PDA

Zobacz pełną wersję : Monitory - porady, problemy itd.



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

monii
20-11-2007, 12:24
W związku z zamknięciem tematu o monitorach LCD zakłądam nowy wątek w którym mam nadzieje przestaniemy "sprzedawać" a zajmiemy się pomocą , wskazówkami jak skalibrować , jak ustawić prawidłowo itd.

wiec mam pytanko co dzieje sie z moim monitorem ( a moze to nie wina monitora )
Mam zdjęcie leżącej dziewczyny na kanapie w czarnych spodniach...tło jest czerwone.
Na spodnie i kanape wdziera sie niesamowity szum kolorowy tj czerwony. ale jak zbliże maksymalnie spodnie to ten czerwony szum znika.
I jestem głupia...nie wiem czy to wina monitora, karty graficznej (zintegrowana gerorce 6100 ) czy czegś innego :|.

drugie pytanko to jak powinna byc standardowo ustawiona jasnosc (eizo 2111W) aby obraz nie byl za ciemny za jasny. Mowie o takim naturalnym oświetleniu pokoju w dzień. ustawione mam obecnie na 43%. Powiem że nie jest tak łątwo przestawić sie z crtka...chodz wiem ze teraz monitorek duzo lepszy.

pozdrawiam

Tom01
20-11-2007, 13:41
Proponuję sprawdzić próbnikiem czy ten szum jest w pliku. Jeśli tylko na ekranie, sądzę, że to mogą być błędy w cieniach powodowane przez sam monitor. Oczywiście zakładam że sprawdzi Pani ten defekt na tym samym monitorze i innym komputerze, aby wykluczyć kartę. Jeśli winny jest monitor, proponuję następujące sposoby radzenia sobie:

1. Obciąć punkt czerni na 0,3-0,5cd/m^2. Zaletą jest zniknięcie w czerni zakresu gdzie monitor LCD zwyczajowo ma problemy.
2. Zastosować kolorymetr który ma duży zakres pomiarowy, np LMC03. Istnieje szansa, że "wyciągnie" cienie.

Tom01
20-11-2007, 13:55
Proponuję w tym wątku zadawać wszelkie pytania związane z dylematem przy zakupie, wymianie monitora. Aby zachować odpowiedni poziom i wartość dydaktyczną wątka, proszę moderatorów o wyrzucanie wszelkich postów o typowo komercyjnym charakterze, mało merytorycznych i zawierających treści ogólnie przyjęte jako niekulturalne.

Jako, że problem monitora jest w następnej kolejności po szkle i body, proponuję oba wątki o poradach i doborze przykleić.

czornyj
20-11-2007, 14:06
W związku z zamknięciem tematu o monitorach LCD zakłądam nowy wątek w którym mam nadzieje przestaniemy "sprzedawać" a zajmiemy się pomocą , wskazówkami jak skalibrować , jak ustawić prawidłowo itd.

wiec mam pytanko co dzieje sie z moim monitorem ( a moze to nie wina monitora )
Mam zdjęcie leżącej dziewczyny na kanapie w czarnych spodniach...tło jest czerwone.
Na spodnie i kanape wdziera sie niesamowity szum kolorowy tj czerwony. ale jak zbliże maksymalnie spodnie to ten czerwony szum znika.
I jestem głupia...nie wiem czy to wina monitora, karty graficznej (zintegrowana gerorce 6100 ) czy czegś innego :|.

drugie pytanko to jak powinna byc standardowo ustawiona jasnosc (eizo 2111W) aby obraz nie byl za ciemny za jasny. Mowie o takim naturalnym oświetleniu pokoju w dzień. ustawione mam obecnie na 43%. Powiem że nie jest tak łątwo przestawić sie z crtka...chodz wiem ze teraz monitorek duzo lepszy.

pozdrawiam

Naprawdę zalecam zakup karty i kabla DVI. Nie będzie to jakiś potworny wydatek - wystarczy najtańszy Radeon z pasywnym chłodzeniem wyprodukowany przez jakąś sensowną firmę (Sapphire, Asus).

Co do ustawienia jasności - po prostu wziąłbym odbitkę, postawił ją obok monitora, wyświetlił plik z którego powstała na ekranie i starał osiągnąć efekt, który nie będzie zdecydowanie jaśniejszy/ciemniejszy. Oczywiście - odbitka nie powinna leżeć w miejscu o sensownym natężeniu światła (tzn. nie kładziemy jej w cieniu, ani nie podświetlamy 500W halogenkiem)

Na jasność może też mieć wpływ ustawienie kontrastu. W monitorach CRT mieliśmy regulację luminancji czerni i bieli (potocznie kontrastu i jasności). W LCD regulacja kontrastu to sztuczny twór - kombinacja podnoszenia/obniżania jasości bieli i uwalania w jedną bądź w drugą stronę palety odcieni, dlatego najlepiej mieć ten parametr w neutralnym położeniu.

Tomasz Urbanowicz
20-11-2007, 14:10
Problem może być i taki, że jeśli ogląda się duże zdjęcie przy widoku mniejszym niż 100% to przeglądarka graficzna jakoś to aproksymuje i może być to wynikiem tegoż właśnie.
Proszę wrzucić to zdjęcie na forum.

Tom01
20-11-2007, 14:28
W LCD regulacja kontrastu to sztuczny twór - kombinacja podnoszenia/obniżania jasości bieli i uwalania w jedną bądź w drugą stronę palety odcieni, dlatego najlepiej mieć ten parametr w neutralnym położeniu.

Gwoli ścisłości, kontrast w monitorze LCD jest stały. Podnosząc jasność, proporcjonalnie podnosi się też punkt czerni. Przy dzisiejszym poziomie techniki nie ma możliwości blokowania światła w 100% przez LCD.

"Regulator" kontrastu wstępnie polaryzuje matrycę. Obcina paletę, wydłuża czas reakcji i skrajnym przypadku wygląda jak kalka techniczna nałożona na ekran. Zdecydowanie zalecam nie ruszać tego regulatora. Niestety w wielu wypadkach, jeśli ekran jest zbyt jasny, jest to jedyny sposób na wytrzymanie przy monitorze. W takim wypadku, jeśli myśli się o pracy a nie zabawie, pozostaje wymiana monitora.

Vitez
20-11-2007, 15:35
Jako, że problem monitora jest w następnej kolejności po szkle i body, proponuję oba wątki o poradach i doborze przykleić.

Wybacz, ale z doświadczenia czytania tego forum następnym dylematem po szkle i body jest... karta pamięci :roll: .

Tom01
20-11-2007, 15:36
Wybacz, ale z doświadczenia czytania tego forum następnym dylematem po szkle i body jest... karta pamięci :roll: .

He, he.. no tak, potem jeszcze kable i dysk. :wink: Nie chodzi mi o dylemat nabywcy, a miejsce problematyki monitorowej w fotografii.

Chcąc przedstawić proces rejestracji i obróbki obrazu, należy przyjąć, ze obiektyw rzuca obraz na przetwornik/film, on go rejestruje, monitor wyświetla, a lab/drukarka drukuje. To są zasadniczo 4 główne etapy, gdzie obraz może być poddany największym niekontrolowanym zniekształceniom w stosunku do oryginału.

monii
20-11-2007, 15:48
http://www.bdibdus.ovh.org/

na tej stronie zamieściłam 2 zdjęcia zrobione Print SC.... w zakładce szum

zdjęcie mniej przybliżone ma czerwony szum i to niezły (moze na tak małym obrazku tego dokładnie nie widać)

a zdjęcie w zbliżeniu takiego szumu już nie ma..

i o co chodzi :/

ps. To moja "robocza stronka" nie prawdziwa :D

pozdrawiam i dzieki za porady...przeczytam jeszcze ze 2 razy i może cos zrozumiem :)

Tomasz Urbanowicz
20-11-2007, 15:54
Wydaje mi się że to wynik aproksymacji/interpolacji programu graficznego widoku mniejszego niż 100%.

Tom01
20-11-2007, 15:56
Oglądam to teraz na wyjątkowo paskudnym ekranie laptopa i chyba widzę czerwony zafarb na spodniach. Wieczorem rzucę okiem na profesjonalnym, będzie pewność.

monii
20-11-2007, 15:58
Będe wdzięczna .. jak ktoś mi pomoże i wyjaśni dokładnie co to jest i jak się tego pozbyć :)

pozdrawiam

Antonina2
20-11-2007, 17:47
Będe wdzięczna .. jak ktoś mi pomoże i wyjaśni dokładnie co to jest i jak się tego pozbyć :)

pozdrawiam

Witam
Jeśli chcesz to wyślij do mnie to zdjęcie z szumem sprawdzę na moim monitorze mamy prawdopodobnie takie same mój to S2111W
P.S
Co do jasności to zależy przy której aplikacji ale jeśli przy zdjęciach to jasność mam na 100% Temperatura K OFF , Gamma 2.6 , saturacja 0 , Hue 0 ,Gain , czerwony 97 zielony 94 , niebieski 99. tak mi wyszło przy użyciu kalibratora EyeOne i zdefiniowane pod Custom używane tylko przy programach graficznych do tekstu i www używam 38% jasność. Masz zainstalowany ScreenManager ? Jeśli nie to zainstaluj doba rzecz automatycznie będzie Ci przerzucać w zależności od programu w którym akurat pracujesz
Pozdrawiam

trampek
20-11-2007, 18:35
A ja jako amator w tej kwesti musze kupic monitor do zdjec. Mam do wydania 1300zl i chce zeby mial przynajmniej 19 cali. PROSZE POMOZCIE !!! Chce tylko wiedziec nazwe i model i tyle. niestety nie mam czasu zeby szukac po sieci odpowiedzi co i jak...

Moze jakis z takiego wyszukiwania. (http://www.allegro.pl/search.php?string=PVA+&category=4371&description=1&country=1&location_radio=2&state=0&st=gtext&order=t&buy=1&listing_sel=2&listing_interval=7&price_from=&price_to=1300)

Tom01
20-11-2007, 18:48
19" i 1300 zł to monitory wyłącznie hipermarketowe. Ich przydatność do czegokolwiek jest dyskusyjna.

monii
20-11-2007, 19:44
Antonina2

Dzięki za rady..mamy ten sam monitorek. Przyznam że spłukałam sie całkowicie na jego zakup i na razie płatna kalibracja nie wchodzi w grę.

Ustawilam dokladnie tak samo..i zobaczymy jak będzie.
Powiem szczerze że zaskoczyło mnie brak temperatury barwowej...aczkolwiek w trybie PICTURE też jest na off.

zdjecie chetnie przesle ale raw ma 11 MB ..moze podeslij mi na priva maila swojego ..bede wdzieczna :)

Aha zainstalowalam screen managera...ale na razie dokłądnie nie wiem jak to działa itd. Przyznam że mam ostatnio sporo zajęć i jak tylko odpalam instrukcje eizo po angielski to trace cierpliwość i zaraz musze robić coś innego :(

pozdrawiam

Tomasz Urbanowicz
20-11-2007, 19:50
Ustawienie 100% jasności to IMO hardcore ...
No i gamma 2,6? W idealnych warunkach powinno być (dla PC) 2.2. Kalibrator poradzi sobie i gammą 3.0 ustawioną na monitorze, bo sprowadzi do poprawnej krzywej (w zasadzie wypadkowej prostej).
Proponuję ustawić 2.2.

monii
20-11-2007, 19:55
tez mi sie tak wydawało na początku bo po CRTku to oczy mi przy tym lcd wysiadały..ale w ustawieniach fabrycznych na trybie PICTURE jasność jest też 100%. Oczywiście gdy siedze przy zapalonym świetle.

Porażką jest natomiast fabryczne ustawienie eizo na TEKST...nie dość że ciemno to i żółto....

pozdrawiam

Antonina2
20-11-2007, 20:01
E-mail poszedł na PM co do Managera to tak podłącz kabel USB jeśli jeszcze jest nie podłączony po otwarciu SM zaznacz Activate Auto FineContrast w oknie Application Selection wyświetla Ci się aktualnie otwarty program np. Masz otwartego PS Wyświetla sie w tym oknie PHOTOSHOP w oknie poniżej wybierz z którego trybu ma korzystać u mnie jest CustomMode jak wybierzesz zrób Register przy okienku Application Selection i tak dalej z innymi programami w oknie If unregistered application zaznacz Tex mode na tym trybie będą pracować te inne nie sklasyfikowane i to na tyle
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Skorzystałam z rady Tomasza ustawiłam jasność na 90% i gamme 2.2 zmieniło się troszku kolory a więc tak
Czerwony 98%
Zielony 94%
Niebieski 100%
Tak wyglądają te miarki od kalibratora po takim ustawieniu
http://img3.imagebanana.com/img/xcuxtx9z/_DSC8986.jpg

Tom01
20-11-2007, 21:47
Co do jasności to zależy przy której aplikacji ale jeśli przy zdjęciach to jasność mam na 100% Temperatura K OFF , Gamma 2.6 , saturacja 0 , Hue 0 ,Gain , czerwony 97 zielony 94 , niebieski 99.

Wartości poniekąd dziwne. Przy takich nastawach obraz jest skrajnie oczojebny i przekontrastowany. Również podbicie kanału niebieskiego powoduje odjazd temperatury w górę i jeszcze optyczne zwiększenie jaskrawości. Jeśli już, to trzeba zmniejszyć jego udział w porównaniu do pozostałych, bo nominalnie ma tendencję do ochładzania. Fabryczna gamma jest o oczko wyższa niż wynika z nastawy i neutralnie jest przy zadanej 2.0.

Uważam, że w Pani przypadku kalibracja jest niepoprawna. Może we własnościach karty są jakieś czary? Albo jakiś gamma loader?

Antonina2
20-11-2007, 22:10
Uważam, że w Pani przypadku kalibracja jest niepoprawna. Może we własnościach karty są jakieś czary? Albo jakiś gamma loader?

To przy jakich parametrach zrobić kalibrację ?
Sterownik od karty jest ustawiony na Defaullts krzywa prosta w zakładce od karty w oknie Color Management mam tylko ten profil który robi kalibrator

Tom01
20-11-2007, 22:15
To przy jakich parametrach zrobić kalibrację ?

6500K, 2,2, 100cd/m^2. W praktyce na takich monitorach zawsze trzeba było zmniejszyć gammę zadaną, udział niebieskiego, no i jasność.

Wynik jest taki (dla przypadkowego egzemplarza):

https://canon-board.info/imgimported/2007/11/EizoS2111W-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/EizoS2111W.jpg)

Antonina2
20-11-2007, 22:46
6500K, 2,2, 100cd/m^2. W praktyce na takich monitorach zawsze trzeba było zmniejszyć gammę zadaną, udział niebieskiego, no i jasność.

Wynik jest taki (dla przypadkowego egzemplarza):
http://monitory.mastiff.pl/temp/EizoS2111W.jpg

Zrobiłam tak jak Pan napisał K6500 gamma 2,2 ale i tak nadal niebieski jest ustawiony na większą wartość w porównaniu z pozostałymi dwoma kolorami czerwony 94, zielony 90,niebieski 95 może gdyby pobawić się tymi sześcioma kolorami?

Tom01
20-11-2007, 22:50
Zrobiłam tak jak Pan napisał K6500 gamma 2,2

Proszę pokazać wykres krzywych profilowania.

Antonina2
20-11-2007, 22:58
Proszę pokazać wykres krzywych profilowania.
Nie mam ;) to jest wersjaEyeOne LT więc nie wiem czy ma taką opcję jeśli tak to nie widzę, jest pokazana krzywa w pomocy ale jak ją wywołać po kalibracji to nie mam pojęcia :(
http://img103.imageshack.us/img103/1038/screenshot001me3.jpg

Tom01
20-11-2007, 23:07
Jeśli ten wykresik pod "Help" dotyczy Pani monitora, to sugeruję nie bawić się ustawianiem punktu bieli byle jak. Nie znam na tyle Mach3 w wersji LT i szczerze mówiąc nie bardzo chcę teraz rozkalibrowywać system, żeby to sprawdzić. Może w wolnej chwili zainstaluję na jakimś sprzęcie i sprawdzę. Póki co proponuję dokładnie wg wskazań profilera regulować monitor. Nie jest możliwe, bez dużych błędów obsługującego, uzyskać tak zły efekt.

#Monii
Na Pani zdjęciach są czerwone artefakty jak choroba.

Antonina2
20-11-2007, 23:16
Ta krzywa pod napisem HELP zawsze tak pokazuje bez względu jak by ustawić monitor to jest pewnie przykład, natomiast nie mam pojęcia czy jest możliwość w tym kalibratorze wyświetlić tę właściwą

monii
20-11-2007, 23:21
Tom01
#Monii
Na Pani zdjęciach są czerwone artefakty jak choroba.

czyli co powinnam zrobić?

Jeśli chodzi o spodnie to gdy zbliżam ten efekt mija ...

ALe w cieniach np włosów... widzę kwadraciki. Czy to wina karty graficznej?

Tom01
20-11-2007, 23:24
Ta krzywa pod napisem HELP zawsze tak pokazuje bez względu jak by ustawić monitor to jest pewnie przykład, natomiast nie mam pojęcia czy jest możliwość w tym kalibratorze wyświetlić tę właściwą

Hm.... nie podam Pani gotowej recepty co jest nie tak. Ja użyłbym po prostu odpowiedniego kalibratora do tego monitora (LMC03), i efekt byłby poprawny bez walki. To skomplikowany monitor, nie jest tak banalnie poprawnie go wyregulować. Główne cechy rozkładające kolorymetry do punkt czerni 0,08 cd/m^2 przy jasności kalibracyjnej 80-120cd/m^2, własna korekcja funkcji gamma, skomplikowana regulacja punktu bieli.


czyli co powinnam zrobić? Jeśli chodzi o spodnie to gdy zbliżam ten efekt mija ...

Zdjęcie jest źle zrobione/przygotowane. Udział czerwonego na jeansach jest około 70% przy pozostałych 50-60%. Ewidentna dominanta.

Antonina2
20-11-2007, 23:46
Przywróciłam monitor do ustawień fabrycznych i i kolory były ustawione w następujący sposób czerwony 94 zielony 94 niebieski 100% aby wyrównać wskaźniki od kalibratora trzeba było podbić czerwony do 98 a zielony został 94. Dodam że przy przełączaniu między Pikture mode a Custom nie ma różnicy w wyświetlanych kolorach jedynie w cieniach jest jaśniej na custom po kalibracji ?
Co do kalibratora wezmę go ale dopiero po zimie bo wyskoczyło mi w tym momencie sporo wydatków
Pozdrawiam

monii
20-11-2007, 23:52
proszę mi wybaczyć ale troche nie rozumiem...

zdjęcie na 66,7 % zbliżeniu posiada czerwone plamki na spodniach ( RAW) na ustawieniach auto

gdy zbliżam na 100% plamki znikają.

Co to ma wspólnego z ustawieniami?
Te czerwone zafarby najbardziej widoczne są na 66,7 .

Zapisuję zdjęcie w jpg (nie ruszam ustawień z RAWa) oglądam i mam podobną sytuację..

Tom01
21-11-2007, 00:06
Przywróciłam monitor do ustawień fabrycznych i i kolory były ustawione w następujący sposób czerwony 94 zielony 94 niebieski 100%

To jest w bezpośredni sposób związane z temperaturą bieli. Nie ma sensu sugerować się nastawami kanałów, a skupić się na punkcie bieli.

Antonina2
21-11-2007, 00:10
To jest w bezpośredni sposób związane z temperaturą bieli. Nie ma sensu sugerować się nastawami kanałów, a skupić się na punkcie bieli.
Ok zaczekam do jutra na słońce dzisiaj i tak przy moich lampkach nie skalibruję kalibratora do tego światła i moich zielonych ścian i zacznę wszystko od początku :( pobawię się tym balansem bieli zobaczymy
Pozdrawiam

Tomasz Urbanowicz
21-11-2007, 08:08
Czy ten kalibrator pozwala na prekalibracje monitora?
Tzn. pomaga przy ustaleniu punktu bieli (6500K) i jasność (80-120 cd/m2) na samym monitorze?
Pytam, bo przykładowo Spyder2Express nie pozwala na taką prekalibracje.
Ja na swoim EZIO (inny model) mam ustawioną podajrze jasność na 38% - kalibracja na 115 cd/m2.

Antonina2
21-11-2007, 11:45
Czy ten kalibrator pozwala na prekalibracje monitora?
Tzn. pomaga przy ustaleniu punktu bieli (6500K) i jasność (80-120 cd/m2) na samym monitorze?
Pytam, bo przykładowo Spyder2Express nie pozwala na taką prekalibracje.
Ja na swoim EZIO (inny model) mam ustawioną podajrze jasność na 38% - kalibracja na 115 cd/m2.

