PDA

Zobacz pełną wersję : 40D,50D itd i Auto ISO w praktyce



jotes25
26-11-2007, 16:30
Trochę było, głównie narzekania (chyba słusznie). 40d jest już w użyciu jakiś czas, więc może zebrało się trochę praktycznych doświadczeń.

1. Używa ktoś tego? :lol: Może jest jakiś scenariusz, w którym nawet taka kiepska implementacja jest przydatna?

2. Czy w trybie Tv działa to w ten sposób, że zaczyna od ISO 400 i jak światło się pogarsza i obiektyw dojdzie z przesłoną do pełnej dziury, to aparat wrzuca ISO 800 (tak by wynikało z instrukcji). Rozumiem, że na wykorzystanie niższych ISO (100, 200) nie ma tutaj w praktyce szansy (są dopiero używane po całkowitym przymknięciu obiektywu, na przykład do f/22)?

remol71
26-11-2007, 16:48
Trochę było, głównie narzekania (chyba słusznie). 40d jest już w użyciu jakiś czas, więc może zebrało się trochę praktycznych doświadczeń.

1. Używa ktoś tego? :lol: Może jest jakiś scenariusz, w którym nawet taka kiepska implementacja jest przydatna?

2. Czy w trybie Tv działa to w ten sposób, że zaczyna od ISO 400 i jak światło się pogarsza i obiektyw dojdzie z przesłoną do pełnej dziury, to aparat wrzuca ISO 800 (tak by wynikało z instrukcji). Rozumiem, że na wykorzystanie niższych ISO (100, 200) nie ma tutaj w praktyce szansy (są dopiero używane po całkowitym przymknięciu obiektywu, na przykład do f/22)?

Czyli ISOauto nie działa tak jak w Nikonach?? Pytam z ciekawości, bo uważam tą funkcję za dość przydatną. W Nikonie D50 sprawdzało się to bardzo dobrze.

jotes25
26-11-2007, 16:49
Aha jeszcze jedno. Zapomniałem, że w 40d można zmieniać ISO mniejszym interwałem. Czy wobec tego Auto ISO w pkc.2 ustawi najpierw ISO 500, potem 640 a dopiero później 800?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Czyli ISOauto nie działa tak jak w Nikonach??

Niestety nie...

Vitez
26-11-2007, 19:08
1. Używa ktoś tego? :lol: Może jest jakiś scenariusz, w którym nawet taka kiepska implementacja jest przydatna?

Scenariusz:
Daję dziewczynie (foci swoje psy w domu rodziców i na spacerze), tryb P i AutoISO, AutoWB i nareszcie nie muszę jej ochrzaniać że znowu zapomniała iso ze 100 na 800 zmienić po spacerze przez co 90% zdjęć w domu wychodziło poruszonych. Ona się nie musi przejmować nastawami aparatu a jpgi wychodzą bardziej niż przyzwoite w takich zastosowaniach.
Mi się nie przydaje (wiem że mam i widzę ISO w wizjerze) ale to dobra opcja właśnie dla lubiących (pół)automaty/zapominalskich/roztrzepanych.

MacGyver
26-11-2007, 20:42
Do takiego sobie pamiątkowego pstrykania jest to całkiem przydatna funkcja.

jotes25
26-11-2007, 21:14
Mnie akurat bardziej interesuje sposób jej działania w trybach Av i Tv. Myślałem, że może być pomocna w sytuacjach, gdy nie ma czasu na ręczną zmianę ISO. Ale szperając po sieci mam wrażenia, że nikt nie wie jak to dokładnie działa (tym bardziej ja, bo nie mam jeszcze 40d). Może nawet sam Canon nie wie ;)

MacGyver
26-11-2007, 21:20
Z moich obserwacji, w trybie AV, dobiera sobie ISO tak aby czas był adekwatny do ogniskowej, czyli np przy 200 mm w granicach 1/320 - 1/400 s.

jotes25
26-11-2007, 21:27
Z moich obserwacji, w trybie AV, dobiera sobie ISO tak aby czas był adekwatny do ogniskowej, czyli np przy 200 mm w granicach 1/320 - 1/400 s.

O i to już jest ciekawa informacja. Tylko czy uwzględniają stabilizację? Bo jak mi do 300mm dobierze 1/500, to nie zawsze będę zadowolony, niestety...
Twoje wyjaśnienie zgadza się z tym co piszą w instrukcji odnośnie P i Av.
Ciekawe natomiast czym kierują się dobierając ISO w trybie Tv?

trampek
26-11-2007, 22:21
Ja szczerze mowiac to omijam. Czasem uzywam jakmi wskoczy przypadkowo jak chce zjechac na najnizsze iso z przyzwyczajenia po 30d..:) Wg mnie bardzo przydatna funkcja ale w wykonaniu Pentaxa - mozna okreslic skale oraz punkt krytyczny. Mysle ze jakby bylo to tak rozwiazane, na stale napis "auto" widnial by na moim wizjerze. a tak to tylko przypadkowo. jak juz foce mam wrazenie ze aparat boi sie za niskich czasow/poruszenia - nieadekwatnie do sytuacji... zawyza niepotrzebnie iso - ale jak mowie mam male doswiadczenie.

