PDA

Zobacz pełną wersję : Home made Lumiquest ;)



miszka
16-04-2005, 21:17
Mialem wolny dzien wiec sie pobawilem.

Troszeczke rysowania, klejenia, folii aluminiowej itp itd...
Jezeli ktos nie ma 200-400 zl na kupienie u pl dystr lumiquesta, to za <10PLN moze miec zestaw, ktory wymiata...

Musze nieco go skrocic, bo ten jest do makro z dlugim obiektywem, bedzie jeszcze nieco krotszy...


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://emespe.net.pl/test/home1.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://emespe.net.pl/test/home2.jpg)

Jak znajde chwilke i bedziecie chcieli, zrobie porownanie.. z i bez...


Mikolaj

gienioo
16-04-2005, 22:00
Podziwiam zapał i pomysłowość.
pzdr
g

dzi
16-04-2005, 22:10
heh, dobre ;) czekamy na porownianie, ja bym chetnie zobaczyl

kavoo
16-04-2005, 22:11
Pomyslowosc prawdopodobnie zaczerpnieta stad (http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html) ;-)

Mam taki sam "przedluzacz" lampy, rowniez wlasnorecznej produkcji. Aktualnie pracuje nad projektem nowego ;-)

miszka
16-04-2005, 22:15
heh, dobre ;) czekamy na porownianie, ja bym chetnie zobaczyl

Dzieki ;)

W wolnej chwili. Jutro musze stworzyc nieco mniej dluzszy...

Pytanko mam... Twoja galeryja, placiles za skrypta czy masz go jakos ten tego tegez ??:) -> podzielisz sie ??

m.

miszka
16-04-2005, 22:18
Pomyslowosc prawdopodobnie zaczerpnieta stad (http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html) ;-)

Dokladnie masz racje ;)

Jac
17-04-2005, 00:26
to moze jeszcze pare wymiarow, kątów i tips & tricks albo coś w rodzaju step-by-step wtedy manual do lumiquesta bedzie kompletny (oczywiscie sample beda :-) )

miszka
18-04-2005, 15:13
1. Co nam bedzie potrzebne?
a) blok techniczny formatu a4, najlepiej czarny,
b) klej roslinny w sztyfcie,
c) folia aluminiowa od mamy, siostry, zony, dziewczyny, kochanki ;)
d) kalka techniczna,
e) olowek, najepiej automatyczny,
f) nozyczki,
g) zyletka,
h) linijka i katomierz,
i) tasma klejaca szerokosci ~2cm,
j) chusteczki higieniczne,
k) sterta ksiazek,
l) troche czasu i cierpliwosci.

2. Zabieramy sie do pracy.
X oznaczono miejsca do ciecia, | oznaczono miejsca do "przejechania" grzbietem nozyczek, by ulatwic ich zagiecie.

Rys. 1 przedstawia szkic gornej i dolnej czesci dyfuzora. Rys. 2 bocznych.
Na pierwszym rusunku sa na siebie nalozone 2 czesci, zgadza sie spod (A,B,C,D,E). Roznice zaczynaja sie w czesci ktora rozszerza nam nieco dyfuzor. Gorna czesci jest dluzsza (6cm) a dolna krotsza (4 cm). Gorna czesc ponad to ma nieco krotsza czesc odblaskowa (10,5 cm) gdzie dolna ma 14 cm.
W dolnej czesci, tam, gdzie w gornej jest odblysnik nalezy wyciac otwor (K) na kalke techniczna.

Po wycieciu gornej i dolnej czesci trzeba je wykleic folia aluminiowa (matowy spod bedzie klejony).

Najlepiej przylozyc wyciety arkusz i zyletka obrysowac folie (przykladamy do matowej czesci).
Po wycieciu kawalka folii smarujemy go dokladnie od spodu klejem i przykladamy do arkusza papieru. Dokladine wygladzamy folie chusteczka higieniczna.
Zaraz po wygladzeniu wkladamy kawalek arkusza do ksiazki i wsadzamy na sam spod sterty ksiazek.
Czynnosc powtarzamy z kazdym elementem.

