PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z Raw + JPG



Bonku5
01-01-2008, 18:13
Albo coś mi się pomieszało w usatwieniach albo nie wiem o co chodzi..

Jak wykonuje fote w RAWie i zrzucam do kompa widzi mi:
nazwa pliku . CR2 - 6.84 MB
więc jest ok

Ale jak daje RAW + JPG i zrzucam to mam:

pierwszy - nazwa pliku . jpg - 2,97 MB
drugi - nazwa pliku (1) . jpg - 2,97 MB

Jak ktoś miał taki przypadek to proszę podzielić się doświadczeniem :)

sniper88
01-01-2008, 18:18
Albo coś mi się pomieszało w usatwieniach albo nie wiem o co chodzi..

Jak wykonuje fote w RAWie i zrzucam do kompa widzi mi:
nazwa pliku . CR2 - 6.84 MB
więc jest ok

Ale jak daje RAW + JPG i zrzucam to mam:

pierwszy - nazwa pliku . jpg - 2,97 MB
drugi - nazwa pliku (1) . jpg - 2,97 MB

Jak ktoś miał taki przypadek to proszę podzielić się doświadczeniem :)

Kup sobie czytnik kart:) Albo zrzucaj za pomoca softu dolaczonego do aparatu;)

Bonku5
01-01-2008, 18:28
o właśnie to może być przyczyną? wcześniej miałem czytnik i było ok ale mi sie zepsuł i przez kabel pierwszy raz wysyłam. jakoś nie skojarzyłem faktów. Dzięki

sniper88
01-01-2008, 19:10
Pewnie podpinasz aparat kablem i kopiujesz spod Windowsa...zgadlem?;) Jezeli tak, to niestety Rawow w ten sposob nie skopiujesz-musisz albo uzyc Canonowskiego softu do zgrania zdjec, albo czytnika:)

Olszewski
01-01-2008, 19:15
Pewnie podpinasz aparat kablem i kopiujesz spod Windowsa...zgadlem?;) Jezeli tak, to niestety Rawow w ten sposob nie skopiujesz-musisz albo uzyc Canonowskiego softu do zgrania zdjec, albo czytnika:)

Kurczę, kolejny post, który mnie zadziwia. Podłączam aparat kablem USB i kopiuje spod Windowsa RAWy również :) No jasna cholera, mój komp jest inny?

Bonku5
01-01-2008, 19:42
Kurczę, kolejny post, który mnie zadziwia. Podłączam aparat kablem USB i kopiuje spod Windowsa RAWy również :) No jasna cholera, mój komp jest inny?

Jak jest sam RAW to widzi wszystko pieknie ładnie. Ale jak robie foty w opcji RAW+JPG to wtedy pojawia się problem.

sniper88
01-01-2008, 19:56
Kurczę, kolejny post, który mnie zadziwia. Podłączam aparat kablem USB i kopiuje spod Windowsa RAWy również :) No jasna cholera, mój komp jest inny?
Moze jest:mrgreen: U mnie byly takie same objawy przy RAW+JPG jak u Bonku5-zaznaczalem, dawalem kopiuj i pojawialy sie 2 jpegi;)
Swoja droga-mozna robic same rawy, bo i tak na kompie w DPP mozna otrzymac taki sam jpg jak prosto z aparatu:)

Olszewski
01-01-2008, 21:58
pierwszy - nazwa pliku . jpg - 2,97 MB
drugi - nazwa pliku (1) . jpg - 2,97 MB

Jak ktoś miał taki przypadek to proszę podzielić się doświadczeniem :)

Mam identycznie jak Ty. Sprawdziłem i rzeczywiście przy podłączonym aparacie przez kabel USB Windows widzi SAME Rawy, jak zrobiłem zdjęcie z ustawionym na aparacie "RAW + L" to Windows przy zrzucie na komputer tworzy dwa JPEGi.

I tak tego nie używam z racji tego co napisał kolega:



Swoja droga-mozna robic same rawy, bo i tak na kompie w DPP mozna otrzymac taki sam jpg jak prosto z aparatu:)

I tak właśnie robię. Bo po co zawalać miejsce na karcie pamięci?:)

Bonku5
02-01-2008, 00:21
I tak właśnie robię. Bo po co zawalać miejsce na karcie pamięci?:)

Stosuję RAW + JPG dlatego że nie chce mi się każdego JPGa wywoływać po kolei, za dużo czasu to zajmuje. A w momencie gdy uda się zrobić dobrą fote to wtedy dopieszczam RAWa. Chyba że jest szybki sposób seryjnego wywołania RAWa :)

bartheq
02-01-2008, 09:29
No jasna cholera, mój komp jest inny?
jezeli masz viste to calkiem mozliwe ze bedzie dzialalo. tylko xp ma takie problemy (:

ja teraz i tak z 40D zrzucam wszystko softem od canona bo dziala zdecydowanie lepiej niz wersja ktora dostalem dawno temu z 350D.

sniper88
02-01-2008, 10:40
Stosuję RAW + JPG dlatego że nie chce mi się każdego JPGa wywoływać po kolei, za dużo czasu to zajmuje. A w momencie gdy uda się zrobić dobrą fote to wtedy dopieszczam RAWa. Chyba że jest szybki sposób seryjnego wywołania RAWa :)

W DPP jest taka opcja co sie zowie bodajze "Bath process" albo podobnie i wtedy po zaznaczeniu wszystkich zdjec automatycznie je wywoluje;)

