PDA

Zobacz pełną wersję : balans bieli



zxzx
14-12-2007, 19:50
Otoz napisze od poczatku robiac w domu zdjecia przy swietle z zarowek w trybie AV (najbardziej mi pasuje na poczatek ) robiac zdjecia kolory sa malo ostre a biel pomaranczowa , balans mam na auto , lecz gdy zrobie identyczne zdjecia w trybie automatyki - portret kolory sa ok a biel jest naprawde biala , stad wysowa mi sie pytanie skoro uzywam AV +balans bieli-auto zdjecia nie sa ciekawe a w portrecie gdzie tez ten balans jest auto kolorystyka jest ok ? mozna zrobic zdjecie kartki bialej i wrzucic do ustawien balansu ale trzeba to zrobic w fotografowanym pomieszczeniu , ale jak mam to zrobic jak w np AV wychodza mi pomaranczowe :)- moze powinienem zrobic w portrecie , oddalic obiekt by nie przeswietlic zdjecia ? Z gory dziekuje za pomoc .

tombas
14-12-2007, 19:59
RAW+DPP to rozwiązuje wiele problemów;)

zxzx
14-12-2007, 20:04
Pewnie tak ale mam 2 gb karte wiec moge zrobic ok 400 fotek w najlepszej jakosci a w rawie moze 100 a planuje male wycieczki wiec troche chce poszalec , po drugie zaczynam przygode z lustrem wiec na poczatek jpg jest lepszy dla mnie , z kompaktem nie mialem takich problemow .
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
probowalem wrzucic z portretowki ale probka wyszla biala ale zdjecia z nia sa nnie biale raczej czerwone , na zewnatrz nie jest zle ale w pomieszczeniach porazka , zmiana balansu na zarowki tez nie pomaga -jedynie jest ok w portretowce ale tak nie chce robic pelna automatyka jest dla dzieci

zxzx
14-12-2007, 21:13
Zresetowalem ustawienia jest prawie dobrze - cos widocznie namotalem , ale nie jest tak dobrze jak w portretowce wiec jesli ktos ma dobry sposob na balans z checia go wyprobuje :)

marekb
14-12-2007, 21:54
dokup karte, stać cie na aparat a nie stać na "kliszę"..??

zxzx
14-12-2007, 22:14
stac mnie wczoraj mialem statyw hama co bylo wielka pomylka przy szkockich wiatrach dzis juz mam manfrotto wydalem juz ok 900 funtow wiec moze koniec z zakupami w koncu dopiero zaczynam a balans bieli wazna rzecz a moje fotki maja byc przynajmniej satysfakcjonujace a za ok rok bardzo dobre , fotografia wciaga jak chodzenie po bagnach :)

szamac
14-12-2007, 22:23
heh,
ja ustawiam balans bieli na probnik white snow z okladzin meblowych i powiem ze jest zajeb...ciezko karte wziac ze soba i zrobic jej zdjecie na miejscu ?

pozdrawiam

Tomson420
14-12-2007, 22:23
Ja ostatnio w pomieszczeniach ustawiałem ręcznie balans bieli na dużą kartę Digi Grey i szary potem rzeczywiście wychodzi szary na zdjęciach bez żadnych domieszek kolorystycznych...

zxzx
14-12-2007, 22:26
szamac - nie jest ciezko pisalem jak to robilem i jak wychodzilo , moze cos robie zle

koraf
14-12-2007, 22:27
zxzx - czy czytałeś to : http://canon-board.info/showthread.php?t=19896 , myślę ,że pomoże a na pewno nie zaszkodzi:wink:

zxzx
14-12-2007, 22:40
dzieki , zajrzalem i w niektorych przypadkach powinienem cos zmienic a w innych dac sobie spokoj ale , jak cos lubie (kocham ) to musze byc w tym dobry , kiedys uczylem sie wiazac haczyki a po malym treningu wygrywalem mistrzostwa

ewg
15-12-2007, 00:13
Nie uważam się za fotografa zaawansowanego, dlatego strzelam wyłącznie w RAW. Ktoś kto używa wyłącznie JPEG to dla mnie potencjalny guru fotografii - daleko mi do takiego... Zmiana bieli w JPEGu (porównywalna jakościowo z RAWem) to dopiero wyczyn! Podobno zaawansowani fotografowie (ci od samych JPEGów) na bierząco ustwiają temperaturę bieli ręcznie - bo muszą. Tym jeszcze bardziej zaawansowanym ponoć wystarcza nawet tych kilka ustawień standardowych, które są w każdym cyfraku.

No cóż, wysoko mierzysz jak na debiut - może i słusznie... A na razie ustaw sobie przy żarówce WB na Tungsten i będzie git. ;-) Automatyczny balans bieli znany jest ze znacznych niedokładności (zwłaszcza przy niskich temp. bieli).

