PDA

Zobacz pełną wersję : Grip 20D - UWAGA !



gienioo
23-04-2005, 14:55
Sprawa dośc przykra dla mnie i chciałbym wszystkich ostrzec aby w szczególny sposób traktowali swój grip podpiety pod 20D.
Grip jak ogólnie wiadomo troszke "lata" i bardzo wq.....wia tym lataniem. Czesto się też odkręca co prowokuje do jeszcze silniejszego dokrecenia i właśnie....
Dokręciłem. Dokręciłem tak skutecznie, że połamałem cały mechanizm. Grip został "na stałe" w aparacie aby go wyjąć trzeba piłowac śrubę. Oczywiście leży w serwisie i czeka na zdjęcie oraz późniejszą wymianę górnej ścianki. Koszt naprawy 180 zł. No i tak to sobie dobrze zrobiłem. Nier dokręcałem zbyt mocno okazuje się, że to jednak dośc delikatne mocowanie.
Uważajcie na to i bardzo delikatnie chyba sposób Topola z gabeczkami trzeba będzie zastosować :)
pzdr
g.
ps
Jeszcze raz UWAGA

Madroz
23-04-2005, 15:02
Ciekawe czy 3setek taż to dotyczy? U mnie też luz, ale przy dokręcaniu jest wyraźny opór i nie staram się mocniej kręcić.

Tomasz Golinski
23-04-2005, 16:00
Madroz, sprawdz i podziel się wrażeniami :mrgreen:

Madroz
23-04-2005, 16:03
Madroz, sprawdz i podziel się wrażeniami :mrgreen:
Nic z tego. Właśnie wczoraj wysłałem do Warszawy do serwisu. mechanizm lustra się popsuł. Więc jak wróci to białe rękawiczki:grin: .

Auwo
23-04-2005, 18:02
ja z kolei nie mam zadnych problemow z gripem

Vitez
23-04-2005, 19:00
Moj sie troche luzuje gdy trzymam sprzet pionowo z 70-200 ... ale na sile go nie dokrecam :>

Auwo
23-04-2005, 19:02
hmm , ja swoj katowalem dzisiaj na sesyjce - 4 panny - i jakos nie odkercil sie ani troszke :) moze mam jakis wypasiony egzemplarz :mrgreen:

Tomasz Golinski
23-04-2005, 19:18
Lepiej daj fotki tych panien :mrgreen:

Vitez
23-04-2005, 19:21
hmm , ja swoj katowalem dzisiaj na sesyjce - 4 panny - i jakos nie odkercil sie ani troszke :) moze mam jakis wypasiony egzemplarz :mrgreen:

Zalezy jak ciezkie szklo :p ... pannom sesje to podejrzewam ze 50 1.8 robiles wiec nie ma co porownywac do 70-200 8)

Auwo
23-04-2005, 19:32
tak sie sklada , ze 50-ke mialem na 10-ce a na 20-ce 70-200 :) i 550 ex

gienioo
23-04-2005, 22:09
to 550 ex ma taki zakres ?
super lampa :)
pzdr
g

Pszczola
23-04-2005, 22:17
A co ma do tego zakres? Zakres to nie wszystko. Sprawa kluczowa jest odleglosc fotografowanego obiektu.

froolk
23-04-2005, 22:22
to 550 ex ma taki zakres ?
super lampa :)
pzdr
g


Zakres??? Zakres czego??? Mi się wydawało, że to wąskokątny obiektyw :) a lampy jesli mają problem to chyba częściej z dobrym doświetleniem szerokiego kąta - ale do tego są nakładki szerokokątne :)

Auwo
23-04-2005, 22:22
gienio chyba nie ma pojecia o co chodzi :) hehehe

Pszczola
23-04-2005, 22:45
Niekoniecznie, po prostu uznal zapewne, ze 200mm sluzy czesto do focenia b. odleglych obiektow.

Auwo
23-04-2005, 22:48
ale mial kilka postow wczesniej napisane co i jak :)

froolk
23-04-2005, 23:10
On Ciebie poprostu rozgryzł Auwo. Te gracje to chyba brały kąpiel w domu na przeciwko a Ty je tym zoomikiem z lampą z okna.....he, he - faktycznie ta Twoja lampa to ho, ho. Tylko po co Ci było to 10D z 50 f1,8 ???? :(

muflon
23-04-2005, 23:19
On Ciebie poprostu rozgryzł Auwo. Te gracje to chyba brały kąpiel w domu na przeciwko a Ty je tym zoomikiem z lampą z okna.....he, he - faktycznie ta Twoja lampa to ho, ho. Tylko po co Ci było to 10D z 50 f1,8 ???? :(
Bo w drugim etapie sesji było ciemno :mrgreen: I ogólnie ROTFL za pointę :mrgreen:

A wracając do tematu, to dzięki za hinta. Ja też czasem mam ochotę "przykręcić śrubę" raz a dobrze. I jak widzę chyba jednak trzeba sobie dać na wstrzymanie.