Olszewski
02-01-2008, 10:55
W DPP jest taka opcja co sie zowie bodajze "Bath process" albo podobnie i wtedy po zaznaczeniu wszystkich zdjec automatycznie je wywoluje;)

Tak samo Lightroom - zaznaczasz wszystkie i eksportujesz do JPEGa.
Notabene ACDSee'a umożliwia Ci podgląd RAWu w Windowsie bez konwertowania do JPEGa, więc ja osobiście nie robię w RAW + JPEG bo nie widzę w tym sensu :)

woyd
02-01-2008, 14:37
W DPP jest taka opcja co sie zowie bodajze "Bath process" albo podobnie i wtedy po zaznaczeniu wszystkich zdjec automatycznie je wywoluje;)


IrfanView otwiera RAW-y normalnie, można je wtedy bez problemu przeglądać - szybko i sprawnie. Jeśli więc ktoś stosuje irfana jako domyślną przeglądarkę ma ułatwioną sprawę.

Gdy wgrałem sobie kiedyś do 300D holenderską Wasię (Unta...cośtam) delektowałem się tym, że mogę ustawić rozdzielczośc JPG zapisywanego razem z RAW-em. Teraz zastanawiam się po jaki gwint jeszcze komu JPG-i zapisywane razem z rawami. Mi jest szkoda miejsca na karcie.

Mam jednak pytanie odnośnie Irfana - gdy otwieram RAW z 40D ma on jakby niepełną rozdzielczość - ok. 1280 px na jednym z boków, mimo, że jest to normalny RAW, a nie sRAW. Po wywołaniu RAWa jpg ma już normalne rozmiary. Wie ktoś może czemu tak się dzieje ??

sniper88
02-01-2008, 14:40
Moze te 1280px to jest rozdzielczosc zaszytego jpega;)

woyd
02-01-2008, 14:59
ale RAW był robiony jako solowy (bez JPG).

sniper88
02-01-2008, 15:09
Ale w kazdym rawie jest zaszyty JPG do podgladu np w aparacie, i ma on mniejsza rozdzielczosc;) Nie wiem czy IrfanView nie odczytuje wlasnie tych zaszytych jpegow, mozesz sprawdzic-zrob 2 takie same zdjecia w rawie i w jednym daj saturation na -5 a w drugim na +5:)

Bonku5
02-01-2008, 17:29
Tak samo Lightroom - zaznaczasz wszystkie i eksportujesz do JPEGa.
:)

A ustawienia zostawia mi te co narzuciła puszka (balans itp)? czy takie jak by to powiedzieć "jałowe"

sniper88
02-01-2008, 18:36
A ustawienia zostawia mi te co narzuciła puszka (balans itp)? czy takie jak by to powiedzieć "jałowe"

Nie wiem jak w Lightroom, ale w DPP wypoluje z ustawieniami z puchy;)

Olszewski
02-01-2008, 20:05
A ustawienia zostawia mi te co narzuciła puszka (balans itp)? czy takie jak by to powiedzieć "jałowe"

Tak, no zainstaluj wersje TRIAL i sam zobacz.

Bonku5
02-01-2008, 23:59
Tak zrobie :) juz zasysam w takim razie :P Thx

mavtm
03-01-2008, 11:37
IrfanView "wyświetla" .cr2 właśnie na podstawie zaszytego jpga.

Co do zrzucania na kompa raw + jpg to też się zastanawiałem dlaczego tak się dzieje. Mam 30D i zrzucając z aparatu (nie przez czytnik kart) u mnie na kompie za pomocą dołączonego softu wszystko jest ok. Ale jak ostatnio zrzucałem zdjęcia u kumpla który ma canona 20D i coft dołaczany do 20D to już zrzuciło 2 jpgi. To jest dopiero ciekawe tymbardziej, że u kumpla też był soft canona, tyle że starszy.

Niemniej faktycznie robienie raw+jpg trochę się mija z celem. Można przecież bardzo szybko wydzielić zaszytego jpga za pomocą dcraw.

Pozdrawiam i życzę wszystkim samych udanych zdjęć w Nowym 2008 Roku.

Barlog
04-02-2008, 22:29
Witam wszystkich,

Czy ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się z problemem polegającym na nie zapisywaniu plików RAW gdy aparat ustawiony jest na RAW(pełny RAW) + JPG(niska jakość).
W takim ustawieniu mój egzemplarz zapisuje co prawda dwa pliki z tą samą nazwą, jednak obydwa mają rozszerzenie *.jpg. Posiadają taką samą wielkość, itp...

Aparat jak już wspomniałem 40D, firmware mam w wersji 1.0.5 instalowane fabrycznie.
Nadmienię jeszcze, że gdy robię zdjęcia tylko w RAW to zapisują się właściwe pliki.

Pozdrawiam

sniper88
04-02-2008, 22:34
Pewnie kopiujesz pliki z karty za pomoca windowsa i kabelkiem.
Sa 2 wyjscia, albo kupisz sobie czytnik, albo zaczniesz do zrzucania zdjec uzywac programow takich jak np. DPP;) Bylo juz wczesniej opisywane na forum:)

Barlog
04-02-2008, 22:41
Niezmiernie "dziwne" jest to dla mnie zachowanie softu... Przesiadłem się z Sony A100 i tam akurat takiego problemu nie było.

