PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie które nie padło ?



Quadrifoglio
02-12-2007, 21:21
Czy padło tu kiedyś proste pytanie - dlaczego przez 2 lata od premiery, na optyczne.pl nie ukazała sie test 5D ? tego "idealnego aparatu" ?

WaldekA
02-12-2007, 21:36
Bo nie mają :-)

Viqy
02-12-2007, 22:38
Skarżyli się kiedyś że ... delikatnie mówiąc Canon Polska im nie pomaga :)

Arek_O
02-12-2007, 23:01
Nawet nie o to chodzi. Nabraliśmy się trochę na plotki. Co pół roku wychodził następca 5D, a my mieliśmy masę roboty z testowaniem nowości. Więc wychodziliśmy z założenia, że lepiej poczekać i przetestować już tego następcę. Mądry Polak po szkodzie. Gdybyśmy rok temu wiedzieli, że następcy nie będzie, to byśmy czas znaleźli. Jak wpadnie do redakcji Nikon D3 to weźmiemy 5D, żeby zrobić bezpośrednie porównanie jakości bardzo podobnych pod względem megapikseli matryc. Będzie więc 2 w jednym :)

MARANTZ
02-12-2007, 23:10
Arek, ja tydzień bez swojej piątki wytrzymam a o samym korpusie też mogę coś skrobnąć. Szukajcie tylko D3. Ale od razu napiszę, że Nikon ostro dowali piątce Canona. Wszystko ma lepsze niestety...

asdfasfd
02-12-2007, 23:17
Szukajcie tylko D3. Ale od razu napiszę, że Nikon ostro dowali piątce Canona. Wszystko ma lepsze niestety...

Oprócz ostrośc obrazu i szczegółów. Odszumianie strasznie mocno działa.

trampek
02-12-2007, 23:18
albo dlaczego nigdy na dp nie bylo testu KM 5d?????

MARANTZ
02-12-2007, 23:26
Oprócz ostrośc obrazu i szczegółów. Odszumianie strasznie mocno działa.

Zrobiłem tym D3 zdjęcia na różnych ISO. Przy 6400 i wyłączonym odszumianiu wyglądało to dla mnie minimalnie lepiej niż ISO 3200 na 5D. Ten ostatni jak wiadomo ISO 6400 nie posiada. Obraz jest dość ostry i szczegółowy (stałka 50/1.4 ). Jedyne z czym Canon może powalczyć to chyba tylko plastyka zdjęć...

sv
02-12-2007, 23:31
Zrobiłem tym D3 zdjęcia na różnych ISO. Przy 6400 i wyłączonym odszumianiu wyglądało to dla mnie minimalnie lepiej niż ISO 3200 na 5D. Ten ostatni jak wiadomo ISO 6400 nie posiada. Obraz jest dość ostry i szczegółowy (stałka 50/1.4 ). Jedyne z czym Canon może powalczyć to chyba tylko plastyka zdjęć...

a dlaczego "plastyka" ma być inna, skoro to FF i to FF?

obserwator
02-12-2007, 23:45
a dlaczego "plastyka" ma być inna, skoro to FF i to FF?
vide 35L, 85L, 135L - nie sądzisz, tutaj trudno powalczyć z Canonem
:)

Nemeo
02-12-2007, 23:50
Jak wpadnie do redakcji Nikon D3 to weźmiemy 5D, żeby zrobić bezpośrednie porównanie jakości bardzo podobnych pod względem megapikseli matryc. Będzie więc 2 w jednym :)

Dziwne porównanie, to jakby porównywać BMW M3 z 2004 roku, z BMW M5 z 2007. Chyba nie muszę wyjaśniać który jest który ?

obserwator
02-12-2007, 23:55
Dziwne porównanie, to jakby porównywać BMW M3 z 2004 roku, z BMW M5 z 2007.
E tam Nemeo, to znaczy tylko jedno, Canon 5D jest kultowy i tyle...już i na tym i na innym forum porównywano go z Mamyją, z Leicą itp. itd.. ciekawe co jeszcze przed nim i jak długo będzie stawał w szranki z czymkowolwiek aby po raz kolejny "robić zadymę wokół, siać ferment i dobijać testujących ;) ".
Oby tak dalej, mój 5D pomimo wieku "starczego" nadal (aż dziwne - powiedzą niektórzy) robi dobre zdjęcia, nadal daje się je wywoływać i nadal "Elżbiety" do niego pasują :) - cholera...

MARANTZ
03-12-2007, 00:06
vide 35L, 85L, 135L - nie sądzisz, tutaj trudno powalczyć z Canonem
:)

No i te 35L i 135L (które planowałem wkrótce mieć) plus 100-400L które posiadam i bardzo potrzebuję utrzyma mnie w Canonie bo zamysły o zmianie systemu mam/miałem baaardzo poważne...:sad:
Podstawowe zoomy z przedziału od około 16 do 200mm i świetle 2.8 traktuję jako porównywalne.