Co do różnic w działaniu AWB pomiędzy Av a programami tematycznymi... Hmmm, jedyne co mi przychodzi do głowy to Picture Styles. W programie portretowym jest stosowany Styl Portretowy, który może inaczej interpretować niektóre barwy, co Ty z kolei możesz interpretować jako lepszy balans bieli. W trybach takich jak Av masz domyśnie Styl Standard, chyba że coś zmieniłeś ręcznie. W sumie wiele zmiennnych po drodze. Dopóki tego nie opanujesz, może warto pójść doraźnie na łatwiznę - czyli RAW. ;-)

Sam mam wciąż jeszcze karty 2GB i RAWów (10 MPix, 12-bit) wchodzi mi na nie po ok. 200 a nie 100... Chyba, że licząc w trybie RAW+JPEG, bo to szczególne marnotrawstwo pamięci. :rolleyes:

oszin
15-12-2007, 01:48
Ja jeszcze polecił bym Tobie pobawienie się pomiarem światła np: przestaw na punktowy i mierz tam gdzie ma być poprawnie ( choćby przez wypełnienie kadru tym elementem - zapamiętać pomiar - przekadrować - i olać to co po przekadrowaniu powie Ci światłomierz w aparacie )
Polecam "Ekspozycja bez tajemnic" wiele Ci rozjaśni
pozdrawiam
oszin

adalbert
15-12-2007, 02:06
Nie uważam się za fotografa zaawansowanego, dlatego strzelam wyłącznie w RAW. Ktoś kto używa wyłącznie JPEG to dla mnie potencjalny guru fotografii

już dawno nie spotkałem się z tak "odważną" tezą (tak - to ma brzmieć uszczypliwie :wink:) ... strzelanie w JPEG-ach to nie wyraz profesjonalizmu ale - wśród profesjonalistów - wzgląd na uwarunkowania zawodowe, np. związane z koniecznością wysłania dużej ilości zdjęć z imprezy (sportowej/politycznej/jakiejkolwiek innej) - są takie działki fotografii, gdzie szybkość jest priorytetem i to jest jak najbardziej zrozumiałe.
Założenie, że to wyżyny kunsztu...:?: mhmmm.... wbrew pozorom/ wbrew temu, co sugerowałby tytuł wątku RAW to nie tylko swobodny dobór balansu bieli, to szereg innych parametrów, których możliwości strojenia w przyzwoitych konwerterach są przeogromne - i DAJĄ MOŻLIWOŚĆ BEZSTRATNEJ ingerencji w obraz - to nie do porównania z JPEGiem - takie porównywanie jest nieporozumieniem... albo nieznajomością tematu 8-).

JPEG traktuję wyłącznie poglądowo - stanowi dla mnie odpowiednik kliszy w fotografii analogowej - owszem można się zdać na to, co wypluje w JPEGu aparat - ale to tak, jakby wykonując zdjęcia B&W - wybierać film... a obróbkę zlecać znajomemu lub labowi ("co wyjdzie, to wyjdzie")

Cytując Janusza Body: (http://canon-board.info/showthread.php?t=8520)
"W JPEGach tracimy:
- artefakty na skutek kompresji stratnej,
- kilka bitów informacji o kolorze – z 10-14bit z kamery mamy zapisane tylko 8 bit,
- konwerter kamery jest prymitywny i przelicza RAWy na JPEGi w uproszczony sposób,
- balans bieli ( WB ) jest wyliczany/mierzony przez kamerę i potem trudno to zmienić,
- korekcje tonalne, wyostrzanie wewnątrz kamery już są wykonane i ponowne ich użycie wiąże się z pogorszeniem jakości."
Co do balansu bieli - Whibal i życie staje się prostsze :)
Do autora wątku - przejrzyj już podlinkowany materiał o balansie - to kilkanaście minut czytania - wiele Ci się wyjaśni.
Pozdrawiam :)

ewg
15-12-2007, 02:53
już dawno nie spotkałem się z tak "odważną" tezą [...]

- Dotąd myślałem, że załapałeś prowokację, ale potem.... szkoda gadać. Ale dzięki za wykład o RAW. :rolleyes:

adalbert
15-12-2007, 03:17
- Dotąd myślałem, że załapałeś prowokację, ale potem.... szkoda gadać. Ale dzięki za wykład o RAW. :rolleyes:
Ktoś kiedyś napisał, że intencje w piśmie dość łatwo zgubić... :lol:
Przyzwyczajony jestem do tego, że złośliwości/prowokacje/dwuznaczności albo się zaznacza jakąś "buźką"... albo wynika ona z kontekstu...
Nie znam Cię ewg - jeśli potraktować Twój tekst jako prześmiewczy to albo... mam zły dzień/... za mało kawy ;-) ...albo też ślepy jestem i nie doczytałem między wierszami ... ale jakby na to nie spojrzeć (przeczytałem Twój post ponownie :rolleyes: ) trochę sygnalizowałeś (np. "to dopiero wyczyn!")... mea culpa (dałem się podpuścić :twisted: )

Widać późna pora nie zawsze sprzyja wychwytywaniu subtelności :mrgreen: Pozdrawiam serdecznie :D

marfot
15-12-2007, 09:53
W czasach kiedy wykonywałem tylko slajdy największą dla mnie zmorą była konieczność nadania ostatecznego kształtu zdjęcia na miejscu focenia (kadrowanie, "balans bieli" uzyskany filtrami, precyzyjne naświetlenie). Świadomość, że nie zmieni się już żadnego parametru np. kontrastu, jasności itp powodowała konieczność robienia wielu zdjęć na na prawdę drogim filmie (70 zł z wywołaniem za 36 zdjęć). RAW definitywnie zakończył te męki i najgorszemu wrogowi nie życzę powrotu do tych czasów. Znikąd nie ma we mnie motywacji żeby popsuć sobie komfort focenia, zapisywać obraz JPG-iem i stresować się, że coś namieszałem w niepowtarzalnych ujęciach.