Zresztą Windows wykrywając urządzenie (aparat) traktuje jego kartę pamięci jako najnormalniejszy nośnik pamięci. teoretycznie więc można by zapisywać i na karcie pamięci np. pliki MP3 (oczywiście to bez sensu), ale obrazuje jak nie wiele by trzeba aby RAW'y w ten sposób odczytywać eksploratorem windows...

Kolekcjoner
05-02-2008, 04:53
No i teraz ktoś wejdzie na forum i czyta tytuły wątków - 40D problem, 40D błąd w oprogramowaniu, 40D awaria, 40D wada AF, 40D to, 40D sramto i tak tworzy się obraz bubla firmy C 8).

Barlog
05-02-2008, 08:39
Bubel, nie bubel... Aparat jest (jak na moje potrzeby) rewelacyjny do tego niezłe szkło...
Jak wspomniałem z zapisem RAW'ów można żyć jakoś... Może kiedyś poprawią, może kupię czytnik...

KMV10
05-02-2008, 10:07
No i teraz ktoś wejdzie na forum i czyta tytuły wątków - 40D problem, 40D błąd w oprogramowaniu, 40D awaria, 40D wada AF, 40D to, 40D sramto i tak tworzy się obraz bubla firmy C 8).
No właśnie! Może trzeba powołać Optymistyczne Siły Reagowania wskazujące proste, podstawowe i łatwe w zrozumieniu (dla mniej zaawansowanych ;) ) prawdy na temat Canonów. Np. "Canonem robię bardzo ładne zdjęcia", "1D na łódce przydał się - zapomnieliśmy młotka a trzeba było dobić parę gwoździ. Potem zrobiliśmy super zdjęcia", "Dzięki 40D mogę patrzeć na zdjęcia żony, a nawet teściowa przypomina człowieka", itd. :mrgreen:

Zigi
05-02-2008, 10:28
No i teraz ktoś wejdzie na forum i czyta tytuły wątków - 40D problem, 40D błąd w oprogramowaniu, 40D awaria, 40D wada AF, 40D to, 40D sramto i tak tworzy się obraz bubla firmy C 8).

Am i sam Kolekcjoner dodał do tego brak ostrzenia "po kontraście" w LV ;). Normalnie kaszana nie warta zakupu :twisted:

BTW: Aż z ciekawości podłączyłem aparat dziewiczym kabelkiem dostarczonym w zestawie i... otrzymałem błąd podczas instalacji urządzenia mimo wcześniej zainstalowanych sterów :twisted:

scooter
05-02-2008, 10:36
Problemem jest Windows a nie aparat i jego soft ....

Pitek
05-02-2008, 11:16
BTW: Aż z ciekawości podłączyłem aparat dziewiczym kabelkiem dostarczonym w zestawie i... otrzymałem błąd podczas instalacji urządzenia mimo wcześniej zainstalowanych sterów :twisted:

a u nie wszystko O.K.:lol:

Kolekcjoner
05-02-2008, 14:19
Am i sam Kolekcjoner dodał do tego brak ostrzenia "po kontraście" w LV ;). Normalnie kaszana nie warta zakupu :twisted:

(....)

No coś w tym jest :mrgreen:.

Vitez
05-02-2008, 17:50
Połączyłem i przykleiłem bo juz z kilkadziesiąt tego typu wątków pamiętam :roll: .

sail0r
25-02-2008, 22:00
Swoja droga-mozna robic same rawy, bo i tak na kompie w DPP mozna otrzymac taki sam jpg jak prosto z aparatu:)

a ja gdzies na dpreview wyczytalem ze w 400D w jpg-u zapisanym razem z raw-em sa mniejsze szumy niz w wywolanym rawie softem w kompie... malo prawdopodobne ale na dpreview chyba by nie zmyslali??

Vitez
26-02-2008, 13:52
a ja gdzies na dpreview wyczytalem ze w 400D w jpg-u zapisanym razem z raw-em sa mniejsze szumy niz w wywolanym rawie softem w kompie... malo prawdopodobne ale na dpreview chyba by nie zmyslali??

Być może troszkę inne algorytmy odszumiania... ale różnica zauważalna zapewne tylko dla pikselowych szumofobów :roll: .

Dybik
03-05-2008, 16:49
Witam
Od kilku dni stałem sie nowym i legalnym użytkownikiem Photoshopa C3 wersja polska. Niestety po jego zainstalowaniu pojawił się problem z importem plików RAW za pomocą bądź to photoshopa C3 (importuj obrazy) bądź za pomocą przeglądarki wchodzącej w skład pakietu -Adobe brigde (pobierz zdjęcia z aparatu). A mianowicie: pliki fizycznie zapisane na karcie CF w postaci Rawów są nie widziane przez te aplikacje/programy. Pomimo wykrycia przez nie aparatu pojawia się komunikat: "to urządzenie nie zawiera żadnych obsługiwanych plików multimedialnych" W przypadku zapisu plików w formacie jpg, lub raw i jpg (aparat posiada taką formę zapisu) przy próbie importu widziane są tylko zdjęcia jpg. Natomiast import plików bezpośrednio z karty pamięci umożliwia wgranie zarówno jpg, jak i raw (rawy są wówczas przez aplikacje widziane).
Jeśli ktoś zna rozwiązanie bardzo proszę o pomoc. Przeinstalowanie adobe i wgranie najnowszej wtyczki camera raw nie zdało rezultatu. Zresztą jak widać aparat jest rozpoznawalny przez program/my które nie chcą "zobaczyć w nim zapisanych plików RAW" (tylko w aparacie przy bezpośrednim połączeniu)

