PDA

Zobacz pełną wersję : jaki kompakt "pod ręką"



photographus
03-12-2007, 23:00
Witajcie!
Poradźcie jaki kompakt kupić jako aparat "do ciągłego noszenia przy sobie"?
Co mam, to widać w podpisie, ale często zmuszony jestem poruszać się bez moich "zabawek" Pomyślałem, że przydałoby się coś do kieszeni, co sprawdzi się w nieoczekiwanych sytuacjach. Rozumiecie: potrzeba chwili :)
Szczerze powiem, że kocham Canony, choć miałem też miłe doświadczenia z Nikonem (ale nigdy z kompaktami). :confused:
Nie przywiązuję wielkiego znaczenia do marki bardziej zależy mi na jakości fotek, niewielkich (w granicach rozsądku) wymiarach, zadowalającej szybkości i cenie nie przekraczającej 1500 zł :) A jeszcze jakby pisał RAWy to byłoby bosko :)
Wierzę, że mi podpowiecie, bo nie chcę kupić jakieś dobrze marketingowo przedstawionego klopsa:???:
Dzięki za ewentualne zainteresowanie i czekam na Wasze sugestie.
pozdrawiam serdecznie
photographus

pietro.s
04-12-2007, 00:04
hej
Z tego co wiem to użytkownicy bardzo sobie chwalą serie g od canona, jak sie dobrze poszuka to można znaleźć w tej cenie model G9- najnowszy (ma zapis RAW ;-) ), ja sam używam canona A530 spisuje sie dobrze, brak mi tylko priorytetów przesłony i migawki,
Seria A6xx też jest godna polecenia. Z własnych doświadczeń mogę też powiedzieć o przyjemnym wrażeniu jakie na mnie zrobił C A710 is.
to jeśli chodzi o canona, a co do konkurencji to miałem też styczność z kompaktami panasonica, ale z niższego zakresu cenowego - podobnego do serii a5xx i te aparaty nie przekonywały mnie jakością zdjęć oraz obslugą. Za jakieś 1000 zł można też dostać sony h-3.

photographus
04-12-2007, 00:12
dzięki pietro.s :)
ktoś jeszcze?:oops:

radmro
04-12-2007, 00:19
Seria G Canona jest całkiem OK. Miałem swego czasu G6 - jasny obiektyw, 7MP, RAW-y, no i da sie go normalnie trzymać (stosunkowo duży uchwyt). Chodzą w cenie 500-700 pln.

A z trochę innej półki bardzo ciekawie wygląda ten:
http://www.dpreview.com/news/0710/07103001ricohgrd2.asp

nagor
04-12-2007, 00:32
z tego co mi się wydaje on miał być "do kieszeni" wiec niektóre z tych aparatów ciężko wsadzić do kieszeni - chyba zę do jakichś bojówek:D
ale jak o kompakcika chodzi to ostatnio widziałem ze za ok 399 jest jakiś lumix panasonica ze stabilizacją wiec moze coś takiego małego.. taka zabawkę i to dosłownie do kieszeni?

radmro
04-12-2007, 00:47
Hmmm... z ultrakompaktów to warto sie jeszcze zainteresować Fuji serii F - mają świetną jak na kompakty matrycę dającą sensowne pod względem jakości zdjęcia na wyższych czułościach (400-800). A z RAW-em to ciężko będzie znaleźć coś rzeczywiście "kieszonkowego". Mnie interesuje ten Ricoh GR II - jestem ciekaw co pokaże w testach, bo na papierze to wygląda on całkiem całkiem.

photographus
04-12-2007, 00:51
Mnie interesuje ten Ricoh GR II - jestem ciekaw co pokaże w testach, bo na papierze to wygląda on całkiem całkiem.

Mnie też zaciekawił. Wie ktoś coś może o nim więcej? A może ktoś nim miał okazję pofocić?

radmro
04-12-2007, 01:04
No na razie to nie za bardzo - w tym miesiącu dopiero wchodzi do sprzedaży. Na praktyczny test i opinie przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

janmar
04-12-2007, 01:21
Temat chodzi rowniez za mną.Miałem swojego czasu nikona coolpixa jako dodatkowy, wszystko ok.. ale .No wlasnie chciałoby sie trochę lepiej.Marzy mnie sie cos takiego jak olympus mju II w analogu ,aparacik bez wad.{kiedys wpadł do wiadra z wodą na drugi dzien to odkryłem i wszystko ok.}
Ale ad. rem. Spotykam sie z opinią że fuji ma największe i najlepiej "rysujace "matryce z wszystkich maluchów.???Co noszą "Wielcy fotopstrykacze" jako fotomininiezbędnik ?Pozdrawiam.

Juriko
04-12-2007, 01:46
Nie zapominajmy, że dzięki CHDK (http://chdk.wikia.com/wiki/Downloads), mamy RAW'y w PowerShot'ach serii A6xx, A7xx i niektórych A5xx, oraz G7, fabrycznie pozbawiony RAW'ów, do kompletu jeszcze dołączyły IXUS700 i IXUS800. O serii S nie wpominam, bo nie są kieszonkowe.

photographus
04-12-2007, 12:43
Nie zapominajmy, że dzięki CHDK (http://chdk.wikia.com/wiki/Downloads), mamy RAW'y w PowerShot'ach serii A6xx, A7xx i niektórych A5xx, oraz G7, fabrycznie pozbawiony RAW'ów, do kompletu jeszcze dołączyły IXUS700 i IXUS800. O serii S nie wpominam, bo nie są kieszonkowe.

Mógłbyś kolego rozwinąć temat CHDK - zapowiada się interesująco, ale znajomość angielskiego na poziomie "Kali kochać biała kobieta" uniemożliwia mi dokładne skumanie o co w tym wszystkim biega :(
pozdrawiam

m_o_b_y
04-12-2007, 12:57
Witajcie!
Poradźcie jaki kompakt kupić jako aparat "do ciągłego noszenia przy sobie"?
Co mam, to widać w podpisie, ale często zmuszony jestem poruszać się bez moich "zabawek" Pomyślałem, że przydałoby się coś do kieszeni, co sprawdzi się w nieoczekiwanych sytuacjach. Rozumiecie: potrzeba chwili :)
Szczerze powiem, że kocham Canony, choć miałem też miłe doświadczenia z Nikonem (ale nigdy z kompaktami). :confused:
Nie przywiązuję wielkiego znaczenia do marki bardziej zależy mi na jakości fotek, niewielkich (w granicach rozsądku) wymiarach, zadowalającej szybkości i cenie nie przekraczającej 1500 zł :) A jeszcze jakby pisał RAWy to byłoby bosko :)
Wierzę, że mi podpowiecie, bo nie chcę kupić jakieś dobrze marketingowo przedstawionego klopsa:???:
Dzięki za ewentualne zainteresowanie i czekam na Wasze sugestie.
pozdrawiam serdecznie
photographus


Niestety, wybór jest gorzej, niż mały.
Oczywiste, że taki aparat musi mieć RAW, czyli praktycznie do wyboru masz G9 i LX2 oraz jakieś Ricohy.
W ten pierwszy wepchano aż 12 Mpx, co znajduje swoje odwzorowanie w szumach i nie ma szerokiego kąta, a ten drugi z kolei ma szeroki kąt, ale tylko dla formatu 16:9 i też niewąsko szumi.
Aparaty Ricoh są jakieś dziwne, niszowe.
Tak więc praktycznie trudno cokolwiek wybrać. :lol:
Pozdrówka

Juriko
04-12-2007, 14:39
Mógłbyś kolego rozwinąć temat CHDK - zapowiada się interesująco, ale znajomość angielskiego na poziomie "Kali kochać biała kobieta" uniemożliwia mi dokładne skumanie o co w tym wszystkim biega :(
pozdrawiam
Na początek proponuję te wątki:
http://canon-board.info/showthread.php?t=21097
http://canon-board.info/showthread.php?t=27089
Tak w skrócie powiem tylko, że wspomniany soft wraz z mnóstwem skryptów uczynił z mojego A710IS prawdziwą rakietę. :)
Mam rawy, histogram na żywo, sygnalizację na żywo miejsc niedoświetlonych i przepalonych, również na żywo mam pokazywaną wartość ogniskowej obiektywu, dokładny wskaźnik baterii, skrypty do bracketingu, wyzwalania migawki od ruchu obiektu, od światła, możliwość zdjęć poklatkowych np. co sekundę, migawka z czasami od 65 s do 1/10 000. Do tego jeszcze jest możliwość regulacji stopnia kompresji strumienia wideo.Ostatnio dochodzi możliwość zdalnego wyzwalania i sterowania, to tylko kropla możliwości rakiety. ;) A co nam jeszcze zdolne chłopaki dorzucą, to trudno nawet przewidzieć. ;)
ps. Żeby jeszcze matryca była większa, a aparat jeszcze mniejszy, robił by za spinkę do krawata. ;) Targanie walizy sprzętu mam już za sobą. :)

papierzyna
04-12-2007, 23:31
Seria G Canona jest całkiem OK. Miałem swego czasu G6 - jasny obiektyw, 7MP, RAW-y, no i da sie go normalnie trzymać (stosunkowo duży uchwyt). Chodzą w cenie 500-700 pln.