Witam napisze wszystkie kroki jakie robię to o co pytasz to pokazuje ale dla światła w pokoju

Najpierw ustawiasz parametry
u mnie to było tak
White point (6500)
Gamma 2,2
następny krok to kalibracja kalibratora zakłada się taką białą jak by osłonkę i wciska kalibrate,
po tym przykładasz do monitora z tą osłonką w stronę pomieszczenia i znowu wciskasz measure po tym pokazują się dwie skale takie jak na zdjęciu które tu wstawiłam z kanałami Color Temperature K i Illuminace LUX u mnie pokazało 5100 K i 138 Lux
następna czynność to ustawienie kontrastu a że nie ma tego ustawieniach w monitorze to ustawiam jasnością i skala pokazuje na( 0 ) środku między jasnością 90% a 100% jeśli zejdzie się poniżej 90% to miernik gwałtownie spada na minus
po tym u stawiasz kanały koloru i na koniec wyświetlają się kwadraciki z różnymi kolorami trwa to około 5 min koniec to tylko zapis profilu

Pozdrawiam

Tomasz Urbanowicz
21-11-2007, 11:56
To nie tak :)

Ustaw parametry zadane w programie do kalibracji:
Jasność: 80-120 cd/m2 (ja mam np. 115 cd/m2)
Gamma: 2.2
Temperatura: 6500K

Nie wybieraj opcji z pomiarem otoczenia (napewno jest możliwość tego wyłączenia) bo IMO jest to bez sesnu :) (raz że nie jest to dokładne, dwa tylko wytrawni wyjadacze kalibracji którzy wiedzą z "czym to się je" mogą sobie na to pozwolić).
Jak zmierzy otoczenie to nie ma czemu się dziwić że będzie próbował skalibrować do np. 200 cd/m2, nie mówiąc o tym jaką przyjmię temperaturę :)

Tom01
23-11-2007, 13:50
Nie wybieraj opcji z pomiarem otoczenia

Tomek ma zupełną rację. Zabawa luksomierzem ma na celu oszacowanie przydatności oświetlenia w pomieszczeniu do pracy polegającej na ocenie wydruków, fotek, proof'ów. Monitora, broń Boże, nie ustawia się na wzór pomieszczenia. Jedyny warty uwagi związek polega na skorelowaniu jasności pomieszczenia z jasnością monitora. Czym ciemniej w pomieszczeniu, tym ciemniej kalibrujemy monitor. Oczywiście jeśli ktoś chce, może się doktoryzować z wpływu oświetlenia na ocenę i komfort pracy przy monitorze, oraz percepcję barw przy różnych zestawach temperatura_otoczenia/temperatura_monitora. Bezsprzecznie taka zależność istnieje, ale w sytuacji jeśli mamy fundamentalne problemy z kolorem i jasnością monitora, dajmy sobie spokój.

MarcinekP
23-11-2007, 14:07
A ja jako amator w tej kwesti musze kupic monitor do zdjec. Mam do wydania 1300zl i chce zeby mial przynajmniej 19 cali. PROSZE POMOZCIE !!! Chce tylko wiedziec nazwe i model i tyle. niestety nie mam czasu zeby szukac po sieci odpowiedzi co i jak...

Moze jakis z takiego wyszukiwania. (http://www.allegro.pl/search.php?string=PVA+&category=4371&description=1&country=1&location_radio=2&state=0&st=gtext&order=t&buy=1&listing_sel=2&listing_interval=7&price_from=&price_to=1300)


Kup Eizo S1931 - 1300 netto , możliwe że kupisz. Naprawde do amatorskich zastosowań super
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Tom01
#Monii
Na Pani zdjęciach są czerwone artefakty jak choroba.

czyli co powinnam zrobić?

Jeśli chodzi o spodnie to gdy zbliżam ten efekt mija ...

ALe w cieniach np włosów... widzę kwadraciki. Czy to wina karty graficznej?

Myślę, że to w 99% wina programu. Czy nie używasz przypadkiem GIMPA....

kamilos
28-11-2007, 02:31
witam,

ośmielę się zapytać :) mam nadzieję że dostanę odpowiedź :)

szukam monitora, koniecznie musi być 1920x1200 i w cenie do 3000zł :) zastosowanie grafika 2D. najbardziej mi zależy na tym aby jednokolorowe (pełnoekranowe) tło było widoczne jako jednolite tło a nie gradient zaciemniony na dole i górze :) odwzorowanie kolorów również dość istotne.

jaki model moglibyście polecić oraz dlaczego?

pozdrawiam,
Kamil

Tom01
28-11-2007, 11:08
najbardziej mi zależy na tym aby jednokolorowe (pełnoekranowe) tło było widoczne jako jednolite tło a nie gradient zaciemniony na dole i górze :)

W najbardziej uciążliwej wersji, wystarczy że nie będzie to monitor z TN, choć duże monitory z PVA też nie mają idealnych kątów. Nie dość że zmienia się luminancja to i kolor.


odwzorowanie kolorów również dość istotne.

To już zależy od kryterium jakościowego. Jak bardzo istotne?

kamilos
29-11-2007, 01:06
W najbardziej uciążliwej wersji, wystarczy że nie będzie to monitor z TN, choć duże monitory z PVA też nie mają idealnych kątów. Nie dość że zmienia się luminancja to i kolor.
Godzę się z faktem że za taką cenę nie będę miał super jakości ale duży obszar roboczy jest ważniejszy niż lekko ciemniejsze brzegi.


To już zależy od kryterium jakościowego. Jak bardzo istotne?
Na pewno nie będę obrabiał fotek do druku w gazetach itp. a więc 100% odwzorowanie nie jest konieczne.

Ma to być monitor na którym przygotuję grafikę pod www oraz zdjęcia do zrobienia papierowych odbitek w labie.

Przeglądając ofertę komputronika:
24" LG Flatron L245WP BN
http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/LG/20_i_wieksze/24_LG_Flatron_L245WP_BN/pelny,id,42270/

Co o nim sądzicie?

Tom01
29-11-2007, 01:33
Godzę się z faktem że za taką cenę nie będę miał super jakości ale duży obszar roboczy jest ważniejszy niż lekko ciemniejsze brzegi.

Uważam, że waga powinna być zastosowana odwrotnie. Lepiej mieć mniejszy i jako tako wyświetlający kolory niż duży byle jak.


Na pewno nie będę obrabiał fotek do druku w gazetach itp. a więc 100% odwzorowanie nie jest konieczne.

Piszą ludzie o procentach w odwzorowaniu koloru, bez urazy, ale chyba tylko po to aby uspokoić własne samopoczucie. Wszak nie kupuję 100, ale jednak 90%. Do tego, bierze się często, sprzęt zapewniający minimalne wymagania jakościowe, jako odnośnik ze "100% odwzorowania". Jak w tym, pożal się Boże, opisie "S1931 dla profesjonalistów". Subiektywnego kryterium akceptowalności defektów kolorystycznych nie da się przełożyć na liczbę procentów. Jednak są pewne normy obiektywne. Mierzalne. W cenie 3 tys zł po prostu nie ma monitorów o podanych przez Pana kryteriach, nawet traktowanych bardzo liberalnie. Jest tylko słaba koreańska masówka. Za rzeczoną kwotę można co najwyżej mówić o przyzwoitej 20-tce. Wcale nie bardzo dobrej, tylko stanowiącej rozsądne, w naszych realiach rynkowych, optimum pomiędzy ceną a błędami obrazu. Niestety nadal takiej, w której przedmiotowe "100% odwzorowanie" jest tylko pobożnym życzeniem.

kamilos
29-11-2007, 01:52
Piszą ludzie o procentach w odwzorowaniu koloru, bez urazy, ale chyba tylko po to aby uspokoić własne samopoczucie. Wszak nie kupuję 100, ale jednak 90%. Do tego, bierze się często, sprzęt zapewniający minimalne wymagania jakościowe, jako odnośnik ze "100% odwzorowania". Jak w tym, pożal się Boże, opisie "S1931 dla profesjonalistów". Subiektywnego kryterium akceptowalności defektów kolorystycznych nie da się przełożyć na liczbę procentów. Jednak są pewne normy obiektywne. Mierzalne. W cenie 3 tys zł po prostu nie ma monitorów o podanych przez Pana kryteriach, nawet traktowanych bardzo liberalnie. Jest tylko słaba koreańska masówka. Za rzeczoną kwotę można co najwyżej mówić o przyzwoitej 20-tce. Wcale nie bardzo dobrej, tylko stanowiącej rozsądne, w naszych realiach rynkowych, optimum pomiędzy ceną a błędami obrazu. Niestety nadal takiej, w której przedmiotowe "100% odwzorowanie" jest tylko pobożnym życzeniem.
źle użyłem terminu 100%, przepraszam. chodziło mi o to że nie potrzebuje monitora na którym będę mógł zobaczyć prawie identyczne kolory jak na żywo bądź na profesjonalnie wydrukowanej odbitce.

a co Pan sądzi o tym LG na matrycy MVA i rzekomych 16,8mln kolorów?

Tom01
29-11-2007, 02:04
źle użyłem terminu 100%, przepraszam. chodziło mi o to że nie potrzebuje monitora na którym będę mógł zobaczyć prawie identyczne kolory jak na żywo bądź na profesjonalnie wydrukowanej odbitce.

Nie ma za co przepraszać, bez przesady.

Jest całkowicie pewne, że na żadnym monitorze 24" za 3 tys zł nie zobaczy Pan tego co się wydrukuje z dobrej jakości drukarce, a o poprawnym pokazaniu koloru i jasności z pliku nie mówiąc. Przy tej przekątnej i kryteriach cena wyniesie około 5 do 8 tys zł. Wówczas tak. Przy przygotowaniu do labu klasy popularnej, można osiągnąć wizualną zgodność, będzie to jednak zasługą niskiej jakości samej maszyny, ściślej małej przestrzeni barwnej. Złudzenie poprawności będzie tym większe, gdyż zdjęcia zazwyczaj są bogate kolorystycznie i elementy błędne będą niknąć. Odwrotnym przypadkiem są np fotografie ślubne, gdzie nie ma co niknąć w bogactwie kolorystyki a rozpiętość jasności jest bardzo duża i na dodatek w skrajach zakresu są podmioty fotografii. Wówczas widać jak na dłoni wszelkie defekty.


a co Pan sądzi o tym LG na matrycy MVA i rzekomych 16,8mln kolorów?

Matryca nie czyni monitora. Powtarzam to z uporem maniaka. Trzeba ją wysterować. Podobnie jak dłuto samo nie wyrzeźbi dzieła, trzeba nim pokierować. Matryca to element wykonawczy, są lepsze, gorsze, ale to od sterowania zależy co się z niej wyciśnie.

LG nie ma w ofercie żadnego monitora z 10 bitowym sterowaniem lub szerszym. Oznacza to, że wszystkie monitory tej firmy maja typowe przypadłości techniki LCD, wynikające z zasady działania samego wyświetlacza. Nie ma żadnych sposobów na uniknięcie ich, sterując wyświetlaczem 1:1, czyli opis_koloru_na_karcie = opis_koloru_na_monitorze.

kamilos
29-11-2007, 15:35
LG nie ma w ofercie żadnego monitora z 10 bitowym sterowaniem lub szerszym. Oznacza to, że wszystkie monitory tej firmy maja typowe przypadłości techniki LCD, wynikające z zasady działania samego wyświetlacza. Nie ma żadnych sposobów na uniknięcie ich, sterując wyświetlaczem 1:1, czyli opis_koloru_na_karcie = opis_koloru_na_monitorze.
z tego co zauwazylem to ta 24" panorama to jedyny (albo jeden z nielicznych) monitor na MVA jaki ma LG? czy on tez ma ta przypadlosc o ktorej Pan pisze? jesli tak to co powinen miec monitor aby przyczepic mu naklejke "dobry"?

Tom01
30-11-2007, 01:16
z tego co zauwazylem to ta 24" panorama to jedyny (albo jeden z nielicznych) monitor na MVA jaki ma LG? czy on tez ma ta przypadlosc o ktorej Pan pisze? jesli tak to co powinen miec monitor aby przyczepic mu naklejke "dobry"?

Przecież wszystko już opisałem wyżej.

1. Tak, monitory LG bez wyjątku mają grube defekty z racji swej konstrukcji.
2. Dobry monitor ma 10 bitowy kolor (lub szerszy). To podstawowy wymóg.

minek
30-11-2007, 15:34
Przeglądając ofertę komputronika:
24" LG Flatron L245WP BN
http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/LG/20_i_wieksze/24_LG_Flatron_L245WP_BN/pelny,id,42270/

Co o nim sądzicie?

Oprócz tego co napisano, mi się w oczy rzuciło to:
cyfrowe złącze DVI: nie

monii
30-11-2007, 15:45
apropo złącza...

kilka osób mi mówilo (takich co interesuje sie sprzetem, muzyka , kabelkami itd..).nawet sprzedawcy w sklepie komputronik

Ze wyjście cyfrowe wcale nie poprawia jakości itd... ze wystarczy dobry kabel.

Jak podłaczylam swoje eizo do karty zintegrowanej bylo nieostro...wiec sie załamalam ze czeka mnie zakup karty graficznej... Przyszedł kolega i raz dwa trzy ustawil mi w eizo cos tam.... i mam ostro i ładnie..

A wszyscy pisali ze czeka mnie wymiana karty graficznej.


pozdrawiam.

Tom01
30-11-2007, 16:47
apropo złącza...
Ze wyjście cyfrowe wcale nie poprawia jakości itd... ze wystarczy dobry kabel.

W teorii nie ma różnicy jak podajemy sygnał do monitora. Ma być ostry. Na analogu nawet będą płynniejsze przejścia tonalne, bo przetwornik D/A pracuje 10 bitowo.

W praktyce, ze świecą trzeba szukać karty, która da ostry, poprawnie wyfiltrowany obraz na analogu. Matrox tak, tajwańskie nie. Większość kart da większe lub mniejsze rozmycie widoczne szczególnie na krawędziach fontów. Można sprawę łatać, przez "dostrojenie" monitora do kiepskiego sygnału, ale to półśrodek.

monii
30-11-2007, 19:59
Nie wiem teraz jak ta funkcja nazywa sie w eizo ale mozna ustawiać ostrość tak ze np. boki sa rozmyte a środek ostry ..lub odwrotnie srodek rozmyty a boki ostre ( i ja wlasnie mialam ten drugi przypadek zaraz po podlaczeniu monitora)

Ale kolega szybciutko ustawil mi ten parametr i naprawde mam teraz ostry obraz wszedzie . Karta zintegrowana geforce 6100 ...
Teraz tylko kalibracja i bedzie ok.

A z monitorka jestem zadowolona..sporo fotek obrobilam na nowo bo wyszly niezłe niedociagniecia z obrobki na starym crtku.


pozdrawiam.

Tom01
30-11-2007, 21:28
Nie wiem teraz jak ta funkcja nazywa sie w eizo ale mozna ustawiać ostrość tak ze np. boki sa rozmyte a środek ostry

Przesunięcie fazy.

adamtg
01-12-2007, 12:53
Nie miałem czasu przeczytać całości, ale może być ciekawe:Kalibracja monitora - niezbędnik programowy (http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Kalibracja-monitora-niezbednik-programowy,wid,9443792,wiadomosc.html?rfbawp=11965 05841.010&ticaid=14eb4)

swiderski
01-12-2007, 14:51
Żeby nie zakładać nowego wątku napiszę tutaj:
potrzebuję "na już" kupić monitor 19". Wszystko byłoby ok, gdyby nie to że wydatek jest kompletnie nieplanowany w budżecie, stąd musi być tani. Skłaniam się ku 2 monitorom:
http://allegro.pl/item275297246_monitor_lcd_eizo_l767_z_19_matryca.h tml
oraz
http://allegro.pl/item275913993_monitor_lcd_19_hp_l1925_bez_zadnych_ wad_.html

Nie spodziewam się, że to jakieś cuda techniki, ale cóż - na nic innego mnie w tej chwili nie stać. Wydaje mi się, że lepiej kupić coś lepszego w dobrym stanie (i jeszcze gwarancją), niż nowy "monitor z biedronki" :roll: To Eizo to naprawdę Eizo czy tylko logo przyprawione jakiemuś wynalazkowi?

Tom01
01-12-2007, 17:07
To Eizo to naprawdę Eizo czy tylko logo przyprawione jakiemuś wynalazkowi?

To naprawdę Eizo i to niezłe. O ile to sprawny egzemplarz.

swiderski
02-12-2007, 14:29
To naprawdę Eizo i to niezłe. O ile to sprawny egzemplarz.

Czy są jakieś szczególne punkty, na które należałoby zwrócić uwag przy zakupie? Zrobić mu jakiś test zaraz po wyjęciu z paczki? Będę go kupował poprzez allegro, więc oględziny w sklepie niestety nie wchodzą w grę.

EDIT:
Znalazłem jeszcze takie cudo:
http://allegro.pl/item273356781_eizo_l_568_bez_bad_pixeli_pivot_1000 _1_gw_fv_.html
Może warto zaoszczędzić te 200zł i zadowolić się 17"? Ten ma chyba lepsze parametry...

Tom01
02-12-2007, 15:23
Czy są jakieś szczególne punkty, na które należałoby zwrócić uwag przy zakupie? Zrobić mu jakiś test zaraz po wyjęciu z paczki? Będę go kupował poprzez allegro, więc oględziny w sklepie niestety nie wchodzą w grę.

Zakup kota w worku. Monitory z rynku wtórnego to ryzykowny zakup. Nie widzi mi się bez sprawdzania przed zakupem. W swojej praktyce używanych monitorów w dobrym stanie widziałem zaledwie tyle, że starczyłoby palców jednej ręki, aby je policzyć. 99,9% to mniej lub bardziej wadliwe.


Może warto zaoszczędzić te 200zł i zadowolić się 17"? Ten ma chyba lepsze parametry...

Po czym Pan wnioskuje że L568 ma lepsze parametry niż L767? Jeśli po "parametrach" to nic bardziej mylnego.

Dzygit-Dublin
02-12-2007, 15:25
witam

To i ja sie podepne , kiedys czytalem jakies 2 lata temu forum lcd i kupilem 20gxw2 (czy cos takiego jestem w pracy wiec nie powiem ) NEC ale w miare postepu interesuje mnie zmiana na Eizo nie na Coloredge bo to juz ponad sily finansowe na ten miesiac i ciezko go znalesc gdzie kolwiek.
Pytanie brzmi ktory
1 Eizo 24" FlexScan S2431W-BK
2 Eizo 24" LCD FlexScan S2411W-BK
3 Eizo 24" LCD FlexScan HD2441W-TS (ma hdtv wejscie nie wiem po co ale ma )

ktory z tych byscie wybrali
Dzieki za odp Darek

Tom01
02-12-2007, 15:32
interesuje mnie zmiana na Eizo nie na Coloredge bo to juz ponad sily finansowe na ten miesiac i ciezko go znalesc gdzie kolwiek.
Pytanie brzmi ktory
1 Eizo 24" FlexScan S2431W-BK
2 Eizo 24" LCD FlexScan S2411W-BK
3 Eizo 24" LCD FlexScan HD2441W-TS (ma hdtv wejscie nie wiem po co ale ma )

Jeśli do foto, to S2411W, a właściwie model który go zastępuje. 14 grudnia do kraju przyjedzie najnowsza, szerokogamutowa edycja tego monitora, oznaczona SX2461W.

Dzygit-Dublin
02-12-2007, 15:39
sie ma
dzieki za odp Tom01
Eizo 24" LCD FlexScan S2411W-BK (http://www.komplett.ie/k/ki.aspx?sku=331115) mozna miec za ok 1200 euro + przesylka zob ile bedzie za
SX2461W - 14-sty hmm mialo byc pod choinke :)
Rozgladalem sie tez na appla 30" ale narzekania sa na niego wiec za ta kase mozna miec kompa calego lub np Imac 24"


bede poszukiwal tego modelu

pozdrawiam Darek

edit

70-200 2,8 bez is

pozdrawiam

Tom01
02-12-2007, 15:41
bede poszukiwal tego modelu

Nie trzeba szukać. 14.12 będzie. Wystarczy zamówić :-).

PS. Ta 70-200 na sprzedaż to jaka wersja?

Dzygit-Dublin
02-12-2007, 16:07
Jak by bylo gdzie to bym juz dzis zamowil ,ale tu jest troche inaczej idziesz do sklepu chcesz zeby ci sprowadzili np lapa niestety tylko co w oferce reszta ich nie interesuje tak mialem jak kupowalem lapa.
Wiec zostaje online shop tylko jakis dobry lub ebay.
Kupilem ostatnio 35l swietne szklo ogolnie znane tylko ze na moim zamiast ringu metalowego z napisem ustrasonic ble ble ble 35mm 1,4 jest 24mm 1,4 na obudowie jak wol jest 35mm, czas oczekiwania 2 tyg bo canon musi zob to osobiscie .
Wiec nie jest tak do konca rozowo ze wszystkim , na 16 grudnia Race of Champion zostaje bez 35 czyli Londyn i zwiedzanie tylko z tele :(
I nic sie na to nie poradzi , a chcialem dac im zarobic glupi jestem teraz tylko ebay zakupy body to juz sklep.

Pozdrawiam Darek

Sorry za OT

swiderski
02-12-2007, 16:27
Zakup kota w worku. Monitory z rynku wtórnego to ryzykowny zakup. Nie widzi mi się bez sprawdzania przed zakupem. W swojej praktyce używanych monitorów w dobrym stanie widziałem zaledwie tyle, że starczyłoby palców jednej ręki, aby je policzyć. 99,9% to mniej lub bardziej wadliwe.



Po czym Pan wnioskuje że L568 ma lepsze parametry niż L767? Jeśli po "parametrach" to nic bardziej mylnego.

W takim razie zdecyduje się na Eizo L767. Mam nadzieję, że trafie na mniej wadliwy egzemplarz (skoro nie mam co marzyć o sprawnym ;) ). Bardzo dziękuję za pomoc.

Tom01
02-12-2007, 16:39
W takim razie zdecyduje się na Eizo L767. Mam nadzieję, że trafie na mniej wadliwy egzemplarz (skoro nie mam co marzyć o sprawnym ;) ). Bardzo dziękuję za pomoc.

Jeśli mogę pomóc, znam chłopaków z Device. Proszę mnie zagadnąć w pn w pracy, możemy sprobować wybrać Panu coś z sensem, z tego co jest.

