PDA

Zobacz pełną wersję : S3 , S5 - Raw ?



pepepe
07-12-2007, 23:05
Witam

Chcialem kupic sobie aparacik, ktory bedzie mial mozliwosc zapisu w RAW , dobre szkielko i zoom 10x lub wiekszy.
Wybor padl na Lumix FZ8 lub FZ18, poniewaz S3 i S5 nie obsluguja RAWow.
Jednak trafilem na firmware ze stronki http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Sadze, ze wiele osob uzywa.
Mam pytanie, jak sie sprawuje na S3 i czy jest wersja do S5 (jesli jest , to jak sie sprawuje) ?
Co, jesli aparacik padnie i trzeba zawiezc do serwisu ... domyslam sie, ze gwarancja idzie w las ?

Czy wogole warto zawracac sobie glowe S5 czy lepiej wziac tanszego S3 - nie ma wielu istotnych roznic a i Uzytkownicy nie zauwazyli jakiegos wielkiego skoku.

Jak sie maja do S3 i S5 wspomniane Lumixy ?

pozdrawiam
Pawel

Kociałko
07-12-2007, 23:50
na S3 CHDK sprawuje się raczej dobrze
do S5 jeszcze nie ma ale chłopaki pracują nad tym
gwarancji nie tracisz bo CHDK nie zmienia firmware w aparacie -siedzi sobie na karcie SD i przy starcie wgrywa się do pamięci RAM aparatu

pepepe
08-12-2007, 08:04
Ok, to w takim razie mam inne pytanko :
Czy warto kupowac S5 skoro nie rozni sie znaczaco od S3 ?
Wiem, ze jest roznica 2 mpixele , 0.5 cala na lcd , i nowszy procek Digic III a nie II (tutaj kompletnie nie czuje roznicy, nie wiem jak sie ma jeden procek do drugiego).

Sa jakies inne istotne roznice ?
Roznica w cenie to jakies 2.5-3.5 stowki ...

Pawel

epoxer
11-12-2007, 22:10
Różnic miedzy S3 i S5 jest trochę więcej niż wymieniłeś. Sam stałem przed wyborem między tymi dwoma modelami i wziąłem S5.

1) 2 miliony pixeli więcej

2) procesor Digic III

3) ograniczenie filmików 4 GB (vs 1GB w S3)

4) ISO 1600 vs 800

5) dodatkowy tryb autofokusa "wykrywanie twarzy"

6) 1 tryb tematyczny więcej (akwarium)

7) LCD 2,5 cale vs 2 cale

8) rozdzielczość LCD 207 tyś pixeli vs 115 tyś

9) możliwość korekty czerwonych oczu na już zrobionych zdjęciach

10) tryb LP (Long Play) w filmikach pozwalający na 2x dłuższe nagranie przy tej samej objętości

11) poprawiony wizjerek

12) waga bez baterii 450g vs 410g


W skrócie to wygląda tak: nowy procesor Digic III pozwolił na wprowadzenie funkcji detekcji twarzy (całkiem fajnie to działa i obecnie staje się standardem w cyfrzakach). 2,5 calowy wyświetlacz dzięki wielkości i rozdzielczości można wykorzystać w trybie fokusa ręcznego (w S3 niewiele widać). Dodatkowo wyświetlacz ten lepiej sprawdza się w ostrym słońcu. Jeśli zrobimy zdjęcie z korektą czerwonych oczu a mimo to na zdjęciu będą one widoczne to potem można usunąć ten efekt. Jeśli poza zdjęciami kręcimy dużo filmików to możemy zapchnąć kartę 4GB i mamy do dyspozycji tryb LP.

Nowe cechy/funkcje które niewiele wnoszą:

1) 2 miliony pixeli więcej

2) ISO 1600 (prawda jest taka, że ISO 400 to max z czego jest sens korzystać ze względu na szumy)

Zalety S3 w stosunku do S5 to mniejsza waga i cena ;-)

Vitez
12-12-2007, 13:41
A dla mnie najważniejszą różnicą między S5 a S3 jest możliwość podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej. Możesz wtedy pomachać czerwonym oczom na pożegnanie 8) .

Juriko
12-12-2007, 16:30
Czerwone oczy to nie problem, nawet prosty program sobie z nimi poradzi, ale brak silnego rozproszonego światła to i owszem.
Zresztą z brakiem możliwości podłączenia bezpośredniego lampy też można sobie poradzić. Szyna (przykręcana pod gwint statywowy) + lampa z fotocelą załatwi sprawę.
Nie ma żadnego szablonu mówiącego jaki wybór jest najlepszy, każdy kroi pod wswoje potrzeby i możliwości.

epoxer
12-12-2007, 21:06
Nie ma żadnego szablonu mówiącego jaki wybór jest najlepszy, każdy kroi pod wswoje potrzeby i możliwości.

Dokładnie tak. Ja przykładowo szukałem czegoś z dużym zoomem + dobre makro oraz rozbudowane funkcje związane z filmikami ze względu na małe dziecko. Z aparatów będących na rynku S5 jest jednym z nielicznych łączącym te 3 cechy.

sabuniek
31-12-2007, 14:26
Miałem ten sam problem po sprzedaży we wrześniu A710IS, i wkońcu kupiłem S3 z jednego prostego powodu, wiedziałem że za kilka miesięcy kupie lustro więc szkoda było mi tych 250PLN, teraz mam 400D i S3 do sprzedania w dziale giełda:)