PDA

Zobacz pełną wersję : Canon a560-Czas naświetlania.



solaola
17-11-2007, 22:05
Witam.Przeczytałam na jednej z stron o doborze czasu naświetlania w tym aparacie.W instrukcji nic takiego się nie dopatrzyłam.
Wyszukiwarka oczywiście niet,więc forum canonka może?
Mógłby ktoś podpowiedzieć gdzie 'jest' to naświetlanie i jak je ustawić?:confused:

sbogdan1
17-11-2007, 22:45
W Twoim aparacie jest coś takiego jak nastawy expozycji miedzy innymi,,maual,,i właśnie w tym trybie jest możliwość ustawiania przysłony oraz czasu naświetlania ,czyli osobno ustawiasz wielkość przysłony i niezależnie czas naświetlania czyli długość z jaką będzie naświetlana matryca,myślę że oto chodzi

solaola
17-11-2007, 23:06
W twoim aparacie jest coś takiego jak nastawy expozycji miedzy innymi,,maual,,i właśnie w tym trybie jest możliwość ustawiania przysłony oraz czasu naświetlania ,czyli osobno ustawiasz wielkość przysłony i niezależnie czas naświetlania czyli długość z jaką będzie naświetlana matryca,myślę że oto chodzi

Dziękuję Ci bardzo,wybawco.
Już wiem co i jak.
Pozdrawiam.

ED:
Czy jest możliwość ustawienia przysłony i otwarcia migawki?

iktorn92
17-11-2007, 23:58
Tak jak najbardziej jest w trybie TV możesz ustawić tylko czas w trybie AV tylko przesłone (reszta analogicznie sama) a M wszystko. Jak masz instrukcję to poczytaj jeszcze raz i jeszcze raz i poćwicz a wyjdzie ci na zdrowie.

sbogdan1
18-11-2007, 00:15
Tak jak najbardziej jest w trybie TV możesz ustawić tylko czas w trybie AV tylko przesłone (reszta analogicznie sama) a M wszystko. Jak masz instrukcję to poczytaj jeszcze raz i jeszcze raz i poćwicz a wyjdzie ci na zdrowie.

Tak jak kolega tu napisał i faktycznie luknij do instrukcji bo aby robić nastawy ,bodajże trzeba jakiś przycisk wcisnąć aby przejść do jednego z nastawów,czyli reasumyjąc ,powiedzmy jeśli na przykład TV regulujesz bezpośrednio po przełączeniu na MANUAL to aby robić regulację AV trzeba wcisnąć jakiś przycisk,ale to musisz sobie sam wyczaić jak to działa.pozdrawiam :)

solaola
18-11-2007, 00:41
Ten aparat nie ma TV,ani AV.:(
a530 ma AV i TV.

pietro.s
18-11-2007, 01:30
a 530 nie ma tych trybów;/ a szkoda. Ustawiając pokrętło na M na dole ekranu pojawią Ci się dwie wartości, przy jednej będzie zielony trójkącik i wtedy tą wartość możesz zmieniać kółkiem na boki, jeżeli masz wartość 1/x to to jest czas otwarcia migawki, wartość przy której jest litera F to przysłona, żeby móc ja zmieniać w moim przypadku naciskam przycisk kosza i trójkącik przeskakuje na ta wartość, heh
Model A530 ma możliwość regulacji przesłony jedynie w skrajne położenia czyli albo 2,6 albo 5,6 i wartości zmieniają się jedynie od wielkości zooma, nie wiem jak jest u Ciebie.

solaola
18-11-2007, 14:13
a520 ma av i tv,przepraszam za pomyłkę.
Zrobiłam zdjęcie na rybie manual,innym aparatem.
Nie ma tam żadnych trójkącików,a być może jestem na tyle ślepa,że ich nie widzę.
W instrukcji jest tylko o migawce[ślepota ze mnie].
foto1 (http://img257.imageshack.us/img257/6562/julka134bh9.jpg)
foto2 (http://img257.imageshack.us/img257/1585/julka135cd8.jpg)

iktorn92
18-11-2007, 16:17
To nie tak chyba. To jest na pewno M??
Jak tak to wyjdź z tego pod menu z wb(na zdjęciach) itd. (wystarczy kliknąć ok) i tam wszystko masz.... Trójkąciki zielone tyż....