3. Dobre rady.
a) na krawedzi pomiedzy elementem mocujacym dyfuzor do lamy, a odblysnikiem dobrze jest przykleic tasme klejaca. Tak, by jej czesc zachodzila na folie aluminiowa, a czesc na element mocujacy.
Od wewnatrz warto wykleic element mocujacy tasma, by przy zakladaniu i zdejmowaniu dyfuzora, papier sie nie starl.
b) po wycieciu czesci K dobrze jest obkleic krawedzie tasma, polowa z jednej strony, polowa z 2, dzieki czemu krawedzie sie nie zuzyja tak szybko
c) kalke nalezy przyciac do rozmiaru (wiekszego) czesci przenoszacej blysk

d) najlepiej najpierw wyciac czesc gorna i podkleic ja folia i wlozyc do schniecia miedzy ksiazki, potem zajac sie dolna.
kiedy dolna jest juz przeschnieta bierzemy lampe (wymiary mocowania sa na 420EX) i dolna czesc dyfuzora wkladamyy pod palnik lampy, mocowaniami mocno obejmujemy (wczesniej smarujac je klejem) palnik lampy - warto nie wsowac mocowan do konca (wglab palnika) dzieki czemu, po przeschnieciu i zalozeniu na palnik bedzie sie mocniej i stabilniej trzymac
e) gdy dolna czesc i mocowanie do lampy jest sklejone mozna przykleic gorna czesc do dolnej
f) potem kleimy od strony mocowania dolna czesc do gornej, ale tylko w miejscu gdzie sie dotykaja (bocznych mocowan narazie nie kleimy)
g) dalej przychodzi kolej na boki dyfuzora, po ich przyklejeniu widzimy, ze wystajace elementy dotykaja mocowania dyfuzora do palnika lampy, podklejamy je klejem, oraz obejmujemy calosc bocznymi mocowaniami z czesci gornej, wczesniej podklejajac je.

To tyle ;)

Dzieki ruchomej glowicy mozna palnik z dyfuzorem ustawic w dowolny sposob ;)

Rysunki, raczej pogladowe ;)

DoMiNiQuE
18-04-2005, 15:21
opis fajny ...ale troszke zamieszales w tych rysunkach ;)

eternus
18-04-2005, 15:25
Jestem pelen uznania!

miszka
18-04-2005, 15:26
']opis fajny ...ale troszke zamieszales w tych rysunkach ;)
Rysunki nie sa na 100% dokladne, one maja pomoc w zrobieniu tego. Mysle, ze kazdy sobie z tym poradzi. Mala uwaga do wersji z dluzsza czescia srodkowa - brak mocowan do klejenia, trzeba dorysowac, teraz zauwazylem.

stolo
19-04-2005, 10:11
Rysunki nie sa na 100% dokladne, one maja pomoc w zrobieniu tego. Mysle, ze kazdy sobie z tym poradzi. Mala uwaga do wersji z dluzsza czescia srodkowa - brak mocowan do klejenia, trzeba dorysowac, teraz zauwazylem.


...idę dzisiaj na zakupy i biorę się do pracy...dzięki za instrukcję wykonania

8-) stolo 8-)

Alzail
01-08-2005, 12:15
miszka, i co z tym testem ? :P ale odkopalem temat :D

miszka
02-08-2005, 12:54
miszka, i co z tym testem ? :P ale odkopalem temat :D

Hm.... chwilowo out of time, wakacje + zdjecia slubne ;)

MJ

P.S.
Ale odgrzeb temat za jakis czas, moze sie zluzuje ;)

perlpa
03-08-2005, 08:26
Uznanie za cierpliwość i dokładność.
Jakiś czas temu te zmajstrowałem sobie podobne dyfuzor (no oczywiście nie taki ładny ale żez działał) ale był z nim jeden dość istotny problem - nie składał się a przez to był trudny w transporcie na miejsce łowów.
Potem wykombinowałem wersję składaną ale i on a wkrótce się rozleciała.
Teraz używam softboxa Lumiquesta. nie jest to oczywiście szczyt szczytowe osiągniecie inżynierii ale dobrze spełnia swoją rolę i łatwo się składa. Cena mogła by być niższa ale z perspektywy czasu myślę że warto.

miszka
03-08-2005, 08:33
Heh, wlasnie mialem ten sam problem. Wersja 2, nieco mniej dluzsza lezala sobie na tylnim siedzeniu, az znajomi chcieli gdzies jechac, no i bach, usiedli ;)
I zrobila sie wersja skladana:D

Jest to wersja budzetowa, w przyszlosci nie ma bata - kupie tez lumiquesta.

MJ

b'Art
26-11-2005, 17:57
miszka, i co z tym testem ? :P ale odkopalem temat :D

No to ja może teraz przypomnę. :) Strzel z 2 fotki i pokaż. Dzięki i pozdrwowienia