PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzęt fotograficzny w podróży



Anna12_03
30-12-2007, 17:02
Witam
Na forum travelbit ukazal się dość ciekawy post z tematem jak w tytule .
A że jest z zakresu fotografi więc skorzystalam z okazji i wkleilam go tutaj.
Mam nadzieję że takiego tematu jeszcze nie bylo.

"Mam pytanie do fotografujacych podróżnikow. Jak radzicie sobie z doborem sprzetu na podróż ? Wiadomo, ze kazdy chce podróżowac lekko, wiec zabieranie ze soba calego arsenalu obiektywow, statywu itp moze uprzykrzyc podróż, no ale jak podejmujecie decyzje co zabieracie a co zostaje w domu ? jak potem nie żalować że sie nie ma ze soba jakiegoś tam obiektywu??
mój aparat wazy 700gram, 3 obiektywy w sumie ponad 1.5kg (10-20mm, 24-105mm, 70-200mm). czyli razem jakies 2.2kg ciezaru na ramieniu. kusi mnie zeby wszystko to ze soba ciagnac, bo kazdy obiektyw to inne mozliwoscie, ale wiem ze to niepraktyczne...
jakie sa wasze doswiadczenia? "

No wlaśnie a jak wy drodzy czytelnicy tego forum radzicie sobie ze sprzętem w czasie Waszych wojaży po świecie ,kraju itp klimatach .
Jaki sprzęt zabieracie ze sobą analogi czy cyfry, jakie filmy ,karty pamięci ,zoomy czy stalki, torby a może plecaki a może sakwy przy paskach.
Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam

Krzychu
30-12-2007, 17:05
Cyfry, zoomy (stałki zostają w domu poza 400/5.6), karty pamięci wszystkie ktore mam a całość w Nature Trekkerze. Raz jeden jedyny jak pojechałem na 3 dni do Bristolu zabrałem torbę (i w niej 1 korpus i 3 obiektywy) i kląłem jak cholera.

Antolll
30-12-2007, 17:09
Ja biore do egiptu (rejs po nilu):
dwa korpusy (cyfra i analog)
dwa zoomy standardowe (17-50 do cyfry i 28-80 do analoga)
70-200/2,8
50/1,8 - w razie potrzeby światła, i tak nic nie waży.
extender
statyw (600r)
430ex może też sie przyda wiec wezme.
To wszystko w plecaczku, a dodatkowo przy pasku pokrowiec od 70-200 gdzie moge miec i tamrona 17-50 i canona 70-200, do zmiany na szybko, reszta na stałe na plecach albo na szyi.
No i wszystkie 3,5GB kart, laptop w torbie podróżnej, ładowarki etc

TomS
30-12-2007, 17:10
Jak gdzieś dalej jadę to pakuję wszystko do photo trekkera a później na miejscu to co mi nie potrzebne zostawiam w pokoju i jak wychodzę to biorę tylko to co mi potrzebne.

Kubak82
30-12-2007, 17:28
mój aparat wazy 700gram, 3 obiektywy w sumie ponad 1.5kg (10-20mm, 24-105mm, 70-200mm). czyli razem jakies 2.2kg ciezaru na ramieniu.

no to powiem Ci, ze to bardzo kompaktowy zestaw :-P

czasem biore w gory czy na wczasy +/- 10-12 kg. sprzetu (w tym statyw) i trzeba sobie jakos radzic.. 70% sprzetu transportuje w plecaku (albo mekko c36, albo tamrac expedition 8 albo pajak atacama II (na dlugie wyjazdy, bo ma swietny system nosny i pojemnosc ponad 90l) lub wolfgang walker (ktorego wlasciwie nie czuc na plecach za to ze wzgledu na pojemnosc nadaje sie tylko na jednodniowe wypady) ze szklarnia upchnieta miedzy ciuchami i kanapkami ;-) ) a pozostale 30% to glownie zawieszony na ramieniu toploader z 2 szklami i lampa (podczepione pokrowce lens case).. w tym czasie reszta czeka w plecaku a pod reka sa te najbardziej potrzebne szkla..

na typowo rodzinne wyjazdy zabieram tylko malpke zony ale to glownie jej "widzimisię" niz moje lenistwo.. czasem glowa muru nie przebijesz :-(

Army
30-12-2007, 17:59
.. czasem glowa muru nie przebijesz
...ale co dwie glowy to nie jedna :D

Ja z racji specyficznego gatunku fotografi jaka wykonuje dzwigam ze soba zawsze ok 15 kilo (same statykwy 6,5)laptop, ladowarki do puchy, akumulatorkow, laptoka, zapasowe baterie do 3 lamp. Na moje szczescie posiadam super moc pakowania sie w compu trekker na tydzien i niczego mi nie brakuje.