Antolll
02-12-2007, 19:17
Też mam pytanie co do monitorów. Korzystam z laptopa i co niose zdjecia do labu to sie dziwie jak je obrobiłem. Chciałbym teraz LCD najlepiej 20-24 cale, 1500-2000zl, nie musi byc genialny, tylko chociaz musi miec mozliwosc jakiejs korekty w zaleznosci od tego co drukarka, ktora tez kupie bedzie mi wypluwac. Czy da sie pracowac na CS3 tak, żeby kontrast, nasycenie i balans bieli były mniej wiecej (chodzi mi o coś lepszego niż laptop) ok?

Z allegro:
http://www.allegro.pl/item271971108_ideal_dell_2405fpw_czarny_elegancki_ nowoczesny.html
http://www.allegro.pl/item277202304_iiyama_lcd_24_prolite_b2403ws_b1_3ms .html
http://www.allegro.pl/item271935053_dell_monitor_lcd_e228wfp_22_wide_now y_3lata.html

coś o takim stosunku cena-wielkośc by mi odpowiadało, co sie najbardziej nadaje?
PS - tylko do photoshopa, nie gram, nie ogladam filmow na kompie.

Tom01
02-12-2007, 23:35
LCD najlepiej 20-24 cale, 1500-2000zl, nie musi byc genialny, tylko chociaz musi miec mozliwosc jakiejs korekty w zaleznosci od tego co drukarka, ktora tez kupie bedzie mi wypluwac. Czy da sie pracowac na CS3 tak, żeby kontrast, nasycenie i balans bieli były mniej wiecej (chodzi mi o coś lepszego niż laptop) ok?

Nie ma względnie normalnych monitorów 20-24" w cenie do 2 tys zł. Jedynie dalekowschodnia słaba masówka. Nawet nie chodzi o udowadnianie, "na sucho". Fakt ten jest wielokrotnie potwierdzany przez użytkowników, nawet w tym wątku, kiedy okazuje się, że po przesiadce na normalny monitor, dotychczasowe zdjęcia wymagają poprawki. Proszę przeszukać wątki "monitorowe". Ten problem jest poruszany na tym forum co parę dni.

Zgodność wyświetlania na monitorze z drukarką to wyższa szkoła jazdy. Najpierw musi się Pan uporać z przewidywalnym monitorem, inaczej drukarka to walka z wiatrakami.

kamilos
07-12-2007, 00:52
wracając jeszcze do kwestii 24" w cenie do 3000zł to co Pan może powiedzieć na temat tego HP?

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/HP/20_LCD_i_wieksze/24_HP_LP2465/pelny,id,41323/
(matryca PVA samsunga)

Tom01
07-12-2007, 01:02
wracając jeszcze do kwestii 24" w cenie do 3000zł to co Pan może powiedzieć na temat tego HP?

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/HP/20_LCD_i_wieksze/24_HP_LP2465/pelny,id,41323/
(matryca PVA samsunga)

Monitor biurowy. Z punktu widzenia fotografii bezużyteczny.

PS. Matryca nie ma decydującego głosu. Będzie świecić tak jak się ją wysteruje.

wiwo
09-12-2007, 23:15
też szukam własnie monitora lcd
na razie mam stare crt elsa 730 21' (robione przez sony) i jakoś tam daje rade

z powodu przeprowadzki i... braku miejsca na biurku jestem zmuszony do kupna lcd

mam na te cel 1000zł, powiedzmy do 1300zł czyli nie aż tak dużo
monitor ma mi służyć do amatorskiej obróbki zdjęć, do przeglądania internetu, gg, czasami jakiegoś filmu lub gry, ale głównie chodzi mi o zdjęcia

priorytetem jest dla mnie rozdzielczość 1600*1200 lub odpowiadająca panorama, byłem w sklepach typu komputronik i vobis, wszędzie polecają samsungi, a na prośbę o polecenie czegoś nie na TN miły pan mówi że samsungi są tak dobre że w ogóle nie ma się co zastanawiać tylko brać :)
w niedlaidiotów bardzo podobnie, ale na pytanie o mva odpowiadają że nie mają bo się nie sprzedają i on się nie zna :) (szczery przynajmniej)

dlatego pytam się Was, jaki monitor lcd w okolicach 19 lub więcej cali w rozdzielczości 1600*1200 lub odpowiadającej (jeżeli to będzie panorama) w cenie do 1300zł możecie mi polecić?

w ogóle są jakieś szanse na kupno w tej cenie czegoś na mva?


bardzo proszę o pomoc bo nie mam gdzie aparatu na biurku położyć :)
pozdrawiam
Wojtek

Tom01
10-12-2007, 13:12
mam na te cel 1000zł, powiedzmy do 1300zł czyli nie aż tak dużo monitor ma mi służyć do amatorskiej obróbki zdjęć, do przeglądania internetu, gg, czasami jakiegoś filmu lub gry, ale głównie chodzi mi o zdjęcia

Nie ma żadnych monitorów godnych uwagi w tym przedziale cenowym. Do wyboru, najbliżej cenowo, mogę zasugerować:
Nec 1970NX - Mało defektów kolorystyki jak na cenę, potwornie złe podświetlenie.
Eizo S1921 - W swojej klasie bez konkurencji, najtańszy polecany do zdjęć.

jaś
10-12-2007, 16:38
proszę o jakąś opinię na temat tego monitora, interesuje mnie amatorska podkreślam jeszcze raz amatorska obróbka zdjęć i zakres cenowy do 1000zł. Monitor ma matrycę P-MVA i atrakcyjną cenę.

Tom01
10-12-2007, 18:30
proszę o jakąś opinię na temat tego monitora, interesuje mnie amatorska podkreślam jeszcze raz amatorska obróbka zdjęć i zakres cenowy do 1000zł.

Proszę przeczytać posty powyżej.


Monitor ma matrycę P-MVA

I co z tego?


i atrakcyjną cenę.

To jedyna zaleta.

perqsista
11-12-2007, 11:03
To ja z innej beczki:wink:


1. Czy jest sens podłączania monitorów LCD jako-tako nadających się do obróbki zdjęć(z półki cenowej Eizo S1911S) za pomocą analogowego złącza D-SUB (Tom01 dużo pisał tutaj o 10 bitowym sterowaniu itd.)

2. Czy w ogóle takie monitory mają możliwość podłączenia analogowego oprócz złącza DVI (jakaś przejściówka ? 2 złacza w monitorze)

Pytam ponieważ pracuję aktualnie głównie na laptopie, który nie posiada złącza DVI, a do laptopa mam podpięty monitor CRT. Pewnie w przszyłości laptop zostanie wymieniony na taki z grafiką z DVI.


Ostatnie pytanie:
3. Co sądzisz o monitorze Formac Gallery 1900 Xtreme-3 w stosunku do np w/w S1911S

Tom01
11-12-2007, 12:01
1. Czy jest sens podłączania monitorów LCD jako-tako nadających się do obróbki zdjęć(z półki cenowej Eizo S1911S) za pomocą analogowego złącza D-SUB

A kto napisał że to są monitory jako-tako nadające się do zdjęć? To są monitory na TN, zupełnie nie nadają się do tego celu.


2. Czy w ogóle takie monitory mają możliwość podłączenia analogowego oprócz złącza DVI (jakaś przejściówka ? 2 złacza w monitorze)

Każdy monitor, póki co, ma wejście analogowe. Nawet jeśli jest to w gnieździe DVI-I. Jest do tego stosowny kabel.


Pytam ponieważ pracuję aktualnie głównie na laptopie, który nie posiada złącza DVI, a do laptopa mam podpięty monitor CRT. Pewnie w przszyłości laptop zostanie wymieniony na taki z grafiką z DVI.

Poza zaletami, na interfejsie analogowym istnieje ryzyko nieostrego obrazu.


3. Co sądzisz o monitorze Formac Gallery 1900 Xtreme-3 w stosunku do np w/w S1911S

W tym porównaniu Formac oczywiście to inna liga. Jeśli już, porównanie powinno być do S1931, S1932.

perqsista
11-12-2007, 12:17
Tom01 chodziło mi oczywiście o S1931 - po prostu pomyliłem symbole.
Chodzi mi o to jak wypada Formac 1900 w stosunku do S1931.

Tom01
11-12-2007, 12:26
Tom01 chodziło mi oczywiście o S1931 - po prostu pomyliłem symbole.
Chodzi mi o to jak wypada Formac 1900 w stosunku do S1931.

Eizo S1931 jest lepszy. 10 bitowe kodowanie koloru robi swoje. Mniej przebarwień, lepsze gradienty.

yggdrassill
11-12-2007, 12:35
Eizo S1931 jest lepszy. 10 bitowe kodowanie koloru robi swoje. Mniej przebarwień, lepsze gradienty.

po przeczytaniu watku i porad Tom01 zakupilem s1931 i potwierdzam ze jest spora roznica z podobnymi nawet cenowo LG itp
dzieki Tom

fmagik
12-12-2007, 16:11
czytajac porownania - testy- opinie- wciaz mam wiecej watpliwodsci i roztereki :( wiec postanowilem skorzystac z madrosci grupowej w temacie wyboru monitora lcd..... a wiec......

jakiego uzywacie monitora obecnie?
jaki monitor lcd chcecie kupic, jaki bedzie optymalny jakosc obrazu/cena?

ja mam starego 15" "no name"....
a zastanawiam sie nad:
19" Samsung SyncMaster 940B
19" Eizo S1921SHB black
20" Samsung SyncMaster 204B
20" Acer AL2023A
19" Samsung SyncMaster 940FN
19" NEC MultiSync 1970NXp
19" Philips 190P7EG ivory
19" LG Flatron L1982U-BF
19" Samsung SyncMaster 961BF
19" Philips 190P7ES

wiwo
12-12-2007, 19:22
przed takim samym wyborem stoje :)
chyba się zdecyduje na Eizo S1921SHB, można kupić za 1488zł jak poszukasz na skąpcu czy ceneo

Tom01
12-12-2007, 20:05
chyba się zdecyduje na Eizo S1921SHB, można kupić za 1488zł jak poszukasz na skąpcu czy ceneo

Jeśli cena różni się mocno od średniej, lub sugerowanej przez Alstor, to monitor pochodzi z niemieckiej sieci sprzedaży. Jest tańszy, bo to "sort marketowy". Gorzej w gwarancją, częściej zdarzają się wady.


a zastanawiam sie nad:

Eizo S1921 odstaje od pozostałych konstrukcyjnie i jakościowo o całą "półkę".

pepeplaza
19-12-2007, 11:55
Czym różni się Eizo S1932 od S1931?

Tom01
19-12-2007, 12:20
Czym różni się Eizo S1932 od S1931?

Dopalaczem ciekłych kryształów.

Vitez
19-12-2007, 18:26
Dopalaczem ciekłych kryształów.

A w praktyce?
Bo chyba nie znaczy to że 1932 może służyć za grzejnik? ;)

Tom01
19-12-2007, 18:52
A w praktyce?
Bo chyba nie znaczy to że 1932 może służyć za grzejnik? ;)

Moduł akceleracji ciekłych kryształów, potocznie zwany dopalaczem skraca czas reakcji komórki ciekłokrystalicznej. Rzecz pożądana przy obrazie ruchomym.

Nie doczytałem, opisana różnica występuje między S1921 i S1931. Różnic między S1931 i S1932 jest więcej. Bardziej zaawansowane sterowanie wyświetlaczem, regulatory gamma, hue i saturation, więcej predefiniowanych trybów pracy.

kamilos
20-12-2007, 23:18
zmieniłem jednak koncepcję odnośnie ekranu gdyż chciałbym kupić nowe body Canon'a. co teraz biorę pod uwagę to 2x17" S1731SH-B. czy taki ekran będzie się nadawał do obróbki fotek?

Tom01
21-12-2007, 02:26
zmieniłem jednak koncepcję odnośnie ekranu gdyż chciałbym kupić nowe body Canon'a. co teraz biorę pod uwagę to 2x17" S1731SH-B. czy taki ekran będzie się nadawał do obróbki fotek?

Tak samo jak S1931, tylko ekran mniejszy o 5cm na przekątnej.

Vitez
21-12-2007, 03:30
Moduł akceleracji ciekłych kryształów, potocznie zwany dopalaczem skraca czas reakcji komórki ciekłokrystalicznej. Rzecz pożądana przy obrazie ruchomym.

Eh jak ciężko się wyzbyć maniery fachowego słownictwa mimo że proszą o język potoczny... to ja dopiszę: a w praktyce lepiej się nadaje do gier i filmów.
No to wiem na co zbierać 8)

michalab
21-12-2007, 09:18
A S2231W i S2031W jakość obrazu mają porównywalną z S1931?

Tom01
21-12-2007, 11:21
A S2231W i S2031W jakość obrazu mają porównywalną z S1931?

Tak, choć mają większe możliwości regulacyjne i sumarycznie lepiej sie kalibrują.

krzypol
21-12-2007, 23:36
Posiadam Samsunga 971P. Czy da się skalibrować ten monitor?

Tom01
22-12-2007, 00:03
Posiadam Samsunga 971P. Czy da się skalibrować ten monitor?

Jedyne skorygować punkt bieli i oprofilować. Rezultat jest i tak kiepski, monitor pływa w parametrach, co kilka tygodni trzeba go poprawiać.

krzypol
22-12-2007, 19:02
Dzięki. Muszę pomyśleć o zmianie :|

fotoaloja
24-12-2007, 22:58
19" Samsung SyncMaster 940FN

http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Samsung/19_cali/19_Samsung_SyncMaster_940FN/pelny,id,25420/

a czy ten monitor da się dobrze skalibrować czy też będzie się coś tam jemu pływało albo co?

Tom01
25-12-2007, 01:33
Żaden Samsung nie da się się skalibrować.

Dzygit-Dublin
25-12-2007, 02:06
witam

Szukam sklepu z monitorami najlepiej z europy i zeby byl jakis wiarygodny.
Zamowilem monitor 7 grudnia i do dzis go nie ma :evil: dzis dalem cancel order , moj w czwartek wraca do pl i potrzebuje cos szybko zamowic.
Poszukuje Eizo SX2461W lub SX2761W , ktos ma jakies namiary na sklepy online ??


Pozdrawiam Dariusz

fotoaloja
25-12-2007, 12:21
Żaden Samsung nie da się się skalibrować.

przeczytałam wczoraj cały ten wątek
zmartwiłam się, bo mam właśnie pod choinkę zakupionego tego samsunga
liczyłam, że to dobry zakup, ale wygląda na to, że niekoniecznie
skoro już tak skutecznie tom01 wyperswadowujesz ludziom przydatność ich monitorów, to poproszę teraz ciebie o konkretną podpowiedź co mogę zrobić, jak już monitor jest zakupiony i prawdopodobnie nie uda się go wymienić na lepszy? czy widzisz jakieś sposoby na poprawienie przydatności tegoż monitra? na szczęście nie jestem żadnym grafikiem, uczę się dopiero fotografii i przygotowuję zdjęcia na stocki, więc mój sprzęt nie musi być jakiś bóg wie jaki (tak sądzę)
będę wdzięczna za wszelkie sugestie, co teraz zrobić?
z życzeniami nadal wesołych:)

Tomasz1972
25-12-2007, 14:40
Żaden Samsung nie da się się skalibrować.
Nie da się skalibrować , ale da się oprofilować . Dla większości jest to to samo .

wiwo
25-12-2007, 20:26
mam już fundusze na pierwsze eizo ;) padło na S1921 ale znalazłem dwa modele:
S1921SH i S1921SU, czym one się różnią? czy oba mają pivot? który lepiej kupić bo cena dokładnie ta sama

Zaicev
25-12-2007, 21:31
Zastanawiam sie nad monitorem LCD do 1000 zl. Wiem, ze zaraz odezwa sie tacy, ktorzy twierdza ze w tej cenie to nie sa monitory tylko lampki nocne i wyswietlacze do worda. Coz, na wiecej mnie zwyczajnie nie stac i chce wybrac mniejsze zlo, najlepiej wydac swoje ciezko zarobione pieniadze :)
Juz od dluzszego czasu przegladam monitory. Z okazji swiat mialem troche wiecej czasu i wygrzebalem benq fp93gp na matrycy MVA.
Bodajze Tom01 pisal gdzies ze ten monitor to najgorszy szmelc dostepny na rynku - mozliwe to? Tyle jest przeciez tanszych monitorow, do tego na matrycach TN!
Chcialem sie poradzic znawcow i ewentualnie zadowolonych/niezadowlonych uzytkownikow - czy ow benq to naprawde najgorsze z najgorszych? Co w tej cenie jest godnego polecenia? Widzialem ze na przeroznych forach ten monitor (oraz jego poprzednik) zbiera calkiem nienajgorsze opinie.
Zastosowania amatorskie - zeby obrabiane zdjecia przystawaly do jakichs norm, wygladaly dobrze na wydrukach i innych monitorach (tez tych lepszych, skalibrowanych i ewentualnie oprofilowanych). Nie chce super profi jakosci bo za te pieniadze wiem ze jej nie dostane - ma byc najlepiej w ramach dostepnych srodkow :)

Tom01
26-12-2007, 01:53
skoro już tak skutecznie tom01 wyperswadowujesz ludziom przydatność ich monitorów, to poproszę teraz ciebie o konkretną podpowiedź co mogę zrobić

Zakupić/wypożyczyć kalibrator, ustawić punkt bieli, jasność, oprofilować. Jakoś to będzie, ale cudów proszę się nie spodziewać. Ustawiam ludziom takie monitory i pracują. Jeśli ktoś ma rozsądnie ustawiony próg tolerancji na kichę na ekranie, często już w czasie regulacji, przegląda na oczy i traktuje taki monitor jako zło konieczne, do czasu nabycia normalnego.


mam już fundusze na pierwsze eizo ;) padło na S1921 ale znalazłem dwa modele:
S1921SH i S1921SU, czym one się różnią? czy oba mają pivot? który lepiej kupić bo cena dokładnie ta sama

Nie ma znaczenia, to tylko różne podstawy. Moim prywatnym zdaniem lepsza jest H (Height Adjustable) z powodu rozłączonych wszystkich stopni swobody przy regulacji. Podstawa U (EzUp) ma tylko tą zaletę, że można ekran opuścić na sam stół. Jest to jednakże kosztem wygody regulacji, bo podnosząc/opuszczając jednocześnie się pochyla. Trzeba wykonać dwa ruch tam gdzie w H jeden.


Zastanawiam sie nad monitorem LCD do 1000 zl. Wiem, ze zaraz odezwa sie tacy, ktorzy twierdza ze w tej cenie to nie sa monitory tylko lampki nocne i wyswietlacze do worda. Coz, na wiecej mnie zwyczajnie nie stac i chce wybrac mniejsze zlo, najlepiej wydac swoje ciezko zarobione pieniadze

Proszę zatem, tych ciężko zarobionych pieniędzy nie wydać, a nie wyrzucać w błoto. Napisano wiele setek kilobajtów tekstu, przestrzegając przed okołochińskim szmelcem w tej klasie cenowej. Nie da się kupić za tyle monitora, jedynie emulator. Tym bardziej do zdjęć.

Zaicev
26-12-2007, 11:08
Proszę zatem, tych ciężko zarobionych pieniędzy nie wydać, a nie wyrzucać w błoto. Napisano wiele setek kilobajtów tekstu, przestrzegając przed okołochińskim szmelcem w tej klasie cenowej. Nie da się kupić za tyle monitora, jedynie emulator. Tym bardziej do zdjęć.

Na co w takim razie zwrocic uwage przy zakupie monitora? Czy patrzec na parametry i ufac setkom tysiecy kilobajtow tekstu w ktorych napisano ze jesli chodzi o odwzorowanie kolorow matryce MVA/PVA sa lepsze od matryc TN, czy tez zdac sie na marke? Czy matryca TN dajmy na to od takiego Eizo jest lepsza od VA od Samsunga czy Benka? I co to tak naprawde znaczy "lepsza"?
Jak juz napisalem - nie wymagam super profi jakosci jaka oferuja monitory za 5-10k. Chce miec monitor ktory bedzie odwzorowywal kolory na poziomie wystarczajacym dla amatora, monitor ktory spelni podstawowe wymagania po oprofilowaniu, monitor ktory bedzie sprawowal sie conajmniej lepiej od mojego obecnego 4-letniego 17" CRT Philipsa ze sklepu nie dla idiotow :]

fotoaloja
26-12-2007, 14:31
Zakupić/wypożyczyć kalibrator, ustawić punkt bieli, jasność, oprofilować.

jaki program do kalibracji byś polecił?

o profilowaniu pojecia nie mam na razie co to takiego

Krzychu
26-12-2007, 14:53
jaki program do kalibracji byś polecił?


Chyba chodziło o sprzętowy kalibrator...

-jaro-
26-12-2007, 15:45
czytam ten watek bo na dniach planuje zakup monitora. wstepnie zdecudowalem sie na EIZO ColorEdge CE210W LCD 21.1" , chociaz to spory wydatek.
Tom01 czy to dobry wybor pozwalajacy na komfortowa i przyjemna prace ze zdjeciami? Jaka jest praktyczna roznica pomiedzy Eizo tanszym od ce210w i drozszym od niego? Codzi mi mi o to czy jest on wart swojej ceny.
Jarek

-jaro-
26-12-2007, 16:58
...I jeszcze prosba o porownanie z ColorEdge CG19.
dziekuje
jarek

fotoaloja
26-12-2007, 20:24
Chyba chodziło o sprzętowy kalibrator...


no właśnie może w takim razie zapytam: o jakim kalibratorze TOM piszesz? jakiś program czy o co chodzi innego?

Krzychu
26-12-2007, 20:45
no właśnie może w takim razie zapytam: o jakim kalibratorze TOM piszesz? jakiś program czy o co chodzi innego?

