PDA

Zobacz pełną wersję : Co powinienem sprawdzić ? Jak testować obiektyw i wybrać najsprawniejszy ?



Nemeo
15-04-2005, 19:09
Kupuję nowy obiektyw i chciałem się poradzić na co powinienem zwrócić szczególna uwagę.

toni
15-04-2005, 19:47
ciekawy temat , ja też chętnie posłucham bo niby co sprawdzić to wiem , pytanie jest jak to zrobić by poznać stan obiektywu i się nie nabrać na dorażne reperacje...
Mechanika , luzy , kolebania czy są jakieś zakresy normy ile dozwolone ? Optyka czy są metody na inne niż organoleptyczne i wizualne sprawdzanie ????
prosze o metody i porady
pozdrawiam

pejot
15-04-2005, 20:25
Według mnie nie za wiele sprawdzisz bez podpinania do body i zrobieniu kilku zdjęć na próbę. Ale to co można:

- czystość / jakość szkieł (zwłaszcza czy nie ma pyłków wewnątrz...)
- luzy (w tym pierścienia ostrzącego, zobacz, jak się zachowuje na AF i MF)
- jeśli obiektyw był używany, to patrzyłbym jeszcze na stan mocowania.

Sproqet
03-03-2008, 07:47
Według mnie nie za wiele sprawdzisz bez podpinania do body i zrobieniu kilku zdjęć na próbę.

A jeżeli możemy wykonać zdjęcia testowe to jakie najlepiej?

MacGyver
03-03-2008, 08:18
Popatrz na śrubki (na bagnecie, w niektórych szkłach nie tylko). Kupując nowy warto wiedzieć czy nie jest to szkiełko z gwarancyjnego zwrotu, przy używce lepiej mieć pewność że nie był wcześniej nieprofesjonalnie serwisowany.
Warto popatrzeć tez na obudowę, odpryski mogą świadczyć o uprzednim spotkaniu obiektywu z posadzką lub innych chodnikiem :-)

Nemeo
03-03-2008, 09:46
Dzięki za odzew, ale ja ten wątek napisałem 15-04-2005 r czyli prawie 3 lata temu.

MacGyver
03-03-2008, 09:47
Hehe, ktoś coś dopisał, a ja nie popatrzyłem na datę :-)

Sproqet
03-03-2008, 09:48
Dzięki za odzew, ale ja ten wątek napisałem 15-04-2005 r czyli prawie 3 lata temu.
Ale problem jest i będzie aktualny :).

MacGyver
03-03-2008, 09:51
A jeżeli możemy wykonać zdjęcia testowe to jakie najlepiej?
Na pełnej dziurze, przy możliwie małym ISO... czyli najlepiej przez otwarte drzwi lub okno.
Fotki Testowe przy nie najlepszym sklepowym oświetleniu, na ISO 1600 niewiele są warte. O ile BF/FF może się udać na takiej podstawie jakoś ocenić, to koloru, kontrastu, plastyki obrazu aberracji itp już raczej nie.

aajaks1
16-04-2008, 07:20
Przeszukałem i nie znalazłem odpowiedzi. Do rzeczy. Mam szczęście (znajomy szef sklepu foto) w sklepie wybrać (i zakupić oczywiście) canona 85/1,8. Właściciel ma na stanie nową partię 10 sztuk. Powiedział, ze zostawi mnie z tymi obiektywami, da dostęp do komputera i będę mógł sobie wybrać "najlepszy". Nie chcę nadużywać jego gościnności dlatego chciałbym, to sprawnie zrobić a z drugiej strony nie zaprzepaścić takiej okazji. Podpowiedzcie mi - laikonikowi - na co mam zwrócić uwagę a najlepiej jakie testy zrobić by nie trafić i nie kupić wadliwego egzemplarza? Mam 20D. Jak go ustawić (ISO, przysłona najbardziej miarodajna itp.) Mam też wydrukowane tablice na BF i FF, ale czy te tablice sprawdzą mi korpus czy właśnie obiektyw? Podpowioedzcie proszę, bo dziś o 12oo PRZEBIERAM.

gwozdzt
16-04-2008, 07:47
Przeszukałem i nie znalazłem odpowiedzi.
spróbuj jeszcze raz:
http://canon-board.info/search.php?query=sprawdzic&titleonly=1
http://canon-board.info/search.php?query=sprawdzi%E6&titleonly=1


Mam też wydrukowane tablice na BF i FF, ale czy te tablice sprawdzą mi korpus czy właśnie obiektyw?
nie sprawdzą ani aparatu, ani obiektywu, tylko wzajemną współpracę tych urządzeń.

