PDA

Zobacz pełną wersję : Balans bieli a atmosfera miejsca.



Fakungio
22-12-2007, 19:32
Życząc Wam Wszystkim Wesołych Świąt, chciałbym Was spytać o opinię i doświadczenia.

Ustawiając balans bieli na według nas "białe"np. w PS (pipetki - levels) psuję się czasami atmosfera zdjęcia.
Patrzę właśnie na torbę papierową, która jest biała ale w oświetleniu dziennym, teraz przy oświetleniu żarowym jest delikatnie żółtawa.

Możliwe, że aparat też by tak widział tą torbę a ja "mylnie" ustawiłbym balans bieli żeby ta torba zrobiła się faktycznie biała, przez co utraciłbym rzeczywistą temperaturę barwową, która panowała w danej chwili.

Jak te dwie rzeczy pogodzić??

Eryk
22-12-2007, 19:34
Jeśli potrzeba idealnego odwzorowania przedmiotu - ustawić prawidłowy BW.
Jeśli potrzeba 'atmosfery danej chwili' - pobawić się suwaczkami w RAWie do najlepszej postaći BW (niekoniecznie poprawnej).

Bagnet007
22-12-2007, 20:53
Ja nigdy nie koryguję balansu kolorów i zawsze używam materiałów "daylight". Efekty nie wszystkim się podobają (przewaga granatów, fioletów w zdjęciach przed czy po zachodzie czy niebieski śnieg ;) ). Mi się podobają i nie zamierzam tego zmieniać.

Vitez
23-12-2007, 14:28
A ja ustawiam balans bieli przy wołaniu na "tak jak moje oczy to widziały a mózg zapamiętał" a nie na "koniecznie białe musi być białe".

photographus
23-12-2007, 14:49
Ja też wychodzę z założenia, że nie to ładne co ładne, ale to, co się komu podoba. Skoro zdjęcie jest odzwierciedleniem mojego widzenia świata, zawsze będę dobierał tak balans bieli, żeby dopieścić swoje poczucie estetyki.
Podejrzewam, że to między innymi składa się na tzw. styl fotografującego :)
Pozdrawiam

Fakungio
23-12-2007, 16:21
Dziękuję. To bardzo cenne wskazówki.
Oczywiście rozumiem że czasami zdjęcie może być pożółcone, wtedy wypada skorygować WB. Ale uwaga Viteza i photographusa wyjaśnia dużo z moich wątpliwości.

Pozdrawiam.

illy
23-12-2007, 19:58
Skoro zdjęcie jest odzwierciedleniem mojego widzenia świata, zawsze będę dobierał tak balans bieli, żeby dopieścić swoje poczucie estetyki.Zgadzam sie z kolega. To fotoman powinien decydowac czy chcesz stywno trzymac sie bieli, czy chcesz flashowy preset uzywac np. do fotografowania swieczek.

paweleverest
23-12-2007, 22:45
Fotografia to sposób pokazywania własnego postrzegania świata dlatego nie nalezy się kierowac zasadą idealnego oddania rzeczywistości a tworzyć swoja prace tak aby była ładna. No chyba że pracujemy jako fotograf technik w policji wtedy estetyka schodzi na dalszy plan :)