PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw dla początkującego



wolfikx
08-12-2007, 22:32
Zastanawiam się nad kupieniem statywu do 350D.
Na razie nie rozpoznałem tego tematu dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do forumowiczów.

W co warto zainwestować patrząc na proporcje cena/jakości?
Wychodzę z założenia, że najpierw chciałbym sprawdzić co dla mnie jest istotne a później wydać większą kwotę.

bakulik
08-12-2007, 22:43
W co warto zainwestować patrząc na proporcje cena/jakości?

Velbon Sherpa 600R

KMV10
08-12-2007, 22:47
Slik Sprint Pro (http://www.euro.com.pl/statywy/slik-sprint-pro.bhtml)

http://www.thkphoto.com/products/slik/slik-ss2.html

Ostatnio poradziłem ten statyw koledze z pracy. Kupił, jest bardzo zadowolony.

Don_Pedro_123
08-12-2007, 23:39
Bilora 1122 - już przyszłościowo...

Tomasz1972
08-12-2007, 23:44
Zastanawiam się nad kupieniem statywu do 350D.
Na razie nie rozpoznałem tego tematu dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do forumowiczów.

W co warto zainwestować patrząc na proporcje cena/jakości?
Wychodzę z założenia, że najpierw chciałbym sprawdzić co dla mnie jest istotne a później wydać większą kwotę.
Nie patrz na sprzęt , który masz teraz , tylko kup od razu statyw z wyższej półki . Kup po prostu raz a dobrze :)

ArturBonoVox
08-12-2007, 23:54
Tomasz1972 ma racje. Jesli kupujesz statyw to na dluzszy czas. Wiec nie ma co "zgredzic". Jesli nie masz na to co chcesz, poczekaj. Ja polecam, osobiscie, firme Manfrotto. Sam mam SLIK PRO 580. Nie jest zly. Lekki, przyjemny ale praca z ciezszymi obiektywami to lekkie nieporozumienie.
Pewnie dzis wzialbym Manfrotto 055 PROB i porzadna glowice.

koraf
09-12-2007, 00:03
Też radzę kupić raz a dobrze ....sprzęt zmienisz a najszybciej pewnie puszkę a porządny statyw zawsze będzie się sprawdzał.
Osobiście mam manfrotto 055 pro polecam jest na prawdę bardzo stabilny i dobrze wykonany i nie zawiódł mnie do tej pory :wink: .

wolfikx
09-12-2007, 00:21
Ależ panowie, to miał być statyw dla początkującego (jak w temacie) a za manfrotto trzeba zapłacić więcej jak 600.

Kupując najdroższy sprzęt nie zrobi on za mnie super zdjęcia.
Z drugiej strony wolę wydać mniej za statyw np.250 jak za Bilora 1122 + szkło 50mm. Na pewno będzie większy pożytek. Tym bardziej, że teraz mam kita.

Jakkolwiek jeśli ktoś ma Bilora 1122 to niech skrobnie opinię na jego temat.
Czy jest możliwość wyposażenia go w głowicę kulową??

Don_Pedro_123
09-12-2007, 00:37
Zaproponowałem Bilorę 1122, bo sam go używam. Wysoki, stabilny, z odwracaną kolumną. Udźwig 5 kg. Głowica wymienna - standardowy gwint, kontra na trzech śrubach imbusowych w talerzyku kolumny. Standardowa głowica 3D wykonana przyzwoicie. Szybkozłączka metalowa (2 szt. w komplecie).. Jedna poziomica. Nózki zakończone szpilkami z nakręcanymi stopkami. Możliwość rozłożenia nog prawie do poziomu. W zestawie pokrowiec.
Używałem go z D80 + BG (2 aku) i N 70-300 VR - absolutnie stabilny przy pełnej wysokości.
strona producenta (http://www.bilora.de/en/index.php?area=1&p=static&page=e-professionalpods)

