PDA

Zobacz pełną wersję : Wywołanie rawa do celów HDR



mattnick
08-12-2006, 22:00
Czy ja dobrze rozumuję ? HDR to kilka RAW'ów pstrykniętych ze statywu z różnym EV. Czy w takim wypadku wystarczy tylko 1 RAW "wywoływany" w PSie z różnym EV czy soft aparatu jest do tego niezastąpiony ?? Czy to po prostu nie będzie to samo. Inetersują mnie tylko konkretne odpowiedzi. Dziękuję :)

kjoanna
08-12-2006, 22:12
moim zdaniem lepiej zrobic 3 zdjecia ze skokiem 2 E.V.
jesli wywolasz w ten sposob jednego RAW to jakosc pozostawi wiele do zyczenia;)

pozdrawiam

mattnick
08-12-2006, 22:20
hehe zrobiłem a znaczy się próbowałem...oto komunikat z PSa :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img164.imageshack.us/img164/4953/beztytuuyp5.jpg)

snow
08-12-2006, 22:24
Wywal EXIF'a z jpg'ow - mi to pomogło (wywalałem EXIF'erem) i później możesz ręcznie przypisać wartości EV do zdjęć. Chociaż pamiętam że też udawało mi się jpg'i prosto z rawa wywołane łączyć :)

mattnick
08-12-2006, 22:26
Tak własnie myślałem, że o exif chodzi. Zastanawiam się po prostu czy to ma sens jakikolwiek ?? Bo jeśli ma to efekt tego typu łączenie moze umożliwić hdr'y np. z imprez sportowych gdzie ruch uniemożliwia spokojne 3 fotki z aparatu :)

Fan nr 1
08-12-2006, 22:26
Z jednego rawa to chyba lepiej ręcznie wołać na kilka ekspozycji i bawić się maskami. Czasami tak robię by wyciągnąć kolor nieba.

snow
08-12-2006, 22:31
Tak własnie myślałem, że o exif chodzi. Zastanawiam się po prostu czy to ma sens jakikolwiek ?? Bo jeśli ma to efekt tego typu łączenie moze umożliwić hdr'y np. z imprez sportowych gdzie ruch uniemożliwia spokojne 3 fotki z aparatu :)

HDR ma ci rozszerzyć zakres tonalny zdjęć a nie łączyć 3 poruszone w jedno nieporuszone ;)

mattnick
08-12-2006, 22:32
ja wiem ale może rozszerzyć zakres tonalny zdjęcia, którego nie da się strzelić 3 razy takiego samego...rozumiesz ??

perqsista
08-12-2006, 22:37
Jeżeli chcesz koniecznie tak się bawić w PSie to usuń exify z plików z których składasz tego "HDRa". Tak czy tak IMO to bez sensu. Nie zwiększysz w ten sposób dynamiki zdjęcia i tylko sobie szumy z cieni powyciągasz. Lepsze efekty z 1 RAWa osiągniesz pracując na warstwach i maskach w PSie podciągając poziomy na różnych warstwach a później mieszając te warstwy z pomoca opcji krycia oraz masek .

Poczytaj sobie

http://canon-board.info/showthread.php?t=16522
http://www.fotosite.pl/index.php?title=%C5%81%C4%85czenie_forsowanych_eks pozycji

MrCairo
08-12-2006, 22:53
Czy ja dobrze rozumuję ? HDR to kilka RAW'ów pstrykniętych ze statywu z różnym EV. Czy w takim wypadku wystarczy tylko 1 RAW "wywoływany" w PSie z różnym EV czy soft aparatu jest do tego niezastąpiony ?? Czy to po prostu nie będzie to samo. Inetersują mnie tylko konkretne odpowiedzi. Dziękuję :)
MOżna z 1 Rawa - ale to nie będzie to. Najlepiej popatrz tu: http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-197-0.php

Pozdrówka

mattnick
08-12-2006, 23:09
ehhh cóż poradzisz...pytasz o 1 RAW'a a wszyscy patrz tu patrz tu :). To forum trzyma mnie przy życiu :). a może ktośby się pokusił o zrobienie tak i tak ??