Zadaj sobie minimum trudu i przeszukaj chociaż ten wątek i nie będziesz już wtedy takich pytań zadawać...
Nie ma czegoś takiego jak kalibracja programowa - jest to tylko jej namiastka która niektórym daje złudną nadzieję że da się w ten sposób skalibrować / sprofilować monitor...

fotoaloja
26-12-2007, 22:01
skoro ci najwidoczniej moje pytania przeszkadzają to nie odpowiadaj krzychu.
po prostu. nie czytaj, nie odzywaj się, jak ciebie nie pytam.
wątek czytałam, ale nie wyłapałam tego o czym potem jest mowa, to kwestia braku znajmości tego zagadnienia i ograniczonych możliwości percepcji i przyswajania informacji w ciągu doby dla osoby początkującej jaką jestem ja.
i jeszcze dodam, że zadałam sobie od wczoraj bardzo wiele trudu w sprawie tego monitora, tylko widzisz, akurat nie doczytałam o tym, o czym ty byś chciał żebym ja doczytała, ach wybacz mi please:DDD

sądziłam, że takie forum jest po to aby dowiedzieć się właśnie tego o co pytam.
w sumie to ...
... nadal sądzę, że tak właśnie jest, ale jak ktoś myśli, że zjadł wszystkie rozumy bo coś wcześniej zgłębił niż ja, to wtedy mu przerośnięte ego wywala;P;D
ale, cóż poradzę, takie życie:)
nie pierwszy raz spotykam sie z tym, że ktoś, kto posiadł "tajemną" wiedzę techniczną z jakiegoś określonego zakresu łazi potem po planecie zwanej ziemią (albo po forum canona) i ostetntacyjnie okazuje irytację na widok prostego pytania laika
rzuca przy tym zdawkowo podszyte ironią zdania w temacie, ale robi to tak, żeby widać było jaki to on jest obcykany, a jaka przy nim reszta ludzi jest ciemna:D
kupa śmiechu panie dzieju, kupa śmiechu:DDD
ale też i denerwują mnie takie komentarze jak pana krzycha, bo pytam nie dlatego żeby komuś głowę zawracać kto tego nie chce, a po to żeby uzyskać informację.
sie nie podoba, nie czytaj, proste jak drut.

no to wywaliłam co miałam na wątrobie, bo mnie już ten monitor, te kalibracje, te profilacje i te mądrości tych co wszystkie rozumy pozżerali zmęczyły, ludzie, to przecież do człowieka nie podobne, żeby takie durnoctwa w święta czytać!
a nie można po prostu włączyć monitor i robić co ma się zrobić tylko się jakimiś gamma karmić, bleh
możecie mnie nawet i zbanowac i nawet skalibrować, za to co piszę, trudno, mam dosyć!
;)

Krzychu
26-12-2007, 22:37
skoro ci najwidoczniej moje pytania przeszkadzają to nie odpowiadaj krzychu.


... nadal sądzę, że tak właśnie jest, ale jak ktoś myśli, że zjadł wszystkie rozumy bo coś wcześniej zgłębił niż ja, to wtedy mu przerośnięte ego wywala;P;D



Sięgnij ze 3 posty wstecz - grzecznie Ci odpisałem że chodzi o sprzętowy, ale mi nie uwierzyłaś, przecież nie do mnie pisałaś (szkoda że zapomniałaś że to jest forum...)



ale, cóż poradzę, takie życie:)
nie pierwszy raz spotykam sie z tym, że ktoś, kto posiadł "tajemną" wiedzę techniczną z jakiegoś określonego zakresu łazi potem po planecie zwanej ziemią (albo po forum canona) i ostetntacyjnie okazuje irytację na widok prostego pytania laika


Daleki jestem od irytacji i ironii i nie za bardzo wiem czemu to akurat się jej dopatrzyłaś...



ale też i denerwują mnie takie komentarze jak pana krzycha, bo pytam nie dlatego żeby komuś głowę zawracać kto tego nie chce, a po to żeby uzyskać informację.
sie nie podoba, nie czytaj, proste jak drut.


Przecież Ci odpisałem co i jak, sęk w tym że po pierwszym poście który był krótki i zwięzły i zawierał wszystkie informacje które Ci były potrzebne, byłaś dalej przekonana o tym że masz rację (mimo że jak sama piszesz jesteś laikiem). Sorry że nie miałaś ale to nie moja wina...
A zawracanie ludziom gitary zamiast wykazaniem się minimum kultury informatycznej i użyciem wyszukiwarki a w dodatku pisanie długich elaboratów jaki to ten ktoś kto chciał pomóc wyprowadzić Cię z błędu jest niedobry, jest niegrzeczne, ale whatever.

Użyj Adobe Gammy - jest 100 razy lepsza niż wszystkie sprzętowe kalibratory - pasuje taka odpowiedź ? Powodzenia...



no to wywaliłam co miałam na wątrobie, bo mnie już ten monitor, te kalibracje, te profilacje i te mądrości tych co wszystkie rozumy pozżerali zmęczyły, ludzie, to przecież do człowieka nie podobne, żeby takie durnoctwa w święta czytać!


Setkę było walnąć i się wyluzować...

czornyj
26-12-2007, 22:49
no to wywaliłam co miałam na wątrobie, bo mnie już ten monitor, te kalibracje, te profilacje i te mądrości tych co wszystkie rozumy pozżerali zmęczyły, ludzie, to przecież do człowieka nie podobne, żeby takie durnoctwa w święta czytać!
a nie można po prostu włączyć monitor i robić co ma się zrobić tylko się jakimiś gamma karmić, bleh
możecie mnie nawet i zbanowac i nawet skalibrować, za to co piszę, trudno, mam dosyć!
;)


nie przejmuj się, wypowiedź kolegi Krzycha również świadczy o tym, że nie ma bladego pojęcia o czym mówi ;)

Jeśli chodzi o urządzenia do kalibracji i profilowania, polecam ten wątek:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=39601

Jeśli masz ochotę spróbować swych sił w kalibracji wizualnej, warto zaznajomić się z tą lekturą:
http://www.monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=89

Jeśli natomiast chodzi o oprofilowanie monitora, to możliwe jest ono wyłącznie za pomocą wspomnianych wyżej urządzeń. Wizualnie niestety nie da się tego zrobić.

m_o_b_y
26-12-2007, 23:05
skoro ci najwidoczniej moje pytania przeszkadzają to nie odpowiadaj krzychu.
po prostu. nie czytaj, nie odzywaj się, jak ciebie nie pytam.
wątek czytałam, ale nie wyłapałam tego o czym potem jest mowa, to kwestia braku znajmości tego zagadnienia i ograniczonych możliwości percepcji i przyswajania informacji w ciągu doby dla osoby początkującej jaką jestem ja.
i jeszcze dodam, że zadałam sobie od wczoraj bardzo wiele trudu w sprawie tego monitora, tylko widzisz, akurat nie doczytałam o tym, o czym ty byś chciał żebym ja doczytała, ach wybacz mi please:DDD

sądziłam, że takie forum jest po to aby dowiedzieć się właśnie tego o co pytam.
w sumie to ...
... nadal sądzę, że tak właśnie jest, ale jak ktoś myśli, że zjadł wszystkie rozumy bo coś wcześniej zgłębił niż ja, to wtedy mu przerośnięte ego wywala;P;D
ale, cóż poradzę, takie życie:)
nie pierwszy raz spotykam sie z tym, że ktoś, kto posiadł "tajemną" wiedzę techniczną z jakiegoś określonego zakresu łazi potem po planecie zwanej ziemią (albo po forum canona) i ostetntacyjnie okazuje irytację na widok prostego pytania laika
rzuca przy tym zdawkowo podszyte ironią zdania w temacie, ale robi to tak, żeby widać było jaki to on jest obcykany, a jaka przy nim reszta ludzi jest ciemna:D
kupa śmiechu panie dzieju, kupa śmiechu:DDD
ale też i denerwują mnie takie komentarze jak pana krzycha, bo pytam nie dlatego żeby komuś głowę zawracać kto tego nie chce, a po to żeby uzyskać informację.
sie nie podoba, nie czytaj, proste jak drut.

no to wywaliłam co miałam na wątrobie, bo mnie już ten monitor, te kalibracje, te profilacje i te mądrości tych co wszystkie rozumy pozżerali zmęczyły, ludzie, to przecież do człowieka nie podobne, żeby takie durnoctwa w święta czytać!
a nie można po prostu włączyć monitor i robić co ma się zrobić tylko się jakimiś gamma karmić, bleh
możecie mnie nawet i zbanowac i nawet skalibrować, za to co piszę, trudno, mam dosyć!
;)


Jak już może zauważyłaś, uczestnicy forum dzielą się z grubsza na tych, którzy chcą podzielić się swą wiedzą i doświadczeniem z innymi i na tych, którzy tu chcą się po prostu dowartościowywać. :mrgreen:
Pozdrówka

fotoaloja
26-12-2007, 23:11
Daleki jestem od irytacji i ironii i nie za bardzo wiem czemu to akurat się jej dopatrzyłaś...
a to niby to co jest? /jak nie dostrzegasz tu ironii to może sobie popraw jakąś gammę w aparacie wzrokowym;P/:

Zadaj sobie minimum trudu i przeszukaj chociaż ten wątek i nie będziesz już wtedy takich pytań zadawać...
Nie ma czegoś takiego jak kalibracja programowa - jest to tylko jej namiastka która niektórym daje złudną nadzieję że da się w ten sposób skalibrować / sprofilować monitor...
wypowiedź powyższa zawiera (w podtekście? czy wprost?) uwagę o tym, że nie zadałam sobie jakiegoś trudu, co jest nie prawdą
to raz.
dwa-część wypowiedzi:
nie będziesz już wtedy takich pytań zadawać... sugeruje (w domyśle), że moje pytanie jest jakby dla ciebie nie na miejscu, nie wiem, przeszkadza ci, jest zbyt proste, zbyt naiwne, no mniejsza o to jakie jest w/g ciebie, w każdym razie nie było w/g mnie zbyt grzeczne to co powyżej rzekłeś


grzecznie Ci odpisałem że chodzi o sprzętowy, ale mi nie uwierzyłaś
no a ja nie rozumiem skąd podejrzenie, że ci nie uwierzyłam, co najwyżej mnie wnerwia forma wypowiedzi oraz to, że jak ruszyłam ten temat monitora to jakby się rozwiązał węzeł gordyjski z tajemną dla mnie wiedzą i dociekaniom teraz końca nie ma, bo jednen mówi tak, drugi siak, ot i tyle

Przecież Ci odpisałem co i jak, sęk w tym że po pierwszym poście który był krótki i zwięzły i zawierał wszystkie informacje które Ci były potrzebne, byłaś dalej przekonana o tym że masz rację
ja się tu nie sprzeczałam o racje (nigdzie nic nie pisałam o swojej racji), a jedynie powiedziałam co mnie wkurza w formie (stylu) wypowiedzi twojej (i jeszcze toma też, o czym nie napisałam jedynie wprost)
ja nie mam żadnej racji w temacie monitorów i ich kalibracji or profilowania
ja sie pytałam was o szczegóły, których nie doczytałam bądź nie wyłapałam, bądź nie zrozumiałam


Setkę było walnąć i się wyluzować...

no a ja wolę napisać elaborat na tym forum niż sobie psuć wąrtrobę wódką
czytać nie musisz tego.


A zawracanie ludziom gitary zamiast wykazaniem się minimum kultury informatycznej i użyciem wyszukiwarki
no wiesz, wpisać w google umiem słowo kalibracja czy profilowanie, jednakże wyskakuje dużo linków do tego tematu, wiesz o tym, czy też mam ci wkleić jakiś zrzut z mojego nieskalibrowanego ekranu. po to jest to forum chyba, żeby otrzymać informację wyselekcjonowaną, wybraną spośród miliona innych w sieci, czyż nie tak?


dzięki /mimo wszystko/ za każdą podpowiedź w tym wątku wszystkim ufoludkom z planety INFO-GRAFO-FOTO-CANON czy coś takiego;P

PAS w tym temacie

/a ty krzych możesz już pić wódkę, bo koniec na dziś elaboratów i będzie ci już może nudno:D/

m_o_b_y
26-12-2007, 23:22
nie przejmuj się, wypowiedź kolegi Krzycha również świadczy o tym, że nie ma bladego pojęcia o czym mówi ;)

Jeśli chodzi o urządzenia do kalibracji i profilowania, polecam ten wątek:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=39601

Jeśli masz ochotę spróbować swych sił w kalibracji wizualnej, warto zaznajomić się z tą lekturą:
http://www.monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=89

Jeśli natomiast chodzi o oprofilowanie monitora, to możliwe jest ono wyłącznie za pomocą wspomnianych wyżej urządzeń. Wizualnie niestety nie da się tego zrobić.


Zajrzałem pod pierwszy z podanych przez Ciebie adresów i przeczytałem:

"Kupujemy kalibrator
Kalibratory są dostępne w przedziale cenowym 400 - 8000 zł. Reguła jest prosta czym lepszy, dokładniejszy, bardziej wszechstronny, tym droższy."

Proste, łatwe i przyjemne.
Chyba też sobie kupię i skalibruję.
Pozdrówka

fotoaloja
26-12-2007, 23:49
co do "naocznej" kalibracji to już dziś poczytałam ten artykuł wcześniej tutaj:
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-204-2.php
niestety dla mnie to za dużo i chyba za trudne, przynajmniej jak na jeden dzień:)
ale przynajmniej wiem już pi razy oko co w trawie piszczy i za to mi chwała, żem tyle poczytała
dzieki za tę informację, jeszcze poczytam ten drugi tekst toma

Krzychu
27-12-2007, 00:01
Jak już może zauważyłaś, uczestnicy forum dzielą się z grubsza na tych, którzy chcą podzielić się swą wiedzą i doświadczeniem z innymi i na tych, którzy tu chcą się po prostu dowartościowywać. :mrgreen:
Pozdrówka

Odsyłając to archwiwum.... Rzeczywiście się dowartościowałem :) Oj panowie, gdyby to nie była kobieta, to inaczej by to wyglądało :)

czornyj
27-12-2007, 00:52
co do "naocznej" kalibracji to już dziś poczytałam ten artykuł wcześniej tutaj:
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-204-2.php
niestety dla mnie to za dużo i chyba za trudne, przynajmniej jak na jeden dzień:)
ale przynajmniej wiem już pi razy oko co w trawie piszczy i za to mi chwała, żem tyle poczytała
dzieki za tę informację, jeszcze poczytam ten drugi tekst toma

Tekst na stronie p. Tomasza to chyba mniej-więcej to samo. Poradniki na ten temat pisane są przez ludzi z grubsza obeznanych z rozległą tematyką związaną z zarządzaniem barwą, stąd pewne pojęcia mogą dla przeciętnego czytelnika być odrobinę niezrozumiałe. Zaletą urządzeń automatycznych jest właśnie to, że ich obsługa jest stosunkowo prosta i nie jest aż tak bardzo potrzebna cała wiedza tajemna i doświadczenie.

"Szukającej świata młodzieży" (anglojęzycznej) polecam ten oto zbiorek arcyciekawych artykulików:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=44567

m_o_b_y
27-12-2007, 01:05
Odsyłając to archwiwum.... Rzeczywiście się dowartościowałem :) Oj panowie, gdyby to nie była kobieta, to inaczej by to wyglądało :)

:confused: :confused: :roll: :roll:
Powiało grozą !!!
Pozdrówka

Tom01
27-12-2007, 01:27
Na co w takim razie zwrocic uwage przy zakupie monitora?

Monitor do jakichkolwiek zastosowań związanych z fotografią ma mieć 10 bitowe lub szersze kodowanie koloru na kanał. Monitorów 8 bitowych o rozsądnych własnościach jest tyle co kot napłakał (Nec 1970NX, Formac 1900), a kupno 6 bitowych w ogóle mija się z celem.


czytam ten watek bo na dniach planuje zakup monitora. wstepnie zdecudowalem sie na EIZO ColorEdge CE210W LCD 21.1" , chociaz to spory wydatek.
Tom01 czy to dobry wybor pozwalajacy na komfortowa i przyjemna prace ze zdjeciami? Jaka jest praktyczna roznica pomiedzy Eizo tanszym od ce210w i drozszym od niego? Codzi mi mi o to czy jest on wart swojej ceny.
Jarek

To najtańszy monitor sprzętowo kalibrowany w ofercie Eizo. Wart swojej ceny. Porównanie CE210W do CG19 to jak naprawdę dobrego roweru do najtańszego wyczynowego.


no właśnie może w takim razie zapytam: o jakim kalibratorze TOM piszesz? jakiś program czy o co chodzi innego?

Chodziło oczywiście o kalibrator. Urządzenie (czujnik kolorymetryczny) sprzedawane oczywiście w komplecie z oprogramowaniem potrafiącym zrobić z niego użytek.

-jaro-
27-12-2007, 01:36
[QUOTE=Tom01;406574]Porównanie CE210W do CG19 to jak naprawdę dobrego roweru do najtańszego wyczynowego.
QUOTE]

troche nie znam sie na rowerach :) czyli CE210W to dobry rower a CG19, to najtanszy wyczynowy? Chce sie upewnic czy lepszy jest dobry czy najtanszy wyczynowy? :) Sprzet jest drogi wiec wole zapytac.
jarek

Tom01
27-12-2007, 01:41
troche nie znam sie na rowerach :) czyli CE210W dobry rower a CG19, to najtanszy wyczynowy? Chce sie upewnic czy lepszy jest dobry czy najtanszy wyczynowy? :) Sprzet jest drogi wiec wole zapytac.
jarek

CE210W to bardzo dobry a CG19 najtańszy zawodowy. Nie jest to takie oczywiste, aby rozsądzić który lepszy. Sprzęt zawodowy jest w funkcji ceny, coraz bardziej specjalizowany i niektóre zastosowania, mogą na nim wyglądać gorzej, niż na uniwersalnym. Jeśli natomiast cele użytkownika będą zbieżne z projektowanym zastosowaniem monitora (w tym wypadku graficznego), to użycie profesjonalnego, jest zupełnie inną klasą jakości pracy.

m_o_b_y
27-12-2007, 01:45
CE210W to bardzo dobry a CG19 najtańszy zawodowy. Nie jest to takie oczywiste, aby rozsądzić który lepszy. Sprzęt zawodowy jest w funkcji ceny, coraz bardziej specjalizowany i niektóre zastosowania, mogą na nim wyglądać gorzej, niż na uniwersalnym. Jeśli natomiast cele użytkownika będą zbieżne z projektowanym zastosowaniem monitora (w tym wypadku graficznego), to użycie profesjonalnego, jest zupełnie inną klasą jakości pracy.


A mógłbyś zalecić jakiś dobry monitor, w rozumnej cenie, dla zaangażowanego entuzjasty-amatora?
Już wiem, że musi być EIZO, ale jaki model ?
(Kalibrację, to sobie raczej daruję) :mrgreen:
Pozdrówka

-jaro-
27-12-2007, 01:49
Dzieki za odpowiedz. Czyli CE210W nadaje sie dobrze do fotografii a przy okazji jest uniwersalny czyli jak rozumiem mozna na nim np. ogladac filmy.
W takim razie taki sobie kupie.
jarek

Zaicev
27-12-2007, 10:31
Monitor do jakichkolwiek zastosowań związanych z fotografią ma mieć 10 bitowe lub szersze kodowanie koloru na kanał. Monitorów 8 bitowych o rozsądnych własnościach jest tyle co kot napłakał (Nec 1970NX, Formac 1900), a kupno 6 bitowych w ogóle mija się z celem.

Czy mozna z tego wywnioskowac, ze wiekszosc monitorow LCD dostepnych w sprzedazy ("zwyklych" plaszczakow) ma 6bitowe kodowanie kolorow na kanal? Jesli nie ma na ten temat informacji w opisie/specyfikacji tech. to jest to rownoznaczne z faktem ze producent nie chce sie z oczywistych wzgledow chwalic tymi 6 bitami?
I jakie w tym wszystkim znaczenie ma rodzaj zastosowanej matrycy - TN, VA, IPS?

A co do ww. NECa - 1970NX, to mozna go dostac w okolicach 1300 zlotych. Czy mozna ow monitor uznac za godny uwagi? Czy jego "odpowiednik" na matrycy VA 1970NXp rowniez moze poszczycic sie takimi dobrymi parametrami odwzorowania kolorow?

Tom01
27-12-2007, 12:44
A mógłbyś zalecić jakiś dobry monitor, w rozumnej cenie, dla zaangażowanego entuzjasty-amatora?
Już wiem, że musi być EIZO, ale jaki model ?
(Kalibrację, to sobie raczej daruję) :mrgreen:


W zasadzie każdy monitor Eizo z przedziału pow ok 1,4 tys zł reprezentuje już odpowiedni poziom. Czym oczywiście coraz lepszy, tym droższy. Aby dokładniej dopasować, musiałbym szczegółowo znać zastosowania, preferencje.


Dzieki za odpowiedz. Czyli CE210W nadaje sie dobrze do fotografii a przy okazji jest uniwersalny czyli jak rozumiem mozna na nim np. ogladac filmy.

Tak, można to tak interpretować. CG19 w warunkach oglądania filmów, szczególnie wieczorami, będzie miał znacznie wyższy punkt czerni.

kook
27-12-2007, 12:57
Mam pytanie dotyczace kalibracji, którą zasadniczo przeprowadzam bezproblemowo (Eizo CE210W + Eye-One Display 2 + Color Navigator), ale ostatnio uwage moją zwrócił pewien szczegół, do tej pory przeze mnie pomijany.