wolfikx
09-12-2007, 00:39
Zaproponowałem Bilorę 1122, bo sam go używam. Wysoki, stabilny, z odwracaną kolumną. Udźwig 5 kg. Głowica wymienna - standardowy gwint, kontra na trzech śrubach imbusowych w talerzyku kolumny. Standardowa głowica 3D wykonana przyzwoicie. Szybkozłączka metalowa (2 szt. w komplecie).. Jedna poziomica. Nózki zakończone szpilkami z nakręcanymi stopkami. Możliwość rozłożenia nog prawie do poziomu. W zestawie pokrowiec.
Używałem go z D80 + BG (2 aku) i N 70-300 VR - absolutnie stabilny przy pełnej wysokości.
strona producenta (http://www.bilora.de/en/index.php?area=1&p=static&page=e-professionalpods)

Dzięki za dokładny opis:D Przejdę się do sklepu i sprawdzę na miejscu.
Pozdrawiam

Olszewski
09-12-2007, 10:10
http://canon-board.info/showthread.php?t=27779 - tak jak koledzy radzą, raz a dobrze, sprzęt zmienisz i statyw do bani. A tak kupujesz porządny statyw i zmienisz aparat i nie masz problemu ze masz nieodpowiedni statyw do niego.

bruckner
09-12-2007, 11:53
ja polecam Velbon Sherpa 600r. Używam z 350d jestem bardzo zadowolony :)
bardzo stabilny...

pozdrawiam

fotokor1
09-12-2007, 12:01
Ależ panowie, to miał być statyw dla początkującego (jak w temacie) a za manfrotto trzeba zapłacić więcej jak 600.

Kupując najdroższy sprzęt nie zrobi on za mnie super zdjęcia.
Z drugiej strony wolę wydać mniej za statyw np.250 jak za Bilora 1122 + szkło 50mm. Na pewno będzie większy pożytek. Tym bardziej, że teraz mam kita.

Jakkolwiek jeśli ktoś ma Bilora 1122 to niech skrobnie opinię na jego temat.
Czy jest możliwość wyposażenia go w głowicę kulową??

mam bilorę polecam gorąco już kilka razy o statywach było poczytaj wątki o bilorze też było, kupiłam w fotobisie za 250 cena super jakośc ok., stabilny, solidnie zrobiony, z glowicą 3d, mój manfrotto
DIGI jak w stopce schowany na potem
pozdrawiam

szycho
09-12-2007, 19:10
W piątek odebrałem Sherpę 600r do mojej 350 i 100-400. Po domowej zabawie w różne ustawienia z różnym sprzętem (teraz moja luba używa go do domowego makro:)) z czystym sumieniem mogę ten statyw polecić. Solidny i stabilny. W porównaniu z moim starym statywem to bajunia:)

retter
28-12-2007, 19:06
By nie pisać dwa razy tego samego,
http://canon-board.info/showthread.php?p=407275#post407275

@fotokor1 mam prośbę możesz zrobić parę zdjęć przedstawiających ten statyw bliżej, gumki stopek, zaciski stopek, kolumna z kilku stron od dołu też, głowica z uwzględnieniem miejsca na szybko złączkę, spasowanie elementów nóg

głowica rozumiem wymienna? Bo Sherpa 600R ma tą wadę że nie zmienisz głowicy :( ale o tym się myśli jak głowica jest do wymiany (choć nie dam reki uciąć to opinia jedego z userów 600-ki).

Dzięki i pozdrawiam.

Antolll
28-12-2007, 19:30
By nie pisać dwa razy tego samego,
http://canon-board.info/showthread.php?p=407275#post407275


głowica rozumiem wymienna? Bo Sherpa 600R ma tą wadę że nie zmienisz głowicy :( ale o tym się myśli jak głowica jest do wymiany (choć nie dam reki uciąć to opinia jedego z userów 600-ki).

Dzięki i pozdrawiam.

W 600r głowica jest wymienna. Mam monopod (jakiś noname) i sherpe 600r, do tego 2 różne głowice i zakładam w zależnosci od potrzeby na to lub na to. Z głowicami frotki też działa. Tyle że sama głowica kosztuje 2x wiecej niż cała sherpa.