rypson
15-12-2007, 14:35
Rece opadaja dyskusja na temat jak ustawic balans bieli.... miejcie litosc...

zxzx
15-12-2007, 15:18
W av tez ustawiam np picture style na portret i jest znaczna roznica , wciaz automat lepij odwzorcowuje kolory , musze zmienic pokoj :) W kazdym razie dzieki za sugestie . Rypson - zapytalem o dobre sprawdzone sposoby , chce robic doskonale zdjecia kiedys i takowe bede robil .

photographus
15-12-2007, 15:35
zapytalem o dobre sprawdzone sposoby , chce robic doskonale zdjecia kiedys i takowe bede robil .

I tego ci chłopie życzę z całego serca!
A co do sposobów na dobry balans bieli znam dwa w 100% pewne.
Pierwszy: balans bieli według wzorca (w określonych warunkach oświetleniowych pobierasz próbkę balansu z białej kartki (lub szarej 18%) i wczytujesz ten wzorzec jako obowiązujący.
Drugi: RAW.
Jeżeli zamierzasz kiedyś robić super foty zacznij juz teraz - pstrykaj w RAWach!
(2gb CF to naprawdę znośna kasa, szczególnie w porównaniu do statywu za prawie 1000 funciaków :) )
Poza tym jak za bardzo zaczniesz grzebać w Stylach to niebawem dostaniesz takiego kociokwiku, że ciężko będzie się pozbierać. Nie zatracaj przyjemności płynącej z fotografowania na rzecz jakichś mało istotnych pierdół technicznych.
Pozdrawiam

zxzx
15-12-2007, 15:46
Dzieki , dzis zaczynam trening z rawami :)

Sambady
15-12-2007, 16:22
Ja również mam pytanie związane z ustawieniami balansu bieli. Większość aparatów cyfrowych dostępnych na rynku ma opcję ręcznej nastawy tego parametru. Gdzieś czytałem, czy też słyszałem, że najlepszym sposobem na uzyskanie nieskazitelnej bieli jest zrobienie zdjęcia białej kartki papieru w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, np. w słoneczny dzień. Mam jednak pewną wątpliwość... Czy ta metoda jest na pewno tak skuteczna jak ludzie twierdzą?

Co prawda, nie narzekam na AWB, ale jeśli można - niewielkim kosztem - uzyskać jeszcze lepszy balans, to chciałbym dowiedzieć się, jak można to zrobić.

Juriko
15-12-2007, 17:16
... Gdzieś czytałem, czy też słyszałem, że najlepszym sposobem na uzyskanie nieskazitelnej bieli jest zrobienie zdjęcia białej kartki papieru w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, np. w słoneczny dzień. ...

Ręczne ustawienie balansu bieli poprzez "sfotografowanie" białej kartki ma sens w warunkach (i miejscu) w których się te zdjęcia robi.

adalbert
15-12-2007, 17:25
Rozumiem, że umieściłeś świadomie swój wątek w dziale dla poczatkujących - ale to nie zwalnia z przeszukania forum ;)
Wątek o balansie bieli powinien być "MUST TO READ" dla wszystkich bawiących się fotografią cyfrową a odwiedzających to forum.
Janusz naprawdę bardzo przystępnie wszystko opisał (http://canon-board.info/showthread.php?t=19896) - prościej się nie da ;)
Nie ma sensu niepotrzebnie wałkować już rozwałkowany temat :-)

EDIT: jak już się kilku z Was uparło przy tej nieszczęsnej białej kartce papieru - to kolejny cytat z podlinkowanej strony pod rozwagę:
JANUSZ BODY:
"Custom WB – czyli balans bieli ustawiany „na wzorzec” w postaci białej kartki papieru. Pomysł producentów raczej z gatunku „jak zepsuć dobre zdjęcie” z zupełnie nieznanych przyczyn zastosowany również w kamerach z „górnej półki” typu 5D. Przyczyny zapewnie rodem z tej samej półki jak „Direct Print” w 5D. Chłopcom w biurze projektowym zostało trochę luźnych gadżetów, z którymi nie bardzo wiedzieli co zrobić to je powrzucali do puszki za 3000 USD. Znowu coś dla robiących w RAWach zupełnie nieprzydatne. Zupełnie nie rozumiem dlaczego i po co ktoś kto kupił aparat z możliwością zapisu 12 bitów na kanał miałby z tych 12 bitów rezygnować i pstrykać 8 bitowe jpegi. Ale jak już, ten ktoś musi to robić to zauważę że:

- instrukcja obsługi dość wyraźnie mówi o białej kartce białego papieru. Zwykły papier gazetowy, kserograficzny itp. nie jest idealnie biały. Zwykle szybko żółknie i do celów WB nadaje się „średnio”. Jeśli już to lepiej jest mieć kawałek papieru fotograficznego. Jest „bielszy” i nie powinien tak szybko żółknąć."

zxzx
15-12-2007, 18:38
Raw- nie jest widze taki trudny , mozna niezle pokolorowac zdjecia zwlaszcza mieszkajac w granitowym (szarym) miescie to nie lada bajer :) a inne sposoby tez wyprobuje by miec jakies doswiadczenie i wiedze