W głównym okienku ustawień procesu kalibracji Color Navigatora mamy opcję 'Adjust the black level' z mozliwoscią ustawień od 0.2 do 3.5. Do tej pory zawsze pozostawiałem tę opcję odznaczoną (ustawienie domyślne) co równa się wyborowi 'minimal level'. Czy jest to postepowanie słuszne czy też powienienem zadac mu jakąś konkretną wartość? Dodam do tego, że jakość obrazu w trybie skalibrowanym przy tym domyślnym ustawieniu poziomu czerni jest jak dla mnie ok.

Tom01
27-12-2007, 12:58
Czy mozna z tego wywnioskowac, ze wiekszosc monitorow LCD dostepnych w sprzedazy ("zwyklych" plaszczakow) ma 6bitowe kodowanie kolorow na kanal? Jesli nie ma na ten temat informacji w opisie/specyfikacji tech. to jest to rownoznaczne z faktem ze producent nie chce sie z oczywistych wzgledow chwalic tymi 6 bitami?

Tak niestety jest najczęściej. Brakujące barwy, są tworzone sztucznie.


I jakie w tym wszystkim znaczenie ma rodzaj zastosowanej matrycy - TN, VA, IPS?

Drugorzędny. Wyświetlacz świeci tak jak się nim steruje. Można z słabego wyświetlacza wycisnąć lepsze efekty niż bez sensu sterując dobrym.


A co do ww. NECa - 1970NX, to mozna go dostac w okolicach 1300 zlotych. Czy mozna ow monitor uznac za godny uwagi? Czy jego "odpowiednik" na matrycy VA 1970NXp rowniez moze poszczycic sie takimi dobrymi parametrami odwzorowania kolorow?

1970NX ma 8 bitowe sterowanie i niezłą matrycę S-IPS LG-Philips. Ma sporo wad, ale to jeden z najtańszych monitorów o sensownym zachowaniu w kolorze. Wersja 1970NXp to inna para kaloszy i nie należy ich porównywać.


Mam pytanie dotyczace kalibracji, którą zasadniczo przeprowadzam bezproblemowo (Eizo CE210W + Eye-One Display 2 + Color Navigator), ale ostatnio uwage moją zwrócił pewien szczegół, do tej pory przeze mnie pomijany.

W głównym okienku ustawień procesu kalibracji Color Navigatora mamy opcję 'Adjust the black level' z mozliwoscią ustawień od 0.2 do 3.5. Do tej pory zawsze pozostawiałem tę opcję odznaczoną (ustawienie domyślne) co równa się wyborowi 'minimal level'. Czy jest to postepowanie słuszne czy też powienienem zadac mu jakąś konkretną wartość? Dodam do tego, że jakość obrazu w trybie skalibrowanym przy tym domyślnym ustawieniu poziomu czerni jest jak dla mnie ok.

W przypadku idealnym czerń powinna wynosić 0 cd/m^2. Niestety na LCD jest to na razie niemożliwe. Na domiar złego w najniższych poziomach jasności monitor najbardziej przekłamuje. Jeśli błędy te są duże i warunki miejsca pracy to umożliwiają, czasem wyjściem jest podniesienie "czerni" z minimum poza zakres największych błędów. Są nawet stosowne normy, zalecające "czerń" na konkretnych poziomach jasności.

-jaro-
27-12-2007, 13:32
Tom01 jeszcze tylko prosba o porownanie NEC SpectraView 2090 i eizo CE210W. Na pewno wezme jeden z tych modeli, pytanie tylko ktory.
jarek

MartineZ.oom
27-12-2007, 13:40
Tom01 co powiesz o EIZO S1932? Czy zaszły znaczące zmiany?

Tom01
27-12-2007, 13:41
Tom01 jeszcze tylko prosba o porownanie NEC SpectraView 2090 i eizo CE210W. Na pewno wezme jeden z tych modeli, pytanie tylko ktory.
jarek

Nec SV2090
+ Prawie prosta (idealna) charakterystyka transmitancyjna.
+ Najlepsze możliwe kąty widzenia (nie zmienia się kolor, tylko jasność).
+ Kaptur w komplecie.
- Problemy z powtarzalnością i jakością montażu. Monitor niby fabrycznie mierzony i kalibrowany, ale kupione 2 szt mogą się od siebie różnić.
- Problemy z pikselami.
- Bardzo złe podświetlenie.
- Udokumentowane przypadki utrwalania się obrazu po zaledwie kilku latach.

Eizo CE210W
+ Bardzo wysoka powtarzalność i jakość montażu.
+ Brak problemu z pikselami.
+ Podświetlenie najlepsze w LCD w ogóle.
+ Monitor fabrycznie mierzony i kalibrowany sztuka w sztukę.
- Przy zmianie kąta widzenia, zmienia się kolor i jasność.
- Reprodukcja wysokich, choć nie najwyższych lotów.


Legenda: Powyższe wady i zalety rozpatrujemy w kontekście wysokiej jakości monitorów. Oznacza to, że mają one zupełnie inne wartości bezwzględne, niż w sprzęcie popularnym.


Tom01 co powiesz o EIZO S1932? Czy zaszły znaczące zmiany?

Zmiany są niewielkie, ale monitor upodobnił się własnościami do M1950. kalibruje sie lepiej, ma więcej regulacji.

kook
27-12-2007, 14:47
W przypadku idealnym czerń powinna wynosić 0 cd/m^2. Niestety na LCD jest to na razie niemożliwe. Na domiar złego w najniższych poziomach jasności monitor najbardziej przekłamuje. Jeśli błędy te są duże i warunki miejsca pracy to umożliwiają, czasem wyjściem jest podniesienie "czerni" z minimum poza zakres największych błędów. Są nawet stosowne normy, zalecające "czerń" na konkretnych poziomach jasności.

Dziekuję za objaśnienia. Drążąc temat: czy moge prosić o jakies sugestie co do optymalnego w przypadku tego monitora poziomu czerni zadawanego podczas kalibracji (ewentualnie odesłanie do źródeł wiedzy o stosownych normach?

-jaro-
27-12-2007, 15:09
Tom01 dziekuje za konsultacje. Eizo zamowiony, jutro bedzie w domku :)
jarek

Tom01
27-12-2007, 15:31
Dziekuję za objaśnienia. Drążąc temat: czy moge prosić o jakies sugestie co do optymalnego w przypadku tego monitora poziomu czerni zadawanego podczas kalibracji (ewentualnie odesłanie do źródeł wiedzy o stosownych normach?

Jak się zachowuje Pana monitor w cieniach? Jeśli ok, proponuję nie zawracać sobie głowy. Podnoszenie punktu czerni ma też grube wady i jeśli nie ma takiej potrzeby, nie ma co tego tykać.

Zaicev
27-12-2007, 15:53
1970NX ma 8 bitowe sterowanie i niezłą matrycę S-IPS LG-Philips. Ma sporo wad, ale to jeden z najtańszych monitorów o sensownym zachowaniu w kolorze. Wersja 1970NXp to inna para kaloszy i nie należy ich porównywać.

Wnioskujac z ceny 1970NXp to gorsza para kaloszy, zgadlem?:mrgreen:

Jutro rzuce okiem na opisywanego przezemnie benq :P Jesli potwierdza sie wszystkie zle slowa wylane tutaj na niego, to najpewniej zdecyduje sie na eizo S1921 - jest w calkiem niezlej cenie, chociaz prawie o 50% wiekszej niz zakladalem poczatkowo :/ Coz, poczekam, pociulam. Na szczescie moge :D
A wracajac jeszcze do Eizo s1921, to jego sterowanie jest opisane przez Eizo jako 8 bit konwertowane i "poprawiane do 10 bit", po czym znow konwertowane do 8bit. Czy aby nie jest to zwykle 8 bit wzmacniane sila marketingu??? Jak sam piszesz Tom01 chodzi o odpowiednie sterowanie matryca :) Ale zeby od razu nazywac to 10 bitowym sterowaniem...

Tom01
27-12-2007, 16:14
Wnioskujac z ceny 1970NXp to gorsza para kaloszy, zgadlem?:mrgreen:

Tak.


A wracajac jeszcze do Eizo s1921, to jego sterowanie jest opisane przez Eizo jako 8 bit konwertowane i "poprawiane do 10 bit", po czym znow konwertowane do 8bit. Czy aby nie jest to zwykle 8 bit wzmacniane sila marketingu??? Jak sam piszesz Tom01 chodzi o odpowiednie sterowanie matryca :) Ale zeby od razu nazywac to 10 bitowym sterowaniem...

Z tym sterowaniem to im dalej w las tym więcej drzew. Matryca jest sterowana praktycznie zawsze 8 bitowo, wszak tyle zawsze (256) jest stopni jasności na kanał, w zapisie koloru pamięci karty graficznej. Sęk cały, w pokazaniu tych odcieni na monitorze. Po to stosuje się transformacje do szerszego zapisu, aby precyzyjniej przybliżyć docelowych 256 odcieni. Metod jest conajmniej kilka, w tym poszerzenie nie tylko obliczeń do wykreowania palety, ale i też fizycznego sterowania do 10, 12, czy 14 bitów w monitorach profesjonalnych.

Zaicev
27-12-2007, 17:12
Z tym sterowaniem to im dalej w las tym więcej drzew. Matryca jest sterowana praktycznie zawsze 8 bitowo, wszak tyle zawsze (256) jest stopni jasności na kanał, w zapisie koloru pamięci karty graficznej. Sęk cały, w pokazaniu tych odcieni na monitorze. Po to stosuje się transformacje do szerszego zapisu, aby precyzyjniej przybliżyć docelowych 256 odcieni. Metod jest conajmniej kilka, w tym poszerzenie nie tylko obliczeń do wykreowania palety, ale i też fizycznego sterowania do 10, 12, czy 14 bitów w monitorach profesjonalnych.

A czy mozna jakos sprawdzic ilu bitowe kodowanie koloru ma dany model monitora? Czy np. 6 bitowe maja jakies stare przedpotopowe LCDki, 8 to obecny standard a wieksze wartosci to "wyzsza polka", czy tez zdarza sie ze ktoras z firm low-end typu benq, belinea, acer caly czas produkuje i sprzedaje modele 6 bitowe?
Czy roznica 8 bit - 10+bit jest zauwazalna dla niewprawionego ludzkiego oka?:)

Tom01 naprawde podziwiam Cie za cierpliwosc i zaandazowanie :) Pozdrawiam!

Tom01
27-12-2007, 17:26
A czy mozna jakos sprawdzic ilu bitowe kodowanie koloru ma dany model monitora?

Producent się tym zazwyczaj chwali.


Czy np. 6 bitowe maja jakies stare przedpotopowe LCDki,

Większość masówki.


8 to obecny standard a wieksze wartosci to "wyzsza polka", czy tez zdarza sie ze ktoras z firm low-end typu benq, belinea, acer caly czas produkuje i sprzedaje modele 6 bitowe?

Jak wyżej. 6 bitów masówka. 8 bitów niewiele lepiej. 10 i więcej "wyższa półka".


Czy roznica 8 bit - 10+bit jest zauwazalna dla niewprawionego ludzkiego oka?:)

Zdecydowanie, szczególnie na "trudnych" elementach obrazu, typu cienie, światła, neutralne szarości.

Zaicev
27-12-2007, 18:06
Producent się tym zazwyczaj chwali.

Nie zauważyłem żeby się chwalili :( Jedyne co piszą, to że monitor wyświetla 16.7 miliona kolorów. Podobno Samsung 971P ma 6 bitów na kanał!!! (matryca PVA, cena mocno zbliżona do Eizo 1921 :shock:) a w jego specyfikacji (na stronie Samsunga) jak wół stoi 16.7 mln...
Naprawdę cały czas chodzi mi po głowie ten Benq, nie wiem czemu, może ze względu na cenę :P Jutro go sobie pomacam, pooglądam i popuszczam zdjęcia testowe (gradienty i inne) i zobaczę jak wypadnie...
Całe szczęście mi się nie spieszy, może ochłonę :)

Tom01
27-12-2007, 19:34
Nie zauważyłem żeby się chwalili :( Jedyne co piszą, to że monitor wyświetla 16.7 miliona kolorów.

Pisze się różne rzeczy. Papier zniesie wszystko. Dział "parametry" w opisach monitorów to najczęściej sufitologia stosowana.

-jaro-
29-12-2007, 02:30
Monitor juz podlaczony. jest wspanialy i o dziwo cp720 drukuje dokladnie tak samo jak widze na ekranie (no prawie, trzeba troche podjasnic). teraz wreszcie zobaczylem co powyrabialem z fotkami lightroomem :)
Tom01 jeszcze raz dzieki.
jarek

Cichy
02-01-2008, 20:34
A ja właśnie kupiłem sobie monitorek Belinea 2080 S2 (20" 1600x1200) i napisałem krótką opinię:

No więc przede wszystkim - używam monitora do obróbki zdjęć. Do tej pory męczyłem się na zwykłych LCD zmatrycami TN (laptopowe i zewnętrzny Samsung 17"). Belinea 2080 S2 ma matrycę Premium MVA - i to chyba najważniejsza sprawa o której nie każdy ma pojęcie. Kolory i kontrast nie zmieniają się przy zmianie kąta patrzenia na monitor. Łatwo można sprawdzić to na zwykłym LCD wyświetlając obraz z elementami niebieskiego i patrząc raz bardziej z góry raz z dołu - niebieski jest raz jasny, raz granatowy...

Krótko plusy i minusy:

+ Matryca MVA Premium - idealne kolory pod każdym kątem
+ Parametry monitorów co najmniej dwukrotnie droższych (1600x1200, 1000:1, 8ms, 178/178, MVA)
+ czytelne menu w języku PL
+ rewelacyjna jakość obrazu
+ maksymalny stosunek jakość/cena (kupiłem go w grudniu 07 za 1400 zł brutto)
+ bardzo stabilny stojak z pivotem
+ nie smuży przy szybkich aplikacjach (gry itp)
+ kolory: sRGB, 3500k, 6500k i manual
+ bardzo dobre wykonanie i jakość monitora
+ 3 lata gwarancji

- brak możliwości konfiguracji kilku ustawień użytkownika z poziomu menu (np inna jasność i kontrast w nocy, inne w dzień) - w poprzednim monitorze miałem 3 fabryczne + 1 użytkownika. Tutaj trzeba za każdym razem manualnie rozjaśniać/przyciemniać
- brak możliwości wyboru całej czarnej obudowy

Ogólnie - jestem MEGA zadowolony. A już miałem kupować Eizo za 3200...

muflon
02-01-2008, 20:51
brak możliwości konfiguracji kilku ustawień użytkownika z poziomu menu (np inna jasność i kontrast w nocy, inne w dzień) - w poprzednim monitorze miałem 3 fabryczne + 1 użytkownika. Tutaj trzeba za każdym razem manualnie rozjaśniać/przyciemniać
Hmm, a jak takie zabawy (niezależnie czy z presetu, czy manualnie) się mają do kalibracji?

Tom01
02-01-2008, 21:04
A ja właśnie kupiłem sobie monitorek

To ja trochę na odtrutkę.... :wink:


Belinea 2080 S2 (20" 1600x1200)

Znam akurat ten monitorek oraz jego odmianę 1980, o modelowo zerżniętych oznaczeniach ze starszej serii profesjonalnej Nec'a. Spece od reklamy sądzili, że ktoś się pomyli, lub będzie miał pozytywne skojarzenia?


Belinea 2080 S2 ma matrycę Premium MVA - i to chyba najważniejsza sprawa o której nie każdy ma pojęcie. Kolory i kontrast nie zmieniają się przy zmianie kąta patrzenia na monitor.

Porównując z TN kąty są rzeczywiście niebo a ziemia, ale obiektywnie kolor i jasność zmienia się i to jest widoczne. Szczególnie w cieniach. Jest to typowa cecha konstrukcyjna wszystkich wyświetlaczy wielodomenowych *VA i wynika z ułożenia molekuł ciekłych kryształów. Nie może być inaczej. Jedynym typem wyświetlacza prawie pozbawionym tej cechy jest IPS. To znaczy, też coś się zmienia, ale nie kolor i jasność a sama jasność.


+ Parametry monitorów co najmniej dwukrotnie droższych (1600x1200, 1000:1, 8ms, 178/178, MVA)

Ww "parametry" nie świadczą kompletnie o jakości monitora. Prawdziwymi parametrami są np zakresy regulacyjne jasności, rzeczywisty zmierzony kontrast, odchyłka temperatury w funkcji jasności, rozkład jasności (gamma).


+ rewelacyjna jakość obrazu
+ maksymalny stosunek jakość/cena (kupiłem go w grudniu 07 za 1400 zł brutto)
+ bardzo dobre wykonanie i jakość monitora

To są akurat mocno subiektywne argumenty. Prawdopodobnie uległ Pan fascynacji *VA i ich pięknej wysyconej saturacji. Proszę zweryfikować tą jakość choćby najprostszymi pomiarami, lub obrazami testowymi. Publikowałem metodę: http://canon-board.info/showpost.php?p=375791&postcount=860
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=496241&postcount=579
Proszę się podzielić wrażeniami.


+ nie smuży przy szybkich aplikacjach (gry itp)
+ 3 lata gwarancji

Jak 99,99% współczesnych monitorów.


+ kolory: sRGB, 3500k, 6500k i manual

To ma być in plus?


A już miałem kupować Eizo za 3200...

No właśnie, a tak ma Pan prawie Eizo. Tylko jak mówią prawie robi różnicę...:D

Cichy
02-01-2008, 21:06
Hmm, a jak takie zabawy (niezależnie czy z presetu, czy manualnie) się mają do kalibracji?

Nie mam pojęcia, należę do użytkowników, którzy nie bawią się w kalibrację :) Ale pracując w nocy i w dzień muszę mieć inny kontrast w LCD-ku, inaczej bym już miał po oczach (nie mówię tutaj o pracy przy obróbce zdjęć).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To ja trochę na odtrutkę.... :wink: (...)
No właśnie, a tak ma Pan prawie Eizo. Tylko jak mówią prawie robi różnicę...:D

No właśnie, akurat moje potrzeby są takie a nie inne i w porównaniu do porzedniego modelu (Samsung 710N) różnica jest kolosalna. No i mam prawie Eizo za 40 % ceny Eizo, więc ma radość póki co jest uzasadniona :)

Reszta Pańskich argumentów (nie przeczę, że pewnie trafna) jest dla mnie zupełnie niezrozumiała... Jestem szarym użytkownikiem, a nie profesjonalistą za każdym razem kalibrującym sprzęt przed pracą.

Nie chciałem wydać dużo, a uważam, że jak na dzisiejsze możliwości za LCD z matrycą SPVA o rozdziałce 1600x1200 w cenie 1400 zł to naprawdę dobra oferta. Sądzi Pan, że do kwoty 2000 kupiłbym coś lepszego o takich parametrach ? :)

-jaro-
02-01-2008, 21:17
To ja trochę na odtrutkę.... :wink:


Proszę zweryfikować tą jakość choćby najprostszymi pomiarami, lub obrazami testowymi. Publikowałem metodę: http://canon-board.info/showpost.php?p=375791&postcount=860
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=496241&postcount=579
Proszę się podzielić wrażeniami.


Zrobilem te testy na moim eizo i wyglada ze wszystko jest ok :)
jarek

Tom01
02-01-2008, 21:38
Sądzi Pan, że do kwoty 2000 kupiłbym coś lepszego o takich parametrach ? :)

Oczywiście, nawet znacznie lepszego, choć nie 20".


Ale pracując w nocy i w dzień muszę mieć inny kontrast w LCD-ku, inaczej bym już miał po oczach (nie mówię tutaj o pracy przy obróbce zdjęć).

Nie kontrast a jasność. Kontrast w monitorze LCD jest stały. Nie ma możliwości jego regulacji. A co do zakresów jasności, to akurat ten monitor ma jedne z najmniejszych zakresów regulacji podświetlenia w historii.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Hmm, a jak takie zabawy (niezależnie czy z presetu, czy manualnie) się mają do kalibracji?

Monitor kalibruje się do standardu (np sRGB), więc tylko jeden "preset" jest "skalibrowany".

Cichy
02-01-2008, 22:51
Oczywiście, nawet znacznie lepszego, choć nie 20".



Czyli , co za tym idzie, nie miałby rozdziałki 1600x1200 ? Jeśli nie, odpowiedź powinna brzmieć "Nie, nie kupiłby Pan lepszego monitora o tej rozdzielczości do 2000 zł" :)

Tom01
02-01-2008, 22:56
Czyli , co za tym idzie, nie miałby rozdziałki 1600x1200 ? Jeśli nie, odpowiedź powinna brzmieć "Nie, nie kupiłby Pan lepszego minitora o tej rozdzielczości do 2000 zł" :)

Nie lubię dywagacji lepszy-gorszy w kontekście niskobudżetowych monitorów. Ale jeśli już, to sporo lepszy jest Nec 2070NX. Ma 1600x1200 i kosztuje poniżej 2 tys zł.

m_o_b_y
02-01-2008, 23:29
W zasadzie każdy monitor Eizo z przedziału pow ok 1,4 tys zł reprezentuje już odpowiedni poziom. Czym oczywiście coraz lepszy, tym droższy. Aby dokładniej dopasować, musiałbym szczegółowo znać zastosowania, preferencje.


To lubię.
Nie potrafisz sobie wyobrazić zastosowania i preferencji w przypadku uczestnika forum Canon.
Niedostatek wyobraźni, zwykła indolencja, czy po prostu nie wiesz, o czym mówisz ???
Pozdrówka

Tom01
03-01-2008, 13:43
To lubię.
Nie potrafisz sobie wyobrazić zastosowania i preferencji w przypadku uczestnika forum Canon.
Niedostatek wyobraźni, zwykła indolencja, czy po prostu nie wiesz, o czym mówisz ???