Sibil
08-12-2006, 23:19
Ja już tak kilka "pseudo HDR" robiłem. Jeden RAW, wywołany co 1EV. Wyglądało nawet całkiem. W wielu przypadkach trzeba jednak kombinować tak, aby nie powstawała charakterystyczna poświata ;) Kto tak robił będzie wiedział o co chodzi. A tak dla precyzji to HDR robiłem w Photomatix Pro. pozdro

perqsista
08-12-2006, 23:26
ehhh cóż poradzisz...pytasz o 1 RAW'a a wszyscy patrz tu patrz tu :). To forum trzyma mnie przy życiu :). a może ktośby się pokusił o zrobienie tak i tak ??
Czy Ty chociaż przeczytałeś to co było pod tymi linkami?
Tu: http://www.fotosite.pl/index.php?title=%C5%81%C4%85czenie_forsowanych_eks pozycji

jest dokładnie to, o co pytałeś i to opisane krok po kroku.

MrCairo
08-12-2006, 23:28
Tak jak Sibil pisze - z 1 RAWA to pseudo HDR wychodzi. Czemu ?
Ano HDR musi mieć zawarte szerokie spectrum. I jak nie przeświatlisz kadru w celu poprawnego naświetlenia parti "ciemnych" to nic z tego nie będzie. I w 2 strone tak samo - czyli aby poprawnie naświetlić partie jasne, ciemne elementy będą poprostu czarne.

borkomar
09-12-2006, 00:10
NO to chyba trzeba to przetrenować - bo efekty zdumiewające są - wielkie gratulacje:!: 8-)

ps:

Mowa o tym oczywiście
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-197-0.php

ewg
09-12-2006, 01:50
Nie wierzcie w cuda. Czysty HDR nie wyciągnie nic więcej z jednego RAWa niż prosta redukcja kontrastu tego RAWa.
Są wyspecjalizowane programy (np. Photomatix) co się nazywają ogólnie HDRy, ale oprócz proporcjonalnego upychania większej rozpiętości tonalnej kilku fotek w mniejszą, jednej, stosują też pewne sztuczki, żeby kontrast fotki wydawał się duży, naruszając proporcje i relacje tonalne w zdjęciu. Tylko takie triki mogą wydobyć z pojedyńczego RAWa coś więcej, ale to tylko będzie złudzenie - bo danych nie przybędzie.
Dlatego tylko bracketing niestety... I żadnego sportu. :(

Shadow
23-07-2007, 10:10
Pewnie już spotkaliście się z tą przypadłością. PS informuje, że nie może połączyć zdjęć wywołanych z jednego RAW-a bo jest zbyt niska rozpiętość tonalna. Dlaczego tak się dzieje ? Czy można temu zaradzić ?

sniper88
23-07-2007, 10:18
Usuń exify z plikow i powinno smigac;)

Shadow
23-07-2007, 10:45
Próbowałem. To pyta się o parametry albo EV. Ale chyba masz rację. Może źle wpisywałem. Jeszcze sprawdzę :)

sniper88
23-07-2007, 10:55
To wpisz mu takie jakie ustawiles przy wywolywaniu RAWa i nie powinien sie juz rzucac:p

Shadow
24-07-2007, 08:21
Kurcze a jak usunąć w ACR exifa podczas wywoływania RAW ? Pracuję też na Breeze Browser i też jakoś nie widzę takiej opcji.

sniper88
24-07-2007, 08:53
Wywołujesz sobie tego RAWa na 3 sposoby (3 rozne ustawienia ekspozycji) i kazda z tych wersji zapisujesz za pomoca 'save for web';)

ewg
24-07-2007, 11:04
A jesteście pewni, że to co robicie nie da się uzyskać z raw bez hdr'a???

W każdym razie wg mnie teoria temu przeczy. Może niektórym tak wygodniej ale odpowiednia krzywa kontrastu powinna dać identyczny efekt. Z pustego i Salomon nie naleje. Raw ma skończoną ilość informacji i światła w nim nie przybywa ani przepały nie znikają po dotknięciu cudownej różczki wiedźmy Hader. ;-)

Shadow
24-07-2007, 11:34
sniper88 ----> Tak tylko ja nie chcę dwa razy zapisywać bo mi jakość spada a foty mają iść do druku. Dlatego już od razu z RAW na JPG chciałem mieć bez exifa bo wiadomo dalej trzeba HDR-a tworzyć.

ewg----> A co proponujesz zabawa na warstwach i wymazywanie ? Za dużo roboty. Stworzenie HDR-a trwa krócej, ale i tu na krzywych trzeba się pobawić. Zresztą już robiłem taki pseudo HDR i efekt jest ciekawy, ale chcę teraz porównać z prawdziwym HDR-em. Cały czas szukam najlepszej metody na wysoko kontrastowe sceny. Gradienty w PS też były w ruchu :)

sniper88
24-07-2007, 11:39
Jak dla mnie prawdziwy HDR to sa minimum 3 RAWy:p
Co do usuwania exifa w RAWie, to nie znam na to sposobu, za to HDRa mozesz zrobic z jednego rawa przy pomocy photomatixa bodajze;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