Juriko
15-12-2007, 18:54
Wracając do WB, białej kartki, ręcznego ustawiania etc.
Z każego narzędzia należy korzystać świadomie, wówczas nie będzie problemów. Czasami biorę próbkę do ustawienia ręcznego balansu bieli z moich starych szarych dżinsowych spodni. Jeśli się wie czego się można spodziewać.
Rawy to bezsprzecznie dobrodziejstwo, ale czasami tęsknię jednak do jakiegoś inteligentnego automata, który wyplułby dobre fotki bez ślęczenia nad setkami ujęć, mnie zostawiając ewentualne poprawki kadrów.

robgr85
15-12-2007, 19:37
Pewnie tak ale mam 2 gb karte wiec moge zrobic ok 400 fotek w najlepszej jakosci a w rawie moze 100 a planuje male wycieczki wiec troche chce poszalec , po drugie zaczynam przygode z lustrem wiec na poczatek jpg jest lepszy dla mnie , z kompaktem nie mialem takich problemow .
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
probowalem wrzucic z portretowki ale probka wyszla biala ale zdjecia z nia sa nnie biale raczej czerwone , na zewnatrz nie jest zle ale w pomieszczeniach porazka , zmiana balansu na zarowki tez nie pomaga -jedynie jest ok w portretowce ale tak nie chce robic pelna automatyka jest dla dzieci

nie przesadzaj. U mnie na karcie 4GB mam po formacie licznik na 399 fotek (tryb RAW). Myślę że na swojej 2GB spokojnie 150 zmieścisz.

zxzx
15-12-2007, 19:47
Zgadza sie prawie 200 a 100 jesli z podwojnym zapisem

piotrus33
04-11-2008, 17:34
witam

mam taki dziwny problem z caonem 30d. na ustwaieniach automatycznych wariuje mi balans bieli barwiąc mi zdjecia na żółto. robiłem identyczne zdjecia canonem 30d oraz 40d w identycznych warunkach w tym samym miejscu i czasie. zdjecia z canona 40d są naturalne moje z odcieniem żółtym.

do tego jak zaczynam robić zdjecia w studio przy światłach to już jest kompletna masakra... kolor żółty kompletnie atakuje zdjęcie. nasila sie to jak zaczynam bawić sie cieniami.... nawet jak ustawię aprat na temeraturę lamp., nic się nie zmienia

wysłałem aparat do serwisu canona ale on rzecz jasna problemu nie widzi. może mi ktoś coś poradzić moze ktoś spotkał sie z identycznym problemem???

jakies podpowiedzi bo mam już dość !!!!!!1

dziękuję za wszelkie podpowiedzi

Janusz Body
04-11-2008, 18:05
witam

jakies podpowiedzi bo mam już dość !!!!!!1

dziękuję za wszelkie podpowiedzi



www.google.pl wpisac "balans bieli site:canon-board.info"

piotrus33
04-11-2008, 18:22
witam - rozumiem zasadę działania wyszukiwarki ;)

jednak zastanawiam sie czy ktoś spotkał sie z takim samym problemem...

bo chyba nie naturalne jest aby standardowo zagościła w moim aparacie poświata żółta...

a nie wiem czy jest sens abym za każdym razem korygował zdjecie skoro moze to być sama wada aparatu lub moze jest jakis urty soposób którego nie znam

pozdrawiam

Janusz Body
04-11-2008, 18:31
bo chyba nie naturalne jest aby standardowo zagościła w moim aparacie poświata żółta...

a nie wiem czy jest sens abym za każdym razem korygował zdjecie skoro moze to być sama wada aparatu lub moze jest jakis urty soposób którego nie znam
...


Jest milion i sześć możliwości. Bez sampla z exifem i dokładnego przyjrzenia się ustawieniom aparatu to wróżenie z fusów.

piotrus33
04-11-2008, 18:38
widzisz ;) czy znieniam ustawienia czy zostaję z firmowymi i tak nic sie nie zmienia.

najgorsze jest ze nawet jak mam temperaturę lamp w studio i ustawiam aparat pod nie to i tak dominanta żółtego zostaje. znajomy z 40 i z tymi samymi ustawieniami dostaje normalny efekt ja kolor zółty ;)

jutro dam go do sprawdzenia w serwisie w moim mieście. zrobią testy jak coś wyjdzie wyślę opinię i aparat spowrotem do canona... ale tym razem poproszę o zwrot kasy lub nowa puszka... nalerzy mi sie wedle prawa... tak mówi mój prawnik

Janusz Body
04-11-2008, 18:49
widzisz ;) czy znieniam ustawienia czy zostaję z firmowymi i tak nic sie nie zmienia.

najgorsze jest ze nawet jak mam temperaturę lamp w studio i ustawiam aparat pod nie to i tak dominanta żółtego zostaje. znajomy z 40 i z tymi samymi ustawieniami dostaje normalny efekt ja kolor zółty ;)

jutro dam go do sprawdzenia w serwisie w moim mieście. zrobią testy jak coś wyjdzie wyślę opinię i aparat spowrotem do canona... ale tym razem poproszę o zwrot kasy lub nowa puszka... nalerzy mi sie wedle prawa... tak mówi mój prawnik

Sorry ale zadajesz pytanie a nie chcesz dostarczyć istotnych informacji - sample i exif. To po co zadajesz pytania?

