PDA

Zobacz pełną wersję : AV + lampa



kaniku0101
07-12-2007, 22:14
Witam wszystkich.
Mam takie pytanie. Zauważyłem, że jak robię zdjęcia na Av (30D) aparat inaczej ustawia czas w zależności czy włączam lampę czy nie.
Np.
bez lampy: F4 - aparat dobiera czas 1/50s
z lampą: F4 - aparat dobiera czas 1/125s
Używając lampy, co prawda pierwszy plan jest dobrze doświetlony, ale tło niedoświetlone.
Dlaczego tak się dzieje, moim zdaniem czas powinien być ten sam a lampa jedynie doświetla cienie na pierwszym planie.
Czy jedyny sposób na uniknięcie tego typu zdarzeń jest praca z lampą w trybie M i ręczne nastawy czasu tak, żeby ekspozycja była na 0?
Z góry dzięki za pomoc.

Yenox
07-12-2007, 22:54
W 400d mam w 'funkcjach specjalnych' ustawienie, które właśnie na AV zmienia czas na 1/200 przy użyciu lampy. Może w 30d jest coś podobnego?

Matsil
07-12-2007, 23:03
W 400d mam w 'funkcjach specjalnych' ustawienie, które właśnie na AV zmienia czas na 1/200 przy użyciu lampy. Może w 30d jest coś podobnego?

Tu nie o to chodzi, jak widzisz czas z lampą się skraca, a koledze chodzi o jego wydłużenie. Gdy w CF ustawisz tę funkcję z włączoną lampą na Av zawsze będzie dobierany czas 1/200 i będzie jeszcze ciemniej w tle.
Niestety przy włączonej lampie na Av automatyka aparatu traktuje ją jako dodatkowe źródło światła i skraca czas, przez co głównie w dużych pomieszczeniach zaciemniane jest tło. Jedynym sposobem jest przejście na M - trzeba wykonać dodatkowe czynności takie jak poprawka ekspozycji po zmierzeniu światła i to wydłuża trochę całą akcję. Choć przyznam, że fajnie byłoby zblokować czas tak jak bez lampy i delikatnie nią doświetlić pierwszy plan, ale obawiam się, że to niemożliwe w trybie Av.

Vitez
08-12-2007, 16:21
Jedynym sposobem jest przejście na M

Ewentualnie można po prostu zmienić tryb pomiaru światła na inny niż centralnie ważony.

photographus
08-12-2007, 22:41
Ewentualnie można po prostu zmienić tryb pomiaru światła na inny niż centralnie ważony.

Czy mógłbyś Vitez napisać jaki to będzie miało wpływ na ekspozycję, gdzie chcemy aby przód był niewyjarany i tło odpowiednio oświetlone?
Na moje oko w AV - pomimo zmiany pomiaru - rzecz niewykonalna.
Pozostaje chyba manual i dobrodziejstwo ettl-a, a jeszcze lepiej asystent ze slave na kiju:mrgreen:
pozdrówka

Vitez
09-12-2007, 19:29
Czy mógłbyś Vitez napisać jaki to będzie miało wpływ na ekspozycję, gdzie chcemy aby przód był niewyjarany i tło odpowiednio oświetlone?

Ten wątek jest o tym dlaczego aparat inaczej ustawia czas w zależności czy włączasz lampę czy nie. Jeśli nie chcesz by ci czas nagle się skracał przy włączaniu lampy w trybie Av to rób np na matrycowym albo skupionym w centrum a nie centralnie ważonym (przed napisaniem posta przetestowałem).

Co do balansu ekspozycji to akurat nie w tym wątku (odsyłam do pierwszego posta) ale napiszę: ja mierzę (w Av) skupionym/spotem w element tła, przełączam na M, ustawiam jak mi pomiar wskazał, włączam lampę, FEL na fotografowany obiekt na pierwszym planie, kadr, strzał, ocena.

photographus
09-12-2007, 19:58
ja mierzę skupionym/spotem w element tła, przełączam na M, ustawiam jak mi pomiar wskazał, włączam lampę, FEL na fotografowany obiekt na pierwszym planie, kadr, strzał, ocena.

To ciekawy sposób. Za godzinę będę na dużej imprezie, to przetestuję :)
Dzięki

Vitez
09-12-2007, 20:39
To ciekawy sposób. Za godzinę będę na dużej imprezie, to przetestuję :)
Dzięki

Dopisałem że mierzę w Av.