A z trochę innej półki bardzo ciekawie wygląda ten:
http://www.dpreview.com/news/0710/07103001ricohgrd2.asp

Polecam G6. Są Rawy, niezły obiektyw i stopka na lampy serii EX. I baterie są typu BP-511. To naprawdę niezły kompakt.

Berials
04-12-2007, 23:47
Jeśli ten CHDK polepszy G7 (RAWy) to chyba to będzie najlepszy wybór.

szybki-pl
05-12-2007, 20:38
polecan canony z serii Ixus to nie tylko aparaty do kieszeni a nawet do portfela:) Mój Ixus 400 sprawuje się dobrze.Wiadomo aparat stary i nie powala na nogi ale puszka mała, twarda i nie plastikowa. Nawet power shoty Sony z matrycą 7000000 się chowaja co do jakości zdjęć.

gof
06-12-2007, 01:39
Ja mam jako taki backup (+ aparat który zawsze mam przy sobie) A610 i bardzo sobie chwalę. ISO używalne do 200 (powyżej zauważalny szum), pełny tryb manualny (to było dla mnie jednym z kryteriów), zasilanie paluszkami, zapis na tanich kartach SD, możliwość wrzucenia CHDK. Nie ma dużo mpix ani dużego zooma, ale jak używasz lustra to pewnie wiesz, że to zaleta - mniejsze szumy, mniejsze zniekształcenia, mniejszy rozmiar (taki S3 IS np. nie nadaje się do kieszeni). Z wad - kiepska lampa, nie na osi obiektywu (i brak automatyki, tylko 3 siły błysku, po przyzwyczajeniu do E-TTL II to przeszkadza), zauważalna beczka na krótkim końcu i dzyndzel od wide/tele po przywaleniu w ścianę (właściwie otarciu się, aparat był w kieszeni a ja przechodziłem przez wąskie przejście) lubi odskakiwać. Wizjer to też porażka, jak jesteś przyzwyczajony do kadrowania w lustrzance, to będziesz musiał się przestawić na wyświetlacz (fajny, całkiem kontrastowy, no i uchylny).

Tak patrzę na Allegro i te aparaty strasznie potaniały, w lutym 2007 dałem za nówkę 950 zł a teraz mało używane można mieć za 300...

rypson
06-12-2007, 06:26
A ja pojde na latwizne... A80 i nic wicej nie trzeba :) RAW brakuje niestety ale... na bezrybiu i rak ryba :)

SebaWolf
06-12-2007, 10:45
moja żona od Mikołaja dostanie Ixusa 860IS, wygrał w rywalizacji z Samsungiem NV11 za którym przemawiał głównie design i dotykowy panel

tomeelee
06-12-2007, 17:48
Witam!
A ja się dołącze z pytaniem IXUS 860 czy 960?
Tak jak kolega szukam małego cyfraka "do kieszeni" (mając w domu 350d).
Interesuje mnie właśnie wielkość IXUS'a, miałem kiedyś G5 - ale ta seria "do kieszeni" się nie nadaje.
Chciałbym uzyskać jak najlepsza jakość zdjęć oczywiście na miarę tej wielkości aparatu (drobne uroczystosci rodzinne, praca mojej żony - przedszkole - a co za tym idzie łatwość obsługi).
Myślę że powyższe dwa modele pasowałyby do moich potrzeb. "Dotykałem" obydwa w Media Markt i troszkę bardziej podoba mi się 860, chociaż może 960 bedzie lepszy.
Szukam opinii użytkowników na temat tych aparatów, jakieś doświadczenia, słabe i mocne strony.
Z gory dzięki za odpowiedź.
pzdr.
tomeelee

p13ka
07-12-2007, 14:07
Moja żona dostanie pod choinkę Fujitsu F50fd. Pobawiłem się nim chwilę i... chyba sam sobie takiego kupię! 12 Mpix, podwójna stabilizacja, dobra jakość przy ISO800, mały i lekki, 25MB pamięci wbudowanej. Naprawdę wygląda na ekstra sprzęcik. Pełna zabawa nim przede mną, jak żona rozpakuje prezent :)

amroz
11-12-2007, 17:39
G9 albo S5. dwa najlepsze kompakty w ofercie canona. G9 w porządniejszej obudowie. S5 ze stabilizcją. niestety chyba RAW-u w nich brak.

Sempoo
11-12-2007, 18:28
G9 albo S5. dwa najlepsze kompakty w ofercie canona. G9 w porządniejszej obudowie. S5 ze stabilizcją. niestety chyba RAW-u w nich brak.
G9 ma i RAW i stabilizację. Do 800iso można pstrykać.

Vitez
11-12-2007, 19:52
G9 ma i RAW i stabilizację. Do 800iso można pstrykać.

Ale nie ma odchylanego LCD.
To ja juz wolę S5 + liczyć na CHDK odblokowujące RAW.

photographus
11-12-2007, 22:10
Ale nie ma odchylanego LCD.
To ja juz wolę S5 + liczyć na CHDK odblokowujące RAW.


S5, jako kompakt "do kieszeni", dyskwalifikuje jednak rozmiar. Poza tym ja osobiście przedkładam renomę G9 ponad uchylny ekran w S5. Gdyby już kierować się takim argumentem to dużo poręczniejsze są "sześćsetki". I też można w sprawie rawów liczyć na CHDK:roll:
Pozdrawiam

m_o_b_y
11-12-2007, 22:27
G9 ma i RAW i stabilizację. Do 800iso można pstrykać.

Gdyby nie te 12 Mpx, to byłby fajny aparat.
Nikt nie prosił szefów Canona o więcej pixeli, ale oni to zapewnili bez proszenia. :mrgreen:
Pozdrówka
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Moja żona dostanie pod choinkę Fujitsu F50fd. Pobawiłem się nim chwilę i... chyba sam sobie takiego kupię! 12 Mpix, podwójna stabilizacja, dobra jakość przy ISO800, mały i lekki, 25MB pamięci wbudowanej. Naprawdę wygląda na ekstra sprzęcik. Pełna zabawa nim przede mną, jak żona rozpakuje prezent :)


W tym przypadku także, gdyby kierownictwo firmy Fuji nie dołożyło niepotrzebnie megapixeli, to aparacik byłby ekstra.
Tez się nad nim zastanawiam, ale szumy ma znacznie większe, niż F30/31.
Pozdrówka

Vitez
12-12-2007, 13:51
S5, jako kompakt "do kieszeni", dyskwalifikuje jednak rozmiar. Poza tym ja osobiście przedkładam renomę G9 ponad uchylny ekran w S5. Gdyby już kierować się takim argumentem to dużo poręczniejsze są "sześćsetki".