piotrus33
04-11-2008, 19:14
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img230.imageshack.us/my.php?image=img7794mz9.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img230/img7794mz9.jpg/1/)

Camera Model Name
Canon EOS 30D
Shooting Date/Time
2008-10-19 15:25:28
Tv(Shutter Speed)
1/160Sec.
Av(Aperture Value)
F8.0
Metering Modes
Evaluative metering
Exposure Compensation
0
ISO Speed
100
Lens
EF-S17-85mm f/4-5.6 IS USM
Focal Length
41,0 mm
Image size
3504 x 2336
Image Quality
Fine
Flash
Off
White Balance
Color temperature
AF mode
One-Shot AF
Picture Style
Portlait
Parameters
Tone Curve : Standard
Sharpness level : -
Pattern Sharpness : -
Contrast : 0
Sharpness : 2
Color saturation : 0
Color tone : 0


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/my.php?image=img7708pv6.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img222/img7708pv6.jpg/1/)

Camera Model Name
Canon EOS 30D
Shooting Date/Time
2008-10-19 14:28:41
Tv(Shutter Speed)
1/400Sec.
Av(Aperture Value)
F4.0
Metering Modes
Evaluative metering
Exposure Compensation
0
ISO Speed
100
Lens
EF50mm f/1.8
Focal Length
50,0 mm
Image size
3504 x 2336
Image Quality
RAW
Flash
Off
White Balance
Flash
AF mode
One-Shot AF
Picture Style
Portlait
Parameters
Tone Curve : Standard
Sharpness level : -
Pattern Sharpness : -
Contrast : 0
Sharpness : 2
Color saturation : 0
Color tone : 0

Janusz Body
04-11-2008, 19:35
........


No i teraz konkretnie co tym zdjęciom dolega - według Ciebie ?

Po mojemu:

1. Trochę za czerwone.
2. Mocno niedoświetlone i balans bieli się pogubił z powodu braku światła.
EDIT: Ten "żółtawy" sweterek chyba swoje też dołozył.


Obydwa są chyba w jpegach więc WB z aparatu.

EDIT: Tak, wiem drugie to RAW :)

Masz nieskalibrowany/nieoprofilowany monitor. Z aparatem chyba wszystko w porządku.

piotrus33
04-11-2008, 21:01
ale one miały być nie doświetlone !!!!!!!!! a balans bieli był ustawiony na temperaturę świateł w studio

MacGyver
04-11-2008, 21:47
...a balans bieli był ustawiony na temperaturę świateł w studio
Na podstawie pomiaru z szarej karty czy zaczytałeś teoretyczną temperaturę z żarówek i tak ostawiłeś w aparacie.
Do serwisu możesz oczywiście iść, ale powiedzą CI to co w poprzednim.

Janusz Body
04-11-2008, 22:42
ale one miały być nie doświetlone !!!!!!!!! a balans bieli był ustawiony na temperaturę świateł w studio


Nie nie był - wg. exifa w pierwszym to był jakiś "color temperature" i wcale niekoniecznie zgodny z rzeczywista temperatura lamp. W drugim to juz zupelnie inaczej był "flash" a to oznacza, że aparat se przyjął ok 6500°K

To pierwsze NIE MA ŻADNEGO zółtego ani innego zafarbu. Drugie ma minimalny ale to wynika z niedoświetlenia i dużego udziału sweterka w oświetleniu twarzy. To, że w zamierzeniu były niedoświetlone nic nie znaczy. Poza tym cyfrę trzeba doswietlac dobrze - niedoświetlenie to zasadniczy błąd. Patrz liniowość matrycy - www.potoczek.com/fotoporadnik/Main.html

Masz coś źle z monitorem jeśli widzisz zażółcenia

Malin
04-11-2008, 23:58
Ja mam natomiast pytanie z innej beczki - podejrzewam, że Janusz mi odpowie na to pytanie.

Wykonałem zdjęcie na WB AUTO, które poprawnie jest naświetlone na głównym histogramie, jednak po przejściu na histogram RGB, kanał czerwony był lekko prześwietlony (zazwyczaj ten kanał jest prześwietlony spośród trzech). Czy ważne jest w tym momencie ustawić tak balans bieli, żeby żaden z kanałów nie był prześwietlony? Ponoć zmiana barwy na RAWie nie da tego samego, bo przecież informacje z kanału czerw. zostały przepalone.

Jakie to ma zastosowanie np. ślubach? Czy warto ustawiać balans bieli na białą ścianę, suknię?

piotrus33
05-11-2008, 00:56
Na podstawie pomiaru z szarej karty czy zaczytałeś teoretyczną temperaturę z żarówek i tak ostawiłeś w aparacie.
Do serwisu możesz oczywiście iść, ale powiedzą CI to co w poprzednim.

tak temperaturę z żarówek

Janusz Body
05-11-2008, 09:37
tak temperaturę z żarówek


Temperatura odczytana z danych technicznych na żarówkach ma się nijak do rzeczywistej temperatury barwowej światła. Dużo zależy od jakości samych żarówek i ich zrównoważenia. Jak widmo ma "dziury" albo jest mocno nierównomierne to... wszystko jest możliwe.

Twoje zdjęcia naprawdę nie mają zafarbu "z winy" aparatu ale nikt Ci nie zabroni iść z tym do serwisu.



