PDA

Zobacz pełną wersję : Jak doświetlacie zdjęcia w dzień ??



Artur Lewandowski
15-04-2005, 10:53
Witam. Chciałem się zapytać na jakich ustawieniach robicie zdjęcia w dzień z doświetleniem lampą (np. postaci). Kiedys na starszej lampie miałem taką opcję teraz w 550 zgłupiałem. Do tej pory wszystkie zdjęcia jakie robiłem były w słabych warukach oświetleniowych dlatego głównym źródłem światła była lampa. W dzień napotkałem na problem... robiłem serię zdjęć i bez lampy wychodziły ok ale gdy chciałem doświetlić lampą cienie, zdjęcia powyłaziły czarne. Co zwaliłem ??

DoMiNiQuE
15-04-2005, 11:09
biorac to na logike ja bym zrobil tak ;)

Tryb M
Ustawiasz taka ekspozycje aby poprawne zostalo naswietlone tlo
Brutalny FEL modelowi po oczach ;)
Ostrzysz
Przekadrowujesz
Pstrykasz ;)

Dzieki temu tlo bedzie naswietlone poprawie a model zostanie doswietlony lampa.

Artur Lewandowski
15-04-2005, 12:03
No jest to całkiem logiczne. Muszę dzisiaj się pobawić.

jacam
15-04-2005, 13:41
W 300D priorytet przesłony Av, dobiera czas do swiatła zastanego a nie błysku lampy,
chyba że masz wgrane Wasiaware i ustawiony czas synchronizacji lampy na 1/200 dla Av.

Vitez
15-04-2005, 20:33
10D/20D tryb Av, lampa (580) na E-TTL a nie jakies manuale, w Custom Functions synchro Av na Auto oraz wlaczone Auto reduction of fill flash (to tez w Custmach).

iczek
15-05-2005, 12:51
Vitez - az strach mnie bierze... nawet nie wiedzialem ze takie rzeczy mozna pozostawic automatowi ..:)?
No coz - ja chyba nie ta epoka, bo manualne dopalanie to podstawa fotografii dla mnie i na tym sie chowałem,.... No cóż ważne żeby efekty byly dobre....

kavoo
15-05-2005, 13:27
']
Tryb M
Ustawiasz taka ekspozycje aby poprawne zostalo naswietlone tlo
Brutalny FEL modelowi po oczach ;)
Ostrzysz
Przekadrowujesz
Pstrykasz ;)
No tak, ale ten sposob wymaga czasu na wykonanie pomiaru ekspozycji. No, chyba ze ktos ma swiatlomierz w oczach i potrafi wlasciwie dobrac ekspozycje "na czuja" (ja niestety nie mam :roll: ). A to sprawia, ze ten sposob zdaje egzamin tylko w sytuacjach "pozowanych".

Problem pojawia sie tam, gdzie nie ma komfortu mierzenia, ustawiania i w razie czego poprawiania (np. wyjscie mlodej pary z kosciola czy inna typowo reporterska, nieinscenizowana sytuacja) - trzeba po prostu zrobic zdjecie i ma wyjsc. Na ta druga ewentualnosc chetnie i ja bym poznal recepte ;-)

CYNIG
15-05-2005, 14:25
Witam. Chciałem się zapytać na jakich ustawieniach robicie zdjęcia w dzień z doświetleniem lampą (np. postaci). Kiedys na starszej lampie miałem taką opcję teraz w 550

Ja uzywam tej lampy w normalnym ETTLu :) i przy doswietlaniu daje korekcje od -1EV do -2,5EV w zaleznosci od oczekiwanego efektu

Vitez
15-05-2005, 19:01
Vitez - az strach mnie bierze... nawet nie wiedzialem ze takie rzeczy mozna pozostawic automatowi ..:) (...) No cóż ważne żeby efekty byly dobre....

Ano wlasnie... poki mnie nie zawiedzie to ufam automatowi. A na razie z doswietlaniem lampa w dzien - jeszcze mnie nie zawiodl.
Jak zawiedzie - wlacze manuala 8)
A ze nie robie za forse to moge sobie pozwolic na to by mnie zawiodl - slodki zywot fotoamatora :D