Piotr Dybikowski
piotr.dybikowski@epwik.com.pl

Mellan
03-05-2008, 19:26
Po pierwsze i najważniejsze: zakup czytnik CF(20zł) i zrzuć nim rawy na twardego, nie baw się z połączaniem aparatu do kompa bo szkoda i czasu, i akumulatora aparatu.
Zapewniam cię jako wieloletni użytkownik PS, a od roku legalnego CS3, że PS obsługuje RAWy....nie sposób by było inaczej

Dybik
04-05-2008, 07:50
oczywiście, że mogę w ten sposób zrzucić foty z aparatu na HD. Chodzi jednak o przyczynę z powodu której nie są widziane Rawy przez podłączony do USB aparat do komputera skoro rozpoznawane są przez PS inne pliki (jpg).Nie zawsze na wyjeździe ma się cały arsenał wszystkich akcesoriów, niestety...

marekb
04-05-2008, 08:04
ja bym oddał do sklepu ten beznadziejny program...:mrgreen:

a tak poważnie to chce ci sie wozić na wyjazdy lapka, a dla czytnika wielkosci paczki papierosów slim juz miejsca nie znajdziesz...??

nie masz większych problemów...??

Mellan
04-05-2008, 16:22
oczywiście, że mogę w ten sposób zrzucić foty z aparatu na HD. Chodzi jednak o przyczynę z powodu której nie są widziane Rawy przez podłączony do USB aparat do komputera skoro rozpoznawane są przez PS inne pliki (jpg).

Trudno powiedzieć dlaczego canon nie udostępnił takiej opcji. Prawdopodobnie dlatego, że rawy są wielokrotnie większe i zrzut tą drogą byłby poprostu zbyt powolny.
Zrób eksperyment i porównaj czas przeniesienia powiedzmy 500 jpeg jakości L po kablu i przez czytnik. Chętnie bym zobaczył wyniki, jak zamieścisz.


Nie zawsze na wyjeździe ma się cały arsenał wszystkich akcesoriów, niestety...
A propos czytnika, tak jak zauważył marekb, jego rozmiary potrafią być naprawde niewielkie. Ja używam jakiegoś taniego emteca (1cmx4cmx6cm). Kabel połączeniowy usb-body po zwinięciu w kłębek nie zabiera mniej miejsca, zrezygnuj z wożenia bezużytecznego kabelka i po kłopocie.

ilfords
04-05-2008, 19:13
Witam,
Posiadam 400D + kartę kingston 2GB. Gdy wybiorę funkcję RAW+L jako zapis czyli plik RAW+JPG zapisuje w ten sposób IMG_0523.jpg i IMG_0523 (1).jpg Pliki są tej samej wielkości i różnią się tylko dodanie cyfry w nawiasie. Gdy wybiorę tylko RAW to zapisuje bez problemu.

Czy coś źle robię?

liquidsound
04-05-2008, 19:15
Tak. Nie zgrywaj kabelkiem plikow bo windows widzi potem raw jako jpg. Skorzystaj z czytnika. BTW bylo duzo razy

ilfords
04-05-2008, 19:17
Tak. Nie zgrywaj kabelkiem plikow bo windows widzi potem raw jako jpg. Skorzystaj z czytnika. BTW bylo duzo razy

Czyli muszę kupić jutro czytnik ;)

Przyznam że szukałem, ale widać algorytm moich pytań nie spełnił wymagań "szukaczki" :P
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Dziwne. Podsumujmy: wybierasz zapis RAW+L, robisz zdjęcie, wkładasz CF do czytnika i w winexplorerze widzisz na karcie 2 identyczne jpeg? Niczego z rozszerzeniem .cr2?

Przez kabelek zgrywałem, jak już zgadł kolega liquidsound i wiem że odpisałeś w tym samym czasie co ja ;)

Można zamknąć.

liquidsound
04-05-2008, 19:21
Różnie z tym szukaniem bywa. Z doswiadczenia wiem ,ze trzeba jednak z godzine na przegladniecie tego co Ci wypluje szukadelko ;-) jak zgrywasz kablem?? Przez eksplorera?? Sprobuj jeszcze softem dolaczonym (choc to jest koszmar, lepiej odzalowac 30zl na czytnik-szybkosc zgrywania x10)

ilfords
04-05-2008, 19:30
Różnie z tym szukaniem bywa. Z doswiadczenia wiem ,ze trzeba jednak z godzine na przegladniecie tego co Ci wypluje szukadelko ;-) jak zgrywasz kablem?? Przez eksplorera?? Sprobuj jeszcze softem dolaczonym (choc to jest koszmar, lepiej odzalowac 30zl na czytnik-szybkosc zgrywania x10)

Kabelkiem przez windows Explorera ;) Jutro wracając z pracy podskoczę do MM lub Saturna i kupię czytnik :)

Dybik
04-05-2008, 22:36
ja bym oddał do sklepu ten beznadziejny program...:mrgreen:

a tak poważnie to chce ci sie wozić na wyjazdy lapka, a dla czytnika wielkosci paczki papierosów slim juz miejsca nie znajdziesz...??

nie masz większych problemów...??