G9 też dyskwalifikuje rozmiar. Jeśli przez "kieszeń" rozumiemy spodnie, koszulę czy lekką kurtkę to właściwie tylko IXUSy się nadają. Ale temat wątku mówi "pod ręką". A ja praktycznie zawsze mam plecak ze sobą i to w nim S5 będzie spędzał większość czas... choć chyba taniej wyjdzie kupno Compudaypacka i próba noszenia 40D+17-55 ;) .

photographus
12-12-2007, 22:03
Rozpocząłem ten wątek, więc czuję się w obowiązku napisać jakiego dokonałem wyboru. Tak więc moi mili,
the winner is...
Canon G9 !!!
Jeżeli będziecie chętni zamieszczę moje "wnioski użytkownika" oraz jakieś fotki, abyście zobaczyli jak rysuje. Tylko trochę się obstrykam :)
Na dzień dzisiejszy jedna WADA jest wyraźnie zauważalna - cena!
Ale z drugiej strony mówią, że tanie mięso psy jedzą :) :) ;)
Serdecznie dziędkuję wszystkim, którzy wtrącili swoje "trzy grosze" do dyskusji.
Andrzej

2marekm
12-12-2007, 22:13
Pokaż fotki na wysokim ISO. Pod wpływem tego wątku, też zamierzam kupić coś do kieszeni. Dotychczas przymierzałem się do Fuji F50fd....ale kto wie, może zmienię zdanie.

m_o_b_y
12-12-2007, 22:14
Rozpocząłem ten wątek, więc czuję się w obowiązku napisać jakiego dokonałem wyboru. Tak więc moi mili,
the winner is...
Canon G9 !!!
Jeżeli będziecie chętni zamieszczę moje "wnioski użytkownika" oraz jakieś fotki, abyście zobaczyli jak rysuje. Tylko trochę się obstrykam :)
Na dzień dzisiejszy jedna WADA jest wyraźnie zauważalna - cena!
Ale z drugiej strony mówią, że tanie mięso psy jedzą :) :) ;)
Serdecznie dziędkuję wszystkim, którzy wtrącili swoje "trzy grosze" do dyskusji.
Andrzej


Czekam na pilne wieści, bo też zastanawiam sie nad tą małpką, choć te 12 Mpx mnie odstrasza.
Ale to skutek głupoty konsumentów, którzy przy zakupie pytają kolejno o:
- liczbę Mpx,
- krotność zoomu.
Tak więc absurdalny wyścig magapikseli, to wina ignorancji konsumentów, a nie producentów, którzy po prostu dostarczają to, czego chce rynek.:mrgreen:
Pozdrówka

Sempoo
13-12-2007, 16:00
Photographus - udanego fotografowania G9, no i zdaj za jakiś czas foto-relację jak sprzęt się sprawuje.

photographus
14-12-2007, 16:26
Pierwsze testy za mną.
Plusy:
1. szybki jest skurczybyk :)
2. ergonomiczny
3. Wymiarowo odpowiedni - kieszeń co prawda wypycha, ale wystarczy mały futeralik do paska i po problemie.
4. Materiały, z których jest wykonany - jakościowo bez zarzutu.
4. Błogosławieństwo Rawów, czyli co popieprzysz to później sobie polepszysz, np w Lightroomie.
Minusy:
1. matryca (może tylko moja) sieje lekko na czerwono. Gdybym robił w jpegach to aparat oferuje możliwość dość precyzyjnej regulacji RGB
2. autobalans średniej klasy (przy rawach wada nieistotna)
3. ziarno na wysokich czułościach (powyżej 400 moim zdaniem już zaczyna przeszkadzać, choć tak naprawdę dopiero przy 1600 wali po oczach). Pamiętajmy jednak o różnej maści odszumiaczach i o wyraźnym zaniku ziarna przy zmniejszeniu rozmiaru fotki podczas naświetlenia w labie.
4. brak uchylnego ekranu, choć ten sam w sobie jest bardzo czytelny nawet gdy patrzymy nań pod dość dużym kątem.
5. cena kurde!:twisted: (kupujcie w USA - zapłacicie ok. 700 złociszy mniej)

Pierwsze podsumowanie:
Nie żałuję. Jako aparat, który zawsze mogę mieć ze sobą spełnia on moje oczekiwania. Bałem się, że robiąc generalnie fotki za pomocą 5D, że nie będę w stanie przyjąć jakościowo fotek wychodzących z G9.
Prawda jest taka, że jedynym problemem w tym przypadku jest... nasza głowa. Jeżeli będziemy Bóg wie czego oczekiwali po kompakcie, to lepiej dać sobie siana i ciułać na lustro i szkła. Jeżeli zaś jesteśmy w stanie zaakceptować kompaktowe ISO, kompaktową jakość i nawigację - będziemy naprawdę szczęśliwi, że mamy (kolejną być może ;-) ) puszeczkę w naszej stajni.
G9 dało mi spośród wielu radości - rzecz najważniejszą:
zawsze mam przy sobie aparat!
Dla wszystkich zakręconych fotografią jest to fakt nie do przecenienia. Chodzę więc sobie i patrzę - o, ptaszek! To ja mu cyk fotkę!:smile:
O! A tu płatki śniegu na kołnierzu płaszcza koleżanki! No to pstryk! Wierzcie mi - mając aparat zawsze pod ręką wchodzi się w nowy etap przeżywania fotografii. Teraz wystarczy tylko bacznie obserwować ten najdoskonalszy ze światów.:razz:

Obiecuję już niebawem fotki testowe dotyczące ISO, kolorystyki i ostrości. Przygotuję zarówno RAWy jak i Jpegi.

Pozdrawiam

2marekm
14-12-2007, 16:41
Super recenzja photographus. Czekamy na fotki testowe.
Faktycznie...aparat pod ręką, to nowa jakość fotografowania.
Ile to okazji przeszło "koło nosa" , bo nie chciało się dżwigać lustra.

m_o_b_y
14-12-2007, 17:02
Pierwsze testy za mną.
Plusy:
1. szybki jest skurczybyk :)
2. ergonomiczny
3. Wymiarowo odpowiedni - kieszeń co prawda wypycha, ale wystarczy mały futeralik do paska i po problemie.
4. Materiały, z których jest wykonany - jakościowo bez zarzutu.
4. Błogosławieństwo Rawów, czyli co popieprzysz to później sobie polepszysz, np w Lightroomie.
Minusy:
1. matryca (może tylko moja) sieje lekko na czerwono. Gdybym robił w jpegach to aparat oferuje możliwość dość precyzyjnej regulacji RGB
2. autobalans średniej klasy (przy rawach wada nieistotna)
3. ziarno na wysokich czułościach (powyżej 400 moim zdaniem już zaczyna przeszkadzać, choć tak naprawdę dopiero przy 1600 wali po oczach). Pamiętajmy jednak o różnej maści odszumiaczach i o wyraźnym zaniku ziarna przy zmniejszeniu rozmiaru fotki podczas naświetlenia w labie.
4. brak uchylnego ekranu, choć ten sam w sobie jest bardzo czytelny nawet gdy patrzymy nań pod dość dużym kątem.
5. cena kurde!:twisted: (kupujcie w USA - zapłacicie ok. 700 złociszy mniej)

Pierwsze podsumowanie:
Nie żałuję. Jako aparat, który zawsze mogę mieć ze sobą spełnia on moje oczekiwania. Bałem się, że robiąc generalnie fotki za pomocą 5D, że nie będę w stanie przyjąć jakościowo fotek wychodzących z G9.
Prawda jest taka, że jedynym problemem w tym przypadku jest... nasza głowa. Jeżeli będziemy Bóg wie czego oczekiwali po kompakcie, to lepiej dać sobie siana i ciułać na lustro i szkła. Jeżeli zaś jesteśmy w stanie zaakceptować kompaktowe ISO, kompaktową jakość i nawigację - będziemy naprawdę szczęśliwi, że mamy (kolejną być może ;-) ) puszeczkę w naszej stajni.
G9 dało mi spośród wielu radości - rzecz najważniejszą:
zawsze mam przy sobie aparat!
Dla wszystkich zakręconych fotografią jest to fakt nie do przecenienia. Chodzę więc sobie i patrzę - o, ptaszek! To ja mu cyk fotkę!:smile:
O! A tu płatki śniegu na kołnierzu płaszcza koleżanki! No to pstryk! Wierzcie mi - mając aparat zawsze pod ręką wchodzi się w nowy etap przeżywania fotografii. Teraz wystarczy tylko bacznie obserwować ten najdoskonalszy ze światów.:razz:

Obiecuję już niebawem fotki testowe dotyczące ISO, kolorystyki i ostrości. Przygotuję zarówno RAWy jak i Jpegi.