solaola
18-11-2007, 17:06
Tak,to jest manual.
Zrobiłabym fotkę,ale stary aparat się 'zawiesił'.
Po kliknięciu "ok-func.set" nie ma zielonych trójkątów,a jest zwyczajnie gotowy do wybrania innych funkcji;
jasność[po kliknieciu menu-czasy],
wybór jakby...Doświetlenia;auto,słoneczny dzień,żarówki itp.,
moje kolory,b&w,
kompr.duża,
i rozmiary fotki.

pietro.s
18-11-2007, 17:46
tak, to jest menu. ale jak sie uruchamia aparat, włączasz tryb auto i od razu ci to sie wyświetla?
bo to menu sie pokazuje po naciśnięciu przycisku set. a nastawy czasu i przysłony masz bez naciskania tego środkowego przycisku.
u mnie to wygląda tak.

zdjęcie kamerą cyfrową, ale mam nadzieję ze widoczne

solaola
18-11-2007, 20:46
Ja po wybraniu manuala na górze mam tylko;
iso,lampę,centr.ważony uśredn.
I nie mam czegoś takiego jak Ty,na górze.

pietro.s
18-11-2007, 21:40
czas i przesłona to są wartości te na dole.
Jeśli aparat ma inne menu to nie będę strzelał,
może jak dorwę instrukcję do niego to coś podpowiem
pozdrawiam

solaola
19-11-2007, 13:05
Instrukcję mam,ale tam nic nie pisze.Zaraz odpalę płytę,podobnoć tam jest szersza.

FlatEric
19-11-2007, 17:34
Witam.Przeczytałam na jednej z stron o doborze czasu naświetlania w tym aparacie.W instrukcji nic takiego się nie dopatrzyłam.
Nic dziwnego, że się nie dopatrzyłaś. Ani A560 ani A550 nie mają manuala! To, co oznaczono na pokrętle literą M (konkretnie "M z aparacikiem") a w instrukcji opisano jako "tryb nastaw ręcznych" to zwykła automatyka programowa - ergo aparat sam dobiera w niej zarówno czas jak i przysłonę. Użytkownik może w tym względzie jedynie ustawić korekcję ekspozycji w zakresie 2EV względnie skorzystać z pamięci ekspozycji.

Trudno nie dopatrywać się w takim zabiegu bezczelnego marketingowego oszustwa, na skutek którego w szeregu opisów aparaty te figurują jako posiadające ręczną ekspozycję i wiele osób może się na to nabrać - a posunięte jest ono tak daleko, że nawet w exifie przy zdjęciach wykonanych w tym trybie jwst on nazwany "Manual"...

Czas naświetlania można regulować ręcznie jedynie w jednym przypadku - jeśli chce się użyć czasu z zakresu 1-15 s (jako że najdłuższy czas, jaki potrafi ustawić automatyka to zaledwie 1 s). Wtedy należy wejść w menu zdjęciowym (FUNC/SET) w korekcję ekspozycji (tak jak tu: http://img257.imageshack.us/img257/6562/julka134bh9.jpg ) i nacisnąć przycisk MENU. Wtedy włącza się tzw. tryb długich czasów i można ręcznie ustawiać czasy, ale wyłącznie z zakresu 1-15 s, nie mając do tego wpływu na przysłonę (tylko maksymalnie otwarta) i nie dysponując ŻADNYM pomiarem światła. Więc albo trzeba ustawiać ekspozycję na oko, metodą prób i błędów, albo korzystać z zewnętrznego światłomierza.

Pzdr

Grzesiu

solaola
19-11-2007, 19:11
Dziękuję Grzesiuu.
Długie czasy odkryłam.
Dzięki chłopaki za pomoc:Pietro.s,FlatEric.
Myślę,że można zamknąć.