Tribunal
28-12-2007, 19:43
Ale chodziło o statyw na początek...
Ja polecę DF-60 Velbona. Połowa ceny Sherpy... i lżejszy na dodatek. I nie musi to być statyw tak dosłownie na początek...

marfot
28-12-2007, 20:56
Nie bardzo rozumiem czym ma się różnić statyw "na początek" od normalnego stabilnego statywu. Ostatnio robiłem ok. 300 zdjęć z jednego miejsca na Manfrotto 055Pro z głowicą ProBall. Był bardzo silny, porywisty wiatr, ogniskowa 200 mm, czasy 1/15 do 2s. Ponad 200 zdjęć wyszło poruszonych. Dla mnie oznacza to, że miałem 100 ostrych zdjęć do wyboru do folderu. Jak statyw "na początek" ma dać wszystkie poruszone to to nie jest żaden początek tylko koniec...spieprzony temat, który się nie powtórzy. Moim zdaniem obiektyw klasy 70-200, 70-300 wymaga na prawdę solidnego statywu klasy 055Pro. Od jakiego statywu zaczniemy dochodzenie do modelu docelowego nie jest takie istotne. Lepiej poszukać dobrze w grupie statywów ocenianych jako solidne.

m_o_b_y
28-12-2007, 21:18
Nie patrz na sprzęt , który masz teraz , tylko kup od razu statyw z wyższej półki . Kup po prostu raz a dobrze :)


I chyba na tym polega tajemnica rozważnych zakupów.
Kto kupuje kiepski towar, ten po pewnym czasie będzie musiał go odsprzedać za bezcen, aby kupić coś naprawdę dobrego.
Tak uczy doświadczenie.
Pozdrówka

TomS
28-12-2007, 22:19
Ja teraz już wiem że wolę przeboleć jakiś czas i wtedy kupić to co chcę a nie kupować coś na co mnie akurat stać

Tribunal
28-12-2007, 22:57
I bardzo słusznie :)
Dlatego uważam że DF-60 jest statywem amatorskim ale spokojnie wystarczającym do okazjonalnej nie-makro fotografii, o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny bo temu chyba nikt nie zaprzeczy.

marfot
28-12-2007, 23:05
Jak zauważyłem, na początkujących solidny statyw robi wrażenie ciężkiego i ponad potrzeby potężnego. Trudno sobie wyobrazić taszczenie takiego grzmota, rozkładanie itd. Mały, lekki statyw robi wrażenie poręcznego a przy tym wystarczająco stabilnego. Trudno uwierzyć w jego nieprzydatność. Proponuję pożyczyć "na początek" takie cacko i wykorzystać w praktyce. Bez tego eksperymentu można się zadyskutować. Inna sprawa to gdzie ma być wykorzystany statyw. Przy fotografowaniu krajobrazu i wygodnej pozycji do kadrowania, ogniskowej 200 dla cropa moim zdaniem żaden rachityczny stojak nie zda egzaminu.

TomS
28-12-2007, 23:10
Ale z tym pożyczeniom to też nie do końca bo tak naprawdę jakieś zdanie o czym czyś ma się dopiero po jakimś czasie użytkowania.

Tribunal
28-12-2007, 23:18
Jak zauważyłem, na początkujących solidny statyw robi wrażenie ciężkiego i ponad potrzeby potężnego. Trudno sobie wyobrazić taszczenie takiego grzmota, rozkładanie itd. Mały, lekki statyw robi wrażenie poręcznego a przy tym wystarczająco stabilnego. Trudno uwierzyć w jego nieprzydatność. Proponuję pożyczyć "na początek" takie cacko i wykorzystać w praktyce. Bez tego eksperymentu można się zadyskutować.

