na karcie do testow bf/ff albo na zwyklej linijce ustawionej pod katem 45 stopni.

Jest jeszcze jedna rzecz apropos uzywania obiektywow m42 o duzych ogniskowych. Gdzies czytalem ze powinno sie uzywac do nich innego troche szerszego pierscienia ale nie mam pojecia czemu mialoby sluzyc takie odsuniecie soczewki od powierzchni matrycy. Poszukam moze znajde.

pazurek
24-04-2005, 20:59
Dzieki, sprobuje jutro w dzien ustawic dioptrie. BF/FF nie mam, przynajmniej na KIT-owym obiektywie. Podobno 350d ma jasniejszy wizjer niz 300d, nie wiem ile w tym prawdy?

Odsuniecie obiektywu od matrycy spowoduje ze skroci sie odleglosc ostrzenia, tak jak w przypadku pierscieni albo mieszka makro. Kombinowalem w ten sposob, bo moj tele ostrzy od 12 metrow a potrzebowalem zlapac ostrosc na blizsze obiekty. Niestety granica sie przesuwa a nie rozciaga, wiec automatycznie nie da sie ostrzyc na nieskonczonosc.

McKane
24-04-2005, 21:13
Dzieki, sprobuje jutro w dzien ustawic dioptrie. BF/FF nie mam, przynajmniej na KIT-owym obiektywie. Podobno 350d ma jasniejszy wizjer niz 300d, nie wiem ile w tym prawdy?

To nieprawda ... osobiscie porownywalem.



Odsuniecie obiektywu od matrycy spowoduje ze skroci sie odleglosc ostrzenia, tak jak w przypadku pierscieni albo mieszka makro. Kombinowalem w ten sposob, bo moj tele ostrzy od 12 metrow a potrzebowalem zlapac ostrosc na blizsze obiekty. Niestety granica sie przesuwa a nie rozciaga, wiec automatycznie nie da sie ostrzyc na nieskonczonosc.

To wiem :) W tamtym opisie chodzilo o minimalnie szerszy pierscien 1-2 mm z tego co pamietam ale nie moge tego nigdzie znalezc. Moze ktos inny czytal ten tekst a jak nie to zapomnij o sprawie ... informacja niepotwierdzona to plotka :)

KuchateK
24-04-2005, 23:34
To pokretlo obok muszli ma jedna "kreske" grubsza... Obok jest wymalowane takie "T"... Tam jest zero. Mysle ze jesli ktos nie nosi okularow to najlepsze wyjscie to ustawic na zero. Oko potrafi sie przystosowac do zlego ustawienia, ale po dluzszym uzywaniu i patrzeniu jednym okiem przez taki zestaw zaboli... zobaczycie :D

Co do bf to nie ma to wplywu na ostrosc bo nie przemieszcza to plaszczyzny ostrosci a zmniejsza ostrosc ostrego ustawienia obiektywu, ale po co sobie oczy psuc.