PDA

Zobacz pełną wersję : 1V niedoświetla ?



nisiek
13-12-2007, 23:26
tu ponownie nisiek ! mój kolejny problem to niedoświetlanie klatek mojego 1V ; dla negatywu reala100 , bo takich używam , muszę strzelać w punkt a przy zastosowaniu POLARA prześwietlać o 0.3st ; Z kolei dla slajdów provia100 muszę prześwietlać 0.3st a przy POLARZE 0.7st i dopiero teraz wszystko jest naświetlone jak należy i tak się dzieje przy każdej klatce . Co jest grane ? Kiedyś niby w miesięczniku FOTO wyczytałem ,ze canony tak mają a nikony nie . Ale które canony ? wszystkie ? czy tylko 1V , bo to był akurat artykuł o 1V bodaj....no więc wszystkie canony czy tylko 1V...a może tylko mój 1V? .A DLACZEGO DLA SLAJDU POMIAR JEST PRZESUNIęTY O KOLEJNE 0.3 w stosunku do negatywu ? i wracając do początku wątka - przecież 1V widzi przez obiektyw i choćby 5polarów nakręcił to każdy aparat powinien sam naświetlać w punkt !

Army
13-12-2007, 23:38
Wszystkie canony tak maja, ze trzeba przeswietlac o 1/3 (niektozy twierdza ze 1/2). Nikony sa tak kalibrowane zeby slajdy naswietlac w pkt. w koncu z przeswietlonego negatywu wyciagnie sie wiecej szczgolow i nie ma ziarna ja w przypadku niedoswietlonego. Ustawiasz sobie korekte na stale i jazda :P Dla pocieszenia powiem ci ze ja w cyfraku mam stala kompensacje ekspozycji +
1/3. Troche lanie wody ale moze chociaz cie uspokoji :)

fret
14-12-2007, 00:41
Po pierwsze, to, co znaczy "jak należy"? Może to tylko Twoja subiektywna ocena. Moda w analogu była taka, żeby slajdy lekko niedoświetlać, dawało to zwiększenie nasycenia kolorów, a negatywy raczej prześwietlać, zapobiegało to utracie szczegółów w cieniach i łatwiej było uratować negatyw prześwietlony, niż niedoświetlony. Profi preferowali slajdy, a 1V był full profi :)

zby
14-12-2007, 01:03
a kolega zrobil pelna densytometrie (zeby ujednolicic wyniki z odwrotki i negatywu) obmierzyl sprawe jakims zacnym zewnetrzym spotem? bo takie gadanie na oko to hm nooo..paplanina jest:)

nisiek
14-12-2007, 01:16
jak należy tzn , ze w którąkolwiek stronę by poszedł to będzie prze- lub niedoświetlone i to nie subiektywna ocena a realia . Co do slajdów to naswietlając w punkt 100% klatek jest powaznie niedoświetlonych i nie zgadzam sie ( w przypadku mojego 1V ) , że niektórym moze sie podobac nasycenie , bo cholera jest ewidentnie za ciemno na każdej klatce na dziesiątkach klisz !! Nauczyłem sie z tym "żyć" i OK ,ale nie zrozumiem dlaczego ani słowa o tym w instrukcji do aparatu - brak tego wyjaśnienia jest b.niepowazny , tym bardziej,że nABYWCA BODY MYśLI,żE TRAFIł NA FELER ZANIM MU FORUMOWICZE NIE WYTłUMACZą . No to jeszcze pytanie przy okazji - poniewaz poznałem juz swój 1V na wylot w kwestii niedoświetlenie/przeswietlenie to może znacie sposób inny niż 2krotne naciskanie spustu migawki by zrobić 2 różnie naświetlone klatki - szukam wersji typu autobracketing ale 2wu-zdjęciowy , gdzie aparat sam zmieni ustawienie parametrów drugiej klatki - szkoda mi tracić trzecią klatkę w kliszy slajdowej ( w punkt mocno niedoświetlona a na +1EV przeswietlona ) . Pytam z głupia , bo , jak napisałem o temacie TEGO WąTKU w oryginalnej instrukcji ani słowa o nim , to i może autobrcketing 2klatkowy też istnieje w 1V tylko canon zapomniał o tym w instrukcji napisać ?!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
i zadnej densytometrii nie zrobił kolega

zby
14-12-2007, 04:08
ja mysle ze to jest prowokacja :D

Krzychu
14-12-2007, 07:45
i zadnej densytometrii nie zrobił kolega

To jeszcze tylko powiedz po czym oceniasz negatywy - po odbitkach ?

Zgadzam się że to prowokacja musi być...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

i wracając do początku wątka - przecież 1V widzi przez obiektyw i choćby 5polarów nakręcił to każdy aparat powinien sam naświetlać w punkt !

To mi sie najbardziej podoba :) Jednak ceny analogów spadły chyba zbyt mocno :)

Tilt
14-12-2007, 10:34
Wszystkie canony tak maja, ze trzeba przeswietlac o 1/3 (niektozy twierdza ze 1/2).

LOL
ROTLF

To jak wytłumaczysz, że ja mając 3 Canony większość slajdów mam naświetloną w punkt (a jeden z tych trzech to mi notorycznie prześwietla)?

pozdrawiam,
Marcin

PS: ten wątek to na pewno prowokacja ;)

Mariusz_C
14-12-2007, 11:53
To jak wytłumaczysz, że ja mając 3 Canony większość slajdów mam naświetloną w punkt (a jeden z tych trzech to mi notorycznie prześwietla)?


Wyrzuć Canony, przejdź na Nikony ;-)

Prowokacja, jak nic ;-)

nisiek
14-12-2007, 14:26
Do Krzycha : negatywy oceniałem po odbitkach wywołanych bez jakiejkolwiek korekty....jaja sobie Panowie robicie....ja "niedzielny" amator zdjęc i slajdów trochę wypstrykał ale z dużymi przerwami , nigdy nie wnikając za głęboko...a przy okazji komu byście podpowiadali , gdyby takich niśków nie było ? A ta "prowokacja" to czemu miałaby niby słuzyć ? Wesoło tu u Was !!;-)

Tomasz1972
14-12-2007, 14:33
Do Krzycha : negatywy oceniałem po odbitkach wywołanych bez jakiejkolwiek korekty....jaja sobie Panowie robicie....ja "niedzielny" amator zdjęc i slajdów trochę wypstrykał ale z dużymi przerwami , nigdy nie wnikając za głęboko...a przy okazji komu byście podpowiadali , gdyby takich niśków nie było ? A ta "prowokacja" to czemu miałaby niby słuzyć ? Wesoło tu u Was !!;-)
Nie ma czegoś takiego jak odbitka analogowa bez korekty . Każda maszyna ma programowalne ustawienia , które zależą od laboludka . To ze na odwrocie masz nnn nie oznacza ze jest ok .

Krzychu
14-12-2007, 15:10
Nie ma czegoś takiego jak odbitka analogowa bez korekty .

Dokładnie - musi być skorygowana barwnie żeby pozbyć się maski, podobnie jeżeli chodzi o jasność - można nią sterować w zasadzie dowolnie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Do Krzycha : negatywy oceniałem po odbitkach wywołanych bez jakiejkolwiek korekty....jaja sobie Panowie robicie....ja "niedzielny" amator zdjęc i slajdów trochę wypstrykał ale z dużymi przerwami , nigdy nie wnikając za głęboko...a przy okazji komu byście podpowiadali , gdyby takich niśków nie było ? A ta "prowokacja" to czemu miałaby niby słuzyć ? Wesoło tu u Was !!;-)

Podejrzewamy prowokację bo używasz bądź co bądź absolutnie topowego korpusu a wiedzą którą prezentujesz jest - mówiąc wprost mierna.
Oczekiwanie że aparat będzie naświetłał w punkt jest tego przykładem - naświetlać w punkt będzie wtedy jak będziesz mierzył z szarej karty lub czegoś co odbija tyle samo światła co szara karta do której jest kalibrowany świałomierz - przy czymkolwiek odbijającym inna ilość swiatła już musisz ten światłomierz korygować bez względu na model korpusu którego używasz - to jest podstawowa i łatwo dostępna wiedza...
O odbitkach już pisałem, o densytometrii pisał ktoś inny - poczytaj o krzywej charakterystycznej slajdu i jak wyznaczyć jego prawdziwą czułość i będzie znacznie lepiej.

zby
14-12-2007, 16:41
uzyles za duzo trudnych slow :>

nisiek
14-12-2007, 19:28
dziś po południu jechałem po dzieci do szkoły...i nie wiedziałem czy mam się trzymać kierownicy czy za brzuch...po co wy te zdjęcia robicie - powinniście jakiś kabaret otworzyć !....miałem Wam zeskanowane zdjęcie przesłac i jajcarnym komentarzem :twisted: , ale zaczęliście wreszcie coś pisać . zdjęcie zrobione jeszcze na canon 50E - zachód słońca , niby banał a tuż nad tarczą słońca drugie słońce jasniejsze od właściwego 10x i w kształcie rogalika cienkiego jak nitka...pamiętacie zacmienie słońca sprzed , nie wiem ,ośmiu lat ? niby żadne halo , ale gdy skończyłem negatyw z tym zachodem zapomniałem wyciągnac film i robiłem od nowa...35 klatek spiotolnych , ale ta jedna wyjątkowa , co najwazniejsze wyszło przez pomyłkę naturalnie - zadnego kombinowania na cyfrach , skanach itp . napiszcie co jeszcze o tym niedoświetleniu to sobie w internecie odnajdę odpowiednie hasła ! a prowokacje na tym forum to po co ktos robi , bo nie rozumiem...zeby się z Was troche ponabijac ? :-D