Właśnie dla tego chyba DF-60 z Velbonów to minimum co trzeba niestety tachać... w przypadku cięższego aparatu z obiektywem 1,8 kg statywu utrzymuje sprzęt we właściwej pozycji nawet przy "wiaterku" :) . Natomiast jasne jest, że trzeba podczas wyboru rozważyć proporcje pomiędzy wagą statywu a planowanym maks. obciążeniem bo w końcu niekoniecznie noszenie statywu powinno być udręką. Sherpa 600 waży 2,15 kg.

fotokor1
28-12-2007, 23:54
polecam ten jest do wzięcia
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=290137013
pozdrawiam

wolfikx
29-12-2007, 00:37
polecam ten jest do wzięcia
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=290137013
pozdrawiam

Tak przy okazji to ubranko dla Yorka jest klasa ;)

PS: Sorki za off-topic.

fotokor1
29-12-2007, 00:38
:-P tez są do wzięcia moje dzieła zbieram na obiektywy:p

Fan nr 1
29-12-2007, 00:46
Parę lat temu , gdy zaczynałem swą przygodę z fotografią, kupiłem statyw Hamy za 100 PLN. Początkowo był nawet stabilny po jakimś czasie pojawiły się luzy i skrzywił sie ( by uzyskać poprawne kadry trzeba było skracać jedną z nóżek). Głowica to był koszmar ustawienie pionowego kadru zajmowało kilka minut. O zrobieniu zdjęcia bez węzyka lub samowyzwalacza można było zapomnieć. Statyw miał tylko jedną zaletę był lekki.

Ostatnio z radościa zmieniłem go na Sherpę 600R.

Reasumując powtórze za kolegami - nie kupuj taniego badziewia.

Portal
03-12-2008, 09:59
Witam
Zamierzam kupic sobie statyw ale jakis nie drogi max 60, 70, 80zl. Wysokosc chyba cos okolo 170 albo 190 cm. Poniewaz bede go stosowal amatorsko i zadko to nie chce kupowac jakiegos super firmowego za kilkaset zlotych.

Co byscie z tych dostepnych na allegro polecili a co odradzili ? (wiem ze te tanie statywy maja wady ale moze da sie cos wybrac dobrego)

Krzychu
03-12-2008, 10:02
Co byscie z tych dostepnych na allegro polecili a co odradzili ? (wiem ze te tanie statywy maja wady ale moze da sie cos wybrac dobrego)

Do kompakta może i się da, do lustrzanki tak żeby stabilnie stała - nie.

akustyk
03-12-2008, 10:38
w tej kwocie to ciezko. bo raczej na 99% to bedzie cos drzacego jak osika,
plastikowego i bardziej lamliwego niz sztywnego.

zasadniczo to na lekki aparat, niezbyt dlugi obiektyw, bezwietrzne warunki,
sztywne podloze i wstrzymanie oddechu taki statyw pewnie i wystarczy.
ale poza takimi warunkami moze byc problem. prawdopodobnie tez po jakims
czasie jakosc wykonania (dokladniej: jej brak) zacznie dawac znac o sobie.


proponuje tak: przejdz sie do jakiegos MM i rozloz Sherpe np. 600R:
http://allegro.pl/item487073471_statyw_velbon_sherpa_600_r_futeral_f _vat_600r.html
kosztuje to 300zl wiec znacznie powyzej zalozonego budzetu, ale jest
dobrym odnosnikiem w zakresie niedrogich a solidnych statywow.

pomacaj i pobaw sie, zeby wyrobic sobie dobry punkt odniesienia. potem szukaj
wsrod tanszych statywow czegos co bedzie budzilo zaufanie. niewykluczone,
ze da sie znalezc, bo na polski rynek weszlo sporo chinskich statywow, ktore
przy podobnych do "zachodnich" statywow mozliwosciach maja nizsza cene.