Pozdrawiam


Też się przygladałem tej małpce, ale wg recenzji szumi jak diabli przez te nieszczęsne 12 Mpx, a nie każdą fotkę chce się obrabiać na PS.
Pozdrówka

photographus
15-12-2007, 14:48
Witajcie!
Ano zgodnie z obietnicą przygotowałem fotki z G9, ale same rawy spakowane Rarem zajmują prawie 500 mega
Gdzie to umieścić, abyście mieli możliwość ściągnięcia?:-?
Zmniejszanie jest bez sensu jak chce się rzeczywisty obraz z matrycy, w który nie było jakiejkolwiek ingerencji.
Oczywiście mogę wybrać jedną fotę i jeden temat na 80 ISO i jedną na 1600. Ale czy o to chodzi?
Jakieś sugestie?
Pozdrawiam

photographus
15-12-2007, 15:58
Kurde! Zniknął mi w poprzednim poście przycisk Edytuj! :???:
W związku z powyższym jeszcze raz w tym samym temacie:

Poniżej macie linki do jpegów z G9 z ISO: 80, 100, 200, 400, 800, 1600.
Czerwonym kółkiem na fotkach zaznaczyłem punkt pomiaru AF. Pomiar światła matrycowy. Fotki nie ruszane w PS-ie i nie podkręcane w aparacie. Zamieszczam je aby wreszcie wszyscy mogli zobaczyć jak szumi matryca w G9 8) Oto linki:

80_ISO.jpg (http://s006.wyslijto.pl/index.php?file_id=55641364751082629992)

100_ISO.jpg (http://s001.wyslijto.pl/index.php?file_id=85665658315974219054)

200_ISO.jpg (http://s006.wyslijto.pl/index.php?file_id=67750990882876148417)

400_ISO.jpg (http://s006.wyslijto.pl/index.php?file_id=70640171638379330207)

800_ISO.jpg (http://s006.wyslijto.pl/index.php?file_id=06244047470519066515)

1600_ISO.jpg (http://s009.wyslijto.pl/index.php?file_id=09231545496461177947)

A tutaj, poniżej, macie jedną z fotek (80 ISO) trochę podrasowaną w PS-ie:

aniolek.jpg (http://s009.wyslijto.pl/index.php?file_id=74156148382779492509)

Jak widzicie można robić fotki G9, podobnie zresztą jak wieloma innymi aparatami :) To czy warto Waszym zdaniem dać za niego prawie 2 tys (z dobrą kartą) - pozostawiam Waszemu osądowi. Ja nie żałuję. Tak jak nie zawiodłem się na D5 tak samo zadowolony jestem z G9 - choć oczywiście kryteria oceny i oczekiwania w stosunku do każdego z tych modeli są zdecydowanie różne.
Przekonałem się Canona. Mogę nawet (z pewną dozą nieśmiałości :oops: ) stwierdzić, iż jestem dumny będąc canonierem. To fajne uczucie, jak wiesz, że sprzęt pomaga ci w pracy.
pozdrowienia

Sempoo
15-12-2007, 16:52
Z szumem w G9 nie jest źle, ale trzeba użyć lepszego odszumiacza, niż ten z puszki. Oczywiście w RAW szum jest mocno widoczny - i generalnie szumi w niebiesklim kanale najbardziej.

Obiektyw
15-12-2007, 17:21
Chodzę więc sobie i patrzę - o, ptaszek! To ja mu cyk fotkę!:smile:
O! A tu płatki śniegu na kołnierzu płaszcza koleżanki! No to pstryk! Wierzcie mi - mając aparat zawsze pod ręką wchodzi się w nowy etap przeżywania fotografii. Teraz wystarczy tylko bacznie obserwować ten najdoskonalszy ze światów.
Pozdrawiam

...przez 4 lata uzywalem G5. Chodzi ze mna w plecaku. Naprodukowal tony fotek i do pracy, i dla rodziny ...i zajmuja one wiele GB. Teraz rzadzi trzydziestka i produkuje jeszcze wieksza ilosc danych, bo robie prawie wylacznie w RAW.

Mam takie pytanie- jak Photgraphus bedziesz obrabial/przechowywal taka ilosc danych? Jak piszesz, tez robisz mase RAW.

photographus
15-12-2007, 17:50
Sposób mam prosty. Zawsze karty CF zgrywam na kompa. Potem wypalam i opisuję płytki. Pakuję je w klasery. Oryginały zawsze zachowuję. Nigdy nie wiadomo kto to kiedyś i za ile lat odkopie :)

marek_k
30-12-2007, 17:23
też przymierzam się do zakupu czegoś na "co dzień do kieszeni" i kusi mnie olympus 790 - dlaczego:
- wstrząsoodporny
- piszą że wodoodporny do 3m (może jakąś rafę się pstryknie)
- jak mnie okradli z całego sprzętu analogowego przez 2 lata pstrykałem olympusem 765 UZ - jestem bardzo zadowolony z optyki, tylko niestety trzeba by mieć dużą kieszeń...

co Wy na to?

Bugsy
30-12-2007, 17:37
...a może Ricoh Caplio GX100?

lempl
30-12-2007, 18:26
Oprócz Olympusa xxxSW jest jest jeszcze bardzo ciekawy Pentax W30.

marek_k
30-12-2007, 19:14
...a może Ricoh Caplio GX100?

trochę mało kieszonkowy z tym wizjerem

Pentax wyglada podobnie do olympusa - ponieważ miałem doświadczenia pozytywne z olympusem, bardziej ku niemu bym się skłaniał - może ktoś użytkuje takiego pentaxa?

a w sobotę na narty na tydzień, trzeba podjąć decyzję...

em_ka
30-12-2007, 19:51
mju II

;)

senner
29-02-2008, 16:15
może trochę reaktywuję wątek bo mam podobny dylemat

podobny o tyle że mam już wybraną małpę tylko czekam na gotówkę (której nie posiadam wiele, jako że w wiek produkcyjny dopiero wchodzę :)
pytam więc głównie czy znajdzie się coś lepszego w tym przedziale cenowym i o podobnych parametrach - najważniejsze to tryb P, zasilanie AA, rozmiar, zoom x4 (3 w ostateczności) i dobra reprodukcja kolorów (a przynajmnej na takim samym poziomie)

otóż moim wybrańcem jest A510. głównie z powodu ograniczającej mnie ilości gotówki tj ~230zł a w takiej cenie można to 'cudo' na allegro znaleźć. zapytanie czemu nie A520? doczytałem się w necie (http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_a510_a520-review/) że 520 szumi bardziej. a po za tym 4 megowa matryca jest mi.. zupełnie niepotrzebna. 3,2 wystarczy - robić będę głównie zdjęcia pt. 'o kurczę ale fajny kadr a nie mam aparatu..' a nie jako aparat główny. po prawie roku działalności z 400d wiem że im większa matryca tym mniej wolnego miejsca na dysku.. :] a druki zdjeć robie niezwykle rzadko.

tak więc - jakieś głosy za/przeciw? inne propozycje w ramach wyżej wymienionych parametrów?..

photographus
29-02-2008, 21:37
...a może Ricoh Caplio GX100?
Jako posiadacz g9 stwierdzam że jedyną dla niego konkurencją jest Ricoh właśnie. świetny kompakt. A jeżeli wizjer komuś przeszkadza to go nie kupuje albo nie montuje. Poza tym jeśli ktoś do kadrowania w małpie używa wizjera to moim zdaniem nie ma większego znaczenia jaki kompakt kupi ;)

Fakungio
01-03-2008, 03:01
A ja kupuję Samsunga NV20 - i kto podskoczy??? ;)

A ten G9 - to wielkie bydle jest :) hehehe


Pomyślcie też o Sony Cyber-shot DSC-T2 - to jest cacko dopiero!!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



otóż moim wybrańcem jest A510. głównie z powodu ograniczającej mnie ilości gotówki tj ~230zł a w takiej cenie można to 'cudo' na allegro znaleźć.


RETRO ;)

marek_k
01-03-2008, 09:26
Właśnie zaczyna się pojawiać długo zapowiadany Olympus 1030SW, i to będzie mój wybór - dlaczego:
- kieszonkowość (po to głównie go kupuję)
- dobre doświadczenia z optyką Olympusów (mam 754UZ)
- wodo i wstrząsoodporność (żona marudzi o Egipcie)
- 28mm na szerokim końcu

Sempoo
01-03-2008, 23:06
No ale powoli wchodzi tłusty Sigma DP-1...

Fakungio
02-03-2008, 02:39
- wodo i wstrząsoodporność (żona marudzi o Egipcie)


To jeszcze musi być odporny na zatrucia pokarmowe...

marek_k
02-03-2008, 08:09
To jeszcze musi być odporny na zatrucia pokarmowe...

będę stosował inne specyfiki... (podobno trzeba nierozcieńczone)
ciekawe, jakie po tym wyjdą zdjęcia?

photographus
02-03-2008, 12:17
będę stosował inne specyfiki...