Arek_O
03-12-2007, 13:07
Nemeo, nie dziwne. 5D jest w pewnym sensie klasykiem FF, do którego warto odnieść nowość Nikona. Sam jestem ciekaw, jak te aparaty wypadną w porównaniu w takich samych kontrolowanych warunkach testowych, bo w korespondencyjne pojedynki nie wierzę.

Robiąc testy naprawdę trudno dogodzić wszystkim. Gdy Fotopolis opublikowało test D3, pojawiło się sporo głosów krytycznych, że nie porównali go do 5D. Moim zdaniem warto takie porównanie zrobić i u nas ono najprawdopodobniej będzie. I już widzę, że spadną na nas za to baty :)

gwozdzt
03-12-2007, 13:35
Gdy Fotopolis opublikowało test D3, pojawiło się sporo głosów krytycznych, że nie porównali go do 5D. Moim zdaniem warto takie porównanie zrobić i u nas ono najprawdopodobniej będzie
Mysle, że ciekawe by było, gdybyście oba te aparaty przetestowali przy pomocy tego samego obiektywu, można wziąć jakiegoś Nikkora, byleby miał pierścień przysłon. Oczywiście ten sposób nic nie powie nt. AF, ale dla porównania jakości obrazu byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie. Natomiast test AF można potem zrobić juz dedykowanymi obiektywami.

PS. i zacznijcie wreszcie testować obiektywy równolegle cropem i piątką :-)

Kolaj
03-12-2007, 13:40
Mysle, że ciekawe by było, gdybyście oba te aparaty przetestowali przy pomocy tego samego obiektywu, można wziąć jakiegoś Nikkora, byleby miał pierścień przysłon. Oczywiście ten sposób nic nie powie nt. AF, ale dla porównania jakości obrazu byłoby to najlepsze rozwiązanie, test AF zrobić potem oddzielnie.

PS. i zacznijcie wreszcie testować obiektywy równolegle cropem i piątką :-)
Moim zdaniem bez sensu. Testy robi się po to, żeby czytelnik na ich podstawie mógł wybrać sprzęt dla siebie. Co mi po teście 5d z podłączonym nikkorem, skoro nigdy nie będę używał takiego kompletu. Powinno się robić porównania na szkłach analogicznych ale z systemów właściwych puszkom.

gwozdzt
03-12-2007, 13:48
Co mi po teście 5d z podłączonym nikkorem, skoro nigdy nie będę używał takiego kompletu. Powinno się robić porównania na szkłach analogicznych ale z systemów właściwych puszkom.
Umknęło Twojej uwadze, ze to nie ma być test 5D tylko PORÓWNANIE 5D i D3, a dla porównania to chyba dobrze, aby pozostałe warunki były jak najbardziej zblizone. To raz.

Po drugie zasugerowałem, aby porównać również ze szkłami dedykowanymi.

A po trzecie, moze Ty konkretnie nie użyjesz Nikkora @ 5D, ale wiesz ile ludzi używa...
Ba, są nawet tacy co tylko takie używają :-)
http://canon-board.info/showthread.php?t=28105

Wini
03-12-2007, 14:01
Ba, są nawet tacy co tylko takie używają :-)[/URL]

Ba, są tacy, co już są umówieni na sobotę ze szczęśliwym właścicielem D3 :confused:

Kolekcjoner
03-12-2007, 14:42
Mysle, że ciekawe by było, gdybyście oba te aparaty przetestowali przy pomocy tego samego obiektywu, można wziąć jakiegoś Nikkora, byleby miał pierścień przysłon. Oczywiście ten sposób nic nie powie nt. AF, ale dla porównania jakości obrazu byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie. Natomiast test AF można potem zrobić juz dedykowanymi obiektywami.

(.....)

Myślę że bardzo wiele osób na takie coś czeka - choćby z czystej ciekawości. Dlatego uważam że to świetny pomysł :D. Jeśli miało by to zaburzać zasadniczą część testu to przeca można to dodać jako ciekawostkę :).

Bahrd
03-12-2007, 14:51
Myślę że bardzo wiele osób na takie coś czeka - choćby z czystej ciekawości. Dlatego uważam że to świetny pomysł :D. Jeśli miało by to zaburzać zasadniczą część testu to przeca można to dodać jako ciekawostkę :).

Zdecydowanie tak!
Sam jestem ciekaw jak wypadnie porównanie 85/1.4 vs. 85/1.2 na piątce ;)

trampek
03-12-2007, 17:38
Zdecydowanie tak!
Sam jestem ciekaw jak wypadnie porównanie 85/1.4 vs. 85/1.2 na piątce ;)

uwzam ze nikon jest tutaj bez najmniejszych szans... choc bardzo jestem ciekaw. oczywiscie mam nadzieje ze nie beda testowane w okolicach f5,6 - bo tak ciemno to jeszce chyba nie przymknalem...



Jestem w stanie wyporzyczyc szklo do testow zapraszam....

