PDA

Zobacz pełną wersję : Matówka z klinem ?



pietro.s
24-11-2007, 21:43
Witam serdecznie

Prosiłbym o wytłumaczenie o co chodzi dokładnie w matówce z klinem?
mógłby ktoś to zobrazować?
Czy chodzi o matówkę jak w analogowych aparatach? Że przy ustawianiu ostrości porównywało się dwa obrazy?
Czy to jest potrzebne przy standardowym obiektywie?
Przymierzam sie do kupna DSLR i często czytam, że dużo lepiej jest zamontować matówkę z klinem.

Swoją drogą jakie zdanie mają użytkownicy lustrzanek marki Canon na temat lustrzanek firmy Pentax? np model k100d super. Pytam dlatego bo waham się przed kupnem pentaxa lub Eos 400d.

janmar
24-11-2007, 22:17
Najlepiej samemu obejrzeć.Jedni wolą z klinem inni bez.Mialem kiedys w praktyce PLC taka matowke,przy macro i slabym swietle klin robil sie b.ciemny.Kupujac lustrzanke wchodzi sie w system i trzeba porownac cale systemy bo pózniejsze zmiany to kosztowna sprawa..Myśle że gdyby uzytkownicy canona woleli pentaxa to byliby uzytkownikami pentaxa.
Pozdrawiam

Bagnet007
24-11-2007, 23:08
Przy AF może przeszkadzać, przy MF jest niezastąpiony.
Im szybciej ciemnieje tym dokładniejszy.

janmar
25-11-2007, 14:43
Przy AF może przeszkadzać, przy MF jest niezastąpiony.
Im szybciej ciemnieje tym dokładniejszy.

Nie kwestionuje przydatności przy MF jednak jak w centralnym punkcie matówki pojawia sie kompletnie czarne kołko o srednicy 1 cm ...To człowiek jest zdolny do czynów nierozsądnych.:mrgreen: Mysle że sprawe rozwiazuje posiadanie kilku rodzajow matówki i aparatu umozliwiającego łatwa i szybka wymianę.Wtedy tak.BTW.to jezeli uzywamy jednej to mnie się w 5d najlepiej sprawdza architektoniczna.Polecam.Oprócz b.delikatnych pionowych i poziomych rysek do ustawiania kadru, mam wrażenie ze dobrze widać GO, lepiej niz na standardzie.W ogóle jej nie wyjmuję.Ciekaw jestem jak sie spisuje ta dokładna.Moze ktos uzywal?Pozdrawiam:-)

Bahrd
28-12-2007, 03:04
jezeli uzywamy jednej to mnie się w 5d najlepiej sprawdza architektoniczna.Polecam.Oprócz b.delikatnych pionowych i poziomych rysek do ustawiania kadru, mam wrażenie ze dobrze widać GO, lepiej niz na standardzie.W ogóle jej nie wyjmuję.Ciekaw jestem jak sie spisuje ta dokładna.Moze ktos uzywal?Pozdrawiam:-)

Przyłączam się do pytania: Jak współpracują matówki 'super precision' (np. Ec-S) z obiektywem 85L (lub innym jaśniejszym niż 1.8 )?
I czy jakakolwiek matówka pozwala ustawić ostrość z dokładnością porównywalną do uzyskiwanej z pomocą LiveView?

grztus
03-01-2008, 20:52
Wytłumaczenie zjawiska wykorzystywanego w matówce z klinem - można poczytać TUTAJ (http://www.fotosite.pl/artykuly/sprzet-fotograficzny/zasada-dzialania-lupy-nastawczej-i-af-w-slr.html).