Arkan
23-04-2005, 23:21
On Ciebie poprostu rozgryzł Auwo. Te gracje to chyba brały kąpiel w domu na przeciwko a Ty je tym zoomikiem z lampą z okna.....he, he - faktycznie ta Twoja lampa to ho, ho. Tylko po co Ci było to 10D z 50 f1,8 ???? :(
Do udawania, że foci jakąś martwą naturę na stole w pokoju - jakby mama weszła :lol: :mrgreen:

froolk
23-04-2005, 23:31
Do udawania, że foci jakąś martwą naturę na stole w pokoju - jakby mama weszła :lol: :mrgreen:

:lol: :mrgreen:

Auwo
24-04-2005, 00:40
i to by bylo na tyle :mrgreen:

poczulem jakby powiew ze szpitala psychiatrycznego :)

TUTAJ (http://www.zanzibarium.livenet.pl/people/ola.jpg) mozesz zobaczyc do czego sluzy 70-200

a TUTAJ (http://www.zanzibarium.livenet.pl/people/kasia.jpg) do czego 50-ka :)

gienioo
24-04-2005, 14:57
Ludzie zakres pomiaru ! Czasami warto przeczytac instrukcję
420 ex mierzy i współpracuje ( focus itd ) przy ogniskowych 24-105 tak przynajmniej podaje instrukcja. Nie wziołem pod uwagę, że Auwowa 550-tka ma tryb manual. Wycieczki z lampą poza zakres pomiaru kończą się tak jak zaprezentował to Auwo ( patrz histogram zdjęcia Ola ). Dużo roboty w PS a można tego uniknąć przez właściwe naświetlenie. I to tyle w temacie lampy.
Dzięki za porady.

pzdr
g

ps
Wracając do tematu uważajcie na gripa bo o tym chyba było :)

froolk
24-04-2005, 15:36
Piszesz bzdury gienioo :) 200 to wiecej niż 105 a 70 to więcej niż 24 - gdzie widzisz problem? Tłumacząc na chłopski - obiektyw 70-200 jest węższy niż zakres Twojej lampy i jesli lampa zastosuje prawidłowy pomiar do szerszego konta i go prawidłowo doświetli to pomiar ten będzie dotyczył również tego co "widzi" węższy obiektyw* - manual jest niepotrzebny!
Prościej nie potrafię tłumaczyć :)

Czasami warto przeczytać instrukcję ze zrozumieniem :)

* wyjaśniając od razu ewentualne wątpliwości - reflektor Twojej lampy "zwęża" się naprzykład do 105 po to by w zamian za węższy kąt zwiększyć zasięg możliwego "strzału" z prawidłowym doświetleniem - Auwo już wyjaśnił, że Dziewczyny nie stały po drugiej stronie ulicy :)

Auwo
24-04-2005, 19:46
no comments hehehe

@gienioo, histogram czasam trzeba zlac grubym siurem :) wyobrazasz sobie te fotki z "idealnym" histogramem ??? bo ja nie :) hehehe

gienioo
24-04-2005, 21:09
Czasami warto przeczytać instrukcję ze zrozumieniem :)

W instrukcji jest tylko krótka wzmianka że pracuje w zakresie ogniskowych 24-105 i nie jest to wyjaśnione w żaden sposób

* wyjaśniając od razu ewentualne wątpliwości - reflektor Twojej lampy "zwęża" się naprzykład do 105 po to by w zamian za węższy kąt zwiększyć zasięg możliwego "strzału" z prawidłowym doświetleniem - Auwo już wyjaśnił, że Dziewczyny nie stały po drugiej stronie ulicy :)

Głąb ze mnie dzieki za wyjaśnienie :). Czyli powinienem mieć prawidłowe naświetlenie bez względu na ogniskową ? Dobrze zrozumiałem ?
W takim razie coś z moją lampą nie tak bo przy 150 - 200 mm mam spore niedoświetlenia i/lub przepalenia w trybie auto ( aparatu oczywiście ) wyglada to jakby pomiar nie działał ?.