Już ci żona da inne specyfiki, poczekaj :mrgreen:

marek_k
02-03-2008, 17:47
Już ci żona da inne specyfiki, poczekaj :mrgreen:

To Ty znasz moją żonę??? :-o

a wracając do tematu - rzeczony Olympus 1030 sw pojawił się, tylko cena coś nie taka jak zapowiadana - jest 1430 a miało być około 1000 ale to dopiero jeden sklep.

Będę pod koniec marca koło Samnaun (strefa wolnocłowa), czy ktoś wie, czy tam też gdzieś elektronika jest?
Ostatnio to byłem tam nartami i zainteresowania były bardziej płynne... (znaczy perfumy też miałem kupić) ;)

ARN
02-03-2008, 19:50
marek_k
w samnaun nie ma sklepu stricte z elektroniką. Ale poszukaj w takich ogólnych (nie w ogólnospożywczych :-)) - tam można znaleźć ciekawe rzeczy.
Ja sobie kilka ciekawych drobiazgów w takich sklepach kupiłem.

marek_k
02-03-2008, 21:56
...Ale poszukaj w takich ogólnych (nie w ogólnospożywczych :-))

Czy możesz pomóc, gdzie szukać - ostatnio byłem w Ischgl i do Samnaun dojechałem nartami, więc ograniczone pole poszukiwań, teraz będę w Serfaus, więc do Samnaun wybierzemy się samochodem.

ARN
02-03-2008, 22:37
robi się niezły OT. przepraszamy panów moderatorów.
daj mi pytanie na PM

Fakungio
04-03-2008, 22:45
Właśnie dzisiaj kupiłem dla żony na urodziny Sony Cybershot T2.
Skusiła mnie najnowocześniejsza technologia w tym ekran dotykowy i 4GB wbudowane w korpus (ewenement i oszczędność 160 zł) i aluminiowe opakowanie jak papierośnica. Pierwsze wrażenia rewelacyjne!! Całość 980 zł.

Pirx
04-03-2008, 23:02
Właśnie dzisiaj kupiłem dla żony na urodziny Sony Cybershot T2.
Skusiła mnie najnowocześniejsza technologia w tym ekran dotykowy i 4GB wbudowane w korpus (ewenement i oszczędność 160 zł) i aluminiowe opakowanie jak papierośnica. Pierwsze wrażenia rewelacyjne!! Całość 980 zł.

Aaa... robiłeś tym zdjęcia ?
I jak ? Też takie rewelacyjne wrażenia ?

Pytam, bo przyszło mi kiedyś używać służbowo, wprawdzie sporo starszego, ale z tej samej rodziny DSC-T7. Wielka to była porażka jeśli chodzi o jakość zdjęć. Naprawdę, wielka. :(

Fakungio
05-03-2008, 00:01
Aaa... robiłeś tym zdjęcia ?
I jak ? Też takie rewelacyjne wrażenia ?

Pytam, bo przyszło mi kiedyś używać służbowo, wprawdzie sporo starszego, ale z tej samej rodziny DSC-T7. Wielka to była porażka jeśli chodzi o jakość zdjęć. Naprawdę, wielka. :(


Zdajesz sobie sprawę co to są 3 lata dla elektroniki teraz?

wieeeeelka przepaść..

photographus
05-03-2008, 00:17
Zdajesz sobie sprawę co to są 3 lata dla elektroniki teraz?

wieeeeelka przepaść..

To pokaż kolego sample. Popatrzymy jak głęboka ta przepaść...

Fakungio
05-03-2008, 00:57
I po co ten zgryźliwy ton. Jutro wkleję parę sampli.

photographus
05-03-2008, 09:47
To nie jest zgryźliwy ton. Raczej pytanie postawione z uśmiechem. Cieszę się razem z Tobą z nowego nabytku.
Pozdrawiam

liquidsound
07-06-2008, 18:41
Podpinam sie pod watek!!

Potrzebuje kupic kompakcik dla rodzicow do 500pln.
założenia:
- stosunkowo mały (zadne G9 etc)
- tryb manualny
- dobra jakosc obrazu
- zoom z 3-4, nie musi byc 120 ;-)
- wmiare nie szumiace wysokie ISO
- marka dowolna, w tym momencie moje przywiązanie do Canon znika.

photographus
11-06-2008, 03:09
Podpinam sie pod watek!!

Potrzebuje kupic kompakcik dla rodzicow do 500pln.
założenia:
- stosunkowo mały (zadne G9 etc)
- tryb manualny
- dobra jakosc obrazu
- zoom z 3-4, nie musi byc 120 ;-)
- wmiare nie szumiace wysokie ISO
- marka dowolna, w tym momencie moje przywiązanie do Canon znika.

Takie cuda to tylko w Erze :)
Pstrykasz chłopie 40-tką to wypada mieć jako-takie pojęcie o rynku foto.
Kup Rodzicom dobry telefon. Raz że podzwonią do Synka, dwa, że i fotkę wujka Cześka na imieninach pstrykną
Pozdrawiam

liquidsound
11-06-2008, 15:03
Takie cuda to tylko w Erze :)
Pstrykasz chłopie 40-tką to wypada mieć jako-takie pojęcie o rynku foto.
Kup Rodzicom dobry telefon. Raz że podzwonią do Synka, dwa, że i fotkę wujka Cześka na imieninach pstrykną
Pozdrawiam

"Pstrykasz" chlopie piatka to wypadalo by choc udawac kogos kto wogole wie o co chodzi. Telefon??

Faktycznie w moim przypadku nieznajomosc sektora kompaktow jest grzechem.
Z calego nawalu kompaktow do 500pln mozna chyba wybrac stosunkowo najlepszy??

MaciekH
11-06-2008, 15:30
"Pstrykasz" chlopie piatka to wypadalo by choc udawac kogos kto wogole wie o co chodzi. Telefon??

Faktycznie w moim przypadku nieznajomosc sektora kompaktow jest grzechem.
Z calego nawalu kompaktow do 500pln mozna chyba wybrac stosunkowo najlepszy??

Nawet jak juz wybierzesz to bedzie spełniał jedno góra dwa z Twoich wymagań...
Czy Ty zdajesz sobie sprawe jak sobie poprzeczke postawiles? Szkoda że jeszcze rawów nie chcesz do 500 zł...
I w tym wypadku jestem za photographusem, do którego mam prośbe o ponowny uploadzik tych sampli z G9;)

m_o_b_y
11-06-2008, 16:14
Podpinam sie pod watek!!

Potrzebuje kupic kompakcik dla rodzicow do 500pln.
założenia:
- stosunkowo mały (zadne G9 etc)
- tryb manualny
- dobra jakosc obrazu
- zoom z 3-4, nie musi byc 120 ;-)
- wmiare nie szumiace wysokie ISO
- marka dowolna, w tym momencie moje przywiązanie do Canon znika.


Obawiam się, że taki aparat po prostu nie istnieje: cena jest nieadekwatna do wymagań.
Gdybyś odpuścił tryb manualny, to parę małpek by się znalazło.
Pozdrówka
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

I po co ten zgryźliwy ton. Jutro wkleję parę sampli.

Czas leci, a sampli jak nie było, tak nie ma.
Ukradli Ci małpkę, czy co ?
Pozdrówka

liquidsound
11-06-2008, 16:36
Wyscie z krzesel wszyscy pospadali??Jak to nie da sie??

założenia:
- stosunkowo mały (zadne G9 etc) - czyli znakomita wiekszosc modeli
- tryb manualny - ma go mnostwo, od A650 do A720IS
- dobra jakosc obrazu - tu wlasnie mam problem z wyszukaniem stosunkowo najlepszej propozycji. Nie chodzi o to ze ma byc jakos jak z 40stki, ma byc dobra jak na swoja cene. Sa kompakty z lepsza jakoscia obrazu i gorsza, chce wybrac ten z lepsza.
- zoom z 3-4, nie musi byc 120 - 3-4 to wlasciwie stadndard
- wmiare nie szumiace wysokie ISO - niektore szumia mniej, niektore bardziej. ISO 800 to zaden rarytas w kompaktach

Uwazacie ,ze naprawde nie da sie spelnic takich kryteriow??