Fotos
17-04-2008, 09:49
Moim zdaniem to po takim "macaniu", cena kazdego obiektywu powinna byc obnizona o 10%.
Osobiscie traktuje to jako oszustwo, jesli sprzet sprzedaje sie jako fabrycznie nowy, a byl wielokrotnie podpinany w celach testowych. Szczesliwy ktory "maca" pierwszy ( jak to zyciu :) ), ale trzeba uwazac, zeby nie byc tym n-tym. A efekty bywaja rozne, np. porysowana soczewka w 50/1.4 jak to kiedys widzialem.
Dlatego warto sprawdzic pudelko oraz obudowe i styki aparatu/korpusu. Czesto np. baterie sa foliowane, jesli sa juz w aparacie, to cos jest nie tak. Warto wiedziec tez jak obiektyw jest fabrycznie pakowany (ogniskowa/ostrosc) i sprawdzic po wyjeciu z pudelka.

Kubak82
17-04-2008, 10:27
Moim zdaniem to po takim "macaniu", cena kazdego obiektywu powinna byc obnizona o 10%.

10% po kazdym macaniu czy 10% bez wzgledu na ilosc macan ;) :lol:



Osobiscie traktuje to jako oszustwo, jesli sprzet sprzedaje sie jako fabrycznie nowy, a byl wielokrotnie podpinany w celach testowych.

oszystwo to IMHO o wiele za duze slowo.. rozumiem, ze Ty jesli masz okazje to nie sprawdzisz innych szkiel tylko bierzesz pierwsze z brzegu :?: :!:


A efekty bywaja rozne, np. porysowana soczewka w 50/1.4 jak to kiedys widzialem.

to juz problem tego kto ta ryse zrobi.. przeciez zaden normalny sprzedawca nie przyjmie takiego obiektywu spowrotem ;-)


Dlatego warto sprawdzic pudelko oraz obudowe i styki aparatu/korpusu. Czesto np. baterie sa foliowane, jesli sa juz w aparacie, to cos jest nie tak. Warto wiedziec tez jak obiektyw jest fabrycznie pakowany (ogniskowa/ostrosc) i sprawdzic po wyjeciu z pudelka.

a w ogole to powinnismy uwazac na wszystko, sprawdzac kazdy najdrobniejszy element bo 99,9% ludzi tylko czeka by nas oszukac i wcisnac uzywany i zniszczony sprzet ;-) :mrgreen:

wiecej dystansu Fotos :-)

werek
17-04-2008, 10:33
wez statyw i ustaw sobie jakies kontrastowe elementy jako obiekt fotek i po kolei podpinaj i rob testowe zdjecia. te ktore najbardziej ci sie spodoba ten bierz (naturalnie ISO 100 i pelna dziura plus jedna fotka na przyslonie na ktorej widzisz ostry caly obiekt fotek), to co prawda zajmie troche czasu ale da ci jakies porownanie (nawet FF/BF przy dobrze dobranym temacie fotografi bedziesz w stanie sprawdzic)

Fotos
17-04-2008, 13:31
>>to juz problem tego kto ta ryse zrobi.. przeciez zaden >>normalny sprzedawca nie przyjmie takiego obiektywu >>spowrotem

Ja BF/FF to mam juz w oczach wiec obiektyw dobieram tak, zeby co najwyzej skompensowac wade, a nie do aparatu :lol:
Mowiac o oszustwie chodzi mi o zasade. Jak 5 osob przychodzi i podpina puszke i mowi, ze jest do d..., a gosc dalej ja wciska nastepnym jako fabrycznie nowa, nie wyjmowana, to sorry, ale jest oszustwo.
Jak sprzet jest raz czy dwa przymierzony bez sladow to pewno - nic wielkiego, ale jak sa odciski lap to podtrzymuje 10% w dol. Ja tak kupowalem sprzet w Niemczech - np. 20% rabatu na odtwarzacz CD, bo mial zniszczone pudelko :-) Tak naprawde fachowy sklep sprzetu foto powinien sam umiec sprawdzic profesjonalnie sprzet i zademonstrowac wynik.

>>tylko bierzesz pierwsze z brzegu

Ja bym sie z tego nie smial, bo dzieki wlasnie takim zyja producenci sprzetu :-) Przez specjalistow od kontroli jakosci BF/FF to juz dawno by zbankrutowali.

Ja na szczescie mam wszystkie obietywy nieostre :wink: i tak sie do nich przyzwyczailem, ze im wiekszy FF/BF tym ladniejsze fotki mi sie wydaja.

Kubak82
17-04-2008, 14:39
Mowiac o oszustwie chodzi mi o zasade. Jak 5 osob przychodzi i podpina puszke i mowi, ze jest do d..., a gosc dalej ja wciska nastepnym jako fabrycznie nowa, nie wyjmowana, to sorry, ale jest oszustwo.

no wlasnie u 5 osob moze byc do d... a 6 akuratnie szklo zatrybi z puszka i bedzie ok... to kwestia spasowania body i szkla - dla jedny bedzie kicha a innym to samo szklo moze trafiac w punkt.. sprzedawca nie oferuje wiec czegos "gorszej jakosci"..


