PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS 400d - brak pomiaru punktowego



mattderock
24-11-2007, 13:42
Jak na uzywaniu Canona EOS 400d odbija się brak pomiaru punktowego? Czy z tych ktore ma
* wielostrefowy ewaluacyjny (powiązany z dowolnym punktem AF)
* skoncentrowany (około 9% powierzchni kadru)
* centralnie-ważony uśredniający
ktoryś może go zastąpić?

Dzięki z góry za informacje.

Krzychu
24-11-2007, 13:54
Nijak. Od kiedy zacząłem fotografować lustrzankami, jako że wszystkie (analogowe też) były z amatorskiej półki Canona nigdy w nich pomiaru punktowego nie było i jakoś sobie radziłem, bez specjalnych problemów...

mattderock
24-11-2007, 14:02
hmm, ok a jaki zamiast niego pomiar swiatla mozna uzyc?

ewg
24-11-2007, 14:04
Jeśli na prawdę wiesz jak należy się posługiwać "spotem" to pomiar "skoncentrowany" w większości przypadków powinien wystarczyć. Kiedy nie wystarcza, można sobie pomóc zoomem stałoświetlnym (albo zmiennoświetlnym używanym jak stałoświetlny). A jak zoom nie wystarcza (bo na przykład mierzysz już na najdłuższej ogniskowej), to rzeczywiście już tylko prawdziwy spot... albo tysiąc innych sposobów na poprawne naświetlnie. ;)

Ze spotem jest po prostu szybciej, ale nie jest niezastąpiony.

Viqy
24-11-2007, 14:10
Ja w większości sytuacji korzystam z pomiaru wielosegmentowego. Wtedy ekspozycja ustawiana jest na punkt ostrzenia z uwzględnieniem reszty kadru.

Jak mam wysoce kontrastowy obiekt i nie mam ochoty na uśrednianie pomiaru całej kompozycji włączam pomiar skupiony.

Krzychu
24-11-2007, 14:10
hmm, ok a jaki zamiast niego pomiar swiatla mozna uzyc?

A do czego tak bardzo jest Ci potrzebny spot że pytasz jaki użyć zamiast niego ?
Podejrzewam że przeczytałeś gdzieś jaki to świetny jest pomiar punktowy i szukasz zastępstwa...
Jak napisał EWG - może go częściowo zastąpić skoncentrowany. Jak naprawdę potrzebujesz spota (nie podejrzewam) to żaden inny go nie zastąpi...

remol71
25-11-2007, 11:52
A do czego tak bardzo jest Ci potrzebny spot że pytasz jaki użyć zamiast niego ?
Podejrzewam że przeczytałeś gdzieś jaki to świetny jest pomiar punktowy i szukasz zastępstwa...
Jak napisał EWG - może go częściowo zastąpić skoncentrowany. Jak naprawdę potrzebujesz spota (nie podejrzewam) to żaden inny go nie zastąpi...

Lepiej mieć niż nie mieć. To duża wada tego aparatu. Nie można jej zbywać na zasadzie, że nie jest potrzebny.

janmar
25-11-2007, 12:26
Jezeli ktos potrzebuje punktowego to mozna kupic ręczny swiatłomierz i po kłopocie ma full comfort.Niestety "full comfort" rzecz kosztowna.:)

Krzychu
25-11-2007, 12:28
Lepiej mieć niż nie mieć. To duża wada tego aparatu. Nie można jej zbywać na zasadzie, że nie jest potrzebny.

Bzdura. Przez lata wszystkie lustrzanki które miałem punktowego pomiaru nie miały i zrobiłem nimi dużo poprawnych pod względem ekspozycji zdjęć (na slajdach, bez histogramu i kart pamięci na setki zdjęć). W cyfrze, mając histogram i możliwość powtórzenia ujęcia "za darmo" jego znacznie spada jeszcze bardziej, a dla towarzystwa które pisze że "EOS xxx źle naświetla" spot jest całkowicie bez znaczenia...

michalab
25-11-2007, 23:36
* skoncentrowany (około 9% powierzchni kadru)

Przy odrobinie wysiłku da sie używać zamiast spota - albo zoom, albo podejść, a jak się nie da ani jedno ani drugie to pokombinować - np. poszukać czegoś bliżej tak samo oświetlonego. Choć nie da się ukryć, że spot daje większą wygodę.