Widze ,ze logiczne myslenie i wyciaganie wnioskow lezy.

Przykladowo Canon A590 IS ma:
- tryby manualne - spelnia kryterium
- jakosc obrazu - tego wlasnie nie wiem jak wyglada w zestawieniu z innymi
- zoom 4 - spelnia kryterium
- ISO 1600 ale nie wiem jak w zestawieniu z innymi modelami jesli chodzi i szumy.

A dlaczego nie wiem czy brac ten?? Bo nie wiem jak wypada na tle innych modeli, innych producentow, licze na kogos kto mial ten sam problem i moze wyrazic swoja opinie. Wszystkim innym dziekuje za posty. Troche wk*******ce jest samolansujace sie kolko onanistow sprzetowych.

Fotos
11-06-2008, 16:50
Gdyby nie wysokie ISO, to nawet stary A610 by sie nadawal.

liquidsound
11-06-2008, 16:56
Gdyby nie wysokie ISO, to nawet stary A610 by sie nadawal.

No wlasnie zastanawiam sie jak to wyglada w porownaniu z np tym co zaproponowalem. Na bide to ISO da sie przezyc, bo pewnie i tak 800 jest juz nie uzywalne. Masz porownanie z nowszymi modelami jesli chodzi o jakos obrazu??(aberacje, ostrosc etc)

yerzu
11-06-2008, 16:57
Sam posiadam Fuji f20 i spełnia prawie wszystkie kryteria które podałeś (nie ma tryby M) daje na prawdę zadowalającą jakość zdjęć. Bardzo możliwe że nowsze modele z tej serii już posiadają manuala. W kazdym razie mogę ten aparacik z czystym sercem polecic.

liquidsound
11-06-2008, 16:58
Sam posiadam Fuji f20 i spełnia prawie wszystkie kryteria które podałeś (nie ma tryby M) daje na prawdę zadowalającą jakość zdjęć. Bardzo możliwe że nowsze modele z tej serii już posiadają manuala. W kazdym razie mogę ten aparacik z czystym sercem polecic.

A wyslal bys mi jakies sample na majla??

yerzu
11-06-2008, 17:02
Poszukam na dysku albo poszukam aparatu i zaraz coś zrobię

photographus
11-06-2008, 19:15
Wyscie z krzesel wszyscy pospadali??Jak to nie da sie??
Troche wk*******ce jest samolansujace sie kolko onanistow sprzetowych.

Tak naprawdę trochę wk********cy jest ubierdliwy smyk, któremu się pisze że nie ma, a on uparcie twierdzi, że jest :) Ja niestety mam trochę inne wymagania co do jakości. Jeśli dla kogoś wystarczy bylejakość to jak najbardziej! Można pstrykać nawet Fuji f20. Albo włącznikiem światła na ścianie pokoju.
Sorry za OT. Idę się pooanizować swoim sprzętem. Trzeba mieć jakieś przyjemności w życiu :)

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Co do sampli z G9 niestety nie ocalały - musiałem sprzedać swój kompakt. Ale to naprawdę dobry aparat, z tym, że nie za 500 zł....

liquidsound
11-06-2008, 19:43
Tak naprawdę trochę wk********cy jest ubierdliwy smyk, któremu się pisze że nie ma, a on uparcie twierdzi, że jestSmykiem juz dawno nie jestem, aczkolwiek juz jestem na tyle duzy ,ze czytanie ze zrozumieniem przychodzi mi z latwoscia (w odroznieniu od kolegi).
Ja niestety mam trochę inne wymagania co do jakości. Jeśli dla kogoś wystarczy bylejakość to jak najbardziej! Można pstrykać nawet Fuji f20Dlatego kupiles Elki. Ale Panie kolego jesli ktos pisze:
- dobra jakosc obrazu To bynajmniej nie oznacza, ze jedynie Elki moga spelnic to wymaganie, gdyz jest to pojecie wzgledne, w tym przypadku odnosi sie do sektora aparatow amatorskich z powiedzmy dolnego zakresu cenowego.

z tym, że nie za 500 zł....To tak apropo
ubierdliwy smykWidac w kolegi przypadku smykiem mozna byc nie tyle wiekiem, co charakterem.

m_o_b_y
11-06-2008, 21:18
Smykiem juz dawno nie jestem, aczkolwiek juz jestem na tyle duzy ,ze czytanie ze zrozumieniem przychodzi mi z latwoscia (w odroznieniu od kolegi).Dlatego kupiles Elki. Ale Panie kolego jesli ktos pisze: To bynajmniej nie oznacza, ze jedynie Elki moga spelnic to wymaganie, gdyz jest to pojecie wzgledne, w tym przypadku odnosi sie do sektora aparatow amatorskich z powiedzmy dolnego zakresu cenowego.
To tak apropo Widac w kolegi przypadku smykiem mozna byc nie tyle wiekiem, co charakterem.


Kimkolwiek jesteś, z pewnością nie jesteś człowiekiem cierpiącym na nadmiar kultury osobistej.
Pozdrówka

liquidsound
11-06-2008, 21:55
Kimkolwiek jesteś, z pewnością nie jesteś człowiekiem cierpiącym na nadmiar kultury osobistej.
Pozdrówka
Mi brakuje cierpliwosci do postawy niektorych osob, to moja najwieksza wada. Kolega oczywiscie nie mogl sie powstrzymac i probuje sprowokowac do dalszej pyskowki?? (przeczytaj caly watek z 3 razy a moze zrozumiesz) Nie da sie napisac "sluchaj stary bedzie ciezko, ale szukaj dokladnie moze cos przyzwoitego znajdziesz". Tylko teksty na poziomie gimnazjalisty ktory cale dnie spedza na ogladaniu reklam w telewizji i rzuca tekstami typu w "tylko w erze"?? Merotyryczne podejscie do sprawy to owoc zakazany??Bo przeciez jesli ktos nie wie to musi byc idiota (o zgrozo choc ma 40D i zestaw stalek, to juz wogole jest "Apokalypsa" cytujac bajke dla w/w gimnazjalistow), albo co gorsza ignorantem, zawraca glowe powaznym fachowcom swomi fanaberiami.

To jest wlasnie problem tego forum. Z jednej strony jest sporo uzytkownikow ktorzy chetnie pomoga (dzieki Yerzu), a z drugiej wielcy profi szydzacy jesli ktos o cos zapyta. Naczelna zasada powinno byc: "nie masz nic do powiedzenia, nie pisz/mow nic". Sorry za OT

marek_k
11-06-2008, 22:02
od dawna śledzę wątek, bo chciałbym mieć coś w kieszeni, kiedy nie da się zabrać lustrzanki.
Do tej pory nic nie kupiłem - jak amator liczę te złotówki - słaniam się do Olympusa 1030SW
tak że proszę - konstruktywnie w tym wątku

z pozdrówkami, marek

liquidsound
11-06-2008, 22:04
od dawna śledzę wątek, bo chciałbym mieć coś w kieszeni, kiedy nie da się zabrać lustrzanki.
Do tej pory nic nie kupiłem - jak amator liczę te złotówki - słaniam się do Olympusa 1030SW
tak że proszę - konstruktywnie w tym wątku

z pozdrówkami, marek

To nie jest watek w ktorym sie czegos dowiesz (poza tym ,ze mozesz kupic telefon albo pstrykac wlacznikiem swiatla na scianie).;-)

Teo
11-06-2008, 22:08
może to nie kompakt, ale polecam szczerze Olympusa 420 z 25mm/2.8 - obiektyw ma rewelacyjną ostrość, a sam zestaw jest naprawdę kompaktowy
i lekki jak na pełnowartościowe lustro

photographus
11-06-2008, 23:33
Odpuść m_o_b_y trolowi. :) Nadpobudliwość mija wraz z rozpoczęciem regularnego współżycia płciowego.

A żeby nie było, że tylko pyskówka i wymądrzanie, to:
NIE DA SIE KUPIC ZA 500 ZLOTYCH APARATU CYFROWEGO O ZADOWALAJACEJ JAKOSCI.
Tyle w tym temacie.

liquidsound
11-06-2008, 23:41
Nadpobudliwość mija wraz z rozpoczęciem regularnego współżycia płciowego.Nie sprowokujesz mnie :)do tego poziomu dyskusji sie nie znize. Buraczane teksty mozesz rzucac w swoim gronie.