Auwo gadasz od rzeczy spójrz na histogram drugiego zdjęcia :)
To tylko miał być przykład na niedoświetlone zdjęcie z jak sie okazało moich urojonych powodów.
pzdr
g

Auwo
24-04-2005, 21:38
tak @gienioo faktycznie , gadam od rzeczy :) masz racje :)

Pszczola
24-04-2005, 21:48
Głąb ze mnie dzieki za wyjaśnienie :). Czyli powinienem mieć prawidłowe naświetlenie bez względu na ogniskową ?

Nie, nie zawsze. Ogniskowa to nie wszystko. Jak obiekt jest fotografowany na 200mm z lampa i jest od Ciebie np. 5m to powinno byc w miare ok. Ale przy 60m to lampa nie wyrobi. Poza tym sporo zalezy od czasu synchronizacji lampy z konkretnym body. Teoretycznie np. przy symchronizacji 1/90s (tak jak w moim body) max ogniskowa na jakiej w miare pewnie powinny wychodzic mi nieporuszone zdjecia w miare nieruchomych obiektow to okolice 90mm. Inna sprawa, ze duzo zalezy od doswiadczenia i umiejetnosci fotografa. Wychodzily mi nieporuszone zdjecia z lampa (wbydowana!) na czasie synchro 1/90s przy ogniskowej okolo 250mm, z obiektem oddalonym o 15m, negatyw ISO 400. Jednak jako reguly tego rodzaju ustawien zdecydowanie nie polecam.

I zeby nie byl zupelny OT: do body podpiety byl rzecz jasna grip ;-)

froolk
24-04-2005, 21:58
Głąb ze mnie dzieki za wyjaśnienie :). Czyli powinienem mieć prawidłowe naświetlenie bez względu na ogniskową ? Dobrze zrozumiałem ?

No nie do końca :) ale BARDZO upraszczając to jeśli chodzi o problem przez nas poruszony (w przypadku Twojej lampy) od 24-do nieskończoności tak.
Jest tu jednak wiele ale.... np. odległość obiektu który ma być prawidłowo doświetlony (o czym już ktoś wspominał), tryb aparatu w jakim robisz zdjęcie, sposób pomiaru, na co dokonałeś pomiaru, czas synchronizacji itp... itd... :)



W takim razie coś z moją lampą nie tak bo przy 150 - 200 mm mam spore niedoświetlenia i/lub przepalenia w trybie auto ( aparatu oczywiście ) wyglada to jakby pomiar nie działał ?

Za szybko wyciągasz wnioski :) Pomiar działa - zupełnie inna sprawa czy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami :) - chcesz mieć wpływ na prawidłową ekspozycję to zrezygnuj z zielonego prostokąta :)
Było na tym forum wiele razy (nawet niedawno) o problemach z niedoświetlaniem fotek przy E-TTLu i o przyczynach. Uwierz mi, nie ma z tym nic wspólnego ogniskowa obiektywu.

froolk
24-04-2005, 22:01
Pszczola mnie wyprzedził :)
Pisałem z przerwami - usypiałem syna ;)

gienioo
24-04-2005, 22:06
Było na tym forum wiele razy (nawet niedawno) o problemach z niedoświetlaniem fotek przy E-TTLu i o przyczynach. Uwierz mi, nie ma z tym nic wspólnego ogniskowa obiektywu.

Było było właśnie wszystko przeczytałem i szczerze mówiąc inaczej spojrzałem na moją 420EX i oczywiście wierzę, że nie ma to nic wspólnego z ogniskową.
Swoją drogą bzdury w tych instrukcjach piszą nie to abym sie tłumaczył ale... :)
Serdeczne dzięki za mądre słowa
pzdr
g

gienioo
29-04-2005, 00:32
Odebrałem z serwisu i mam na liczniku ponad 9tys zdjęć. Było sporo mniej.
Czy ktoś może wie jak wrócić do przedniego stanu licznika lub wyzerować całkowicie ?
pzdr
g

Auwo
29-04-2005, 00:39
menu/format/ok
nastepnie
menu/file numbering/auto reset - zaczynasz od zera
nastepnie
menu/file numbering/continuous i zapisujesz w sposob jak w nazwie :)

a najlepiej przeczytac instrukcje obslugi :mrgreen:

gienioo
29-04-2005, 00:49
dzięki !