Potrafię sobie wyobrazić. Jednak zakładanie z góry, że monitor będzie służył do fotografii nie jest ścisłe. Czasem użytkownicy oczekują również komfortowego zachowania w zastosowaniach innych, w tym w rozrywce. Niektóry używają monitorów w dzień a mało w nocy, inni odwrotnie. Niektórzy zwracają dużą uwagę, żeby włosy modelki na zdjęciu wyglądały naturalnie i przeszkadza im zmiana odcienia pod innym katem, a innym dobrze robi, kiedy wali po oczach jaskrawością i nasyceniem. Do wszystkiego są inne monitory.

Nie mam obowiązku wypełniać Pana żądań, i roszczeniowy ton, okraszony na dodatek niewybrednymi uszczypliwościami jest mocno nie na miejscu.

Cichy
03-01-2008, 15:03
Racja, Tom wyraża tego typu opinie bo ma o tym pojęcie i nie należy go za to atakować. Choć z pewnością duży odsetek użytkowników naszego forum używa monitorów z niskiej półki (>1000 zł) i nie każdy widzi różnicę między LG za 600 zł a Eizo za 3000.

Vitez
03-01-2008, 18:14
Jestem szarym użytkownikiem, a nie profesjonalistą za każdym razem kalibrującym sprzęt przed pracą.

Tu chyba zbyt skromnie się określasz. Zarobkowo wykonujesz zdjęcia ślubne. A to już chyba nieco wyżej niż nieprofesjonalny, szary użytkownik?

muflon
03-01-2008, 22:25
Cichy, ja m.in. dlatego spytałem o tą kalibrację, bo wydawało mi się, że na Twoim poziomie to już raczej trzeba. No ale jeśli nie... to w sumie tym lepiej ;-)

Cichy
03-01-2008, 22:58
Cichy, ja m.in. dlatego spytałem o tą kalibrację, bo wydawało mi się, że na Twoim poziomie to już raczej trzeba. No ale jeśli nie... to w sumie tym lepiej ;-)

No hej, właśnie był u mnie Perqsista z kalibratorem no i coś tam wysmażyliśmy. Właściwie przy ustawieniu na 6500k w presecie monitora kalibrator nie wykazał jakichś większych odstępstw, ale jakieśtam korekty zostały poczynione.

perqsista
04-01-2008, 00:02
No hej, właśnie był u mnie Perqsista z kalibratorem no i coś tam wysmażyliśmy. Właściwie przy ustawieniu na 6500k w presecie monitora kalibrator nie wykazał jakichś większych odstępstw, ale jakieśtam korekty zostały poczynione.

Poza presetem 6500K zgodnym ze wskazaniami kolorymetru to na wykresie po oprofilowaniu krzywe dość mocno były pogięte.

Tom01
04-01-2008, 00:19
Nie wiadomo jak bardzo pogięte, ale jeśli przyjąć to jako widoczne zniekształcenie, świadczy o braku stabilności temperatury w funkcji jasności. Mówiąc prosto, biały może być biały (umownie 6500K), ale jakiś odcień ciemniejszy może odchylać się w dominantę. I to na dodatek może być wielokrotnie, wybiórczo w różne strony. Taki monitor nadaje się do fotografii ślubnej równie dobrze, jak przynęta na kraby. Nie czułbym się pewnie, obrabiając na takim monitorze fotki dla klienta.

Cichy
04-01-2008, 00:36
Znowu nie do końca rozumiem o czym mówił Tom, ale jedno jest pewne, teraz wszystko wydaje mi się różowe, łącznie z tym forum :|

PS. TOm, poniekąd Cię rozumiem, ja też nie czuję się pewnie jak sprzedaję Tamrona 17-50 klientowi, który mówi, że to będzie jego główne szkło do ślubów :)))

Tom01
04-01-2008, 00:40
Znowu nie do końca rozumiem o czym mówił Tom, ale jedno jest pewne, teraz wszystko wydaje mi się różowe, łącznie z tym forum :|

Poważnie, czy sobie Pan jaja robi? :-)

Proszę sobie dokładnie obejrzeć poniższy gradient w PS. Obrazek ma 1280x1024. Ma być jednolicie szary na 100% i z wyraźnie rozróżnialnymi tonami na 400%. Jeśli nie jest, profilowanie się nie udało, lub monitora nie sposób oprofilować. Obie możliwości równie prawdopodobne.

http://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png


https://canon-board.info/imgimported/2008/01/szarosc-1.png
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png)

perqsista
04-01-2008, 01:14
Nie wiadomo jak bardzo pogięte, ale jeśli przyjąć to jako widoczne zniekształcenie, świadczy o braku stabilności temperatury w funkcji jasności. Mówiąc prosto, biały może być biały (umownie 6500K), ale jakiś odcień ciemniejszy może odchylać się w dominantę. I to na dodatek może być wielokrotnie, wybiórczo w różne strony. Taki monitor nadaje się do fotografii ślubnej równie dobrze, jak przynęta na kraby. Nie czułbym się pewnie, obrabiając na takim monitorze fotki dla klienta.

Bo tak mniej więcej było czyli dla bieli było OK a dalej niekoniecznie. Co do "wielkości wygięcia" to w stosunku do przyzwoitego CRT albo s1921/31 to wyglądało trochę jak paragraf:rolleyes: Z tym nie/nadawaniem się to IMHO trochę przesada. Po oprofilowaniu raczej nie dozna sie szoku kolorystycznego po oglądaniu tych samych zdjęć na nieco lepszym monitorze. Ja osobiście wolę mieć monitor mniejszy ale lepiej wyświetlający kolory ale np Cichy większy nawet kosztem nierównych parametrów. IMHO przy fot. ślubnej super dokładne odwzorowanie kolorów nie ma tak wielkiego znaczenia bo i tak najbardziej liczą się walory typu złapanie świetnego momentu, dobrego kadru. To że po oprofilowaniu zniknie ileś tam procent palety kolorów ma IMHO znaczenie drugorzędne, ważne żeby to, co pozostanie było możliwie bliskie prawidłowym barwom.
Jedno jest dla mnie pewne na 100% -używanie budżetowego monitora bez oprofilowania to faktycznie strzał w stopę bo fabrycznych ustawianiach rozjazdy są zbyt duże. W tego typu monitorach najbardziej osobiście przeszkadza mi beznadziejne odwzorowanie czerni - gdzie faktycznie w Eizo lub CRTkach wygląda to o niebo lepiej.

Cichy
04-01-2008, 01:22
Poważnie, czy sobie Pan jaja robi? :-)

Proszę sobie dokładnie obejrzeć poniższy gradient w PS. Obrazek ma 1280x1024. Ma być jednolicie szary na 100% i z wyraźnie rozróżnialnymi tonami na 400%. Jeśli nie jest, profilowanie się nie udało, lub monitora nie sposób oprofilować. Obie możliwości równie prawdopodobne.



No dobra, mówię jak jest - z ustawionym profilem obrazek ma delikatnie widoczne pionowe paski zwłaszcza w ciemnych partiach - wpadające w lekki fiolet i seledyn. Jak wyłączę profil - ręką odjął - szarość przechodzi płynnie. Co jest więc nie tak ? Nie da się sprofilować, nie trzeba czy źle to zrobiliśmy ?

Tom01
04-01-2008, 01:24
#perqsusta
Większość to prawda, ale nie cała. Monitor kłamie najbardziej w skrajnych zakresach jasności. Im większy "paragraf" tym bardziej. Problemem może być poprawna interpretacja detali w światach (białe suknie) i cieniach (czarne garnitury). Kolor też ma pewne znaczenie. Nieistniejąca dominanta na sukni może spowodować odruchowe "poprawienie" jej w szopie. Z labu wówczas przyjdzie niespodzianka.


No dobra, mówię jak jest - z ustawionym profilem obrazek ma delikatnie widoczne pionowe paski zwłaszcza w ciemnych partiach - wpadające w lekki fiolet i seledyn. Jak wyłączę profil - ręką odjął - szarość przechodzi płynnie. Co jest więc nie tak ? Nie da się sprofilować, nie trzeba czy źle to zrobiliśmy ?

Monitor jest silnie niestabilny temperaturowo. Oznacza to, że punkt bieli waha się w różne strony zależnie od jasności odcienia. Skutki dla kolorystyki są opłakane. Wybiórczo podbite lub osłabione różne zakresy jasności i odcieni różnych kolorów. Profil krzywi tablicę kolorów karty graficznej, ale jak widać z widocznymi skutkami ubocznymi. Co gorsza profil robi się tylko na bazie zaledwie kilku prostych kombinacji kolorów podstawowych. A co się dzieje między punktami pomiarowymi? Profiler zakłada jakieś krzywe, ale są one przecież z sufitu. Mniej więcej wygląda to jak krzywa wektorowa z 9 węzłami narysowana sobie w Corelu. Obawiam się, że nie da się tego skorygować. Profilowanie poprawi sytuację optycznie, czyli ladnszafty będą ładne. Nic więcej.

perqsista
04-01-2008, 01:38
No dobra, mówię jak jest - z ustawionym profilem obrazek ma delikatnie widoczne pionowe paski zwłaszcza w ciemnych partiach - wpadające w lekki fiolet i seledyn. Jak wyłączę profil - ręką odjął - szarość przechodzi płynnie. Co jest więc nie tak ? Nie da się sprofilować, nie trzeba czy źle to zrobiliśmy ?

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale jak dla mnie to tak chyba powinno być.
Skoro po oprofilowaniu okazało się ze są duże odstępstwa od prawidłowych wartości (czyli duża korekta krzywych RGB) i następują straty które uwidaczniają się w w/w teście.

Tom01
04-01-2008, 01:42
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale jakd la mnie to tak chyba powinno być.

Powinno być gładko (równe stopnie) i szaro. Profil nie może zbyt głęboko ingerować, bo traci użyteczność. To prymitywne narzędzie, z małymi możliwościami. Co z korekty, kiedy w pewnych zakresach, zachowanie monitora przestanie być akceptowalne. Takie wady jak widać, będą na każdym zdjęciu, które będzie zawierać jakiekolwiek składowe wyświetlone na tym gradiencie. No, może nie dokładnie, bo tani LCD, nie do końca dobrze składa finalny kolor z przez mieszanie RGB. Raz tak, raz siak, z wag składowych wcale nie wychodzi to co w teorii powinno. Słowem, błąd na błędzie, błędem pogania.

PS. Pewnym sposobem może być oprofilowanie monitora na wyższy punkt czerni. Wówczas "obetnie" się część zakresu gdzie są największe błędy. Trzeba jednak pogodzić się z tym, że monitor będzie miał jeszcze jaśniejszą czerń i pracować najlepiej w dzień.

muflon
04-01-2008, 07:23
PProszę sobie dokładnie obejrzeć poniższy gradient w PS. Obrazek ma 1280x1024. Ma być jednolicie szary na 100% i z wyraźnie rozróżnialnymi tonami na 400%.
O, a na moim Samsungu 930BF (stary, tani, byle jaki, zero kalibracji) dokładnie tak jest :mrgreen: - szare jest w stuprocentowo szare (nie widzę dominanty), czarne jest niewiele mniej czarne niż ramka, widzę przejścia tonalne zarówno przy lewym jak i prawym końcu*, jedyne do czego się można przyczepić to brak płynności (panel 6-bit) :-D

* no ale pewnie da się to zwalić hmm... może na pasma Macha, bo przecież to... niemożliwe ;-)

Tom01
04-01-2008, 13:33
O, a na moim Samsungu 930BF

Było kilka zaskakująco przyzwoitych modeli Samsunga. Tego dokładnie nie znam. Widziałem wersję oznaczoną 940 i nie mogę potwierdzić, że zachowuje się chociażby podobnie do tego co Pan opisał. Wypadałoby jeszcze sprawdzić jak wygląda gradient po korekcji niestabilności czujnikiem, bo oko to zawodny instrument.

Przy sterowaniu 6 bitowym, FRC będzie dorabiać brakujące tony, jednak wówczas nie będzie równych progów między nimi, tylko właśnie "pasma Macha", będące skutkiem interpolacji.

Vitez
04-01-2008, 16:18
Proszę sobie dokładnie obejrzeć poniższy gradient w PS. Obrazek ma 1280x1024. Ma być jednolicie szary na 100% i z wyraźnie rozróżnialnymi tonami na 400%. Jeśli nie jest, profilowanie się nie udało, lub monitora nie sposób oprofilować. Obie możliwości równie prawdopodobne.

O, to gdybym miał w domu taki monitor jaki mam teraz w pracy to juz by wylądował za oknem. Przy przejściu z czarnego w szary mam najpierw zamiast szarego coś niebieskawego, potem coś zielonkawego a potem (najbliżej białego) coś różowawego.
Beznadzieja - biurowy NEC 1760NX.

Tom01
04-01-2008, 16:20
biurowy NEC 1760NX.

To jest TN.

SebaWolf
08-01-2008, 14:47
u mnie w robocie na jakimś Fujitsu-Siemens to wogóle tęcza jest :D na szczescie podczas korzystania z netu i przy ukladaniu pasjansa mi to nie przeszkadza ;)

Amholen
13-01-2008, 11:40
mam lajkonikowate pytania:
czy matryca TFT nadaje się do obróbki fotek bo powiem szczerze, że oznaczenie widzę pierwszy raz?
jak ten monitor (S2231W) ma się np w stosunku do S1932 poza tymi kilkoma calami?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Tom01
14-01-2008, 02:16
mam lajkonikowate pytania:
czy matryca TFT nadaje się do obróbki fotek bo powiem szczerze, że oznaczenie widzę pierwszy raz?

TFT oznacza sposób sterowania komórką ciekłokrystaliczną. Jest to wspólne oznaczenie, właściwe do wszystkich współczesnych wyświetlaczy niezależnie od konstrukcji.

Tom01
14-01-2008, 15:32
jak ten monitor (S2231W) ma się np w stosunku do S1932 poza tymi kilkoma calami?

To jest tylko, lub aż, więcej miejsca po bokach. Monitor jest konstrukcyjnie b.podobny.

p_lar
16-01-2008, 00:38
To ja może spytam o nowego eizo sx2461. Cena w stosunku do s2411 była zdaje się podobna (do niedawna na stronie mastiff). Czym się różnią na pierwszy rzut oka, poza obudową oczywiście ? :) A w zasadzie jak to wygląda w praktyce pod kątem obróbki obrazu i codziennego użytkowania dla przeciętnego zjadacza chleba? W czym będzie lepszy?

Tom01
16-01-2008, 00:49
To ja może spytam o nowego eizo sx2461. (...) W czym będzie lepszy?

Nie będzie a jest. SX2461W to następca. Większy gamut, oczywiście modne ostatnio dziewięćdziesiąt cośtam procent przestrzeni AdobeRGB, sprzętowa korekcja nierówności podświetlenia, 12 bitowa paleta wyliczana z 16 bitów i kupa bajerów.

Jacek Kidoń
17-01-2008, 23:24
Tom01, z ogromną przyjemnością czytam wszelkie Pana komentarze. Ogrom wiedzy i doświadczenia wbijają w ziemię. Jestem zapalonym, ale cały czas amatorem, który kilka lat temu odkrył swoje życiowe hobby. Dość późno, ale lepiej niż wcale. Sprzęt sobie kompletuję, ale praca z Samsungiem 955df jest nieco bolesna. Proszę o komentarz do EIZO FlexScan S2431W-BK. Niepotrzebne mi te głośniki. Bardzo przeszkadzają? Zastosowanie w/g Eizo domowe i biurowe, ale dla amatorskiej pracy z PSem? Pozdrawiam

MartineZ.oom
17-01-2008, 23:57
Tom01 co myślisz o nowym Spyder 3 ? Opłaca się dać więcej za te nowe funkcje ? (w porównaniu do Spyder 2)

Tom01
18-01-2008, 00:10
Proszę o komentarz do EIZO FlexScan S2431W-BK.

To jest to samo co powszechnie znany S1931, tyle że większy i z racji wielkości i standardowego podświetlenia bardziej nierówny. Jest to najtańsza dobra 24-ka z naciskiem na najtańsza, jeśli chodzi o foto. Moim zdaniem jednak, przy tym poziomie wydatku, lepiej odżałować jeszcze ciut na zdecydowanie lepszy S2411W, lub jeśli budżet nie pozwoli, podobnej klasy, ale mniejszy. Polecam uwadze S2110W który można dostać za bezcen na wyprzedaży (od 2,4 do 3 tys), lub S2111W.

PS. Jeśli głośniki są niepotrzebne to ich się nie używa. W większości monitorów Eizo są one schowane, nie widać ich zupełnie.


Tom01 co myślisz o nowym Spyder 3 ? Opłaca się dać więcej za te nowe funkcje ? (w porównaniu do Spyder 2)

Moim zdaniem nie. Znacznie lepszą inwestycją jest najtańszy X-Rite. Nawet wersją LT ustawiam bez problemu skomplikowane monitory, co Spyderem się niekoniecznie udaje.

MartineZ.oom
18-01-2008, 00:30
... Polecam uwadze S2110W który można dostać za bezcen na wyprzedaży (od 2,4 do 3 tys), lub S2111W.

A jak wypada porównanie S2110W z S2000? Który poleciłbyś do obróbki foto? Rozważam jeszcze system dwu monitorowy tzn: S1932 i moja stara Iiyama 19" (która na palety w PS jak najbardziej się nadaje)

Co o tych trzech wariantach sądzisz? Będę wdzięczny za opinię, bo właśnie stoję przed zakupem eizo i nie wiem na co się zdecydować mając budżet około 3k pln. Skłaniam się w stronę s1932 + Iiama.

Tom01
18-01-2008, 00:37
A jak wypada porównanie S2110W z S2000? Który poleciłbyś do obróbki foto?

S2000 to tak naprawdę L887, czyli monitor cadowy i jest nieco inaczej optymalizowany niż S2110W projektowany do grafiki. Oba to jednak monitory z najwyższej półki amatorskiej, pogranicza zawodowych. Do foto użyć można obu. Różnice między nimi są, wyraźnie na korzyść S2110W, ale nie mówimy o kolosalnych.

Porównywać je do S1932 to nieporozumienie.


Rozważam jeszcze system dwu monitorowy tzn: S1932 i moja stara Iiyama 19" (która na palety w PS jak najbardziej się nadaje)

System dwumonitorowy jest kapitalnym pomysłem, daje dużo więcej miejsca. Jednak dobrze jest, jeśli monitory są choć trochę podobne. Inaczej może denerwować inna wysokość ekranów lub/i inne wrażenia z odbioru obrazu.

grzbiet
18-01-2008, 11:50
Tom01:


Inaczej może denerwować inna wysokość ekranów

Mam Eizo S1931 i Iiyamę E 435S (do palet) i rzeczywista różnica w wysokości stosjących obok siebie monitorów wynosi na moje oko 5 mm... I jest to dokładnie tak jak mówi Tom01 jedyna denerwująca rzecz w tym zestawie.

Tom01
18-01-2008, 12:32
Mam Eizo S1931 i Iiyamę E 435S (do palet) i rzeczywista różnica w wysokości stosjących obok siebie monitorów wynosi na moje oko 5 mm... I jest to dokładnie tak jak mówi Tom01 jedyna denerwująca rzecz w tym zestawie.

To jest pikuś, gorzej mają ci, z głównym np 21" LCD i 17" CRT na palety. Choć, podobno do wszystkoego można się przyzwyczaić.

jatzzek
18-01-2008, 14:34
A czy w zestawie dwu-monitorowym da sie ustawic zeby w Lightroom narzedzia, palety i suwaki byly na jednym ekranie a samo zdjecie na drugim? Czy da sie tak ustawic w Photoshop?

Tom01
18-01-2008, 14:50
A czy w zestawie dwu-monitorowym da sie ustawic zeby w Lightroom narzedzia, palety i suwaki byly na jednym ekranie a samo zdjecie na drugim? Czy da sie tak ustawic w Photoshop?

Większość aplikacji działa bez problemu na pulpicie dwumoniotorowym. Model pracy jaki Pan opisał, jest standardem na takim stanowisku.

Vitez
18-01-2008, 16:11
A czy w zestawie dwu-monitorowym da sie ustawic zeby w Lightroom narzedzia, palety i suwaki byly na jednym ekranie a samo zdjecie na drugim? Czy da sie tak ustawic w Photoshop?

Ja tak mam ustawione.
1. Nvidia DualView
2. W Photoshopie po prostu drag&drop

jatzzek
18-01-2008, 16:24
Skoro tak, to coraz bardziej dojrzewam do opcji dwu-monitorowej. Mam budzet 3000zl i jest to pierwsza determinanta moich monitorowych wyborow. Potem sa inne, te o ktorych wiele napisal juz Tom01. Jakosc obrazu generowanego na S1931 do moich zastosowan zupelnie mi wystarcza, ale chcialbym miec wieksza powierzchnie robocza. Rozwiazaniem jest (w zadanym budzecie) albo S2111 albo 2x S1931. Wiem, ze S2111 ma (chyba) wszystkie parametry poprawione w stosunku do S1931 ale z mojego punktu widzenia sa to infinitezymalnie male zmiany. Za to obszar roboczy w opcji 2x1931 jest zacny. No chyba, ze jest cos w S2111 co zmieni moj poglad?

Tom01
18-01-2008, 16:28
Wiem, ze S2111 ma (chyba) wszystkie parametry poprawione w stosunku do S1931 ale z mojego punktu widzenia sa to infinitezymalnie male zmiany.