W każdym razie wg mnie teoria temu przeczy. Może niektórym tak wygodniej ale odpowiednia krzywa kontrastu powinna dać identyczny efekt.
Ja nie wiem jaki efekt chce uzyskac Shadow, ale krzywymi nie uda Ci sie zrobic tego samego co robisz przy tworzeniu HDRa;)
Tak jak napisal Shadow, mozna jeszcze sprobowac maskowania (o ile sie nie myle, byloby to DRI), ale jest to strasznie upierdliwe a dodatkowo wokol krawedzi lubia sie pojawiac rozswietlenia:)

Juriko
24-07-2007, 14:13
sniper88 ----> Tak tylko ja nie chcę dwa razy zapisywać bo mi jakość spada a foty mają iść do druku. Dlatego już od razu z RAW na JPG chciałem mieć bez exifa bo wiadomo dalej trzeba HDR-a tworzyć.


A nie lepiej właśnie dla jakości zapisać wywołanego rawa do 16 bitowch tifów i z nich utworzyć HDR'a?
Exifów pozbędziesz się kopiując w photoshopie do nowego okna. Z kolei jeśli jednak chcesz jpega, to można usunąć exify za pomocą Exifer'a (http://www.exifer.friedemann.info/), lub za pomocą Opanda Power Exif. (http://www.opanda.com/en/index.html)

edspiner
25-07-2007, 00:42
też miałem ten problem i wiem tylko że nie przejdzie w PSie taki motyw że robisz HDR'a z jednego RAWa z różnymi EV.... to muszą by ewidentnie 3 pliki z różnymi EV już w trakcie robienie fotki (PS pewnie czyta metadata pliku i rozpoznaje EV)

Może da się to jakoś obejść ... ale nie szukałem ... jest to dla mnie ewidentnie jasne i logiczne softwaerowa zmiana EV ot nie to samo co różne EV podczas naświetlania...

Ale ten sam efekt można uzyskać w inny sposób a nie koniecznie wbudowaną funkcją "merrage to HDR" - zresztą jak wiadomo wszystko co automatyczne to kulawe...

nawet na tym forum w "szkółce fotografii..." w toruymś wątku ktośpodał linka do pisu jak uzuskac taki efekt jaki daje nam HDR

sniper88
25-07-2007, 14:45
też miałem ten problem i wiem tylko że nie przejdzie w PSie taki motyw że robisz HDR'a z jednego RAWa z różnymi EV....

Oczywiscie ze przejdzie, jak pisalem wczesniej, usun exif i po klopocie;)

mkwiek
26-07-2007, 13:54
przechodzi, nie ma problemu :) wystarczy usunąć dane EXIF :)

Shadow
26-07-2007, 17:01
Ale ten sam efekt można uzyskać w inny sposób a nie koniecznie wbudowaną funkcją "merrage to HDR" - zresztą jak wiadomo wszystko co automatyczne to kulawe...

nawet na tym forum w "szkółce fotografii..." w toruymś wątku ktośpodał linka do pisu jak uzuskac taki efekt jaki daje nam HDR

Wiem robiłem inną metodą ale to nie jest taka jakość jak HDR.

Z tifem nie kombinowałem. Co do exifera to rozumiem że odpalam w nim już jpg wywołanego z RAW i wycinam exif ale co dalej ? Zapisuję ponownie plik i co znowu tracę jakość ? To mi się nie podoba :(

sniper88
26-07-2007, 17:13
Czepiasz sie strasznie tej utraty jakosci:p Przeciez na 95% i tak tego nie zobaczysz;) A jak juz Ci strasznie na tym zalezy to wywolaj rawa w acr i zapisuj spod PSa.

Juriko
26-07-2007, 17:35
Z tifem nie kombinowałem. Co do exifera to rozumiem że odpalam w nim już jpg wywołanego z RAW i wycinam exif ale co dalej ? Zapisuję ponownie plik i co znowu tracę jakość ? To mi się nie podoba :(
Wycinanie exifa następuje bez ponownej kompresji, nie następuje ingerencja w samą bitmapę,(nie ma opcji zapisz, plik zostaje niejako automatycznie pozbawiony exifa) więc nie ma straty jakości.
Nie ulega kwestii, że HDR z trzech rawów, czy nawet z 3 jpg'ów naświetlanych oddzielnie, da lepsze efekty, jak 3 tify, czy jpgi wyciągnięte z jednego rawa. Ale z kolei przy trudnych (kontrastowych) kadrach, szybciej można osiągnąć prawidłowe zdjęcie z tak sztucznie spreparowanego HDR'a, niż poprzez tradycyjne wywołanie jednego RAW'a i jego dalszą obróbkę w programie graficznym.