.... Czy ważne jest w tym momencie ustawić tak balans bieli, żeby żaden z kanałów nie był prześwietlony? Ponoć zmiana barwy na RAWie nie da tego samego, bo przecież informacje z kanału czerw. zostały przepalone.
...

Przepalenie któregokolwiek z kanałów oznacza utratę informacji o barwie w tym przepalonym miejscu. Jeśli to tylko jeden kanał to nie ma dużej tragedii ale tylko gdy prześwietlenie dotyczy "nieistotnych miejsc" kadru. Konwerter sobie wyinterpoluje, wyliczy barwę w wypalonym miejscu na podstawie "otoczenia" i jakieś tam szczegóły pozostaną.

Z wypaleniem i niedoświetleniem to długi temat. Krótko - jeśli dotyczy nieistotnych miejsc kadru albo dodaje uroku (np. bliki) to dlaczego nie? Duże wypalone i całkiem białe powierzchnie to poważny błąd techniczny - odbitka/druk wygląda paskudnie i nadaje się tylko do kosza. Nawet skóra może być "błyszcząca" - w końcu zdarza nam się być spoconym - ale pozbawiona szczegółów wygląda fatalnie.

Nie ma jakiejś specjalnej reguły "dla ślubów". Ustawianie balansu bieli tez się ścisłym przepisom nie poddaje. Zwykle w oświetleniu żarówkowym zdjęcia muszą być nieco ocieplone, zeby ich odbiór był akceptowalny. Liczy się efekt końcowy. Ma być ładnie.

piotrus33
05-11-2008, 18:45
to może mi Pan podpowie jeszcze z jedną rzeczą... bo moze coś ja źle robię...
tym razem zdjecie robione z lampą koło godziny 16.00 (lampa służyła tylko do doświetlenia). czemu mam znów zafarb czerwony ???? "współpstrykacz" robiąco nikonem nie miał tych problemów


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/my.php?image=img7525ca8.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img217/img7525ca8.jpg/1/)

Tv(Shutter Speed)
1/160Sec.
Av(Aperture Value)
F4.0
Metering Modes
Evaluative metering
Exposure Compensation
0
ISO Speed
100
Lens
EF50mm f/1.8
Focal Length
50,0 mm
Image size
3504 x 2336
Image Quality
RAW
Flash
On
White Balance
Cloudy
AF mode
One-Shot AF
Picture Style
Portlait
Parameters
Tone Curve : Standard
Sharpness level : -
Pattern Sharpness : -
Contrast : 0
Sharpness : 2
Color saturation : 0
Color tone : 0
Color matrix
-
Color Space
sRGB


wogle to mam jeszcze ciekawszą rzecz ;) - zdjecia którę widze w ps mam czerwonę jak wzucam tu na stronę traca na kolorach (zdaża mi się to tez z innymi stronami ;) ) nic już nie rozumiem

Janusz Body
05-11-2008, 18:53
to może mi Pan podpowie jeszcze z jedną rzeczą... bo moze coś ja źle robię...
tym razem zdjecie robione z lampą koło godziny 16.00 (lampa służyła tylko do doświetlenia). czemu mam znów zafarb czerwony ???? "współpstrykacz" robiąco nikonem nie miał tych problemów ....


Chłopie - oprofiluj monitor. Nie masz czerwonego zafarbu na tym zdjęciu. To po pierwsze. Zdjęcie nie ma dobrze ustawionej temperatury barwowej ale to INNA kwestia. Miałeś oświetlenie mieszane - lampa + zastane. Ustawiłeś WB na "cloudy". Niby dlaczego miało by być dobrze? Pytanie czym i jak wołałeś RAWa bo tu można sporo zepsuć. Jeśli zdjęcie to automat z DPP to - oprofiluj monitor.

BTW: Kup nikona będziesz zadowolony. Do czasu jak oprofilujesz monitor - wtedy zobaczysz, że żółty aparat robi czerwone zdjęcia.


EDIT: www.potoczek.com/fotoporadnik/Main.html - przeczytać wszystkie o kolorach - zwłaszcza te o zarządzaniu barwą. Proszę! Oszczędzimy se czasu na "pier... o szopenie".

I naprawdę kalibracja i oprofilowanie monitora to pierwsze. Bez tego to ciągle o tym szopenie.

Aha. Do netu używać FireFoxa 3.x z CMS

piotrus33
05-11-2008, 19:15
tak czy tak dziękuje za pomoc dużo pan mi pomógł ;)

My Nick
05-11-2008, 19:56
Aha. Do netu używać FireFoxa 3.x z CMS
Można dokładniej bo nie wiem o co chodzi.

Janusz Body
05-11-2008, 19:58
tak czy tak dziękuje za pomoc dużo pan mi pomógł ;)

Taaa... zapewne najwięcej z radą o zakupie Nikona :mrgreen:

Będziemy Ci wszyscy wdzięczni za dalszy ciąg tego "color cast story" - zwłasza jak "się rozwiąże" bo może być przydatne dla innych.



Można dokładniej bo nie wiem o co chodzi.


Mozilla FireFox 3.x jest jedyną przeglądarką z Color Management System czyli radzi sobie z tagami profilu zaszytymi w zdjęciu. Plugin (Color Management 0.4) trzeba zainstalować dodatkowo.

