PDA

Zobacz pełną wersję : #54 Zrób to sam - plaster miodu



Przemek Lipski
24-11-2007, 20:41
Dwa dni temu postanowiłem wykonać plaster miodu do posiadanej lampy Hensela. Miałem oryginalny reflektor 23 cm i uchwyt na plaster mocowany do tego reflektora.
Do wykonania plastra miodu wykorzystałem:

- tasmę aluminiową szer. 10mm grubość 0,7 mm
- kątownik do paneli 10 x 25 mm (A31 firmy effector)
- nity zrywalne 3mm (lepsze były by rurkowe, ale nie miałem)
- kawałek deski i trzy nakrętki ósemki (o ile dobrze patrzę)

Z nakrętek i deseczki wykonałem przyżąd ułatwiający trapezowe wyginanie taśmy. Wygięte odcinki łaczyłem za pomocą nitów zrywalnych, ważne jest by otwory do przynitowania kolejnej warstwy były zrobione przed nitowaniem poprzedniej (mam nadzieję, że zrozumiale napisałem :) Ramkę wygiąłem z posiadanego kątownika po wcześniejszym wypilowaniu karbu w miejscu gięcia od strony w którą zginałem. W ramkę wpasowałem wykonany plaster i zostało tylko pomalowanie na czarny matowy kolorek.

A oto jak to wyglądało:

http://www.cho.vectranet.pl/~plipski/plaster/

JaBlam
25-11-2007, 01:42
No niezle! Podziwiam cierpliwosc no i pomyslowosc! Dobra robota!

robgr85
25-11-2007, 18:15
http://www.cho.vectranet.pl/~plipski/plaster/

może opublikujesz jakieś fotki zrobione z tą nakładką. czy nie lepiej byłoby zrobić głębszy plaster niż 10mm?

Pozdrawiam,
Robert

wiwo
25-11-2007, 22:52
może trochę głupie pytanie
jaki efekt uzyskuję się dzięki temu filtrowi na lampe?

gzak
27-11-2007, 14:33
Wow, podziwiam cierpliwość ;) Tylko czy aby nie za wąskie te paski blachy?

troll
28-11-2007, 00:04
Witam i pozdrawiam.

Fakt, nity zrywane wyglądają nieefektownie.
Spróbuj w miejscach styku trapezów skleić za pomoca kleju "UHU Plus" - epoksydowego zielonego dwuskładnikowego.

Myśle że to nie będzie kryptoreklamą gdy podam nazwę kleiszcza i w dodatku powiem że nieznam lepszego :smile:

Klejone elementy metalowe (i nietylko metalowe) trzeba posmarować klejem, złożyć (lekko docisnąć) i podgrzać do temperatury 100 stopni Cesjusza (np. w łaźni wodnej - oczywiście miejsca spoin niemogą być wilgotne). Wtedy spoina bardzo szybko - w ciągu 5min staje się niesamowicie wytrzymała -

UWAGA !!!!!! 300 KG/cm kwadratowy.

Taką wytrzymałość osiąga także bez wygrzewania ale po wiązaniu trwającym 24 godziny.
Klej jest dwuskładnikowy i w środku jest dokładna instrukcja jak go używać.
Używałem i używam tego kleju do wszystkiego co ma być naprawdę sklejone, a przede wszystkim do klejenia metali i ceramiki.

Przemek Lipski
29-11-2007, 18:14
Witajcie! Odpowiem zbiorczo:

W kwestii głebokości plastra i zbytwąskich blach macie rację. Troszkę lepsze byłyby szersze tasmy lub ewentualnie mniejsze komórki. W tej chwili gdy świecę na ścianę na obrzeżach widac cienie rzucane przez komórki plastra, jednak tu wystarczy małe przesłonięcie. Tylko tracimy wtedy na powierzchni oświetlonej. Myslę że dołożenie dodatkowego plastramogłoby pomóc, ale lepiej chyba już wykonac drugi głębszy.

Nity może nie wyglądają estetycznie, ale nie wpływają na oświetlenie. Nity można troszkę opiłowac i jest OK. Pomalowałem to matowym czarnym lakierem i wygląda ładnie:)

Efekty świecenie zamieszczę jak tylko coś zrobię :)

pawel-foto
03-03-2008, 09:07
Zostawiłeś to błyszczące? Bo tak się zastanawiam nad jago działaniem-ma tylko 10mm i się błyszczy. Chyba byłby skuteczniejszy pociągnięty czrnym matem.

Przemek Lipski
05-04-2008, 01:03
Ja napisałem wcześniej pomalowałem czarną matową farbą. Niestety pobawić się tym nie mogę, bo zostało w kraju i mi nie dosłano jeszcze ...