Choć tak naprawdę... to bardzo rzadko aż tak kombinuję a najczęściej skupiam się na pierwszym planie a tła wyciągam co się da z RAWa 8) .

photographus
10-12-2007, 00:21
Niestety! Nie udało mi się stestować sposobu Viteza, gdyż impreza w której uczestniczyłem (koncert solidarności z Polakami na Białorusi) był transmitowany na żywo w TVP Polonia i nie można było błyskać fleszem :)
Z drugiej strony nie ma tego złego.....
Obcykałem sobie niedawny nabytek 24-105 i niezakładany dotąd na fiveD 70-200 2.8
Podsumowanie: obiektywy warte swojej ceny. Puszka też :)
Pozdrawiam serdecznie

Matsil
10-12-2007, 13:12
Czy mógłbyś Vitez napisać jaki to będzie miało wpływ na ekspozycję, gdzie chcemy aby przód był niewyjarany i tło odpowiednio oświetlone?
Na moje oko w AV - pomimo zmiany pomiaru - rzecz niewykonalna.
Pozostaje chyba manual i dobrodziejstwo ettl-a, a jeszcze lepiej asystent ze slave na kiju:mrgreen:
pozdrówka
Zgadzam się, na Av nawet przy zmianie trybu pomiaru światła (przetestowałem różne możliwości) nie ma rządanego efektu - zawsze tło jest niedoświetlone, z tym, że albo więcej, albo mniej. Pozostaje tylko M :-(.




Obcykałem sobie niedawny nabytek 24-105 i niezakładany dotąd na fiveD 70-200 2.8
Podsumowanie: obiektywy warte swojej ceny. Puszka też :)

W sobotę na Barbórkę zabrałem 24-105 i 70-200 i... szacuneczek dla tych szkieł. Efekt wspaniały. Co prawda w podobnych warunkach testowałem 70-200 ale 24-105 sprawdził się wręcz rewelacyjnie.

fotna
10-12-2007, 13:54
Jeśli nie robie na manuału to daje korekcje na lampie ( metz) -1/3 a na aparacie +2/3 -jeśli mi tylko światło na to pozwala by za bardzo nie poruszyć.
W innych wypadkach to polecam raw i dobrze naświetlony pierwszy plan.

sj_sj
08-04-2008, 10:26
Umieszczam zapytanie w tym wątku. Wszyscy zachwalają tryb AV, a ja mam pytanie. Czy to normalne, że na tym trybie przy ogniskowej 50mm na cropie w pomieszczeniu ustawia mi za długie czasy. 1/13 1/8 1/20 nie do utrzymania by było ostre zdjęcie (teoria mówi o około 1/80). Jak można zrobić by czasy były krótsze? Iso jakie używam to 400-800,. Jak zwiększe do 1600 to będzie już ziarno. MOże coś w ustawieniach nie tak?

Kolaj
08-04-2008, 10:38
Zainwestuj w jaśniejsze szkło, otwórz bardziej przysłonę albo spraw, żeby było więcej światła w pomieszczeniu. Cudów się spodziewasz?

sj_sj
08-04-2008, 10:39
Nie spodziewam się cudów ale się dokształcam na bieżąco. Szkło ma jasność 1,4 :-) Jaśniejsze już tylko 1,2 (bo 1 chyba nie produkują)

Kolaj
08-04-2008, 10:43
No ale zdajesz sobie sprawę, że przy konkretnym ISO, konkretnej ilości światła w otoczeniu i konkretnej przysłonie, jest też konkretny czas dający prawidłową ekspozycję. To, że czasami bywa on długi i wymaga np. użycia statywu to inna sprawa. Żadne ustawienia aparatu tego nie zmienią. Doświetlaj lampą.

Vitez
08-04-2008, 14:36
Umieszczam zapytanie w tym wątku. Wszyscy zachwalają tryb AV, a ja mam pytanie. Czy to normalne, że na tym trybie przy ogniskowej 50mm na cropie w pomieszczeniu ustawia mi za długie czasy. 1/13 1/8 1/20 nie do utrzymania by było ostre zdjęcie (teoria mówi o około 1/80). Jak można zrobić by czasy były krótsze? Iso jakie używam to 400-800,. Jak zwiększe do 1600 to będzie już ziarno. MOże coś w ustawieniach nie tak?

Zajrzyj tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=3785

roofman
08-04-2008, 14:55
Zajrzyj tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=3785
Tam właśnie dogłębnie sprawa wyjaśniona :)
Ja dodam tylko jeszcze coś od siebie, bo... niektórzy uważają instrukcje obsługi za coś czego nie należy tykać :twisted:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/img254/9408/blysk30dqc9.jpg)
:mrgreen: