PDA

Zobacz pełną wersję : Adobe Gamma



arturof
04-12-2007, 22:57
Czy w PS3 jest coś takiego jak w PS2 Adobe Gamma albo inna prosta kalibracja monitora?

Tomasz1972
05-12-2007, 08:36
Czy w PS3 jest coś takiego jak w PS2 Adobe Gamma albo inna prosta kalibracja monitora?
Myślę , że przy cenie 3kzł za CS3 , 300 zł za kalibrator nie jest dużym obciążeniem , a na pewno będzie to rozwiązanie lepsze od Adobe Gamma.

Tom01
05-12-2007, 20:07
Czy w PS3 jest coś takiego jak w PS2 Adobe Gamma albo inna prosta kalibracja monitora?

Kalibracja z definicji nie jest za bardzo prosta, a na oko to w ogóle masakra.

Kolekcjoner
05-12-2007, 21:02
Kalibracja z definicji nie jest za bardzo prosta, a na oko to w ogóle masakra.

A w kwestii kalibratorów sprzętowych (raczej mam na myśli rozwiązania budżetowe) co byś polecał?

Tom01
05-12-2007, 21:04
A w kwestii kalibratorów sprzętowych (raczej mam na myśli rozwiązania budżetowe) co byś polecał?

Do jakiego monitora?

Kolekcjoner
05-12-2007, 22:29
Do jakiego monitora?
CRT Nokia. Nic nadzwyczajnego ;).

Tom01
05-12-2007, 22:38
CRT Nokia. Nic nadzwyczajnego ;).

Znaczy albo ma wysoki punkt czerni, albo zaraz będzie miał. Sprawdzi się dowolny kalibrator, choć trzeba zwrócić uwagę aby oprogramowanie miało możliwość "prekalibracji" to znaczy ustawienia punktu bieli, czerni oraz jasności na monitorze wg wskazań czujnika. To jest fundament. Najtańsze, np Spyder Express zdejmuje tylko profil z tego co jest, i przy rozjechanym monitorze daje "ciekawe" efekty. Metoda konieczna na laptopie, ale niedopuszczalna na stacjonarnym.

Jeśli myśli Pan o korzyści na przyszłość, wszak monitory się zmienia, warto dać paręset zł więcej nawet na najtańszego X-Rite, lub lepiej Lafota. Zależy to też od docelowych monitorów, bo czasami monitor ma własną listę referencyjną. Jeśli natomiast, w grę będzie wchodzić też oprofilowanie drukarki, trzeba myśleć o spektrofotometrze, np X-Rite Eye One Pro, lub przystawce LMA do Lafota. To drugie, jest zresztą najtańszym działającym rozwiązaniem na naszym rynku, do kalibracji i profilowania urządzeń drukujących na potrzeby foto.

arturof
05-12-2007, 23:50
Zastanawiam się, czy każdy współczesny monitor da się dobrze skalibrować. Obe cnie posiadam EizoS1931. Przymierzająć się do zakupu kalibratora nie bardzo wiem czy do zastosowań amatorskich wystarczą urządzenia z najniższej półki czy jednak szukać coś droższego. Dzięki za rady.

Tom01
06-12-2007, 00:01
Zastanawiam się, czy każdy współczesny monitor da się dobrze skalibrować.

Zdecydowanie nie. Kalibracja nie robi cudów. To tylko prosty pomiar kilku kombinacji kolorów podstawowych i kilku poziomów szarości. Na bazie takich odczytów jest budowana krzywa korekcji. Jak widać "badanie" monitora jest wręcz prymitywne i jeśli ma on duże błędy w wybiórczych zakresach jasności, to żadna kalibracja i żaden kalibrator nie pomoże. Cały proces, to jest jedynie nakierowanie, jak ma wyglądać punkt bieli, odkąd jest czerń i z grubsza koryguje, jeśli monitor ma np tendencję do zaniebieszczania.


Obecnie posiadam EizoS1931. Przymierzając się do zakupu kalibratora nie bardzo wiem czy do zastosowań amatorskich wystarczą urządzenia z najniższej półki czy jednak szukać coś droższego. Dzięki za rady.

To jest najtańszy monitor nadający się do foto. Bardzo niski punkt czerni wyklucza zastosowanie najtańszych kalibratorów. Np Spyder wariuje w cieniach, wyłażą fiolety i dziwne przebarwienia. Wyjątkowo dobrze sprawuje się Lafot LMC03. Ma jeszcze tą zaletę, że profiler Lafota ma dostęp do API monitora, przez co nie trzeba niczym kręcić. Nawet jasnością. Monitor zostanie ustawiony samoczynnie, wg zadanych kryteriów. Cała kalibracja to 2 min. Rzecz prosta i przyjemna.