PDA

Zobacz pełną wersję : Uszkodzone RAWy



RP
02-01-2008, 00:53
Witam,

jakiś czas temu miałem przykrą przygodę z dyskiem (okazało się, że Win2000 nie obsługują bardzo dużych dysków - tzn. teoretycznie tak a w praktyce potrafiły mi ginąć pliki, itp.).

Z obsługą dysku sobie poradziłem ale niestety pliki w kilku katalogach zostały uszkodzone.
Irfan zgłasza komunikat "Can't read file header" i nie pozwala otworzyć pliku. Patrząc na wielkość pliku teoretycznie wygląda ok.

Czy ktoś ma jakieś pomysły jakiego typu narzędzi powinienem użyć w celu spróbowania odzyskania tych plików?

pozdrawiam,
RP

Krzychu
02-01-2008, 07:39
Próbowałeś czymś innym niż Irfanem ? Może plugina nie ma doinstalowanego do Irfana ?

RP
02-01-2008, 13:25
To nie jest problem Irfana bo inne RAWy otwiera bez problemu.

Próbowałem otworzyć te pliki także w innym sofcie (m.in. Capture One LE) i też się to nie udaje - ewidentnie coś jest uszkodzone tylko pytanie czy można próbować to jakoś naprawić czy pliki nadają się tylko do kosza :-(

Tomasz Golinski
02-01-2008, 22:59
Spróbuj np. takim prostym narzędziem jak dcraw. Ewentualnie sprawdź exiftool-em czy da się odczytać zaszyty jpg.

RP
30-08-2008, 21:53
Odgrzebuję temat - niestety ani dcraw ani exiftool sobie nie radzi z tymi plikami :-(
Może jakieś inne pomysły ??

Akurat są to zdjęcia na których mocno mi zależy i chciałbym je odzyskać.