NIE DA SIE KUPIC ZA 500 ZLOTYCH APARATU CYFROWEGO O ZADOWALAJACEJ JAKOSCI. Po raz pierwszy wyraziles swoja opinie nie trollujac, co mi zarzucasz.

m_o_b_y
11-06-2008, 23:49
NIE DA SIE KUPIC ZA 500 ZLOTYCH APARATU CYFROWEGO O ZADOWALAJACEJ JAKOSCI.
Tyle w tym temacie.

W pełni podzielam Twój pogląd, bo to oczywiste.
Od dłuższego śledzę tę tematykę, bo też chciałbym mieć zawsze przy sobie dobry kompakt, ale można zacząć o tym rozmawiać dopiero powyżej 1000 PLN.
Nawet się zastanawiam nad E420 + 25 f 2.8.
Choć wymiary niekompkatowe, to waga zbliżona do większych kompaktów, a jakość nieporównywalnie lepsza.
Pozdrówka

liquidsound
11-06-2008, 23:52
W pełni podzielam Twój pogląd, bo to oczywiste.Oczywista oczywistosc. Moby ale to jest belkot. Jakosc to w 100% subiektywna opinia. Jesli kryterium glownym jest cena, mozna dopasowac mozliwosci do tego poziomu. Przeciez nie mozna powiedziec ze jedyne sluszne samochody to jaguary, lexusy, ewentualnie mercedesy. Przez analogie gdy ktos zapyta jakie samochod polecisz do 30 tysiakow zeby byl dobry jakosciowo to nie odpowiesz mu ze zaden bo tylko lexus.

BTW widze ,ze koledze P. po wytoczeniu "ciezkiego dziala" o ludzkiej seksualnosci skonczyly sie "argumenty" i nie ma juz nic do dodania w tej jakze merytorycznej dyskusji.

m_o_b_y
12-06-2008, 00:23
Oczywista oczywistosc. Moby ale to jest belkot. Jakosc to w 100% subiektywna opinia. Jesli kryterium glownym jest cena, mozna dopasowac mozliwosci do tego poziomu. Przeciez nie mozna powiedziec ze jedyne sluszne samochody to jaguary, lexusy, ewentualnie mercedesy. Przez analogie gdy ktos zapyta jakie samochod polecisz do 30 tysiakow zeby byl dobry jakosciowo to nie odpowiesz mu ze zaden bo tylko lexus.

BTW widze ,ze koledze P. po wytoczeniu "ciezkiego dziala" o ludzkiej seksualnosci skonczyly sie "argumenty" i nie ma juz nic do dodania w tej jakze merytorycznej dyskusji.


Obawiam się, że rzeczywiście ustawiasz się w pozycji trolla, co jest na tym forum zabronione.
Lepiej wyluzuj.
Pozdrówka

liquidsound
12-06-2008, 00:28
Obawiam się, że rzeczywiście ustawiasz się w pozycji trolla, co jest na tym forum zabronione.
Lepiej wyluzuj.
PozdrówkaDlatego ,ze polemizuje z rozmowca?? Dobra z mojej strony koniec. Szkoda nerwow na udowadnianie czegokolwiek komukolwiek.

m_o_b_y
12-06-2008, 00:45
Dlatego ,ze polemizuje z rozmowca?? Dobra z mojej strony koniec. Szkoda nerwow na udowadnianie czegokolwiek komukolwiek.


Zawsze warto powrócić do głównego tematu polemik.
Od roku biję się z myślami, co kupić, aby zawsze mieć przy sobie możliwość zrobienia porządnego zdjęcia i na razie jeszcze nie znalazłem rozwiązania.
Z dużym zainteresowaniem czytam wszelkie dyskusje na ten temat.
Był moment, gdy myślałem o kupnie Fuji f 31 fd, ale zanim się zdecydowałem aparat zniknął z półek. Szczęśliwi posiadacze do dziś się cieszą z tego zakupu.
Potem producenci ulegli presji nabywców-ignorantów i w efekcie bezkrytycznego dodawania coraz to nowych megapikseli, położyli szumami nawet najbardziej udane konstrukcje.
Pozdrówka

liquidsound
12-06-2008, 00:49
Wiesz wydaje mi sie ,ze w malpce nie bedziesz miec nigdy jakosci lustrzanki z dobrym szklem. To rodzaj kompromisu - duza mobilnosc kosztem jakosci.

MaciekH
12-06-2008, 01:19
Wiesz wydaje mi sie ,ze w malpce nie bedziesz miec nigdy jakosci lustrzanki z dobrym szklem. To rodzaj kompromisu - duza mobilnosc kosztem jakosci.

No to teraz to ameryke odkryles!:mrgreen:
Zadales na samym poczatku tej dyskusji pytanie, na które sam sobie pozniej odpowiedziałeś, czyli co? Potrzebowales jedynie zeby Cie ktos poklepał po ramieniu i potwierdzil ze ten wybor jest dobry?
590 IS wg mnie nie spełnia tych Twoich wymagan, jak moze miec dobra* jakosc i dobre* wysokie ISO kiedy na jego malutkie 1/2,5" jest 8 mpix? No nie oszukujmy sie... Co nie zmienia faktu, że uwazam ze Twoim rodzicom w zupelnosci wystarczy...

lempl
12-06-2008, 01:24
Kup cokolwiek co spełnia Twoje warunki progowe i nie zadawaj więcej pytań które doprowadzają do furii onanistów z eLkami, sam widzisz do czego to prowadzi;)
Dużo testów kompaktów jest na www.steves-digicams.com
powinieneś tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje, a ceny masz na allegro:)

liquidsound
12-06-2008, 01:45
No to teraz to ameryke odkryles!:mrgreen:
Zadales na samym poczatku tej dyskusji pytanie, na które sam sobie pozniej odpowiedziałeś, czyli co? Potrzebowales jedynie zeby Cie ktos poklepał po ramieniu i potwierdzil ze ten wybor jest dobry?
590 IS wg mnie nie spełnia tych Twoich wymagan, jak moze miec dobra* jakosc i dobre* wysokie ISO kiedy na jego malutkie 1/2,5" jest 8 mpix? No nie oszukujmy sie... Co nie zmienia faktu, że uwazam ze Twoim rodzicom w zupelnosci wystarczy...

Ciezko zrozumiec do dokladnie miales na mysli, ale przytakne glowa :D Juz mam aparat ktory gwarantuje mi dobra jakosc, chyba nie doczytales ;-)

Kup cokolwiek co spełnia Twoje warunki progowe i nie zadawaj więcej pytań które doprowadzają do furii onanistów z eLkami, sam widzisz do czego to prowadziJa juz nie mam sily ;) Lempl dzieki za stronke, napewno bedzie pomocna. Pozdrawiam serdecznie :)

MaciekH
12-06-2008, 01:49
Juz mam aparat ktory gwarantuje mi dobra jakosc, chyba nie doczytales ;-)

To po co takie wymagania do kompakta za 5 stow, i to dla rodzicow? Zrobi im to roznice?
A co do stronki, to Steve nie zbyt czesto aktualizuje swoją baze danych, sporo sie czeka na testu niego, wiecej nowosci i poreczniej chyba na dpreview.com, ale to juz pewnie wiesz;)

liquidsound
12-06-2008, 01:53
To po co takie wymagania do kompakta za 5 stow, i to dla rodzicow? Ale jakie wymagania?? :D wczesniej juz pisalem Ci ,ze sam Canon ma w ofercie kilka modeli ktore spelnia te wymagania (nie mowiac o innych producentach), a ja chce wybrac najlepszy z nich. Jakbys czytal dokladnie to co bylo napisane to bys zrozumial. Pozatym wiesz nie chce wciskac rodzicom byle co.

MaciekH
12-06-2008, 01:58
Kompakt za 500 zł to własnie takie byle co...

liquidsound
12-06-2008, 02:00
Kompakt za 500 zł to własnie takie byle co...Ale zgadzasz sie z tym ,ze te 500zl mozna wydac dobrze lub zle?? Dochodzimy do sedna sprawy. Jesli zalezy mi na jakosci to mam 40D + stalki, a potrzebuje cos taniego i STOSUNKOWO DOBREGO jak na te pieniadze.

Fotos
12-06-2008, 10:00
>>NIE DA SIE KUPIC ZA 500 ZLOTYCH APARATU >>CYFROWEGO O ZADOWALAJACEJ JAKOSCI.

