PDA

Zobacz pełną wersję : głupie pytanie o rozdzielczosc



martieos
20-04-2005, 14:24
ma :-D m na imie marcin jetem tu nowy...:)troche latek sie bawię fotografią amatorsko ale cyfrowo od paru tygodni.Więc jak to jest,że mówi sie o rozdzielczosci np 6.3Mpx (wg mnie to rozmiar ..)a potem w we własciwosciach zrzuconej foty okazuje się 180 dpi w pionie i poziomie...?gdzieś wyczytałem ,że do odbitki wymaga się min 300dpi,jak to zrobić w takim przypadku? pytanie 2:jak zapisać nazwę użytkownika w aparacie?jakiiego rozmiaru fote dajecie do laboru na odbitkę(z ,czy bez kompresji?)
wiem ,że to nudne i może głupie pytania ,proszę o wyrozumiałość.PS jak odkryłem to forum to aż podkoczyłem z radosci

gietrzy
20-04-2005, 14:32
okazuje się 180 dpi w pionie i poziomie...?gdzieś wyczytałem ,że do odbitki wymaga się min 300dpi,jak to zrobić w takim przypadku?
Dla PhotoshopElements 2.0
Image->Resize->Image Size
Odznacz Resample Image
Wpisz w polu Resolution 300 (Fuji, Noritsu, Kodak)
lub 400 (Agfa)

pytanie 2:jak zapisać nazwę użytkownika w aparacie?
Podłącz kabelkiem usb do kompa, odpal EOS Viewer Utility lub to inne coś do kompaktów i szukaj po menu bo nie pamiętam. Menu mniej więcej po środku monitora
PS. Witaj na forum :)

martieos
20-04-2005, 14:39
zaraz zaraz ale jesli fota z apararu zrzucona ma 180 to jak nagle zrobi sie w PS 300?czyli bedzie to interpolacja?bo przeciez fizycznie ta fota ma 180 dpi czy wiecej jak to wkoncu jest?
ok w EOS VIEwer pierwsza po lewej taka ikonka z aparacikiem ...owszem tam mozna wpisac nazwe ownera ale to jakos nie przechodzi do aparatu i nastepne foty dalej nie maja własciciela

kavoo
20-04-2005, 14:49
zaraz zaraz ale jesli fota z apararu zrzucona ma 180 to jak nagle zrobi sie w PS 300?czyli bedzie to interpolacja?bo przeciez fizycznie ta fota ma 180 dpi czy wiecej jak to wkoncu jest?
Normalnie sie zrobi, bez zadnej interpolacji. Tyle, ze odbitka 300dpi bedzie musiala byc mniejsza niz jakbys odbijal 180dpi.
No, chyba ze chcesz zwiekszyc rozdzielczosc nie zmieniajac wymiarow odbitki, wtedy nie ma sily - trzeba dodawac zmyslone pixele (czyt. interpolowac).

martieos
20-04-2005, 14:53
a w jakij rozdzielczosci dajecie do laboru?300dpi?

Marfackib
20-04-2005, 14:54
6 Mpx to rozdzielczość 3000x2000, a 300 dpi to 300 pikseli na 1 cal. Jak łatwo obliczyć z 6 Mpx wykonasz 10cali/8cali, czyli 25cm/18cm. W pratyce wykona sie większe, czyli to 300 DPi jest raczenie nie zawsze koniecznę. Logicznie rozumując tak jest. Jak się mylę niech ktos mnie sprostuje

kavoo
20-04-2005, 15:09
W pratyce wykona sie większe, czyli to 300 DPi jest raczenie nie zawsze koniecznę. Logicznie rozumując tak jest. Jak się mylę niech ktos mnie sprostuje
Gdziesz czytalem/slyszalem (niestety nie pamietam gdzie - albo to byla ktoras z ksiazek, albo kurs Photoshop for Photographers), ze optymalna rozdzielczoscia przy odbijaniu zdjec w labie jest 267dpi. Powyzej tej rozdzielczosci nie sposob zauwazyc roznicy.

gietrzy
20-04-2005, 15:17
Gdziesz czytalem/slyszalem, ze optymalna rozdzielczoscia przy odbijaniu zdjec w labie jest 267dpi. Powyzej tej rozdzielczosci nie sposob zauwazyc roznicy.
Kavoo!
Nie mieszaj chłopakowi. Potem :)

gietrzy
20-04-2005, 15:17
zaraz zaraz ale jesli fota z apararu zrzucona ma 180 to jak nagle zrobi sie w PS 300?czyli bedzie to interpolacja?
przecież napisałem odznacz resample image

Grzdyll
20-04-2005, 17:00
Polecam rzucic okiem na wątek:

http://hazan.emiasto.com.pl/showthread.php?t=2729

Trochę tam było na temat rozdzielczości zdjęć :smile:

Vitez
21-04-2005, 02:03
http://www.cyfrowka.com/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=17 -
bardzo pobieznie
http://www.fotogenia.info/index.php?text=artykul&id=0020 - dosc dokladnie
ale duzo czytania
http://www.cdrom.pl/index.php?title=DPI - dokladnie i na temat, bardzo
polecam
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w -
rozwiniecie tematu dpi, kolorw itp - do wydruku czy na www

martieos
21-04-2005, 15:09
dzięki wielkie vitez te linki to skarbnica ,dużo mi rozjasniło....dzieki wszystkim
kolejny mój problem to kalibracja mojego monitora LCD Mag ...

gietrzy
21-04-2005, 15:12
dzięki wielkie vitez te linki to skarbnica ,dużo mi rozjasniło....dzieki wszystkim
kolejny mój problem to kalibracja mojego monitora LCD Mag ...
Tego się nie da skalibrować :wink:
Mam droższe Eizo i wysiada w cieniach. Praktycznie jadę non stop na histogramie.

martieos
21-04-2005, 19:06
no to super..cholerwa!

Vitez
21-04-2005, 21:19
Trza bylo nie brac LCD jesli do obrobki zdjec sie przymierzasz :p .
Ja wlasnie na nowym kompie siedze i do niego specjalnie wzialem monitor CRT (NEC 991SB 19" ).
Trzy testy i ogolne kalibracje przeszedl gladko... zostala kalibracja pod profile ale na PSa czekam 8)

Pszczola
21-04-2005, 21:44
No a ja jakos sobie z moim MAGiem radze. Wspolny profil kolorow dla soft, monitor, drukarka i dziala zadawalajaco. W chwili obecnej jestem w trakcie zmiany labu do robienia odbitek z plikow. Wczesniej mialem zainstalowany profil kolorow, ktory dostalem z labu - kilka ofert labow, ktore udostepniaja profile z jest do znalezienia w inecie. Z efektow jestem zadowolony. Przyznac jednak trzeba, ze do profesjonalnego obrabiania zdjec to zdecydowanie trzeba dobrac dobry crt. Jest kilka modeli lcd, ktore i do tego sie nadadza, ale ceny ich ceny sa kosmiczne. Ja "na szczecie" nie potrzebuje walczyc z obrabieniem profesjonalnym. gdybym jednak mial tym sie zajmowac to z cala pewnoscia zainwestowalbym w crt. I oba monitory podpialbym do jednej karty graficznej. Z lcd nie moge zrezygnowac - za duzo godzin spedzam przy kompie. Oczy by nie wytrzymaly gdybym mial tylko na crt leciec.