Pewnie, że znajdę, tylko to kolejny element który trzeba zabrać. Używam Sony Vaio i ten niestety nie nie ma czytnika CF, choć Sony już też te karty produkuje więc pewnie i w laptopach niebawem pojawią się czytniki. A na poważnie focę, albo w zasadzie dopiero zacząłem robić fotki pod wodą. Nawet nie masz pojęcia ile dodatkowych pierdół trzeba ze sobą zabrać, a to kolejny element o którym trzeba pamiętać dodatkowo :sad: Wydaje się oczywistym, że poto się zadaje pytania na grupie aby uzyskać na nie interesującą nas odpowiedź

mxw
05-05-2008, 13:37
niestety nie ma czytnika CF, choć Sony już też te karty produkuje więc pewnie i w laptopach niebawem pojawią się czytniki.
nie sądzę. :roll:

po kolei: to nie CS3 tylko system windows nie widzi plików RAW w aparacie podłączonym kablem - taki 'zwyczaj' canona i koniec. kup czytnik.

i nie musi to wcale być dodatkowy klamot - kup czytnik wbudowany PCMCIA, wsadź do lapka i zapomnij. więcej info masz w tym poście i całym wątku:
http://canon-board.info/showpost.php?p=392707&postcount=70

choć pewnie najnowszy sony vaio ma tylko gniazdo expresscard/34 (zamiast 54), z którego czytnik CF faktycznie będzie ciut wystawać, ale jak to się mówi.... było myśleć przed zakupem :wink:


Wydaje się oczywistym, że poto się zadaje pytania na grupie aby uzyskać na nie interesującą nas odpowiedź
ale dostałeś prawidłową odpowiedź już w pierwszym poście - więc o sssoo chodzi?

jceel
05-05-2008, 22:42
Różnie z tym szukaniem bywa. Z doswiadczenia wiem ,ze trzeba jednak z godzine na przegladniecie tego co Ci wypluje szukadelko ;-) jak zgrywasz kablem?? Przez eksplorera?? Sprobuj jeszcze softem dolaczonym (choc to jest koszmar, lepiej odzalowac 30zl na czytnik-szybkosc zgrywania x10)

E tam, ja używam EOS Utility i nie narzekam. Przynajmniej naciskam jeden przycisk i od razu wrzuca zdjęcia gdzie trzeba posortowane datami, a na koniec odpala mi ZoomBrowsera. ;)

liquidsound
05-05-2008, 22:45
mlody jestes, widac cierpliwosc jeszcze nei umarla smiercia naturalna u Ciebei;)

orvokki
06-05-2008, 11:02
Witam serdecznie!

Mój problem polega na tym, iż na kompie nie widzę plików RAW.
Zapisuję zdjęcia w formacie RAW+JPG najwyższej jakości. Kiedy sprawdzam na aparacie ilość zajętego miejsca na karcie to wszystko się zgadza, mniej więcej tyle powinno być, ale kiedy pliki otwieram na kompie to mam 2 jpg o tej samej wielkości, po RAWie zero śladu.
Czy ktoś wie, co mogę na to poradzić?
Mam firmware 1.0.8. i kartę SanDisk Extreme III 4GB

Z góry wielkie dzięki.

dzik
06-05-2008, 11:30
Odczytujesz kablem z aparatu? Nie zobaczysz, uzyj czytnika.

orvokki
06-05-2008, 11:53
ale skoro nie robię żadnym kreatorem, tylko wchodzę na kartę i ręcznie wszystko kopiuję, pliki powinny być widoczne. i dlaczego mam 2x jpg?


ok, z czytnika działa. wielkie dzięki

ryszard_ochódzki
06-05-2008, 11:59
No to jak trza było odesłać to trza czekać. Spróbuj zainstalować program z płyty dołączonej do aparatu i spróbuj.

Marylka
06-05-2008, 12:38
Czytnik kart rozwiąże problem, miałam tak samo. Kupiłam czytnik i jest OK.

gwozdzt
06-05-2008, 14:13
Czy ten problem będzie się dalej pojawiał codziennie... ?!
Połączyłem te wątki, ale to się już robi nudne... :???:

Kto następny będzie ciągnął spod windowsa po kablu pliki z aparatu i założy na ten temat nowy wątek, ten dostanie bana na tydzień! ;-):twisted:

JiNN
06-05-2008, 14:25
Kto następny będzie ciągnął spod windowsa po kablu pliki z aparatu i założy na ten temat nowy wątek, ten dostanie bana na tydzień!

HeHe ja dla odmiany napiszę,że u mnie czy to z czytnika, czy po kablu - wszystko w windowsie widać. Czy to JPG czy RAW czy RAW+JPG :)

Pozdrawiam

Aloes
06-05-2008, 14:29
Hmmm. To jakim cudem mój Windows widzi wszystkie RAWy zgrywane kablem aparatu?... Serio pytam, wypowiadacie się tak kategorycznie, że się zdziwiłam.

Co do Photoshopa i RAWów, to warto zajrzeć tu i zainstalować: http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html . Problem "Photoshop nie widzi moich RAWów" znika jak ręką odjął.

gwozdzt
06-05-2008, 14:34
Hmmm. To jakim cudem mój Windows widzi wszystkie RAWy zgrywane kablem aparatu?...
bo ściagasz pliki z aparatu tak jak należy, za pomocą dedykowanego oprogramowania Canona (CameraWindow), a nie pchasz się z eksploratorem Windows.


Serio pytam, wypowiadacie się tak kategorycznie, że się zdziwiłam.
ileż mozna wytrzymać, gdy codziennie pojawia się problem wynikający z nieczytania instrukcji i niezainstalowania/nieużywania oprogramowania od producenta.