merger
26-11-2007, 22:30
dla mnie totalnie nieprzydatne.
w M nie ma, a tutaj widze glowne zastosowanie i potrzebe uzywania autoIso.
w av/tv dziala, ale tylko do iso 800.. wiec tez bez wiekszego zastosowania. mi by sei przydalo do zakresu iso 1250.

wiec ogolnie nie uzywam

jotes25
27-11-2007, 13:12
Dzięki za dotychczasowe informacje :)
A mógłby ktoś sprawdzić jeszcze (z grubsza) jak to działa w trybie Tv? Czy najpierw zmieniane jest ISO czy przesłona? I czy tylko w kierunku wyższych ISO, czy także niższych?

davnes
29-09-2009, 19:12
Witam serdecznie
Proszę napiszcie mi jak wam działa auto iso trybie priorytetu przysłony.
Mi się wydaje, że aparat podczas ustawienia auto iso zamiast podwyższać iso w gorszych warunkach sam ustawia dłuższe czasy a zostawia mniejsze wartości iso co skutkuje rozmazanymi zdjęciami.
Proszę opiszcie swoje wrażenia ze swoim sprzętem d50.

Vitez
30-09-2009, 09:17
Proszę opiszcie swoje wrażenia ze swoim sprzętem d50.

Taką prośbę powinieneś chyba na forum Nikona napisać?

forestowy
30-09-2009, 09:22
Przejęzyczył się chłopak :)

davnes najlepiej zapomnij że masz w aparacie wszystko co ma w nazwie AUTO.
Ustawiaj ISO ręcznie a nie polegaj na aparacie. Zajmie Ci to sekunde a "problemy" się skończą

remol71
30-09-2009, 10:13
Witam serdecznie
Proszę napiszcie mi jak wam działa auto iso trybie priorytetu przysłony.
Mi się wydaje, że aparat podczas ustawienia auto iso zamiast podwyższać iso w gorszych warunkach sam ustawia dłuższe czasy a zostawia mniejsze wartości iso co skutkuje rozmazanymi zdjęciami.
Proszę opiszcie swoje wrażenia ze swoim sprzętem d50.

W D50 sprawa jest prosto, logicznie i funkcjonalnie rozwiązana. Ustawiasz priorytet przysłony, ISO na Auto i definiujesz najdłuższy dopuszczalny czas otwarcia mgawki. W momencie gdy z pomiaru światłomierza wynika że czas ekspozycji jest dłuższy od założonego podnoszone jest ISO do wartości przy której czas nie jest już przekraczany. Dodatkową zaletą jest to że automat ustawia ISO co 1/3 ev, co jest niemożliwe do ustawienia w menu.

jotes25
30-09-2009, 10:16
davnes najlepiej zapomnij że masz w aparacie wszystko co ma w nazwie AUTO.

Nio, autofocusa też koniecznie wyłącz...

davnes
04-10-2009, 12:11
dzięki chłopaki ale czy u waszych 50 tek tez tak ociężale działa auto iso? zamiast podnosić to wydłuża aparat czas/?

APP
04-10-2009, 12:35
remol71 już przecież napisał -aparat wydłuża czas do pewnej wyznaczonej granicy ;-) Na marginesie -nie bawiłem się tym w 50'tce, ale wygląda na to, że C.fN I-2 pozwala włączyć ISO co 1/3 działki :idea:

Jak chcesz mieć pełną kontrolę nad czasem, to Tv albo M.

remol71
04-10-2009, 20:39
remol71 już przecież napisał -aparat wydłuża czas do pewnej wyznaczonej granicy ;-) Na marginesie -nie bawiłem się tym w 50'tce, ale wygląda na to, że C.fN I-2 pozwala włączyć ISO co 1/3 działki :idea:

Jak chcesz mieć pełną kontrolę nad czasem, to Tv albo M.

O czym tu piszemy ?? O D50 czy 50D bo to zasadnicza różnica. Nikon tę funkcję rozwiązał w sposób rozsądny wiele lat temu a Canon rodzi i nie może urodzić oczywistej rzeczy.

PS.
Przeczytałem to jeszcze raz. W Nikonie D50 ISOauto jest jak najbardziej sensowne i logiczne a w Canonie 40D jest zupełnie nielogiczne i do niczego się nie nadaje. Jak jest w Canonie D50 to nie wiem i się nigdy nie dowiem.

davnes
09-10-2009, 17:18
pisałem o 50d przepraszam
,tak czy siak na ślubach trzeba się męczyć na temat jakie iso ustawiać a nie jak w nikonie d700 gdzie ta funkcja działa rewelacyjnie i korzystają z tego nawet zawodowi pstrykacze slubianek.

patric89
17-04-2010, 20:01
czy Auto ISO w 50d to to samo co w 5d II. Ja w 5dII z początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tej funkcji teraz czasami z niej korzystam i jestem bardzo zadowolony.