PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić krzywą ?



Art Mag
19-11-2007, 14:28
Mam zdjęcie BW którego tonacja bardzo mi odpowiada. Jak na podstawie takiego zdjęcia zrobić krzywą, której zastosowanie do zdesaturowanego zdjęcia, będzie powodowało taką samą tonację jak na zdjęciu wzorcowym.

Jacek Deka
19-11-2007, 14:36
Wydaje mim się, że to nie jest możliwe.

DoMiNiQuE
19-11-2007, 14:40
Wydaje mim się, że to nie jest możliwe.
Dla mnie tez. Bo niby na jakiej podstawie mialaby byc sporzadzona ta krzywa? Rozumiem, sytuacje gdy sam wprowadzales korekte - wtedy moznaby zapisac ja jako preset.

fret
19-11-2007, 16:07
Też stawiam na brak możliwości. Efekt końcowy zależy od materialu wyjściowego, więc nie może istnieć taka uniwersalna krzywa dająca jednakową tonację po obróbce, niezależnie od tonacji obrazu przed obróbką.

Niedzwiedz
19-11-2007, 16:10
nie nie da sie potrzeba koloru

Art Mag
19-11-2007, 16:33
Wyobraźmy sobie zdjęcie z tonacją np. sepia

1. zdjęcie_tonacja.tiff

desaturujemy to zdjęcie otrzymujemu

2. zdjęcie_tonacja_zdesaturowane.tiff

Biorąc pod uwagę to, że konktretny punkt na zdjęciu nr 1 miał jakiś kolor np. aaa, bbb, ccc, to na zdjęciu nr 2 zdesaturowanym ma kolor ddd,ddd,ddd. Krzywa w sumie jest niczym innym jak zapisem algorytmu jak się zmienia kolor ddd,ddd,ddd na aaa,bbb,ccc. Można by się bawić na piechotę, sprawdzać poszczególne punkty i rozkładać na kolory. Porównując ich odpowiednio dużo utworzylibyśmy w końcu krzywe dla poszczególnych kolorów, tak by zdesaturowany obraz po potraktowaniu krzywą zmienił by się tak by wyglądać jak oryginał (mniej więcej). Pytanie jest jak to zautomatyzować ?

DoMiNiQuE
19-11-2007, 16:38
Czyli chodzi Ci o skopiowanie ustawien i naniesienie ich na inne zdjecie? Zrobisz to w Lightroomie :) Wystarczy kliknac CMD+C, przejsc na kolejne zdjecie, kliknac CMD+V i gotowe (w win zapewnie CTRL+C/V)

Art Mag
19-11-2007, 17:01
To by było za piękne, znam ten sposób kopiowania ustawień, ale dotyczy on ustawień które sami wcześniej wykonaliśmy.

Chodzi mi bardziej jak "wypruć" krzywą z gotowego zdjęcia.

HuleLam
19-11-2007, 17:03
Wyobraźmy sobie zdjęcie z tonacją np. sepia
1. zdjęcie_tonacja.tiff
desaturujemy to zdjęcie otrzymujemu
2. zdjęcie_tonacja_zdesaturowane.tiff
(...)Pytanie jest jak to zautomatyzować ?
a odpowiedź kryje się pod hasłem aproksymacja numeryczna (http://pl.wikipedia.org/wiki/Aproksymacja). Serio. Jeżeli zatem typowe przekształcenie "krzywych" możemy dobrze opisać wielomianem np. 4 rzędu, to wuystarczy nam ok.5 równomiernie rozłożonych punktów do wręcz idealnego odtworzenia krzywej. W praktyce krzywe wyglądają badziej jak funkcje wykładnicze, czyteż są zupełnie chaotyczne, więc zasada im więcej tym lepiej znajdzie i tu swe zastosowanie.

Art Mag
19-11-2007, 17:17
Lepiej nie można było tego opisać. Spędziłem 14 lat ucząc się matematyki :) Teraz pytanie jak to zrobić, a właściwie, czym to zrobić ? Czym porównać dwa zdjęcia, by wyaproksymować krzywą ?

HuleLam
19-11-2007, 17:29
Lepiej nie można było tego opisać. Spędziłem 14 lat ucząc się matematyki :) Teraz pytanie jak to zrobić, a właściwie, czym to zrobić ? Czym porównać dwa zdjęcia, by wyaproksymować krzywą ?

...Matlabem?

Jacek Deka
19-11-2007, 17:50
Jakoś ta teoria mi nie leży, teoretycznie to można bardzo dużo, ale w praktyce nadal mówię że się raczej nie da.

jinks
19-11-2007, 18:03
Jeśli chodzi Ci o coś w rodzaju skopiowania "odcienia" sepi z jednego zdjęcia na drugie za pomocą krzywych to jest to możliwe - można kopiować dowolny ton. http://www.epaperpress.com/psphoto/index.html Black&White --> Copy a Tone. Polecam, sam często używam.

MMM
19-11-2007, 18:30
To dosyć proste bez użycia jakiejś skomplikowanej matematyki. W PS należy użyć metody GradientMap w trybie mieszania 'kolor' aby nałożyć odcień na dowolne zdjęcie.
Jak taki gradient stworzyć? Dysponując oryginałem i zdesaturowaną kopią kopiujemy punkty z oryginału w odpowiednie miejsce gradientu.
Np. szukamy na zdesaturowanym punktu o wartości 127,127,127 i z tego samego punktu oryginału wstawiamy kolor do gradientu na pozycję 50%.
Analogicznie dla 63,63,63 to będzie 25%, dla 192,192,192 to będzie 75% itd. Im więcej przeniesiemy punktów tym dokładniejsze będzie odwzorowanie krzywej.

Art Mag
19-11-2007, 22:02
Wypróbowałem sposób jinks'a, działa bardzo dobrze ! Serdeczne dzięki ! Jutro przećwiczę sposób MMM'sa. Pozdrawiam.