TriPolis
06-05-2008, 15:14
Hm, a u mnie Windows (Vista) też widzi RAWy zgrywane kabelkiem, mimo "pchania" się z eksploratorem Windows:-).

JiNN
06-05-2008, 15:32
bo ściagasz pliki z aparatu tak jak należy, za pomocą dedykowanego oprogramowania Canona (CameraWindow), a nie pchasz się z eksploratorem Windows.


gwozdzt'u ja również używam zwykłego eksploratora windows'owego i w odróżnieniu od Tripolis mam Win XP i żadnego problemu nie mam. Biorę otworz - na samym dole system pokazuje canon 40D- i wybieram sobie pliczki.Nastepnie kopiuj i wklej. To wszystko. Widzi, działa , kopiuje bez problemu.

Nawet bez oprogramowania dołączonego od Canona RAWy widać i można zgrac za pomocą kabla. Sprawdzone w praktyce na kilku kompach.
Tylko problem później w odczytaniu (podglądzie ich). Tutaj potrzebny progam lub nakładka na przeglądarkę systemową, pomijając PS,Lr i inne programy do RAW'ów.

Pozdrawiam

gwozdzt
06-05-2008, 15:56
gwozdzt'u ja również używam zwykłego eksploratora windows'owego i w odróżnieniu od Tripolis mam Win XP i żadnego problemu nie mam.
a robisz RAW+JPG ?

bo to jest tak:
- robisz tylko RAW jest OK,
- robisz tylko JPG jest OK,
- gdy zrobisz RAW + JPG to się zaczyna cyrk bo wtedy winda widzi IMG_xxxx.jpg + IMG_xxxx(1).jpg a nie tak jak moznaby się spodziewać IMG_xxxx.jpg + IMG_xxxx.cr2

JiNN
06-05-2008, 17:09
Jestem przekonany,że miało miejsce RAW + JPG - ale się spierał nie będę.Sprawdzę jeszcze i jutro dam znać.Ale coś mi we łbie siedzi,że przy RAW+JPG plik RAW miał inny początek...nie IMG_xxxx.cr2 czy coś tam takiego się zmieniało. Albo za dużo się oczytałem i mętlik w głowie.Spawdzę to dam znać.

Pozdrawiam

Dybik
06-05-2008, 17:33
Odpowiedź z adobe support
Witam

Niestety

Wg dokumentacji
http://www.adobe.com/go/kb401490

Przy zapisie plików w aparatach Canon pliki w formacie RAW+JPEG w Photo Downloaderze przy podłączonym aparacie widoczne są tylko pliki JPEG

Rozwiązaniem jest użycie czytnika kart lub przekopiowanie plików na dysk za pomocą innej aplikacji lub "ręcznie".

Pozdrawiam

Zbigniew Chełchowski
Adobe Support
ul. Zdrojowa 40
02-927 Warszawa
adobe@techsupport.pl

gwozdzt
06-05-2008, 17:48
Ale coś mi we łbie siedzi,że przy RAW+JPG plik RAW miał inny początek...nie IMG_xxxx.cr2 czy coś tam takiego się zmieniało.
początek miałem inny w starym 300D.
RAW - CRW_xxxx.crw
JPG - IMG_xxxx.jpg

w 5D jest tak jak napisałem:
RAW - IMG_xxxx.cr2
JPG - IMG_xxxx.jpg

nie wiem jak jest w innych modelach, ale podejrzewam, że zmiana nazewnictwa początku pliku nastąpiła wraz ze zmianą rozszerzenia CRW na CR2


Spawdzę to dam znać.
Sprawdziłem.
Aparat 5D, zrobiłem trzy klatki (RAW, JPG, RAW+JPG), po czym zawartość karty przeniosłem do komputera na wszystkie trzy (a nawet cztery) sposoby i otrzymałem następujace pliki:

1) czytnik:
IMG_0001.cr2
IMG_0002.jpg
IMG_0003.cr2
IMG_0003.jpg

2a) eksplorator Win XP (Communication: Print/PTP):
IMG_0001.cr2
IMG_0002.jpg
IMG_0003.jpg
IMG_0003(1).jpg

2b) eksplorator Win XP (Communication: PC connect.):
IMG_0002.jpg
IMG_0003.jpg

3) EOS Utility:
IMG_0001.cr2
IMG_0002.jpg
IMG_0003.cr2
IMG_0003.jpg
ZbThumbnail.info

Chyba nie ma więcej wątpliwości, który sposób prowadzi do błędów?!

mxw
06-05-2008, 23:47
Sprawdziłem.
2a) eksplorator Win XP (Communication: Print/PTP):
2b) eksplorator Win XP (Communication: PC connect.):
jeszcze podaj jaka dokładnie wersja XP (SP itp. i czy aktualizowana) oraz jak jest widoczny aparat w systemie po podłączeniu kablem:
- jako kolejny dysk twardy, np. F:
- czy jako pamięć masowa 'Canon EOS 5D' ?
bo to może być podstawowa różnica.

ja kiedyś sprawdzałem w Viście - i ta niedotykana żadnym softem Canona działała dobrze, ale musze powtórzyć eksperyment, bo nie pamiętam, czy to był tryb (2a) czy (2b) i RAW+JPG.

w każdym razie aparaty instalowały sie nie jako kolejne napędy, ale jako aparaty - bez żadnych literek - i mój fotoloader miał problem jak się do nich dobrać :wink:

gwozdzt
07-05-2008, 06:49
jeszcze podaj jaka dokładnie wersja XP (SP itp. i czy aktualizowana)
XP SP2 nieaktualizowana na bieżąco.


oraz jak jest widoczny aparat w systemie po podłączeniu kablem:
- jako kolejny dysk twardy, np. F:
NIE.