Shadow
27-07-2007, 13:20
Jeśli tak to sprawdzę tego exifera. Co do kilku RAW-ów to wiadoma sprawa. Ale niestety są sytuacje że zrobiło się fotkę tylko raz i teraz trzeba poprawić co nieco. Skok o 2EV w zupełności mi wystarczy. Wszystkie informacje o światłach i cieniach są w tym RAW-ie. Trzeba tylko je wyciągnąć i posklejać w jeden obraz. Dziwne dla mnie jest że ACR nie ma w opcji przed zapisem do JPG fajeczki do odhaczenia z exifem czy bez. Ale jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach.

sniper88
27-07-2007, 13:37
Zawsze po wywołaniu mozesz zamiast 'Done' kliknac 'Open Image' i zapisac bez exifa bezposrednio z PSa;)

David
30-07-2007, 23:42
...Dziwne dla mnie jest że ACR nie ma w opcji przed zapisem do JPG fajeczki do odhaczenia z exifem czy bez. Ale jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach.

Adobe Lightroom ma :-)

Ma opcję minimalizuj dane exif, ale nie wiem, czy to wystarczy w omawianym przypadku.

Shadow
02-08-2007, 19:59
Zawsze po wywołaniu mozesz zamiast 'Done' kliknac 'Open Image' i zapisac bez exifa bezposrednio z PSa;)

Możesz wytłumaczyć jak to zrobić ? Po zapisie zawsze mam exifa.

Juriko
02-08-2007, 21:11
Możesz wytłumaczyć jak to zrobić ? Po zapisie zawsze mam exifa.
Kolega już pisał wyżej:

Wywołujesz sobie tego RAWa na 3 sposoby (3 rozne ustawienia ekspozycji) i kazda z tych wersji zapisujesz za pomoca 'save for web';)

Shadow
03-08-2007, 13:49
Fakt, myślałem że exif zostaje, ale to tylko chyba w opcji zapisz jako... mamy dalej z exifem.

Costus
03-08-2007, 14:12
Z tego co widzę to nie jest to HDR tylko DRI. PS - o ile dobrze pamiętam bo też kiedyś tak kombinowałem - tego nie obrobi. Chyba że jakieś sztuczki z usunięciem exif itd.? Dla mnie świetnym wręcz programem do obrabiania HDR (dużo lepszym od PS CS2 który też mam) jest Photomatix Pro 2.4.1. Rewelacja :!: i to za zupełnie rozsądne pieniądze.
Próbowałem sam przed chwilą - DRI idą jak złoto w Photomatixie :razz:
Prawodopodobnie dopiero najnowsza wersja PS CS3 (m.in. watek Janusza Body) może się zmierzyć z Phpotomatixem

Juriko
03-08-2007, 16:32
Mówimy o HDR, nie o DRI, jedynie sposób uzyskania materiału do obróbki polegający na uzyskaniu kilku klatek wywołanych z różnymi ustawieniami EV z jednego rawa, odbiega od klasycznego, gdzie materiał uzyskiwany jest poprzez różne naświetlenie kilku klatek za pomocą aparatu.
Poza tym PS CS2 radzi sobie z obróbką HDR niezgorzej, czy najlepiej? To już sprawa dyskusyjna.

ebas
30-12-2007, 14:53
Chciałbym wielokrotnie wywołać plik raw ale zapisany exif nie pozwala na stworzenie obrazu hdr, w jaki sposób można to zrobić?

pozdrawiam,
ebas

mkwiek
30-12-2007, 15:26
przy zapisie pliku pominąć zapis exif i samemu w programie do hdr ustalić jaka jest ekspozycja

ebas
30-12-2007, 18:34
a czy jest możliwe pominąć exif w DPP i wywołać rawa kilka razy z różną ekspozycją?

marekb
30-12-2007, 19:16
a czy jest możliwe pominąć exif w DPP i wywołać rawa kilka razy z różną ekspozycją?a czemu nie...??
przy konwersji zaznaczasz numerację wg dpp

a sorry nie doczytałem czy pominąć exif to nie wiem...

Juriko
02-01-2008, 18:45
http://canon-board.info/showthread.php?t=24298