Kolekcjoner
26-11-2007, 12:27
Jak na uzywaniu Canona EOS 400d odbija się brak pomiaru punktowego? Czy z tych ktore ma
* wielostrefowy ewaluacyjny (powiązany z dowolnym punktem AF)
* skoncentrowany (około 9% powierzchni kadru)
* centralnie-ważony uśredniający
ktoryś może go zastąpić?

Dzięki z góry za informacje.

A do czego potrzebujesz tego spota?


(...) Przez lata wszystkie lustrzanki które miałem punktowego pomiaru nie miały i zrobiłem nimi dużo poprawnych pod względem ekspozycji zdjęć (na slajdach, bez histogramu i kart pamięci na setki zdjęć). W cyfrze, mając histogram i możliwość powtórzenia ujęcia "za darmo" jego znacznie spada jeszcze bardziej, a dla towarzystwa które pisze że "EOS xxx źle naświetla" spot jest całkowicie bez znaczenia...

No mam podobne doświadczenia w tej kwestii :).

remol71
26-11-2007, 14:44
Bzdura. Przez lata wszystkie lustrzanki które miałem punktowego pomiaru nie miały i zrobiłem nimi dużo poprawnych pod względem ekspozycji zdjęć (na slajdach, bez histogramu i kart pamięci na setki zdjęć). W cyfrze, mając histogram i możliwość powtórzenia ujęcia "za darmo" jego znacznie spada jeszcze bardziej, a dla towarzystwa które pisze że "EOS xxx źle naświetla" spot jest całkowicie bez znaczenia...

Czy aby napewno to bzdura?

Krzychu
26-11-2007, 14:49
Czy aby napewno to bzdura?

Na pewno.

agaj666
02-12-2007, 13:09
TRAGEDIA!!!!! Nigdy nie używałem spota w EOS 5(analog), a teraz w 400D tez go nie mam :((((((Żadne z ok 20000 zdjęć nie nadaje się z tego powodu do oglądania:((((((( Gdzie mam je spalić? I się ze wstydu? Wybaczcie,że chociaż miałem to nie używałem , a teraz chyba wyrzucę 400d do d.....,bo chcę używać,a nie mam.....TRAGEDIA I DRAMAT !!!!!!!!!!

janmar
02-12-2007, 13:44
" W cyfrze, mając histogram i możliwość powtórzenia ujęcia "za darmo" jego znacznie spada jeszcze bardziej, a dla towarzystwa które pisze że "EOS xxx źle naświetla" spot jest całkowicie bez znaczenia...


Wiedza i doswiadczenia z kilkudziesięciu minionych w fotografii lat,nie zawsze dzialają pozytywnie w epoce fotografii cyfrowej.Tak jak pisze Krzychu powyzej:
mozliwosc korzystania z histogramów "bright i RGB" podgląd,mozliwość natychmiastowej korekty,zmieniają wagę wielu rozwiązań i metod z analogu.
Uzywając w ostatnim okresie manualnego Zenitara 16,{pejzaże ,architektura,[portret:lol: :mrgreen: ] bardzo byłem zdziwiony w jak małym stopniu odczułem brak, tak pozornie niezbednych rzeczy jak AF i pomiar swiatła jakiegokolwiek rodzaju.Historia zatoczyła znowu koło.Kiedyś zaczynałem foto grafowac bez tych udogodnień i było ok.Teraz pstrykam zenitarkiem bez nich{ale z histogramami} i jest ok.Hmm..czyżby było mozliwe życie bez AF:roll: :?:
Reasumujac spot moze byc albo nie{używam czasem} ale na pewno nie musi być,ani nie jest wykładnikiem wartości aparatu.:)