- czy jako pamięć masowa 'Canon EOS 5D' ?
był widoczny jako 'Canon EOS 5D' ale nie jako pamiec masowa, ale na samym końcu jako aparat fotograficzny


w każdym razie aparaty instalowały sie nie jako kolejne napędy, ale jako aparaty - bez żadnych literek -
o właśnie - dokładnie tak

TriPolis
07-05-2008, 09:14
ja kiedyś sprawdzałem w Viście - i ta niedotykana żadnym softem Canona działała dobrze, ale musze powtórzyć eksperyment, bo nie pamiętam, czy to był tryb (2a) czy (2b) i RAW+JPG.


Na Viście widać "po kabelku" RAWy, gdy robisz w trybie RAW+JPG. Przedwczoraj sprawdzone doświadczalnie:grin:. Choć u mnie akurat jest zainstalowany soft Canona, ale tylko DPP.

mxw
09-05-2008, 03:24
Na Viście widać "po kabelku" RAWy, gdy robisz w trybie RAW+JPG. Przedwczoraj sprawdzone doświadczalnie:grin:. Choć u mnie akurat jest zainstalowany soft Canona, ale tylko DPP.

zgadza się, też sprawdziłem:

2a) eksplorator Windows Vista HP32 (Communication: Print/PTP):

aparat po podłączeniu instaluje się automatycznie (chwilę to trwa, trzeba kilka razy potwierdzić, że ja to ja, że wiem co robię i że jestem pewien, że chcę zrobić co chcę zrobić itp. :wink: - standard w Viście)

w końcu aparat pojawia się jako 'magazyn wymienny Canon EOS 350D DIGITAL'

przy ponownym podłączaniu aparatu już wszystko dzieje się błyskawicznie, aparat jest rozpoznawany i wszystko działa okay.

we wszystkich trybach focenia (JPG, RAW, RAW+JPG) widać prawidłowo wszystkie pliki (odpowiednio .JPG, .CR2, .JPG + .CR2).


2b) eksplorator Windows Vista HP32 (Communication: PC connect.):

znów trzeba przejść procedurę rozpoznania nowego sprzętu, ale tu niestety niepowodzenie (pomimo automatycznego przeszukania witryny M$) - ostatecznie system prosi o 'włożenie płyty z oprogramowaniem dostarczonym z aparatem' - więc grzecznie podziękowałem (mam zainstalowane tylko DPP i tak ma zostać) - i nie zobaczyłem w aparacie nic.


_________

podsumowując: w trybie Print/PTP wszystko działa jak należy, widać M$ dogadał się z Canonem, albo Canon wypełnił jakiś standard typu Pict/Bridge i wreszcie komunikacja jest taka, jak powinna być od zawsze - kolejny punkt dla Visty i kontra przeciwko przestarzałemu XP ;)

niemniej jednak widać, że takie podłączenie ma tylko jeden cel: ściąganie plików z aparatu po kablu - zapisywać plików na karcie w aparacie nadal nie można, ba - nie można nawet podejrzeć zdjęć bez ich ściągnięcia (ACDSee nie zobaczy zdjęć, DPP w ogóle nie zobaczy katalogów na karcie, jedynie systemowy 'podgląd obrazów' widzi JPG całkowicie pomijając CR2).

i druga uwaga - ło matko jakie to jest wolne :shock:
ściąganie samego directory jest zauważalnie powolne, podgląd (jeżeli w ogóle jest możliwy), jest wolny. ściąganie 20 RAWów (146MB) zajęło prawie minutę, co daje ~2.5 MB/s - tragedia! ta sama karta w czytniku USB wyciąga ~12 MB/s (5x szybciej) a w czytniku ExpressCard ~16-18 MB/s (7x szybciej), do tego w czytniku można spokojnie przeglądać i selekcjonować zdjęcia dowolnym programem bezpośrednio na karcie bez potrzeby ich ściągania.

tak więc jak zawsze - czytnik rooooolez! :mrgreen:

najgłębsze wyrazy dla kabelkowców.

tato2
09-05-2008, 17:08
mam problem, nie widzę Rawów ani JPEgów, w ogóle.
Hm?

Kolaj
09-05-2008, 17:12
mam problem, nie widzę Rawów ani JPEgów, w ogóle.
Hm?Ale gdzie ich nie widzisz? Podłączasz aparat czy czytnik do komputera? Może napisz coś więcej.

tato2
09-05-2008, 17:15
bardzo przepraszam ale to miał być żart gdyż naczytałe się za dużo komentarzy odnośnie wątku i musiałem odreagować. Dzieki za poważne potraktowanie ale to tylko zmęczenie materiału. Pozdrawiam

mjagiellicz
28-06-2008, 21:52
Dobrze, że znalazłem ten temat bo też mi robiło dwa jpegi przy zrzucaniu Raw + jpeg ;-) teraz już wiem czemu ;-)
to jeszcze zapytam raz, jakim programem szybko skonwertować rawy do jpega:?:

Kolekcjoner
28-06-2008, 22:04
(....)
to jeszcze zapytam raz, jakim programem szybko skonwertować rawy do jpega:?:

DPP 8).

mjagiellicz
28-06-2008, 22:09
a gdzie to znajdę:?: albo jakaś pełniejsza nazwa bo nie mogę znaleźć.