My Nick
06-11-2008, 02:29
Wiem że to dość mocno nie na temat ale
http://www.swiatobrazu.pl/firefoksie_3__obsluga_profili_icc.html

Szczur88
06-11-2008, 04:43
Generalnie, jeśli nie możesz z jakiegoś powodu zrobić w RAW-ach, możesz:
a) zrobić tak, jak się robiło analogiem, czyli ustawić coś circa dailight (co odpowiada też temp barwowej flesza), czyli jakieś 5200K-2600K
b) zmierzyć wzorzec na szarą kartę
c) użyć miernika temp barwowej (ale chyba taniej wyjdzie kilka kart CF, i trzaskać w raw).
Generalnie WB Auto bardzo rzadko da perfekcyjny nastaw WB, sad but true.

Jeśli ustawisz WB poprawnie, to histogram dokładnie Ci pokaże, którą składową (ew wszystkie) przepalasz. Ale na prawdę, lepiej robić w raw, przy nich WB z aparatu nie ma żadnego znaczenia, bo raw to zapis informacji o świetle, jakie padło na matrycę, WB jest tam tylko w formie tag-u, można dowolnie to zmieniać, nie ma znaczenia, jak ustawisz w aparacie.

Janusz Body
06-11-2008, 10:04
....
b) zmierzyć wzorzec na szarą kartę


Szara karta służy to pomiaru światła światłomierzem. Nie jest najlepszym wzorcem do WB - nie do tego została zrobiona. Kartka papieru foto do drukarki jest o niebo lepsza i wielokrotnie tańsza. Ewentualnie WhiBal albo inne podobne wzorce. Do studia to warto mieć obie tablice GretagMacbeth, zresztą nie tylko do studia.


..
c) użyć miernika temp barwowej (ale chyba taniej wyjdzie kilka kart CF, i trzaskać w raw).
Generalnie WB Auto bardzo rzadko da perfekcyjny nastaw WB, sad but true.
....


Hmmmm.... a to ciekawostka.... Auto WB doskonale radzi sobie w wielu sytuacjach. Bardzo często w zupełności wystarczy a jak nie wystarczy to i tak jest niezłym "pierwszym przybliżeniem". Sam trzymam aparat w na 5200°K ale jak wiem, że będą jaja bo temperatura znacznie się różni to... auto. W RAW to i tak bez znaczenia a przynajmniej zaszyte jpegi są jakie-takie

Obecnie to chyba tylko reporterka leci na jpegach (ta agencyjno-gazetowa) bo nie ma czasu. Reszta na RAWach.

piotrus33
06-11-2008, 10:15
Janusz ;) nie cierpię nikona ;) i tyle. po prostu wkurzać ostatnio zaczął mnie mój canon bo nie robił mi takich numerów. przedtem było wszystko spoko ;)... kolorki spoko, bez żadnych zaciemnień i dodatkowych kolorów.... a ostatnio nie mogę się z nim dogadać... tak czy tak dla pewności dam go do serwisu niech zrobią mi testy dla balansu bieli...

powiem ci że w sprawie ostatniego zdjęcia jak ustawiałem balans bieli na lampę błyskową to zdjęcia miałem niebieskie... po prostu użyłem ustawień dla zachmurzenia bo tu mi aparat najmniej wariował ;)

pozdrawiam

Janusz Body
06-11-2008, 10:30
...... tak czy tak dla pewności dam go do serwisu niech zrobią mi testy dla balansu bieli......

Podejrzewam, że nic nie da. Sam możesz zrobić sobie takie testy ale bedę do znudzenia powtarzał, że na Twoich zdjęciach nie masz zafarbów o których piszesz. Albo masz coś strasznie pokopane z profilami w Photoshopie albo monitor Cie okłamuje. Albo oba na raz. Pewnie oba na raz. :)

Niedoświetlone mocno zdjęcia to chyba zawsze uciekają z WB. Jak chcesz mieć takie to naświetlaj poprawnie a "ciemności" rób przy wołaniu RAWów. Za dużo tracisz niedoświetlając. Niedoświetlenie o 2 EV to utrata 75% zdjęcia i nie jest to tylko teoria.

My Nick
06-11-2008, 14:40
Zamiast dawać aparat do serwisu daj zdjęcie do labu. Szybciej taniej i wyjdzie czy masz cos z monitorem

Janusz Body
06-11-2008, 15:18
Zamiast dawać aparat do serwisu daj zdjęcie do labu. Szybciej taniej i wyjdzie czy masz cos z monitorem

Nic nie da i nic nie wyjdzie. Nic nie będzie wiadomo. W labie wywołają w auto. Automat ustali WB dla odbitki i tyle.

Monitor się kalibruje i profiluje. To jedyna droga żeby zobaczyć czy monitor jest w porządku.

Juriko
06-11-2008, 16:20
to może mi Pan podpowie jeszcze z jedną rzeczą... bo moze coś ja źle robię...
tym razem zdjecie robione z lampą koło godziny 16.00 (lampa służyła tylko do doświetlenia). czemu mam znów zafarb czerwony ???? "współpstrykacz" robiąco nikonem nie miał tych problemów


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/my.php?image=img7525ca8.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img217/img7525ca8.jpg/1/)

----
Color Space
sRGB


wogle to mam jeszcze ciekawszą rzecz ;) - zdjecia którę widze w ps mam czerwonę jak wzucam tu na stronę traca na kolorach (zdaża mi się to tez z innymi stronami ;) ) nic już nie rozumiem
Color Space
sRGB
To czemu photoshop mówi, że zdjęcie jest w przestrzeni Adobe RGB?