Arek_O
03-12-2007, 18:05
No ale w okolicach maksymalnego otworu względnego, to będzie konkurs na obiektywy, a nie aparaty...

trampek
03-12-2007, 18:14
No ale w okolicach maksymalnego otworu względnego, to będzie konkurs na obiektywy, a nie aparaty...

tylko tu nie tylko chodzi o aparaty a raczej o system - ktory wybrac? wiec polaczenie tych dwoch elementow moze cos powiedziec osobom zainteresowanym kupnem tego sprzetu , a nie tylko matryca/szum/rozdzeilczosc.
Bardziej wszystkich zainteresowanych obchodzi jaka jest plasyka/kolory/bokeh dla danego systemu - no dobra przynajmniej mnie.

Arek_O
03-12-2007, 18:23
Jak dasz mi obiektywną metodę zmierzenia i oceny plastyki i bokeh, to z przyjemnością się tym zajmę ;)

trampek
03-12-2007, 18:27
Jak dasz mi obiektywną metodę zmierzenia i oceny plastyki i bokeh, to z przyjemnością się tym zajmę ;)

to moze inaczej. pokaz zdjecia z tych zestawow, jakiejs modelki w parku powiedzmy na f<2 i wtedy bedziemy oceniac wszyscy - moze jakias ankieta. po prostu jestes jedyna osoba jaka znam ktora moze przedstawic takowe porownanie. oczywiscie to nie bedzie obiektywne porownanie ale nie zawsze o takie chodzi.

Bahrd
03-12-2007, 22:45
uwzam ze nikon jest tutaj bez najmniejszych szans... choc bardzo jestem ciekaw.

Nooo, skoro właśnie pogrzebaliśmy na forum 1Ds Mk III i 1D Mk III, to może przynajmniej szkła mamy lepsze? ;)
Test mógłby rzeczywiście być ciekawy (choć może nikoniecznie praktyczny ;)), gdyby najpierw porównać na 5D oba szkła, a później samego Nikkora w D3.

Wini
03-12-2007, 22:57
....przynajmniej szkła mamy lepsze? ;)

W szkłach to jest tak: rezygnujesz
Takumary - po 3 dniach
Canony - różnie, od tygodnia do miesiąca
Nikkory - od miesiąca do pół roku
bo dostajesz mdłości od nasycenia kolorów i tych rozmyć :mrgreen:
Zostaje Zeiss i Leica - w "atrakcyjnych" cenach bez AF :cry:

trampek
03-12-2007, 22:58
Nooo, skoro właśnie pogrzebaliśmy na forum 1Ds Mk III i 1D Mk III, to może przynajmniej szkła mamy lepsze? ;)
Test mógłby rzeczywiście być ciekawy (choć może nikoniecznie praktyczny ;)), gdyby najpierw porównać na 5D oba szkła, a później samego Nikkora w D3.

5d 35L 135L - dalej jest poza konkurencja. Obrazowanie tego zestawu jest poza jakimkolwiek zasiegiem cenowo/jakosciowym Nikona. Ze nie wspomne o 85L tylko tu cena troszke za wysoka ale jak sie dobrze postarasz (USA) to ten zestaw masz w cenie puszki D3.

Bahrd
03-12-2007, 23:29
W szkłach to jest tak: rezygnujesz
Takumary - po 3 dniach
Canony - różnie, od tygodnia do miesiąca
Nikkory - od miesiąca do pół roku
bo dostajesz mdłości od nasycenia kolorów i tych rozmyć :mrgreen:
Zostaje Zeiss i Leica - w "atrakcyjnych" cenach bez AF :cry:

Wierzę Ci - ale mój znajomy mówi, że idąc do ideału dłuższą drogą zobaczysz więcej ;) - się pocieszamy, nie?


5d 35L 135L - dalej jest poza konkurencja. Obrazowanie tego zestawu jest poza jakimkolwiek zasiegiem cenowo/jakosciowym Nikona. Ze nie wspomne o 85L tylko tu cena troszke za wysoka ale jak sie dobrze postarasz (USA) to ten zestaw masz w cenie puszki D3.

Będę miał niebawem 85L z Polski - a robota już czeka ;)

Kolekcjoner
04-12-2007, 00:46
Nooo, skoro właśnie pogrzebaliśmy na forum 1Ds Mk III i 1D Mk III, to może przynajmniej szkła mamy lepsze? ;)
(....) Coś Ty?? A mydło, a BF-y i FF-y, a flary, winietowanie, aberracje i dystorsje? Dawnośmy już to ustalili :mrgreen: i myślę, że żaden szanujący się canonier nie będzie nawet próbował tego podważać :lol:.

Bahrd
04-12-2007, 01:12
Coś Ty?? A mydło, a BF-y i FF-y, a flary, winietowanie, aberracje i dystorsje? Dawnośmy już to ustalili :mrgreen: i myślę, że żaden szanujący się canonier nie będzie nawet próbował tego podważać :lol:.

I straszno i śmieszno - jak mógłby rzec Puchatek po wyjściu od Tygryska ;)