Kolekcjoner
28-06-2008, 23:16
a gdzie to znajdę:?: albo jakaś pełniejsza nazwa bo nie mogę znaleźć.

Jest to program dołączony do każdej lustrzanki Canona. Dostajesz go na płytce razem z aparatem :).

mjagiellicz
28-06-2008, 23:18
Aaaa w takim razie muszę odkopać tą płytkę. Dzięki :wink:

irol2
26-11-2008, 18:18
witam
mam podobny problem,
ps3 nie wyswietla raw, po zamianie na dng wyswietla ale z wielkim szumem!
to jpegi sa lepsze!
aha fotki z canona 50d, prosze o pomoc

raaz
03-01-2009, 19:01
uf, dobrze że od razu ten temat wyskoczył w guglach.
narobiłem fot w ustawieniu RAW+Sjpg i się przestraszyłem że mam same małe jpg.
Już mi się RAWy ściągają przy pomocy DPP.

A tak przy okazji, czy może to zachowanie zostało poprawione w nowym sofcie? tak żeby np. explorerem (windows) dało widzieć i RAWy i JPG ?


dobra, już wszystko doczytałem :)
idę wygrzebać z szafy czytnik kart

MaciejWyp
28-01-2009, 00:45
Spraw sobie czytnik kart i powinno być po kłopocie.

ABJ
31-01-2009, 20:06
szukalem i szukalem i nie znalazlem..

1Ds Mark II

chce zapisywac RAWy na CF a JPG na SD
czy w trybie RAW + S da sie tak ustawic?
czy w ogole jest to mozliwe?
z gory dzieki za odpowiedzi

ABJ
02-02-2009, 14:28
help help help

ned
09-04-2010, 09:02
Witam,
nie wiem w czym tkwi błąd, ale mój aparat (450D), nie chce zapisywać zdjęć w formacie: RAW + L. Czy może to wynikać z prędkości zapisu karty?
Aparat pokazuje jedno zdjęcie (wyświetla tryb: RAW + L), jednak na komputerze pokazuje dwa pliki *.jpg, które na dodatek ważą ok. 3 MB.

Oto screen:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img191.imageshack.us/img191/3950/testuf.jpg)

MariuszJ
09-04-2010, 09:08
Use the czytnik, Luke

ned
09-04-2010, 09:10
Czytnik kart?
- nie dysponuje, niestety.

airhead
09-04-2010, 10:11
w takim razie przegrywaj przez programik Canona, nie Windowsa

yarson
09-04-2010, 10:49
ned, wszystko o czym piszesz masz opisane na 1 stronie tego wątku...

Vitez
10-04-2010, 19:09
Czytnik kart?
- nie dysponuje, niestety.

To kup. Kosztuje ok 30zł.

Whitefire
09-10-2010, 18:31
A mi się coś takiego zdarzyło dokładnie RAZ. Niestety zapamietam do końca życia. Zazwyczaj jest, jak piszą niektórzy: windows widzi normalnie wszystkie pliki, jpg i rawy (mam Viste). Ale raz nie zobaczył, zorientowałem się za późno, zostały mi same jpg, a były to bardzo ważne pliki.

Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało, ale faktycznie lepiej korzystac z softu do kart.

lengel
02-11-2010, 20:19
Czesc. Mam dosc nietypowy dla mnie problem. Otoz wykonalem pare zdjec w RAW (bez jpg) i nie jestem w stanie ich wywolac przez RAW processing. W aparacie byl podglad, po przegraniu zdjec (z czytnika) Zoom Browser EX pokazuje zdjecia, ale nie moge ich wywolac. Probowalem importowac przez iPhoto, co zazwyczaj przynosilo bardzo dobre rezulataty. Niestety transfer wisi i nic nie mozna z tym zrobic. Po przeczytaniu kliku stron z tego watka zmienilem podejscie i po wskazaniu katalogu w DPP pokazuja mi sie nazwy zdjec (kolejne numery) ale nie ma podgladu (przekreslona ikona) a co za tym idzie wracam do punktu wyjscia - czyli nie moge nic z tymi plikami zrobic. Pstrykalem 450D, karta 4Gb SanDisk SDHC. Karta nie jest zablokowana.
Bede wdzieczny za pomoc.
Pozdrawiam

meg83
03-01-2011, 18:20
spróbuj w innym sofcie - np PS; możesz także zobaczyć czy przeglądarka XnView je widzi i otwiera podgląd

jak nie idzie to skopiuj normalnie z karty jak każdy plik nie za pomocą pobieranie windy czy canona i zobacz jeszcze raz

mxw
10-01-2011, 02:14
po wskazaniu katalogu w DPP pokazuja mi sie nazwy zdjec (kolejne numery) ale nie ma podgladu (przekreslona ikona)
ściągnij i zainstaluj najnowszą wersję DPP - obecnie jest dostępna chyba 3.9.

dziobolek
10-01-2011, 02:31
Myślicie że jeszcze czeka :roll: post napisano 02-11-2010, 18:19 :wink:

Pozdrówka!

lengel
12-01-2011, 17:06
Trochę odpuściłem temat, bo to nie mój aparat był - ale faktycznie się doczekałem. Dzięki MXW, ściągnąłem najnowsze DPP i zadziałało. Niski ukłon za pomoc. Pozdrawiam.