Janusz Body
06-11-2008, 16:41
Color Space
sRGB
To czemu photoshop mówi, że zdjęcie jest w przestrzeni Adobe RGB?

Dla wyświetlania w programie/przeglądarce z CMS to i tak bez znaczenia ale... fakt, że IE jako świetny produkt równie świetnego Microsoftu CMS nie ma :) więc dodatkowa zmian barw dla widza gwarantowana.

FastStone jako szybka przeglądarka do zdjęć - widzi RAWy (zaszyte w nich jpegi) i ma CMS,
Firefox z pluginem CMS do weba,
Photoshop albo Lightroom też z CMS,

renes
06-11-2008, 17:30
Janusz,

Niedawno przeczytałem w którymś z Twoich poradników że korzystanie z karty Whi-Bala (którą mam i korzystam) z lampą błyskową daje trochę niepoprawne wyniki. Możesz sprecyzować dlaczego tak się dzieje?

Wydaje mi się, że u mnie chyba więcej niż trochę jest "niepoprawnie".
Np. w kościele tuż przed ślubem robię kilka zdjęć z lampą karty (szara strona) w miejscach gdzie będzie młoda para aby potem podczas obróbki RAWów w ACR służyły mi za wzorzec ustawienia odpowiedniego balansu koloru. Ale efekt jest średniozadowalający (wciąż spory zafarb i dominacja żółto-pomarańczowego). Rzeczywiście korekta pipetą zdjęć wykonanych bez lampy błyskowej wypada znacznie lepiej.

Janusz Body
06-11-2008, 17:40
.....
Np. w kościele tuż przed ślubem robię kilka zdjęć z lampą karty (szara strona) w miejscach gdzie będzie młoda para aby potem podczas obróbki RAWów w ACR służyły mi za wzorzec ustawienia odpowiedniego balansu koloru. Ale efekt jest średniozadowalający (wciąż spory zafarb i dominacja żółto-pomarańczowego). Rzeczywiście korekta pipetą zdjęć wykonanych bez lampy błyskowej wypada znacznie lepiej.


Jak robisz zdjęcia próbne to masz trochę INNE oświetlenie. To co się pojawi w kadrze, panna, garnitur młodego czy co tam jeszcze będzie wnosiło nowe odbite światło. Staniesz w trochę innym miejscu, zrobisz zdjęcie pół godziny później i masz inne światło z witraży... dużo tech zmiennych.

Musisz też uważać na ten naklejony pasek błyszczącej folii - to jest indykator odblasku. WhiBal powinien być tak ustawiony, żeby ten pasek nie błyszczał - powinien być lekko matowy.

My Nick
06-11-2008, 21:23
Nic nie da i nic nie wyjdzie. Nic nie będzie wiadomo. W labie wywołają w auto. Automat ustali WB dla odbitki i tyle.

Monitor się kalibruje i profiluje. To jedyna droga żeby zobaczyć czy monitor jest w porządku.

I oczywiście masz rację ale ja w mieście gdzie mieszkam schodziłem buty aby ktoś mi to zrobił profesjonalnie oczywiście kalibrację bo te rzeczy to mam w domu :lol:. I nic więc zrobiłem tak: wybrałem pare kolorowych zdjęć w tym testowe i zaniosłem do małego, rodzinnego labu gdzie maja czas dla człowieka i powiedziałem aby nic nie zmieniali tylko zrobili tak jak jest. W domu popatrzyłem, poustawiałem monitor "na oko" w różnych ustawieniach temperatur, sRGB itd. I teraz mam profil tylko do obrabiania zdjęć i jak na oko jestem zadowolony. Nie jest to profesjonalne ale jak się nie ma co sie lubi to sie lubi co się ma.

Janusz Body
06-11-2008, 23:18
I oczywiście masz rację ale ja w mieście gdzie mieszkam schodziłem buty aby ktoś mi to zrobił profesjonalnie oczywiście kalibrację bo te rzeczy to mam w domu :lol:. I nic więc zrobiłem tak: wybrałem pare kolorowych zdjęć w tym testowe i zaniosłem do małego, rodzinnego labu gdzie maja czas dla człowieka i powiedziałem aby nic nie zmieniali tylko zrobili tak jak jest. W domu popatrzyłem, poustawiałem monitor "na oko" w różnych ustawieniach temperatur, sRGB itd. I teraz mam profil tylko do obrabiania zdjęć i jak na oko jestem zadowolony. Nie jest to profesjonalne ale jak się nie ma co sie lubi to sie lubi co się ma.


Taaaak... to jest rzeczywiście doskonały sposób na sprawdzenie aparatu. Jestem pod wrażeniem. Jak się chcę podrapać w głowę to najprościej jest stanąć na rękach i drapać się piętą lewej nogi. :mrgreen:

My Nick
07-11-2008, 09:36
Oj się nie zrozumieliśmy. Mi cały czas chodzi o sprawdzenie monitora. O ten niby zafarb czerwony na zdjęciach którego ja tez nie widzę.