BDW ktos moze upotkal kiedys plecak podrozno-fotograficzny ktory nie wyglada jak spadochron a pomiesci 1d, 6 szkiel, laptopa i bedzie chociaz jako tako weathe proof no i komore na troche ciuchow i mozliwosc dopiecia namiotu/karimaty?

mkwiek
30-12-2007, 18:06
BDW ktos moze upotkal kiedys plecak podrozno-fotograficzny ktory nie wyglada jak spadochron a pomiesci 1d, 6 szkiel, laptopa i bedzie chociaz jako tako weathe proof no i komore na troche ciuchow i mozliwosc dopiecia namiotu/karimaty?
to chyba jakąś przyczepę potrzebujesz :)

Kubak82
30-12-2007, 19:36
...ale co dwie glowy to nie jedna :D

tia.. wlasnie rezerwujemy wczasy i po karczemnej "wymianie argumentów" ;-) stanelo na tym, ze zabieramy Olympusa 510uz.. jak mowilem - nie przebijesz ;-)


BDW ktos moze upotkal kiedys plecak podrozno-fotograficzny ktory nie wyglada jak spadochron a pomiesci 1d, 6 szkiel, laptopa i bedzie chociaz jako tako weathe proof no i komore na troche ciuchow i mozliwosc dopiecia namiotu/karimaty?

w sklepie nie ale chodzi mi po glowie od jakiegos czasu, by zabrac swoj plecak do tapicera i.. wmontowac w tradycyjny plecak wyprawowy zrobione "na wymiar" piankowe przegrodki na sprzet.. bylby to ideal ktory od dawna mi sie sni ;-)

to fajne wyjscie zwlaszcza jesli plecak ma mozliwosc dostepu do wnetrza od "frontu" wiec spokojnie sprzet moglby byc ulokowany posrodku plecaka, z miejscem na graty, spiwor itp na dole i na gorze.. anyway - mysl dojrzewa i moze w nowym roku przedzwonie do paru zakladow i dowiem sie co da sie w tym temacie zdzialac 8-)

TomS
30-12-2007, 19:59
Army masz plecak z serii National Geographic 5737. Laptop wchodzi jest miejsce na drobny ciuch i jedzonko. Na niektórych zdjęciach widać że karimatę podepniesz od dołu. A 6 szkieł czy wejdzie to zależy jakie to szkła.
Macałem kiedyś tam jego mniejszego brata i zrobił na mnie średnie wrażenie. Nie wiem czy był by odpowiedni na całodniowe noszenie.

K2_verti
30-12-2007, 20:02
Panowie i panie, nie wiem jak wy ale ja przed każdym wyjazdem robię sobię listę co mam do sfotografowania, co powinienem obowiązkowo przywieźć np z Rzymu (koloseum, vatykan, itd). Wiem z katalogów, albumów, pocztówek, przewodników z czym się wiąże taki wyjazd i ograniczam się do minimum. Absolutnego minimum. Przykładowo wyjazd w Bieszczady Ukraińskie, 7 dni góry, cerkwie, społeczeństwo, itd. wziąłem tylko 5D + 24-70 i 50mm. Poradziłem sobie i nie wyobrażam sobie łażenia z dodatkowym np. 70-200. Plecak i tak był nadto obciążony (35kg).

Polecam zrobić spis z natur z exifów z czego najczęściej korzystacie, nie dublować ogniskowych i radzić sobie z minimum sprzętu - NIEZŁA DROGA ŻYCIA dla KAŻDEGO FOTO!! :lol:

Wracając do poruszanych w wątku tematów odnośnie przenoszenia dobytku polecam torby biodrowe np. Newswear

TomS
30-12-2007, 20:10
Ja akurat nie wyobrażam sobie że coś zostawię w domu. Niech sobie nawet leży w hotelu ale wolę wsiąść. Bo idąc w góry biorę to co potrzebuję ale jak wstaję sobie rano żeby coś konkretnego sfocić to wtedy mogę potrzebować co innego.

janmar
30-12-2007, 20:40
Coraz częściej C 5d, 24-105 f4 IS L.,70-200 f4L. lampa ,akumulatorki ,karty ,fotobank. Spakowac sie z tym łatwo.
Po głowie mi chodzi 100=400 L. Wtedy by było 24-105 i 100-400 jakis slingshot i zająć sie fotografią.A moze extender do 70-200 i starczy?

sal
30-12-2007, 21:57
Ja zawsze zabieram ze soba calosc sprzetu, ale to glownie samolotem/samochodem.
Chociaz nawet jak jechalem rowerem w okolice zurychskiego lotniska, to tez wzialem wszystko :-)
Niedlugo planuje dorzucic drugie body, wiec ogolna waga sie zwiekszy (a oprocz sprzetu foto woze zawsze 1-2 laptopy).

Army
31-12-2007, 00:22
Co do niebrania czego kolwiek to bylbym w stanie odstawic jedna lampe i tyle...nie wyobrazam sobie sytuacji ze gdzies ide jest jakas "akcja", a sprzet ktory by sie najlepiej sprawdzil i na kltory musialem ciezko zapracowac lezy gdzies w hotelu albo lepiej w domu.
Ciezko mi mowic na glos ale planuje euro trip w doslownym tego slowa znaczeniu i glupio wbijac autostopem z plecakiem, torba, namiotem i dwiema siatami. Ten myk z tapicerem zdaje sie byc iscie zajawowy - mam zawalisty plecak ktory by mnie max zadowolil po pimp'ingu tylko boje sie ze nie bedzie chociaz troche proof

Pikczer
31-12-2007, 02:09
Biore wszystko co mam.
Po pierwsze dlatego, zeby nie zostawiac zlodziejom sprzetu w domu a po drugie to to, co potrzebne na miejscu zabieram ze soba a reszte zostawiam w pokoju/sejfie.

nagor
03-01-2008, 17:55
tez uwazam ze lepiej wziąźć wszystko bo rzadko kiedy mamy przeciez mocno dublujący się sprzęt (ogniskowe) wiec każdy moze się przydać gdy wydaży się jakas "akcja"

=> Army - co do plecaka i jego "proof" (domniemam że chodzi o "weather proof") to wystarczy dokupić specjalny ochraniach na plecak - są różne wielkości i raczej sie sprawdzają..