No to madrala sie wymadrzyl :-) Jakosc z kompaktow jest co najmniej zadowalajaca. Makro super, nawet jak sie pokombinuje mozna troche rozmyc tlo, choc wiadomo, ze 85L to nie jest.

Do liquidsound:
Jesli chodzi o matryce to jakosc zdjec jest bardzo podobna, musialbys sobie sam poogladac np. Roznice sa np. w ukladzie AF, obiektywie np. szeroki kat, trybach manualnych. Ja odradzam tylko Samsungi, choc moze sie ostatnio poprawili. Nie wiem jak ma sie A610 do nowych Canonow, bo nowe Canony to wyscig na Mpixy, ale gorzej nie powinno byc. A610 ma np. super zasilanie 4 paluszkami. Co to daje - wiadomo. Uchylny ekran - chetnie skorzystalbym z tego w 450D, zebu nosem nie jezdzic po LCD. Jedyne co slabe to ISO, 400 jest dla mnie nieuzywalne. Nie wiem jak teraz, ale kiedys Canon jak i inni producenci, bral matryce CCD od Sony. Co do Fuji - fajne aparaty, ale zawsze czegos brakowalo w trybach manualnych, moze sie zmienilo. Canon mial wszystko co potrzeba.

efat
12-06-2008, 12:45
Ja korzystam z A550 i jestem bardzo mile zaskoczony jakością zdjęć. Polecam A570, jeżeli uda się go jeszcze gdzieś kupić. Dokładasz oprogramowanie CHDK i masz kompakt z RAW-ami. Ewentualnie wspomniany A590 (filmy tylko 20kl/s). Zalety: stabilizacja, karty SD, zasilanie paluszkami, nie za małe rozmiary (można obsłużyć 1 ręką), celownik optyczny.

liquidsound
12-06-2008, 12:57
W koncu zdecydowalem sie na A590IS. Calkiem przyzwoite fotki robi.

photographus
12-06-2008, 15:35
>>NIE DA SIE KUPIC ZA 500 ZLOTYCH APARATU >>CYFROWEGO O ZADOWALAJACEJ JAKOSCI.

No to madrala sie wymadrzyl :-) Jakosc z kompaktow jest co najmniej zadowalajaca. Makro super, nawet jak sie pokombinuje mozna troche rozmyc tlo, choc wiadomo, ze 85L to nie jest.

Do liquidsound:
Jesli chodzi o matryce to jakosc zdjec jest bardzo podobna, musialbys sobie sam poogladac np. Roznice sa np. w ukladzie AF, obiektywie np. szeroki kat, trybach manualnych. Ja odradzam tylko Samsungi, choc moze sie ostatnio poprawili. Nie wiem jak ma sie A610 do nowych Canonow, bo nowe Canony to wyscig na Mpixy, ale gorzej nie powinno byc. A610 ma np. super zasilanie 4 paluszkami. Co to daje - wiadomo. Uchylny ekran - chetnie skorzystalbym z tego w 450D, zebu nosem nie jezdzic po LCD. Jedyne co slabe to ISO, 400 jest dla mnie nieuzywalne. Nie wiem jak teraz, ale kiedys Canon jak i inni producenci, bral matryce CCD od Sony. Co do Fuji - fajne aparaty, ale zawsze czegos brakowalo w trybach manualnych, moze sie zmienilo. Canon mial wszystko co potrzeba.

Mądrala się wymądrzył, bo przepuścił przez swoje łapki więcej kompaktów niż Niemądrala zjadł bułek. Ale skoro Mądrala się myli, to niech Niemądrala zaprezentuje np. fotkę zrobioną kompaktem na wysokim ISO o zadowalającej jakości. Wtedy Mądrala spuści uszy po sobie i strzeli czółkiem przed Niemądralą. Ale póki to nie nastąpi, Mądrala uparcie będzie twierdził, że Niemądrala gó..no się zna na sprzęcie. (Na fotografii nie wiem - bo prac Niemądrali nie dane mi było oglądać, a szkoda!)
Jeżeli na Niemądrali robi wrażenie super zasilanie czterema paluszkami i uchylny ekran, to już biegnę z kwiatami i gratulacjami :)
Reasumując - pierdzielicie Hipolicie :)

Ps.
Niemądrala niech zainstaluje sobie słownik w przeglądarce, bo widzę, że nie tylko na sprzęcie zna się słabo.....

Fotos
12-06-2008, 15:49
Reasumując - pierdzielicie Hipolicie

I nawzajem ! :-) EOT


W koncu zdecydowalem sie na A590IS. Calkiem przyzwoite fotki robi.

Jak widac mozna cos wybrac.

liquidsound
12-06-2008, 17:24
Dla niektorych istnieje tylko swiat profi. Swiat amatorski to iluzja.

photographus
12-06-2008, 19:06
Amator to inaczej miłośnik, wielbiciel, a nie dyletant - dyskutant :)

m_o_b_y
12-06-2008, 20:47
Amator to inaczej miłośnik, wielbiciel, a nie dyletant - dyskutant :)

Odpuść, bo nie ma sensu, aby koneser szarpał się z adeptem sztuki foto.
Pozdrówka

lempl
12-06-2008, 21:18
Może by tak panów mądrych przenieść do pralni, szkoda żeby początkujący czytali takie żenujące przepychanki.

Fotos
13-06-2008, 11:04
>>Może by tak panów mądrych przenieść do pralni, szkoda >>żeby początkujący czytali takie żenujące przepychanki.

Absolutnie popieram, za to niech sobie poczytaja np. to:
http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=7-6468-7844

MaciekH
13-06-2008, 13:33
Jak widac mozna cos wybrac.

Pewnie, że wybrać coś można, nikt chyba tego nie podważał, jest kwestia tylko jak taki wybór ma sie do własnych oczekiwań/wymagań i oczekiwań jakich sie mozna spodziewać po sprzecie z tej półki... (cenowej, jakosciowej, whatever)

A jeśli już porównywać klasy sprzętu, to Olki z linka który podałeś, w czasie swojej świetności (bytu na rynku) stały wiele, wiele wyżej niż np wybrany przez liquida 590IS. Jedne z topowych modeli, przymierzałem sie nawet kiedyś do C-8080 ale nie moglem sobie wtedy pozwolic na kompakta za taką kase, no ale never mind;)
Dodać jeszcze pragnę do liquida ze zadnym wypadku nie twierdze ze to zly wybor czy kiepski aparat, wrecz przeciwie i mam nadzieje ze aparat ktory wybrał zadowoli jego i jego rodziców;)

Pozdrawiam.

Fotos
13-06-2008, 17:49
>>A jeśli już porównywać klasy sprzętu, to Olki z linka który >>podałeś, w czasie swojej świetności (bytu na rynku) stały >>wiele, wiele wyżej niż np wybrany przez liquida 590IS.

Podalem tylko przyklad, aparat moze ciut na wyrost, choc to konstrukcja z bodajze 2003 r., ale ciagle kompakt. Nie ma nawet ISO 800 i tylko 5Mpixow :wink:
Poza tym my mowimy o zadowalajacej jakosci dla amatora,
a przyklad dotyczy zawodowca, z co najmniej zadowalajacymi wynikami :-)

MaciekH
13-06-2008, 18:14
>>A jeśli już porównywać klasy sprzętu, to Olki z linka który >>podałeś, w czasie swojej świetności (bytu na rynku) stały >>wiele, wiele wyżej niż np wybrany przez liquida 590IS.

Podalem tylko przyklad, aparat moze ciut na wyrost, choc to konstrukcja z bodajze 2003 r., ale ciagle kompakt. Nie ma nawet ISO 800 i tylko 5Mpixow :wink:
Poza tym my mowimy o zadowalajacej jakosci dla amatora,
a przyklad dotyczy zawodowca, z co najmniej zadowalajacymi wynikami :-)

Jasne, ok, zgadza sie wszystko;) Miałem na myśli tylko to, że tamte Olki i ten Canon to zupelnie inne parafie, nie znajdziesz analogii tego artykulu z Canonem 590IS w roli głównej;) Może G5, G9, Pro1...

Vitez
14-06-2008, 02:22
W koncu zdecydowalem sie na A590IS. Calkiem przyzwoite fotki robi.

I styknie. Prać po gębach możecie się na privie.