Kubak82
03-12-2008, 10:45
zdecydowanie co innego..

za ta cene nie ma sensu kupowac statywu bo wyrzucusz tylko pieniadze.. lepiej rzeczywiscie dozbieraj troche na sherpe o ktorej pisze akustyk a do tego czasu uzywaj (jesli bedziesz mial do dyspozycji jakis murek, lawke itp.) np. woreczka z ryzem - bedzie na pewno stabilniejsze niz te wynalazki z allegro :-)

BelYaal
03-12-2008, 10:50
proponuje tak: przejdz sie do jakiegos MM i rozloz Sherpe np. 600R:


Rada akustyka jest najlepsza, dotknij i pomacaj wlasnie ta 600R, a jesli masz lustro, choc wlasciwie cokolwiek co Ci szkoda, to bardzo przemysl statyw za ta kwote co chesz przeznaczyc, bo ja bede wciaz podawal przyklad, jak to tak pekla mi nozka od takiego cudenka, sama z siebie i nie bylo na nim aparatu na szczescie, bo bylo juz po sesyjce i sprzet pakowalem, nagle trzask i statyw lezy, osiwialem normalnie i nastepnego dnia kupowalem juz cos o wiele lepszego

airhead
03-12-2008, 11:34
Witam
Zamierzam kupic sobie statyw ale jakis nie drogi max 60, 70, 80zl. Wysokosc chyba cos okolo 170 albo 190 cm. Poniewaz bede go stosowal amatorsko i zadko to nie chce kupowac jakiegos super firmowego za kilkaset zlotychnada się tylko do lamp i kompaktów... zresztą i tak szybko się zniszczy
jeżeli kupujesz już tani statyw, to chociaż niech nie będzie za duży - są takie metrowe, więc powinny być stabilniejsze

nor
03-12-2008, 11:44
Zastanawiam się nad kupieniem statywu do 350D.
Na razie nie rozpoznałem tego tematu dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do forumowiczów.

W co warto zainwestować patrząc na proporcje cena/jakości?
Wychodzę z założenia, że najpierw chciałbym sprawdzić co dla mnie jest istotne a później wydać większą kwotę.

"Statyw dla początkującego" - nie ma czegoś takiego. Statyw kupj pod konkretną wage sprzetu i rodzaj fotografii.
1. Statyw ma stabilnie utrzymac sprzęt o okreslonej wadze. (kropka)
2. jeśli lubisz makro, wybierz taki, który pozwala opuscic sprzet na niewielką wysokość
3. jeśli lubisz góry / schody :), inne tereny o nierównej powierzchni - wybierz taki którego nogi moga byc niezależnie ustawiane (HIGLY RECOMENDED :) )
4. jeśli fotografujesz bizuterię, dokumenty, znaczki pocztowe itp dodatkowo weź statyw z możliwością szybkiego przestawenia w poziom
5. jeśli fotografujesz w studio - waga nie ma znaczenia, jeśli poza - ma

Ja mam Velbon Sherpa <2kg i jest ok
Swoja drogą rozwaz do czego ten statyw będziesz uzywał - czy nie lepiej kupic jasniejszy obiekty i/lub lampę i/lub body z wyższym uzywalnym ISO.

axk
03-12-2008, 16:23
... czy nie lepiej kupic jasniejszy obiekty i/lub lampę i/lub body z wyższym uzywalnym ISO.

Takie rozwiązanie nigdy nie zastąpi stabilizacji jaką oferuje statyw.

akustyk
03-12-2008, 16:32
Takie rozwiązanie nigdy nie zastąpi stabilizacji jaką oferuje statyw.

moze inaczej: stabilizacja nie zastapi wolnych dwoch rak, ktore daje statyw. a to jest bardzo duza roznica - na pewno przy "widoczkach"

axk
03-12-2008, 16:42
moze inaczej: stabilizacja nie zastapi wolnych dwoch rak, ktore daje statyw. a to jest bardzo duza roznica - na pewno przy "widoczkach"

Można to rozumieć i w taki sposób.

majcz
03-12-2008, 17:02
Moim pierwszym statywem był Velbon DF-60, cena coś niewiele ponad 100 zł. Waga ok 1,5 kg, w miarę stabilny i wysoki, raczej solidny. Używałem go ze dwa lata z zestawami do 2 kg, dopóki nie wyrwał się gwint blokujący wysokość podniesienia kolumny (gwint metalowy wtopiony w plastik). Udało mi się gwint wkleić klejem kropelka i nadal używa go córka z Canonem S5 is. Wydaje mi się że to najtańszy statyw o akceptowalnych parametrach. Teraz mam Sherpe 600 R i też jak wielu przedmówców polecałbym ten statyw.