Heretyk! Tfu, tfu, zgiń przepadnij.... :-)

A na poważnie, to zupełnie inna klasa. S2110W i S2111W są to "cywilne" wersje monitorów profesjonalnych Coloredge CE210W, a S1931 to dobre monitory domowe. Konstrukcyjnie to inna bajka. W razie zainteresowania opiszę dokładniej.

jatzzek
18-01-2008, 16:47
OK nie przecze. Ale z tej "zupelnie innej bajki" musi wynikac jakis konkret, czyli odpowiedz na pytanie: ktory zakup za 3000 bedzie lepszy do moich potrzeb? (pytanie retoryczne) Jako ze moje potrzeby co do jakosci i powtarzalnosci nie sa jakos mocno wysrubowane (wazne zeby monitor trzymal pewien poziom), to sadze ze w budzecie do 3000 lepsze beda dwa S1931 od jednego S2111.

PS

Sorki za moja ignorancje w temacie monitorow... pewnie Toma01 niezle skrecily te "infinitezymalnie male zmiany" :)

Tom01
18-01-2008, 16:59
Teraz nie mam za bardzo warunków do rozpisywania się, ale jeden za 3 tys jest zdecydowanie lepszy niż dwa za połowę. Zupełnie inna reprodukcja w cieniach, mniejsze, a w zasadzie brak zauważalnych gołym okiem przebarwień. Obraz jest znacznie bardziej normalny.

Krzywe korekcji:

S1931

https://canon-board.info/imgimported/2008/01/eizo1-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/eizo1.jpg)

S2110W/S2111W

https://canon-board.info/imgimported/2007/11/EizoS2111W-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/EizoS2111W.jpg)

jatzzek
18-01-2008, 17:28
ale jeden za 3 tys jest zdecydowanie lepszy niż dwa za połowę.

Jest po prostu lepszy technicznie ale "lepszosc" zalezy od wyboru kryteriow. Ja wciaz mysle ze dla mnie wazniejsze jest kryterium duzego pola roboczego i wygody pracy niz "zupełnie inna reprodukcja w cieniach, mniejsze, a w zasadzie brak zauważalnych gołym okiem przebarwień". Ale to tylko moje zdanie.

PS

Te krzywe mowia same za siebie.

Tom01
18-01-2008, 17:33
Jest po prostu lepszy technicznie ale "lepszosc" zalezy od wyboru kryteriow.

W przypadku zastosowań w fotografii, kryterium jakości obrazu jest moim zdaniem, znacznie ważniejsze niż obszaru roboczego.

Odnośnie krzywych. Nie rozmawiamy o masówce, różnice nie będą w stylu: paragraf na jednym a prosta na drugim. Jednak wyraźnie widoczna odchyłka niebieskiego na S1931, świadczy o wyższym naturalnym punkcie bieli. Wynika to z podświetlenia. Po pierwsze do domu wyższa temperatura wygląda korzystniej, a i tańsze świetlówki mają większy rozrzut parametrów.

wjaz
22-01-2008, 17:10
Witam,

Mam dylemat podobny do tego, nad którym zastanawia się Jatzzek. Budżet do 3000 zeta, monitor potrzebny będzie do obróbki fotek, bo mój stary MIRO TD490 przysporzył mi już wystarczająco dużo frustracji. Zależy mi przede wszystkim na dobrym odwzorowaniu kolorów (zwykłe odbitki w dobrym labie, żadne tam DTP) i na dobrych szczegółach w cieniach.

Pierwsze, podstawowe pytanie:

1. Czy lepiej jest kupić tańszy monitor (np. EIZO S1932 lub NEC 1990SXi) i do tego kalibrator sprzętowy, czy może jakiś lepszy, większy i droższy monitor (NEC 2090UXi, EIZO S2000 lub S2111) i na tym wyczerpać budżet (tzn. pracować bez kalibracji i być może, kiedyś, ewentualnie dozbierać i dokupić kalibrator)?

2. Prawdę mówiąc, trochę mnie kusi duża rozdzielczość EIZO S2000. Czy ktoś z was obrabia fotki na EIZO S2000? We wcześniejszych wątkach wyczytałem, że jest on raczej dedykowany do zastosowań CADowskich. Czy w zastosowaniach amatorskich/półprofesjonalnych (okazjonalnie stocki czy śluby) jest to jakimś problemem? Czy widzicie jakieś niedogodności wynikające z tego CADowskiego wyspecjalizowania?

Po drugie - czy nie przeszkadza wam aż tak mała plamka (1600x1200 upakowane w monitorze 20")? Czy może udało się wam poprzez zmianę ustawień Windowsa doprowadzić do tego, że ergonomia pracy jest dobra lub bardzo dobra?

Z góry dziękuję za odzew i pomoc.

Tom01
22-01-2008, 17:18
1. Czy lepiej jest kupić tańszy monitor (np. EIZO S1932 lub NEC 1990SXi) i do tego kalibrator sprzętowy, czy może jakiś lepszy, większy i droższy monitor (NEC 2090UXi, EIZO S2000 lub S2111) i na tym wyczerpać budżet (tzn. pracować bez kalibracji i być może, kiedyś, ewentualnie dozbierać i dokupić kalibrator)?

Kalibrator jest zawsze "sprzętowy" i jest niezbędny jeśli się myśli o rozsądnej regulacji monitora. W sytuacji dziury budżetowej można zamówić monitor z korekcją. Wówczas jest kilka m-cy na dozbieranie.

A co do monitora, jest wyraźna różnica miedzy dobrymi domowymi a najtańszymi z klasy zaawansowanej amatorskiej grafiki (czy półprofesjonalnej jak kto woli).


Czy ktoś z was obrabia fotki na EIZO S2000?

Tomasz1972 - moderator na tym forum.


We wcześniejszych wątkach wyczytałem, że jest on raczej dedykowany do zastosowań CADowskich. Czy w zastosowaniach amatorskich/półprofesjonalnych (okazjonalnie stocki czy śluby) jest to jakimś problemem?

To zaawansowanej amatorskiej fotografii bez problemu. Przy zawodowstwie może się okazać że możliwości monitora nie pozwalają na pokazanie takich detali jak delikatne tony na sukni ślubnej. Lub może przeszkadzać zmiana koloru przy zmianie kąta widzenia.


Po drugie - czy nie przeszkadza wam aż tak mała plamka (1600x1200 upakowane w monitorze 20")?

Kwestia gustu.

wjaz
23-01-2008, 04:21
Dziękuję za odpowiedź.
Chyba źle się wyraziłem - niepotrzebny skrót myślowy. Chodziło mi nie o "kalibrator sprzętowy" tylko o "kalibrator umożliwiający kalibrację sprzętową" czyli zgodnie z tym co pisałeś wyżej w tym wątku - Lafot.

Starałem się uważnie przeczytać różne twoje wypowiedzi o kalibracji/profilowaniu monitorów Eizo i zrozumiałem z tego, że:

1. Eizo nie przewiduje kalibracji sprzętowej monitorów serii S. Mimo to jest ona możliwa, bo Lafot wyprodukował kalibrator który to jednak potrafi (czyli monitory Eizo klasy S kalibruje się tylko w Polsce?!).
2. Jedyną, ale dużo gorszą alternatywą, jest oprofilowanie monitora poprzez wprowadzenie zmian (profilu) do karty graficznej. Jest to jednak metoda niedoskonała, a do tego nie wykorzystująca potencjału 10-bitowej tablicy LUT monitora.
3. W związku z tym, wszelkie rekomendacje mówiące, że do zastosowań graficznych nadają się tylko monitory które przetwarzają kolory 10-bitowo, zakładają że z tych 10 bitów się korzysta, czyli kalibruje się monitor "sprzętowo". Zgadza się?

I tutaj czegoś nie rozumiem...
Być może zbyt szybko chcę przyswoić zbyt wiele wiedzy i pytanie jest lamerskie, ale jeżeli Eizo nie przewiduje kalibracji sprzętowej eSów to po co w nich 10-bitowy LUT? Czy te 10 bitów pomaga na przykład przy manipulacji kanałami R, G i B lub gammą poprzez OSD?
Rozumiem, że precyzja takich manipulacji jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku kalibracji (nawet jeżeli kontroluje się je jakimś czujnikiem, np. Eye-One 2), niemniej zmiany takie są ingerencją bezpośrednio w tablicę LUT monitora i nie powodują negatywych skutków, jakie ma profilowanie?

Jeszcze jedno drobne pytanko: czy w S2100 da się szybko wyłączyć czujnik jasności, czy wymaga to wchodzenia gdzieś głęboko w OSD?

Tom01
23-01-2008, 11:40
1. Eizo nie przewiduje kalibracji sprzętowej monitorów serii S. Mimo to jest ona możliwa, bo Lafot wyprodukował kalibrator który to jednak potrafi (czyli monitory Eizo klasy S kalibruje się tylko w Polsce?!).

Jakiś czas temu prostowałem to. Monitorów serii S nie można kalibrować sprzętowo. Nieporozumienie wzięło się z mało precyzyjnej wypowiedzi producenta i zadziwiająco dobrych wyników po kalibracji, które wydawało się że potwierdzają tą tezę. Faktycznie profiler Lafota "wchodzi w monitor" i ustawia część parametrów, pomija przy tym lenistwo i niedokładność użytkownika, ale nie edytuje tablicy kolorów.


2. Jedyną, ale dużo gorszą alternatywą, jest oprofilowanie monitora poprzez wprowadzenie zmian (profilu) do karty graficznej. Jest to jednak metoda niedoskonała, a do tego nie wykorzystująca potencjału 10-bitowej tablicy LUT monitora.

Proszę pamiętać, że wyniki regulacji i profilowania są tym lepsze czym lepszy jest monitor. I odwrotnie.


3. W związku z tym, wszelkie rekomendacje mówiące, że do zastosowań graficznych nadają się tylko monitory które przetwarzają kolory 10-bitowo, zakładają że z tych 10 bitów się korzysta, czyli kalibruje się monitor "sprzętowo". Zgadza się?

Wewnętrzna tablica LUT o poszerzonej palecie służy do "wstępnej kalibracji" robionej w fabryce. W ten sposób usuwane są wady wyświetlacza, grube przebarwienia itp. W monitorach, które mają być kalibrowane sprzętowo dokonuje się pomiarów sztuka w sztukę, wgrywa korekcję, oraz daje software do jej edycji, a niekalibrowanych wgrywa się "na jedną mańkę", korekcję uśrednioną z całej serii i nie daje możliwość edycji.


Być może zbyt szybko chcę przyswoić zbyt wiele wiedzy i pytanie jest lamerskie, ale jeżeli Eizo nie przewiduje kalibracji sprzętowej eSów to po co w nich 10-bitowy LUT? Czy te 10 bitów pomaga na przykład przy manipulacji kanałami R, G i B lub gammą poprzez OSD?
Rozumiem, że precyzja takich manipulacji jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku kalibracji (nawet jeżeli kontroluje się je jakimś czujnikiem, np. Eye-One 2), niemniej zmiany takie są ingerencją bezpośrednio w tablicę LUT monitora i nie powodują negatywych skutków, jakie ma profilowanie?

Monitor fabrycznie skorygowany, przy profilowaniu ma znacznie mniej skutków ubocznych przy profilowaniu. Różnica jest kolosalna.


Jeszcze jedno drobne pytanko: czy w S2100 da się szybko wyłączyć czujnik jasności, czy wymaga to wchodzenia gdzieś głęboko w OSD?

Trzeba wejść w menu: Others -> Brighness controller -> Disable/Enable.

wjaz
23-01-2008, 15:28
Jakiś czas temu prostowałem to. Monitorów serii S nie można kalibrować sprzętowo. Nieporozumienie wzięło się z mało precyzyjnej wypowiedzi producenta i zadziwiająco dobrych wyników po kalibracji, które wydawało się że potwierdzają tą tezę. Faktycznie profiler Lafota "wchodzi w monitor" i ustawia część parametrów, pomija przy tym lenistwo i niedokładność użytkownika, ale nie edytuje tablicy kolorów.


Rozumiem więc, że zgodnie z proponowaną przez ciebie terminologią, "kalibracja" Eizo S Lafotem jest faktycznie powiedzmy "zaawansowanym profilowaniem" które częściowo ingeruje w ustawienia monitora, a częściowo - w ustawienia karty graficznej? Czyli jednak każda ingerencja, nawet Lafotem, będzie wpływać na płynność gradientów, tyle że np. Lafot sam zmodyfikuje poziomy R, G, B w monitorze (coś jeszcze?), a taki na przykład Eye-One 2 będzie tylko mierzył i czekał aż użytkownik samodzielnie wprowadzi zmiany... Dobrze to zrozumiałem?


Wewnętrzna tablica LUT o poszerzonej palecie służy do "wstępnej kalibracji" robionej w fabryce. W ten sposób usuwane są wady wyświetlacza, grube przebarwienia itp. W monitorach, które mają być kalibrowane sprzętowo dokonuje się pomiarów sztuka w sztukę, wgrywa korekcję, oraz daje software do jej edycji, a niekalibrowanych wgrywa się "na jedną mańkę", korekcję uśrednioną z całej serii i nie daje możliwość edycji.

Monitor fabrycznie skorygowany, przy profilowaniu ma znacznie mniej skutków ubocznych przy profilowaniu. Różnica jest kolosalna.

Dziękuję za to wyjaśnienie. To dużo tłumaczy.

Z góry przepraszam wszystkich niezainteresowanych tym tematem za wszystkie pytania o kalibracji. Niemniej słyszałem już z kilku źródeł opinie, że to kalibracja ma podstawowe znaczenie w obróbce fotek, i że często lepiej mieć skalibrowany monitor niższej klasy, niż lepszy ale z rozjechanym kolorem. Podobnie napisał mi na PW Tomasz1972, który korzysta z monitora S2000, którego zakup rozważam. Pozwolę sobie zacytować: "Bez kalibratora moim zdaniem, praca z fotami jest bez sensu. Tak samo jak kalibracja przez kogoś. Po prostu trzeba mieć własny kalibrator."

miklo
28-01-2008, 09:40
Witam,

Mam pytanie o 17" Eizo - konkretnie model 1721. To jest - jak rozumiem - to samo, co 1921(31), tylko 17"? Panel bez oprofilowania nadaje się do amatorskiego foto? Ma obecnie bardzo dobrą cenę i zamiast kupować 19" TN wolałbym 17" Eizo. Podobno też ma 10 bitów na kanał, ale chciałbym to wiedzę skonfrontować z Twoją wiedzą Tom :-)

Tom01
28-01-2008, 14:28
Mam pytanie o 17" Eizo - konkretnie model 1721. To jest - jak rozumiem - to samo, co 1921

Tak, to jest to samo, tylko mniejszy.

fmagik
28-01-2008, 15:22
mam pytanie czy modele Eizo s1931(2) jest lepszy do s1961 moze ktos jest w stanie mi powiedziec czy jest sens wydawania 300 zl wiecej na tego s1961...

Tom01
28-01-2008, 16:04
mam pytanie czy modele Eizo s1931(2) jest lepszy do s1961 moze ktos jest w stanie mi powiedziec czy jest sens wydawania 300 zl wiecej na tego s1961...

Nie jest lepszy i nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy. Oczywiście do foto, bo są dziedziny, kiedy S1961 sprawdzi się lepiej. Jeśli ma Pan możliwy dodatkowy budżet do wydania proponuję zainteresować się: S2231W lub lepiej S2110W.

fmagik
28-01-2008, 17:35
Nie jest lepszy i nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy. Oczywiście do foto, bo są dziedziny, kiedy S1961 sprawdzi się lepiej. Jeśli ma Pan możliwy dodatkowy budżet do wydania proponuję zainteresować się: S2231W lub lepiej S2110W.

ten S2231 wyglada wspaniale ale az o 1000 zl prawie drozszy od 1931 :(
dzieki za podpowiedz ale mam jeszcze kilka pytan:
jak Pan ocenia s1932 moze to byc jakas alternatywa??? czy do amatorskiej pracy przy obrobce fotografii bedzie wystarczajacy?
co oznacza kontrast naturalny 1000:1 i kontrast dynamiczny 2500:1?
czy zamowic s1932 na podstawie EzUp? jakie powinny byc znaczniki w nazwie?
czy mozna wylaczyc wbudowane glosniczki?
czy w cenie 1800 mozna dostac cos lepszego, warto moze poczekac na. miesiac na spadek cen? :) /to tak na marginesie/
to prawda ze matryce do eizo produkuje samsung?
bedzie to moj pierwszy lcd wiec prosba o podopwiedz co do proby kalibracji np s1932

Tom01
28-01-2008, 19:07
jak Pan ocenia s1932 moze to byc jakas alternatywa??? czy do amatorskiej pracy przy obrobce fotografii bedzie wystarczajacy?

W kontekście wycofania ze sprzedaży Neca 1990SXi nie ma konkurencji. A czy wystarczający? Nie mam pojęcia. Na pewno najtańszy o którym można powiedzieć że się nadaje. Słowo decydujące będzie należało do Pana.


co oznacza kontrast naturalny 1000:1 i kontrast dynamiczny 2500:1?

1000:1 deklarowany kontrast. "Dynamiczny" to mechanizm przydatny w filmach, manipuluje jasnością w funkcji sceny i powoduje złudzenie większej dynamiki obrazu. W normalnych warunkach nie korzysta się z tego.


czy zamowic s1932 na podstawie EzUp? jakie powinny byc znaczniki w nazwie?

Nie wiem na jakiej podstawie będzie Panu najwygodniejszy. Oznaczenie EzUp to środkowa litera U w symbolu.


czy mozna wylaczyc wbudowane glosniczki?

Tak.


czy w cenie 1800 mozna dostac cos lepszego, warto moze poczekac na. miesiac na spadek cen? :) /to tak na marginesie/

Tak samo jak ze wszystkim. Zawsze można czekać na nowsze/tańsze/lepsze.


to prawda ze matryce do eizo produkuje samsung?

Tak, ale proszę nie wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków.


bedzie to moj pierwszy lcd wiec prosba o podopwiedz co do proby kalibracji np s1932

Najważniejsza podpowiedź: Trzeba zakupić czujnik.

fmagik
29-01-2008, 08:44
Najważniejsza podpowiedź: Trzeba zakupić czujnik.

dzieki za rzeczowa jasna odpowiedz, pytanie o ten czujnik? jaki bedzie optymalny do s1932?

Kraszan
30-01-2008, 11:22
Witajcie.
Chciałbym się upewnić, czy aby na pewno dobrze wybrałem :)
Poszukując nowego monitora, niestety przy ograniczonym budżecie, kierowałem się wyłącznie jego przydatnością w pracy ze zdjęciami. Dlatego nie zależało mi na portach USB, głośnikach, mikrofonach, kamerach itp... Może troszkę zależało mi na pivocie, ale nie był to warunek. W zasadzie warunkiem była matryca VA (PVA, MVA, WVA) lub ich nowsze wersje (S- lub Premium). Koniecznie przyzwoity kontrast. Kuszące są 24" ale przy ograniczonych środkach w tej przekątnej można dostać tylko matryce TN. W kategorii 22" w zasadzie nie spotyka się innych matryc niż TN lub TN+Film. Do tego rozdzielczość idzie w dół w stosunku do 24". I nagle, po kilku dniach poszukiwań natrafiłem na takie (wg mnie) cudo:
LENOVO ThinkVision L220x Wide (http://www.swiatobrazu.pl/22_calowy_monitor_od_lenovo.html).
Wg opisów jest to jeden z nielicznych paneli, który przy 22" posiada matrycę MVA i do tego jako jedyny pracuje w "24-calowej" rozdzielczości 1920x1200 (!). Kontrast 1000:1, jasność 300cd, pivot - no w zasadzie ideał, a zważywszy na cenę (trochę poniżej 1500zł) wybór wydaje się słuszny. Do tego podkreślany jest fakt wyświetlania dużego spektrum barw.
Ciężko mi jednak znaleźć jakieś "użytkowe" opinie na jego temat, zwłaszcza że ten model jest trudno dostępny w Polsce. W zasadzie to nie wiem nawet na jakiej "półce" plasuje się Lenovo... Czy ktoś z Was ma/miał do czynienia z tym modelem i mógłby wyrazić swoją opinię?

Z góry dzięki za "konsultacje" :)
Pozdrawiam
Kraszan

Kraszan
30-01-2008, 14:38
Poprawka - ten model wg netu ma matrycę S-PVA

Zaicev
31-01-2008, 18:54
Hmm... Po wielu dniach spedzonych za rozmyslaniu zanabylem wreszcie Eizo s1721 i... jestem mocno rozczarowany reprodukcja szarosci!!!:O Gdy wrzucilem na pelny ekran gradient od czerni do bieli zauwazylem dosc wyrazne schodki!:( Czy mozna temu jakos zaradzic, np poprzez profilowanie, czy tez jestem na to skazany juz do konca zycia monitora? Dodam ze na samsungu z matryca TN dostepnym za polowe ceny Eizo trakich schodkow nie udalo mi sie dostrzec :O

Tom01
31-01-2008, 19:07
Proszę pokazać ten gradient.

Zaicev
31-01-2008, 19:25
Hm, wstyd sie przyznac ale cos chyba robie nie tak - w PS zrobilem zwykly gradient, zapisalem jako JPG w maksymalnej jakosci i otworzylem na FS. Do tego momentu wydawalo sie ze wszystko jest ok, ale otworzylem ten sam plik na starym CRT'ku i... schodki tez sa :shock:
Wniosek ze cos robie nie tak. Pytanie co...

Niepotrzebnie albo za szybko larum chyba podnioslem...

I pytanie - jak zrobic ladny gradient???
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przy okazji zapytam - czy Spyder 2 Express to wystarczajace narzedzie do amatorskiego profilowania monitora, czy jednak nie warto?

