PDA

Zobacz pełną wersję : canon 5d i lampa 550EX



paffci0
28-12-2007, 01:03
Witam :)

Mam problem ze współpracą aparatu canon 5d i lampą błyskową canon 550EX.
Objawia się to w ten sposób że nie ma powtarzalności ekspozycji przez lampę tego samego obiektu przy trzech zrobionych fotkach, jedno jest prawidłowe a dwie pozostałe są nie doświetlone. Nie wiem czy to jest zła synchronizacja z aparatem canon 5d gdyż podczas współpracy z aparatem analogowym canon eos 50 wszystko było ładnie i dobrze naświetlone.
Poniżej dołączam zdjęcia.Wszystkie zostały zrobione przy ISO 1600, AV 8.0, TV 1/30, ogniskowa 35mm. przy jednakowych nastawach lampy błyskowej (włączone: ETTL oraz auto zoom).
Proszę o pomoc w zlokalizowaniu przyczyny problemu

Pozdrawiam,
Pafcio :)

oskarkowy
28-12-2007, 01:21
Masz tam automat, który za Ciebie uważa, żebyś nie prześwietlił. Raz wróciło więcej zblikowanego światła, raz mniej i automat dał więcej mocy z lampy. Następnym razem celuj tak, żeby nie było szyby naprzeciw.
A w ogóle, to 550EX ma odwracany w górę palnik. Spróbuj, pokochasz to :mrgreen:

paffci0
28-12-2007, 01:27
To nie ma znaczenia czy szyba czy nie. Te fotki były na szybko robione.W innych warunkach taki sam efekt (bez szyb).

mkwiek
28-12-2007, 09:48
jedno jest prawidłowe a dwie pozostałe są nie doświetlone.
a które jest to prawidłowe? :mrgreen:

skydiver
28-12-2007, 11:06
Nie znam sie az tak na lampkach...ale pamietach ze kilka tygodni temu zobaczylem w sklepie lampe 550ex i chcialem kupic. Sprzedawca mnie poinformowal ze ta lampa z cyfra bedzie kiepsko pracowac. Tlumaczyl coś chyba ze blona filmowa inaczej odbija swiatlo niz matryca i cos tam jeszcze...

an_zak
28-12-2007, 11:14
Sprzedawca mnie poinformowal ze ta lampa z cyfra bedzie kiepsko pracowac. Tlumaczyl coś chyba ze blona filmowa inaczej odbija swiatlo niz matryca i cos tam jeszcze...
Sprzedawcy rzadko mówią do rzeczy :)

mkwiek
28-12-2007, 22:16
Nie znam sie az tak na lampkach...ale pamietach ze kilka tygodni temu zobaczylem w sklepie lampe 550ex i chcialem kupic. Sprzedawca mnie poinformowal ze ta lampa z cyfra bedzie kiepsko pracowac. Tlumaczyl coś chyba ze blona filmowa inaczej odbija swiatlo niz matryca i cos tam jeszcze...
widziałem współpracę tej lampy z 350d - bezbłędnie

arturs
28-12-2007, 22:51
Nie znam sie az tak na lampkach...ale pamietach ze kilka tygodni temu zobaczylem w sklepie lampe 550ex i chcialem kupic. Sprzedawca mnie poinformowal ze ta lampa z cyfra bedzie kiepsko pracowac. Tlumaczyl coś chyba ze blona filmowa inaczej odbija swiatlo niz matryca i cos tam jeszcze...

Gadał bzdury

TomS
28-12-2007, 22:54
Jakoś dziwne żeby nie działała jak innym działa. Sprzedawcy kłamią ;)

oskarkowy
28-12-2007, 23:00
Sprzedawcy rzadko mówią do rzeczy :)


Gadał bzdury


Jakoś dziwne żeby nie działała jak innym działa. Sprzedawcy kłamią ;)

Czepiliście się sprzedawcy. Po prostu miał na stanie więcej 580EX i 550 musiała nie działać.
A może gdzieś coś czytał o A-E-TTL(II) i wszystko mu się pomerdało. Miało prawo, facet miał to sprzedawać, nie się na tym znać :mrgreen:

Gringo997
31-12-2007, 10:45
sproboj na manualu i czemu masz takie dziwne parametry???
daj sobie ISO100 przesłone 2.8 albo 4 zalezy jaką masz jasność obiektywu i czas daj 1/200. panik centralnie w sufit. powinno się udać spokojnie. ja z moim 400D i 550EX nie mam najmniejszych problemów...

bvq
31-12-2007, 10:57
sam mam 550ex wspolpracuje doskonale i z 350 i 30D kolega ma z 5D tez bez zastrzen owszem automat czesem sie gubi ale nasza w tym rola aby go czesem poprawiac...... a palnik w gore (za oskarkowy) ....... naprawde pokochasz

Mirek B.
31-12-2007, 11:08
Ja też mam tą lampę z 5D i nic mi się złego nie dzieje, może to rzeczywiście kwestia tych dziwnych ustawień? No i palnik w górę obowiązkowo :)

Gringo997
31-12-2007, 11:29
aha bo bym zapomnial zacznij na manualu od 1/4 i w gore chodz podejzewam ze 1/1 bedzie w sam raz;)

ukochany
02-01-2008, 10:48
Zostawmy temat sprzedawcy.
Po pierwsze robienie zdjęć w kierunku szyby (która zawsze da potężne odbicie) zawsze da różne efekty jeśli chodzi o działanie automatyki naświetlania aparatu.
Dla tego też żeby sprawdzić stabilność siły błysku lampy test robimy na Manualu.
Jeśli takowy test wypada pomyślnie, to testy automatyki robimy na obiekty, nie dające potężnych odblasków. W tym przypadku automatyka aparatu została zmylona, przez dwa jasne odbicia lampy w szkle. Jak wiesz, aparat elektronika stara się nie dopuścić do przepaleń. Nawet minimalna przesunięcie fotografującego względem odblaskowej powierzchni zupełnie zmienia efekty pomiaru odbitego światła.


Patrząc na te zdjęcia widać wyraźnie, że każde jest naświetlone inaczej. Gdyby to był ktoś początkujący, to bym się zapytał, czy czasami BKT nie zapomniałeś wylączyć po którejś sesji zdjęciowej ;)