Jago
03-12-2008, 17:10
Witam
Zamierzam kupic sobie statyw ale jakis nie drogi max 60, 70, 80zl. Wysokosc chyba cos okolo 170 albo 190 cm. Poniewaz bede go stosowal amatorsko i zadko to nie chce kupowac jakiegos super firmowego za kilkaset zlotych.

Co byscie z tych dostepnych na allegro polecili a co odradzili ? (wiem ze te tanie statywy maja wady ale moze da sie cos wybrac dobrego)

Jeśli na statyw chcesz podpiąć m.in. i to tele które posiadasz, to podejrzewam, że w podanym przez Ciebie zakresie cenowym nic godnego uwagi nie znajdziesz. Musisz co nieco dołożyć - zresztą polecam lekturę tego wątku od początku - znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie oraz parę cennych uwag. Ponadto na forum jest też trochę o statywach innych firm. Pozdrawiam.
P.S.
Statywy w tej cenie z podpiętym tele mogą służyć jak napisał już kiedyś jeden z forumowiczów za sejsmograf !

comatus
03-12-2008, 18:26
Miałem kiedyś statyw Hama Star (ileś tam) za jakieś 80 złotych (prezent). Po pierwsze strasznie to sie gibało, ale przy odrobinie cierpliwości dało się robić zdjęcia. No ale niestety statyw nie przeżył zimy - na mrozie plastik stał się bardzo kruchy i głowica się odłamała! Tylko przez przypadek udało mi sie złapać aparat (300D + kit, czyli lekki zestawik). Teraz, przy cięższym zestawie, nie wyobrażam sobie pracy z tamtym statywem.
Obecnie mam sherpe i czasami zdarza się jej być niezbyt stabilną (jak narazie nieczęste przypadki).

Krystian
03-12-2008, 18:43
polecacie coś do 200zł co miałoby pracować z 30D+17-40?

Plessis
03-12-2008, 19:31
Polecam,
zresztą przesiadam się teraz na frotkę i mam taki do sprzedania.
Taki jak tutaj(ale to nie moja aukcja ja mogę sprzedać prywatnie): http://www.allegro.pl/item498248925_profesjonalny_statyw_slik_pro_330_dx _330dx_pokrow.html

To link tylko dla informacji
Grzegorz

axk
03-12-2008, 19:55
Polecam,
zresztą przesiadam się teraz na frotkę i mam taki do sprzedania.
Taki jak tutaj(ale to nie moja aukcja ja mogę sprzedać prywatnie): http://www.allegro.pl/item498248925_profesjonalny_statyw_slik_pro_330_dx _330dx_pokrow.html


Jeżeli już poruszamy się w takim przedziale cenowym, to w tej samej cenie można nabyć Sherpę 600R która to niewątpliwie będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Wracając do linku aukcji ciekawi mnie co sprzedawca miał na myśli pisząc : "Profesjonalny statyw Slik PRO 330 DX ...". Osobiście absolutnie nie zaliczył bym w/w statywu do grupy statywów "profesjonalnych", jednakże jak wiadomo dobry tytuł i opis aukcji to połowa sukcesu.

Portal
04-12-2008, 10:57
a te Slik (SDV10, SDV30) , Velbon (CX 440 460) do ceny okolo 100 - 120 zl dobre sa ? warto kupowac do mojego zestawu?

nor
04-12-2008, 13:11
Można to rozumieć i w taki sposób.

No... zastapi czy nie - zastanowic sie warto. Jesli kolega jest początkujacy może, to kiedy zastąpi kiedy nie, nie jest dla niego tak oczywiste. I dalej upieram się - zalezy do jakich zdjęć. Np w Bazylice Św Piotra w Rzymie mozna robic zdjęcia z lampą! A ze statywem nie mozna wejść (chyba uważają że może być uzyty jako broń). Często jest tak, że ani statyw ani lampa nie jest dopuszczalna - pozostaje wtedy IS, jasne szkła i stabilna ręka.