Jak sprzet jest raz czy dwa przymierzony bez sladow to pewno - nic wielkiego, ale jak sa odciski lap to podtrzymuje 10% w dol. .

odciski i tak bedziesz miec juz po chwili zabawy szklem.. wazna jest optyka - jesli jej nic nie "dolega" to ilomas tam odciskami palcow nie warto sobie glowy zawracac :-)


Tak naprawde fachowy sklep sprzetu foto powinien sam umiec sprawdzic profesjonalnie sprzet i zademonstrowac wynik.

powinien, ale czesto im sie nie chce/ nie umieja/ albo patrzac od drugiej strony - maja zaufanie do klientów i pozwalaja im samym sie pobawic - odpowiedzi jest wiele ale osobiscie uwazam mozliwosc pstrykniecia kilku zdjec kazdym z obiektywow za duze udogodnienie :-)

lukep
17-04-2008, 14:45
W!

A tak a propos, cos tu nie gra, kolega sie pyta na forum jak sprawdzic czy szklo 'trybi', prosta zaleznosc - Tobie i tak wszystko jedno, bierz co Ci w rece wpadnie i tak nie zobaczysz roznicy, wiec po co ... Wybierac??!

Zdrowko

drakon
17-04-2008, 15:17
Dużo tu bezpłodnego spierania sie nie związanego z tematem (nawet chleb za 2 pln się wybiera)
Wkrótce czeka mnie zakup C10-22 i też jastam zainteresowany tym teamtem
Reasumując:
1-duża dziura i kontrastowe cele zdjęcia-sprawdzamy ostrośći odwzorowanie kolorów
2- duża przysłona (ile 10-16? w zależności od oświetlenia/tak) - na co tu zwrócic uwagę
3- jak najlepiej sprawdzić BF i FF (zdjęcia linijek)?
4- oczywiście laptop i na nim oglądamy zdjęcia
5- oczywiście ocena wizualna (luzy zarysowania)
6- dodał bym jeszcze ocene pudełka od obiektywu (czy są naklejki wymagane do zwrotu gotówki od canona )
Prosze dodajcie jeszcze coś im więcej tym lepiej, wielu się to przyda.

Kubak82
17-04-2008, 16:28
Prosze dodajcie jeszcze coś im więcej tym lepiej, wielu się to przyda.

przeciez to juz bylo setki razy - nie ma jakichs tajemnych sposobow o ktorych by na forum juz nie napisano.. najlepiej na pelnej dziurze pstryknac ze statywu fotke tablicy testowej.. ocenisz sobie wszystko na wyswietlaczu..

ja tak "sprawdzilem" polowe swoich szkiel a druga polowe zamawialem w ciemno przez internet.. IMHO takie szybki test wystarczy w zupełnosci - reszta jest juz tylko przejawami skrajnego onanizu :mrgreen: :twisted:

Fotos
17-04-2008, 17:04
Na stronach Boba Atkinsa jest artykul o tym http://www.bobatkins.com/photography/.
Wystaczy tez poszukac przez google.
Moim zdaniem akurat na wyswietlaczu to nic sie nie sprawdzi,
po za dzialaniem aparatu. Konieczny laptop, a najlepiej
wziasc sprzet na 1-2 dni. Jak bedzie nie tak, to reklamowac.
Czesto w sklepie nie ma nawet dobrego oswietlenia.

ewa_olsztyn
18-04-2008, 17:37
W!

A tak a propos, cos tu nie gra, kolega sie pyta na forum jak sprawdzic czy szklo 'trybi', prosta zaleznosc - Tobie i tak wszystko jedno, bierz co Ci w rece wpadnie i tak nie zobaczysz roznicy, wiec po co ... Wybierac??!

Zdrowko

Nie masz racji lukep! Może w tym momencie wszystko jedno, ale jak kupi nie taki jak trzeba, to Ci za rok, może dwa - podziękuje. Co zrobisz jak jest karateką?

Portal
08-11-2008, 10:36
Witam
zamowilem przez internet obiektyw i w poniedzialek bede go odbieral w sklepie. Prosze powiedcie mi na co zwrocic uwage przy ogladaniu (sprawdzaniu) obiektywu aby zoreintowac sie czy to nowy czy moze jakis powystawowy, naprawiany itp ( rozne rzeczy zdazaja sie teraz ) - jak powinien byc zapakowany itp. Odrazu powiem ze nie bede mial lustrzanki wiec nie sprawdze jego dzialania, moge najwyzej go dobrze ogladnac zewnetrznie.
Obietyw to Canon 55-250 IS

djcargo
08-11-2008, 11:34
Kolego przeczytaj post #3 i #5 w tym wątku - a Twe wątpliwości się rozwieją :]