Kane66
01-02-2008, 19:57
Szukam monitora ~20-21", zastosowanie glowne to edycja foto (poza tym monitor sluzy normalnie do prac biurowych)

Ostatnio mialem okazje poobserwowac i nieco posiedziec przy Nec'u 2190UXi - prezentuje sie to znosnie, dalem rade sprawdzic go dosyc amatorskimi sposobami (gradienty z netu - strony internetowe itp), wrzucilem pare prawidlowych jpegow - wszystko slicznie. Pytania (glownie do Tom01 ;) ):

1) czym sie rozni wlasciwie 2190UXi od 2190UXp (wiem ze inna matryca, pytam o praktyczne przelozenie tego w dziedzinie edycji foto glownie)?
2) monitory te kalibruje sie programowo - co najlepiej uzyc do tego monitora ? Jakie sa podstawowe roznice w tego rodzaju sprzecie ? Roznice cenowe są dość spore (np spyder2express vs eye-one display to jak 1 do 2)
3) czy ktorys z modeli Eizo za podobną kwotę jak w/w Neci da mi tak samo dobrą jakość obrazu (odwzorowanie kolorow, rozpiętośc tonalna) i kalibrowalność softwareową ? S2000/S2100 ?

Najchętniej zmieściłbym się w 3000zl za monitor plus kalibrator.

Tom01
01-02-2008, 21:31
1) czym sie rozni wlasciwie 2190UXi od 2190UXp (wiem ze inna matryca, pytam o praktyczne przelozenie tego w dziedzinie edycji foto glownie)?

2090UXi - 12 bitowy zapis koloru
2190UXp - 8 bitowy zapis kolou

Różnic jest więcej, ale to jest podstawowa w przedmiotowych zastosowaniach.


2) monitory te kalibruje sie programowo - co najlepiej uzyc do tego monitora ? Jakie sa podstawowe roznice w tego rodzaju sprzecie ? Roznice cenowe są dość spore (np spyder2express vs eye-one display to jak 1 do 2)

Spydery to zabawki. Reszta się nadaje.


czy ktorys z modeli Eizo za podobną kwotę jak w/w Neci da mi tak samo dobrą jakość obrazu (odwzorowanie kolorow, rozpiętośc tonalna) i kalibrowalność softwareową ? S2000/S2100 ?

Eizo S2000, S2110W, S2111W. Jakość obrazu podobna, wyższa powtarzalność, mniej wad.

Zaicev
02-02-2008, 15:29
No, znalazłem gradient (http://www.acilab.com/downloads/gradient%20fade.jpg), który nie ma schodków nawet na CRTku!:D Na moim nowym Eizo :mrgreen: tez sie takowych nie dopatrzyłem, wiec już jest dobrze. Boli mnie jednak inna rzecz - gwałtowne przechodzenie w czerń z lekkiej szarości przy lekkim np. miejscowym przyciemnianiu zdjęcia "pędzelkiem". Da się w tej materii coś poprawić np. profilowaniem?

I kwestia kalibratora - czy Spyder 2 Express się nada, bo jest dobry i tani, czy takie rzeczy tylko w erze? I jeśli nie Spyder to dlaczego nie i co w takim razie wybrać? Czy nie lepiej będzie zlecić to komuś? Co ile wypadałoby powtarzać taką operację?

Ewentualnie czy profile icc dołączone na płycie do Eizo są godne uwagi? I co dalej z takim profilem - ustawić go tylko w windzie, czy w windzie i programie graficznym?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Tom01
02-02-2008, 15:41
Da się w tej materii coś poprawić np. profilowaniem?

Może, jednak nie wiem konkretnie o co Panu chodzi.


I kwestia kalibratora - czy Spyder 2 Express się nada, bo jest dobry i tani, czy takie rzeczy tylko w erze? I jeśli nie Spyder to dlaczego nie i co w takim razie wybrać? Czy nie lepiej będzie zlecić to komuś? Co ile wypadałoby powtarzać taką operację?

Lafot LMC03, X-Rite Eye One.


Ewentualnie czy profile icc dołączone na płycie do Eizo są godne uwagi?

Nie, nie zawierają żadnych informacji kolorymetrycznych właściwych dla Pana egzemplarza.

Zaicev
02-02-2008, 17:53
Może, jednak nie wiem konkretnie o co Panu chodzi.

Chodzi mi o to, czy uda się jeszcze bardziej zbliżyć obraz wyświetlany na LCD do obrazu wyświetlanego na CRT - czy przejścia w czerń mogą być bardziej płynne/ gładkie.


Lafot LMC03, X-Rite Eye One.

Cenowo to wielokrotnosc Spydera :( Chyba lepiej nie kupić niż kupić źle...


Nie, nie zawierają żadnych informacji kolorymetrycznych właściwych dla Pana egzemplarza.

Czy lepiej w takim razie i w OS i w programie graficznym ustawic sRGB?

Tom01
02-02-2008, 18:06
Chodzi mi o to, czy uda się jeszcze bardziej zbliżyć obraz wyświetlany na LCD do obrazu wyświetlanego na CRT - czy przejścia w czerń mogą być bardziej płynne/ gładkie.

Prawdopodobnie prawidłową regulacją monitora da się osiągnąć nieco lepiej, w tej chwili ma Pan zapewne niepoprawny rozkład gamma.


Cenowo to wielokrotnosc Spydera :( Chyba lepiej nie kupić niż kupić źle...

Dokładnie. Kalibrację można zamówić jako usługę. Zawsze to ułamek ceny rozsądnego kalibratora. Na zabawki szkoda pieniędzy. Wcześniej czy później dojrzeje Pan do normalnego i Spyder trafi ze stratą na Allegro.


Czy lepiej w takim razie i w OS i w programie graficznym ustawic sRGB?

Nie ma to żadnego znaczenia.

Zaicev
02-02-2008, 18:40
Dokładnie. Kalibrację można zamówić jako usługę. Zawsze to ułamek ceny rozsądnego kalibratora. Na zabawki szkoda pieniędzy. Wcześniej czy później dojrzeje Pan do normalnego i Spyder trafi ze stratą na Allegro.

Z czystej ciekawości zapytam - jaka jest różnica między takim Spyderem a np Lafotem czy Eye-One?
Czy najprostszy Eye-One za złotych 700 z hakiem będzie już tym prawdziwym kalibratorem a nie zabawką?

Tom01
02-02-2008, 19:04
Z czystej ciekawości zapytam - jaka jest różnica między takim Spyderem a np Lafotem czy Eye-One?

Najtańszy Spyder nie ma możliwości regulacji monitora. Zdejmuje tylko profil z tego co jest. Wyniki są dużo gorsze niż mogłyby być. Ponadto ma duże błędy, szczególnie w cieniach.


Czy najprostszy Eye-One za złotych 700 z hakiem będzie już tym prawdziwym kalibratorem a nie zabawką?

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy kupujemy byle co, byle mieć, czy narzędzie? Eye ma do kitu oprogramowanie, choć sam czujnik jest w porządku. Pełnię możliwości uzyskamy dokupując profiler, np bardzo dobry basICColor Display4. Inaczej nie widzę sensu kupna uproszczonych wersji. Lafot nad nimi ma ogromną przewagę, ponieważ sam sobie ustawia monitor (ale tylko Eizo, inne robi się zwyczajnie) do profilowania. Procedura jest dużo łatwiejsza, szybsza. Pomija błąd i lenistwo użytkownika, który chętnie naciska tryb "easy", czy inny "wizard", zdając się na moc, zamiast pomyśleć i ustawić po ludzku. Zakres pomiarowy, dokładność i procedura obliczania korekcji, jest na dość zaawansowanym poziomie. Lepsze są tylko spektrofotometry.

Kane66
02-02-2008, 19:48
czy x-rite i Lafot chodzą pod XP x64 oraz Vista x64 ?

Tom01
02-02-2008, 20:13
czy x-rite i Lafot chodzą pod XP x64 oraz Vista x64 ?

Nie mam pojęcia. Mogę Panu udostępnić oprogramowanie do sprawdzenia.

Kane66
02-02-2008, 21:06
okej, poszlo PW. Eizo bede bral w przyszlym miesiacu, musze jeszcze gdzies te S2111W pomacac bo nie jestem przekonany do panoramicznego (nigdy na takim nie pracowałem, jedynie w laptopach ale nie te przekątne).

tmaciak
02-02-2008, 23:42
Mam pytanie dotyczące praktyki użytkowania laptopa z zewnętrznym monitorem.

Czy po oprofilowaniu obu monitorów i przypisaniu do nich profili Windows tak w miarę sprawnie trzyma te parametry? (w sensie, czy automatycznie ładuje odpowiedni profil do aktualnie używanego wyświetlacza)

Jeśli tak to czy dotyczy to również wybudzania z hibernacji? (przy założeniu, że monitor zewnętrzny podłączyliśmy w stanie hibernacji)

Zakładam oczywiście użytkowanie jednego wyświetlacza w danym momencie (mam stację dokującą).

Tom01
03-02-2008, 00:33
Mam pytanie dotyczące praktyki użytkowania laptopa z zewnętrznym monitorem.

Tylko ekran główny można oprofilować. Dwa ekrany+profile na jednej karcie w windowsach to się nie da.

tmaciak
03-02-2008, 00:47
Tylko ekran główny można oprofilować. Dwa ekrany+profile na jednej karcie w windowsach to się nie da.

Ale ja nie chcę pracować na dwóch, tylko na jednym. Problem polega na tym, że się będą zmieniały i pytanie czy się automatycznie odpali odpowiedni profil do ekranu w danym momencie używanego.

Tom01
03-02-2008, 00:49
Ale ja nie chcę pracować na dwóch, tylko na jednym. Problem polega na tym, że się będą zmieniały i pytanie czy się automatycznie odpali odpowiedni profil do ekranu w danym momencie używanego.

Z mojej praktyki wynika, że sie to pierdzieli jak tylko może.

tmaciak
03-02-2008, 01:07
Czyli w efekcie, po włączeniu laptopa do stacji dokującej (czyli podłączeniu zewnętrznego monitora), praktycznie trzeba będzie ręcznie załadować profil tego monitora i vice versa po odłączeniu monitora zewnętrznego, trzeba będzie ręcznie przeładować profil na ten monitora wbudowanego?

-jaro-
03-02-2008, 02:14
CZym sie roznia profile kolorow, ktore dostalem z monitorem: ce210wd5 i 6?
Czy mam w profilach ustawic ktorys z nich czy powinno zostac sRGB Color Space Profile?
jarek

KrzysztofZ
03-02-2008, 09:31
Mam takie pytanie jeśli chodzi o monitory EIZO z serii S1931:
- jakie różnice są pomiędzy tymi monitorami:
+ Eizo FlexScan S1931SH
+ Eizo FlexScan S1931SA
+ Eizo S1931SE
+ Eizo S1931SU

z tego względu, że jest ich kilka rodzajów to naprawdę nie wiem, który wybrać.

Tomasz1972
03-02-2008, 10:41
Mam takie pytanie jeśli chodzi o monitory EIZO z serii S1931:
- jakie różnice są pomiędzy tymi monitorami:
+ Eizo FlexScan S1931SH
+ Eizo FlexScan S1931SA
+ Eizo S1931SE
+ Eizo S1931SU

z tego względu, że jest ich kilka rodzajów to naprawdę nie wiem, który wybrać.
Oznaczenia SH, SA, SE, SU, to oznaczenia podstaw . Monitory są te same .

Janusz Body
03-02-2008, 10:46
Z mojej praktyki wynika, że sie to pierdzieli jak tylko może.



Czyli w efekcie, po włączeniu laptopa do stacji dokującej (czyli podłączeniu zewnętrznego monitora), praktycznie trzeba będzie ręcznie załadować profil tego monitora i vice versa po odłączeniu monitora zewnętrznego, trzeba będzie ręcznie przeładować profil na ten monitora wbudowanego?

Może być nawet jeszcze gorzej :) W Vista potrafi sie tak pokaszanic, że najszybciej wychodzi podłączenie i1 i zrobienie nowego profilu. W notebooku (mam Vista) po hibernacji to jeszcze jest "jako tako" ale po całkowitym wyłączeniu i ponownym włączeniu profil się ładuje po czym, pod koniec odpalania systemu, sam się "wyładowuje" - czyli robi się system bez profilu. Tak jest w ok. 50% przypadków włączenia systemu.

Oczywiście prawo Murphy'ego działa i kaszani się wtedy jak jest najbardziej potrzebne :) ale moje obserwacje są identyczne z Tom01 - profile i windoza po prostu się nie lubią.

KrzysztofZ
03-02-2008, 10:52
Oznaczenia SH, SA, SE, SU, to oznaczenia podstaw . Monitory są te same .

wielkie dzięki

Tom01
03-02-2008, 14:00
CZym sie roznia profile kolorow, ktore dostalem z monitorem: ce210wd5 i 6?
Czy mam w profilach ustawic ktorys z nich czy powinno zostac sRGB Color Space Profile?
jarek

Monitor trzeba skalibrować. Profile fabryczne nie zawierają korekcji, jedynie deklarację przestrzeni.

-jaro-
03-02-2008, 14:36
Monitor trzeba skalibrować. Profile fabryczne nie zawierają korekcji, jedynie deklarację przestrzeni.

no tak, ale coloredge ce210w jest skalibrowany fabrycznie, tylko nie wiem jaki wplyw i na co ma ustawienie w zarzadzaniu barwa w panelu sterowania profilu srgb albo jednego z tych dwuch, o ktorych pisalem.
jarek

Tom01
03-02-2008, 15:04
no tak, ale coloredge ce210w jest skalibrowany fabrycznie, tylko nie wiem jaki wplyw i na co ma ustawienie w zarzadzaniu barwa w panelu sterowania profilu srgb albo jednego z tych dwuch, o ktorych pisalem.
jarek

Monitory są kalibrowane i mierzone fabrycznie jako kontrola jakości. Nie ma to nic wspólnego z kalibracją na stanowisku pracy.

-jaro-
03-02-2008, 15:07
rozumiem. a czym sa te profilr o ktorych pisalem i jaki i na co maja wplyw?
jarek

Tom01
03-02-2008, 15:13
rozumiem. a czym sa te profilr o ktorych pisalem i jaki i na co maja wplyw?
jarek

Deklaracją przestrzeni. Mają wpływ na ewentualny softproof.

mtata
03-02-2008, 15:22
Mam prośbę o porównane dwóch monitorów, które przewinęły się już w tym wątku:
EIZO SX2461W
EIZO ColorEdge CE240W

Mimo, że monitory te pozycjonowane są przez producenta w innych grupach docelowych, to cenowo i parametrami wydają się być bardzo do siebie zbliżone.

Tom01
03-02-2008, 15:36
Mam prośbę o porównane dwóch monitorów, które przewinęły się już w tym wątku:
EIZO SX2461W
EIZO ColorEdge CE240W

Mimo, że monitory te pozycjonowane są przez producenta w innych grupach docelowych, to cenowo i parametrami wydają się być bardzo do siebie zbliżone.

SX2461W to "cywilna", niekalibrowana wersja CG241W.

-jaro-
03-02-2008, 15:40
Deklaracją przestrzeni. Mają wpływ na ewentualny softproof.

...czyli na co, jesli mozna jeszcze zapytac, w kontekscie dokladnego odwzorowania kolorow z aparatu i potem ich wydruku?
jarek

Tom01
03-02-2008, 15:50
...czyli na co, jesli mozna jeszcze zapytac, w kontekscie dokladnego odwzorowania kolorow z aparatu i potem ich wydruku?
jarek

Proszę mi podesłać te profile, podam Panu dokładne różnice. Na "odwzorowanie kolorów" nie maja znaczącego wpływu. To domena monitora, a ten, jak wiemy jest obecnie nieskalibrowany.

mtata
03-02-2008, 16:09
SX2461W to "cywilna", niekalibrowana wersja CG241W.

CG241W to chyba ciut inna klasa - mi chodziło o CE240W :)

Zapytam więc inaczej: czy więcej pożytku będę miał z nowocześniejszej elektroniki (w tym 12 bitowa tabela barw zamiast 10 bitowej) w SX2461W czy z kalibracji dostępnej w CE240W.
Obydwa monitory są prawie w tej samej cenie. Zastosowanie: obróbka zdjęć.

Tom01
03-02-2008, 16:25
CG241W to chyba ciut inna klasa - mi chodziło o CE240W :)

Tylko pozornie. To jest CE240W na sterydach.


Zapytam więc inaczej: czy więcej pożytku będę miał z nowocześniejszej elektroniki (w tym 12 bitowa tabela barw zamiast 10 bitowej) w SX2461W czy z kalibracji dostępnej w CE240W.

Zdecydowanie lepszym wyborem jest CE240W. To jest monitor kalibrowany. Różnica między amatorskim, nawet dobrym jest spora. To coś jak porównanie 30D i S5. Niby tak samo 8 mln pixeli ale DigicIII i ogólnie nowsza "elektronika".

tmaciak
03-02-2008, 16:30
Z mojej praktyki wynika, że sie to pierdzieli jak tylko może.


Może być nawet jeszcze gorzej :) W Vista potrafi sie tak pokaszanic, że najszybciej wychodzi podłączenie i1 i zrobienie nowego profilu. W notebooku (mam Vista) po hibernacji to jeszcze jest "jako tako" ale po całkowitym wyłączeniu i ponownym włączeniu profil się ładuje po czym, pod koniec odpalania systemu, sam się "wyładowuje" - czyli robi się system bez profilu. Tak jest w ok. 50% przypadków włączenia systemu.

Oczywiście prawo Murphy'ego działa i kaszani się wtedy jak jest najbardziej potrzebne :) ale moje obserwacje są identyczne z Tom01 - profile i windoza po prostu się nie lubią.

Dzięki wielkie za informacje. Co prawda na laptopie mam XPki, ale jeśli ma to tak działać jak opisujecie, to nie ma sensu się w to bawić.

W zasadzie to potwierdzacie moje przypuszczania, Windowsy (zapewne w celu zachowania "mobilności") to ze sterownikami monitorów to jakieś "cuda, wianki" robią przy instalacji na laptopie i z moich obserwacji wynika, że są często przeładowywane na domyślne, więc coś tak czułem, że nie są w stanie zapanować nad profilami do nich.

tmaciak
03-02-2008, 21:37
I jeszcze jedno pytanie.

Było już w wątku wspominane o EIZO FlexScan S2231W w kontekście, że "się nada". A co jeśli chodzi o EIZO FlexScan S2201W? Czy tu zachodzi podobna relacja jak pomiędzy S1901 (niebardzo) a S1931 (nada się)?

Oczywiście "nada się" w kontekście amatorskiej obróbki zdjęć i grania. Filmów na komputerze nie oglądam :)

Tom01
03-02-2008, 22:05
A co jeśli chodzi o EIZO FlexScan S2201W?

S1901, S2001W, S2201W to TN.

tmaciak
03-02-2008, 22:47
S1901, S2001W, S2201W to TN.

No i wszystko jasne... :(

Jak rozumiem w takim razie, do 2KPLN to nie ma nic lepszego ponad S1931/S1932?

Tom01
03-02-2008, 22:51
Jak rozumiem w takim razie, do 2KPLN to nie ma nic lepszego ponad S1931/S1932?

Ano...

madameK
04-02-2008, 00:36
Właśnie na którymś z forów przeczytałam że Eizo S1931 którego kupiłam 3 miesiące temu jest wycofywany, co już totalnie mnie dobiło- bo nie widzę u siebie szans na jakiekolwiek możliwości ustawienia go spod poziomu Visty a czekałam na aktualizację sterowników...

Jeśli ktoś zna złotą rączkę z kalibratorem Lafot we Wrocławiu, albo ma ochotę wpaść i za parę złotych ustawić mi to moje Eizo to zapraszam na PW.
Bo już długo szukam takiego ktosia i nic :(

Tom01
04-02-2008, 00:39
bo nie widzę u siebie szans na jakiekolwiek możliwości ustawienia go spod poziomu Visty a czekałam na aktualizację sterowników...

A po co "sterowniki"?

Tomasz Urbanowicz
04-02-2008, 12:20
Jeśli ktoś zna złotą rączkę z kalibratorem Lafot we Wrocławiu, albo ma ochotę wpaść i za parę złotych ustawić mi to moje Eizo to zapraszam na PW.
Bo już długo szukam takiego ktosia i nic :(

http://canon-board.info/showthread.php?t=30186

Jeśli to Vista 64 to Lafot jeszcze jej nie wspiera.

fmagik
04-02-2008, 20:22
ja zamowilem eizo s1932 zobaczymy jak to cudo sie sprawdzi w dzialaniu....

madameK
04-02-2008, 20:28
Niestety tak- 64 bitowa Vista
Teraz zastanawiam się czy nie zmienić raptora na większy i nie posadzić drugiego systemu... żeby po skalibrowaniu nie-wiem-czym i nie-wiem-za-ile profile się same nie wywalały, jak to zauważył Janusz Body...

Jacek Kidoń
04-02-2008, 23:10
Bardzo więc proszę o informację dla amatora. Jak sprzętowo kalibrować Eizo podpięte pod platformę XP 64? Na razie nijak?

Tom01
04-02-2008, 23:13
Bardzo więc proszę o informację dla amatora. Jak sprzętowo kalibrować Eizo podpięte pod platformę XP 64? Na razie nijak?

Sprzetowo? Colornavigator działa.

Jacek Kidoń
05-02-2008, 00:03
A jeszcze jedno porównanie. EIZO FlexScan SX2461W a EIZO FlexScan S2411W-K.

madameK
05-02-2008, 00:04
Czyli- sprzętowo się nie da, z poziomu systemu to niemożliwe- trzeba kupić następny sprzęt.